Binnenland Afschaffen wao geen taboe PvdA 'Bond blijft spreekbuis arbeider' 'Rechtszekerheid in gevaar' 'Kamer buitenspel bij afval-deal" AITAN ERDOGAN RONALD FRISART N PATRICK V T KLOMPMAKER SJAAK ai (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (CPD). Inter Press Service (IPS). NIEUWSLIJN Vrouw moet bijbetalen voor nieuwe pil Vrouwen die via het ziekenfonds zijn verzekerd, krijgen de nieuwste anti-conceptiepillen na 1 juli niet meer geheel vergoed. Dan voert de overheid het nieuwe systeem voor geneesmidde lenvergoeding in. Wie vernieuwde pillen wil, moet alle extra kos ten boven de vastgestelde prijs zelf betalen. Die prijs is op grond van oudere pilsoorten vastgesteld. Pillen die bijvoorbeeld selec tiever werken en minder hormonale stoffen bevatten, vallen daar niet onder. Maximumsnelheid A16 terug naar 100 Automobilisten op de A16 tussen de Moerdijkbrug en Breda mo gen vanaf vandaag niet harder rijden dan honderd kilometer per uur. Aanleiding voor deze maatregel is het ernstige ongeval dat 6 november vorig jaar in dicht mist op deze weg, waarbij acht do den vielen. Het terugbrengen van de maximum-snelheid van 120 naar 100 kilometer per uur is slechts één van de maatrege len die minister Maij van verkeer en waterstaat voor de A16 op stapel heeft staan. Zo wordt in het najaar bij Breda een mistindi- catiesysteem aangelegd. Kamer: duidelijkheid over 'Aids-info' Een kamermeerderheid wil van staatssecretaris Simons van volksgezondheid opheldering over het weigeren van een extra subsidie aan het informatieblad 'Aids Info'. Ondanks toezeggin gen aan de Tweede Kamer vorig jaar blijkt dat het ministerie van wvc een subsidie-aanvraag van Aids Info heeft afgewezen. PvdA, CDA. D66 en WD willen nu weten waarom het blad geen rui mere begroting heeft gekregen. Oudere scholieren niet antisemitisch Het overgrote deel van de Nederlandse scholieren tussen de 14 en 19 jaar houdt er geen antisemitische en autoritaire denkbeel den op na. Dat blijkt uit een onderzoek van de Rijksuniversiteit in Utrecht. Minister D'Ancona van WVC heeft dit gisteren be kend gemaakt bij de opening van een expositie op het voormali ge kamp Westerbork. Zij wees er echter op dat de onderzochte scholieren e 1 Mei-vieringen PvdA discussie rond wao De Dag van de Arbeid heeft gisteren in het teken gestaan van de wao. Terwijl PvdA-fractieleider Wöltgens gister avond in Lage Vuursche liet weten dat het kabinet de wao'ers zo snel mogelijk duidelijkheid moet geven, liet staatssecretaris Ter Veld in Amersfoort weten dat ze mor gen het kabinet een pakket voorstellen voorlegt om wao'ers te herplaatsen. Partijleider Kok herhaalde in Al- mere dat beperking van de wao 'bespreekbaar' is. Herder op de dag zei vicefractievoorzitter Leijnse in de Kamer dat afschaffing van de wao 'niet taboe is voor zijn partij. OEN HAAG GPP-J •ren een selecte groep vormen. Er is nog weinig duidelijk denkbeelden van niet-schoolgaande en werkloze jonge Wöltgens riep tijdens een 1 mei-viering in het Koos Vor- rink-huis het kabinet op de op lossing te zoeken in het belonen van werkgevers die weinig werknemers naar de wao laten afvloeien en het bestraffen van degenen die dat niet doen. Ter Veld liet weten dat ze morgen in het kabinet een pak ket maatregelen zal presenteren om de groei van de wao in te dammen. Ze wil onder meer een herplaatsingsplan invoeren dat na zes weken of drie maan den met de wao'er moet wor den doorgesproken. Een ander voorstel is de werkgever te ver- Clichten om een (deels) ar- eidsongeschikte werknemer ander werk aan te bieden als dat binnen zijn bedrijf voorhan den is. Ter Veld koppelt daar de verplichting aan voor de werk nemer dat werk te accepteren. De PvdA moet laten zien dat ze de sociale zekerheid overeind kunnen houden. Die heeft zijn waarde nog niet verloren, aldus te Veld Eerder op de dag zei vice fractievoorzitter Leijnse tijdens overleg met minister De Vries dat afschaffing van de wao voor de PvdA 'niet taboe' is. „Maar het is op dit moment wel voor bij onze denkhorizonaldus Leijnse. De Kamer kaartte giste ren na met Ter Veld. De Vries. Lubbers en Kok. Lubbers waar schuwde deze week tot ergernis van de PvdA dat de koppeling tussen lonen en uitkeringen on houdbaar wordt. Leijnse noem de die uitlatingen ..te voorba rig". De Kamer maakte het Lub bers echter niet te moeilijk, en accepteerde zijn „u moet niet de brenger van slechte berich ten bekritiseren, maar degene die het verzwijgt". Volgens Lubbers waren zijn uitlatingen „niet voorbarig, om dat de tijd om nog wat te doen kort is". Kok zei „de zorgen van de premier over de loonontwik keling en het aantal uitkerings gerechtigden te delen". Lubbers herhaalde nog eens dat de nieu we wet over de koppeling, die ook regelt wanneer van dat principe kan worden afgewe ken, binnen enkele weken wordt ingediend. De Vries zei dat het uitgelekte plan om per 1 juli volgend jaar de wao ai te schaffen geen con creet voorstel in de minister raad is. Het is vooralsnog „lou ter een variant die de moeite waard is bij de discussie te be trekken". Beckers bepleit Progressieve Volkspartij Fractievoorzitter Beckers van Groen Links heeft gisteren de PvdA gevraagd om serieus over de oprichting van een Progres sieve Volkspartij na te denken. Op een 1 mei-viering in Zwolle noemde ze het zelfs de laatste kans voor de PvdA om meer kiezers aan zich te binden. Beckers vindt dat de PvdA duidelijk moet kiezen voor milieu boven werk en inkomen en daarover met Groen Links en D66 het gesprek moet aangaan. Dit is een mogelijkheid de vage wens van een Progressieve Volkspartij nu eens concreet in houd te geven en de mogelijk heden daartoe uit te testen, al dus Beckers. 'Maak vier supergemeenten in Randstad' Alle dorpen en steden in de Randstad moeten opgaan in vier stadsgewesten: Amsterdam, Rotterdam, Den 'Haag en Utrecht. De besturen daarvan moeten de taken van het rijk en provincie overnemen, terwijl deelraden zich met de afzon derlijke plaatsen moeten bezig houden. Volgens de Raad voor het bin nenlands bestuur, die dit advies vandaag heeft aangeboden aan het kabinet, zijn de huidige ge meenschappelijke regelingen van gemeenten ontoereikend: het bestuur is ineffectief, ineffi ciënt en weinig democratisch. Temidden van een aantal genodigden bekijkt koningin Beatnx f gisteren op de Dag van de Arbeid opende AMSTERDAM ANP Op de volgens burgemeester Van Thijn ..meest geschikte plek die het museum en de stad Am sterdam zich kunnen wensen" heeft koningin Beatrix gisteren het Nationaal Vakbondsmuse um geopend. Het is gevestigd in de voormalige „burcht" van de Algemene Nederlandse Dia mantbewerkersbond aan de Henri Polaklaan. De laatste be woner was de FNV. Volgens Van Thijn heeft de arbeidersbeweging in Amster dam altijd een voortrekkers functie voor de rest van Neder land gehad. Als voorbeeld noemde hij onder andere de spoorwegstaking van 1903, die in de Amsterdamse havens be gon en uitgroeide tot de eerste massale staking in het land Oud-minister De Gaay Fort man („Ik denk dat het bestuur het aardig vond om een nog Ie vend museumstuk aan hei woord te laten i maakte van de gelegenheid gebruik om een warm pleidooi te houden voor de handhaving van de vrije zon dag. „Die moeten we niet opof fcren aan wat de techniek zegt dat noodzakelijk is voor een goede economische ontwikke ling. Het principe van een rust dag in een steeds jachtiger wor dende wereld moet blijven.' Tevens slak hij de vakbewr ging een hart onder de riem met een uithaal naar WD lei der Bolkestein. „Het ledental blijf hier en daar stilstaan of daalt zelfs. Dat is voor sommige lieden aanleiding om de legin math* van de bonden als spreekbuis van de arbeiden, ter discussie te stellen. Maar tege lijkertijd hoor ie niemand, on danks het afnemend aantal mensen dat gaat stemmen, ooit de representativiteit van het CDA in twijfel trekken aldus de oud CDA t nenlandse zaken - Raad van State luit noodklok over werkdruk Bij een inval in twee kassen en een schuur in en rond Stadskanaal heeft de politie gisteren naar schatting 14.000 hennepplanten in beslag genomen. Naast de hennepplanten zijn ook nog een auto en een forse hoeveelheid hasj in beslag genomen. De plan ten zijn inmiddels afgevoerd naar de vuilverbranding in Duiven bij Arnhem. Volgens Officier van Jus titie Frank zijn er nog geen aan houdingen verricht. „We starten eerst een onderzoek om alles op een rijtje te zetten. We weten nog niet wie we wel en wie we niet als verdachten moeten aanmerken," aldus Frank. toto anp karii zwaniveid BERICHTEN DEN HAAG ANP De Raad van State verzuipt in het werk. Het aantal zaken blijft toenemen, terwijl verzoeken om uitbreiding van het personeels bestand telkens worden afgewe zen. Aldus vice president Schol ten in het gisteren gepresen teerde jaarverslag. De rechtsze kerheid voor de burger komt daardoor in het gedrang Scholten memoreerde dat zo wel bij de begroting voor 1990 als voor '91 om uitbreiding is gevraagd. Tot nu toe zonder re sultaat. De bestaande proble men zullen door de extra kor ting in het kader van de tussen balans nog verder verscherpen, meent Scholten. De voorzitter van de afdeling rechtspraak van de Raad Bou kema. voorziet zelfs dat Neder land op termijn niet meer zal voldoen aan één van dc ele mentaire beginselen van eer rechtsstaat, namelijk het recht op een proces binnen een rede lijke termijn. Hij wijst erop dat het aantal behandelde zaken vorig jaar steeg tot 16.401 (in 1989 14.817) en het aantal schorsingen tot 5.031 (in '89 4.775). Het aantal in behandc ling zijnde zaken stond op 31 december 1990 op 16 873 een jaar eerder was de werkvoor raad 15.291). „Deze toename baart zorgen. Het is voor dc reeh(zoekenden niet alleen van belang dat zij hun geschil aan een onafhankelijke rechter kun nen voorleggen, maar vooral dat deze zijn oordeel snel kan geven, aldus Bou kema. olgens de staatsraad kan de duur van afhandeling nogal ver schillen. Voor vluchtelingenza ken ligt die tussen anderhalf en dnc jaar ..Met uitschieters naar boven. En dal vind ik lang'al dus Boukema Volgens Schollen krijgt de Raad als de tekenen met he driegen er dit jaar dertig men sen bij. Hij voegde er onmtddcl lijk aan toe dat een urihrriding met tachtig plaatsen nodig is om dc achterstanden wrg te werken. Alphen heeft geen plek voor Madurodam Madurodam heeft een extern adviesbureau opdracht gegeven binnen Nederland naar een ge schikte nieuwe vestigingsplaats te zoeken en over negen weken advies uit te brengen. Ma durodam wilde uitbreiden in de Scheveningse bosjes, maar dat leverde veel protesten op. Sindsdien hebben zich tien tot twintig gemeenten gemeld die Madurodam wel willen heb ben. Daaronder is Alphen aan den Rijn. Een woordvoerder van de gemeente verklaarde van morgen dat het gemeentebe stuur niet weet waar zij de mi niatuur-stad zou moeten huis vesten. HET VERZETSMUSEUM in Overloon is sinds gisteren een tentoonstelingsgebouw over de concentratiekampen in Europa en Azië rijker. Minister D'Anco na van WVC opende het in een heuvel op het voormalige slag veld van Overloon ingegeraven gebouw. Op de tentoonstelling worden thema's als straf, gevan genschap tot en met de zogehe ten Endlösung in beeld ge bracht met foto's, dia's, docu menten en authentieke voor werpen. URENCO DICHT tot er een ver gunning is voor de verrijking van uranium. Dat heeft Groen Links gisteren van minister An- driessen van economische za ken geëist. De fractie reageert daarmee op het besluit van de Raad van State om de beschik king te vernietigen waarbij de minister van economische za ken Urenco Nederland in 1987 een vergunning verleende voor uitbreiding van uraniumverrij king ten behoeve van kerncen trales. DE OV STUDENTENKAART BV gaat met ingang van 6 mei du plicaten binnen veertien dagen verstrekken. De controle op de rechtmatigheid vindt dan pas na het verstrekken van de kaart plaats, zo heeft het bedrijfs gis teren bekendgemaakt. De Con sumentenbond spande vorig maand met succes een kort ge ding aan tegen de Staat en het bedrijf om de wachttijd te ver korten van acht naar twee we ken. DE LIJFRENTE-AFTREK moet vijfduizend gulden per persoon per jaar blijven, zo hebben CDA en PvdA vastgelegd in een amendement op het wetsont werp Brede Herwaardering. Staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën wil zoals eerder gemeld vasthouden aan een af trek van 10.000 gulden per jaar per echtpaar. De grens voor premir aftrek lag VOrig faal pp 17.116 gulden. De WD vindt de afspraak tussen CDA en PvdA 'een produkt van een goed ge sprek in de achterkamer'. HET BRANDEND IIART van Midden Limburg' heeft gisteren in Roermond acties aangekon digd tegen de oprichting van een grootschalige vuilverbran dingsinstallatie in Buggenum (gemeente Haelen). Bij het plat form zijn tien milieugroepen aangesloten. De provincie wil daar jaarlijks 600.000 ton vuil verbranden. DE SLUITING VAN KALKAR mag Nederland niets kosten, vindt minister Andriessen van economische zaken. Het mis lukte project heeft Nederland al 1,2 miljard gekost. De sluiting van de snelle kweekreactor gaat nog eens honderden miljoenen kosten. Om de reactor aan de gang te krijgen zou nog vele miljarden vergen. EEN VROUWELIJKS DIAKEN is nog ver weg. De rechtbank in Den Bosch heeft het verzoek van Tiny van Lieshout-Van As- seldonk uit Volkel om toegela ten te worden tot de diakenop leiding Van het bisdom Den Bosch, niet ontvankelijk ver klaard. vaarden, maar bisschop Ter Schure zelf. Noch het bisdom noch het seminarie bezitten volgens het kerkelijk wetboek de bevoegdheid mensen tot de diakenopleiding toe te laten. w Genieten KEUKENHOF Elk ,oar n,ey» Elke doq ondm Groen Links w il opheldering Alders over convenant met bedrijven OEN HAAG ANP Groen Links vreest dat het par lement huiten spel komt te staan bij het convenant over verpakkingen dal minister Al ders van milieu binnenkort wil sluiten met het bedrijfsleven. Kamerlid Willem» wil dat Alders zich binnenkort in de Kamer komt verantwoorden voor zijn aanpak. Het convenant beoogt een vermindering van de hoeveel heid verpakkingen met min stens 10 procent in bet jaar 2000. Bovendien moet dan zo ker 60 procent voor hergebruik geschikt zijn. Het convenant zou op I april worden getekend, maar Aiders liet toen weten dat er ..enkele wekenuitstel was Naar in Den Haag verluidt heeft de Stichting Verpakkingen en Milieu (SVM). waarinj ongrveer is op wencel 120 bedrijven zijn aangesloten, het convenant naar alle aangc sloten leden apart ter onderte kening toegestuurd. Onbekend i dit moment nog of daad lelijk alle leden van de SVM de overeenkomst wensen te on derschrijven. De Tweede KameT wil het convenant snel zien Volgens Groen Links-kamerlid Wil Jems dreigt het gevaar dat straks het parlement niet meer in staat zal zijn dc overeenkomst desgr- wensi aan te scherpen, omdat dc bedrijven zich slechts zullen willen houden aan de tekst van bel iontwil wwmei ders overeenstemming is be reikt. 1 iaarmce. aldus Willems. is de Tweetic Kamer ..volledig over geleverd" aan dc bedrijven. Hij is gezien eerdere berichten over het convenant. ..uiterst pessi mistisch" over dc inhoud. Het convenant heeft veel voeten in de aarde gehad Meer dan anderhalf jaar nebben overhekl. bedrijfsleven, milieu- en consu mentenorganisaties onderhart dcid. Bij dc laatste rondes zijn dc maatschappelijke organisa tics buiten spH komen te staan De Stichting Natuur en Milieu en de Consumentenbond het» ben dan ook al te kennen gege ven weinig vertrouwen te heb ben in de overeenkomst De bi) de SVM aangrsiotcn onderin- mingen zouden niet werkelijk bereid zijn de afvalberg van ver pakkingm flink aan te pakken In dr laatste fase wil de SVM geen commentaar meer te ge ven I en woordvoerder van het ministerie van milieu brbert houdt het erop da! ..de laatste puntjes op deiwordrn gezn

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3