Leiden 'Geen verplichte tewerkstelling' Brasserieboot is wellicht te breed Antieke muur Nieuwsteeg staat op punt van instorten BOUWPLANNEN? 'Club 70 moet weer een begrip worden' Maandag 6 mei 1991 Redactie. 071-161414 KAREL BERKHOUT JANET VAN DUK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA CERT VBSCT WIM WECMA.N Eindredactie HENK HOUTMAN Vormgeving: HET KOOREMAN NIEUWSLIJN VERPLICHT WERK inde bollensector is niet aan de orde, meent de Leidse wethouder De la Mar Acht mille voor Kurden Leerlingen van basisschool De Zwaluw aan de Antoinette Kleyn- straat in de Stevenshof hebben vorige week 8000 gulden bij el kaar gelopen voor Kurdische kinderen. In de week voor de loop hadden ze sponsors gezocht Kinderen van groep l tot en met 3 mochten een kwartier rennen om zo veel mogelijk meters af te leggen. De groepen 4 tot en met 8 hadden hiervoor een half uur de tijd. Er was een parcours uitge zet van 250 meter. I.D.'s Way derde op festival Eveline Scholte heeft gisteravond de finale van het tweede Leid se Zangfestival gewonnen. De Haarlemse zangeres sleepte daar mee in het restaurant van zwembad 'de Zijl' een Fiat Panda in de wacht. Het Leidse I.D.'s Way bereikte de derde plaats. Het duo, be staande uit Danielle Mulder en Ingrid Mank, ontving een kleu rentelevisie. Vorig jaar werden Mank en Mulder tweede. Die eer viel gisteravond Twana Rhodes uit Amsterdam te beurt. Zij kreeg een reischeque ter waarde van duizend gulden. Opnieuw verdachte parkeermoord vrij De politie heeft opnieuw een verdachte in de zaak van de par keermoord vrijgelaten. Het gaat om een 27-jarige Leidenaar die vorige week dinsdag werd aangehouden. De man heeft de hoofdverdachte van de moord de nacht na de schietpartij te lo geren gehad. Verder bleek hij echter niets met de moord te ma ken te hebben. In het totaal zitten nu nog vier mensen vast De politie zoekt nog één verdachte. Volgens een woordvoerder zit er 'behoorlijk schot in de zaak'. De hoofdverdachte ontkent echter nog steeds te hebben geschoten. Verkeerde maten Rembrandtbrug doorgegeven LEIDEN WILLEM SPIERPUK Het afmeren van de brasserie boot die in juni bij de Prinsesse- kade komt te liggen, gaat de no dige problemen opleveren. Het is namelijk zeer de vraag of het drijvende café de Rembrandt brug kan passeren. Mogelijk moeten er onderdelen van de brug worden losgemaakt om de nieuwe Leidse horecavoorzie- ning op haar plaats te krijgen. De Rembrandt brug dient be halve als oeververbinding en als onderdeel van een toeristische route, eens in de zoveel jaar als hinderlijk obstakel. Toen de houten ophaalbrug over het Galgewater in 1983 in gebruik werd genomen, beweerde rede rij Slingerland de brug niet te kunnen passeren met een van haar schepen. Na het verwijde ren van de brugleuningen waar door de klappen verder open konden, lukte het Slingerland uiteindelijk net om zijn schip de Olympia te laten passeren. Deze proefvaart ging met veel publi citeit gepaard. Uiteindelijk kreeg Slingerland wel een ande re afmeerplaats aan de Haven. Verkeerde maten Met de brasserieboot van de ondernemers Sjaak Veringa en Hendrik Jan van der Klip lijkt een vergelijkbare affaire te ont staan. De bovenkant van dit drijvend café is mogelijk te breed. Naar verluidt zou het probleem zijn ontstaan omdat de afdeling civiele werken van de gemeente de verkeerde ma ten van de brug heeft doorgege ven aan de beide bouwers van de boot. Veringa en Van der Klip willen zelf helemaal niets kwijt over deze zaak. "Wij heb ben straks misschien de hulp nodig van de gemeente om de boot er langs te krijgen en wil len daarom niemand tegen de schenen schoppen". Volgens een woordvoerder van de gemeente is er geen sprake van dat de maten van de brug niet goed zijn doorgege ven, maar is een misverstand in het spel. Aan de ondernemers De Rembrandtbrug zal misschien gedeeltelijk moeten worden losgeschroefd om de brasserieboot door te laten. foto abnout van Couck zijn de maten doorgegeven van de woordvoerder van de ge ding de Rembrandt-brug kan enkel onderdeel van de brug het breedste deel als de brug is meente treft de afdeling civiele passeren worden losgeschroefd". Het is opengeklapt. Bovenaan is de werken geen enkele blaam. "Als Beide ondernemers zijn er de bedoeling dat het café in juni doorgang echter smaller omdat je aan de Prinsessekade een van overtuigd dat hun brasse- op zijn plaats wordt gelegd I>e de beide klappen van de brug boot wil afmeren, ben je er zelf rie-boot er uiteindelijk wel langs zaak is in elk geval voor de La- schuin omhoog lopen. Volgens verantwoordelijk voor dat dat kan. "Misschien moet er een kenfeesten in juli open. De Leidse wethouder De la Mar (sociale iSTen) ontkent tnndoor ze mm om Nna "Ah iemand niet «A. DtAncMalM dat 'Leidse' werklozen straks worden verplicht om in de bollensector te werken. lbmn.whiim spierdijk dale dienst een meldinR van het LBDENWILLEM SPIERDIJKarbeidsbureau dat 200 Lcide- naars een baan in de bollensec- tor hadden geweigerd. Gevolg daarvan zou zijn dat deze men sen werden gekort op hun uit kering. De la Mar "Onze sociale dienst heeft er behoorlijk wat werk aan gehad om dat uitzoe ken. Van die lijst die wij kregen bleek weinig te kloppen. Men sen bleken te zijn verhuisd, De bedoeling van het project van de gemeente Leiden en het arbeidsbureau is wel om werk zoekenden via een baan in deze sector aan vast werk te helpen. Het arbeidsbureau en de Leidse sociale dienst gaan binnenkort langdurig werklozen polsen over werk in de bollensector. Vorig jaar ontving de Leidse so- t geen oproep I den ontvangen. Of ze waren lang aan het werk. Uiteindelijk hebben drie van die tweehon derd mensen een strafkorting gehad". Met het nieuwe project wordt volgens de wethouder een "on zinnige activieit omgezet in een zinnige. "We doen al veel pro jecten voor langdurig werklo zen. Dit is een van de vele De la Mar benadrukt dat er eerst een gesprek komt met de kandi daten. Zij worden echter niet verplicht om het werk te accep- wordt hem een andere baan aangeboden. Het is wel de be doeling dat de werkzoekende een san die aanbiedingen ac cepteen Hij kan niet zeggen dat-ie helemaal niets wil". Tijdens het werk in de bollen sector krijgt de werkende extra scholing. Die moet ertoe leiden dat de arbeidskracht uiteinde lijk vast werk krijgt. In Amster dam heeft dit project veel suc ces gehad. Len groot deel van de mensen heeft ujtetndebjk vast werk gevonden arbcidsbu- lisse. CAI. van dcT /.wet. zegt dat het inzetten van 'leid se' werzoekenden in de bollen sector nog niet helemaal zeker is. Het bestuur van de regionale arbeidsbureaus moet nog geld beschikbaar stellen voor het project. Hoeveel mensen er dit jaar in de bollensector nodig zijn, is nog niet bekend. Het arbeids bureau Lisse is volgens Van der Zwel nog bezig met inventarise- NA F3 altijd eerst naar EN De Slegte tl Wethouder krijgt alternatief plan V rou wenker kplein LEIDEN »EF Buurtvereniging Maredorp- de Camp biedt volgende week woensdag in het Stadsbouw- huis wethouder T. van Rij (ruimtelijke ordening) een al ternatief plan voor het Vrou wenkerkplein aan. De buurtbe woners scharen zich achter de ideeën van de architect J.J. Barendse. Ze keren zich tegen het plan dat de gemeente door architect Volimer voor het Vrouwenkerkplein liet ontwik kelen. Ln het plan van Barendse blijft het plein zoveel mogelijk in tact en is er ruimte voor en kele winkels achter de Haar lemmerstraat, terwijl het plan van Volimer voorziet in de bouw van een grootschaliger winkel- en woningencomplex op het Vrouwenkerkplein. ANDRE LAMMERSE MEDEWERKER De 19e eeuwse muur in de Nieuwsteeg bij het Pieter Speckhof staat op instorten. Als noodoplossing werd de muur verleden week met houten bal ken gestut. Probleem is de drie meter hoge scheur die de ste nen tuinafscheiding in tweeën splijt. Volgens de afdeling mo numentenzorg van de gemeen te Leiden komt de benodigde 35.000 gulden voor restauratie voorlopig nog niet vrij. De eigenaresse van de muur, M. Luteijn, heeft aannemer Meyer vorige week gevraagd om erger te voorkomen door balken te plaatsen. Bij de gemeente heeft ze inmiddels een subsidie verzoek ingediend om een grote restauratie te vergoeden. De muur moet worden afgebroken en op een nieuwe fundering met de authentieke stenen wor den opgemetseld. Meyer heeft deze opknapbeurt óp ruim 35.000 gulden geraamd. Als er in de buidel van de Rijksmonumentenzorg moet worden getast, duurt het tot na 2000 voordat het subsidiever zoek is behandeld. De wachtlijst van monumenten die in aan merking komen voor restauratie is namelijk enorm. De gemeen te bekijkt daarom of er een be roep op het Stadsvernieuwings fonds kan worden gedaan. Want volgens G. Grooteman van de afdeling monumenten zorg gaat het om een urgent ge val. "Ik ben blij dat het gevaar nu is geweken, maar we moeten niet te lang wachten. Het gaat hier tenslotte om een heel waardevolle, historische muur die wel op instorten staat". Naast het subsidieverzoek, heeft Luteijn nog een bezwaar schrift bij de gemeente inge diend. Zes jaar geleden, toen er nieuwe riolering in de Nieuw steeg werd gelegd, is het zand onder de muur gaan schuiven, vermoedt Luteijn. Sindsdien is een klein barstje uitgegroeid tot een dikke scheur over de hele muurhoogte. "Een architect heeft toen ik dit huis kocht nog naar die barst gekekenzegt de bewoonster van de Nieuwsteeg. "Volgens hem kon het geen kwaad. Na de werkzaamheden hier in de straat is toestand van de muur sterk verslechterd. Ik denk dat één kant is gaan zak ken waardoor de scheur is ont staan. Tegenwoordig onder zoekt de gemeente eerst of er wel gegraven kan worden en of dat geen verzakkingen tot ge volg kan hebben. Bij mijn weten hebben ze zo n onderzoek hier achterwege gelaten". OP NAAR VAN OER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN OEUREN. WAND EN PIAFONOBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststol van het kwaliteitsmerk 5CHÜCD Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maat gemaakt Het geheel voorzien van KtM-ciriificut. Kom gewoon eens aHes op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies. KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN. Iedere zaterdagavond ziet het Stationsplein zwart van de mensen bij de NZH-halte voor bussen naar Noord wijk. De nieuwe eigenaar van Club '70 aan de Stationsweg bekijkt dit wekelijkse tafereel aan de over kant tandenknarsend. Hij heeft evenwel grote plannen om die jongeren van de bushalte naar zijn discotheek te lokken. Bert Visser, die de discotheek aan de Stationsweg onlangs óvemam. ziet met lede ogen aan dat veel Leidse jongeren lie ver stappen in de kustplaats dan in de eigen stad. Helemaal ongelijk kan hij ze niet geven. "Waar moet ie hier ook naar toe? Erg veel aisco's zijn er niet, daarom vluchten velen naar el ders". Visser wil die tendens graag ombuigen. De eigenaar van dis co's in Enkhuizen, Utrecht en Alkmaar wil weer een begrip maken van Club 70. "Het is zo n beetje de grootste dansgelegen heid hier in de stad. We willen weer een plaatsje veroveren in de kroegen en dans-route die de stappers uitstippelen" Om dit doel te bereiken wor den kosten noch moeite Be spaard. De eigenaar is van plan iedere vrijdagavond een top-act op het podium te zetten. Neder lands of buitenlands, het maakt niet uit, als t maar bekend is. Dit weekeinde werd een be gin gemaakt met de lange reeks optredens Vrijdagavond zong Manke Nelis de bezoekers tor Gisteravond stond, in verband met bevrijdingsdag, de Ameri kaanse vier-mans soulformatie The Trammps op de planken. Beide optredens tesamen toch goed voor zo n kleine duizend Mmfam lang niet genoeg om uit de kosten te komen, maar daar gaat hei volgens Visser ook niet om. "Die Trammps kosten me zo'n tienduizend gulden Dat haal ik er nooit uit met 400 be zoekers die een kaartje kopen van een tientje. Ik hoop echter dat de mensen zien dat het hier gezellig is en dat ze nog een paar keer terugkomen Louch Waarmee Visser is aanbeland bij het imago van zijn nieuwste horeca bedrijf dub '70 heeft binnen Leiden een beetje lou che naam. Visser kent deze ge luiden, maar heeft geen idee waar ze vandaan komen. "Het is nergens op gebaseerd, we hebben hicT nooit narigheid De nieuwe eigenaar is een paar keer 'anoniem sfeer gaan proeven voordat hij de disco theek kocht. "Het werd me dui delijk dat hier een ontspannen sfeer heerst en dat cr absoluut geen ellende is met dnigs Re den genoeg om de tent met een gerust hard tc kopen" Met zijn komst veranderde niets aan dcpcTv.nrie iNvrt tmg in de discotheek Ik werk met de mensen die hief »*»k stonden onder dr vorige cigmaai VJlrcn is de sfeer nu wat belet Ik ben ren jonge kerel die wat duhlrt bij zijn personed staat". I nt ou rage en personeel zijn in de ogen van Visser in oroc. nu nog een toename van een bezoekers-aantal. Aan de ambi tieuze plannen zal het nirt lig gen. Feestjes voor middelbare scholieren, house party's, aan alles is gedacht Ln dan zi|n er nog dc wekelijkse optredens van bekende artiesten. Voor de komende weken staan orxlet anderen lee Towers, Grant and Forsyth, Tatjana en René Froger geboekt Dure tijden dus voor tjr 0MmM MD «Ir luh Zn "Ach. nu leg Ik er nog op toe Maar heh geen modelijden, deze tent gaat lopen als een Mo aan de r het jaar Nieuwsteeg. Als de eigenaresse op Monumentenzorg moet wachten, r 2000 worden opgeknapt foto wim dijkaaan De negentiende eeuwse r kan de tuinafscheiding niet Club 70 wil graag meer bezoekers. Om dit doel te bereiken is voor de komende maanden een groot aantal vermaarde artiesten geboekt Cister avond stond de Amerikaanse soul-formabe The Trammps op de planken. rum*

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9