Extra m Bezuinigingsdrift zet reclassering onder druk Nieuw dubbel-mobilofoonnet Algemene Verkeers Dienst Redactie: 023-150299 26 'Wij werken voorde vuilnisbak van de samenleving' Nog is de reclassering ontsnapt aan de kaasschaaf-methode, die de bezuini gingsoperaties van het kabinet zo kenmerken. Voorlopig is een duidelijke, maar omstreden, keuze gemaakt door het rode potlood uitsluitend te hante ren voor het maatschappelijk werk binnen de gevangenismuren. Maar hoe lang nog blijven meer ingrijpende maatregelen uit? DEN HAAG GER DIJKSTRA GPD Het onvermogen van de reclasseringsinstel- lingon om hun werk te verdedigen is groot. De beeldvorming is slecht. Maar zegt mr.L- Witvliet, voorzitter van de Nederlandse Federatie van Reclasseringsinstellingen: ,,Wat heb ik aan vijf positieve verhalen in de krant. Op het moment dat een gek toe slaat en twee vrouwen ombrengt zijn we weer terug bij af". En de politicus onder scheidt zich in zijn oordeel niet van de bur ger. Ook zij reageren emotioneel op crimi naliteit. „Wij werken voor een groep men sen met wie de maatschappij weinig affini teit heeft" De reclassering is de laatste jaren wel wat gewend als het gaat om reorganisaties en bezuinigingen Na de grote fusiegolf van 1973 volgde vijf jaar geleden een grondige wijziging van de organisatie. Voor het eerst deden termen als „normbudgetten" en „produktiedoelstellingen" hun intrede. Zwaard van Damocles Staatssecretaris Kosto van justitie wil 20 milioen bezuinigen op reclassering, voogdij en kinderbescherming. De klap valt wat de reclassering betreft in het Penitentiair Re- clas8eringswerk, de hulpverlening binnen de gevangenismuren Een omstreden maat regel Maar daarmee is de reclassering er nog niet. Als het zwaard van Damocles hangt de „subsidiebijl" van vice-premier Kok boven de diverse instellingen en stich tingen, die samen 1355 formatieplaatsen hebben. De nieuwe trend is dat alles „verantwoord" moet worden. Maar. zo ontdekten de finan ciële specialisten, Justitie doet daar niet aan mee. Een „scorelijstje" ontbreekt. Kortom, of het reclasseringswerk ook zo den aan de dijk zet is onduidelijk. Rappor ten worden voldoende geproduceerd. Zo'n dikke 21.000 per jaar zelfs. Maar of het ook wat helpt? Tal van klanten van de reclasse ring gaan, ondanks intensieve begeleiding, opnieuw in de fout. Vooral bij criminele drugsverslaafden is het aantal recidivisten groot. Gesproken wordt zelfs van een verlo ren zaak. Het opmaken van de balans, zoals financië le specialisten dat doen, krijgt weinig waardering van drs. M.J. Hoekstra van de NVC, de vereniging van samenwerkende Consultatiebureaus voor Alcohol en Drugs, die een kwart van alle reclasseringszaken voor hun rekening nemen. „Een typische boekhoudkundige benadering". Uitgekotst Directeur mr. L. Witvliet, van de Neder landse Federatie voor Reclasseringsinstel lingen wil wel het boetekleed aantrekken. Een gedetineerde In gesprek met redasseringsmedewerkster Annelies Kleve in de gevangenis Es- serheem. •fotopiet van olst „Het verwijt is terecht. Het is de taak van iedere organisatie om zijn effectiviteit te meten". „Maar", zo pareert Witvliet de rekenmees ters van Kok, „men moet zich wel realise ren dat de reclassering een eindstation is. Wij krijgen cliënten die vaak alle RIAGG's al hebben afgewerkt, uitgekotst zijn door de sociale diensten en alle gevangenissen van binnen hebben gezien. Wij werken voor de vuilnisbak van de samenleving. Het kan toch niet zo zijn, dat we verworden tot een organisatie die alleen cliënten neemt die succesvol te reclasseren zijn?". Trouwens, wat is een positief resultaat? Witvliet noemt het voorbeeld van de stich ting Hulp voor Onbehuisden, de kleinste contractpartner van de Federatie. „Met vijf maatschappelijk werkers vangen ze in Am sterdam twee- tot driehonderd mensen op. Daklozen, zware verslaafden en psychisch gestoorden. Maar de score van hun werk is nul komma nul. Nooit zal een van hun cliënten volwaardig deelnemen aan de maatschappij. Maar ik durf te beweren dat door hun werk Amsterdam veel overlast blijft bespaard". Record Ondanks de reorganisatie vijf jaar geleden namen de uitgaven voor het reclasserings werk toe. Bedroegen die in 1986 nog 94 mil joen, vier jaar later werd de grens van 100 miljoen gulden overschreden. Dit jaar wordt 115 miljoen uitgegeven. En dat zal voorlopig wel het record blijven, nu het snoeimes wordt gehanteerd. „Het lijkt veel geld, maar het zijn 'peanuts' op het gehele budget van Justitie", meent Witvliet. De bezuinigingsoperatie van Kosto op het Penitentiair Reclasseringswerk (PRW) wordt in vakkringei» „slecht gemotiveerd" genoemd. Juist door de uitbreiding van de cellencapaciteit nam het werk toe. Maar nu moet een derde deel van de 255 formatie plaatsen worden ingeleverd. Een aankondiging die tot woedende reac ties van de bajesklanten zelf heeft geleid. Frans Berendse, voorzitter van de gedeti neerden-commissie binnen de gevangenis Esserheem in Veenhuizen, is zelfs met een landelijke handtekeningenactie begonnen. „Het zijn de brandweermannen van de ge vangenis", zegt Berendse over de maat schappelijk werkers binnen de gevangenis sen. Als de gedetineerden hun hart niet meer kunnen luchten, dan, zo is de ver wachting, zal dat leiden tot veel spanning en onrust. Maar veel indruk zal het protest vanachter de getraliede ramen niet maken. Publiek en politiek hebben weinig op met criminelen. Te weinig aandacht voor persoonlijke pro blemen? Kom nou, het is toch zeker eigen schuld, dikke bult! Over de problemen van gedetineerden maakt de maatschappij zich niet druk. Dat ontwikkelingen als het opzetten van drugs vrije afdelingen binnen de gevangenissen stil komen te liggen wordt schouderopha- De reclassering in Nederland staal onder druk. Het mes wordt gezet in het werk binnen de gevangenismuren, maar dat lijkt slechts een begin. Ambtenaren hebben uitgevonden dat de reclassering niet effectief genoeg werkt. De meeste klanten vervallen in herhaling. In spanningen die niets opleveren kun je ook wel nalaten, zo is kennelijk de boodschap van Koks rekenmeesters. Het bezuinigingsspook hangt daarom dreigend boven de reclassering. En die kan niet rekenen op een brede sympathie. Maar, zo waarschuwde de Nederlandse Fe deratie van Reclasseringsinstellingen (NFR) eerder in een paginagrote advertentie tegen de bezuinigingen: de maatschappij krijgt de rekening gepresenteerd in de vorm van meer criminaliteit lend afgedaan. Maar feit is wel dat 40 pro cent van de gedetineerden harddruggebrui ker is! Hoekstra: „Enerzijds wil het kabinet meer aandacht voor specifieke doelgroe pen, anderzijds schrapt men banen. Onze vraag is: overheid zeg nu eens welke kant wil je op in de verslavingszorg". Hoekstra wordt zo langzamerhand gek van de overheid, die de ene proefballon na de andere oplaat, de ene overhaaste beslissing laat volgen door de andere. Want het CAD heeft niet alleen te maken met Justitie, maar ook met Volksgezondheid en de ge meenten, die als uitvloeisel van de decen tralisatie een flinke vinger in de pap heb ben. „De managers van de CAD's hebben er zo langzamerhand een dagtaak aan om alle financiers af te lopen. Je moet op het ogen blik meer koopman zijn dan hulpverlener". Historie De reclassering in Nederland heeft een lan ge traditie. In 1823 richtten H.W. Suringar, J.L. Nierstrasz jr. en W.H. Warnsinck het „Nederlandsch Genootschap tot Zedelijke Verbetering der Gevangenen" op. Dat was in een tijd dat openbare dronkenschap nog werd bestraft met eenzame opsluiting in het plaatselijke cachot. Het duurde relatief lang voordat de katho lieken (1916) en de protestanten (1928) ei- De eerste bezuini- gingsklap valt wat de red as sering betreft in de hulpverlening bin nen de gevangenis muren. Een aankon diging die tot woe dende reacties van de bajesklanten zelf heeft geleid. Frans Berendse, voorzitter van de gedetineer den-commissie bin nen de gevangenis Esserheem in Veen- huizen, is zelfs met een landelijke hand tekeningenactie be- gonnen. „Het zijn de brandweermannen van de gevangenis", zegt Berendse over de maatschappelijk werkers binnen de gevangenissen. ar chieffoto gen organisaties kregen. Later volgden ook Humanitas, het Leger des Heils en $e Dr. Meyersvereniging, speciaal voor psychisch gestoorde delinquenten. Terwijl de voorlo pers van de Consultatiebureaus voor Alco hol en Drugs zich ook al lang bezig houden met het maatschappelijk begeleiden van criminele alcoholisten. In 1973 gingen alle reclasseringsverenigin- gen samen, zij het dat het CAD en het Leger als contractpartners bleven bestaan naast de algemene reclasseringsverenigingen. Le ger en CAD overleefden ook de reorganisa tie in 1986. Het heeft met name het Leger heel wat lobbyen gekost om als zelfstandige organisatie te mogen voortbestaan. Maar reclassering vanuit een evangelisch per spectief heeft veel aanhang in de Kamer, dus het voortbestaan is weer gerekt. Er over praten wil men bij het Leger niet. Dat is kennelijk de goden verzoeken. Consultatiebureaus De consultatiebureaus voor alcohol en drugs nemen zo'n kwart van de reclasse ringszaken in Nederland voor hun reke ning. Geen gemakkelijKe klus, want de ma te van recidive is bij criminele (drugsver slaafden dermate groot, dat de term „een verloren zaak" al snel wordt geslaakt. De adviseurs van Kok vragen zich af of de aandacht van de CAD's zich niet meer zou moeten richten op de opvang en begelei ding in het kader van de volksgezondheid. Geen sprake van, meent men in de versla vingszorg. Want juist de combinatie kan heilzaam werken. „De relatie alcohol en criminaliteit heeft altijd bestaan", zegt directeur Hoekstra van de NVC. En die relatie tussen alcohol (en drugs) en criminaliteit bestaat nog steeds. Tenminste bij 40 procent van alle strafzaken in Nederland is alcohol- of drugsgebruik aan de orde. Misverstanden De minister van Justitie was lang geleden de eerste subsidieverstrekker aan de voor lopers van de'CAD's. Tot 1979 was dit mi nisterie nog steeds de belangrijkste finan cier, maar momenteel is het aandeel van het ministerie van Welzijn (gezondheids zorg) met ruim 70 procent een stuk groter. De dubbelfunctie leidt tot misverstanden. Ook al omdat bij de meeste CAD's de ver schillende werkzaamheden door elkaar lo pen. Alleen Amsterdam en Utrecht maken onderscheid tussen gespecialiseerde reclas- seringswerkers en andere hulpverleners. „Maar ons werk is erg moeilijk in een ko lommetje te passen", vindt Hoekstra. Toen in 1986 de reclassering in Nederland werd gereorganiseerd is gekozen voor voortzet ting van een deel van het werk via de CAD's. „Toen zag men het belang van de aanpak op beide fronten in, dat is nu niet minder". De rechterlijke macht heeft de laatste jaren nieuwe taken bedacht voor de reclassering, zoals het uitvoeren van alternatieve straf fen, waardoor de inhoud van het werk de afgelopen 20 jaar is veranderd. Het wordt tijd dat Justitie eens keuzes maakt, vinden de adviseurs van Kok. Schaderegelingen Naast begeleiding en controle van alterna tieve straffen heeft de reclassering een gro te rol gekregen in de bemiddeling van scha deregelingen tussen slachtoffer en verdach te. Daardoor wordt, met toestemming van Justitie, een groot aantal misdrijven buiten het gerechtsgebouw afgewerkt. De reclassering is zeer succesvol bij de uit voering van die alternatieve straffen, voor al als het gaat om verkeersdelicten. Zozeer zelfs, dat staatssecretaris Kosto extra geld (op te brengen door bezuinigingen elders) beschikbaar wil stellen. Het aantal alterna tieve straffen is sinds 1983 verviervoudigd tot bijna 8.000 per jaar. Alex 90: ruim 200 zender-ontvangers in de 450 MHz-band III IC,O VAN DF.R HEEM GPD Als er ooit een politiedienst tot de verbeel ding van het publiek heeft gesproken dan is het wel de Algemene Verkeers Dienst (AVD) in Driebergen. De dienst, die de lijke geïsoleerde kamers, voor deeltaken, met eveneens zicht op de centrale wand kaart. waarop met lichtjes allerlei gegevens kunnen worden getoond. Men noemt het amfitheater 'het berichtencentrum'. ligheid van het verkeer op de autosnelwe- Het centrum verzorgt behal r de AVD kan dan •n Peter- in de 80 gen en daarbuiten moet garanderen, spreekt tot de verbeelding. De Algemene Verkeersdienst doet veel meer dan de surveillance op de snelwegen en ze ker niet alleen in Porches, een nogal duur autotype. Daarom heeft men i catie-centrale nodig, die veel meei een gewone mobilofoon. De Alex- centrale, twee landelijke kanalen MHz-band, bekend bij scanner- luisteraars en stammend uit de jaren '70, werden onlangs dan ook definitief vervangen door een nieuw mobilofoonnet Ervoor in de plaats kwam een landelijk net Alex 90. opgezet in de 450 MHz-band. dat woensdag 17 juni door de mi nister van justitie in gebruik werd genomen. Het is opgezet volgens de 'nieuwste conventionele' tech nieken Het heeft twee gesprekswegen die werken vanuf de driemijlszone zee-in- waarts tot in de grensstreken. Het ook de berichtenstroom van de Rijkspolitie te water, Veiligheidsdienst Koninklijk huis. Centrale Recherche Inlichtingendienst (CRI), dienst personen-beveiliging en daar naast heeft het centrum nog enkele andere taken. De opbouw van het berichtencentrum is vooruitstrevend te noemen. Centraal in de meldkamer doen één tot vier operators Ieder voertuig is voorzien van een computergestuurde mobilofoon dienst onder leiding van een coördinator. Om de meldkamer heen zijn een aantal af zonderlijke "operation rooms' gebouwd, dat r, uitziet op de meldkamer en het daarin ern- nicatienet heeft talrijke voorzieningen traal geplaatste grote overzichtssche zoals automatische kanaalkeuzc c oproepsigna leringen Amfitheater Alex 90 wordt bediend vanuit de nieuw bouw van de AVD in Driebergen In een groot amfitheater staan daar diverse lesse naars voor een grote, elektronische wand kaart van Nederland. Ook zijn er afzonder- divèrse kaart van Nederland met de hoofdwegen. De operation rooms op twee verdiepingen boven de meldkamer kunnen tijdelijk of permanent worden toegewezen aan gebrui kers van het berichtencentrum nieuw- acties af te wikkelen. Zowel de activiteiten van de meldkamer als van 'operation rooms' worden ondersteund door diverse geavanceerde communicatie- en informatie-middelen. Zo heeft men via. netwerken toegang tot diverse databanken en kan men met aanraakschermen in- en extern telefoneren. Het hart van het systeem in de Alex 90-cen- trale is eigenlijk een grote schakelcentrale, die gesprekken uit het land, via 226 zendontvangers in Driebergen doorscha kelt naar maximaal dertig mogelijke be- dienplaatsen. De communicatie tussen alle mobielen in het land (auto's, motoren, pa trouille vaartuigen en speedboten) en de operators in Driebergen wordt door de Alex-centrale geregeld De computers in de mobilofoons kunnen op hun beurt soortgelijke berichten sturen naar het netwerk met infor matie over gespreksaanvraag, alarmgesprekken en positie- informatie. Deze informatie wordt door het netwerk zowel naar Driebergen gestuurd, waar de berichten worden ver werkt in de computers van de operators (COT), als naar de andere mobilofoons. De COT bestaat uit drie delen, een computer, beeldscherm en een uitzon derlijk toetsenbord. Het toetsenbord is spe ciaal ontwikkeld voor gebruik in een com- munciatiesysteem en is dan ook voorzien van speciale toetsen voor de bediening van het mobilofoonnetwerk. Ieder voertuig is i Het amfitheater van de meldkamer in Driebergen. Centraal een geweldige kaart waar de voerui- gen op worden 'geplot'. In de kamer werken één tot vier operators en een coordinator. Voor tij delijke of permanente taken kunnen geïsoleerde operation rooms' op de eerste en tweede ver dieping worden gebruikt. een compu tergestuurde mobilofoon (andere mobilo foons kunnen niet op het net werken). Om- speciale dat praktisch alle voertuigen al voorzien waren van een bestaande Alex 70-mobilo- foon. werd de nieuwe mobilofoon erbij ge plaatst. Elk voertuig is dus voorzien van twee mobilofoons. Beide zijn via een spe ciale schakelkast te koppelen. Via de Alex 90-mobilofoon heeft men altijd verbinding met de meldkamer. Via de oude (Alex-70), mobilofoon kan men afhankelijk van de omstandigheden - met de collega die uit het voortuig gestapt is (via de ook aanwezige portofoon), met de gemeentepolitie-meld- kamers en bijbehorende auto's en met vliegtuigen van de Dienst Luchtvaart pra ten. Grootste voordeel is dat men door kop pelen van beide mobilofoontypen, m staat is ook buiten de auto in contact te blijven met het landelijk Alex 90-net. De nieuwe mobilofoons zijn computerge stuurd en schakelen zelf steeds over naar een volgende frekwenties bij het verlaten van een bepaald gebied. Op grensgebieden tussen twee frekwentie-ruiten zoekt de mo bilofoon zelf de beste verbinding uit. De mobilofoons beschikken over een spe ciale statustoets voor het verzenden van de juiste positie en status van het voertuig. De invoer bestaat uit een cijferreeks met bijv. wegnummer, baanvak, rijrichting en status (bij ongeval aangekomen, gestopt voor lunch, wij gaan erheen, boodschap ontvan gen e.d.) te verzenden. Via het bassissta- tions en de lokale schakelcentrales komt de melding in de centrale terecht. Doordat de statusmelding wordt voorafgegaan door een specifieke tooncode van de mobilofoon, weet de centrale welk voertuig het compu- terbericht heeft verzonden. Wandkaart-projectie Met behulp van speciale programmatuur wordt de status uit dat computerbericht op de grote, centrale wandkaart (WANDA) ge projecteerd. Daarmee kan men in een oog opslag zien waar een voertuig zich bevindt en waar zijn bemanning mee bezig is. Ook kan op het wandscherm de status van een groot aantal vaste objecten zoals ver keersknooppunten, grensovergangen en dergelijke worden weergegeven. Zo ont staat bij calamiteiten direct een duidelijk beeld van de situatie. Dit beeld kan nog worden aangevuld door informatie die een computergestuurde laser over het wand scherm projecteert.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 26