Feiten Ruzie over rustplaats Mindszenty UJRftSl' iHttt -H+ttt -Hfh- -Wff: 4U4R- -rfHf 4^ ilif -ff Wr UWt f-MF 4Wf- PvdA-voorzitter Maijanne Sint heeft gelijk, altijd m- m m Zwarte nacht voor de Tories EN MENINGEN KARDINAAL MINDS- ZENTY mag worden be graven nu 'de ster van het Moskouse ongeloof' bo ven Hongarije is gedoofd WIE NIET OPLET is bij het Turkse bergdorp Ozümlü zo de grens over en staat op Iraakse bo dem Morgen op deze pa gina: met de peshmerga's tn de bus naar Amadiya TOM JANSSEN Rabiaat anti-communistische kardinaal herbegraven in Hongarije Morgen wordt in de Hongaarse kardinaalsstad Eszter- gom een van de grote anti-communistische strijders, kar dinaal Jozsef Mindszenty, herbegraven. De teraardebe stelling, zestien jaar na zijn dood, belooft een plechtig heid van internationale allure te worden, met meer dan 15.000 genodigden en naar verwachting zo'n 45.000 be langstellenden. Maar boven het graf van de kardinaal wordt intussen flink geruzied. Amerikaanse ambassade in Bu dapest. HIJ zocht er in 1956 na de inval van de Sovjet-troepen politiek asiel en verliet het ge bouw pas in 1971, om de laatste jaren van zijn leven in Rome en Oostenrijk te slijten. CORRESPONDENT Zijn herbegrafenis wordt niet door iedereen toegejuicht. Met name zijn vroegere secretaris Tibor Mészéros verzet zich er hevig tegen, omdat de plechtig heden volgens hem tegen de wil van Mindszenty ingaan. Vol gens Mészéros hadMindSzenty de voorwaarden voor zijn her begrafenis testamentair vastge legd: „Als over het land van Ma ria en de heilige Stefan de ster van het Moskouse ongeloof is gedoofd, moet mijn lichaam in de catacomben van de basiliek in Esztergom worden ge bracht". Kardinaal Paskai en het bestuur van de Mindszenty-stichting menen dat daaraan is voldaan, nu de rode ster van het parle ment is verdwenen en een jaar geleden al vrije verkiezingen zijn gehouden die door een christen-democratische partij zijn gewonnen. Grafschennis Mészéros ziet dat heel anders. Mondeling zou Mindszenty vol gens hem nebben gezegd de herbegrafenis pas mag plaats vinden als de laatste Sovjet-sol daat I longaars grondgebied heeft verlaten. En dat nu ge beurt pas over een paar weken, te weten eind juni. Daarom vindt Mészéros de plechtighe den 'bijna grafschennis'. Mindêienty is In de eerste plaats de geschiedenis ingegaan als symbool van het verzet, wiens graf in Mariazel! jaarlijks door duizenden bewonderaars wordt bezocht. Maar zijn rol is zelfs in katholieke kring niet on omstreden. Hij was een stijf- hoofd, een dwarsligger en vol gens de huidige kardinaal Laszlo Paskai is het vooral aan Mindszenty te danken dat de katholieke kerk in Hongarije ja renlang nodeloos in de verdruk king heeft gezeten. Hij dankt zijn internationale be kendheid vooral aan zijn jaren lange vrijwillige opsluiting in de De in 1892 als jozsef Pehm ge boren kardinaal was niet alleen rabiaat anti-communist, hij was ook zeer conservatief. Hoewel hij zich in de oorlog tegen het Hongaarse fascisme keerde en als bisschop van Veszprem in 1944 zelfs door de Pijlkruisers werd gearresteerd, had hij met hen een ding gemeen: een on wrikbaar geloof in de Hongaar se natie. Hij was aanhanger van de groot-Hongaarse gedachte en zag de Magyaren (Hongaren) als verdedigers van de christelij ke waarden tegen de barbaarse Slaven uit het oosten. Na de Tweede Wereldoorlog maakte hij zich sterk voor het herstel van de Habsburgers als Hon gaars koningshuis. De commu nisten waren voor hem regel rechte werktuigen van de dui vel. In 1945 al liet hij als bis schop een kerkelijke brief ver schijnen, waarin hij waar schuwde voor het marxistische kwaad. Het was mede aan zijn onbuig zaamheid te danken dat de kerk in Hongarije al in 1946 onder grote druk kwam staan. Katho lieke kranten werden tegenge werkt en de jeugdorganisaties en studentenbonden verboden. In 1948 werden alle 3000 kerke jljke scholen en ondorwÏMnsttl lingen door de communisten onteigend. Het maakte de kardinaal alleen maar feller. Levenslang Eind 1948 werd hij gearresteerd, twee maanden later werd hij tot levenslang veroordeeld op basis van verzonnen aanklachten. Zijn veroordeling was nog maar het begin van de kerkvervol ging. Enkele jaren later, na de dood van Stalin, nam de druk Kardinaal Mindszenty werd tij dens de Hongaarse opstand in 1956 uit zijn gevangenschap be vrijd en naar zijn paleis in Buda pest gebracht. De vreugde was van korte duur. Vier dagen later volgde de inval van het Sovjet-le ger. fOTO ANI op de gelovigen af. Dat merkte ook de kardinaal, die begin 1956 van de gevangenis werd overge bracht naar een landgoed in de provincie waar hij onder huisar rest werd geplaatst. Daar bleef hij tot hij tijdens de opstand in de herfst van dat jaar werd bevrijd. Maar die vrijheid zou maar van korte duur zijn. Vier dagen later landden de Sovjet-troepen in Budapest en vluchtte hij naar de Amerikaan se ambassade. Omdat hij weigerde af te tred* in Oostenrijk en Italië. Omdat hij weigerde af te treden werd hij door de paus afgezet als aartsbisschop. Zijn vechtlust verminderde er niet door. FOTO ANP LONDEN CEES VAN ZWEEDEN CORRESPONDENT „Ik denk niet dat wij een goede verkiezingsnacht zullen heb ben". zei Michael Heseltine gis teravond nog voor de eerste uit slag binnenkwam. Het waren profetische woorden van de man die vorig jaar de val van Margaret Thatcher inluidde. De Britse Conservatieven verloren meer dan zeshonderd zetels in de gemeenteraadsverkiezingen. „Ik denk dat wij een opwinden de verkiezingsnacht gaan bele ven". meende lack Cunning ham van de Labour Partij. De socialistische campagneleider had gelijk. Hoewel in Midden-Engeland de winst van de partij beneden verwach ting bleef, was in het zuiden sprake van een sensationele doorbraak. Voor het eerst sinds 1979 kleurden vele gebieden onder Londen weer rood. „Dit wordt een verbluffende nacht", zei Paddy Ashdown van de Liberaal-Democraten toen nog geen vijfde van de stem men was geteld. Ashdown had het meest gelijk, en ten bewijze lipt hij enkele urén later de champagnekurken knallen. Zelfs de grootste optimist had een verlies voor Ashdowns par tij voorspeld ten opzichte van de gemeenteraadsverkiezineen vier jaar geleden, toen de Libe ralen op een hoogtepunt van hun macht waren. Het verlies bleek een - inderdaad verbluf fende - winst te zijn van meer dan vijfhonderd raadszetels. Omdat het in het echte leven niet om gemeenteraadszetels gaat, werd deze uitslag door de BBC spoorslags vertaald in par lementszetels. De uitkomst was hoogstinteressant. Als deze raadsverkiezingen al gemene verkiezingen waren ge weest. en de kiezers hadden op dezelfde wijze gestemd, dan zouden de Conservatieven hun absolute meerderheid in het La gerhuis zijn kwijtgeraakt. Ze zouden nog maar 287 zetels overhouden. Labour zou een grote sprong voorwaarts maken naar 309 ze tels. wat echter evenmin een absolute meerderheid is. De Li beraal-Democraten, als kleinste partij sterk benadeeld door het districtenstelsel, zou met 28 ze tels gaan strijken. Verbluffende winst voor Libêraal- Democraten In Engeland heet zo'n Lagerhuis een 'hung parliament' - een parlement waarin geen der par tijen de absolute meerderheid heeft. De partij die zou willen regeren, zou een coalitie moe ten vormen met de Liberaal- Democraten. Een hung parliament' zou het politieke landschap op de Britse eilanden blijvend kunnen ver anderen. De Liberaal-Democra ten stellen aan hun regerings deelname een voorwaarde: de te vormen regering moet het districtenstelsel vervangen door een systeem van evenredige vertegenwoordiging. Eenmaal ingevoerd, zou dit systeem waarschijnlijk verhinderen dat ooit nog een partij de absolute meerderheid in het Lagerhuis verovert. Voor het zover is, moeten er echter eerst nog algemene ver kiezingen komen. Het liefste had premier Major ze al voor volgende maand uitgeschreven. Bij een overwinning zou hij een duidelijk mandaat van de kie zers hebben. Bovendien zou hij zich kunnen bevrijden van een aantal hinderlijke critici in eigen gelederen die hebben verklaard zich niet herkiesbaar te stellen. Maar omdat een vroege gang naar de stembus waarschijnlijk politieke zelfmoord is, moet Major een latere datum kiezen. Daarvoor heeft hij grofweg twee mogelijkheden: in de herfst of in juni volgend jaar (het laatste tijdstip dat Major mag kiezen is 9 juni 1992). Wachten tot het laatste moment zal worden opgevat als een te ken van zwakte van een man die toch al niet om zijn besluit vaardigheid bekend staat. Ver kiezingen in oktober zijn echter een nog grotere gok. De recessie beheerst dan zeker nog de voor pagina's. een pessimisme over de economie is meestal slecht voor een zittende regering. Voor de règering-Major is de recessie bovendien een extra domper, omdat zij het hardst toeslaat in het zuiden - het slagveld waar op de komende verkiezingen worden beslist. „De Conservatieven willen nu geen verkiezingen", sprak cam pagneleider lack Cunningham van Labour. „Maar het land schreeuwt erom." Cunningham bedoelde eigenlijk dat het land niet langer achter de Conservatieve Partij staat. 'Ik vind dat ik goed functioneer. Wat ik verkeerd doe? Niks. Fundamenteel althans niet' COMMENTAAR Zuid-Afrika Het AfrikaanN Nationaal Con gres (ANC) heeft het niet In de laatste plaats aan de Europese (Gemeenschap te danken dat het voor de zoveelste maal in de hoek der verdrukten Is ge zet. In haar Ijver 'apart' te zijn, besloot de EG (met uitzonde ring van Denemarken) half april een groot deel van de economische sancties tegen het bewind van president De Klerk op te heffen. Het blanke regime werd daar mee beloond voor het Intrek ken van de resterende apart- hcidswetten en een aantal 'harde' toezeggingen. Het ver bod op de Invoer van Zuldafri- kaanse gouden munten, staal en lizer werd geschrapt. Al eer der Wam een eind aan het verbod op Investeringen In Zuid-Afrika. Hoezeer de EG op de gang van zaken vooruit heeft gelopen, blijkt deze week. Het blanke minderheidsbewind heeft zich niet gehouden aan de belofte op 30 april alle politieke ge vangenen vrij te laten en alle ballingen uit het buitenland te laten terugkeren. Voor de vorm werden dinsdag 26 zwarten op vrije voeten ge steld, maar dat Is slechts een schl|nt|e van de 1300 mensen die volgens het ANC nog zitten opgesloten. Bovendien Is al leen de zogeheten 'kleine' apartheid opgeheven en Is van gelijke rechten voor blank en zwart nog lang geen sprake. De gisteren aangekondigde ver soepeling van de beruchte vel- ligheidswetgeving lijkt dan ook een krampachtige poging om de wereld de Indruk te geven dat het blanke Zuld-Afrlka wel degelijk van goede wil Is. Op weg naar werkelijke gelijk held had de EG als verdediger van de mensenrechten een be langrijke rol kunnen spelen. Door te kiezen voor De Klerk, heeft de EG de positie van het ANC echter ernstig verzwakt. De EG had een voorbeeld moe ten nemen aan de Verenigde Staten die de economische sancties pas zullen opheffen als de regering In Pretoria aan alle voorwaarden heeft vol daan. De EG kan het zich dan ook aantrekken als de onderhan delingen over een nieuwe grondwet voor Zuld-Afrlka vastlopen. Dat kan het geval zijn als volgende week donder dag het tweede ultimatum van het ANC verstrijkt zonder dat aan een aantal voorwaarden van de antl-aparthéldsorganl- satle Is voldaan. Het blanke re gime moet dan de ministers Malan (defensie) en Vlok (jus titie) hebben ontslagen. Tevens moet een verbod zijn uitge vaardigd op het drogen van wapens. In die maatregelen ziet het ANC hèt antwoord op het geweld In de zwarte woon oorden, waarvoor het Malan cn Vlok mede-verantwoorde lijk stelL Hoe begrijpelijk het ook Is als het ANC inderdaad wegloopt uit het overleg, moet zo'n stap ten zeerste worden betreurd. Een breuk in de onderhande lingen is funest voor de toe komst van een 'normaal' Zuid- Afrika. Aan de andere kant mag het ANC van het buiten land verwachten dat de her vormlngsgezinde De Werk on der druk wordt gehouden en dat de EG de half april Inge stelde solldarltelts-noycot op heft. DEN HAAG HENRI KRUITHOf In de uiterst verwarrende dis cussie die de afgelopen weken is gevoerd over ziekte, arbeids ongeschiktheid. bezuinigingen en personen, heeft vrijwel ieder een een mening geuit. Van Lub bers tot Kok. van Wöltgens tot Brinkman en van Van Velzen tot Sint. Elk deden ze een duit in het zakje, net zo lang tot het vol zat en niemand er meer iets van begreep. Resteert de vraag wie van de politici gelijk had. Dat was mevrouw Sint, voorzitter van de PvdA. Sint staat er om bekend niet de meest bescheiden politica te zijn. Ze is. zo blijkt uit vele op merkingen en interviews, nogal tevreden met zichzelf. Dat is niet zo erg. Integendeel, het is een karaktereigenschap die zeer veel politici er op na houden. Ildelheid is een trekje dat een beetje bij het vak hoort. Ont vangsten op niveau, auto met chauffeur, recepties, wie blijft daar ongevoelig onder? De meeste ministers en kamerle den in elk geval niet. Maar het weligst tiert de ka raktertrek der zelfingenomen heid onder partijvoorzitters: Wim van Velzen bij het CDA en Leendert Ginjaar bij de VVD. elk menen ze bij het komen van ministers en het gaan van frac tievoorzitters hun mening te moeten geven. Hun mening telt niet omdat ze gebaseerd is op verstand van politieke zaken of op bestuurlijke prestaties, maar omdat ze geacht worden te spreken namens 'De Partij'. Professionele politici gruwen van partijvoorzitters. In HP/De Tijd van deze week staat een interview met Marjan- ne Sint. In het lange stuk staan twee markante uitspraken, die moeite van het lezen waard zijn. Ze gaan over de samenstel ling van het kabinet en over mevrouw Sint zelf. De eerste: „Ik zeg niet dat ik. als ik het kabinet had mogen samenstellen, op iedere plek dezelfde mensen zou hebben gekozen als Wim Kok Het klinkt als onverholen kritiek op de politiek leider van de PvdA. Het is weliswaar kritiek die door anderen al vaker is geuit, maar een partijvoorzitter die dit over haar 'eigen' bewindslieden zegt, dient eigenlijk een motie van wantrouwen in tegen het eigen smaldeel in het kabinet. Dat lijkt dus heel pikant. Maar het meest pikante van deze opmerking is, dat in Den Haag gegnuifd werd dat er, als Sint haar zin had gekregen bij de kabinetsformatie, er ten minste één andere minister in het kabinet had gezeten. Sint zelf. Zij heeft, toen in 1989 de formatie in het laatste stadium was gekomen, tot het uiterste geprobeerd, een plaatsje in de ministerploeg te verwerven. Het begon met Milieu, een post waar ze vanzelfsprekend in eigen ogen geknipt voor was. Kok besliste anders. Zijn trouwe assistent Hans Alders, de man die tijdens het fractievoorzitter schap geen moment van Koks zijde week. kreeg als dank voor bewezen diensten deze be gerenswaardige post. Daarna probeerde Sint Ontwikkelings samenwerking, waar helaas jan Pronk echt te sterk voor haar was. En ten slotte zette Sint de zinnen op Economische Zaken. Helaas, die jxrst ging naar het CDA. Sint bleef gewoon partij voorzitter. Koud een jaar later probeerde ze via de Eerste Kamer haar en tree in de echte landelijke poli tiek te maken. Dat debuut mis lukte jammerlijk door de sma delijke nederlaag van haar partij bij de Statenverkiezingen. De andere uitspraak in het genoemde weekblad stAnt nog meer tot nadenken. Na de nau welijks verholen kritiek op de PvdA-bewindslieden vraagt de interviewer haar hoe ze over zichzelf denkt. „Ik vind dat ik functioneer. Wat ik ver- 1 doe? Niks. Fundamenteel althans niet". Volgt een lange li tanie over het feit dat ze zelf in het land avond aan avond moet uitleggen wat de PvdA-be- windslieden niet duidelijk ma ken. „Onze bewindslieden spre ken de mensen wel toe, maar ze doen het niet goed genoeg. Het moet scherper". Het is kritiek, die de PvdA-ministers en - Staatssecretarissen de voorzitter niet in dank zullen afnemen. Natuurlijk, er is van alles af te dingen op de manier waarop, ook door de PvdA-ministers, het beleid wordt gemaakt en gepre senteerd. Maar het lijkt toch een verkeerde taxatie van Sint te denken dat ze op deze manier de aantrekkingskracht van haar partij weer wat kan opvijzelen. Gevreesd moet dan ook wor den dat Sint een andere taxatie maakt. Namelijk dat ze zich nu hard en duidelijk moet profile ren. dat ze nu de teugels in han den moet nemen, om een ster kere positie binnen de PvdA te krijgen. Bij een volgende kabi netsformatie wil ze toch vooral een plekje op het ministers pluche. Het nare van het verhaal is dat de 'professionele politici' aan het Binnenhof daar niet van houden. Beroepspolitici houden er in het algemeen niet van als ze worden gekapitteld door se- mi-profs-op-afstand, zelfs niet als het geknoei niet meer om aan te zien is. Kritische partij voorzitters worden nimmer be loond met ministersposten. Al leen de Piet Bukmannen van deze wereld, die de applausma chine smeerden, schoppen het zover als er per ongeluk een gaatje valt.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2