Rtv show jgf 'Doodmoe word je van die sanatoria in het Gooi' Prachtige verfilming van Simenons 'De Weduwnaar' 'Ik wil politici laten praten alsof ze op verjaarsvisite zijn Donderdag 2 mei 1991 Redactie 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKE5 GERARD VAN PUTTEN REI NA VAN POPPELEN Vormgeving: JAKEUEN PAULUS 6 Paul van Weel, de man achter De Mediakrant Het zag er even naar uit dat Paul van Weel terug zou keren naar zijn oude liefde, de radio. Maar het gesprek bij de AVRO over een nieuw me diacultuurprogramma liep op niets uit. Nu zit hij als foto graaf/journalist van De Mediakrant aan de andere kant van het front en bestookt vanuit die positie datzelfde Hil versum. .u<T..n.u niet» op de HBS, kwam op de advertentie - afdeling van Het Parool terecht en leerde daar al les over kranten maken. Hij werkte als journalist bij De Nieuwe Unie. maakte daarnaast allerlei krantjes met mensen die net van de School voor Journa listiek afkwamen, en was der tien jaar radioverslaggever bij onder andere de NCRV en de AVRO. Vervolgens werd hij hoofdredacteur van Studio Am sterdam, dat oorspronkelijk was opgezet ter promotie van Radio Noord-Holland, maar omge vormd werd tot een periodiek over lokale en nationale omroe- HUYERMAN ME DER WERKER „In I lilversum denken ze dat ze Ciod zijn. Doodmoe word je van die sanatoria in het Gooi en van alle patjepeeërs, want dat zijn die omroepbonzen stuk voor stuk. Ook al zien ze er niet zo uit aJs Rob Out. Ik had eerst nog het naiëve idee dat ik terug moest hij de radio, omdat ik het gevoel had dat er veranderingen op komst waren. Dit keer ging ik bij de AVRO over een media- cult uurprogramma praten. We hebben een jaar lang met zijn drieën langs elkaar heen zitten lullen. De AVRO -jongens wilde entertainment op Engelse leest en uitzenden vanuit een disco theek. Ik begreep het niet, en tertainment op de zondagmid dag tussen vier en zes? Dan loop ik liever op een kerkhof." Paul van Weel (37). geboren in Indonesië, getogen in Bussum, leerde volgens eigen zeggen Tij daar weg, omdat hij „iets a ders" wilde. Van Weel besloot een nieuw blad over radio, televisie, jour nalistiek en reclame op te zet ten. Van Weel: „Studio Amster dam liep niet lekker. Ik was be trokken bij de gesprekken over de voortzetting van het blad en toen ontstond er een soort uit dagingsspelletje. Er werd bij voorbeeld de vraag opgeworpen of er niet een ander blad moest komen dat het gat tussen om roepbladen en vaktijdschriften als Adformatie en Nieuwstribu ne of De Journalist moest op vullen. Toen heb ik geroepen dat ik zo'n blad ging maken." Dat is de Mediakrant geworden. „Ik doe de advertenties, maak de foto's en lever, als ik zin heb, een interview aan." Van Weel combineert het re dacteurschap bij de Mediakrant met het maken van de media pagina voor De Krant op Zon dag. De Mediakrant werd in maart geruisloos gelanceerd met een nul-nummer. Dat be vatte naast kort medianieuws onder meer een interview met VPRO-radiobaas Jan Haasbroek over de pulp op de radio en een gesprek met Rijk de Gooyer over de enge mensen op de te levisie. De Mediakrant als luis in de pels van Hilversum? Van Weel: „De Mediakrant moet zich gaan profileren met stuk ken over de handelwijze van de omroepen, die freelancers die niet in hun opportunistische beleid passen, eruit schoppen. Kijk maar naar de smerigheid die de KRO met Willebrord Fre- quin uithaalde. Een journalist die spraakmakende actualitei ten wilde brengen en, óh schan de. een breed kijkerspubliek wilde bereiken. Toen Frequin in een reportage voor Brandpunt een gesprek had geënsceneerd, ging hij te ver naar de smaak van de KRO en werd hij gewipt. De zaak. die bekend werd als de hoofdenaffaire, had vreemd ge noeg geen enkele consequentie voor Brandpunt-hoofdredac teur Ton Verlind. Nu is Frequin weer door dezelfde omroep voor een serie aangetrokken om ingezet te worden in de concur rentiestrijd tegen RTL 4, onder meer in de rol van, let op, rod delpersfotograaf." Berichtgeving over de nieuwe zenderindeling vindt de Hilver- sum-watcher nauwelijks de moeite waard. „Ik neem die he le discussie niet serieus. KRO, VARA, TROS, dat zijn gewoon straatnamen geworden. Van Kooten en De Bie kunnen toch ook via de NOS hun program ma uitzenden? Wat televisie aangaat, vind ik een vergelijking tussen Paul de Leeuw, die toe komstgerichte televisie maakt, waarin dingen gebeuren die he lemaal niet kunnen, en Paul Haenen, die toch wat ouderwet ser en meer met typetjes werkt, veel interessanter. De rest kun je met satire afdoen." „Ik neem die hele discussie over nieuwe zenderindeling niet serieus. KRO, VARA, TROS, dat zijn gewoon straatnamen geworden." foto»wim saus STARDOM Paul en Linda McCartney heb ben onlangs een pakket vegeta rische diepvriesmaaltijden geïn troduceerd dat is samengesteld op basis van hun persoonlijke voorkeur. De maaltijden wor den op de markt gebracht met een foto van Linda en een zegel waaruit blijkt dat het produkt de goedkeuring heeft van de Bond van Vegetariërs. De voor malige Beatle en echtgenote werden twintig jaar geleden ve getariër. De bekering volgde op het nuttigen van een lunch met geroosterde lamsbout in hun Schotse boerderij. Toen ze uit het raam keken, zagen zij de lammetjes in de wei dollen. En dat deed het 'm. Cineast Steven Spielberg is be zig met een film over de klassie ke degenvechter Zoiro, de ge maskerde strijder tegen corrup tie en onderdrukking. Wie er in mee zullen spelen is nog niet bekend. Garth Brooks heeft onlangs maar liefst zes country wes tern-onderscheidingen ontvan gen: beste entertainer, beste zanger, beste album, beste single, beste lied en beste video. Verder werd Reba McEntire de beste vrouwelijke vocalist, Shenandoah de beste groep en The Judds het beste duo. John ny Cash kreeg een onderschei ding voor zijn hele oeuvre. David Faustino. oftewel Bud Bundy uit Married... with Children, heeft met een stel vrienden een rapband opge richt. De groep heet The Out law Posse. Het is nog maar de vraag of hun eerste cd ook in ons land zal uitkomen. Dat hangt namelijk af van het suc ces in de VS. Geslachtsoperatie dj geeft aanleiding tot salarisconflict PA VIP IISTER THE INDEPENDENT De oude Kinks-hit 'Lola', waarin de zin 'loopt als een vrouw, maar praat als een man' voor komt, wordt niet vaak gedraaid in de gouwe-ouwe-show van het onafhankelijke radiostation Devon-Air in Exeter, Groot-Brit- tannië. Het radiostation is na melijk verwikkeld in een salaris kwestie. Dj Glenn Richards (40 jaar), die een transseksuele ope ratie heeft ondergaan, beweert dat hij als man is ontslagen en als vrouw een lager salaris krijgt aangeboden voor hetzelfde werk. Carolyne was woest. „Het aanbieden van een baan tegen een lager salaris is pure discri minatie. Dit is niet alleen bele digend voor mij, maar voor alle vrouwen." De vaste kring van luisteraars kan het allemaal weinig sche len. De mening van rij-instruc teur Brendan Flannery spreekt voor zich: „Ik heb me niet ge realiseerd dat Glenn Richards Carolyne is. Ik denk ook niet dat het enig verschil maakt. Zij is een charmante vrouw en een goede mannelijke presentator." MUSIC TELEVISION Nog even terug naar Paul Mc Cartney. Voor het MTV-pro gramma Unplugged heeft Paul live-opnamen gemaakt. Hij brengt niet alleen zijn favoriete rock roll-klassiekers (Be Bop A Lula, That Would Be Some thing) ten gehore maar ook Beatles-nummers als She's A Woman, And I Love Her en We Can Work It Out Hoogtepunt van de akoestische special is het nummer Lost My Little Girl dat Paul op 14-jarige leeftijd schreef. De MTV-special, die in middels ook op plaat is gezet, wordt op maandag 13 mei (21.30-22.30 uur) en op vrijdag 17 mei (01.00-02.00 uur) uitge zonden. CORRESPONDENT CPD B en onhandige, con- I j tactgestoorde, In-en- In nette tekenaar met een horrelvoet. Bernard Jeantet (een eerste, zeer ver dienstelijke filmrol van de Vla ming Peter van den Lede) strompelt naar huis. Om hem heen raast het verkeer, loeien de sirenes. Onheilspellend. Een kleine man in een vijandige wereld. Brussel. Het begin van de in één woord werkelijk prachtige, oor spronkelijk Nederlandstalige te levisie film De Weduwnaar, die de NOS vanavond uitzendt. Het is de eerste film in een reeks van negen gebaseerd op werk van schrijver Georges Simenon. De overige acht televisie-films zijn Duits- of Franstalig. Meteen aan het begin van De Weduwnaar wordt de toon voor de rest van het verhaal ragfijn neergezet. De sfeer blijft bijna tastbaar dreigend, zonder de boventoon te voeren. Hoofd persoon is Bernard Jeantet, wiens levens ingrijpend veran dert als hij de neergestoken. Ne derlandse prostituée Jenny van de straat oppikt en haar bij hem in huis neemt. Ze trouwen en Jenny past zich zo op het eerste gezicht geheel aan zijn leven Zij zijn acht iaar getrouwd als Bernard, thuiskomend van een opdrachtgever, zijn vrouw niet aantreft. Op dat moment begint zijn nachtmerrie. Om hem heen louter vijandige mensen in het tochtige appartementen-com plex. waarin hij leeft. Achter dochtige gezichten in ranzige, ongetwijfeld naar spruitjes en draadjesvlees geurende kamer tjes. Na een paar dagen wordt Jenny onder mysterieuze om standigheden dood in een luxe hotelkamer gevonden. Vanaf dat moment gaat Bernard Jean tet stukje bij beetje het verleden van Jenny reconstrueren. Dui delijk wordt hoe weinig hij van haar heeft geweten. Er blijft weinig over van de verhouding, die hij met haar gehad heeft. Ie krijgt haast medelijden met hem. Zijn moeizame tocht naar de pijnlijke waarheid maakt je als kijker ademloos, geeft je haast het gevoel voyeur te zijn. Prachtige rollen zijn er van Jen ny (Wivineke van Groningen, bekend van Medisch Centrum West) en de inspecteur van po litie Gordes (Herman Verschel den). Kortom, De Weduwnaar is een juweeltje geworden. De NOS zendt de andere zes films, gebaseerd op boeken van Simenon. uit in mei en juni, ie dere donderdagavond één. De films zijn onafhankelijk van el kaar tot stand gekomen, hebben dus niet één stijl. De bindende factor in het geheel is Simenon zelf. STRIPS BOLLEBOOM Ton Elias keert terug op scherm met De Vierde Kamer termijn. Dat is ook mijn ervaring bij Den Haag Vandaag. Ik heb zeven jaar daar mijn werk op redelijk lastige wijze gedaan en ik heb er met niemand van de politici een slechte ervaring aan overgehouden." .Aanvankelijk was Jaap van Meekren ge vraagd voor De Vierde Kamer. Je bent dus duidelijk tweede keus. „Jaap is iemand met een behoorlijke staat van dienst bij de Nederlandse televisie. Ik vind het absoluut geen schande om na Jaap van Meekren als tweede te worden ge vraagd." - Het tijdstip van uitzending van De Vierde Kamer doet curieus aan. Jullie mikken op ongeveer dezelfde doelgroep als Het Capitool en zenden op precies hetzelfde tijdstip uit. Wat is de diepere filosofie daarachter? „Ik citeer Van der Wulp. de hoofdredacteur van het NOS-Joumaal, in NRC Handels blad: Je moet nieuws met nieuws beconcur reren, in plaats van met bloemkolen!..) Zulks naar aanleiding van een uitlating van de heer Hendriks, programmadirecteur van dit station, die heeft gezegd: als de mensen bloemkolen willen zien. dan krijgen ze van mij bloemkolenIk blijf braaf buiten die discussie. Maar ik zeg wel: niet van twee walletjes eten. Beconcurreer nieuws met nieuws en beconcurreer iets serieus met iets serieus. - „Toch is het niet echt handig voor de kij ker. Dat is jouw keuze toch ook niet?" „Ik heb die keuze niet gemaakt Je mag van mij best weten, dat ik me kan voorstellen dat een kijker zegt: jeetje mina, waarom moet ik nou tussen die twee programma's gaan 'zappen'?" - „Leg me nou eens uit waarom er straks naar jouw programma moet worden geke ken en niet naar Het Capitool? Hoe anders wordt de Vierde Kamer? „Wij hebben één gast. die vrij stevig wordt geïnterviewd door in de regel twee mensen die zich goed in het onderwerp hebben ver diept. Ik ben geïnteresseerd in wat er in ie mand z'n kóp zit. En niet in: wat heeft hij zich samen met zijn woordvoerder voorge nomen om naar buiten te brengen? Ik wU proberen door dat ham as van tevoren be dachte argumenten heen te breken. En denk er goed om. het gaat niet alleen om politiek. Ik wil ook een voorzitter hebben van de Raad van Bestuur van een grote Ne derlandse onderneming of een verzeke ringsbedrijf." - Toch een uitdaging om dat rotwoord te ge bruiken. „Het cliché is geheel juist. Absoluut, abso luut. Er is hier en daar de vraag gesteld: krijg je wel mensen naar de uitzending toe? Ik denk het wel. anders zou ik hier niet zit ten. Het heeft voor hen ook voordelen. In De Vierde Kamer is het zeker dat wat ze zeggen ongefilterd bij de mensen thuis komt. 'Live'. Dat heeft ook voordelen voor ze. Ze kunnen gewoon hun verhaal kwiit. En er zit een lastige krullenbol tussen, die het 'fair' zal doen en geen trucjes zal uitha len. 'Fair play'. geen gezeur. HEINZ CORRESPONDS NTE»GRD Bijna twee jaar geleden stapte Ton Ellas van Den Haag Vandaag over naar het commerciële station TV 10. Vol ambitie en vastbesloten om daar datgene te doen wat bij de NOS absoluut niet kon: een gewaag dere vorm van parlementaire journalis tiek bedrijven. Zijn plan mislukte, omdat het TV 10-avontuur op een faliekante mis lukking uitdraaide. Elias verdween van het scherm. Met Feike Salverda bedacht hij in opdracht van loop van den Ende een formule voor informatieve programma's. En hij werkte sinds begin dit jaar ook free lance voor De Krant op Zondag. Zijn krul- lenkop verschijnt van 5 mei af weer met een zekere regelmaat op het scherm. Bij RTL 4, het commerciële station dat hem heeft aangetrokken als eindredacteur/pre- sentator van het politieke magazine De Vierde Kamer. De 36-jarige Elias is als een kind zo blij. Want: „Televisie is spannen der dan schrijven." Ton Elias heeft er nooit een geheim van ge maakt dat hij destijds met bonje bij de NOS is vertrokken. „Ik was het destijds volstrekt oneens met de voorzichtige aanpak van po litici bij Den Haag Vandaag. En dat heb ik intern tamelijk ferm proberen uit te knok ken, maar ik heb dat verloren. Aan vechtlust blijkt hij niets te hebben inge boet. Boordevol ideeën zit Elias. De sleutel woorden die hij met betrekking tot zijn nieuwe politieke programma laat vallen: spannend, serieus, recht-voor z'n-raap, hel der. Hij verwacht veel van De Vierde Kamer. Wil z'n gasten, één per aflevering, steeds zover zien te krijgen dat ze „praten alsof ze op verjaarsvisite zijn". Elias: „Het wordt niet glossy, niet moof. Het moet een no-nonsense-programma zijn. Gewoon helder en duidelijk, maar ook wel met respect. Serieus, zonder trucjes." ..Trucjes?'' „Bij voorbeeld, als iemand ergens absoluut niet over wil praten dat dan tóch doen. Nee, ik zeg van tevoren: ik accepteer dat u daar over niet wil praten en dan doe ik het ook niet. Of ik accepteer het niet en dan is het aan de gast om te zeggen: ik kom wel of ik kom niet. Flauwekul loont niet op de lange Ton Elias in gesprek met El co Brinkman, voorzitter van de Tweede Kamerfractie van het CDA: „Ik wil proberen door het harnas van tevoren bedachte argumenten heen te breken." btvANP

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6