Binnenland Bezuiniging in 1992 3,6 miljard Bevrijding in teken van de grondrechten Nierpatiënten: 'Verplichte' orgaandonatie Nog geen zicht op oplossing grootmetaal Nog geen besluit over tekort asielzoekers Maandag 6 mei 1991 i J AMINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART ;cPC PATRICK VAN D€N HURK MAR GOT KLOMPMAKER SI AAK Vormgeving RUUD BLOKHUIZEN Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Oud-D66-kamerlid Mik overleden Het voormalige D66-kamerlid en jeugdpsychiater Mik is vrijdag in Groningen op 68-jarige leeftijd overleden. Als jeugdpsychiater zette hij eind jaren zestig in Gro ningen een open spreekuur op voor probleemjongeren. Dat was de voorloper van het Jongeren Advies Centrum (JAC), waarvan hij in Groningen de oprichter Van 1970 tot 1981 was hij lid van Provinciale Staten en gedepu teerde in Groningen. Vervolgens was hij vijf jaar kamerlid voor D66. Daar diende hij samen met het toenmalige PvdA-kamerlid Worrell een wetsvoorstel in om meer lijn te brengen in de jeugd- Gerrft Mik hulpverlening. Als ambteloos burger verdedigde hij achter de regeringstafel in de Tweede Ka mer het wetsvoorstel. In 1987 kwam Mik terug in de publiciteit toen hij kinderen in Oude Pekela onderzocht die op grote schaal seksueel zouden zijn misbruikt. Na gesprekken met ongeveer vijftig kinderen kwam hij tot de conclusie dat er sprake was van massale on tucht. Veel mensen beschuldigden Mik van het opwekken van massahysterie, maar hij hield voet bij stuk; „Ik heb er nooit een moment aan getwijfeld. Voor mij staat vast dat een groot aantal kinderen in Oudé Pekela seksueel is misbruikt", zei hij in een in terview. De daders zijn overigens nooit gevonden. Onderzoek boek Rasoel uitgebreid Het Openbaar Ministerie heeft de rechter-commissaris in Am sterdam gevraagd een gerechtelijk vooronderzoek in te stellen naar het boek 'De ondergang van Nederland, land der naïeve dwazen' van Mohammed Rasoel. Vorig jaar november bracht het OM het onderzoek al op gang naar aanleiding van een klacht van de Anne Frank Stichting. Die vindt het boek onnodig grie vend en beledigend voor de islam en personen die deze gods dienst aanhangen. Bovendien vindt de Anne Frank Stichting dat het boek aanzet tot haat en discriminatie. Vorig jaar bleek dat Mohammed Rasoel, de man die zich uitgaf als schrijver van het boek, in werkelijkheid een Pakistaanse varieté-artiest uit Edam Kritische ANWB'ers boos op bestuur De verontruste ANWB-leden zijn boos op het bestuur vanwege het verzet tegen het extra kwartje benzineaccijns per 1 juli. De ANWB werpt zich met haar deelname aan de brief-actie samen met Bovag en RAI wederom op als de beschermer van de beurs van de automobilist, vinden de verontruste ANWB-leden. Ze noemen met 'misleiding' om het kwartje voor te stellen als een botte bezuinigingsmaatregel. Een belangrijk deel van het geld wordt gebruikt voor verbetering van het openbaar vervoer. „In de prijs van het autorijden wordt dus tot op heden nauwelijks rekening gehouden met de aanslag van de auto op het milieu. De geplande accijnsverhoging dient dezelfde doelen als die de ANWB zegt na te streven; verbetering van de algehele mobiliteit met inachtneming van de zorg om het milieu", aldus de kriti sche leden. Amerika in Amsterdam. Andreas Sperrowk blaast 'cool' een grote kauwgomballon als hij zaterdag een tochtje maakt door de Am sterdamse grachten. Op uitnodi ging van het Nederlandse leger waren 150 Amerikaanse kinderen wier vaders In Duitsland zijn gele gerd en nu in het Golfgebied zit ten, twee dagen in Nedeland. De vader van Andreas verblijft al sinds januari in het Golfgebied. FOTO ANP COR MULDER UTRECHT ANP De stakingen in de grootmetaal zijn vandaag hun vierde dag in gegaan zonder uitzicht op her vatting van het cao-overleg. Bij 38 bedrijven is het werk van daag neergelegd. Als de werkge vers. verenigd in de FME, niet tegemoet komen aan de eisen van de bonden, zal tot woens dagavond bij in totaal 140 be drijven worden gestaakt. Sinds het mislukte overleg donderdagochtend tussen de FNV. het CNV en de FME heb ben er geen nieuwe onderhan delingen plaatsgevonden. Grootste conflictpunten zijn de wao en de vut. Zo willen de bonden mensen die al veertig jaar bij een bedrijf werken de Koninklijk paar bij dodenherdenking AMSTERPAM-WAGENINGEN ANP Koningin Beatrix en prins Claus hebben gisteren de viering van bevrijdingsdag bijgewoond in de RAI in Amsterdam. Ze keken daar naar het feestelijke pro gramma 'Wat heet vrijheid', dat in het teken stond van de 23 grondrechten die in onze Grondwet zijn vastgelegd. De grondrechten zijn door het Nationaal Comité 4 en 5 mei tot centraal thema gekozen voor de komende vijf jaar. Dit jaar staat de vrijheid van gods dienst en levensovertuiging centraal. Volgend jaar is dat de vrijheid van meningsuiting. Prins Bemhard legde gister middag in Wageningen een krans bij het bevrijdingsmonu ment. Na deze plechtigheid nam de prins een défilé af van militaire veteranen en oud-ver zetsstrijders. Op 5 mei 1945 werd in Wageningen de capitu latie-overeenkomst getekend. Voorafgaand aan de kransleg- ging was de prins aanwezig bij een herdenkingsdienst in de rk- kerk van Wageningen. Prins Bemhard verscheen in het uniform van een vier-ster- rengeneraal bij de landmacht. Dit tot grote vreugde van de ve teranen, die in het verleden de regering herhaaldelijk hebben verzocht de prins weer een uni form te laten dragen. Die wens werd onlangs door het kabinet gehonoreerd. In acht plaatsen in het hele land werd bevrijdingsdag giste ren gevierd met popfestivals. Ondanks het slechte weer kwa men daar zo'n kwart miljoen mensen naar toe. Zaterdagavond woonde het koninklijk paar in het kader van de Nationale Herdenking een bijeenkomst in de Nieuwe Kerk in Amsterdam bij. Daarna ging het gezelschap naar de Dam. Koningin en prins legden een krans voor het Nationaal Monu ment Om acht uur werden twee minuten stilte in acht ge nomen ter nagedachtenis van ben die zijn gevallen tijdens de oorlog. Daarna hield de Amsterdam se burgemeester Van Thijn een korte toespraak waarin hij stil stond bij de gruweldaden in de oorlog. Tot slot werden kransen gelegd door leden van de minis terraad van het koninkrijk, het comité van chefs van staven, de burgemeesteren loco-burge meester van Amsterdam en tal van organisaties en personen. Kabinet houdt vast aan systeem van 'nee, tenzij' Nog tekort van 1,5 miljard in 1994 Het kabinet heeft besloten om volgend jaar nog eens 3.6 miljard gulden te bezuinigen. Op die manier kan het fi nancieringstekort op de gewenste 4,25 procent uitko men. Van de bezuinigingsmaatregelen is een deel een malig. Voor de jaren na 1992 zijn aanvullende maatrege len nodig om het financieringstekort in 1994 op 3,25 pro cent uit te doen komen. Minister Kok van financiën komt daarvoor nog 1.5 miljard gulden te kort. voerd. Dat levert 731 miljoen den haag grp Een opmerkelijk onderdeel van het pakket is een verhoging van alle boetes per 1 november dit jaar. Dat leven 200 miljoen op. Een ander voorstel van Kok. om de departementen geen com pensatie meer te geven voor stijgende prijzen in 1992 en vol gende jaren, sneuvelde zaterdag hadden in het kabinet. De 865 milioen die dat komend jaar zou neb ben opgeleverd, wordt nu opge bracht door het snijden in sub sidieregelingen. De studiefinan cienng is daarbij een belangrijk 180 miljoen gulden) doelwit. Alle ovenge voorstellen van Kok zijn zaterdag door het kabi net wel overgenomen Zo zullen maatregelen uit de tussen ba lans sneller worden doorge Vandaag stakingen bij 38 bedrijven mogelijkheid bieden vervroegd uit te treden. Hoewel FME- voorzitter Blankert herhaaldelijk heeft gezegd dat hij nog 'niet het achterste van zijn tong heeft laten zien', is de FME tot nu toe slechts bereid geweest het loon- bod met een half percentage te verhogen tot 7 procent. Nieuwe bedrijven aan het sta kingsfront zijn Nedstaal in Al blasserdam en Kawecki Billiton in Delfzijl. Op Hemelvaartsdag en vrijdag zijn geen acties voor zien. Deze adempauze zou de FME de gelegenheid kunnen, geven om de bonden uit te no digen voor cao-overleg. FME- voorzitter Blankert heeft im mers gezegd dat hij niet meer wil praten zolang er wordt ge staakt. pen haag gpp De Nierpatiëntenvereniging is teleurgesteld en geërgerd over het wetsvoorstel orgaandona ties. waarover het kabinet het vrijdag eens is geworden. De Nierpatiëntenvereniging ver wacht door dit wetsvoorstel ver traging in het beschikbaar ko men van organen, met name van nieren. Het kabinet besloot het 'nee, tenzij'-systeem te handhaven. Nederlanders die hun organen na overlijden willen afstaan voor transplantatie, zullen daar voor ook in de toekomst na drukkelijk toestemming moeten blijven geven. Het kabinet nam daarmee af stand van de roep om een soort verplichte orgaandonatie. In dat systeem - onder meer in België gehanteerd - zijn alle mensen in principe donor, tenzij ze na drukkelijk hebben laten vastleg gen geen donor te willen zijn. Op die manier komen er veel meer organen (harten en nieren bijvoorbeeld) beschikbaar. Om het grote te kort aan organen wat te beperken, besloten de ministers wel iedere Nederlan der boven de achttien jaar te la ten benaderen door de gemeen te met de vraag of zij bij overlij den organen willen afstaan voor transplantatie. Degenen die po sitief reageren, zullen centraal worden geregistreerd. Naast de ze regeling blijft ook de nu al geldende, met de hand geschre ven en ondertekende verklaring (codicil) geldig. De nierpatiën tenvereniging beschouwt het wetsontwerp als een politiek compromis „Daarin wordt niet alleen voorbij gegaan aan een goed onderbouwd advies van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid, maar ook ge tornd aan het in de wet veran kerde recht op gezondheidszorg BERICHTEN HET LEESNIVEAU van kinderen in groep vier van de basisschool is een goede voor speller voor de rest van hun schoolcarrière. Dat blijkt uit een onderzoek van drs. Th. Boland. die dinsdag aan de Katholieke Uni versiteit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar de leesvaardigheid in het basisonderwijs en de invloed daarvan op de schoolloopbaan in het voortgezet onder wijs. TWEE CURAQAOSE delegaties zijn zater dag naar Cuba vertrokken. De delegatie die de Curaqaose Dok Maatschappij vertegen woordigt. zal proberen met Cuba overeen stemming te bereiken over lange termijn contracten. De andere delegatie, van de in dustriële overheidsstichting Korpodeko, is uitgenodigd de jaarvergadering bij te wo nen van ALIDE, de latijns Amerikaanse or ganisatie die ontwikkelingsprojecten finan- HET KUURCENTRUM in Nieuweschans (Groningen) verkeert in ernstige financiële problemen. Tegenvallende bezoekersaan tallen en de hoge rente hebben het kuur centrum. dat zich deels richt op behande ling van huidziekten en deels op recreatief bMdk in de rode ri|t. rs grhr.n hl Hl i hronnenbad ziet geen kans op eigen kracht uit de malaise te komen en voert onderhandelingen voor een overname door het kuurcentrum Therma 2000 in het Limburgse Valkenburg. GEVANGENISSEN, jeugdinrichtingen en tbs-klinieken moeten volgens het ministe rie van justitie worden ondergebracht in een zelfstandige rijksdienst. Dat zou in 1994 20 miljoen gulden besparen f en on derzoek naar de haalbaarheid van dit plan is positief uitgevallen. Het plan maakt on derdeel uit van de zogeheten .rote Efficien cy-operatie. Definitieve besluiten over deze operatie worden dit najaar door het kabinet genomen. ALDRIN EN DIELDRIN (bestnjdingsmidde len) zijn niet kankerverwekkend Dat stelt drs. G. de long, die maandag aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen promoveert op een onderzoek naar de middelen. De fa brieken van Shell Chemie in Rotterdam, waar aldrin en dieldnn werden gemaakt, werden gesloten toen de middelen een aan ui ).irrn grlcdrn in flpyÉ kwamen. De long beert mensen onderzocht die tussen 1954 en 1990 grond concludeert hij dat de bestrijdingsmiddelen niet kankerverwekkend zijn gulden op. Tevens zullen bezui nigingen die dit jaar al gelden, worden doorgetrokken naar 1992. Zo komt nog eens 1300 miljoen gulden beschikbaar Daarnaast zullen gemeenten en provincies extra geld moeten inleveren Naast de 154 miljoen gulden die zjj eigenlijk dit jaar al moeten ophoesten rvan de betaling naar 1992 is geschoven, gaat liet om 215 miljoen gulden in het totale beeld zit nog een gat van circa 200 nul|<* n gul den. Daarover nam het kabinet geen besluiten aangezien er tal loze voorstellen op tafel lagen voor een totaalbedrag van 400 miljoen gulden Alle ministers mogen daaruit zdf maatregelen bezen. Opvang kost in 1994 600 miljoen extra PEN HAAG GZO Het kabinet heeft bij de voorbe reiding van de begroting 1992 geen besluit genomen over het opvangen van een tegenvaller bij de kosten voor asielzoekrrs. Die beloopt dit jaar 218 miljoen gulden en stijgt tot 600 miljoen gulden in 1994. Volgens premier Lubbers moet eerst nader be leid worden ontwikkeld. „Het probleem is blijven liggenzo gaf hij dit weekeinde na afloop van het kabinetsberaad toe De extra kosten ontstaan doordat er steeds meer asiel zoekers komen. In de ramingen werd tot nu toe uitgegaan van 14.000 asielzoekers per jaar Dat is nu opgetrokken naar 20 000 per jaar. Van diverse kanten zijn overigens vraagtekens bij die ra ming gezet, aangezien het aan tal asielzoekers vong jaar al bo ven de 20 000 lag en er nieuwe golven uit Oost-Europa worden verwacht. Volgens Lubbers werkt het kabinet aan drie maatregelen. Ten eerste moeten asielverzoe ken veel sneller worden af gr voor iedere burger", aldus een woordvoerder. Het wachten van honderen patiënten die met de dood wor den bedreigd, wordt ook niet verkort door het wetsvoorstel om gemeenten iedere inwoner van 18 jaar en ouder te laten be- naderen met de vraag of zij bij overlijden organen willen af staan voor transplantatie. Ge vreesd moet worden, aldus de Nierpatiëntenvereniging. dat deze inventarisatie en registra tie. als zij goed worden gedaan, jaren zal duren. bij Shell hebben gewerkt Op het doodsoorzakenonderzoek CDA eist weer geld Pronk voor hulp Oostblok PfH HAAG*GPP Het CDA heeft opnieuw grëist dat minister Pronk van ontwik kHingssam en werking meebe taalt aan economische hulp aan Oost Europa en meet betaalt aan de opvang van asielzoekers. CDA kamerlid De Hoop Scbef fer zei vanmorgen voor de radio dat zijn fractie „bet niet onjuist" vindt als Pronk meebetaalt aan de opvang van asielzoekers en aan hulp voor Oost Europa. Volgrns De Hoop SchcffeT gaat het in het laatste geval ook om armoedebestrijding Pronk voelt daar niets voor ..Het budget kan de westerse problemen niet aan. Dat zou lelden tot veel minder geld voor landen die li'ilp w<-rkr|i|k nodig hrhhm aldus Pronk. De bewindsman vreest toch al financiële problemen, omdat het budget voor noodhulp snel Ier opraakt dan was voorzien. Ex is nu al tweederde van de be grotmg gebruikt om de Kurden. de hongerenden in Noord Afn ka (1 tiopië) en de slachtoffers van de natuurramp in Rangja desh te helpen. handeid. Ten tweede moet wor den vastgesteld op welk mo ment er van een asielzoeker ook iets gevraagd kan worden: scho ling volgen of werk zoeken Ten derde moet worden bepaald wat er moet ee beu ren met genoemde gedoogden asielzoe kers die niet worden erkend maar worden gedoogd uit hu manitair oogpunt. Bij alle besluiten wil het kahi net adviezen van de commis sies-Mulder (procedure afdoe ning asielverzoeken) en 7x«eval king (identificatieplicht) betrek ken. Tevens worat het recente zeer negatieve advies van de Raad van State over het Schen gen-vrrdrag (vrij personen ver keer) bij het geheel betrokken. Het totaal moet in een nieuwe vrre.ndelingrnwrt worden ge goten Pas als de inhoud van het nieuwe beleid vaststaat, wil het kabinet de rekening opmaken en verdelen Dat moet nog voor .1,- zomer gr1 urr n ir huidige regels zou WVC ongr- veer de helft van alle extra kos ten moeten betalen. Vader ontvoert zoontje na ruzie over doop g|) Wl tl ANKOO Na een knallende ruzie over wat bet jon|U| <).- dooppht 'i tigheid aan moest, heeft een 23- jange man uit Spijkenisse giste ren zijn eenjarigr zoontje een aantal urm ontvoerd De man verdween in zwaar ovrnpan- nen toestand met het kind na dat hij volgrns de politie had gedreigd ..mensen te gaan ver- mooroen". Het kind zou die middag gr drxipt worden en de vader vnnd dat zijn zoon er tr onverzorgd uitzag Hij kreeg daarmrT hoog lopende ruzie met de familie van de moeder, waarmee hij niet was getrouwd en ook niet samenwoonde, en nam het bod mee De politie vreesde voor ernstige gevolgen en zette on middellijk alle beschikbare menskracht in Dat leverdr ech trr niets op Rond vijf uur meld de de Spiknusser zich weer bij de woning van de vrouw, echter zonder kind Tijdens verhoor door de politie vettridr zoontje hij kennisaen in Den Haag tr hebben ondergebracht Daar werd het later op de avond opgrhaaid. De vader ts weer op vrije voeten grsieid. omdat grrn aangifte u grslaan. Koningin Beatrix, kroonprins Willem-Alexander en prins Claus staan In de tionele krans bij het monument op de Dam in Amsterdam. stromende regen naast elkaar in afwachting van het leggen van de tradl- FOTO ANP KOEN SUYK In Den Haag werd zaterdag het 'monument van de menselijke vergis sing onthuld'. Het herinnert aan het bombardement van 3 maart 1945 op net Bezuiden hout een fout van de geallieerden die ruim vijfhonderd mensen het leven kostte. hdtoanparthur bastinaanm

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3