Sport Tennisploeg droomt zich rijk in Lissabon IJshockeytitel weer voor Zweden Eerste Grand Prix-zege Gustafsson Jan Vlieg ergert zich wild aan vertrouwensman Zuid-Korea sterk bij WK badminton Maandag 6 mei 1991 HERMAN JOUSTRA AO TIM BROUWER DE KONING GUS VAN OOSTEN ROB VAN DER ZANDEN Eindredactie: PAUL DE T NIEUWSLIJN Blessure hindert Haldan De Nederlandse tafeltennisploeg is afgelopen weekeinde bij de wereldtitelstrijd in Chiba de laatste vertegenwoordiger in het en kelspel kwijt geraakt. Paul Haldan verloor in de derde ronde in drie games van de Fransman jean-PhilippeGatien: 18-21.19-21, 17-21. ten slepende spierblessure in zijn borst bezorgde de vijf voudige nationale kampioen tegen de razendsnelle Gatien veel last. Toch was het duel tussen de nummer veertien en vijf van de Europese ranglijst vrijwel gelijkwaardig. Haldan kon door zijn blessure vooral zijn forehand niet optimaal gebruiken. Dat kost te hem per game minimaal vier zekere punten. Mexico niet langer kandidaat Mexico heeft zich teruggetrokken als organisator van de WK ta feltennis in 1993.1Iet uind best hfli t over i«-weinig fiu Üiteiten. Korea, Zweden en China hebben zich aangemeld de organisatie over te nemen. De Zuidkoreaanse hoofdstad Seoul lijkt de beste kansen te hebben. In 1993 wordt in het landentoemooi na de voorronden geloot voor het KO-systeem. In Chiba kon elk land aan de hand van de plaatsingslijst zelf bepalen wie de tegenstan der in de volgende ronde werd. De mannenploegen van China en Duitsland gingen daarbij zelfs zover opzettelijk te willen ver liezen. Wereldtitel Zweedse tafeltennissers De Zweedse tafeltennisploeg heeft gisteren bij de weTeldtitel- strijd in Chiba het tweede goud binnengehaald. Het mannen- dubbel Karlsson/Von Scheele werd wereldkampioen door de overwinning in de finale op de Chinese Wang Tao/Lu Lin in vijf games. Het was de eerste keer sinds 1985 (Göteborg), dat de Zweden de mannentitel in het dubbel bemachtigden. De Duitse titelhouders Rosskopf en Fetzner werden in de derde ronde uit geschakeld door de broertjes Mazoenov uit de Sovjetunie. De eindstrijd bij de vrouwen was een Aziatisch onderonsje. De Chinese Deng Yaping versloeg de Koreaanse Li Bun-hui met 3-0. Bettine Vriesekoop had de Koreaanse in de landenstrijd met 2-1 afgetroefd. Pelupessy ronde verder Pierre Pelupessy heeft zich gisteravond geplaatst voor de tweede ronde van de strijd om de wereldtitel badminton. In het speel schema dook de onbekende Fransman Etienne Thobois als eer ste tegenstander op. Hij werd de Nederlander bijna fataal. Pas na drie games kon Pelupessy opgelucht zijn racket weer inpak ken: 9-15 15-10 15-4. Van de Oranje-delegatie opende Pelupessy gisteravond het individuele toernooi. Als enige van de club van bondscoach Martijn van Doornmalen moest hij in het enkelspel al in de eerste ronde aantreden. De overigen komen pas in de tweede ronde in aktie. Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 24 TENNISTEAM STAP DICHTER bi] de wereld- groep van het Davis Cup toernooi. V Al Met beteuterde gezichten volg den de Sovjetrussen de uitbun dige Zweden. De onttroonde wereldkampioen ijshockey had weinig te missen. De nieuwe ti telhouder alles. Sticks en hel men wervelden als éen orkaan door de Typhoonhal. Toegejuicht door bijna 12.000, hoofdzakelijk Finse, toe schouwers reden de Scandina- viërs na de overwinning van 2-1 op de Sovjetunie hun ererondje. Voor de vijfde keer was de hoogste titel in hun bezit geko men. Het zilver ging naar Cana da. De Sovjetunie moest genoe gen nemen met het brons. De Sovjetunie en Zweden moesten winnen om zeker te zijn van de titel. Bij een gelijkspel zou het mondiale kampioenschap bij de Canadezen terecht zijn geko men. Zij zegevierden eerder op de dag met 9-4 over de Verenig de Staten. Een bedenkelijke overwinning, omdat de Ameri kanen de verdenking op zich laadden de buurman een hand je te hebben geholpen een zo hoog mogelijke score te berei ken. De Amerikaanse coach Tim Taylor offerde vier minuten voor het einde bij een stand van 6-4 de doelman op voor een ex tra veldspeler. In die resterende tijd scoorde Canada nog drie keer. Ik heb de doelman ge wisseld om alles of niets te spe len. Een gelijkspel of zege was zeker nog mogelijk. Ik besef echter dat ik door die wissel verdacht wordt, maar we speel den om zelf te winnen en niet om de Canadezen te helpen." Het deed achteraf niet terza ke. Zweden won en werd we reldkampioen ten koste van de 22-voudige titelhouder Sovjetu nie. De Scandinaviërs kwamen al snel op voorsprong door Bergkvist. 1-0. In de eerste pe riode maakte Semak gelijk, maar de Zweedse ploeg was de sterkste. Doelman Trefilov voor kwam dat de nederlaag hoger uitviel. Tien minuten voor het einde van de laatste periode moest ook hij capituleren voor Sundin, 2-1. Die nam meteen wraak op de Zweedse media. Vorig jaar ver brak hij de verbintenis met Djurgarden voor een lucratief bij Quebec Nordiques. Dat werd hem door de pers niet in dank afgenomen. Na zaterdag kan die niets anders meer dan de verstoten zoon eren. Zo hoort dat nu eenmaal in de sport. "Dit is fantastisch. Dit was het beste Zweedse team sinds jaren", al dus Sundin. Zege op Portugal levert Nederland kwalificatie op Na de overwinning op Portugal maakt Nederland zich de illusie tot de grootste tennislanden van de wereld te behoren. In Lissabon droomde de Neder landse ploeg zich rijk. De zege op Portugal werd in het afgelopen weekeinde be haald in de Euro/Afrikaanse groep. De verwachting was een vlotte 5-0, het werd een enigszins moeizame 4-1. In het dubbelspel verloren Koever mans en Haarhuis de eerste set tegen Cunha e Silva met Mar ques. Hun winst in de tweede en derde set was zwaar bevoch ten: 7-5 en 7-6. De vierde set werd 6-3. Daarmee was de kwa lificatie een feit. Gisteren ver loor Haarhuis van Marques, Koevermans gaf een set af tegen Cunha e Silva. Nederland kan zich in sep tember plaatsen voor de we- reldgroep van de Davis Cup en wil daar permanent blijven. "Daar hebben we gezien ons potentieel recht op", klonk het uit vele monden. KNLTB-voor- zitter Ruurd de Boer zag al de oprichting van een echte 'Davis Cup-commissie' aan de horizon gloren. "Om alles voor de toe komst te stroomlijnen Oorzaak van al die midzo- mernachtsdromen was het be reiken van de promotie-degra datiestrijd van de Davis Cup, eind september. Een competitie waarbij zestien landen strijden om acnt plaatsen. De winnaars mogen meespelen bij de grote jongens, de verliezers verzeilen weer in de kleuterklas. Dinsdag beslist de speciale Cup-commissie van de Interna tionale Tennis Federatie of Ne derland tot de vier beschermde landen zal behoren en dan ze ker Zweden ontloopt. Optimisme In de vloedgolf van optimisti sche geluiden viel een licht Bra bantse accent uit de toon. Paul Haarhuis waarschuwde in Oei- ras, het tennispark van Lissa bon. voor al te groot optimisme. De Eindhovenaar wees er na drukkelijk op dat cijfers aardig zijn. maar dat de prestaties eerst nog maar moeten worden afgedwongen. 'Het is wel leuk hoor al die geluiden, dat wij in de wereld- groep thuishoren. Waarschijn lijk is dat op papier ook zeker zo. Maar iedereen denkt dan dat promotie eventjes bewerk stelligd wordt. Zo ligt het na tuurlijk niet. Er zijn veel meer landen die aanspraak kunnen maken op een positie in de hoogste categorie. Wij mogen kenmerken, verliest de speler uit Bergschenhoek voor een groot deel als de wereld- groep ter sprake wordt ge bracht. "Ik ben het niet met Paul eens. Wij horen daar wel in thuis. Daar mag de loting voor de promotie-wedstrijden, na tuurlijk afgezien van Zweden, geen al te grote rol in spelen Koevermans, net als Haarhuis over zijn spel in Oeiras verre van tevreden, wordt in die rede nering gesteund door de opvat tingen van zowel directeur- sportif Stanley Franker als KNLTB-voorzitter De Boer. In min of meer gelijke bewoordin gen stellen zij dat hun team in die wereldgroep aanwezig hoort te zijn. "Ik kan een ploeg opstel len die, in principe, op elke on dergrond tegen iedere tegen stander kansen heeft. Op gravel met Haarhuis en Koevermans, op snellere banen met Sieme- rink en Krajicek. Voor de eerste geldt dan zelfs nog dat hij ook op gravel met succes inzetbaar moet zijn", aldus Franker. Hebben Franker en zijn spe lers vooral het sportieve aspect dan wel vier spelers bij de eerste in het oog De Boer denkt ook zestig v Sovjet u i de wereld hebben, de heeft er drie bij de iter wel in de zone verliest van Zwitserland. Dus praat mij niet van: wij horen daar thuis. Geluk speelt een grote rol. Want de financiële consequen ties. Het spelen in de hoogste *4 groep heeft aanzien, brengt jg aantrekkelijke tegenstanders op h dr m,it. lokt dan eindelijk ook g eens wat toeschouwers naar de duels, kortom, op papier goede thuis tegen Oostenrijk op gras is omstandigheden sponsors te toch heel wat anders dan uit op hoogte tegen Mexico De nuchterheid en beredene ring die ook het spel van Koe- interesseren. Want die zullen nodig zijn als De Boer zijn wen senpakket ten uitvoer wil bren gen. Paul Haarhuis kijkt toe hoe Mark Koevermans de bal terugmept. Het Nederlandse dubbel v BERICHTEN DF. NEDF.RIANDSE Grand Prix coureurs hebben gisteren de nationale kampioensraces in Hengelo gedomineerd. Hans Spaan zegevierde in de 125 cc- klasse. Wilco Zeclenberg was de snelste bij de kwartliters en Eg- bert Streuer met zijn Ameri kaanse passagier Pete Essaff de sterkste bij ae zijspannen. De overwinning in de de stan daardklasse kwam terecht bij lohnny Verwijst. leffry de Vries zegevierde in de Superbike-ra- DF. PRF.MIKRE van het Euro pees kampioenschap zwemmen op de sprint wordt in december in Gateshead, Engeland gehou den. Dat besloot de Europese zwenfederatie (LEN) op naar congres in Reykjavik. STRIKE THE GOLD heeft za terdag de 117e editie van de Kentucky Derby gewonnen. Het paard gold als een outsider, die tevoren niet meer dan twee van zeven races op zijn naam had gebracht. Best Pal eindigde als tweede. Mane Minister werd derde. Kentucky Derby is een koers over ruim twee kilometer voor driejarige volbloeds. Voor zijn eigenaar incasseerde Strike the Gold een bedrag van 655.808 dollar. MUNCHEN ANP Magnus Gustafsson heeft zijn eerste Grand Prix toernooizege behaald. De 24 jarige Zweed werd winnaar in het 500.000 gulden toernooi van München. In de finale gaf de Argentijn Pe rez-Roldan na 6-3 3-6 3-4 op met een dijbeenblessure. In Madrid streek lordi Arrese de zege op. De Spanjaard vcr- sloeg de Uniguyaan Flippini in twee sets (6-2 6-4). In Hamburg viel de finale tussen Graf en St ies na 7-5 6-7 2-1 in de regen. Het restant van het duel werd naar vandaag verschoven. Gustafssons grootste scalp in München heette zaterdag Ivan Lendl. De I s)t-choslowaak was voor 200.000 dollar naar de Beierse hoofdstad gelokt. Per fectionist als hij is, liet hij niets aan het toeval over. Hij liet drie weken geleden 400 ballen waar mee in München gespeeld werd. naar zijn huis in (.reen wich. Connecticut opsturen. En vrijdag stuurde hij een bailen- jongen met twintig rackets naar New York om ze daar te laten bespannen. Het grapje kostte de speler 5000 gulden. Gustafsson, 24e op de wereld ranglijst, werd er niet koud of warm van. Hij versloeg de grote Lendl zonder spoor van nervo siteit in twee sets. 6-4 7-5. Een dag later had hij het tegen Pe rez Roldan heel wat moeilijker. De Argentijn was zonder setver- lies naar de eindstrijd doorge stoomd. Na 6-3 leek hij op weg naar een simpele zege. Gustafs son kwam sterk tenig, won de tweede set met 6-3, maar kwam in de derde met 1-3 achter. Op die stand verrekte Perez-Roldan een spier in het dijbeen. Hij probeerde het nog even. maar gaf op 3-4 op. Boris Becker heeft het exhibitietoernooi in Lausan ne met rugklachten verlaten. Zaterdag versloeg hij de Zweed Edberg in een slopende drieset ter met 6-7 6-4 7-6. Een dag la ter gaf hij tegen zijn vriend Küh- nen op 2-6 0-3 op. Hij verging van de rugpijn. IJSHOCKEYTEAM VAN ZWEDEN pakt wereldtitel door zege op Sovjetunie. De ene vertrouwensman is de andere niet. Vraag het maar aan Jan Vlieg. De technisch direc teur van de Nederlandse Tafel- tennisbond heeft het afgelopen weekeinde in Chiba, waar de wereldtitelstrijd maandag af loopt, het fenomeen vervloekt en geprezen. Vlieg, en hij niet alleen, waande zich in de Alles is Anders show. De Groninger heeft in Japan te maken met twee 'vluchtheu vels'. Frits Kantebeen, jeugdig clubcoach van Scylla. en Hans van Wissen, ervaren sportjour nalist van de Volkskrant. Beiden zijn beroepshalve in Chiba aan wezig. Kantebeen is de steun en toeverlaat van Mirjam Hooman-Kloppenburg, Van. Wissen is de vertrouwensman van Bettine Vriesekoop. De twee speelsters kunnen elkaar al ruim een week niet meer luch ten of zien. Tot voor kort was de rolverde ling tussen Vlieg en Van Wissen traditioneel. De eerste kwam soms in het nieuws, de tweede deed er verslag van. In een overmoedige bui besloot Vlieg zaterdagmorgen in dat vaste patroon verandering te bren gen. Bij een officiële persbijeen komst stelde hij de positie van de aanwezige Van Wissen on verbloemd ter discussie. Het be richt over het terugtreden van Vriesekoop was amper twaalf uur oud. "Het begeleidingsteam is unaniem van mening, dat de re latie tussen Vriesekoop en Van Wissen het gedrag van Bettine naar ons toe sterk heeft beïn vloed", las Vlieg op gewichtige toon voor. "Naarmate het toer nooi vorderde, zijn de verhalen in de Volkskrant eenzijdiger, tendentieuzer en dubieuzer ge worden. We hebben geconsta teerd, dat Bettine met de dag meer van het rechte spoor afraakte en ging zwalken. Haar afscheid van het nationale team is een treurige climax". Teleurstelling Vlieg, die duidelijk op dreef raakte, ging op luide toon ver der. "De diepe teleurstelling bij Vriesekoop over dit WK is vol komen begrijpelijk. Haar motie ven om te stoppen bij Oranje kan ik echter niet accepteren. Het komt op mij over als een aantal bij elkaar geraapte argu menten, die toevallig of niet de teneur van de verslagen in de Volkskrant volledig dekt. Mijn inschatting is, dat Van Wissen een belangrijke factor is geweest in het trieste eindresultaat van dit WK. Wij hadden geen greep op Bettine Volgens Vlieg, die per fax da gelijks op de hoogte werd ge houden van de verslagen in de Nederlandse kranten, was de berichtgeving Van Wissen veel te subjectief. "Ik proefde zijn betrokkenheid bij Bettine. Bo vendien meende ik vertrouwe lijke informatie uit teambespre kingen te herkennen. Ik besefte, dat we met een groot lek had den te kampen. Ik heb vorige week overwogen de hoofdre dactie van de Volkskrant te bel len of Van Wissen persoonlijk aan te spreken. Ik was echter bang, dat een dergelijke actie als een boemerang terug op Bettine zou slaan. Ik besloot Van Wissen daarom maar zo veel mogelijk te negeren. Nu het WK voor ons voorbij is, kan ik terugslaan". Voorkennis Van Wissen reageerde fel. "Ik daag Vlieg uit één zin of één passage uit mijn verhalen aan te wijzen, waaruit blijkt dat ik over voorkennis heb beschikt. Ik ben uitsluitend afgegaan op de in formatie. die bij de officiële persbijeenkomsten werd gege ven. Ik heb me bewust gedis tantieerd van de persoonlijke kant van de zaak. Vooraf had ik daarover duidelijk afspraken met Bettine gemaakt". Van Wissen noemde Vlieg een angsthaas. "Als eenvoudige stukjes in de krant van invloed zijn op het beleid, zit er iets fout. Dat ben je paranoia. Vlieg heeft absoluut de kern van de zaak niet getroffen. Hij moet bij zichzelf te rade gaan. Hij heeft mij een rol toebedeeld, die ik beslist niet heb gespeeld". Vlieg had nauwelijks verweer tegen Van Wissen. Hij kon geen harde bewijzen aandragen voor zijn aantijgingen, dat de journa list vertrouwelijke informatie van zijn beschermeling had ge bruikt. Na een heftige woorden wisseling van ruim twee uur be sloot Vlieg zijn verklaring flink af te zwaldcen. Hij bleef volhou den, dat de vertrouwensrelatie tussen Vriesekoop en Van Wis sen bepaalde strategiëen in zijn conflict beheersing had gefrus treerd. De kwalificaties eenzij dig, tendentieus en dubieus trok Vlieg in. Hij sprak plotse ling van voorbarige conclusies op basis van onvolledige infor matie. Nog geen 24 uur later slikte Vlieg ook die verklaring in. Dankzij bemiddeling van Van Wissen had hij op zijn hotelka mer zaterdagavond een lang en diepgaand gesprek met Vriese koop kunnen voeren. Daarin werden vele misverstanden uit de weg geruimd. Van Wissen hield het tweetal enige tijd ge zelschap. Vlieg kwam tot de conclusie, dat de journalist niets te verwijten viel. Teamleider Piet Römgens des te meer. Met de ommezwaai bij Vriesekoop kreeg de onnavolgbare /Mies is Anders show toch nog een posi tief slot. "Al mijn uitspraken over Van Wissen zijn in een emotionele atmosfeer gedaan en trek ik te rug", sprak de technisch direc teur opgelucht. Niemand is ver anderlijker dan Jan Vlieg, demo craat, woordkunstenaar en tac ticus. De stille kracht van Indonesië schoot tekort tegen het brute slaggeweld van Zuid-Korea. De titelverdediger verloor de finale van de landenstrijd van het WK badminton gisteren in het kille Kopenhagen inet 2-3. Daarmee namen de Zuidkoreanen revan che voor de nederlaag van twee jaar geleden in Jakarta. De beslissing viel pas in de laatste partij, het mannendub- bel. De Indonesiërs rekenden zich vooraf rijk. De enkelspelen met Ardy Wiranata en Susi Susanti konden vooraf al wor den bijgeschreven. Van de drie dubbeldisciplines behoefde er dan nog maar één gewonnen te worden. De matige dubbelpar- tijen in de halve finales tegen Denemarken verontrustte nie mand. Dat Zuid-Korea. evenals twee iaar geleden, juist op basis van ae sterke tweetallen China buiten de eindstrijd hield, maakte in het Indonesische kamp ook weinig los. Wiranata, legen Denemarken gespaard, en Susanti bewezen in de enkelspelen inderdaad de grootste favorieten voor de indi viduele titelstrijd te zijn. Wira nata. dit seizoen al winnaar van de All England en de Zweedse en Japanse Open, rekende in twee games af met Kwang-Jin Lee (15-1 15-5). De nummer een van de wereld bracht met zijn overwinning de stand op 1 - 1. Voorafgaand aan zijn duel had Indonesië het eemengd- dubbel aan de Zuidkoreanen moeten laten. Susi Susanti ken de in het vrouwenenkel meer problemen met Soo-Hyu Bang. De Zuidkoreaanse sloeg er in de eerste game hard op los (11-2). maar werd in de twee volgende met 11-6 opzij gezet. In de kleedkamer dacht Wiranata, dat de wereldtitel daarmee binnen was. De ontluistering volgde bij het vrouwen- en mannendub- bel. De Zuidkoreanen So Young Chung en Hye Young Hwang en Park/Kim, het beste dubbel van de wereld, wonnen snel.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 24