Economie Philips tempert optimisme na goede kwartaalcijfers 'Dag van de arbeidsonrust' veroorzaakt amper deining Kalverenmarkt kan niet bestaan van vel en botten Donderdag 2 Mei 1991 1J ANINE BOSMA Vonngtvtng: JAN KUNCC 29 HET BEGEMANN-CONCERN van Joep van den Nieuwenhuyzen wil de Rotterdamse Droogdok Maatschappij (RDM) in Rotterdam overnemen Van den Nieuwenhuyzen garandeert dat de overname geen gedwongen ontslagen tot gevolg zalhebben DE ROBECO GROEP heeft vanmor gen dne nieuwe beleggingsfondsen voor particulieren geïntroduceerd die zijn gencht op de dne belangnjkste economische gebieden in de wereld: de Verenigde Staten, Europa en het Verre Oosten/Australië NIEUWSLIJN Madrid gaat strijd aan met boeren MADRID RUUD D€ WTT De Spaanse regering wil het aantal boeren de komende tien jaar met 50 procent ver minderen. De nieuwe minis ter van landbouw. Pedro Sol bes. die dat deze week ver klaarde in een interview met het Madrileense dagblad El Pais. ziet daarin de enige mogelijkheid om de Spaanse landbouw economisch te la ten concurreren met de ove rige EG-landen. Volgens Solbes is het erg moeilijk om exacte cijfers te geven over het aantal boe ren. „Wij gaan er vanuit dat op dit moment 11.2 procent van de actieve bevolking (ruim 1,2 miljoen mensen) werkzaam is in de agrarische sector. In landen als Frank rijk is dat 6 procent; dat is het cijfer waarnaar wij stre- Dat percentage van 11,2 verschilt overigens nogal per regio. Op de Balearen bij voorbeeld of in Catalonië werkt niet meer daïi 5 pro cent van de beroepsbevol king in de landbouw of vee teelt. In Andalusië of Extre- madura ligt het percentage rond de 25 procent. „Wij moeten door gericht beleid de werkgelegenheid in be paalde gebieden herstructu reren zodat daar minder boeren een betere boterham kunnen verdienen", aldus Solbes. Solbes' uitlatingen zullen weinig steun ondervinden in de Spaanse agrarische sector. De afgelopen maanden werd massaal gestaakt door boe ren en veetelers die betere prijzen eisen en meer over heidsbescherming tegen goedkopere import uit de overige EG-landen. Met na me de hoge rente in Spanje, die tussen de 12 en de 16 procent ligt, vormt een groot obstakel voor nieuwe, maar hoognodige investeringen. Een van de negatieve ge volgen van de hoge werk loosheid en armoede in de Spaanse landbouw is de leegloop van het planeland: „We zullen er alles aan doen om te voorkomen dat het planeland van Spanje verla ten raakt of verandert in een uitgestrekte vlakte. We moe ten het binnenland openleg gen door betere wegen, scholen, medische voorzie ningen en communicatiemo gelijkheden en vooral het de centraliseren van de werkge legenheid", aldus Solbes. Omzet speelgoedfabriek Lego stijgt De Deense speelgoedfabrikant Lego heeft vorig jaar zijn omzet zien toenemen van 3.65 miljard tot 3,92 miljard kroon. Dat is 1.16 miljard gulden. De nettowinst zakte echter van 346.1 mil joen tot 297,5 miljoen kroon 87,8 miljoen gulden. Lego inves teerde vorig jaar 177 miljoen gulden in fabrieken en uitrusting. Dat is meer dan de speelgoedfabriek ooifvoor dat doel heeft ge ïnvesteerd. BARNEVELD Nauwelijks belangstelling was er deze week voor de bekende Kalveren- markt in Bameveld, die gisteren haar deuren sloot. De dieren die wer den verhandeld stonden verloren in een hoek van de immense schuur. FOTO GPD ROLAND DE BRUIN werd er geen opgave gedaan van de aanvoer, tot het laatst bepaalden de prijzen van Bar neveld de prijs van het kalfs vlees. In Nederland en ver in het buitenland, tot in Italië toe, werd de handel nauwgezet ge volgd. Oud-marktmeester G. van de Beek leidde de handel de eerste 27 jaar. „Tegenwoordig komt er vaak slecht vee, het uitschot. Vroeger, toen we begonnen, was dat anders. Vanaf het begin liep de markt als een spoor. We kregen goed vee, dat vaak direct naar Italië ging. We hadden da gen dat er 17 of 18 wagons vér- trokken." Van de Beek denkt met enige trots nog terug aan de absolute topdag: op een dag werden 2.008 kalveren verhandeld. Dat was in de periode 1964/1965, toen Barneveld de grootste Ne derlandse kalvermarkt was. In die jaren bereikte de markt een omzet van meer dan 56.000 stuks vee. Daarna werd het langzaam minder, maar zelfs in 1985 was de omzet nog altijd 30.000 stuks. Dat veranderde snel: 1988 slechts 9.200 stuks, en in 1989 nog maar 6.279 kalveren Het verlies groeide mede daardoor tot 20.000 gulden per jaar. te veel voor een armlastige ge meente. Nu de kalverenmarkt is ver dwenen. blijft in Barneveld op de woensdag een markt voor kleine dieren over. Op donder dag is er nog de eiermarkt, ook al een symbool van vergane glo rie. De kippen-, schapen-, ho ning-. en varkensmarkt zijn al verdwenen. Precies dertig jaar geleden, op 8 mei 1961, werd de eerste weke lijkse markt voor vette kalveren in Barneveld gehouden. Giste ren sloot de markt voor het laatst haar deuren. Een teruglo pende aanvoer van goede, vet gemeste kalveren deed het be drijf de das om. Mesters en opkopers moeten zich vanaf komende week op de veemarkten van Utrecht en Den Bosch vervoegen, die het aan bod graag willen verhandelen. Maar ook daar zal de sector 'vette kalveren' een marginaal bestaan leiden. Slachterijen eisen immers een constante aanvoer van vee van een bepaalde kwaliteit. Zij zijn daar alleen van verzekerd wan neer zij zelf contracten met boeren sluiten. Een groepje kalveren staat verloren in de hoek van de im mense markthal in Bameveld. Meer dan zestig of zeventig die ren zullen het niet zijn. Schon kige beesten zijn het. die af en toe het melancholieke geloei voortbrengen dat bij de soort hoort. Zelfs het ongeoefende oog kan zien dat het veelal niet om beste beesten gaat. Slechts een enkel kalf lijkt volgroeid. Veel dieren bestaan alleen uit vel en botten. Andere tonen vergroei ingen, een gevolg van het trap pen tegen de kist waarin ze de 26 weken van hun leven hebben doorgebracht. De meeste zullen de avond niet meer halen. Eens was de markt de groot ste van ons land. en een van de belangrijkste in de EG. En ook al De aandeelhouders van Philips, vandaag bijeen in de 'Evenementenhal' in Eindhoven, willen vooral antwoord op één vraag: Gaat Philips over jaar ook weer dividend uitkeren? Bij de toelichting op de positieve cijfers over het eerste kwartaal deed de financiële man in de raad van bestuur, H.HA Appelo, nog uiterst terughoudend. „De cijfers zijn bemoedigend, maar we zijn nog lang niet waar we zijn willen", zei hij gisteren. menten-elektronica. Een strate gische overheveling die achteraf goed oogt. De inmiddels weer snel stijgende winst bij Consu menten-elektronica, met name veroorzaakt door hoge verkoop van beeld- en geluidsappara tuur. wordt met dat verlies be last en valt lager uit. Aan de andere kant zitten er in de cijfers over het eerste kwartaal geen hele grote verte keningen. Een jaar eerder kon de verkoop van de defensietak van het concern Hollandse Sig naai Apparaten het bedrijfsre sultaat van 6 miljoen winst op poetsen tot een nettowinst van 336 miljoen gulden. Terwijl er geen dergelijke 'bijzondere ba ten' te melden zijn over de eer ste drie maanden van dit jaar, vertoont de post 'niet aan pro- duktsektoren toegerekende re sultaten' een positief resultaat van 71 miljoen gulden. Volgens Appelo is dat grotendeels te- Het bedrijfsresultaat over de eerste drie maanden van het jaar 655 miljoen gulden en de nettowinst van 135 miljoen gulden zien er op het eerste ge zicht weer positief uit. Vergele ken met het uiterst schamele bedrijfsresultaat over het eerste kwartaal van 1990 (6 miljoen) die tot de crisis bij het concern leidde, zijn de nu gepubliceerde cijfers zelfs 'zonnig' te noemen. .Alle produktdivisies spelen weer quitte of maken winst", al dus Appelo. Er zit echter een aantal 'mitsen' en 'maren' aan het zonnige beeld van 's lands grootste industriële onderne ming. Zo kon de divisie voor in formatietechnologie positieve ciifers presenteren door over plaatsing van de nog altijd fors verliesgevende personal com puters naar de divisie consu danken aan de verkoop van de grond waarop in Berlijn een la boratorium van Philips geves tigd was Philips hoopt verder dat in de loop van dit jaar ook meer te merken is van de enorme ope ratie van personeelsafslankin- gen (Centurion). Appelo denkt dat deze campagne die topman Jan Timmer vorig jaar heeft in gezet. eerder vruchten afwerpt dan was verwacht. „Maar ik kan niet garanderen dat door Cen turion de resultaten in het twee de kwartaal even sterk zal doen toenemen". Bij de presentatie van het jaarverslag op 28 febru ari voorspelde Timmer nog dat de effecten van de bezuinigin gen pas in de tweede helft van 1991 zichtbaar zouden worden. Dat Appelo gisteren en mis schien ook topman Timmer voor de aandeelhoudersverga dering vandaag uiterst voor zichtig blijven met voorspellin gen voor de rest van het jaar. heeft te maken met de onzekere internationale economie. „De recessie in de Verenigde Staten duurt langer dan verwachtal dus Appelo. Vooral de lichtsec- tor in de VS heeft ook in het eer ste kwartaal voor forse verliezen gezorgd Dne van de negen lampenfabrieken van Philips in Noord Amen ka zijn inmiddels bezig de poorten te sluiten. Wanneer de dollar echter een dubbeltje hoger noteert dan waarmee voor 1991 rekening wordt gehouden gemiddeld f 1.75 op jaarbasis betekent dat voor de multinational al snel een verhoging van de winst met 100 tot 150 miljoen gulden Er gloort zelfs een extraatje voor de Philips-kas. Per 1 juli moet de Amerikaanse firma Whirlpool de eerste termijn be talen van de verkoop van de witgoedafdeling (ijskasten, was machines en dergelijke) door Philips. Dat levert 250 miljoen gulden op. De Amerikanen heb ben al laten weten ook de rest over te willen nemen, goed voor 750 miljoen gulden FME: 'Als het effe kan vandaag nog een akkoord in de metaal' HAARLEM J ANINE BOSMA „De directeur?" De receptionis te van RDM in Rotterdam rea geert verbaasd. „Het is hier uit gestorven. Er is alleen een me dewerker van de brandbeveili ging. Hartstikke rustig." Onder de directies van veel van de 25 metaalbedrijven die gisteren werden platgelegd, veroorzaak te de 'dag van de arbeidsonrust' gisteren nauwelijks opschud ding. Gelaten wordt afgewacht of het bonden en werkgevers vandaag alsnog lukt tot een ver gelijk te komen over een cao voor de metaal- en elektrotech nische industrie (200.000 werk nemers). Gistermiddag. Voor de poor ten van de meeste bedrijven is het uitgestorven. Sommige be drijfsleidingen melden dat er nog een „handjevol stakers staat". Bij scheepswerf Wilton Fijenoord staat volgens direc teur Schuurman „nog een man of tien voor de poort. De mees ten zijn vanmorgen gekomen, hebben zich ingeschreven en zijn weer naar huis geeaan. Ja, erg solidair met het stanngsco- mité zijn ze niet." De produktie bij de scheeps werf ligt stil. Hoe groot de finan ciële gevolgen daarvan zullen zijn, durft Schuurman niet te zeggen. „Dat hangt van de op drachtgevers af hè. Hoe die rea geren op de vertraging. Maar ja. dat we verlies lijden staat vast." Eigenlijk vinat hij dat de actie, de grootste in de metaal sinds 1977, niet had gehoeven. „Als je het mij vraagt liggen vraag en aanbod dicht bij elkaar. Daar moeten vakbonden en werkge vers toch uit kunnen komen. Wij blijven in elk geval positief dat het snel achter de rug is. Tenslotte bleek het bij Hoog ovens vorige week ook mogelijk om in twee uur tijd alsnog tot een vergelijk te komen Bij sommige bedrijven gonst het in de loop van de middag van de geruchten dat een ak koord tussen de bonden en de FME (werkgevers in de metaal) binnen handbereik is Op het hoofdkantoor van de Industrie bond FNV weet men van niets, la. FME-voorzitter Blankert heeft inderdaad gezegd dat er nog 'speelruimte' is. „Maar laat 'm eerst maar eens aangeven wat hij daarmee bedoelt. Zo niet, dan gaan de stakingen ge woon door tot Hemewaart zegt een woordvoerder De woorden van Blankert doen fie vakbond echter wel grijpen naar pen en papier om de FME-voorzitter uit te nodi gen. vandaag naar de Sloter- meerlaan in Amsterdam te ko men om zijn uitlatingen in de pers toe te lichten Op het FME hoofdkantoor in Een werknemer van Hol land la Kloos in Krimpen i i de Ussei bekijkt de uitgestorven fabriekshal. Bij het constructiebedrijf gingen gisteren 450 werknemers in staking fotogto. acx JMDMMUM Zoetermeer blijft het stil. „Blan kert kan blijkbaar zijn fax en te lefoon niet vinden". zegt een CNV-woordvoerder cynisch. Hij benadrukt dat de honden te al len tijde bereid zijn verder te praten „als de FME tenminste inhoudelijk op onze eisen in gaat". De houding van de werkge vers zit de bonden hoog. Zo hoog. dat ze op 18 april boos wegbeenden uit het cao over leg, nog voordat de FME met een eindbod voor de lonen kon komen. Heikele punten vormen de wao en de vut. De bonden eisen dat werknemers vanaf 55 jaar een aanvulling krijgen op hun wao tr* 87.5 procent van het laatstverdiende loon. De FME biedt 80 procent voor werknemers vanaf 58 jaar. De vut moet volgens de bonden worden uitgebreid, zodat werk nemers die al veertig jaar hij een bedrijf werken er ook ge bruik van kunnen maken. On aanvaardbaar, vindt de FME. omdat dan in één klap drie tot vierduizend werknemers zou den vertrekken. Voor die zaken wordt nu door de stakende arbeiders geknokt „De FME dacht dat ze ons bot weg kon afwijzen, maar heeft daarmee de frustratie onder schat die leeft bij de bonden en hun achterban zegt de NV woordvoerder. De woede is groot, benadmkl hij „Ik heb zelfs al gehoord van bedrijven waar de werknemers tot 15 mei estafette-stakingen willen hou den. De eerste stakingsdag zit er rond half vi|f s middags vrijwel op. Nog altijd gren henrht uit Zoetermeer Vmchtwagrnfa briek Scania in Zwolle heeft er dan ook een hard hoofd in dat de stakingen snel zijn afgrlo pen. Het bedrijf had een rrdclij ke dag. Slechts 180 van de 1 500 werknemers legden het werk neer Maar dat kan natuurlijk nog altijd omslaan in een volle dlge staking", zegt woordvoer der Lotman mismoedig Het bedrijf wist de produktie in een laag tempo voort te zet ten rn aan li.-i Ékk W dl middag rolden zo n twintig vrachtwagens van de band. tr gen veertig vijftig op normale dagen (vruchten dat bet be drijf probeerde kantoorperso nee! in te zrtten. ontkent hij. „Nee, nee. Ik heb geen idee waar dat verbaal vandaan komt Dat Scania door de bonden b 'uitverkoren' begrijpt Lotman niet Het brdroefi hem. zegt hij „We zrin ren prima ondrme ming Ik zie dan ook gren redrn voor onrust en stakingen Ja. we zi|n lid van de KMF. en staan achter de manier waarop zij tr werk gaat Blankert herft al oer der grzegd dat de werkgrvrrs nog niet bet achterste van hun tong hebben laten zien. Dan b er toch geen reden meteen in staking te gaan?' Rond half zes is er eindelijk bericht uit Zortermeer Blankert gaal in op de uitnodiging van de FNV. lm wijziging In de hou ding van de wcrkgrvrrs7 WonrdvT»erdrT Beunk zegt van niet. „Dat er wat ons betreft sprei ruimte is. hebben we vort gr maand al grzegd Hij ergert zxh aan de brie gang van zaken waarbij bet feit dal er al „tal van overeenkom Men zijn over allerlei briangnjke zaken, zoals scholing voor net grmak wordt vergrim Volgrns Beunk is er zelfs voor „95 procent overeenstemming over terugdringing van hel ziek trverruim. cm belangrijk ton fikt punt. waarhij de f Mi wrt gert tegemoet te komen aan de eis van de bonden om een genoemd plan van aanpak voor alle bedrijven verplicht tr «tri len. Of er nog vandaag cm cao akkoord uil de bus rolt7 Ais het effe kan natuurlijk wei Maar fa ro gemakkelijk gaat dat merstaJ niet"

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 29