Feiten Kroatië rouwt na golf van geweld 'Deze man heeft niemand meer' Oostland Maandag 6 mal 1991 Md*#* 021-150225 janine bos ma altan erdogan ronald frjsart (chef) onno ha vermans Patrick van den hurk hans jacobs margot klompmaker jan pre enen sjaak smakman Vormgeving: jakeuen paulus EN MENINGEN Bengalen verbijsterd over niets ontziend geweld wervelstorm Het waren vijf meter hoge golven die Djoma's huis 's nachts meesleurden. Terwijl ze zich aan een boom vast klampte, moest ze haar beide zoontjes loslaten. „Ik kon het niet volhouden". De lichaampjes van Sohel en Jewel werden pas dagen later gevonden, maar Djorna heeft ze niet meer te zien gekregen. Ze weet ook niet waar of hoe ze begraven zijn. SAND WIP MIEKE K OOISTRA Volgens meteorologen in de hoofdstad Dhaka van Bangla desh is de volgende cycloon al weer in aantocht. Gisteren kon door het noodweer geen hulp worden verleend. Reddingswer kers zonden noodseinen uit. Vijf dagen na de ramp is Djor na vanaf de nederzetting Bau- ria, op het eiland Sandwip, ko men lopen naar het iets hoger gelegen Rahamattur, omdat er niets meer te eten was. Haar man is achtergebleven om in de modder te zoeken naar hun schamele bezittingen. Op het eiland Sandwip, dat door een van de ergste wervel stormen in de geschiedenis van Bangladesh is veranderd in een poel van dood en verderf, heeft iedereen een gruwelverhaal te vertellen. Zoals ook Karnal Udin (40), die behalve de kleren aan zijn lijf en een felroze paraplu, alles in één nacht heelt verlo ren. Alle zeventien leden van zijn familie zijn bij de ramp om gekomen. Zijn vrouw, zijn ne gen kinderen, zijn moeder, zijn schoonfamilie, nichten en ne ven. „Deze man heeft niemand meer op de hele wereld", zegt schoolmeester Jazim Haldin, die Kamal onder zijn hoede heeft genomen nadat hij voor de deur aanspoelde. „Toen de storm kwam, werd mijn huis bijna meteen vernie tigd. Ik heb me vastgegrepen aan een grote tafel en ben daar op blijven drijven", zegt Kamal, die opnieuw de lijst met vermis te familieleden repeteert, alsof hij zichzelf nog moet overtui gen. „Mijn vrouw, mijn kinde ren! Oh, mister, mijn toekomst is alleen maar zwart", jammert hij. „Deze man heeft erg gele den, hij is mentaal ziek", waar schuwt de schoolmeester terwijl hij Kamal bemoedigend op de schouders klopt. Een van de zwaarste wervel stormen in de geschiedenis van het geteisterde Bangladesh heeft meer dan 125.000 mensen het leven gekost. Honderddui zenden zijn dakloos geraakt. De meeste slat htoffers /ijn gevallen in de gebieden rond de kust van Chittagong en Cox's Bazaar met zijn laaggelegen eilanden. In Sandwip, met een bevolking van meer dan 300.000 mensen, zijn volgens voorlopige of ficiële cijfers ten minste 60.000 mensen omgekomen. Overal rouwen overlevenden op Sandwip te midden van hun vernietigde huisraad. Nu het water na twee droge dagen ein delijk begint te zakken, wordt de omvang van de vernietiging pas echt duidelijk. In het ge hucht Azintur zijn alle huishou dens gereduceerd tot een rom melige hoop bamboestokken en matten, overdekt door dikke modder. Wat eens een voorge vel was van een huis of winkel, ligt verkruimeld in het rijstveld. Hier en daar wordt gepoogd om verloren bezit te redden. Een lappen deken, een alumini um kookpot, een stuk wegge waaid golfplaat. Zo goed en zo kwaad proberen de overleven den de chaos te veranderen in een tijdelijke schuilplaats. Een boekenrek van een schooltje, een doorgelopen schrift, een kinderledikant waarvan de spijl tjes zijn gebroken: het zijn stille getuigen van nog steeds moei lijk voorstelbaar leed. De meeste lichamen zijn ge borgen, maar overal overheerst de zure stank van rottende ka davers. Zij die niets meer over hebben om op te bouwen, heb ben zich verzameld op de droge plekken waar helikopters van de luchtmacht tot zondag af- en aanvlogen. „Het grootste pro bleem is voedsel en onderdak voor deze mensen", zegt Miza- nur Rahman van de organisatie Rode Halve Maan. „Bovendien hebben erg veel patiënten met dysenterie niet voldoende me dicijnen". Pas sinds zaterdag is het mo gelijk voor de helikopters van de luchtmacht, die vluchten uit voeren vanaf Chittagong om op Sandwip te landen. Maar voor de duizenden daklozen die reik halzend naar iedere landing uit zien, is het gebodene op zijn zachtst gezegd teleurstellend. In de twee uur dat ik op de lan dingsplaats doorbracht, zag ik drie helikopters landen. De eerste bracht drie camera ploegen van buitenlandse tele visiestations, de tweede bracht achttien soldaten en 10.000 chapati's (een soon panne- koek), de derde helikopter bracht opnieuw soldaten, deze keer met tenten en eigen voor raad. Van de duizenden door Saudi-Arabië gestuurde dekens en tenten heb ik er niet één ge zien. Het eerste medische team, bestaande uit twee legerdokters en vier assistenten, kwam op zondag op Sandwip aan. „In het eerste uur hebben we vijftien patiënten behandeld", zegt de legerarts majoor Azahar Ali, „tien daarvan hebben dysente rie, de rest heeft verwondingen als gevolg van de storm". De angst voor het uitbreken van epidemieën is enigszins ge weken, nu de meeste lichamen zijn geborgen, maar tekorten aan drinkwater en medicijnen maken de behandeling van mensen in de afgelegen gebie den zo goed als onmogelijk. Hoewel er is gewaarschuwd voor cholera, zijn er op Sandwip nog geen gevallen gemeld. „We kunnen nog moeilijk overzien wat er in de afgelegen gebieden aan de hand is. De stukken die nog steeds onder water staan, kunnen we niet be reiken", aldus majoor Ali. Heli kopterpiloten en hulpverleners die over de zuidelijker gelegen eilanden Kotubdia en Ma- heskhal zijn gevlogen, spreken nog steeds over drijvende licha men en karkassen. De bevol king op de ondergelopen eilan den is voor voedsel en water volkomen afhankelijk van wat helikopters uit de lucht laten vallen. Mensen schreeuwen daar om hulp. Iedere keer als we daar komen woedt er een veldslag", aldus een helikopter piloot. Volgens communicatieminis ter M. K. Anwar, die de hulp operaties vanuit Chittagong co ördineert, heeft Bangladesh slechts genoeg eigen voorraden om een maand lang hulp te ge ven. „Daarna hopen we op bui tenlandse hulp", aldus de mi nister. Het geven van hulp wordt ernstig gehinderd door het gebrek aan communicatie en vervoer. „We doen ons best en geloven dat iedereen ten minste iets te eten heeft ont vangen. Maar met slechts tien helikopters blijven onze moge lijkheden beperkt". De bevolking van de eilanden voor de kust zijn voornamelijk arme, landloze boeren die, ge dwongen door de overbevol king, geen andere keus hebben dan zich in dit rampgevoelige gebied te vestigen. „Ik heb al vaak tegen mijn man gezegd dat we moesten verhuizen, vooral na de storm van 1985", jammert een vrouw. „Maar hier woonden we in het huis van mijn schoonvader, en we heb ben geen geld om ergens anders heen te gaan". Een vrouw met een kind in haar armen rouwt bij een overleden familielid. Het officiële dodental in Bangla desh is opgelopen tot meer dan 100.000. Nog eens honderdduizenden zijn alles in de wervelstorm kwijt ge raakt foto afp Kroaten hopen dat Servië na week vol incidenten tot inkeer komt KOKANJE dat vooraanstaande Duitse Hit- ler-aanhangers een reisje naar IJsland maakten. Volgens De Vries is de Ger maanse geest in diepste wezen romantisch van aard. In de Ger maan heerst een leegte die naar vervulling hunkert. Zijn ziel is gespleten, waarbij een nuchtere zin voor de alledaagse werke lijkheid op gespannen voet ver keert met een rusteloze hang naar het onbekende en onbe reikbare. Dit Germaanse verlangen drijft ganse volken van de haardsteden weg en zendt hen over bergen, steppen en ocea nen. De oversteek naar Amerika kan helaas niets goeds opleve ren, schrijft De Vries in 'Het herwonnen verleden', want daar zal het Germaanse ele ment in de volksbrij verdwijnen: „En dan zullen ook zij weder een treurig voorbeeld zijn van een Germaans volksdeel, dat slechts gediend heeft om de meststof voor een vreemde cul tuur te leveren". Dit keer moet het rusteloze verlangen van de Germaan zich op het oosten richten, om de „schromelijk verwaarloosde" akkers en weiden in Polen en Rusland weer in cultuur te brengen. Ook vroeger trokken er immers al Nederlandse boe ren naar het Oostland: Naer oostland willen wij rijden, Naer Oostland willen wij mee Al over die groene heiden, Daer is er een betere stee. De Duitse soldaat, die in de steppen van Rusland „wonde ren van dapperheid" verricht, wordt door de oude droom be zield om het Oostland te koloni seren. Hier wacht ook voor de Nederlandse boeren een groot se taak! De tijd is rijp voor een nieuwe Volksverhuizing, maar nu niet naar het westen en zui den van Europa, maar naar het oosten. „De jonge mannen die aan het Oostfront strijden", zegt De Vries, „de boerenzoons die zich voor de tocht naar Oost land opmaken, zij zijn het. die weer vervuld zijn van het Ger maanse verlangen en wier ogen daarom weer schitteren van een vlam, die een droom daarin ontstoken heeft". De droom van Jan de Vries kwam niet uit. Een boer is nu eenmaal geen nomade, die met sikkel en ploegschaar op reis gaat. Zelf ondernam de voorzit ter van het Letterengilde wel de gelijk de reis naar het Oostland toen de geallieerden hier voet aan land zetten, verdween hij samen met zijn bescherm heren naar Germanje. Een paar weken geleden liet ik op deze plaats de naam van Jan de Vries vallen. Deze volkskun dige en oud-germanist, die de IJslandse Edda vertaalde en een etymologisch woordenboek sa menstelde, werd in de oorlog een van de topmensen binnen de Kultuurkamer. Een brief schrijver wees mij erop dat De Vries in die tijd een zeer kwalij ke reputatie opbouwde als pro pagandist van de nationaalsoci- alistische zaak. Hij schrok er niet voor terug om zijn enorme kennis van de Germaanse ge schiedenis in dienst te stellen van het politieke gedachten- goed van de bruin- en zwar- themden. In de brief werd het boek 'Het herwonnen verleden' genoemd, een bundel met voor drachten die in 1944 bij de foute uitgeverij De Schouw ver scheen. Ik kende dat beruchte ge schrift al. Toen ik een paar jaar geleden met mijn Ilsland-boek bezig was, en me verdiepte in wat Nederlandse schrijvers in de loop der tijden over dit noor delijke eiland hadden geschre ven, kwam ik als vanzelfspre kend de naam van professor jan de Vries tegen. Hij was zijn loopbaan als pleitbezorger van de Germaanse oudheid begon nen en keerde zich tegen het banale en mistekende beeld dat in schoolboekjes van het Ger maanse verleden werd gegeven. Onze voorzaten waren niet zo zeer dobbelende dronkaards, die de mede uit de schedels van hun overwonnen vijanden dronken, alswel vitale boeren en krijgers die in een bezield ver band met de natuur en de go den leefden. „Als de Romeinen in onze ge westen komen", zegt De Vries, „zijn zij ontsteld over de som bere emst van land en volk. Wie zou, roept Tacitus uit, er ooit toe komen om naar Germanje te trekken, naar dat vormloze gebied met zijn ruwe klimaat, met zijn herfstnevels, die het land omfloersen, de eindeloze winters die het leven doen ver starren, de bleke zon die zich nauwelijks boven de horizon verheft: zij hebben de Ger maanse ziel zwaarmoedig ge maakt en daarin het verlangen naar verlossing gelegd". IJsland was voor hem het land waar de Germaanse geest in zuivere staat bewaard was ge bleven. Vandaar dat het in de jaren dertig heel gewoon was ROEMENIË Een bezem blokkeert de ope ning waar enkele uren eerder nog een glazen deur de toegang tot de winkel markeerde. Bin nen staat een vrouw met haar armen over elkaar. Ze kijkt met nauw verholen woede en haat naar buiten. De voorbije nacht zijn woedende Kroatische dor pelingen het slaperige Zadar binnengekomen. Daar hebben ze Joegoslavi sche en Servische zaken aange vallen. Schoenwinkels, een kle dingzaak, het kantoor van de nationale luchtvaartmaatschap pij JAT. De ruiten en etalages zijn vernield, de inventaris ligt gedeeltelijk op straat. Met stof fer en blik wordt het glas opge ruimd, maar niemand van de voorbijgangers besteedt veel aandaent besteed aan de ver in. ■Iingrn. Het Is maar een klein incident 1111 de K'»lf van geweld en ver nielingen die dc Joegoslavische deelrepubliek Kroatië over spoelt. Op andere plaatsen, zoals Sotin, Vukovar en Borovo Selo blijft het niet hij ingegooide ruiten. Daar wordt ook gescho ten. Sinds donderdag zijn min stens 17 mensen onder wie 13 politie agenten gedood bij vuurgevechten tussen Kroaten en Serven. Volgens de Joegosla vische vice-president Mesic zijn dc agenten op beestachtige wij ze vennoord. „Terroristen zijn het, die vanuit Servië infiltre ren", aldus de nationalistische burgemeester van Zadar, Ive Li- vljanié. Volgens Servië zijn juist de Kroatische nationalisten schuldig. Rood-wlt-blauw Kroatië is zaterdag in rouw ge dompeld. Niet vanwege dc her denking van de elfde sterfdag van president Tito, maar van wege de begrafenissen van de eerder in de week gevallen do den. Overal hangt de rood-wit- blauwe vlag, voorzien van een zwarte band. In het hele land worden bijeenkomsten gehou den Om de wens vont tUtOIK) mie te onderstrepen en om ui ting te geven aan de woede en het verdriet over de laatste serie van geweld. In de hoofdstad Zagreb zetten tienduizenden een kaars voor het raam. Ook de communisten doen mee aan de protesten, /elfs in het anders zo bed.i.igdr. want welvarende, Istrië zijn bc- Rouw In Kroatië, waar de afgelopen dagen minstens zeventien mensen werden gedood bij schietpartijen tus sen Kroaten en Serviërs. Deze vrouw In het door Serviërs omsingelde Kijevo bidt om een vredige afloop van het conflict dat Joegoslavië verscheurt. foto rober raitic togingen. Kroatië heeft vrijdag zijn politiereserves gemobili seerd. In het oude centrum van Zadar lopen de mannen van de mUitijn in groepjes van twee wacht, het geweer in de aanslag. Jongeren worden staande ge houden en naar hun papieren gevraagd. Nog niet alle agenten hebben een uniform, niet ieder een heeft een modem wapen, maar voor de Kroaten is de aan wezigheid van 'eigen' troepen 'in de straten een morele opkik ker. Het Joegoslavische leger en de nationale politie worden als partijdig gezien. De meeste offi cieren zijn namelijk afkomstig uit Servië. „Het leger kijkt toe. Alleen als onze mensen tussen beide willen komen, wordt er opgetreden", klaagt Livljanic. Dat de politie kennelijk geen poot uitstak toen de 'Joegoslavi sche' winkels in de stad werden aangepakt vergeet hij gemaks halve maar even. De burge meester vertegenwoordigt de Kroatische Democratische Partij (HDZ) die sinds vorig jaar mei de macht heeft in de deelrepu bliek. Privileges Dertig jaar eerder zat Livljanié voor zijn anti-communistische opvattingen gevangen op een eilandje voor de kust, nu zwaait hij de scepter in het eeuwenou de stadje. „De communisten kunnen hun macht en privile ges maar moeilijk opgeven", bemerkt hij. In buurstaat Servië regeren de communisten nog wel met strakke hand. Servië wil niets weten van een nieuwe staats vorm of van meer autonomie voor de deelstaten, zoals Kroatië en het meer noordelijk gelegen Slovenië wensen. De Serven vormen de grootste bevolkings groep in de veel-vol keren repu bliek Joegoslavië. In Kroatië ma ken de 600.000 Serven dertien procent van de bevolking uit. De Servische enclave Krajina heeft zijn afscheiding van Kroa tië uitgeroepen en wil in de toe komst onder het bestuur van de republiek Servië komen. Dat streven wordt vanuit Servië aangemoedigd. „Het is maar een kleine minderheid die on rust stookt. De meeste Serven willen gewoon in vrede met ons samenwonen", denkt Livljanic. De gewelddadige acties ma ken dat vredig samenwonen echter steeds moeilijker. De Kroatische president Tudjman maant de bevolking via de tele visie weliswaar tot kalmte, maar met het binnenrollen van de Joegoslavische tanks in het grensgebied tussen Servië en Kroatië stijgt de spanning ver der. "Dit schudt ons wakker, maar misschien dat Servië nu ook inziet dat het zo niet langer kan", meent de burgemeester. .Anders is een burgeroorlog niet ondenkbaar". Vechten Dat wordt al langer geroepen, met name in Servië. „We zijn misschien geen goede werkers, maar vechten kunnen we", liet de communistische Servische president Milosevic zich onlang nog ontvallen. „Met zo'n man valt niet samen te werken", weet Livljanié. Zijn hoop is ge vestigd op de gematigde krach ten. die na het geweld van de voorbije dagen hun afkeuring uitspraken. „Het is duidelijk dat ook Belgrado de situatie niet meer in de hand heeft. Dat moet snel veranderen". Kroatië bad zaterdag dat die verandering zonder nog meer geweld tot stand zal komen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2