Extra Westerbork: elke steen is een mens geweest De speurtocht van twee broers naar geallieerde oorlogsvliegers Maandag 6 mei 1991 RxUOw 02J-1KB39 PIET BEüGHUK Vor MAJOANNt VB5CHUMN 27 'VERMIST BOVEN DE ACHTERHOEK' is de trtel van een boek (uitgeven) Lunet in Naarden) van de gebroeders Rhebefgen over de geallieerde vliegtuigen, die in de tweede wereldoorlog m de Achterhoek zijn neergestort Het boek is voorzien van foto s. af komstig uit pnvè-collecbes,die tot nu toe nooit gepubliceerd zijn Ereveld van 102.000 bakstenen met een Davidster Het voorjaarszonnetje schijnt uitbundig. Louis de Wijze stroopt zijn mouwen op. Zonlicht strijkt over zijn armen. Het getatoueerde kampnummer is dui delijk zichtbaar. .Auschwitz," zegt hij. „Mijn holocaust begon, zoals voor de meeste joden uit Nederland, in Westerbork." Voor 102.000 medemensen was het Nederlandse kamp een voorportaal van de dood. Slechts enkelen over leefden de verschrikkingen. De nu 68-jarige De Wijze is een van hen. Samen met de overlevenden wil hij een blijvende herinnering aan al die slachtoffers inrichten. Op de voormalige appèlplaats van Westerbork komt een ereveld van 102.000 kleine handgebakken stenen met daarop een Davidster. „Geen namen, nee" zegt De Wijze. „Ze kwamen ook naamloos om. Dat ereveld maakt zichtbaar hoeveel mensen zijn vermoord. Elke steen is een mens ge weest. N GELDEREN GPD Kamp Westerbork. Vanaf oktober 1939 de plaats waar Duitse joden die het naziregime in eigen land waren ontvlucht door de Ne derlandse regering werden weggestopt. Im mers, het Nederlandse vluchtelingenbeleid blonk niet bepaald uit door medemenselijk heid. In 1942 namen de Duitsers Wester bork over en de bewoners vielen alsnog in handen van de nazi's. Het kamp kreeg de sinistere naam 'Judendurchgangslager'. Vijftien dagen na de overname door de be zetters reed de eerste deportatietrein rich ting gaskamers. Transport „Drie oktober 1942 kwam ik in Westerbork aan. Normaal gesproken had je dan nog een week te leven. Hing van het transport af. Als de trein net weg was, scheelde het weer een paar dagen. Maar de dag van ver trek kwèm. Vroeg of later. Onafwendbaar. Ook voor mij. Op 23 maart 1944 stond ik in Birkenau. Daar werden de mensen geschei den. Kinderen, vrouwen en oude mensen gingen rechtstreeks de gaskamer in." Even stokt zijn betoog. Zijn handen verraden de spanning. „Ik heb de zwarte rook gezien. De lijken geroken." Zachtjes zegt hij: „Zo af en toe is het lot je gunstig gezind. Dat gold toen voor mij. De sterken ontsnapten voor alsnog aan de dood. Zij werden te werk ge steld. Ik behoorde tot die sterken en kwam in het werkkamp Monowitz terecht. Slaven arbeid verrichten voor IG Farben, de fabriek die een belangrijke rol speelde bij de pro- duktie van chemische wapens. En het moordgas Zyklon B." De restanten van kamp Westerbork liggen er anno 1991 stil en vredig bij. Het monu ment, de omhooggebogen rails, daar diep in de Drentse bossen blijft elke keer weer een aangrijpende herinnering. Een herinne ring aan al degenen die werden wegge voerd. De Wijze: „Ik wil wel benadrukken dat wij 'Westerborkers' het ereveld niet zien als een soort concurrent van het bestaande monu ment. Absoluut niet. Laat daar geen misver stand over bestaan. Ik vind de symboliek van die omhooggebogen rails steeds weer ontroerend. De Stichting Voormalig Kamp Westerbork wil nog iets aan de bestaande situatie toevoegen. Om dat te realiseren is de Werkgroep Westerbork 102.000 ont staan. Daar ben ik voorzitter van. Wij heb ben een herinrichtingsplan ontwikkeld. Want het blijft niet bij dat ereveld. Ook de len van het kamp worden herbouwd. Zij het op symbolische wijze. Bij voorbeeld: van het ziekenhuis zal het interieur worden ge reconstrueerd, bestaande uit een aantal dakspanten en twee stapelbedden. Tevens zorgen we op het terrein voor permanente, uitgebreide informatie over wat hier is ge beurd. Het gaat ons om één ding, de herin nering aan de slachtoffers levend houden. Daar hebben ze recht op." Vlak naast het monument staan de reus achtige schotels van de sterrenwacht Wes terbork. Een zacht gezoem duidt op de niet aflatende zoektocht door het heelal De Wij ze ergert zich duidelijk aan de plek waarop de schotels zijn neergezet. „Zo dicht naast het voormalige kamp, dat kan toch eigenlijk niet Ik vind het enorm storend. Waarom hebben ze die dingen niet een paar kilometer verder neergezet? Het lijkt wel alsof men door de schotels hier neer te zenen zo snel mogelijk wilde verge ten wat er allemaal is gebeurd. Als ik die dingen zie, denk ik vaak: hadden we in 40- 45 maar een sterrenwacht gehad." Over de houding van de Nederlanders tij dens de oorlog tegenover hun joodse mede burgers is De Wijze wat hij noemt 'twee slachtig': „Ik roem de mensen die, met ge vaar voor eigen leven, anderen hebben ge red. Maar aan de andere kant: ik ben van huis gehaald door een Nederlandse politie agent. En velen met mij. Ook scoort Neder land op de lijst van landen waar de meeste joden zijn weggevoerd heel hoog. Dat geeft te denken. Ik ben daar niet bitter over. Het is een vaststelling van feiten. En waarom zou je die wegmoffelen. Vandaar dat ik, kij kend naar de reacties op ons plan, zo blij ben. Werkelijk uit alle hoeken en gaten stro- Het bestaande monument in Westerbork. men de giften binnen. Ik weiger dat te zien als het afkopen van een schuldgevoel. Ik noem dat een verlate adhesiebetuiging.'' Overleven ...Na Westerbork kwam Auschwitz. Altijd is de wil tot overleven heel sterk geweest. Door die wil zoek je ook steeds manieren om aan de dood te ontsnappen. Ik kon be hoorlijk voetballen. Dat maakte mijn over levingskans weer een stukje groter. Als je in Auschwitz namelijk ergens goed in was, werd je min of meer ontzien. Met mijn voetbaltalenten hoefde ik niet meer allerlei loodzwaar grondwerk te doen. Aan dat werk gingen de meesten kapot. Letterlijk, wel te verstaan. Ik werd ingezet bii een veegploeg in de hallen van IG Farben." Cynisch Iaat De Wijze erop volgen: „Ik speelde tenslotte in Auschwitz 1Een keer per maand werden we gekeurd. Dan stonden we in ons nakie voor zo n stel SS'ers met Duitse herders. Na de keuring moesten we een trap op. Die schoften sloten weddenschappen met el kaar af op welke trede een van de honden iemand van ons te pakken zou krijgen. Bijna vijftig jaar was Louis de Wijze voorzit ter van de centrale organisatie van de vlees groothandel. Bij zijn afscheid werd ge vraagd wat hij wilde hebben. „Geef maar geld voor ons monument" luidde het ant woord. „Dat heeft duizenden guldens opge leverd". stelt De Wijze tevreden vast. Glim lachend voegt hij er aan toe: „Misschien waren ze wel blij dat ik vertrok, zoveel geld kwam er binnen. Er is overieens zo n 1,7 miljoen gulden nodig om alles te realiseren. <*OTO/OOP «OtK Dat geld komt er. Zeker weten. Dit moet ge woon lukken." Hij benadrukt dat deze actie niet exclusief voor joodse Nederlanders is „Ben je gek. Iedereen kan zo n steen voor 25 gulden adopteren. Ie kunt toch ook mensen die je nu-i kent gedéifloen De gevers krijgen als aandenken een certificaat. De zomer van '92 is onze streefdatum. Dan moet alles klaar zijn. Dat lukt. daar ben ik van over tuigd Problemen over de plek van het ereveld hebben we niet genad. Kamp Wes- lerbork valt onder Staauboabcheei I 'i' mensen daar gaven onmiddellijk alle mede werking. Twee jaar geleden ontstonden de plannen die nu zo dicht bij verwezenlijking zijn. Uit contacten met andere overlevenden merkte De Wijze dat bij velen de wens leefde de herinnering aan die zwarte periode levend te houden door middel van een ereveld. „Er is lang nagedacht over de manier waar op we dat zouden moeten doen. Op een ge geven moment was ik op een herdenkings bijeenkomst in Buchenwald. Daar hebben ze een monument van stukken grijze lei steen. Brokstukken als pymbool voor de ge teisterde mens. In aJ zijn simpelheid maak te het een enorm indruk. Zo kwamen we op het idee van de bakstenen Ook voor mi| persoonlijk is dat ereveld belangrijk. Ik wil zeker niets vergeten. Bij het stijgen van de jaren kom je trouwens toch steeds dichter Dij je verleden te staan. Dat is goed. Ik zit ook niet vol haat. Terwijl ik genoeg aanlei ding heb te haten. Maar het gif is in al die jaren dunner geworden De voorzitter van de Werkgroep Westerbork 102.000 heeft tijdens de oorlog de beker vol ellende tot de laatste cinipjx I m&ÊHUMD drinken. Terwijl de bevrijdende Russische artillene al hoorbaar was. maakte louis de Wijze deel uit van de duizenden die door de vluchtende Duitsers vanuit Auschwitz wer den meegevoerd. Buchenwald „Het vroor dat het kraakte, toen we in open kolenwagons werden gesmeten Drie dagen lang ging het richting Buchenwald Samen met ons werd tevens een barak vol hoertjes afgevoerd. Die zaten ook In het kamp. j.i Maar niet voor de joden Wij hadden bij die meisjes niets te zoeken. Niet omdat we geen behoefte hadden aan wat warmte Welnee, we verdienden gewoon te weinig om een bezoekje te kunnen betalen. De ar me dremnwh ntttn alai n m o iMtaok In die bijtende kou stierven ze als ral ten. Na Buchenwald was de tocht nog niet ten einde. We kwamen in het concentratie kamp Langenstein-Zwieberge aan Dat kamp was voor mil de grootste «rschnk king. We werden daar letterlijk doodgehon gerd. Er was niets. Geen eten. niets Alleen maar modder, kou en hufters van bewakerv In alle kampen waren het duivels, maar wat ik daar heb meegemaakt, dat is niet uit te leggen. En nog werden we niet met rust ge laten Op een gegeven moment werden wc weer op pad gestuurd. Dit keer te voet De zwakken en zieken werden meteen afgi maakt, als honden. Al snd had ik in de ga ten dat we regelrecht onze dood tegemoet liepen. Met drieduizend begonnen we aan die laatste tocht. Vierhonderd mensen heb ben hst ovabofd II hi b bet eindt et al gewacht. Met een stel anderen ben ik on derweg gevlucht." Daarom zit ik nu hier." Louis de Wijze zwijgt De stilte spreekt. De broers Wim (rechts) en Peter Rhebergen met een deel van de propeller van de Britse Wellingon- boommenwerper, waar van het wrak in 1976 werd gevonden. •fOTO WILLEM HISSINK Boek 'Vermist boven de Achterhoek' resultaat van tien jaar onderzoek In de nacht van 25 op 26 juli 1942 wordt bo ven de Achterhoek een toestel van de RAF, de Britse luchtmacht, geraakt door een Duitse iager. Het vliegtuig, een tweemotori- ge Wellington bommenwerper vliegt bran dend over Aalten en stort uiteindelijk iets verderop neer bij het dorpje Zieuwent. Landbouwer Rhebergen uit Aalten is er ge tuige van. Hij is door het aanhoudende ge ronk van een groot aantal vliegtuigen dat richting Duitsland ging, wakker geworden en naar buiten gegaan Korte tijd nadat de bommenwerper in vlammen is opgegaan, ontwaart Rhebergen in het schemerdonker een figuur op de brug over de Sllngebeek in Aalten. Als hij dichterbij komt, ziet hij aan de uitrusting dat hij te maken heeft met een Engelse piloot. Na de oorlog zal hij deze ontmoeting nog menigmaal aan zijn kinderen vertellen. „Als hij het over de oorlog had. had hij het ook altijd over die Engelse piloot. Die ontmoe ting had heel veel indnik op hem gemaakt. Als kind hebben we dat verhaal dus vaak gehoord", zegt Peter Rhebergen. die samen met zijn broer Wim een uniek boek heeft samengesteld over neergestorte geallieerde vliegtuigen in de Achterhoek tijdens de tweede wereldoorlog. Aanleiding is het steeds terugkerende verhaal over de 'piloot op de brug geweest. Want wie was deze man. zo vroegen Peter en Wim zich tien jaar geleden af. En hoeveel bemannningsle- den van de geallieerde luchtvloot hadden een crash overleefd. Wat waren het voor toestellen waarmee ze vlogen, waar waren ze opgestegen en wat gebeurde er allemaal tijdens een vlucht. Een lange speurtocht van tien jaar begpn door binnen- buitenlandse archieven. Ook waren er uitvoerige gesprekken met oogge tuigen. Het allerbelangrijkste was toch wel hei opsporen van familieleden van gesneu velden en voormalige geallieerde vliegers die, zo bleek, over de hele aardbol verspreid waren. Was het contact eenmaal gelegd. dan volgde er een 'eindeloze' briefwisseling. Op deze manier kregen de gebroeders Rhe bergen gedetailleerde informatie toege stuurd Ook kwamen ze in het bezit MB logboeken en dagboekaantekeningen. „Het vult een lacune in de recente hittorie en doet tevens recht aan die Geallieerden en dappere Nederlanders die hun leven ns keerden in de strijd tegen de bezetter", schrijft luitenant generaal W C. Louwrrse. bevelhebber van de Luchtstrijdkrachten, in het voorwoord van het boek Vermist boven de Achterhoek' (uitgeveni Lunet in Naar den). dat bovendien is voorzien van tot nu toe nor.it gepubliceerde foto's, afkomstig uit ririvé-collet ties let RAF toestel dat in die bewuste nacht van juli 1942 verongelukte, behoorde tot het 12e Squadron van de Bntse luchtmacht „Het is naar beneden gehaald door een Duitse jager die op het vliegveld Twente was gestationeerdzegt de in AaJtcn wo nende bankemployé Wim Rhebergen (31). Broer Peter (41), werkzaam bij de gemeente Winterswijk, merkt op: „Het toestel moest een aanval uitvoeren op de stad Duisburg in het Roergebied". Het wrak van de neergestorte Wellington- bommenwerper werd in 1976 gevonden op het land van een boer in Zieuwent Een deel van de propeiler bewaart Peter Rhebergen als een kostbaar relikwie. De vlieger van de Wellington, de man op de brug was Ho race Fluck. Hij overleefde de ooriog, maar is inmiddels overleden, zo boorden de Rhr bergens van de nabestaanden- De crash met de Wellington wordt uifvoeng in het boek beschreven ,.7o'n verhaal heb ben wc helemaal uitgespit Het ts net een In het boek wordt ook verslag legpuzzel" gedaan vai noa vier verongelukte vliegtul grn. drie van de RAF cm een Amenkaans toestel. Kr wordt een beknopt overzicht ge geven over de F.uropese luchtoooriog „In net begin van de ooriog waren het toch vooral de Fngelsen die het in de lucht tegen de Duitsers moesten opnemen Ze waren wel aan elkaar gewaagd. Bij Duitse aanval len op Engeland kon de Britse luchtmacht behoorlijk tegenwicht bieden aan do Duitse Messerschmltts". Noodlanding Naast de Wellington-bommenwerpers izes bemanningsleden), namen later ook de Stilling». HaJifaxs en Lancasters van de I n gel sen aan de luchtstrijd ded. In die toestel len zalen doorgaans zeven man De Amen kanen die later bij de stnjd werden betrok ken. gebniikten toestellen van hef type B 17. ook wel het vliegend fort genoemd In het boek staat het verhaal van z<n VS- bommen werper, die op 10 maart 1945 een noodlanding maakte in de Achterhoek Alle tien bemanningsleden bleven ongedeerd Op de dag van die noodlanding was een groot deel van de Achterhoek al bevrijd. Een Amerikaan van de B-17 heeft laten weten dat hH binnenkort d< toestel terechtkwam I nki Ir rmalige gcalliemlr Inmiddels al op bezoek geweest. ..We vin den het prachtig als ze komen. Ie hebt er ja- rrnlang mer pKBIBpOOdNri rn .Dn staan ze op een gegeven moment In je huis kamer Ontroerend is ook altijd als ze naar de graven gaan van omgekomen kamera den. De vliegers wisten natuurlijk dat we met dit bock bezig waren Door al die bne ven die we elkaar schreven, waren ze toch erg benieuwd grworrlen neergekomen warm De Fngrlsen voerden hun vluchten altijd 's nachts uil Als ze niet door de Duitsers werden gepakt, werden ze snel dom Nederlanders in veiligheid gr bracht, hoewel ook een aantal Bntse vfle- gers vrijwillig in Duitse kriigsgrvangrn schap ging Horace fluck heeft dat ook gr Broer Wim ..Kr gaat wH wal door je hem ais je een piloot thuis op bezoek krijgt liet is toch iemand die beef» grvrxhtcn om ons land te bevrijden. 7jc riskeerden toch maar hun leven voor onze vrijheid. Daar mag je op 4 mei bes» even bij stilstaan"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 27