Leiden Stille tocht langs schetterende shoarma-tent Kunstenaars moeten opkrassen Maandag 6 mei 1991 Radactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTREGT Steekpartij Janvossensteeg LEIPEN ANDRE LAMMERSE MEDEWERKER Een 35-jarige man uit Nieuw Vennep heeft afgelopen zater dagavond een flinke wond aan zijn arm overgehouden aan een steekpartij in de janvossen steeg. Door zijn belager de Oude Singel in te werken kon hij erger voorkomen. De dader, een 23 jarige Leidenaar, was eerder die avond met een auto op zijn slachtoffer ingereden. De Leidenaar zag zijn slacht offer aan voor iemand waarmee hij nog iets had uit te vechten. Toen de twee elkaar in de Jan vossensteeg toevallig tegenkwa men kon de Nieuwvenneper achter een serie paaltjes sprin gen toen de Leidenaar plotse ling met zijn auto op hem in reed. Vervolgens stapte de chauffeur uit en haalde een mes tevoorschijn. De Nieuwvenne per kon ontsnappen, maar kwam de Leidenaar later weer tegen in de janvossensteeg. Bij de ruzie die volgde stak deze de Nieuwvenneper in zijn arm. Het slachtoffer kon zijn belager verder van zich afhou den door hem in het water van de Oude Singel te smijten. De Leidenaar werd diezelfae avond in zijn huls aangehouden. Plan superdisco in ijskast MonanwtiKmui m vi ikt. nemer», horeca-exploitant Jan- WOOÜOWUK PAUL Pt VUICERpran|( Rubingh js er gee„ sprake van afstel. "Onze plan nen blijven recht overeind staan. Maar op dit moment hebben wij het verstandiger geoordeeld de plannen in te trekken. Het zou zonde zijn Cosmos door een nee' van de gemeenteraad definitief te laten stranden. Als we de tijd rijp achten worden de plannen opnieuw en gedetail leerder uitgewerkt de gemeente voorgelegd". Het plan voor de bouw van multifunctioneel vermaakcen- trum Cosmos aan de Van Berc- kelweg in Noordwijk is voorlo pig ingetrokken. De initiatiefne mers hebben dat in een brief aan burgemeester en wethou ders van Noordwijk laten weten. Als reden wordt aangevoerd dat er momenteel onvoldoende po litiek draagvlak is om het pro ject te realiseren. Volgens een van de initiatief- ACENDA Het setn voor twee minuten stilte bij het Leldse vredesmonument FOTO HIELCO KUIPERS BERICHTEN LEIDEN ROY KLOPPER OP HET GANGETJE zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag drie mannen (21, 23 en 25 jaar) aangehouden. Het drietal was speciaal om in te breken naar loeiden gekomen. Na een auto radio uit een auto te hebben weggenomen, probeerden zij bij De Branderij aan de Middelweg binnen te komen. Toen dat mis lukte liepen ze verder om bij een winkel aan het Gangetje de etalageruit in te gooien. Toen zij naar buiten kwamen met kle ding en wisselgeld werden ze door de politie opgewacht. LICHTKOGELS die in de nacht van vrijdag op zaterdag vanaf een schip op de Kagerplassen zouden zijn afgevuurd, nebben geleid tot een zoekactie van de politie. Meerdere mensen bel den de politie op dat zij lichtko- gels hadden gezien. Op de plas sen werd echter geen schip in nood aangetroffen. De speur tocht van de politie werd enigszins gehinderd door het feit dat er geen helicopter be schikbaar bleek om vanuit de lucht te speuren. EEN AGENT van de Leidse poli tie heeft zaterdagochtend een 40-jarige vrouw uit Dordrecht van een zekere dood gered. De agent trof de vrouw op de Rijn- zichtweg aan, liggend naast haar auto. In de veronderstel ling dat zij een hartstilstand had gehad, reanimeerde hij de vrouw totdat een ambulance ar riveerde die haar naar het zie kenhuis bracht. Daar bleek de vrouw in shocktoestand door overmatig gebruik van alcohol en medicijnen. Herdenken van doden moet resulteren in denken over hoe we toestanden als in het Midden-Oosten en Afrika kunnen vermijden. Die boodschap had burge meester C. Goekoop zaterdagavond tij dens een dienst in de Marekerk ter nage dachtenis aan de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. De burgemeester wees er op dat de westerse wereld moet stilstaan bij de eigen verantwoordelijk heid. "De golfoorlog is uitgevochten met wapens die we zelf hebben geleverd". Goekoop ging ook even in op de be trokkenheid van de Duitse zusterstad Krefeld bij de 4- en 5 mei-viering. Hij noemde het een goede zaak dat deze stad voor het eerst actief is bij deze gele genheid. "We moeten met het verleden afrekenen, zodat we ook onze oude vij anden erbij kunnen betrekken". Professor dr. L Leertouwer, rector magnificus van de Rijksuniversiteit Lei den trok evenens parallellen tussen de wereldoorlog en de huidige tijd. Hij wees op de aanwezigheid van racisme in de maatschappij. 'Er zijn lieden die hier niet willen zijn omdat de huidskleur of seksuele geaardheid van anderen ze niet aanstaat Hun boodschap is niet nieuw, ze moeten dan ook wel terugvallen op oude symbolen als hakenkruis en kaal geschoren koppen. Ze nemen plaats in de beklaagdenbank naast de moorde naars van toen". Leertouwer hield de aanwezigen voor dat de dodenherdenking noodzakelijk is. "De slachtoffers van toen hebben stem men nodig om hun verhaal duidelijk te maken. Als het verhaal op de juiste ma nier wordt verteld, maakt het niet uit of je wel of niet bij was toen de doden vie- Stille tocht Na de dienst volgde een stille tocht naar het herdenkingsmonument bij molen De Valk. Velen sloten zich in de loop van de wandeling via de Oude Singel en de Nieuwe Beestenmarkt aan bij ae stoet Net voor achten arriveerden de wan delaars bij het monument, waar zich in middels enige honderden mensen had den verzameld. De twee minuten stilte werd slechts verstoord door het geluid van auto's die over de achtergelegen Rijnsburgersingel reden. In andere steden wordt de omgeving van oorlogsmonumenten omstreeks acht uur hermetisch afgesloten voor ver keer. In Leiden wordt er om onbegrijpe lijke redenen niet aan gedacht het ver keer over een straat die op gezichts- en gehoorafstand ligt voor een paar minu ten stil te leggen. En waar de straten wel worden afge sloten is het niet zo'n gek idee horeca- expolitanten te vragen zich even aan te passen. Veel deelnemers aan de stille tocht ervoeren de schetterende muziek uit shoarma-zaak Perber aan de Nieuwe Beestenmarkt als zeer hinderlijk. MAANDAG 6 MEI Leiden Informatielezing over de relatie ti n Nieuw Minerva, Boommarkt. Concert door het Studenten Muziek gezelschap 'Sempre Cresendo', aan vang 20.00 uur in de Stadsgehoor zaal Voorschoten Verzamelbeurs van munten, postze gels, ansichtkaarten enz. van 19.00 DINSDAG 7 MEI Leiden Familievoorstelling: 'De Fabelopera' met Reinaert de Vos. aanvang 19.00 uur in de Leidse Schouwburg. Informatie-avond Stichting Werkgele genheid, Netwerk Allochtone Onder nemers: 'Importen Export', mmvde Kamer van Koophandel, aanvang 20.00 uur in het Olgagebouw, Evert- senstraat. WOENSDAG 8 MEI Leiden 'Nijntje gaat logeren', een opera voor kleuters, aanvang 14.00 en 16.30 uur in de Leidse Schouwburg. Leiderdorp Prijsuitreiking in kader van de wed strijd 'Anders is gewoon', aanvang 13.30 uur in het gemeentehuis. Agente pakt tasjesdief na achtervolging Een 19-jarige tasjesdief is afge lopen zaterdagavond aange houden na een achtervolging door een agente buiten dienst. Op de Rijnsburgerweg had de man de handtas van een 62-ja- rige vrouw uit Oegstgeest gegre pen waarbij zijn slachtoffer ten val kwam en diverse kneuzin gen opliep. Door het schreeu wen van de vrouw werd een voorbij fietsende agente gealar meerd die de achtervolging in zette. Bij de Wassenaarseweg dook de man een sloot in. Toen hij op de kant wilde klimmen, kon de politievrouw hem inre kenen. De handtas bevatte wat persoonlijke spulletjes. Jan Klingeren, adjudant bij de iublileum te kunnen meema- wat zenuwachtig door zijn jubi- recherche, speelde zaterdag ken. leum-optreden zette de politie- voor de 25e maal The Last Post Met een veelbetekenend man in met wat valse noten, om bij de Leidse dodenherdenldng. 'Nou, daar gaan we weer' stapte vervolgens foutloos verder te De politieman had zelfs zijn va- hij even voor achten de omloop blazen, kantie even uitgesteld om dit van molen De Valk op. Mogelijk DE TUD VAN TOEN 'WU HIELDEN VAN DE KOFFIEVROUWTJES' De Leidse student van het eind van de negentiende eeuw of zijn opvolger van het begin van de twintigste kon, als hij in de vroege morgenuren moege- feest de sociëteit verliet natuur lijk naar huis gaan. Niet zelden echter had hij een andere be slemming. 'Niemand', zo zegt de Almanakauteur van 1880, 'durft den naam der plaats te noemen waarheen men zich begeeft. Doch in het zwijgen verstaat men elkander en als door een instinct gedreven, loopt of zwaait men voort naar de noordwaarts van de Haar lemmerstraat gelegen stegen; daar waar zich eens een ge bouw bevond dat de burgers aanspoorde tot deugd en gods vrucht en waar thans de holen der ontucht als giftige padde stoelen welig zijn opgeschoten'. De fundamenten van die kerk zijn er nog al ziet het er nu door al die grufitti wel erg treurig uit. Maar de bordelen zijn verdwe nen en hebben plaats gemaakt voor bijvoorbeeld het prachtige, pasgeopende rijksmuseum voor de geschiedenis der natuurwe tenschappen 'Boerhaave'. Men ziet. de wereld, of in ieder geval Leiden, gaat vooruit. Slechte pad Toch, lang niet alle studenten gingen op het slechte pad. 'Het vergevorderde uur en de vrees houdt de meesten binnen de perk en der zedelijkheid'. Maar wat gingen ze dan doen, de stu denten, bij nacht en ontij? Ze gingen naar de koffievrouwtjes. I iiat ik de lezer mee naar bin- 'Bij het binnenkomen in het niet zeer aanzienlijk schijnend gebouw, houdt de luidruchtig heid plotseling op en maakt een stillere toon zich van de over blijvenden meester. Men vreest Rika's oude grootmoeder wiak- ker te maken, die achter de houten deur verborgen, in de koffiezaal hare slaapstede heeft De koffievrouwtjes. Moeder. 83 jaar en Rieka. 55 jaar. FOTO ACADEMISCH HISTORISCH MUSEUM opgeslagen. Dit kleine kamertje is Rika's heiligdom, het doet dan weder eens dienst als slaap kamer, keuken, salon of gelag kamer. In de hoek. onder de ho ge schouw, bevindt zich Rika's broodwinning, de groote ketels, die boven den hoogen stapel turf en hout geplaatst, Rika in staat stellen ae buurt van water en vuur en de opgebleven stu denten van overheerlijke koffie te voorzien'. Wie waren de koffievrouwtjes. Dankzij de naspeuringen van Drs. R.E.O. Ekkart, eens conser vator van het Academisch His torisch Museum, weten we dat Zo was het moeder die in de bedstee lag. niet grootmoeder. En die moeder was leonarda Frederika Catharina Nieuwen- huis, geboren Vos. Zij was op 23-jarige leeftijd, in 1844, in het huwelijk getreden met de 'baardscheerder' Hendrik Nieu- wenhuis. Eén van hun kinderen was Fredrica en bijgestaan door 'Riekje' dreef 'Moeke', ook wel 'Kaatje' geheten in het huis aan het Vrouwenkerkhof nr. 4 een water- en vuurwinkel, een win kel dus waar je altijd hete kolen en warm water kon krijgen. Die handel zal wel in het verlengde hebben gelegen van de kap persbezigheden van Hendrik want daar kwam immers ook warm water bij te pas. Na een aantal jaren werd het bedrijfje uitgebreid tot koffiehuis, waar studenten op vrijwel alle uren van de dag en de nacht tercht konden voor koffie, soep of een broodje. Moeke overleed in 1908 en Riekje heeft nog tot 1929 de winkel voortgezet. Vanaf de jaren zeventig werden de eerstejaars, als ze voor het eerst in het winkeltje kwamen, plechtig geïnaugureerd. Ze moesten dan een houten nap met één liter water in een keer leegdrinken. Moeke moet uit medelijden ooit eens met een bijl een gat in de nap geslagen hebben. Toen de studenten hem weer gemaakt hadden heeft Riekje hem in de Mare ge gooid. Sindsdien was er een klein blikken bakje dat de func tie innam en als het waar is. is deze 'pokel' overgegaan in het bezit van het gezelschap 'Frisia'. In 1938 is ook Riekje gestorven. Sympathiek •We hielden van haar', schreef de student en later pacifist De Jong van Beek van Donk. 'Wan neer wij 's morgens vroeg bij haar kwamen, was het niet al leen omdat de kroeg dichtging, of omdat we in onze te grote vrolijkheid iets verfrisschends noodig hadden, maar we gingen er heen omdat we haar moch ten, omdat zij ons sympathiek geworden was'. En een telg uit het eerbiedwaar dig geslacht der Schullers tot Peursum herinnerde zich: 'Des ochtends om vier uur kon men al bij haar terecht voor een klei ne opmontering. bestaande uit een kop koffie, een glas melk. deschgewenscht met een ei, of een handvol Katjangnoten, en wie vaak bij het vrouwtje aanklopte, werd als stamgast beschouwd en kreeg zelfs een pijp met tabak - zijn eigen pijp, die na gebruik werd opgehan gen in een rekje'. En zo bleef de bloem der natie gespaard voor de vernietigende werking van de bleke spiro- cheet. Anders gezegd, zo bleef de jeugd van de straat. WILLEM OTTERSFEER Voor de elfde keer is gisteravond in de Stadsgehoorzaal het Bevrij dingsbal gehouden. Zo'n 800 mensen bezochten de happening, ongeveer evenveel als voorgaan de jaren. Op de muziek van onder anderen de vibrafonist Frits Landesbergen waagden velen zich op de dans vloer. Voor wie niet danste, was een tentoonstelling Ingericht over de Tweede Wereldoorlog en de bevrijding. In een aparte zaal was een video-presentatie te zien over de bevrijding. De expositie trok volgens organi sator H. Kwik zaterdagmiddag al belangstellenden. "Het is inmid dels bijna een gebruik dat mensen even een kijkje komen nemen als we de boel hier aan het opbou wen zijn. We doen niet moeilijk als ze vast wat willen rondkijken. Zo hebben we 's middags ai enige tientallen mensen binnengehad". Jazz on Sunday, een initatief van de de Stichting Jazz on Sunday, was dit jaar wat kleiner van opzet dan voorgaande jaren. De zaJen boven waren vanwege de hoge kosten niet afgehuurd. Kwik be treurt dit maar zegt geen kant op te kunnen. "Het is razend duur hier, we moeten een pas op de plaats maken om het allemaal be taalbaar te houden". FOTO HIELCO KUIPERS Ateliers mogen niet meer worden bewoond lieradres als woonadres ge bruikten. "Velen zijn vanwege de hoge atelierhuur wel ge noodzaakt bij hun atelier te wo nen", zegt Smeets. Hij hekelt het uitblijven van een atelierbe- leid. "Daardoor is Leiden voor kunstenaars een van de duurste steden. En ze betalen het tot nu toe allemaal zelf. Terwijl verge lijkbare grote steden al sinds de jaren zestig een eigen atelierbe- leid hebben". D66, die zich eerder bezorgd maakte over het gebrek aan ate liers in Leiden, heeft zich in middels met vragen over de ge dwongen verhuizing van kun stenaars naar andere woon ruimte tot het gemeentebestuur gewend. LEIDEN EMIEL FANGMANN Een tiental Leidse kunstenaars mogen hun atelier niet meer als woonruimte gebruiken. Als zij vóór half iuni geen ander woon adres hebben, mogen ze ook niet meer in hun atelier blijven. Dit heeft de gemeenten hun be volen. De kunstenaars voelen zich overvallen. "Er is in Leiden ja ren een gedoogbeleid geweest. De gemeentelijke gebouwen dienst heeft niet met ons ge praat. Wij kregen direct een aangetekende brief', zo rea geert Rudolf Smeets van de Bond van Beeldende Kunste naars (BBK). J. Noort van de directie ge bouwen zegt dat het om een formaliteit gaat. "Wij hebben een lijstje van de mensen die van de gemeente een atelier hu ren bij de afdeling bevolkingsre gister laten controleren. Deze mensen hebben bij de huur van het atelier hun handtekening onder een contract gezet. In dat contract staat dat in het atelier niet gewoond mag worden. Ook uit het oogpunt van veiligheid kan een atelier niet als woon ruimte gebruikt worden. We hebben nu toevallig controle verricht". Hoge huur De kunstenaars zeggen dat ze om financiële redenen hun ate-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10