Sport Foreholte met invallers naar minieme zege Duitsland verrast hockey vrouwen Snelle tijden in Speedo voorronde Spanning nekt Gemini De Nederlandse kanotop kan niet zonder de inbreng van Annemarie Cox Maandag 6 mei 1991 Redactie- 071-161400 HERMAN JOUSTRA AO VAN KAAM TIM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN GUS VAN OOSTEN Eindredactie: PAUL DE TOMBE Vormgeving RUTGER J HOOGERDOK FOREHOLTE SLOOT DE zaalhandbalcompetitie af met een kleine overwin ning op degradant Niloc. NIEUWSLIJN LEIDEN NORA BAKKER De Saegher verlaat Leython Volleyballer Derk de Saegher verlaat aan het eind van dit seizoen Leython. De spelverdeler uit Zaandam zal volgend seizoen uit komen voor Vrevok, de club waar zijn vader Piet de Saegher de scepter zwaait. Leython-coach lohn Groen, die een maand gele den nog liet weten te zullen vertrekken indien De Saegher zou opstappen, heeft nog geen beslissing over zijn toekomst geno men. De ex-international uit Zoetermeer wacht eerst af of Ley thon een spelverdeler van kwaliteit kan strikken alvorens elders zijn heil te zoeken. Groen zei het vertrek van De Saegher te heb ben zien aankomen. "Die jongen lag slecht in de groep. Nie mand is er dan ook rouwig om dat hij ons verlaat. Nu snap ik trouwens ook waarom we enkele weken geleden tegen Vrevok na een 15-2 zege in de eerste set, binnen een mum van tijd met 3-1 de boot ingingen". Revanche Cubaanse volleyballers De Cubaanse volleyballers hebben de toemee van vijf weken door Europa afgesloten met de toernooizege in Bottrop. In de fi nale versloegen de Caribische springveren gisteren Nederland met 3-1 (12-15 15-7 15-8 15-7). Daarmee namen de Cubanen revanche voor de nederlaag (0- 3) op de eerste wedstrijddag van het zeslandentoemooi. Cuba was gisteren over alle linies een tikkeltje beter. De ploeg van Despaigne maakte een gedreven indruk. In de eerste set nam het een voorsprong van 9-2. In die fase bezat het team van Brok king nog de veerkracht terug te komen. Het zette de achterstand om in de setoverwinning met 15-12. was hij weer de snelste. De tijd van 10.14,0 is zeker goed voor een finale-plaats. Zo zeker is de tweede tijd, van Tom Onderwa- ter(LZ), bij de jongens geboren in 1979, niet, 10.39,2 lijkt niet goed genoeg voor de finale. Broer Joost Onderwater won bij de jongens geboren in 1980 deze afstand in 11.42,8 maar voelde verrassend lang de hete adem van Katwijker Mathieu Spros, die aantikte voor de tweede plaats in 11.58,7. Milan Verhoop (Zijl) pakte de derde prijs met 12.13,0. De meisjes geboren in 1980, Ivette van Laar (Zijl) en Inge borg Hocks (LZ) pakte respec tievelijk de tweede en de derde plaats op de 800 meter vrije slag, 11.10,1 om 12.07,1. Mirjam de Kleyn (Sassenheim) tikte voor de derde prijs aan op de 400 meter vrije slag in 631,8. De Zijl/LGB kwam met vijf startbewijzen voor de NK terug uit Amersfoort. Radna Mulder scoorde er twee, 200 meter vlin der 2.24,1 en 200 meter wissel slag in 2.26,7. Op de 200 meter schoolslag wist Dennis Schou ten zich te plaatsen met de tijd van 2.38,7. Broer Mark Schou ten deed dat op de 100 meter vlinderslag met 1.04,2. Nancy Kijk in de Vegte verraste met een limiet op ae 200 meter rug slag in 2.31,9. LZ 1886 reisde naar Den Bosch om de vorig jaar verover de Zilveren Dolfijn te verdedi gen. Deze lange zwemwedstrijd werd uiteindelijk weer beloond. De kostbare trofee ging toch weer voor een jaar mee naar de, toch al ruim gevulde, prijzen - kast van LZ 1886 Met achttien ereplaatsen, waarvan tien een overwinning waren, bleef het De Kempvis uit Spijkenisse ruim voor in het eindklasse ment. Tegen degradant Niloc Noorlander/Foreholte mocht na de spetterende verto ning in de halve finale van de nationale bekercompetitie tegen Aalsmeer, dat gisteren in een beslissingswedstrijd tegen PSV het kampioenschap opeiste, natuurlijk niet onderuit gaan in de slotwedstrijd van de competitie te gen degradant Niloc. Dat gebeurde niet (15-13 voor Fore holte), al leek het er in de eerste helft op dat Niloc, dat met volle overgave streed, de eredivisie tenminste niet zonder winst zou verlaten. VOORHOUT FRANK BONTE ZWEMMEDEWERKER In het Leidse Vijf Mei-bad wer den afgelopen zaterdag snelle tijden gezwommen in de acht ste Speedo-voorronde van dit seizoen. De lange afstanden voor de jeued, de 400 en 800 meter vrije slag leverde tien ere plaatsen en drie finale plaatsen op voor Leidse zwemtalenten. Geoogst werd er ook door enke le Zijl/ir.B-zwemmers tijdens de limietwedstrijd in Amers foort in startbewijzen voor de Nederlandse Kampioenschap pen (NK). De Zilveren Dolfijn kwam, in De Bosch, voor het tweede achtereenvolgende jaar in de netten van LZ 1886 te recht. Voor de laatste keer dit sei zoen kreeg de zwemjeugd de kans om zich te plaatsen voor de finale, over zes weken in Drachten. Gezien het zware on derdeel, de lange afstanden, was het te verwachten dat er niet zoveel finale-plaatsen meer uit zouden rollen, laat staan nieuwe namen. Wel sneuvelden er veel persoonlijke records. De finale-plaat6en die er wel uit kwamen waren wel van hoog niveau. De snelste tijd op de 800 meter vrije slag bij de meisjes geboren in 1979 kwam op naam van Natasja Sicrag (LZ). Gezien de winnende tiid van 9.49,9 ligt voor haar het kringrecord bin nen handbereik, (9.48.7). Met deze tijd veroverde Sierag de toppositie in haar categorie. Jo- rienc Kleywegt (Zijl) zal op deze afstand niet veel plaatsen lager staan gezien de tijd van 10.09,7 waarmee zij tweede werd in de kring. Voor Stephan van Iterson (LZ) blijft het prijs-zwemmen door gaan. Op de 800 meter vrije slag Annie Plug, interim-coach bij de Voorhoutse ploeg sedert het vertrek van Kecskeméthy, zette de basis uiteraard niet volledig in. Aan bod kwamen gisteren vooral de wisselspeelsters. Dia na van Dam in plaats van Anita Seur, die tegen Aalsmeer een hoofdrol vertolkte, en Anja en Esther van der Ploeg. Anita Seur kwam tegen Niloc maar spora disch in het beeld. Overigens dient te worden gezegd dat Van Dam een goede wedstrijd keep te. Zij stopte in de tweede helft onder meer een strafworp en direct daarop de inzet van de cirkel. Even later liet Anita Seur haar talent op dat gebied ook nog even zien. Uit de strafworpen die Niloc kreeg moeten twee za ken worden afgelezen. Ten eer ste dat de defensie gaten ver toonde die de basis tegen Aals meer zonder twijfel op grote achterstand zou hebben gezet. Ten tweede dat de arbitrage bij het minste geringste fysieke contact van de Voorhoutse ver dedigsters met de Niloc speel sters besliste in het voordeel van de aanvalsters. En veelal in het voordeel van Niloc. Zo kon het gebeuren dat er een rust stand op het scorebord kwam van 7-8. Een stand die Annie Plug De vrouwenvolleyballers derdedivisionist Gemini/Kange roes konden de spanning ticwedstrijd leiding. Ad van Elk kreeg een ro de kaart; aanvoerder Franke werd van het veld gestuurd. Bij een 8-7 stand in de vierde set werd er gestaakt wegens tijdge brek. Het tijdstip waarop de wedstrijd zal worden uitge speeld, moet nog worden vast gesteld. Voor de vrouwen van Gemini was de spanning in de promo tiewedstrijd tegen Tonegido 2 te groot. Vanaf het begin keken de speelsters van coach Casper Brussee tegen een achterstand aan. De eerste set was Gemini met 5-15 kansloos. In de tweède set liepen de Voorschotense vrouwen tegen een 2-6 achter stand op. Gemini knokte terug tot een 12-9 voorsprong, maar ging onverwacht met 12-15 ten onder. In de derde set wisten de speelsters elkaar goed te vinden en dat resulteerde in een 15-8 winst. De vierde set ging echter weer naar Tonegido. dat daar mee met 1-3 zegevierde. Don derdag speelt Gemini de tweede promotiewedstrijd tegen Slie- arecht Sport. De vrouwen van Leython zijn na de 2-3 zege op kampioen DVC de teamgeest een beetje kwijtgeraakt. In de strijd om een eventuele plaats in de derde di visie gingen de Leiderdorpsen kansloos ten onder tegen Dosko uit Stolwijk. de eerste promotiewedstrijcT tegen Tonegido/Voorburg 2 niet aan. De voorschotense ploeg ging thuis met 1-3 ten onder. De mannen van VCS speelden in sportzaal Op Dreef in Leider dorp een enerverende 'opvul - wedstrijd' tegen het Haagse Oikos/S. De strijd werd echter tegen het einde wegens tijdge brek afgebroken bij een 1-2 achterstand in sets. De vrouwen van Leython gingen in de op- vulstrijd ten onder tegen Dosko. De Leiderdorpse vrouwen verlo ren met 3-1. VCS speelde wisselvallig te gen het Haagse Oikos. De start van de Sassenheimers was goed: 5-1. De Hagenaars profi teerden vervolgens dankbaar van de fouten van VCS (11-15). De strijd in het tweede bedrijf ging gelijk op. Aan het einde van de set trok de ploeg van speler/coach Peter Franke net aan het langste eind (16-14). in de derde set gaf VCS een ruime 11-5 voorsprong uit handen en zag de Haagse opponent de set in winst omzetten door eigen fouten (15-17). In de vierde set ontstond eni ge commotie rond de warrige De Leidse cricketvereniging Ajax hield gisteren op zijn terrein in Oegst- geest open huis. Burgemeester Goekoop van Leider wierp de eerste bal van een bijzondere wedstrijd van een Ajax-selectie bestaande uit jon gens-, meisjes-, vrouwen- en herenelftallen tegen het Nederlands vrou- wenelftal. Deze sportieve gebeurtenis was het hoogtepunt van de open dag van Ajax dat volgend jaar zijn eeuwfeest zal vieren. Ter voorberei ding van het feestjaar 1992 richt de cricketvereniging zich op de Oegst- geester schooljeugd. Per groep krijgen de kinderen eerst op school theorieles, daarna in het kader van de gymlessen een keer praktijk op het veld. Voor de jeugd is het mogelijk om op woensdagmiddag vrijblij vend deel te nemen aan de trainingen. Ouderen zijn op woensdag-, donderdag- en vrijdagavonden welkom. FOTO HENK BOUWMAN BERICHTEN AJAX KAN DIT seizoen geen beroep meer doen op Stefan Petters- son. De Zweedse aanvalsleider van de landskampioen gaat binnen kort onder het mes. Hij kampt al geruime tijd met een buikspier blessure. Vier weken geleden dacht Pettersson nog met rust en een speciale training te kunnen genezen, maar de vooruitgang was te gering. :§i dwong tot het aan dek roepen van de basis. Met uitzondering dan van Van Dam die het doel bleef verdedigen. Tegen de ba sis kon Niloc niet oproeien. Zelfs de wonderlijke beslissin gen van de arbiters van Alphen en Fens, die strafworpen aan Niloc gaven die de Voorhoutse supporters tandenknarsend en de Amsterdamse garde dank baar in ontvangst namen, hiel pen niet. Ook het voortijdig naar de bank verdwijnen van de Voorhoutse terriër, Ellen War merdam, na een onfortuinlijke botsing met de Niloc hoekver- dedigster bracht Niloc niet meer langszij het regionale vlaggeschip. De basis stelde in een kwar tier van tempospel na de rust de winst veilig met treffers van Col- lart, tweemaal, Nicole Donners, Elly van Leeuwen en Nicoleta Boriceanu, 12-9. Daarna was het een uitgemaakte zaak. Fore holte won met 15-13. In de veldhandbalcompetitie maakte de regen goed handbal vrijwel onmogelijk. Bij de man nen won Satumus in de eerste klasse regionaal met 18-9, rust 8-3, van het Rotterdamse Roda. In de tweede klasse won MSV van Treffers, rust 11-5, eind stand 17-15 en verloor HW'70 met 17-16, rust 6-7 van Quintus. Bij de vrouwen verloor HW '70 in de eerste klasse met 14-10, rust 7-8, van Ancora. In de tweede klasse won Olympia'72 krap met 15-14, rust 8-7 van Ac- Oranje behoudt wel grote kans op kruisfinales CORRESPONDENT GPD De kruisfinales van de EK hoc key voor vrouwen kwamen gis teren na de opzienbarende 3-1 nederlaag tegen Duitsland niet in gevaar. Maar de frustraties waren er in het Belgische Dil- beek juist op Bevrijdingsdag niet minder om. Met name bij Carina Benninga, de captain van het Nederlands team, maakte 5 mei mede door haar joodse afkomst nogal wat gevoelens los. "Voor mij is dat altijd een aparte dag, die me emotioneel beroert. Tijdens een wedstrijd denk ik niet aan het verleden, maar alles wat zich daarnaast afspeelt, raakt me wel degelijk". Hetgeen onder meer bij bleek bij het spelen van het Duitse volkslied. Evenals Lisanne Le- jeune, Ingrid Wolff en Helen van der Ben keerde ze zich niet in de richting van de vlagge- stokken, maar bleef ze apa thisch de tribune inkijken. "Dat was onbewust", deed ze na af loop een poging om haar hou ding te verklaren. Maar erg ge loofwaardig klonk het niet. Wellicht speelden soortgelijke factoren toch een belangrijkere rol dan de 130-voudige interna tional zelf voor- en achteraf had kunnen vermoeden. Een andere verklaring voor het feit, dat de 28-jarige Amsterdamse routi nier de kar niet kon trekken of op de rails wist te houden, was ver nauwelijks te bedenken. Ook het excuus van het ontbre ken van Annemieke Fokke (voorlopig uitgeschakeld door knieblessure) viel niet onder dat hoofdstuk. "Op zo n dag hoeft niemand gemotiveerd te worden, zeker niet als dat ook nog tegen Duitsland is. Dat zijn en blijven altijd speciale wedstrijden bleef ze liet antwoord schuldig op de ongebruikelijke matheid van het elftal. De Duitse Tanja Dickenscheid (links) tuurt de door Oranje-hockeyster Maitine Ohr verstuurde bal na. Neder land dolf verrassend het onderspit tegen Duistland: 3-1. FOTOEPA Want vooral daaraan lag naast andere ongrijpbare ele menten de verrassende mis stap ten grondslag. Na de eer dere eenvoudige overwinningen op Ierland en Wales en de snelle openingstreffer tegen Duitsland van Ingrid Wolff sloop mis plaatste arrogantie binnen bij de wereldkampioenen. En dat zou Oranje in de eerste echte wedstrijd van het toer nooi fors opbreken. "Eigenlijk is deze nederladg waanzinnig goed voor deze ploeg", zag Ca rina Benninga ook nog positieve kanten aan de eerste struikeling sinds een jaar. "Soms heb je in de sport een domper nodig om iedereen weer scherp te krij gen". Bondscoach Roelant Oltmans kon zich daar naderhand heel goed in vinden. Wellicht ook omdat hij de groep de afgelo pen dagen iets te veel speel ruimte had gegeven om de trieste ambiance en de weinig inspirerende sportieve entoura ge te doorbreken. "Het is het laatste anderhalf jaar allemaal te gemakkelijk ge gaan. We hebben alles gewon nen wat er te winnen valt. En dan is de kans op gemakzucht groot. Na die voortvarende start tegen Duitsland had iedereen zoiets van: dat klusje is ook ge klaard. Maar zo werkt het niet op een groot titeltoemooi. Je zult alles uit jezelf en uit het col lectief moeten halen, anders loopt het fout af. Ik denk dat dit een goede les is voor deze groep. Ik neem tenminste aan dat de speelsters wakker zijn ge schud. In die zin kan ik er niet zo mee zitten, laat staan dat er sprake is van paniek. Het is geen ramp en niet fataal", con cludeerde de spoorleider. Gelouterd door zijn ervarin gen wenste de Oegstgeester echter geenszins bij de pakken te gaan neerzitten! Positief kri tisch keek hij vooruit naar de kruisfinales, daarbij ervan uit gaande dat Italië (morgenoch tend) en België (woensdag avond) geen serieuze hindemis sen vormen. Engeland, dat za terdag de Sovjetunie afserveer de (4-2), zal uitglijders daar gelaten als nummer l uit de andere poule de opponent van Nederland worden. De trots van het nationale kanovaren op vlakwa ter woont aan de andere kant van de wereld. Op 26 uur vliegen. Als Anna Wood uit Australië werd Annemarie Cox tijdens de openingsregatta van het seizoen in Mechelen derde op de K2 500 me- Ut. De beste Nederlandse vaarders haalden geen enkele finale op de kortebaan. Op weg naar de Olympische Spelen is dat bedenkelijk: alleen van finaleplaatsen radkt het NOC onder de indruk. In het klassement van 22 landen op de sterk bezette wedstrijd eindigde Nederland als laatste. De schamele puntjes werden allemaal behaald door junioren. De tijd dat de afdeling vlakwater van de NKB een broeinest van roddel en achterklap was, is voorbij. Met de uitslagen in de hand zei voorzitter Stormink: "Ik had liever wat meer onrust in ruil voor betere prestaties". Een kwinkslag met een serieuze ondertoon. Binnen de bond gebeuren nog vreemde dingen op het vlakke water. Zo staat geen bondscoach onder contract en schitterden sommige privétrai- ners door afwezieheid. Soms was pech in het spel. Bij lean Paul Sits met name. De Noordhollander had dankzij de in breng van een privé-sponsor trainingskampen in Florida. Rome en Berlijn afgewerkt. Een week voor Mechelen viel hij thuis in De Rijp van de trap, kneusde een hiel en enkele ribben. Van de finale bleef hij bijna drie seconden verwijderd. De mannen presteerden redelijk, de vrouwen faalden. Nicole Bulk en Lisette Veltman klaagden over nauwelijks uitgeziekte griep, maar de af stand met de top was desondanks te groot. Voor Nederland is het jammer dat Annemarie Cox en kele jaren geleden verliefd werd op een Australiër, trouwde en emigreerde. Anna Wood pakte ook nog de zesde plaats in de eenmansboot en de ze vende op de vijf kilometer. Officieel is ze nog Ne derlandse. maar de naturalisering is bijna vol tooid. Vorig jaar deed ze al voor Australië aan het WK in Poznan mee. Tonnie Benschop voldeed. In de halve eindstrijd over 1000 meter kwam hij 03 van een seconde te kort voor de finale. Na de streep balde hij de vuist van vreugde, maar de Portugees Gar cia. de Tsjechoslowaak Szabo en de Ier Holmes bleven hem voor. Eentje te veel. "Ik keek naar de verkeerde kant. Met die Ier had ik geen rekening meer gehouden", vertelde Benschop. Van een taxatiefout wilde hij niet weten. "Ik zat toch hele maal stuk. Harder ging echt niet". De Eindhovenaar. die in verband met Barcelo na de korte nummers tijdelijk belangrijker vindt dan de niet-Olympische marathon, haalde zeven seconden van zijn beste tijd af. Met Pel. Sits en de Nijs stapte hij bovendien met serieuze bedoelin gen in de K4. Op de tien kilometer bleef hij Wey- zen buiten de top-tien net voor.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20