Buitenland De Klerk wijzigt veiligheidswetten I Epidemieën bedreigen Bangladesh Neutraliteit van VS voorkwam coup Irak Israël woedend over belediging Sharon I w 0 |0 0 A Peru: Naast cholera malaria-epidemie 'Syrië haalt troepen snel uit Bayrut' Groot aantal Marokkanen naar Spanje ta Vrijdag Radactie 023-150225 RONALD FRISART 'rM) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS Vertalingen: MARCREET HESUNCA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: JAN KUNGE Algemeen NedeHandt Pertbureau (ANP). Cemeentchappeii|ke Pertdlenit (CPD). Reuter (Rtr). International Pre« Service (IPS)Asioclated Prest (AP), Deutiche Prette Agentur (DPA), Agence France Prette (AFP). United Prett International (UPl), Agence France Prette (AFP). DE LAATSTE VEERTIG politieke gevangenen worden binnenkort van Robbeneiland overge- bracht naar de Pollsmoor- gevangenis in Kaapstad, zo heeft Pretoria gezegd COMMISSIES VAN HET Amenkaanse Huis van Af gevaardigden hebben een bedrag van ruim één mil- iard gulden beschikbaar gesteld voor de opvang van Iraakse vluchtelingen. NIEUWSLIJN Saddam laat paleis opblazen De Iraakse president Saddam Hussein heeft gisteren opdracht gegeven om ziin paleis in het Kurdische Sarsank op te r is in regeringskringen in Baghdad vernomen. Het paleis ligt i: de geallieerde veiligheidszone die westerse troepen gisteren de finitief naar het oosten naar de stad Amadiya hebben uitgebreid. Duivels nummer 666 geweerd De Britse autoriteiten hebben gisteren gezegd dat zij het getal 666 niet langer zullen gebruiken op kentekenplaten, omdat het sommigen doet denken aan de duivel. Een man met 666 op het nummerbord zei dat een hondsdolle vos zijn auto had aangeval len en dat vogels ziin voorruit 22 keer hebben aangevallen. Een moordenaar meldde dat zijn auto met de kentekenplaat 666 be zit van hem had genomen. In 2000 veertig miljoen mensen aids Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Na ties (WHO) zijn in het jaar 2000 veertig miljoen r n, vrouwen en kinderen - besmet met het aids-virus. Tot nu toe rekende de WHO op 25 30 miljoen seropositieven. Ditfetaat in een rapport dat deze organisatie gisteren openbaar heeft ge maakt. Volgens de WHO leeft 90 procent van de slachtoffers van aids in de ontwikkelingslanden en zal daar de toename aanzien lijk ziin. In sommige landen van de geïndustrialiseerde wereld lijkt ae omvang van de infectieziekte wat af te nemen. 'Honger bedreigt miljoen Etiopiërs' Meer dan een miljoen mensen in Etiopië hebben nog slechts voor tien dagen eten. Indien zij niet snel van voedsel worden voorzien, dreigt een grotere ramp dan de hongersnood van 1984. Dat heeft de Britse hulporganisatie Oxfam gisteren ge meld. Er bestaat behoefte aan voedsel, transportmiddelen, wa ter, medicijnen en beschutting. In het gebied van de Grotere Ogaden worden nu bestaande voorraden gebruikt om de nood van Somalische vluchtelingen en door droogte getroffen Etio piërs te lenigen. Maar deze voorraden zulllen over tien tot vijf tien dagen zijn uitgeput. Conclusie in rapport Senaat WASHINGTON GPO De Amerikaanse neutraliteit in de burgeroorlog in Irak heeft een staatsgreep door Iraakse militairen en de oppositie tegen president Saddam Hussein ver hinderd. Dat is de conclusie van een rapport van de Amerikaan se senaatscommissie voor bui tenlandse zaken. Het rapport is geschreven door Peter Galbraith, die tijdens de opstand enige tijd bij de Kur- den in Irak doorbracht. Volgens Galbraith, die zich op Kurdische en Arabische bronnen baseert, hebben hoge officieren uit het Iraakse leger hun steun aan de rebellie van de Kurden onthou den, omdat zij meenden dat de opstand niet de Amerikaanse steun genoot en daarom tot mislukken was gedoemd. Volgens het rapport stonden Iraakse militairen begin maart, toen de opstand op zijn hoogte punt was, in contact met een in Bayrut zetelende Iraakse oppo sitiegroep om te spreken over de omverwerping van Saddam Hussein. In de groep hadden zich Kurden, shi'iten, sunnieten en andere dissidenten verenigd met als doel Hussein te verdrij ven. Maar Amerika meed de op positie, omdat het bang was voor een opdeling van Irak in een Kurdische staat in het noor den en een shi'itische in het zuiden. Dat is de redding van Hussein geweest, zo concludeert het rapport. Op grond van de nega tieve signalen uit Washington hielden potentiële militaire overlopers zich afzijdig. Daar om was Hussein in staat de re bellie de kop in te drukken. In het rapport wordt er ten slotte aan getwijfeld of de huidi ge enclaves groot genoeg zijn om de twee miljoen Kurdische vluchtelingen op te vangen. Zonder internationale militaire steun valt opnieuw te vrezen dat Saddam Hussein in de toe komst een bloedbad onder de Kurden aanricht. Na twee ge miste kansen om van hem af te komen (tijdens de Golfoorlog en tijdens de opstand in Irak) zul len de VS, de geallieerden en de regio Saddam Hussein nog eni- f;e tijd moeten verdragen, zo uidt de conclusie. Minister niet officieel onvangen in VS AD BLOfMINDAAL CORRESPONDENT r Israëlische ilkshuisvesting, Ariel Sharon. H*lt zich diep beledigd door de Amerikaanse regering. Israël heeft een officieel protest inge diend tegen de weigering van de Amerikaanse minister van huisvesting, lack Kemp. zijn omstreden Israëlische collega officieel te ontvangen op zijn departement in Washington. Kemp handelde op verzoek VU) minister Raker van buiten land.se zaken, die woedend is over de bouw van nieuwe Israë lische nederzettingen in bezet gebied, juist nu hi] bedg is met een vredesinitiatief. Sharon en Kemp hebben elkaar inmiddels in de Israëlische ambassade ge sproken. Premier Shamir neemt het in cident hoog op. Gisteren stuur de hij een boodschap aan de Amerikaanse ambassadeur in Tel Aviv, waarin hij het 'onge past' noemt dnik uit te oefenen op de Amerikaanse minister van huisvesting om Sharon niet te Schrappen artikel 29 gebaar naar ANC President De IGerk haalt de scherpe kantjes van de beruchte veiligheidswetgeving in Zuid-Afrika. De Binnenlandse Veiligheidswet uit 1982 blijft bestaan, maar ze wordt ont daan van 'alle elementen die het democratisch proces in de weg staan'. De Klerk kon digde dat gistermiddag in het parlement in Kaapstad aan. De wijzigingen vloeien voort uit het akkoord dat de regering en het ANC vorig jaar augustus in Pretoria hebben ge sloten. 1 KAAPSTAD PETER VAN NUUSENBURG De Klerk deelde het parlement mee dat artikel 29, een van de beruchtste bepalingen van de Binnenlandse Veiligheidswet, wordt geschrapt. Dit artikel voorziet in het gevangen hou den van verdachten zonder vorm van proces en het verbie den van (politieke) organisaties. Bovendien worden de bepalin gen met betrekking tot de pre ventieve hechtenis van getuigen geschrapt en worden kranten en tijdschriften niet langer gere- gisteerd. Ook kunnen commu nisten niet langer uit het parle ment en juridische beroepen worden geweerd. De wijziging van de veilig heidswetgeving werd genoemd onder meer het ontslag van de ministers Vlok (politie) en Ma- lan (defensie) verstrijkt op 9 in het zogenaamde Pretoria-ak koord dat de regering en het ANC vorig jaar sloten. De rege ring verplichtte zich toen tot een voortdurende 'herwaarde ring' van de veiligheidswetten. Het ANC besloot destijds de 'ge wapende strijd' op te schorten. Het feit dat De Klerk de wijzi ging gisteren bekendmaakte, wordt gezien als een gebaar naar het ANC. De stemming tussen de regering en de groot ste zwarte oppositiebeweging schommelt de laatste weken rond het vriespunt. Het ANC dat zijn vredesberaad op 24 en heeft zelfs twee maal gedreigd de onderhandelingen over een nieuw politiek bestel op te schorten. Het eerste ultimatum, over de vrijlating van politieke gevangenen, liep dinsdag af. Het tweed De president zei dat het ge weld, het motief achter het tweede ultimatum, wordt be teugeld. Er worden speciale programma's gelanceerd ter le niging van de sociale nood en het scheppen van werkgelegen heid. Een permanente commis sie zal alle voorvallen van ge weld onderzoeken. De Klerk Egon Krenz, kort voor 'die Wende' enkele weken partijleider in de DDR en verantwoordelijk voor de val van De Muur, nam het gisteren als ge tuige op voor een 'alte Kamerad', ex-vakbondsleider Hany Tisch, die in Berlijn terecht staat wegens verduistering van vakbondsgeld. foto ap 170.000 mensen getroffen, van wie er 1200 zijn overleden. Terwijl de Peruaanse regering Weliswaar daalt het aantal nieu- afcelopen doorgaat, ook het ANC weigert deel te nemen. De afgelopen twee dagen zijn volgens de politie al weer 37 do den gevallen bij gevechten in de zwarte woonoorden rond Jo hannesburg. begint toe te geven dat cholera voorlopig onuitroeibaar zal zijn, waarschuwen epidemologen dat dit jaar meer dan 40.000 Peruanen malaria zullen oplo pen. De cholera-epidemie brak eind januari uit in het noordelij ke kustgebied, waarna ze zich in hoog tempo in een groot deel van het land verspreidde. In middels heeft de ziekte ruim /allen, maar nog steeds breidt de ziekte zich uit naar nieuwe gebieden. Volgens Wellington Chumbe, directeur van het programma ter bestrijding van de malaria, bestrijkt de malaria-epidemie 84 procent van het Peruaanse grondgebied: vrijwel de hele kust, het noordelijke en centrale Amazonegebied en de dalen van de Andes. DHAKA GPP-AFP-DPA Elke minuut spoelen de licha men van honderden mensen aan op de kusten van Bangla desh. Er is dringend voedsel en water nodig voor de overleven den, die bedreigd worden door honger en ziekten als diarree en cholera. In de havenstad Chit- tagong is al een diarree-epide- mie uitgebroken. De met de hulpverlening be laste minister Luftar Cahman Chan zei vanmorgen dat hon derdduizenden overlevenden met de hongerdood worden be dreigd als zij niet snel voedsel pakketten krijgen uitgereikt. De minister riep de rijke landen op helikopters en voedsel naar het rampgebied te sturen. Ook pre mier begum Khaleda Zia heeft de internationale gemeenschap om spoedhulp gevraagd. Het aantal doden als gevolg van de wervelstorm in Bangla desh nadert de honderddui zend, zo meldden de Bengaalse autoriteiten vanmorgen. Dhaka vreest dat dit dodencijfer zal stijgen tot 250.000, zodra meer gegevens binnenkomen uit het getroffen kustgebied. Duizen den burgers worden nog ver mist. Volgens de verschillende hulporganisaties in het gebied ligt het dodencijfer nu aJ veel hoger. Reddingswerkers zeiden vanmorgen dat mogelijk 200.000 Bengalezen zijn ver dronken toen zij dinsdag door een zes meter hoge vloedgolf werden overspoeld. Alleen in C.hittagong en Cox's Bazar zou den al 125.000 slachtoffers zijn gevallen. Een verslaggever van de BBC. die in een legerhelikopter boven Een vader neemt huilend afscheid van zijn zoontje, dat net als duizenden andere kinderen is verdronken in de havenstad Chittagong. foto afp gulden aan noodhulp beloofd. Ook de Verenigde Staten en Ja pan zenden hulp. De Bengalese regering heeft dringend water- zuiveringspillen, medicijnen, dekens, tenten en kleren nodig. het rampgebied vloog, vertelde dat het landschap bezaaid ligt met verminkte lijken van be jaarden en kinderen en met ka davers. half begraven in de modder. Op stukjes grond die boven het water uitsteken, zwaaien mensen met rode vlag gen wanhopig om hulp, vertel de de Britse journalist. Hun overlevingskansen zijn gering, omdat ze vervuild water moeten drinken en met be smette vis in leven trachten te blijven. Er zijn niet genoeg heli kopters om hen te evacueren of voedsel, medicijnen en kleren te droppen. De reddingsacties komen heel langzaam op gang door gebrek aan vliegtuigen en helikopters. De hulp moet door de lucht, omdat de wegen onder water liggen en de bruggen zijn inge stort. De Europese Gemeenschap heeft intussen ruim 20 miljoen BAYRUT DPA-AP-Rtr Syrië wil vóór 21 september zijn in Bayrut gestationeerde troe pen terugtrekken naar posities ten oosten van de Libanese hoofdstad. Dat heeft een Liba nese regeringsfunctionaris gis teren gezegd. De terugtrekking van de ongeveer vijftienhon derd Syrische militairen maakt deel uit van een Libanees-Sy- risch akkoord, aldus de functio naris. Naar zijn zeggen volgt de Syrische stap op de succesvolle stationering van het Libanese leger in christelijke en druzische gebieden die vroeger in handen waren van milities. Het leger nam de afgelopen maanden al de posities van de verschillende Libanese strijd groepen over. nadat een ak koord onverwacht een einde had gemaakt aan zestien jaar burgeroorlog. Mijnstakers krijgen hun zin in Albanië Bijna vijfduizend mijnwerkers in de chroommijnen in het hart van Albanië maken vanavond een einde aan hun staking. De meeste van hun eisen zijn inge willigd. zo heeft een hoge func tionaris van de mijnen gisteren gezegd. De staking die op 20 april in de mijnen van Krasta en Batra uitbrak, was gericht tegen de slechte leef- en werkomstandig heden van de werknemers in de grootste chroommijnen van Al banië. „De autoriteiten hebben reeds voldaan aan onze eisen voor een beter vervoer naar het werk en beter eten in de kanti ne", aldus Haki Disha, plaats vervangend directeur van de mijnen. „Ook is ons beloofd dat de wa tervoorziening van Krasta wordt verbeterd en dat problemen met huisvesting van de mijn werkers worden opgelost." De leiding van de mijnen koos tij dens de staking de kant van de kompels, die eeen politieke ei sen stelden. Chroom is een van de belangrijkste uitvoerproduk- ten van het arme Albanië. MADRID DPA Duizenden Marokkanen probe ren deze dagen Spanje binnen te komen voordat zij op 15 mei in overeenstemming met af spraken met de EG verplicht een visum moeten aanvragen. Spaanse kranten meldden giste ren dat de havenstad Algeciras, waar dagelijks vier veerboten uit Tanger (Marokko) aankomen, „letterlijk wordt overspoeld" met Marokkanen. ontmoeten. In een radio-interview vanuit Washington liet Sharon weten dat Israël zich zou uitroepen tot 'bananenrepubliek' als het niet zou protesteren. Hij zei de schoffering te beschouwen als een waarschuwing, onder het motto: „Als jullie Israëliërs niet doen wat we zeggen, dan is dit de manier waarop we jullie be handelen". Zelfs de Sharon doorgaans vijandig gezinde linkse opposi tie is boos. De leider van de Ar beiderspartij. Peres, noemde het Amerikaanse optreden ..een belediging van de Israëlische re gering" en Knessetleden van de linkse Burgerrechtenpartij von den de affaire 'onnodig' en ge nant'. Volgens hen heeft Baker Sharon de gelegenheid gegeven zich te presenteren als slachtof- Israëlische gevechtshelikop ters dropten gisteren vier boni men op het Palestijnse vluchte lingenkamp Rashidiyah in Zuid- Ubanon. Het is niet bekend of daarbij slachtoffers zijn geval len. ACHTERGROND LISSABON AP BERICHTEN Wapenstilstand Angola geeft enige hoop Desalniettemin betwijfelen veel Angolezen dat het in Portugal tot stand gekomen ak- koord betekent dat er een onmiddellijk ein de komt aan de gevechten. Daarvoor zijn in het verleden te vaak afspraken geschonden. Het geweld heeft het land veranderd in een slagveld waarop een van de bloedigste re gionale conflicten uit de Koude Oorlog werd uitgevochten. De oorlog heeft aan 300.000 mensen het le ven gekost en heeft - ondanks het feit dat Angola een potentieel riik land is - 2 mil joen mensen op de rand van de hongers dood gebracht. Verder geniet Angola de twijfelachtige reputatie het land met de meeste amputaties ter wereld te zijn. Angola verkreeg in 1975 de onafhankelijk heid van Portugal na veertien jaar verzets strijd door drie nationalistische bewegin gen. De Unlta, de Mpla en de Fnla hadden een akkoord gesloten over de machtsverde ling in het land. maar aan de vooravond van de onafhankelijkheid ging het akkoord aan gruzelementen. waarna de Mpla en diens leider Agostinho Neto het voor het zeggen kregen. De marxistische regering vestigde zich in Luanda en riep in novem ber 1975 de onafhankelijkheid uit. De wapenstilstand tussen de Angolese regering en de door de Verenigde Staten gesteunde Unita-rebellen in het zuid- Afrikaanse land heeft de bewoners een sprankje hoop op vrede gegeven na der tig jaar van bijna onafgebroken oorlog. De door Zuid-Afrika gesteunde Unita en de door Zaïre gesteunde Fnla zetten daarop de aanval in om de Mpla-regering af te zetten. De gevechten escaleerden door de in menging van Zuidafrikaanse troepen die vanuit het zuiden het land binnenvielen en door de komst van de Cubaanse troepen om de Mpla te helpen in haar strijd tegen de verzetsbewegingen. De Verenigde Staten steunden Unita tot 1976. toen het congres het zogenoemde Clark Amendement aannam dat een verbod inhield op hulp aan de verzetsbeweging. In 1986 - onder Reagan - werd het amende ment ongedaan gemaakt, wat inhield dat de Amerikanen de hulp aan Unita hervatten. In hetzelfde jaar trok de Fnla zich terug uit het conflict. Angola. Zuid-Afrika eri Cuba sloten in de cember 1988 een overeenkomst voor de ge leidelijke terugtrekking van de Cubaanse troepen, een stopzetting van de Zuidafri kaanse hulp aan Unita en dc onafhankelijk heid van Namibië, het zuidelijke buurland van Angola. Tijdens een ontmoeting in Zaï re. in juni 1989, sloten de Angolese presi dent Jose Eduardo dos Santos en Unita-lei- der Jonas Savimbi een wapenstilstand, die echter binnen enkele weken werd geschon den. De vredesbesprekingen die hebben geleid tot het huidige akkoord begonnen in april vorig jaar. Portugal, dat optrad als bemid delaar. organiseerde geheime besprekingen tussen de twee partijen. Vanaf september 1990 namen ook de Verenigde Staten en de Sovjetunie deel aan de gesprekken. De laatste ronde van de besprekingen begon op 4 april in de Portugese badplaats Estoril. Na een maand van intensieve onderhande lingen hebben de partijen woensdag afge sproken dat op 15 mei het staakt-het-vuren van kracht wordt. Eind van deze maand gaan president dos Santos en Savimbi naar Portugal om de formele wapenstilstand te tekenen. BIJ EEN ONTPLOFFING in een kunstmestfabriek in het Ameri kaanse Sterlington in de zuide lijke staat Louisiana zijn acht mensen om het leven gekomen. Alle acht doden waren perso neelsleden van de fabriek. Het aantal gewonden bedraagt rvim 120. DE STAAT VAN beleg in Thai land, die de militaire machtheb bers na de coup eind februari hebben ingesteld, is gisteren opgeheven. Premier Anand Pa- nyarachun ondertekende in Bangkok een decreet dat de op heffing van de militaire maatre gel inhield. Alleen aan de grens blijft de militaire noodtoestand van kracht. DF. AMERIKAANSE president Bush heeft maandag in Was hington een gesprek met de in december afgetreden Sovjet minister van buitenlandse za ken Sjevardnadze. Twee dagen later ontmoet Bush de leiders van Estland. letland en Litou- EEN 31-JARIGE Noordierse po litieman is gisteren bezweken aan verwondingen die hij een dag eerder had opgelopen toen zijn patrouillewagen in West- Belfast met een raket en machi negeweren onder vuur werd ge nomen. Drie collega's en een voorbijgangster raakten even eens gewond. De politie acht het Ierse Republikeinse Leger IRA verantwoordelijk voor de aanslag. DE OOSTENRIJKSE oorlogs misdadiger Walter Reder, van wege zijn aandeel in de massa moord op Italiaanse burgers tij dens de Tweede Wereldoorlog ook bekend als de „Slager van Marzabotto", is op 75-jarige leeftijd in een ziekennuis in We nen overleden. DE ZUÏDKOREAANSE student die zichzelf woensdag in Taegu uit protest in brand heeft gesto ken. is overleden. Hij wilde met zijn daad de aandacht vestigen op het gewelddadige politieop treden ten gevolge waarvan vo rige week vrijdag een student om het leven kwam.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6