Buitenland Troepen vs dringen diep door in Irak Overleg Zuid-Afrika bijna mislukt Israël sticht weer nieuwe nederzetting Moskou stuurt nieuwe troepen naar Armenië In noord-Irak ontstaat het nieuwe Kurdistan Leger kan ingrijpen in conflict Kroatië Maandag 6 mei 1991 Redactie 023-150225 RONALD FR1SART (dief) ONNO HAVERMANS HANS JACOBS JAN PRÉENEN Vertalingen: MAR GREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDR1ET Vormgeving: JAKEUEN PAULUS BRITSE JOURNALISTEN hebben het schrijfverbod dat Turkije aan hun colle ga Robert Fisk van The In dependent heeft opge legd, scherp veroordeeld. United Prest International (UPI), Agence France Preste (AFP). NIEUWSLIJN Raket mist vliegtuig maar net Britse luchtvaartautoriteiten onderzoeken de melding van een raket bijna een Italiaans passagiersvliegtuig heeft weken geleden over zuid-Engeland piloot dat geraakt toen het toestel twee vloog. Alitalia piloot Achille Zaghetti zei dat „een lichtbruine drie meter lange raket" langs zijn McDonnell-Douglas suisde toen hij de Britse kust passeerde op weg van Londen naar Mi laan. Een onderzoek heeft nog geen informatie opgeleverd over het mysterieuze object, maar het is wel waargenomen op radar. Belgische rechters voeren actie De ongeveer 1800 Belgische magistraten gaan actie voeren. Ze treden naar buiten om het publiek, de regering en het parlement duidelijk te maken dat ze moeten werken onder omstandighe den die niet meer van deze tijd zijn. Tot de actie is het afgelopen weekeinde besloten door de Nationale Commissie voor Ma gistratuur (de NCM), de overkoepelende beroepsvereniging van rechters en procureurs. Zeker zestig doden bij bootramp India Op een rivier In het zuiden van India zijn gisteren ten minste 60 mensen omgekomen toen hun boot kapseisde. De overbeladen boot vervoerde meer dan 130 hind u-pelgrims die op weg waren naar een feest. Het ongeluk had plaats op de Godavari-rivier in de buurt van de zuidelijke stad Rajahmundry. De boot had een capaciteit van maximaal 40 personen. Gevangenen profiteren van aardschok Uit een gevangenis in het Georgische Koetaisi zijn bijna hon derd gedetineerden ontsnapt, die door de gevangenisleiding uit hun cellen waren gehaald wegens instortingsgevaar door de aardbeving die dat gebied trof. De politie is zaterdag aan een grote zoekactie begonnen en heeft alle wegen rond Koetaisi, dat in het centrum van het aardbevingsgebied lag, afgezet. Ongeveer tien vluchters hebben zich inmiddels aan de politie overgege- PDS: afstand van tegoeden buitenland In Duitsland heeft de Partij voor het Democratische Socialisme (PDS) zaterdag afstand gedaan van alle aanspraken op de bui tenlandse tegoeden van zijn voorganger de SED, de stalinisti sche partij die tot 1989 over de DDR heerste. Het besluit volgt op een ultimatum van de regering aan de PDS om haar tegoeden in het buitenland openbaar te maken, op straffe van vervolging. bron, op de Westelijke Jordaan- oever, de eerste stacaravans ge plaatst van Har Manoach. Dit wordt de derde nieuwe neder zetting sinds de Golfoorlog is af gelopen. Het plan is uitgelekt aan de vooravond van" een bezoek aan Israël door minister Van den Broek (buitenlandse zaken), aanstaand voorzitter van de Eu ropese Ministerraad. Later deze week komt zijn Sovjetcollega Bessmertnych naar Jeruzalem. De Europese Gemeenschap en de Sovjetunie zijn beide fel ge kant tegen het Israëlische ne derzettingenbeleid. Twee linkse parlementsleden maakten het plan voor de nieu we nederzetting bekend Minis ter Sharon (volkshuisvesting) die eisteren terugkeerde een bezoek aan Washington bevestigde de informatie. Met het vestigen van nieuwe nederzettingen in de bezette ge bieden heen de Israëlische gering de Amerikanen flink op de kast gejaagd. De Amerikanen willen de wereld laten zien dai ze Israëls nederzettingenbeleid niet langer slikken, terwijl Israël door het stichten van nog meer nederzettingen wil aantonen dat het zich niet de wet laa voorschrijven door buitenlan ders. D BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israël vestigt opnieuw een ne derzetting in de bezette gebie den. Deze week worden bij He- Vijfig doden in Oezbekistan MOSKOU «AP Bij een landverschuiving in een dorp in Oezbekistan zijn het af gelopen weekeinde ten minste vijftig mensen om het leven ge komen. Wegens gevaar voor meer verschuivingen besloten de Sovjet-autoriteiten tot eva cuatie van de vierhonderd in- Bij de landverschuiving in het dorp Chigiristan, in de buurt van de Oezbeekse hoofdstad Tashkent, raakten acht huizen bedolven onder een dikke laag modder. Volgens het persbu reau Interfax was de laag mod der zo dik, dat de autoriteiten niet meer de moeite namen de doden uit te graven. Interfax zei dat 64 mensen om het leven waren gekomen. Volgens het nieuwsagentschap Tass zouden er meer dan 50 mensen zijn ge dood. Het Sovjetministerie van bin nenlandse zaken heeft de gc- hten nissen de republieken Armenië en Azerbajdzjan om schreven als een burgeroorlog. Moskou stelt Armenië verant woordelijk \<><.i het geweld in het grensgebied met Azerbajd zjan. Volgens Armenië hebben Sovjettroepen en Azerbajdzja nen vorige week ten minste 36 Armeneense dorpelingen in Azerbajdzjan vermoord. Hon derden mensen zijn inmiddels omgekomen in de gevechten over Nagomy-Karabach, een enclave in Azerbajdzjan die door beide republieken wordt opgeëist. Moskou heeft gisteren Sovjet troepen naar het grensgebied van Armenië en Azerbajdzjan gestuurd om de rust te bewa ren. Een parlementaire com missie, die op initiatief van de leider van de Russische federa- Troepen van het Amerikaanse leger in het noorden van Irak hebben honderden Iraakse militairen van een ver bindingsweg verjaagd en zijn de provinciehoofdstad Do- huk tot op twee kilometer genaderd. Als Dohuk door de geallieerden wordt ingenomen is dat de meest vooruitge schoven post binnen de door de geallieerden ingestelde „veiligheidszone". ONBEKENDEN HEBBEN zaterdag drie jongeman nen in het Italiaanse Tau- I rianova doodgeschoten en midden op straat een I van de slachtoffers ont- hoofd. Een Kurdlsche vluchteling draagt In een kamp bij de 1 ud<s-lraakse grens het lichaam van zijn gestorven kind. foto afp DOHUK/NICOSIA AP-Rtr Dohuk is een stad van 380.000 inwoners, van wie volgens schattingen slechts 5 procent is achtergebleven na het neer slaan van de Kurdische op stand. De overwegend Kurai- sche bewoners zijn massaal naar de grens met Iran of Tur kije gevlucht. Eerder hebben geallieerde functionarissen gezegd dat Do huk zou moeten worden inge nomen om plaats te bieden aan terugkerende Kurden. Het is nog niet duidelijk of de gealli eerden de stad binnentrekken. Kolonel Jim Jones, de hoogste in rang van de aanwezige officie ren van het Amerikaanse korps mariniers, zei dat de Ameri kaanse troepen in staat zijn Do huk in te nemen, maar niet ver der Irak zullen intrekken. Ande re Amerikaanse officieren zei den dat binnen enkele dagen zal worden besloten of Dohuk wordt ingenomen. Iraakse Kurdische leiders gaan vandaag naar Baghdad voor een nieuwe ronde van be sprekingen over autonomie met de Iraakse regering. De delega tie komt naar Baghdad met een reeks ideeën voor een politieke regeling van de Kurdische kwes tie „binnen het kader van een verenigd, democratisch Irak" aldus de woordvoerder. De zes lidstaten van de Golf- Samenwerkingsraad hebben de Verenigde Naties gisteren ge vraagd de sancties tegen Irak te handhaven totdat dit land alle VN-resoluties die zijn aangeno men in verband met de Golf oorlog heeft uitgevoerd. Dat verzoek werd ingediend na een eendaagse conferentie van de ministers van buitenlandse za ken van Saudi-Arabië, Kuwayt, Qatar, Bahrayn, Oman en de Verenigde Arabische Emiraten. Volgens Kuwayt worden nog ze ker drieduizend mensen ver mist. Turkse regeringsambtenaren beschuldigen internationale hulporganisaties, zoals Artsen zonder Grenzen, ervan de ellen de van de Kurdische vluchtelin gen ter meerdere eer en glorie van zichzelf te misbruiken. De meest hopeloze gevallen laten zij over aan de Turkse medici. Slechts patiënten die perspec tief hebben, worden door hen behandeld. Bovendien komt er volgens het ministerie van gezondheids zorg in Ankara geen cholera voor in de Kurdische vluchtelin genkampen in Turkije, zoals Artsen zonder Grenzen eerder had gemeld. Volgens deze orga nisatie zijn in het vluchtelingen kamp in de Turkse grensprovin cie Ahkkari al ten minste zeven mensen aan cholera overleden. Robert Fisk is correspondent voor het Britse dagblad The In dependent. Hij kwam vorige week in het nieuws, nadat hij was opgepakt door de Turkse autoriteiten. Fisk had geschre ven hoe Turkse soldaten voedsel en drinken van Kurdische vluch telingen hadden gestolen. De correspondent is inmiddels uit het land gezet. Onderstaand ar tikel mocht aanvankelijk niet worden gepubliceerd. ZAKHO ROBERT RSK Onderofficier Tim Corwin van de Britse luchtmacht stuurt zijn Chinook helikopter van de steile bergwand naar beneden over de brede kloof, waar de valleien en de vruchtbare vlakten van Mes opotamië zich uitspreiden De vluchtkaart geeft aan dat we bo ven (raaks grondgebied vliegen, maar in werkelijkheid is dit het nieuwe land Kurdistan. Amerikaanse en Britse heli kopters patrouilleren het lucht ruim. Op de grond controleren Britse mariniers het gebied. Op de lange, rechte weg naar Zakho begeleiden Britse Landrovers de convooien van personenauto's die zijn volgestouwd met ma trassen en beddegoed. Op de heuveltoppen liggen verlaten Iraakse bunkers enTor ten. Er zijn nog modderige spo ren zichtbaar van pantservoer tuigen en tanks Deuren slaan open en dicht in de harde wind. Dit is niet langer Irak Het is een nieuw gebied dat met potlood op de oude kaarten is ingete kend. -- - - - ;-v ..TT-- - - - J Inkatha-aanhangers marcheren gewapend met stokken door het dens botsingen tussen inwoners en demonstranten schoot de poli zwarte woonoord Bekkersdal, ten westen van Johannesburg. Tij- tie een man dood. Verscheidenen raakten gewond. foto afp JOHANNESBURG Rtr-AFP-GPD Het vredesoverleg eind deze maand tussen de Zuidafrikaan se president De Klerk, Nelson Mandela (ANC) en Inkatha-lei- der Buthelezi dreigt te misluk ken. Buthelezi heeft aangekon digd zich terug te trekken uit het overleg, naar aanleiding van het politie optreden het afgelo pen weekeinde in Inkatha-bol- werken in de zwarte miljoenen stad Soweto. Bij onlusten in zwarte woonoorden in Zuid- Afrika zijn de afgelopen dagen veertien doden gevallen. Buthelezi beschuldigt de poli tie er van samen te spannen met het ANC Tussen de Inka tha-beweging en het ANC woedt momenteel een machts strijd op leven en dood. Beide groepen zijn tegen de apart heid, maar verschillen van me ning over de te voeren politiek in een toekomstig niet raciaal Zuid-Afrika. De Inkatha Vrijheidspartij heeft gisteren gedreigd 100.000 strijders naar Soweto te sturen als het ANC geen einde maakt aan het politieke geweld. De partij van Zulu-leider Buthelezi heeft het ANC zeven dagen de tijd gegeven om het geweld te stoppen. Volgens Buthelezi is een strijd gaande binnen het ANC, die het beëindigen van het geweld in de weg staat. ANC-leider Nelson Mandela zou onder druk van militante ANC-leden de voorge stelde ontmoeting tussen Man dela. Buthelezi en president De Klerk hebben afgewezen. Vorige week zijn meer dan 100 mensen omgekomen bij ge vechten tussen beide partijen. In de afgelopen vier jaar heeft deze rivaliteit minstens 5000 mensen het leven gekost. Het ANC heeft ook gedreigd de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel op te schorten, als op 9 mei niet een aantal maatregelen is genomen tegen het geweld. Een van de ei sen van dit ultimatum is het ontslag van de ministers Vlok (politie) en Malan (defensie). De regering heeft deze eis van de hand gewezen. tie Boris Jeltsin is gevormd, is van plan naar Armenië te gaan om een onderzoek in te stellen naar de botsingen tussen Arme niërs en Azcrbajdzjanen. Sovjetleider GorbatsjQV heeft inmiadels zijn plan laten vallen om Armeniërs te deporteren uit enkele dorpen in Azerbajdzjan waar de afgelopen dagen bij on lusten 36 mensen werden ge dood. Dat heeft de Armeense president Ter Petrosia zaterdag gezegd, na afloop van crisisbe raad met Gorbatsjov in Moskou. Ter-Petrosian is woedend over het geweld tegen zijn volksge noten in Azerbajdzjan en stelt de Sovjet-regering ervoor ver antwoordelijk. De conflicten tussen de chris telijke Armeniërs en de islami tische bevolking van Azerbajd jan hebben een lange historie. In 1987 laaiden die weer op in de regio Nagomo-Karabach. een Armeense enclave in Azer bajdzjan. ACHTERGROND HAARLEM. HANS JACOBS Dan Quayle als president een schrikbeeld voor Amerikanen „President Bush heeft geen levensverzeke ring nodig. Hij heeft Dan Quayle al". Het wrange grapje uit de Amerikaanse verkie zingsstrijd van 1988 is opeens weer actueel geworden. Bush wordt vandaag wellicht enige tijd onder volledige narcose gebracht om een hartritmestoomis te verhelpen. Op dat moment komt de macht tijdelijk in handen van vice-president Dan Quayle. Voor veel Amerikanen is die gedachte al leen al een nachtmerrie. Vandaar het grap je. Zelft een nek zou Bush niet willen neer schieten ornaat het alternatief te erg is om over te denken. Niemand heeft ooit begrepen waarom Bush de jonge, onbekende senator uit Indiana in dertijd als running-mate heeft gekozen. Quayle had een weinig imponerend verle den. Zo gebruikte hij familieconnecties om buiten het leger èn de Vietnam-ooriog te Amerika maakt zich zorgen over de ge zondheid van president Bush. Niet alleen omdat de president zo populair is, maar vooral omdat het alternatief Dan Quayle hen zo verschrikkelijk lijkt blijven. Intelligent was hij ook niet en bij toespraken bleek hij vooral veel onzin uit te kramen. Nog tijdens de campagne werd hij door de staf van Bush in de luwte gezet, zo dat hij de Republikeinse presidentskandi daat zq min mogelijk schade kon toebren gen Quayle is lang in de schaduw gebleven. De man die volgens de Amerikaanse grondwet 'één hartslag' is verwijderd van de machtig ste post in de wereld, wordt vooral van stal gehaald om voor de Republikeinen met spreekbeurten geld in het laatje te brengen. Juist omdat hij zo omstreden is, is hij met zijn ondoordachte opmerkingen ("We zul len niet aarzelen kernbommen te gooien op Irak goed voor nieuws. Verder mag Quay le de contacten met Latijns-Amerika warm houden en begrafenissen van buitenlandse staatshoofden bezoeken. De Amerikanen zijn niet onder de indruk. Bij een recent opinie-onderzoek bleek dat slechts 19 procent van de Amerikanen Quayle geschikt acht om als president op te treden, 67 procent vindt hem ongeschikt. Vandaar de bezorgdheid in Washington. Een aantal senatoren heeft Bush nu al ge vraagd in 1992 een andere partner te kie zen. Als er vragen blijven over de gezond heid van de president, zal Bush wel moeten. Bij de gedachte alleen al dat de als kluns er varen Quayle president kan worden, krijgen de Amerikanen hartkloppingen. De bemanning van de heli kopter is zich bewust van de historische betekenis van haar aanwezigheid hier. De gesprek ken aan boord gaan afwisselend over politiek, geschiedenis en vluchttechnische zaken. Ze ho pen dat Kurdistan zich niet zal ontwikkelen tot een tweede Li banon. „Ik hoop dat Bush weet wat hij is begonnen. Deze operatie kost een lieve duit. Deze heli kopter kost rond de tienduizend gulden per uur, alleen al aan onderhoud. Kijk daar, dat dorpje. Zó uit het Oude Testa ment." Beneden ons schieten lemen hutjes voorbij. Corwin: „Het is net zoals in de Bijbel staat. Niet ver hiervan daan ligt Tarsus, waar Paulus vandaan kwam. En de berg Ara rat ligt even ten oosten. Ik ben in Izmir geweest, waar Richard Leeuwenhart gevangen heeft gezeten. Onvoorstelbaar!" Door het plexiglas van de he likopter trekken de overblijfse len van een middeleeuws dorp aan ons voorbij. In het westen glinstert de stad Tigris. De heli kopter landt in het Yakmal kamp. hoog op een Turkse bergpas, waar voedsel wordt uitgeladen. Terwijl het geraas van de motoren wegsterft, vult de lucht zich met het geluid van duizenden roepende stemmen. Als Corwin weer is opgestegen, zijn we weer terug in onze klei ne, verheven en afgeschermde wereld. Met dit soort afstande lijkheid wordt hier een nieuw land gecreëerd. Kroaten voort. In het stadje So- tin in het noordoosten van Kroatië openden Kroatische po- litie-agenten zaterdag het vuur toen zij door Servische dorpe lingen werden beschoten. Vol gens de eerste berichten zijn daarbij geen slachtoffers geval len. In veel steden en dorpen in Kroatië zijn barricades opge worpen Een bomaanslag legde zaterdag in het overwegend Ser vische Dvor na Uni een Kroati sche slagerij in de as, nadat de avond tevoren een restaurant in Vukovar was opgeblazen. Het leger nam vannacht in beide plaatsen posities in. Een betoging van duizenden mensen in de Kroatische kust plaats Sibenik tegen de '.Servi sche agressie" liep vrijdagavond uit op een manifestatie tegen het Joegoslavische leger Alle ruiten van het gebouw van de legerleiding in de stad werden ingegooid, evenals die van Ser vische winkels. Dezelfde tafere len deden zich voor in de kust plaats Zadar, waar Servische winkels en bedrijven werden geplunderd. BELGRADO-ZAGREB Rtr-4 Het loegoslavisch presidium heeft gisteren het federale leger gemachtigd in te grijpen om verdere conflicten tussen Ser viërs en Kroaten te voorkomen. De afgelopen dagen zijn in Kroatië al zeventien mensen omgekomen bij gewelddadige botsingen tussen de twee bevol kingsgroepen. „Het presidentschap eist on middellijke, onvoorwaardelijke stopzetting van alle activiteiten in het land die nieuwe onrust en confrontaties kunnen uitlok ken", aldus een verklaring die na de spoedzitting van de repu bliekspresidenten in Belgrado werd vrijgegeven. Het presidium, het hoogste constitutioneel lichaam in Joe goslavië bracht de verklaring kort na middernacht uit. In we zen gaven de Joegoslavische lei ders hiermee achteraf hun goedkeuring aan de acties van het leger sinds maart om als een buffer op te treden tussen Ser viërs en Kroaten. Ondertussen duurt de „dor penoorlog" tussen Serviërs en BERICHTEN DE ECONOMISCHE ELLENDE in de nieuwe Duitse bondstaten is nog lang niet ten einde. Het economische instituut IAW te Berlijn kwam gisteren met een rapport waaruit blijkt dat de werkloosheid dit jaar zal oplo pen tot 40 procent van de be roepsbevolking De economi sche produktie van de regio zal met 23 procent krimpen. DE MAMMOETTANKER Haven die op 14 april in de Golf van Genua zonk, bevat geen olie meer en hoeft dus voorlopig niet te worden geborgen. Dat heeft de havencommandant van Genua, admiraal Antonio Alati, het afgelopen weekeinde verklaard. De 140.000 ton ruwe olie die de tanker vervoerde, zou geheel zijn „opgelost" in het zeewater of zijn verbrand. DE RADICALE Palestijnse guer rillagroep Volksfront voor de Bevrijding van Palestina-Gene- raal Commando is begonnen zijn wapens terug te trekken uit Bayrut en noord-Libanon. Dat is conform het ontwapenings plan van de Libanese regering. DE ALBANESE president Alia heeft zijn functie van leider van de Albanese Partij van de Ar beid neergelegd en al zijn func ties in de parij opgegeven. Hij is afgetreden als partijleider om dat de nieuwe grondwet van Al banië bepaalt dat de president geen functies in een partij mag vervullen. DE ZES MAANDEN geleden op gerichte Roemeense Burgeralli antie. een oppositiebeweging waarvan veel bekende dissiden ten lid zijn, heeft gisteren beslo ten zichzelf om te vormen to politieke partij. Bij de eerstvol gende verkiezingen medo vol gend jaar zal de partij het opne men tegen het regerende Fron voor Nationale Redding van premier Petre Roman. IN DE DUITSE metaalindustrie is het afgelopen weekeinde een cao-akkoord bereikt. Na een verrassend ingelaste onderhan delingsronde kwamen werkge vers en werknemers overeen dat de lonen met terugwerkende kracht tot 1 april 6.7 procent omhoog gaan. Voor de laagste inkomensgroepen zijn extra verhogingen afgesproken. DE RUSSISCHE leider Boris Jeltsin is overeengekomen met Vladimir Kijoetsjov, het hoofd van de KGB, de geheime dienst van de Sovjetunie, dat de Russi sche republiek een eigen inlich- tenbureau krijgt. Genera al-ma joor van de KGB, Viktor Ivanen- ko, wordt aangesteld als het hoofd van de nieuv organisatie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4