Rtv show Als je niet echt merken de kijkers daf Wytse wil de showbizz in Zweden wint Eurovisie Songfestival Frank Masmeijer is voor de camera vooral zichzelf GERARD VAN PUTTEN Joviaal, ongecompli ceerd, wars van kapso nes. Frank Masmeijer is showman, maar dan wel een mei typisch Hollandse patent. Ken honkige brok gezondheid temidden van ranke, sierlijk gebouwde danseressen. Goed lachse nuchterheid tussen de uitbundigheid van flonkerend entertainment. Sterallures zijn hem vreemd. De Masmeyer die wordt bespied door de tv-ca- mera wijkt niet af van de Mas meijer buiten beeld. „Televisie is een meedogenloos medium. Als je niet echt bent, merken de mensen dat thuis. De came ra laat werkelijk alles van je zien. Of je eerlijk bent, lelijk, mooi, de camera licht je als het ware door." De tv-kijker wacht vanavond een bijzondere 'Holiday-show'. Met kinderen als kandidaten. De laatste aflevering van het seizoen wordt mede gedragen door de 11 -jarige Wytse Koetse. Een knulletje naar Masmeijers hart. Ongekunsteld, vrii in doen en laten, helemaal zicnzelf. „Ik ben stapelgek op kinderen", zegt hij ten overvloede. Wie hem wel eens in 'Dinges' aan het werk heeft gezien, weet dat hij met volle teugen kan genie ten van de kinderpraat als reac tie op alle mogelijke vragen. „In de Holiday-show hebben we te maken met kinderen die iets ouder zijn. Zo tussen 11 en 13 jaar. En die hebben toch a\ JOLANDA OUKES Wytse Koetse 11 jaar) uit Haar lem. Mooi koppie, ontwapenen de glimlach en voor de duvel niet bang. Vanavond presen teert hij samen met Frank Mas meijer de laatste Holidayshow van dit seizoen. Een zeer spe ciale, want zowel kandidaten als artiesten zijn kinderen. Wytse is veelzijdig. Hij zingt, danst, schrijft gedichten en ver halen, maakt videofilms, verza melt oude botten en scherven en voetbalt. Tussendoor heeft de kleine hartebreker ook nog tijd om gewoon naar school te gaan. De vraag 'wat wil je later worden' is een open deur. Vast beraden antwoordt hij: „In de showbizz en acteur." Dat is ie der geval duidelijk en als hij zo doorgaat (vorig jaar werd hij derde in Henny Huismans Play- backshow) lukt hem 'm ook. Hij heeft de creativiteit in ieder ge val niet van een vreemde: mam deed het toelatingsexamen voor de toneelschool, pap zit in de reclame en tante Sigrid is actri- De nog prille elfjarige raakte in een stroom versnelling toen de makers van de Holidayshow een bandopna me zagen van de Disneyclub. De school van Wytse was daar op bezoek en Wytse viel blijk baar op. „Ze waren op zoek naar iemand die op Frank leek. Ik heb auditie gedaan en nog diezelfde dag kreeg ik te horen dat ik was uitgekozen. Ze heb ben toen een bandje gestuurd van de Holidayshow, want dat had ik nog nooit gezien, en ik moest de liedjes leren." Wytse veert op als hem wordt gevraagd hoe de show is gewor den en hoe Frank in werkelijk heid is. „Deze show is de leuk ste van allemaal. Iedereen die meedoet is kind behalve Frank natuurlijk. De spelletjes zijri aangepast. Frank was gewoon heel leuk. Ik heb wel vaker be roemdheden ontmoet maar die vielen altijd tegen. Frank abso luut niet", antwoordt Wytse. Het waren zware opname- dagen. De eerste dag werden de liedjes opgenomen en de twee de dag de show zelf met pu bliek. „ledereen is wel een beetje zenuwachtig maar dat is normaal. Het moest ook alle maal in één keer goed zijn om dat er publiek bij zat. Soms ging er wat mis maar als het niet te erg is. gaan ze gewoon door. Tijdens de laatste gewone Holi dayshow bij voorbeeld beland de het winnende echtpaar ook met een plons in het water. Dat hebben ze er gewoon ingela ten", lacht Wytse. De laatste opnamedag was een lange maar Wytse bleef op de been. „Ik heb zelfs nog lopen voetballen met de mevrouw die voor me zorgde. Alleen het lied je van de Jody Kids viel tegen. Ik moest daartussen staan en la chen naar de camera. Daar had ik op dat moment eigenlijk geen zin in. ik was te moe." Wytse is vooral fan van Goede Tijden Slechte Tijden en actie films. Maar vanavond zal hij naar de Holidayshow kijken, want hij heeft het eindresultaat zelf nog niet gezien. Frank Masmeijer en de 11-jarige Wytse Koetse presenteren vanavond de Holiday-show: „Een perfect jochie. Ik had het gevoel dat Frank Masmeijer in pocketformaat naast me stond." foto»kippa iets geremds in zich. Ie ziet het gek gaan voelen. Door een ge- idee gekregen dat de speciale ze denken: ik mag vooral niet zellige sfeer te scheppen, door aflevering van de 'Holiday- afgaan voor de hele klas. Wil je maatjes van ze te worden." show' de kijker zal amuseren en ze dan toch helemaal zichzelf Producer Romeo Altenberg vertederen. Al was het maar laten zijri. dan moet ie ervoor en Masmeijer zelf hebben na vanwege de assistentie die helemaal zorgen dat ze zich I I te het bekijken van de opname het zang- en dansgroep 'Duchess' Clouseau eindigt ver in de achterhoede CORRESPONDENT GPD De Z.weedse vocaliste Carola heeft zater dagavond met het liedje 'Fangad av en stormvlnd' de stormachtig verlopen finale van het 36ste Eurovisie Song festival gewonnen. Weliswaar eindigde Carola gelijk (146 punten) met Amina Annabi Laurence, de uit Tune sië stammende, maar voor Frankrijk uitkomende actrice- zangeres. maar de gewijzigde regels van het festival staan niet meer toe, dat meer landen een aflevering van het festival win- Carola bleek van vijf jury's tien punten te hebben gekre gen, Amina scoorde twee keer tien punten. Dat verschil deed haar liedje 'C'est le dernier qui a parlé qui a raison' de Eurovisie das om. Als derde eindigde het Israëli sche duo Oma en Moshe Datz met het liedje 'Kann'. Israël ver zamelde 139 punten, waarbij vooral opviel dat de Oostenrijk se jury geen enkel punt voor 'Kann' over had en Duitsland Israël slechts vier punten toe kende. België, dat met premier Mariens en de minister van cul tuur op de eerste rij in de Cine- citta-studio's te Rome we gens de Dodenherdenking met de popgroep Clouseau zo n beetje het afwezige Nederland vertegenwoordigde. eindigde ver in de achterhoede. Clouseau verzamelde met 'Geef het op' slechts 26 punten. Frankrijk en Italië gaven de Bel gen nog de meeste punten (ie der vijf). Dat dit keer voor het eerst in de geschiedenis van het festival de nelft van de jury's uit vak mensen (musici, vocalisten, componisten, muziekcritici) be stond, beeft niet kunnen voor komen dat nog steeds buurlan den vooral punten aan elkaar gaven. De Zweedse zege was vooral te danken aan Scandina vische punten. Griekenland gaf overdreven veel punten aan Turkije. Malta aan Cyprus en omgekeerd. Halverwege de puntentelling („May I have your votes, please. Dublin) waren Frankrijk, Israël en Spanje nog in een nek-aan-nek-race gewik keld. Toen hadden de jury's uit Denemarken. Finland en Noor wegen nog geen punten naar Rome verzonden. Het festival werd Italiaans chaotisch gepresenteerd door de ex-winnaars Gigliola Cin- quetti (inmiddels 44 jaar) en Toto Cutugno, vorig jaar in Za greb de winnaar. Cutugno mocht zijn winnende song aan bet begin nog eens play back in z'n geheel herhalen omdat de Italiaanse tv vorig jaar het festi val niet had uitgezonden. Enige paniek ontstond toen het Zweedse liedje als gevolg van een storing in de zaal niet te horen was geweest en de jury uit Ankara (Turkije) aanvanke lijk niet hoorbaar doorkwam. krijgt van mini-Duchesses. „Groot en klein staan telkens naast elkaar. En alleen daarom al is de show helemaal in ba lans. 'Jody's Kids' zijn er als de kleine uitgaven van 'the Jody Singers' en ja, Wytse Koetse is de Frank Masmeijer in pocket formaat. Perfect hoor, zoals hij daar naast me stond te presen teren. In dezelfde kleding, zelfs z'n haar zat net zo als bij mij." Het is voor Masmeijer een tweede jeugd-show geworden, zonder ook maar een seconde aan het geestelijke eigendom van een collega-presentator te komen. Onwillekeurig dwaal den zijn gedachten tijdens de opnamen af naar vroeger da gen. Hij heeft het altijd al gehad, die drang om voor anderen op te treden. Als kind spiegelde hij zich aan de showmasters. aan de entertainers die hij op tv zag. STARDOM Lisa Bonet (Denise in de Cosby- Show) heeft eindelijk haar zin. Ze heeft het voorgoed verbruid bij Bill Cosby. „Ze heeft geen verantwoordelijkheidsgevoel en is nukkig. Ze maakt met ieder een ruzie en kent haar teksten niet. Dat verwacht je niet van iemand die 35 000 dollar per week verdient", aldus Bill. Een spin-off is een serie die is gebaseerd op een andere suc cesvolle serie. Empty Nest bij voorbeeld is en spin-off van Golden Girls en Knots Landing van Dallas. De spin-off van Married... with Children. Top of the Heap, is enkele maanden uitgesteld om zoveel mogelijk afleveringen op de plank te heb ben liggen. Top of the Heap gaat over de buren van de Bun- dy's, Steve en Marcy Roades. Op het terrein van de Universal Studio's in Hollywood is een museum ingericht over het le ven en het werk van de Ameri kaanse comedienne Lucille Ball. Te zien zijn kostuums, meubels, het decor van haar al lereerste shows, een nagemaak te kopie van haar werkkamer in Beverly Hills en brieven van fans. Dallas eindigt met zelfmoord JR De Amerikaanse tv-serie Dallas is vrijdagavond geëindigd met de zelfmoord van J.R.. de gewe tenloze schurk, van wie miljoe nen mensen uit haat hielden. Dertien jaar wisten de Ewings talloze fans in de VS en rond ne gentig andere landen in hun ban te houden, in de laatste, dubbele aflevering passeren via een van het toneel afgekeken kunstgreep alle personen vanaf het begin van de serie nog eens de revue: een figuur, die zich eerst als een soort beschermen gel voordoet, maar zich aan het eind ontpopt als afgezant van de gevallen engel Lucifer, houdt J R. voor wat er van zijn familie leden, vijanden en vriendinnen zou zijn geworden als hij er niet zou zijn geweest. Na dit bedroe vende relaas laat J.R. zich er door zijn valse beschermengel snel toe overreden de revolver tegen de slaap te zetten Broer Bobby komt seconden te laat en kan alleen maar ontzet toe kijken. In zijn jeugd mocht Masmeijer graag jochies van eigen leeftijd om zich heen verzamelen, ze waren zijn publiek. Hij ver maakte ze met allerlei fratsen, zonder zich ook maar een mo ment af te vragen of ze daar wel op zaten te wachten. Hoe er over zijn optreden werd ge dacht maakte hem geen spat uit. Als Frankie maar kon optre den. „Zo was het later, toen ik in een bandje speelde en zo was het nog weer later, toen ik ach ter de bal holde." Voor hetzelfde geld was hij nu voetballer. Masmeijer heeft er in elk geval de leeftijd voor, 29 jaar is hij nog maar. Bij het De venter Go Ahead Eagles zat hij ooit in het jeugdinternaat. Mas meijer was van de lichting, die als bekendste spelers René Eij- kelkamp (nu KV Mechelen) en Michel Boerebach (thans actief bij Roda JC) opleverden. „Al met al heb ik twee jaar betaald voetbal gespeeld. Ik kan nu wel zeggen dat een blessure een eind maakte aan mijn carrière, maar eerlijk gezegd lag het toch een slag anders. Op een gege ven moment kom je als jonge voetballer op een leeftijd dat je je moet afvragen: red je het of red je het niet? Komt het er ooit van, dat je doelpunten gaat ma ken in volle stadions? En daar moest ik toch nee op zeggen. Bovendien had ik nog andere interesses. Bij voorbeeld de show, het amusement." Leerschool Meteen nadat hij zijn voetbal schoenen voorgoed had opge borgen, trok Masmeijer naar Spanje. Een jaar lang werkte hij er als hotel-entertainer. Een harde leerschool, vindt Mas meijer zelf. .Avond aan avond stond ik er op het podium. Ge zongen, gedanst, gepresenteerd. En dat allemaal om het de gas ten 's avonds een beetje naar de zin te maken. Naderhand heb ik veel gehad aan de ervaring die ik in Spanje heb opgedaan." Voor het eerst was dat het ge val in 1984, toen de NCRV hem uitnodigde voor een screentest. Gezocht werd een sentator, die de 'Helem: leen in je eentje show" aan el kaar moest kletsen. Masmeijer werd er uitgepikt. Uitgerekend hij, de enige onbekende tussen al die bekende Nederlanders. Inmiddels behoort ook Frank Masmeijer tot die categorie. Omdat nij het gezicht is van drie programma's: Dinges', de 'Holiday-Show' en 'Gdud en Nieuw', een muziekshow. „Ze zitten in de top 25 van de Ne derlandse amusementspro gramma's." Masmeijer zegt het niet op po chende toon, nij stelt het slechts vast. De agenda is voor volgend seizoen al aardig volgeboekt. Wegens succes worden al zijn programma's door de NCRV ge prolongeerd. „In augustus be ginnen we met zes afleveringen 'Goud en Nieuw', plus dat er nog zes herhalingen zijn ge pland. Daarna volgen zestien afleveringen van 'Dinges' en tien Holiday-shows. Misschien dat als dat allemaal achter de rug is er voor deze jongen nog wat tijd overschiet om met va kantie te gaan." Stress-vak Verslingerd als hij is aan het vak, is Masmeijer er de man niet naar om te klagen over de schaarse vrije tijd die hem tus sen alle bezigheden rest. Of zijn werk naar waarde wordt ge schat, daarover verkeert Mas meijer in onzekerheid. „Uh, moeilijk te zeggen. Dat dit een stress-vak is, beginnen pas te beseffen als ze bij de op namen van het programma aanwezig zijn. De mensen thuis zien dat er minder aan af, mis schien dat ze in het gunstigste geval denken: hmmmjja, wel leuk zo'n show. Maar neem van mij maar aan dat het maken van een show een heel zwaar beroep is. En dat presenteren meer is dan zo maar iets zeg gen. Waar het om gaat is dat je steeds de goede dingen zegt op de juiste momenten. En dat al les onder hoogspanning. Het vak neem je voor een groot deel mee naar huis, daar ontkom je niet aan. Altijd is er weer die vraag: wat zullen anderen ervan vinden? De kijk- en waarde ringscijfers op Teletekst hou ik wel bij. ja." Het vak geeft populariteit, maar kan - vaak voordat ze het zelf in de gaten hebben - arties ten ook mee terug nemen naar de vergetelheid. Zo ben je ge vierd, zo kan het afgelopen zijn. Masmeijer is nuchter genoeg om het te beseffen. „Ik ben nu zeven jaar op tv. Natuurlijk denk je er wel eens aan dat je omver gewaaid kunt worden. Aan de andere kant is het hele omroepbestel aan het veranderen. Door de komst van commerciële tv zal de vraag naar showmensen alleen maar groter worden. Achteraf ben ik blij dat het allemaal zo gelopen is. Nog steeds ben ik voetballief hebber. Maar een vol voetbal stadion haalt het niet bij het pu bliek dat ik nu trek. Ik kan nu zeggen dat er twee miljoen mensen naar me kijken. Perfect toch. Het enige dat ik nog wil is in een film spelen. Een talk show? Nee, er wordt al genoeg geluld op tv." STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ rum NÓ.' runiNs: Maandag 6 mei 1991 Radactie. 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELfN Vormgeving RUUD BLOKHUIZEN Frank Masmeijer en de 11-jarige Wytse Koetse presenteren vanavond om 19 51 uur op Nederland 1 (NCRV) de laatste Holi day-show van dit seizoen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6