Binnenland Maijreeks regels voor watersporter Onrust door 'aardbevingen' in Drente Feministen hebben parelketting omgedaan Vrijdag 3 mei 1991 Redact* 023-150225 MUS BOSMA ALT AN ERDOGAN RONALD ERISART WB VAN DEN HUW SJAAK SMAKMAN F RAWS W MARGOT HflMMtAl W—pBg MBW CBST 5 (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD). Inter Press Service (IPS). Minister Maij van verkeer en waterstaat heeft een reeks nieuwe regels uitgevaardigd die de watersport aan ban den moet leggen. Zo kunnen waterskiërs als het aan haar ligt binnenkort niet meer terecht op de binnenwateren. Speedboten en waterscooters mogen niet harder varen dan twintig kilometer per uur. boot, die één of meer water- skiërs voortbeweegt, moet hulp hebben van uitkijk. Dat moet een mede-opvarende zijn van ten minste vijftien jaar oud. Voor de bestuurders van deze snelle boten gaat een mini mumleeftijd van achttien jaar gelden. Het verbieden van waterskieën op binnenwateren is volgens Maij nodig om 'de veiligheid en de goede orde van de scheep vaart te garanderen'. Op de bin nenwateren loopt de waterskiër zelfs gevaar, vindt de minister. „Een waterskiër die is geval len, staat bloot aan het gevaar te worden overvaren door de ove rige vaart. Deze vaartuigen heb ben te weinig mogelijkheden om uit te wijken en zien water- skiërs vaak te laat." De minister laat overigens de mogelijkheid open voor provinciale of lokale autoriteiten om gebieden aan te wijzen waar het waterskiën wel is toegestaan. Op deze waterski-banen geldt voortaan nog een regel. De be stuurder van een snelle motor- De motorboten moeten ver der geregistreerd staan bij de Rijksdienst voor het Wegver keer. Het registratienummer moet duidelijk zichtbaar op het vaartuig zijn aangebracht. De bestuurder zal worden verplicht het registratiebewijs bij zich te dragen. De minister wil ook de maxi mumsnelheid op het water be perken. Voor motorboten en waterscooters de zogenaam de jet-ski's gaat een maxi mum gelden van twintig kilo meter per uur. Om juridische haarkloverij te vermijden de Hoge Raad moest er al aan te pas komen om te bepalen of een surfplank een zeilend vaar tuig' is gaat het reglement er van uit dat elk klein schip dat harder kan varen dan 20 kilo meter per uur een 'snelle mo torboot' is. „Jet-ski's kunnen snelheden halen tot maximaal tachtig kilo meter per uur. Ze hebben een wisselende koers en veroorza ken veel golfbewegingen en la- 7 waai. Daarnaast leveren ze hin der op voor de scheepvaart, het milieu en het landschap", aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Het Koninklijke Nederlandse Watersport Verbond is het gro- tendeels eens met de nieuwe re- "7. gels. Er komt zo meer duidelijk heid, aldus een woordvoerder. Tussen gemeenten zijn echter nog veel onderlinge verschillen. Momenteel bestaat een „oer woud van regelingen" op water sportgebied aldus de KNWB. JKVC1 CV* - Waterskieërs worden binnenkort 'voor hun eigen veiligheid' van de binnenwateren geweerd. Politie zoekt via AVRO tips Van Gogh-roof De politie gaat het AVRO pro gramma 'Opsporing Verzocht inschakelen om meer aan de weet te komen o\rr de kunstroof van 14 april in het Van (>ogh museum in Amster- dam Volgens een woordvoor der van de politie in de hoofd stad is er behoefte aan nieuwe aanwijzingen in deze zaak. „De tips die we tot nu toe binnen hebben gekregen, brachten ons niet op het spoor van de da ders". aldus de woordvoerder De resultaten van het onder zoek naar de gang san zaken rond de beveiliging van het rpu- seum door VNV zijn intussen besproken met het Van Gogh- museum en het bcveiligingsbe drijt Volgens de politie is \"W in de nacht san de kunstroof niet strafrechtelijk over de schreef gegaan Directeur Van Dijk van VNV heeft in een gesprek met het museum beloofd dat de oorzaak van eventuele fouten zal wor den aangepakt. „We verrichten nog steeds diensten voor het Van (iogh We gaan er \anuit dat dit zo blijft." De directie van het Van Gogh-museum wilde gisteren geen commentaar ge- DEN HAAG CARINE NEEFJES .Zowel politici als sommige vertegenwoordigers uit de vrou wenbeweging hangen in hun luie stoel achterover en zeggen, laat de Emancipatieraad de kar maar trekken. Dat is niet goed. Wij geven adviezen aan de rege ring over emancipatiebeleid. Maar de raad is niet in het leven geroepen om te demonstreren op het Binnenhof', aldus Gree- tje den Ouden, voorzitter van de Emancipatieraad. „Het neeft geen zin als alleen de dertien leden van de Eman cipatieraad actie voeren. We hebben de vrouwenbeweging nodig. En die pakken de span doeken niet zo snel meer uit de kast. Ik zeg wel eens: de femi nist heeft een parelketting om gedaan." De rasechte WD'ster spreekt krachtige taal. Dat moet ook. De Emancipatieraad, die haar tien jarig bestaan viert, ondervindt heel wat kritiek vanuit de vrou wenbeweging. Voorzitter Maria van Veen van de Vrouwenbond FNV bijvoorbeeld vindt dat de raad te weinig aan de bel trekt. Ze brengen prachtige adviezen uit over een inhaalpensioen voor oudere vrouwen, maar doen niets als de regering deze aanbeveling gewoon naast zich neerlegt. Ook wordt de raad verweten te weinig te doen aan de slechte financiële positie van oudere vrouwen. Den Ouden erkent dat in tien jaar tijd de tweehonderd rap porten over kinderopvang en seksueel geweld, over pen- sioensrecht en economische zelfstandigheid voor vrouwen veelal in de bureaula's van be windslieden zijn verdwenen. De Emancipatieraad moet dus toch harder aan de bel trekken? Den Ouden: „la. Maar samen met onze achterban, de vrou wenbeweging dus. longe vrou wen komen nauwelijks in actie, omdat ze de problemen nog niet aan den lijve ondervinden. Maar ook zij moeten straks kie zen tussen een baan of een kind. Kinderopvang is nog lang geen gemeengoed in het be drijfsleven. Werkende vrouwen doen veel aan emancipatie bin nen een bedrijf. Ze richten bij Omstreden onderzoek naar relatie met aardgaswinning JULES HEZEMANS Een sterke aardbeving als die van afgelopen maandag in Georgië is in Nederland niet mogelijk. Toch begint het KNMI deze zomer met een onderzoek naar aard schokken rond Assen. In de provincie Drenthe zijn vijf aardschokken geweest in vijf jaar tijd. De bevingen houden de gemoederen danig bezig. Het gerucht doet de ronde dat ze worden veroorzaakt door de aardgas winning uit de Drentse bodem. Volgens H.W. Haak. hoofd van de seismologische af deling van het KNMI bestaan er over aardbevingen nogal wat misverstanden. „In de ogen van het publiek is een aardbeving iets vreselijks. Dat komt door de af schuwelijke beelden in de media uit andere delen van de wereld." Daarmee vergeleken zijn de bevingen die in Nederland worden gemeten, met een kracht tussen de 2 en 3 op Richters schaal, maar kleintjes. Een beving ontstaat langs een van de breuken in de ondergrond. Omdat de aarde constant in beweging is, gebeurt het regelmatig dat langs een breuk de aarde verschuift. De trilling die daarop volgt, wordt soms aan de oppervlakte gevoeld en - soms - gehoord; de bewe- gingsgolf wordt dan omgezet in een geluidsgolf. De sterkte van de schok is vooral afhankelijk van de grootte van de verschuiving. Die kan flink variëren. Haak: „Onder Nederland liggen slechts kleine scheu ren. Daarom zal rich in ons land ook nooit zo n sterke aarbeving voordoen." Ondanks de geringe kracht van de Nederlandse be vingen heerst in Assen en omstreken grote onrust. Rondom de Drentse hoofdstad werden in vijf jaar tijd vijf schokken gevoeld. Vorige week donderdag werd de laatste waargenomen in Geelbroek. een gehucht onder de rook van de Drentse hoofdstad. Deze had een kracht van 2,5 op de schaal van Richter. „Een beving met die kracht voel je wel. maar geeft geen schade zegt Haak. De opwinding in Drenthe betreft dan ook niet zozeer de sterkte, maar de mogelijke oorzaak van de bevingen. Die zou volgens de Asser sociaal-geograaf en amateur geoloog Meent van der Sluis liggen in de gaswinning in Drenthe. Hij ligt hierover al jarenlang in de clinch met de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die de gasvel- den exploiteert. Volgens een woordvoerder van de NAM verkoopt Van der Sluis 'onzin' en is de relatie die de Asser onderzoeker legt 'onwaarschijnlijk'. Van der Sluis stelde aan de hand van rijn bevindin gen zelfs een heus rapport op. dat door de wetenschap danig werd bekritiseerd. De Utrechtse seismoloog prof.dr. A. Nolet las het boekwerk, en deed het schrijfsel in een vakblad af als 'stemmingmakerij'. Vooral de theoretische onderbouwing moest het ont gelden. Voorts stelt Van der Sluis dat de aardschokken al veel schade zouden hebben berokkend. Er zou een buitenlands, onafhankelijk onderzoek moeten komen. Onzin, vindt Nolet. „Van der Sluis schrijft elk scheurtje in metselwerk kritiekloos toe aan een aardbeving. Dat strookt niet met wat bekend is over de schade die kan worden aangericht door zwakke bevingen Van der Sluis maakte zich enigszins belachelijk toen hij de media waarschuwde dat hij op rijn apparatuur een beving had waargenomen van 2,5 op de schaal van Richter. Achteraf bleek dat buurman van de amateur seismoloog de trilling had veroorzaakt. Hij had een zware eiken tafel versleept over de houten vloer. Ook KNMI-man Haak bekritiseert de uitlatingen van Van der Sluis. Volgens hem staat de relatie tussen de Nederlandse bevingen en de aardgaswinning nog lang niet vast. Al is er reden om aan te nemen dat de gas winning gevolgen kan hebben. „Het gas rit onder hoge druk in poreus zandsteen, dat meestal afgedekt is met een zoutlaag. Als je dat gas weghaalt, verhoog ie de druk op het zandgesteente. Dat daardoor de aarde in zakt. is bekend. De NAM heeft daarvoor een schadere- geling getroffen „Of de gaswinning ook verantwoordelijk is voor de aardbevingen is hoogst onzeker. Voor 1986. toen de eerste beving rond Assen werd geregistreerd, had er ze ker al tien jaar geen schok meer plaatsgevonden-' Na de tweede beving, in december 1987 bij Hoogha len, besloot het KNMI de relatie te gaan onderzoeken. Daartoe plaatste het zes seismografen rond Assen, die de onderliggende gasvelden bewaken. De meteorologi sche dienstbesloot het onderzoek groter aan te pakken toen een derde beving werd geregistreerd in PUrmer end. Aan het onderzoek, dat onder verantwoordelijk heid van het'KNMI wordt uitgevoerd, werken nu ook deskundigen mee van de Rijks Geologische Dienst, de Vrije Universiteit en de Technische Universiteit Delft. Deze zomer begint het eigenlijke onderzoek, dat zo n twee jaar zal duren. [i aardbeving met de kracht van 2,5 op de schaal van Richter 2 000 TiM 1T 1 i '-1 Amplitude l 000 4 -1000 1 MCDnfen^. 40 •0 100 voorbeeld een klachtencommis sie voor ongewenste intimitei ten op. Geen tijd dus om te de monstreren op het Binnenhof De raad heeft dringend be hoefte aan een opstandige ach terban die haar gneven hardop uitspreekt. Emancipatie is geen speerpunt meer op de politieke agenda. „De regering denkt dat het allemaal wel mee valt", zucht Den Ouden. Het tegen deel blijkt waar te riin. Een onderzoek uit 1989 toont aan dat 80 procent van de vrou wen stopt met werken, zodra ze kinderen krijgen. Voor 100.000 kinderen tot vier jaar is er geen kinderopvang. Inmiddels heeft de regering hiervoor wel 160 miljoen gulden uitgetrokken. Volgens de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft 52 procent van de vrouwen betaald werk. Vol gens de raad geeft dit cijfer ech ter geen reëel beeld van het aantal vrouwen dat economisch zelfstandig is. „Hierbij horen ook vrouwen met een deeltijd baan. Die verdienen niet vol doende om zichzelf te onder houden. De regering pleit voor economische zelfstandigheid van vrouwen, maar onderneemt niets om banen te creëren." De voorzitter is somber over het toekomstige emancipatie beleid. De overheid kampt met een ernstig financieringstekort. „Bezuinigingen Daar draait het de komende jaren om. Vrouwen zullen de dupe worden. Dat zien we nu al met de verlaging van het minimumloon. Dat be tekent dat ook de aowAïltttertrtg omlaag gaat. Veel vrouwen rijn volledig aangewezen op de aow. omdat ze door hun korte loop baan weinig pensioen krijgen Maar daar hoor je de bewinds lieden niet over." Voor Den Ouden staat één ding vast: de Emancipatieraad zal niet meer in een razend tempo dikke rapporten uitbrrn gen De raad wil ook bekijken welke adviezen niet rijn aange nomen en waarom niet. Komt dit 'zelf onderzoek' niet wat laat? Den Ouden: „ja. maar de af gelopen tien jaar hebben we daar geen tijd voor gehad. Voor heen kende de regering geen of fioeel adviesorgaan Alles op het gebied van emancipatie was nieuw. Aan één stuk door schrr- en gezondheid, kinderopvang, naamrecht en noem maar op Nu moeten we zorgen dat de adviezen worden uitgevoerd Daarom gaat de voorzitter de boer op Meer overleggen met vakbonden en vrouwenorgani saties. Mede door haar politieke vobrtoArt- mor de WD; menen sommige vertegenwoordigers uit de vrouwenbeweging eenter dat ze niet 'revolutionair ge noeg' is Den Ouden weerlegt die kritiek: „Socialisten claim den vroeger al het alleenrechten op emancipatie. Ie moest 'rood' zijn wilde je voor gelijke rechten van de vrouw vechten f>at is onjuist. Onze geschiedenis kent vooruitstrevende liberale vrou wen. zoals bij voorbeeld Alefta Jacob* die het vrouwrnkies- recht invoerde. Bovendien vind ik hel onzin ais vrouwen onder ling gaan vechten over wie het meest zuiver in de leer is laten we de krachten bundelen KOKANJE Professor Nolet vindt het onderzoek niet eens nodig. Hij schreef in rijn recensie van Van der Sluis rapport „Ik vind het verbazingwekkend dat er zo'n discussie over de oorzaak van ae bevingen wordt gevoerd Is er wel zo veel schade? Natuurlijk niet. Ik vermoed dat de werkelijke schade van de aardbevingen in Noord Ne deriand voornamelijk bestaat uit belastinggeld, dat is besteed om de aantijgingen van Van der SJuis te weer leggen Allerlei vreemde woordenboeken en collecties met spreekwoorden en taaJcunosa rijn aan mij welbesteed, en daarom aarzelde ik ook geen moment om een pas verse be boekje met roomse spreek woorden en zegswijzen aan te schaffen. „Twee geloven op één kussen, daar slaapt de duivel tussen", luidt de veelbelovende titel, maar de inhoud maakt die be lofte helaas niet waar Nu ben ik niet van katholieke huize, maar het zou mij verbazen als ie mand die wel „van het houtje" is. veel van zijn achtergronden in deze door jan Laugs bijeen gebrachte verzameling zou her- BOMB T al loze uitdrukkingen in het boek verwijzen niet naar een specifieke katholieke, maar naar een algemeen christelijke ach tergrond. Wat is er rooms aan gezegden als: zo arm als job. zo arm als een kerkrat, een don derpreek houden, de kogel is door de kerk en Onze lieve Heer heeft rare kostgangers7 Wie roomse spreekwoorden wil vangen, moet op zoek gaan naar zegswijzen waarin patrrs, pausen, monniken, martelaren, ketters en de hele san tekraam prominent aanwezig zijn Daarvan was de samensteller natuurlijk ook wel op de hoogte, maar wat dan meteen opvalt is de grote onvolledigheid van zijn lijstjes Onder het trefwoord „rooms" horen toch zeker een „rooms halfje (ren voor dnr kwart volgeschonken glas) en „roomse knieën' (shjtagrplrk ken in de broek, als grvolg van het vele knielen op de houten kerkbanken) niet ie ontbreken7 Bij het trefwoord „duivel" miste ik node „de duivel met Bcëlzc bub uitdrijven" De afwezigheid van gezegden als „met Sint-lut- temis" en .„Sint Sigarius" (een feestdag in het klooster waarop de broeders een sigaar mochten opsteken), zijn natuurlijk ook gemiste kansen Wat mij in hel onderhavige boekje echter het meest frap peerde. was de grote hoeveel neid uitdrukkingen waar ik nog nooit van gehoord had Ik doe een keuze: zo arm als de pas toor van een weggewaaid dorp; aks het regent op de pastoor, dan druppelt het op de koster, pastoor is geen haas en de kerk is geen patrijs, ais die priester wordt, dan wordt onze hengst het ook; waar de abt herbergier is, mogen de monniken hier ha len: hij heeft een grweten zo eng als een monniksmouw. hier baai geen gebed, hier moet mest!, graag een korte preek en een lange braadworst: Onze Lie ve Heer is geen kniesoor, waar Onze Lieve Heer Zijn goede aardappelen al niet voor laat groeien; Lieve God van het he melrijk. wat zitten de centen ongriijk. was Sint Petrus een visser. Sint Medardus is een grote pisser die met de durvH wil eten. moet een lange lepel hebben. Sint Kastje is een hard gastje, en ab hoeren oud ww den. plassen ze wijwater Wie fronst niet de wrnkbrau wen als hij deze hizane spreek woorden' leest? Meer dan erns bilr< -ip mi| het gevoel dal lan Laugs ons een heleboel op de mouw wilde spelden Wellicht geeft het nawoord het geheim pnjs van deze wonderlijke col lectie - dan blijkt dat hij verre weg het grootste deel van zijn /.•gswi|/rii hl,e» n h. uit de hnrvrn van lezrrs van het Katholirk Nieuwsblad, die rea geerden op zijn oproep om hem spreuken en kernachtige uit drukkingen toe te sturen Ie mag aannemen dat het ver vjvrridingsgebied van sommige rrkwoorden niet verder reikt een streek, een dorp. een gehucht of een enkel boerenerf wa iv het haalpidBBpIpi dat menigr inzender een he RMpOp zi|n fantasie hoeft ge daan Wie het 'Katholiek woorden hoek' van Knippenberg en Ou dejans opslaat, komt daarin ook menig woord trgrn dat niet in hrt andere werk misstaan zou hebben Een smulpaap bijvoor beeld, maar ook kmkengHtjr (dal instemmend kniktr als er grid in het missiehusjr werd gr worpen i. ziehjesrtjsi idat op de begrafenisdag van een kerkdie naar werd grgrten). schiet gr bed („Moeder Maria, help mij") en klopje (ongehuwde vrouwen die voor de stichting van vrou welijke congregaties de pries tershij de zielzorg hielpen) Al hegnjp ik weer niet waarom hrt hemelhnndje (meisje op de eer ste dag van haar communie) in dit woordenboek geen plaatsje is gegund Hrt lijkt wc\ of <le au teurs van bride katholieke hor ken de taalrijkdom van het Rijke Roomse leven onderschatten' De mooiste uitdrukking uit „Twee geloven wil ik u hier niet onthouden „De vroegmis komt onder de hoogmis uit Waarmee gezegd wil rijn dat de onderrok van een dame onder haar japon uitsteekt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5