Extra Ziek zijn van je werk Ergonomie: 'de stofzuiger van de WAO' DE WAO staat ter discus sie. Tweemaal arbeidsom standigheden ziek zijn van je werk; en: ergono mie, goeie spullen om mee te werken en een goede plek. aanmaak voor compostgrond voor de champignonteelt. Erkenning van deze aan doening kwam pas toen de Roosendaalse bedrijfsarts H. van de Bogart er een proef schrift aan wijdde. Zijn onderzoek heeft preventieve maatregelen tot gevolg gehad. De Alkmaarse bedrijfsarts en medewerker van het CORONEL-laboratorium van het AMC, Ciert van der Laan. is zeer te spreken over het 'Centrum voor beroepsziekten'; „Op deze manier kunnen beroepsziekten veel sneller worden herkend en behandeld. Net als in de ons omringende landen zou er aan dit centrum ook een polikliniek moeten worden verbonden, waar mensen kunnen worden onderzocht en behandeld, als er in 'gewone' ziekenhuizen niet voldoende ken nis aanwezig is". Volgens Van der Laan zijn de voordelen van een dergelijk centrum duidelijk bewezen in het buitenland. „Maar vraag me niet hoe veel geld je op den duur kunt besparen als je beroepsziekten in een vroeg stadium kunt herkennen. Dat is nauwelijks hard te maken. Dat het geldbesparend zal werken is echter zo klaar als een klontje". Hij ziet ais deskundige op het gebied van beroepsziekten de laatste jaren veel voor beelden van werkgevers die zelf al actie on dernemen om de arbeidsomstandigheden te verbeteren. „Kijk bijvoorbeeld naar een bedrijf als Albert Heijn. Daar is een tijdje geleden opgemerkt dat cassières bij voort during verkeerde bewegingen maken. Daar door kregen ze last van de rug, nek en de armen. Daar is men nu begonnen om de kassa's zodanig in te richten dat de cassiè res met het gezicht naar de klant toezitten en alleen maar de artikelen van rechts naar links hoeven te leggen. In de meeste super markten is het nog een beweging van voor naar achteren, wat erg belastend is voor de wervelkolom". Ontslag Een ander voorbeeld is de werkgever in de schildersbranche die een van zijn mensen naar Van der Laan stuurde, omdat hij ver moedde dat de man leed aan het Organisch Psycho Syndroom. De werknemer zelf ont kende het. Van der Laan: „Maar dat zie je wel vaker. Veel mensen houden hun klach ten voor zich uit angst hun baan te verlie zen. Ik heb hem toch geadviseerd niet meer aan het werk te gaan als schilder. Een half jaar later meldde hij zich opnieuw. Hij was nu kok in een inrichting geworden. Hij kon weer een boek lezen, was niet meer vergee tachtig, zijn vrouw vond hem aardiger en hij had geen agressieve buien meer. Mede dankzij zijn baas, die zijn probleem vroeg tijdig herkende". Ex-schilder M. Poot had gewild dat ook hij vroeger op de gevaren van zijn werk was ge wezen. „Nu roepen de verffabrikanten wel luid dat ze milieuvriendelijke verfsoorten produceren, op waterbasis, maar er is maar een klein deel van die rottroep uitgehaald. Natuurlijk is het positief dat schildersbedrij- véri bewuster met hun werknemers om gaan en eindelijk het probleem erkennen. Het Sociaal Fonds Bouwnijverheid voert dit jaar een onderzoek uit onder duizend schil ders. Ze moeten wel. Ik zie collega's nog steeds tri-chloor gebruiken bij het ontvetten van een deur die geschilderd moet worden. Ik weet dat nog steeds afbijtmiddelen wor den gebruikt. Ik hoor nog altijd dat veel schilders 's avonds beroerd en lamlendig thuiskomen terwijl ze denken dat het door het harde werken komt". Voor Poot is het belangrijk dat zijn ziekte en die van honderden collega's erkend wordt als beroepsziekte. „We zullen heus niet alle maal schadeclaims gaan indienen. Daar gaat het helemaal niet om. Het gaat óók om de mensen die nu actief zijn als schilder en die het gevaar lopen in dezelfde situatie te recht te komen als ik. Die straks ook zon dermeer de WAO in worden geschopt. Vooral dat heb ik ervaren als zeer onrecht vaardig. Ik zeg vaak dat ik me net een kwast voel. Toen ik versleten was, ben ik wegge gooid Werknemers vechten soms jaren voor erkenning beroepsziekte Door schimmels in de compost kan een champignonkweker een zogenaam 'champignonkwe- kerslong' oplopen. niet in een psychiatrische inrichting, hij heeft me nog nooit mishandeld in et*n agressieve bui en hij heeft nog nooit een /elfmoordpoging gedaan. Vergeleken met enkele andere slachtoffers kun je zelfs zeg gen dat zijn gezondheid nog betrekkelijk goed is". Atlas OPS is een ernstige beroepsziekte. In de on langs uitgebrachte 'Arbo Atlas' worden de meeste beroepsziekten in kaart gebracht. Ziekten waardoor een werknemer langdurig en zelfs blijvend wordt uitgeschakeld, maar ook minder ernstige aandoeningen. Cijfers over het aantal mensen dat ziek is als ge volg van ongezond werk, zijn er nauwelijks. Zevenendertig procent van de negenhon derdduizend arbeidsongeschikten in Ne derland zou een 'Beroepsziekte' hebben. F NV-medewerker Marcel Wilders vermoedt dat dit cijfer een te lage schatting is, omdat veel van de beroepsziekten niet worden er- knul. Wilders is blij met de Arbo Atlas. „Nu nog wordt vaak gezegd dat een ziekte een indi vidueel geval is en niets heeft te maken met het werk. Werkgevers voelen zich daarom nauwelijks geroepen om de risico's van be paalde functies in het bedrijf weg te nemen. De atlas kan een middel zijn om in toekom stige CAO-ondcrhandelingen betere ar beidsomstandigheden af te dwingen". Nederland loopt ver achter op andere lan den in Europa wat betreft de registratie en de kennis over beroepsziekten. Dat is niet altijd zo geweest. Vroeger was in Nederland de Ongevallenwet van kracht. Die wet regel de de uitkering bij ongevallen en ziekte als gevolg van het werk. Sinds deze is vervan gen door de WAO. doet het er niet meer toe waardoor iemand ziek is geworden, want een uitkering krijg men toch wel. Daarom is er tientallen jaren niet bijgehouden welke beroepen bijzonder ziekmakend zijn. welke klachten er precies bij een bepaalde functie voorkomen en hoeveel mensen dezelfde klachten hebben. Het ontbreken van kennis leidde tot onderschatting van het probleem en dus tot het ontbreken van maatregelen om de risico's zo klein mogelijk te maken. Hyantintenschurft Nederland telt 180 bedrijfsgezondheids diensten. waarvan de helft periodiek onder zoek doet naar klachten van werknemers over hun arbeidsomstandigheden. Op die manier zijn wel diverse ziekten boven water gekomen, zoals nu bekende kwalen als hardhorendheid in de metaalindustrie en in de fruitteelt (tractoren, kettingzagen) en rugklachten bij garagemedewerkers en cas sières. Maar ook minder bekende ziektes als kappersexceem (uitslag als gevolg van aller lei chemicaliën waarmee in kapperszaken wordt gewerkt) en hyaricintenschurft (uit slag voorkomend bij hyacinttelers). In de champignonteelt is de zogenaamde 'champigonkwekerslong' sinds enige tijd berucht. Drie procent van alle werkenden in deze tak van tuinbouw lijdt aan deze vrij ernstige ziekte. De 'champignonkwe- kerslong' wordt veroorzaakt door het inade men van schimmels die vrijkomen bij de Bouwvakkers belanden In de wao vanwege rugklachten. foto cees zorn Ruim driehonderddertigduizend mensen in Nederland zijn ziek als gevolg van hun beroep. In de onlangs uitgekomen 'Arbo Atlas' worden veel van deze 'beroepsziekten' in kaart gebracht. Het achthonderd pagina's tellende rap port kan een begin zijn van erkenning van veel van deze kwalen en een gede gen aanpak van de oorzaken. Want in tegenstelling tot het buitenland is het met die erkenning in Nederland slecht gesteld. Werknemers kunnen jaren van het kastje naar de muur worden gestuurd, voordat duidelijk is dat hun klachten het gevolg zijn van het ongezonde werk dat ze doen. Om een derge lijke lijdensweg in de toekomst te voorkomen is een 'Centrum voor Beroeps ziekten' nodig, zoals die in de ons omringende landen ook bestaat. Het Aca demisch Medisch Centrum in Amsterdam wil de komende jaren een experi ment houden, als aanzet voor een dergelijk informatie- en documentatie- punt, annex polikliniek. ten, liep hij de deur plat bij huisartsen en de Bedrijfsgezondheidsdienst. Die konden niets vinden. Het GAK stuurde hem daarom weer aan het werk, want Poot was volgens de artsen niet ziek. Psychisch Hij kwam onder behandeling van een psy chiater. Het waren immers psychische klachten. Lichamelijk werd nij in orde be vonden. „Ik ben van het kastje naar de muur gestuurd", zegt Poot nu. „In 1989 las ik in het FNV-magazine een verhaal met de titel 'Verf Om got van te worden'. Daarin stonden ervaringen van diverse schilders. Eindelijk wist ik dat ik niet de enige was. maar dat in het schildersbedrijf, maar ook bij autospuitbedrijven en drukkerijen hon derden mensen dezelfde klachten hebben Poot heeft met zijn echtgenote de 'Belan genorganisatie Oplosmiddelenslachtoffers' opgericht. In korte tijd meldden zich hon derd mensen aan als lid van Poot's belan genorganisatie. „Opvallend veel echtgeno tes van schilders en drukkers. De verhalen die je van hen hoort zijn werkelijk hemel tergend", zegt mevrouw Poot. „Soms denk ik dat wij nog in een bevoorrechte positie zitten. Wij zijn nog bij elkaar, mijn man zit I ien jaar zit M. Poot uit l^lystad nu thuis. En in die jaren is hij. volgens zijn vrouw en kinderen een ander mens geworden. De 56- jarige ex-schilder heeft voortdurend hevige hoofdpijn, zijn spijsvertering is in het hon derd gelopen, hij heeft concentratieproble men, is altijd moe en kan met zijn pijnlijke handen en vingers nauwelijks iets doen. Soms wordt hij zomaar agressief. Zijn vrouw laat hem dan maar even begaan. Soms is het wel eens lastig hem ervan te overtuigen dat hij een film op de tv al vier keer heeft gezien. Zijn geheugen laat hem regelmatig in de steek. „Ik voel me steeds verder aftakelen, terwijl ik al jaren niet meer werk" Poot lijdt aan het zogenaamde Organisch Psycho Syndroom, simpel afgekort tot OPS. Opgelopen tijdens zijn werk als schilder in de bouw, waarbij hij elke dag weer hoge concentraties oplosmiddelen inademde. Ze hebben zijn zenuwstelsel onherstelbaar vernield. Een beroepsziekte dus. Maar Poot krijgt pas de laatste jaren enige erkenning dat zijn klachten ook werkelijk te wijten zijn aan hel werk dat hij dertig jaar lang met veel plezier deed. Toen zijn klachten hem tien jaar terug het werk onmogelijk maak Europese normen komen, inhoud is nog wat vaag „Ergonomie is de stofzuiger van de arbeids ongeschiktheid". Een uitspraak die wat overdreven klinkt, maar waarmee wordt be doeld dat goede inrichting van werkplekken en mensvriendelijk ontwerp van machines en andere gebruiksvoorwerpen veel ar beidsongeschiktheid kan voorkomen. En zelfs dat door toepassing van ergonomie arbeidsongeschikt geworden werknemers opnieuw aan passende arbeid kunnen worden geholpen. Deze mening nuldigt men bij de Nederlandse Vereniging vooi Ergonomie (NAVE). Woord voerder I. C. Sijmonsbergen zegt dat een preventieve aan pak wonderen kan doen in be drijven. .Als ondernemers hun eigen belang begrijpen zullen ze investeren in ergonomie. Et varing in grote bedrijven, die ei gen ergonomen in dienst heb ben, is wat dit betreft leerzaam. Die, betrekkelijk kleine, investe ringen verdienen zich terug". „Zo doet een goede en gezonde werkhouding wonderen, als daarvoor tenminste de voorwaarden zijn geschapen. Ook durven wij de stelling aan aldus Sijmonsbergen. „dat duizenden met sen uit die arbeidsongeschiktheid kunnen terugkeren. Bedrijven moeten dan bijvoor beeld durven investeren in speciale, dure stoelen, een voorwaarde om mensen met gklachten het verrichten van arbeid kracht. De inhoud daarvan is nu nog wat vaag. Nederland heeft er niet op gewacht. Dezelfde richtlijnen gaan straks gelden voor de langste EG-onderdanen (Nederlanders) en de kortste (Portugezen). Volgens des kundigen heerst nu 'een lichte chaos'. Ne derlandse maatstaven zijn vaak al vergaand. Invoering verplicht Ergonomisch ontworpen produktiemidde- Ergonomie De Nederlandse Vereniging voor Ergonomie hanteert de volgende omschrijving voor het begrip ergonomie: „Ergonomie streeft naar het zodanig ontwerpen van gebruiksvoorwerpen, technische syste men en taken, dat de veiligheid, de gezondheid, het comfort en het doeltreffend functioneren van mensen worden bevorderd IX» NWE heeft nu 650 leden; de meeste actieve ergonomen zijn lid en daarmee heeft ons land op dit gebied de grootste dichtheid ter wereld. Ergonomen zijn een bont gezelschap specialisten: ze vari ëren van zeer technisch tot zeer sociaal ingestelde lieden; van psy chologen tot verpleegkundigen of artsen. Ze kunnen van huis uit fysiotherapeut zijn. maar ook een studie bedrijfskunde achter de rug hebben. Het beroep 'ergonoom' is formeel-juridisch nog niet geregeld en niet beschermd. Maar de maatschappelijke erkenning van dit wrerk begint op gang te komen. rugklachten het vem gelijk te maken". I er bevordering van betere arbeidsomstan digheden in berii ijveii worden ook op ergo nomisch gebied Europese nonpen van Ien en gebruiksartikelen hebben éën ding gemeen: er is rekening gehouden met de ei sen en behoeften van de gebruikers en met bun taken. Volgens de Arbowet. die op 1 oktober 1990 volledig van kracht werd. is invoering van ergonomische normen ver plicht. Daarbij is 'de stand van de ergono mie', de actuele situatie op het vakgebied, de maatstaf. Een vlottend begrip, zegt ir. P. Voskamp, die bij het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid belast is met de uitvoering van de ergonomische aspecten uit de Arbowet. Werkgevers zijn verplicht de stand van za ken te kennen. Alle bedrijven met meer dan 500 werknemers moeten eigen ergonomen in dienst hebben. SoZaWe doet veel om de actuele stand van de ergonomie te helpen invullen. Nederlandse normen en een be oordelingsmethode voor ergonomie wor den ontwikkeld. Er is een handboek met richtlijnen gemaakt voor de er gonomie van werkplekken. Sa men met de Nederlandse Ver eniging voor Ergonomie en het Ned. Instituut voor Preventie ve Geneeskunde TNO is een post-academische opleiding tot ergonoom ontwikkeld. Een gloednieuw hulpmiddel is het documentatiesysteem IDEé dat de drie juist genoem de instanties samen maakten, een geautomatiseerd Informa tie- en Documentatiesysteem Ergonomie. Voskamp toont een boekwerk van 400 pagi na's met beschrijvingen van 350 ergonomische onder- zoeks- en ontwikkelingspro jecten, gestart tussen 1982 en 1989 en afkomstig van totaal 70 initiatiefnemers. De NA A I vergroot en actualiseert deze da tabase. Men denkt dat maar een klein deel van alle sedert 1982 uitgevoerde projecten bekend is. Diverse grote bedrijven (Philips. PTT. Hoogovens) zijn bijvoorbeeld niet. of onvoldoende, vertegenwoordigd. Gezien de ontwikkelingen op wetsgebied is het naar Voskamp's mening tijd dat bedrij ven ernst maken met ergonomie Straks zal de Arbowet werkgevers in gebreke stellen. Bedrijfsleidingen en ondernemingsraden. maar ook vakbonden moeten zich ermee bezig houden. Momenteel hebben de bedrijven te maken met een vloed van regels en normen, zowel Nederlands als Europees. Er moet nog wat meer samenhang in. zegt Voskamp. Eu ropese richtlijnen komen uit diverse gele dingen van de Brusselse bureaucratie. De indruk bestaat dat die wat langs elkaar heen werken. In ieder geval is er een certifice- rings- en keuringsregime aan verbonden: Europees keurmerk 'CE'. Het Europees Certificatie Instituut stelt fun damentele eisen. Streven is binnen de EG geen machine, werktuig, meubilair e.d. te hebben met ergonomische gebreken. 'Brussel' begrijpt dat eind 1992 niet haal baar is voor dit veelomvattende terrein. De situatie is nu dat de overheid let op wat het bedrijfsleven doet om dat tot norm te ver heffen. terwijl het bedrijfsleven wat betreft richtlijnen kijkt naar overheidsvoorschrif ten. In sommige gevallen wordt zelfs ge wacht met investeringsbeslissingen. De NWE propageert dus sterk bevordering van ergonomisch verantwoorde werkom standigheden. In sommige ondernemingen bestaat al de verplichting ergonomen in te schakelen bij het ontwerp van nieuwe ge bouwen of ruimten. De overtuiging groeit dat 'zieke gebouwen' mede kunnen worden voorkomen door betrekkelijke kleinigheden zoals individueel te openen ramen en goe de ventilatie. Voorbeeld van een ergonomische aanpak in de praktijk is het puntlassen van autozij wanden bij Volvo Car in Born (L). Aan- en afvoerhandelingen bleken een zwaardere ergonomische belasting voor de werkers dan het laswerk zelf. Wijzigingen in die on derdelen van het proces waren duur, kost ten veel inspanning, maar verdienden zich zelf, economisch gezien, terug. Ook ver minderde het ziekteverzuim en nam de motivatie van betrokkenen toe. Verrassend effect was dat door de inzet van robots min der lassers nodig waren. De overtolligen konden via omscholing binnen het bedrijf worden herplaatst. Sancties Wat zijn de sancties op het achterwege la ten van verbeteringen waartoe de Arbowet verplicht? De Arbeidsinspectie controleert, zegt Voskamp, maar natuurlijk niet alle 400.000 in aanmerking komende bedrijven. Werknemers kunnen zelf een controlerende rol spelen. Door voorlichting via onderne mingsraden dringt informatie op de werk vloer door. OR'en zijn trouwens verplicht hun bevindingen op Arbo-gebied schrifte lijk vast te leggen. Overtredingen zijn straf baar. vallen onder de Wet Economische Mededinging. Voor goede toepassing van ergonomie ligt nog een groot gebied braak. Bijvoorbeeld it het onderwijs, waarvoor de Arbowet echter niet geldt. Volgens Voskamp ontdekt de Ar beidsinspectie in scholen de 'meest vreselij ke mankementen'. Er is weinig tegen te doen. Pas bij hevige klachten laat men voor de kinderen aangepaste meubels komen. Onderwijs is echt een 'achtergebleven ge bied'. waar ergonomen succes zouden Kun nen hebben.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 30