Rtv show Songfestival biedt meer van hetzelfde y, m "MS 'Ik wilde altijd al bij de VARA werken' 10 Het Eurovisie Songfesti val wordt morgenavond uitgezonden via BRT 1 en 2 (20.55 uur), via Duits land 1 (21 00 uur) en BBC 1.(21.00 uur). Clouseau zal ontspannen meedoen aan het Songfestival, of zoals drummer Bob Savenbergh onlangs in het blad Humo zei: „In zekere zin is het Songfestival gewoon een datum in onze agenda." Op de foto zanger Koen Wauters. totoOUKSTRA zijn voor dit popachtige num mer met stevige gitaarsolo. Duitsland denkt op safe te spe len. De maker van het winnen de lied Ein bisschen Frieden 1982) heeft voor dit jaar Dieser Traum darf niemais sterben gemaakt. De groep Atlantis 2000 doet er alles aan om er nog iets van te maken, maar het nummer blijft ondanks de ge voelige tekst vlak en mat. Clouseau verdedigt de eer van België. Met het nummer Geef het op, niet erg toepasselijk voor net Songfestival, heeft de succesvolle popgroep conces sies moeten doen. De band staat er een beetje verloren bij als het orkest inzet en lieveling Koen, die toch over een goed stemgeluid beschikt, moet alle zeilen bijzetten om boven het achtergrondkoor uit te komen. Sergio Dakna is al een ster in Span)e maar hoopt met dit Songfestival ook buiten de landsgrenzen bekendheid te krijgen. Aan hem zal het zeker niet liggen. Hij is mooi en heeft een rauwe, hese stem. Het lied waarmee hij morgen aantreedt heet Bailar Pegados. een prach tig liefdesliedje. Af en toe echter overschreeuwt de schoonheid zichzelf. Bekende melodie Groot-Brittannlë is volgens deskundigen altijd een kans hebber, maar heeft slechts vier keer (Sandy Shaw. Lulu. Bro therhood of Man en Bucks Fizz) het Songfestival gewonnen. A message to your heart (over de ellende in de wereld) heeft een zo bekende melodie dat je het na twee keer horen al na kunt zingen. Samantha janus is jong en blond en zingt gewoon leuk. Hoewel Cyprus al jaren is opge deeld in een Turks en Grieks deel, doen alleen de Grieks- Cyprioten mee aan het Songfes tival. Dit jaar met het lied SOS van Elena Patroclou en achter grondkoor. Op het eerste ge hoor veelbelovend maar na en kele keren blijkt het nummer niet op gang te komen. Jammer, volgend jaar beter. De Italianen zijn blijkbaar ge schrokken van de kosten die het organiseren van een Songfesti val met zich mee brengt. Om er zeker van te zijn dat ze dit jaar niet opnieuw winnen, heeft het gastland veteraan Peppino dl Capri van stal gehaald. Peppi no, die zo'n vijftien jaar geleden met het nummer Roberto in de Europese hitlijsten stond, zal met Como e' doce o mare geen diepe indruk achterlaten. Het nummer is saai, vreselijk saai. De jury zal er dus aan te pas moeten komen om met een rel veroorzakende puntentelling een opwindend slot aan dit Songfestival te geven. De erva ring heeft in de afgelopen 35 jaar geleerd dat de kans daarop groot is. Dus blijf vooral kijken. week. Topdagen zijn zaterdag en dinsdag, elk met maar liefst zes kwissen. Op zondag, maan dag en donderdag storten de omroepen vier spelprogram ma's over de kijkers uit. Maar op woensdag en donderdag kunnen de kwishaters genieten: slechts drie kwisjes en dan al leen nog op RTL 4. Hoeveel de diverse kwissen ook van elkaar verschillen in tijds duur en opzet, de gedachte er achter is hetzelfde: de kijker moet vermaakt worden. Dat kan langs de serieuze weg (Twee voor twaalf, Per seconde wijzer), maar ook via de meer banalere wegen als Liefde op het eerste gezicht en Prijzen slag. De kijker moet diep onder de indruk raken van de verstan delijke vermogens van de kan didaat of in een stuip liggen om diens mallotigheid. Het maakt de spelletjesmakers allemaal niets uit. In'de meeste kwissen weten de kandidaten zich behoorlijk te beheersen. Hoewel de magne trons en mountainbikes over het scherm rollen, blijven de spelers ogenschijnlijk beschei den en menselijk. In sommige gevallen echter verandert het ai mabele duo in een op geld be lust tweekoppig monster. Met het fanatisme van een rechtge aarde Scrooge denderen de kandidaten de tribune op en graaien de combinatie van de safe uit de handen van een nietsvermoedende toeschou wer. Struikelend over presenta tor en draden bereikt het twee tal de kluis. Met het schuim op de mond toetst de kandidaat de combinatie in. De kluis gaat open! De zaal stort bijkans in onder het uitzinnige gejoel van het publiek en de presentator. Pas nadat hij de kandidaten er van heeft weten te overtuigen dat de honderdduizend gulden echt voor hen is, springen en dansen de bofkonten in het rond. Tranen, geschreeuw, ge balde vuisten, V-tekens, natte zoenen en hyperventilatie. Eindtune, reclameblok. Je moet wel van graniet zijn, wil je het in de huiskamer droog houden. Emotie en lachen zijn belangrij ke ingrediënten voor een ge slaagd spelprogramma. Maar weerzin blijkt ook te scoren. Van de aanblik van ex-gooche laar Kazan als hij een boomlan ge bouwvakker vraagt 'Wat doen we\oor de kost?' springen de veters spontaan uit je schoe nen en als Brink 'That'sall there is en meer is er niet' kraait, vliegt de hond jankend uit zijn mand en de kat de gordijnen in. En toch verschijnt Kazan bijna dagelijks op het scherm en mag Brink volgend seizoen vast wel weer een spelprogramma pre senteren. Maar alla, dat is op RTL 4 en daar wordt geen kijk en huivergeld voor betaald. JOLANDA OUKES Vrijdag 3 mei 1991 Redadie 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPELEN Vormgeving: JAKEUEN PAUIUS CLOSE UP hebber. De van oorsprong Tu - nesische zangeres Amina treedt op met het lied C'est le dernier qui a parlé qui a raison. Een beetje ongebruikelijk Songfesti vallied met een onmiskenbaar Oosters tintje. Fraai gezongen. Turkije doet al jaren mee met in de meeste gevallen echt Turkse nummers. Dit jaar ech ter gaat het land op de modeme toer. Het trio Izel Celikoz, Reyhan Soykarci en Can Ugur- luer brengt Ikl dakika, een rock roll-achtig nummer. Ierland heeft het Songfestival aJ drie keer gewonnen. In 1970 was Dana de gelukkige en eind jaren tachtig tot twee keer toe Johnny Logan. De Ierse Kim Jackson heeft met Could it be that I'm in love een echte festi valstamper in huis. lammer dat ze een niet al te krachtige stem heeft Portugal komt verrassend goed voor de dag met zangeres Dul- ce. Zij brengt het fraaie Lusita- na Paixao ten gehore. Een echt Songfestivalliedje met een mak kelijk in het gehoor liggend re frein. De geweldige stem van Dulce geeft het nummer echter net iets meer. Voorspelbaar Denemarken, dat in het grijze verleden 1963) het festival won. vaardigt dit keer Anders Frand- sen af. Met zijn Lige der hvor hjertet slar, een ballad-achtig nummer met een zeer voorspel baar refrein, zal hij dat succes van het al lang gescheiden echt paar Grethe en Jorgen Ingmann niet kunnen evenaren. En dan het rel-land Noorwegen. De groep lust 4 fun (volgens ABBA-concept twee mannen en twee vrouwen) brengen het vro lijke Mrs. Thompson ten geho re. Een opgewekt muziekje, maar de zang ontaardt in een schreeuwpartij. Het feit dat een van de zangeressen in 1985 met de Bobbysocks won, verandert daar niets aan. Israël dat zowel in 1978 als in 1979 het Eurovisie Songfestival won, stuurt dit keer Duo Datz. Het duo (man en vrouw) groeit echter snel uit tot een koortje Kann ademt een Oosters sfeer tje. Een alleraardigst volksliedje maar verder niets Finland doet al sinds 1961 mee en heeft nog nooit gewonnen. Als het aan Kaya Karlinen ligt. zal daar dit jaar verandering in komen. Het nummer Hullu Yo zal in een Engelstalige versie ze ker de hitlijsten bereiken. Maar het is nog maar de vraag of de behoudende juryleden Waar De kwismaster, in dit geval een gesjeesde omroeper, opent de rode envelop met daarin de al lerlaatste vraag. Het echtpaar (een man die graag knutselt, een vrouw die zich laat aan spreken met poppie en hand werken als hobby heeft, drie kinderen en hond) is nog één antwoord verwijderd van de keuken ter waarde van 25 000 gulden. Het licht gaat uit. de spot niet. „Hoeveel kwissen worden er gemiddeld in een week uitgezonden via de vier 'Nederlanden'?" De zaal en de spelleider houden de adem in, de kandidaten rekenen zich suf. „U mag er vijf naast zitten en stilte op de tribunes alstublieft", voegt het Van Gils-pak eraan toe. Net binnen de tijd. maar duidelijk wild gokkend, geeft het echtpaar een antwoord. Ze schudden zelf al vertwijfeld het hoofd. „Nee, als je thuis zit is het toch makkelijker en het is maar een spelletje", mompelt het onfortuinlijke duo, terwijl de eindtune klinkt, de champagne töch knalt en de menigte töch host Het echtpaar beweegt mee, lacht als een boerenfami lie met kiespijn en gaat uitein delijk naar nuis met de troost prijs: bloemen en een super- lichte videocamera van een be kend merk. Om u eindeloos gepieker en sla peloze nachten te besparen: het goede antwoord luidt dertig, opgetekend in de week van za terdag 27 april tot en met van avond. Dertig spelprogramma's en kwissen goed voor ruim ne genhonderd minuten oftewel vijftien uur zendtijd. Of de waardering van de kijkers de hoeveelheid aan spelletjes rechtvaardigt valt te betwijfelen, want in de programma-hitlijst van afgelopen maand (top 25) staan slechts drie spelprogram ma's. De eerste (Lingo) vinden we met stip op 16, twee plaat sen hoger prijkt Ron's Tweede Jeugdshow en op 23 de Holi- dayshow van Frank Masmeijer. De rest komt in het hele verhaal niet voor, al worden sommige zelfs dagelijks uitgezonden. Maar even terug naar afgelopen En wat doen wij voor de kost? „Prijzenslag presenteren." Mo»anp Het Eurovisie Songfestival kan niet zonder rel, en gelukkig hebben de deelnemende landen daar ook dit jaar weer aan meegewerkt. Nederland doet net als in 1985 niet mee vanwege Dodenherdenking en in Noorwegen werd geruzied over het in te zenden liedje. Het uitverkoren nummer van de Noorse staatsom roep bleek namelijk geen niveau te hebben, zo vonden zij daar zelf, waarna de commerciële omroep met een eigen lied op de proppen kwam. De staatsomroep zag de bui hangen en riep op de valreep het nummer dat als vierde op het nationale songfestival uit de bus kwam alsnog uit tot winnaar. Met dat lied hoopt Noorwegen morgen avond in Rome de andere 21 deelnemers te verslaan. Niets is onmogelijk. Joegoslavië bijt morgenavond liet spits af. Dat hoeft niet per definitie een ramp te zijn. want in 1975 won de Nederlandse groep Teach-ln en die moest ook als eerste aantreden. De groep heet Baby Doll en het nummer Brazil. I n al na de eer ste tonen is het duidelijk, de lambada op z'n Joegoslavisch. Het ritme is er, maar of ze er aan de Copacabana warm voor lopen... IJsland, dat sinds 1986 meedoet aan het Songfestival, stuurt het mannelijke duo Stefan en Eyfl naar Rome. Het nummer dat ze brengen heet Nlna. Het duo moet heel diep gaan, ongeveer tot de tenen, om boven de mu ziek uit te komen. De derde deelnemer. Malta, doet sinds begin zeventig zo af en toe mee. I let Engels is de tweede taal in het ministaatje en hét is dan ook niet verwon derlijk dat het duo Paul Giordl- maina en Georglne hiervoor heeft gekozen. Het lied heet Could it be. maar maakt geen indruk. Griekenland is al van 1974 af van de partij, maar heeft nog nooit gewonnen. En eerlijk ge zegd zal het dit jaar ook niet lukken. Hoewel zangeres Sofia Vossou in Griekenland een ster is en over uitstekende vocale kwaliteiten beschikt, blijft het lied I Anbd niet hangen. Zwitserland kan kiezen tussen vier talen en wisselt dat behoor lijk af. Dit jaar, misschien om het gastland een plezier te doen. is gekozen voor het Itali aans. Zangeres Sandra Simo brengt Canzone per te ten ge hore. en dat klinkt héél erg bc kend. Misschien kan Thomas Forstner voor Oostenrijk het De Ierse deelneemster Kim Jack son. toto» AP succesjaar 1966 (toen Udo Jür- gens won) doen laten herleven. Thomas, die in 1989 ook al meedeed en toen vijfde werd. brengt morgenavond met Ve- nedig im Regen een ode aan Venetië. Het klinkt niet slecht. Luxemburg, dat het festival maar liefst vijf keer heeft ge wonnen maar vaak met een buitenlandse zang^r(es), komt dit keer met een echte Luxem burgse. Sarah Bray zingt Un baiscr volé, een nummer dat voortkabbelt zonder echt inte ressant te worden. Het kan raar lopen met Song festivalwinnaars. ABBA werd na hun overwinning in 1974 bijna een legende, maar van de Her- ries (winnaar in 1984) is nooit meer iets vernomen. Zweden voert morgenavond Carola ten tonele. Zij doet voor de tweede keer mee. Het nummer Fangag av en storm vind bruist, swingt en spettert het scherm af. Volgens deskundigen is Frank rijk dit jaar de grootste kans IKKE BOLLEBOOM tëéééi -Ay ooem Oy CkXNl Kees Driehuis: van radiomaker tot tv-presentator CORRESPONDENT GPD „Ik heb nogal een grote hekel aan mensen die het allemaal zo goed weten. We hebben hier in Hilversum veel van die men sen rondlopen. Dat is niet he lemaal mijn stijl. Mensen die je op tv ziet hebben zoveel zeker heden, die weten het allemaal zo goed..." Het is Kees Drie huis, presentator van de VARA- quizzen Per Seconde Wijzer en De Kleine Wijzer en eindredae teur van het documentairepro gramma Impact, ten voeten uit. Driehuis erkent dat hij nogal eens door twijfels wordt overvallen. De eerste afleve ring van De Kleine Wijzer, durfde hij bijvoorbeeld nauwe lijks te bekijken. „En ook als ik denk: nu heb ik het presenteren een beetje on der controle, dan nog blijf ik iets hebben van: ja. jezus, waarom doe ik dit eigenlijk, waarom ga ik niet gewoon iets doen waar ik niet zoveel risico bij loop." Driehuis nuanceert - en ook dat is de presentator ten voeten uit - die uitspraak onmiddellijk door te'stellen dat hij nou ook weer niet als een twijfelaar door het leven gaat.Als je eindre dacteur bent van zo'n program ma als Impact moet je wel met een aantal zekerheden voor de dag komen. Als iemand even op een dwaalspoor zit hoop ik hem bureauredacteur, maar later ben ik ook gaan presenteren. Je kunt het zo gek niet bedenken of ik heb het gedaan. Maar je krijgt op een gegeven moment allerlei dingen die je al eens ge daan hebt en dan word je een beetje een oude zeurpiet. Toen dacht ik: nu moet ik snel wat anders gaan doen. Toen heb ik gesolliciteerd bij Sonja. Daar heb ik vier jaar op de redactie gewerkt. Ik vond dat echt heel leerzaam. Intussen werd ik ge vraagd voor Per Seconde Wijzer. Dat heb ik er in het begin naast gedaan. Na vier jaar vond ik het tijd om bij Sonja op te stap pen." De presentator en eindredac teur zegt nooit een vooropgezet plan gehad te hebben om met zijn gezicht op televisie te ko men. „Ik wist dat ik naar de ra dio wilde en ik wist dat ik naar de VARA wilde en daarna kwam van het een het ander. Ik heb nooit gedacht: over zoveel jaar wil ik dit en over zoveel jaar wil ik dat. Volgens mij leidt dat tot een erg verkrampte manier van leven.' „Toen ik door Ellen Blazer, de eindredacteur van Sonja. ge vraagd werd mee te doen aan een screentest voor Per Seconde Wijzer, dacht ik: ze is een beetje in de war. Maar ze heeft ook wel weer zoveel verstand van televi sie. dat het van mijn kant erg arrogant zou zijn om daar nee tegen te zeggen. Dus dat ben ik gaan doen en ik bracht geen bal van die screentest terecht Maar op de een of andere manier dacht zij toch dat ik het zou kunnen." Rendement Driehuis noemt bewust geen namen van collega's. „Ik ben heel voorzichtig in uitspraken over anderen. Toevallig heb ik pas een interview aan een blad gegeven over andere quizzen en toen ik dat interview teruglas, dacht ik: jezus, heb ik dat nou gezegd Is dat nou wel aardig voor die collega? Ik vind wel overal wat van, maar niet ieder een hoeft dat te weten Driehuis wordt, nu hij als pre sentator op de buis te zien is. vaker op straat herkend. Hij vindt dat niet erg. „Ik zeg daar altijd van: als je dat niet wilt moet je niet op televisie. Zo simpel is het. Dus je moet er niet over klagen en dat doe ik ook niet. En ik tref het blijkbaar, want de mensen die mij niet aardig vinden die zeggen dat nooit tegen me en op straat zeg gen ze altijd dat ze mijn pro gramma aardig vinden Aan het eind van het gesprek steekt de twijfel bij Kees Drie huis weer de kop op, als hij vraagt: „Was het niet erg veel onzin, wat ik vertelde? Tijdens zo'n interview denk ik steeds: wie ben ik eigenlijk dat ik dat al lemaal zit te vertellen. STRIPS BOES HEINZ „Toen ik door Ellen Blazer, de eindi mee te doen aan een screentest vo< een beetje in de war." weer op het goede spoor te zet ten. Daar ben ik voor ingehuurd en dat kan ik. Maar naar mezelf is het toch af en toe een pro bleem." Driehuis kwam zo'n zeventien jaar geleden als stagiair van de Utrechtse School voor de Jour nalistiek bij het VARA-radiopro gramma ZI terecht. Een jeugd droom kwam daarmee uit. „Toen ik klein was speelde ik al tijd al met bandrecordertjes en dacteur van Sonja. gevraagd werd Per Seconde Wijzer, dacht ik: ze is fottMjPD radio. Vanaf het moment dat ik enigszins kon nadenken, dacht ik altijd: ik wil bij de VARA wer ken." Oude zeurpiet „Ik heb bij de VARA allerlei ra dioprogramma's gedaan. Actua liteiten bij Dingen van de Dag. de actualiteitenshow, wat nu De Woensdageditie is. Het Radio weekblad met Aad Bos. Eerst als

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10