Extra Groot alarm voor drugssmokkelaars in Argentinië Het foute imago van John Major 'Ook nieuwe wet in Turkije vrijbrief voor martelingen' Donderdag 2 mei 1991 28 President Menem schakelt leger en Amerikanen in Drugssmokkelaars in Argentinië zijn gewaarschuwd. President Carlos Me nem heeft het groene licht gegeven voor een offensief van de Argentijnse strijdkrachten, samen met de gevreesde Amerikaanse Drugsbestrijdings dienst (DKA). De eerste klus wordt het in kaart brengen vanuit de lucht van eventuele cocaplantages en illegale landingsstroken. BUENOS AIRES«INEKE HOLTW1JK«CPO f Jrugssmokkelaars en andere Argentijnen hoorden het nieuws onlangs in een radio en televisietoespraak tot de natie, waarin Menem het nieuwe pakket maatregelen be kend maakte om corruptie en handel in verdovende middelen te bestrijden. Menem wil onder meer de doodstraf voor handela ren en een and maflawet De Argentijnen worden in I^tijns-Amerika gezien als zelfbewust, bij het arrogante af hen verloren Falkland oorlog heeft niets af gedaan aan hun Eerste-Wereldaspiraties. Dat de regering nu de hulp van de Ameri kaanse ambassade heeft ingeroepen, snijdt door de Argentijnse ziel. Menem legde spe ciaal voor ae gekwetste nationalisten uit waarom de Amerikanen mogen meedoen. Drugsbendes zijn machtig, en als Argenti nië niet oppast, worden we een tweede Peru en Colombia, aldus Menem. Pikant detail: nog geen week eerder had de Argentijnse president zijn landgenoten voorgehouden dat er in Argentinië geen drugs werden gesmokkeld of dollars wit ge wassen. De plotselinge moed om de proble men onder ogen te zien, heeft Menem ver moedelijk geput uit gesprekken met de Amerikaanse ambassadeur in Buenos Aires. [Je DEA, die kantoor houdt op de tweede verdieping van de ambassade, is niet scheutig met informatie. Deze week lekte via de directeur van de Argentijnse centrale Bank uit. dat de DEA de bank vorig jaar nog had gevraagd mee te helpen met een on derzoek naar cocaïne-kapitalen. Panamees model Het heeft er de schijn van dat Argentinië ge deeltelijk de rol van Panama heeft overge nomen sinds de val van generaal Manuel Noriega. Volgens een In Spanje gearresteer de drugssmoïdcelaar, die deel uitmaakte van de connectie Buenos Aires, is het afgelopen jaar meer dan acht miljard dollar via Argen tinië en Uruguay in het legale bankcircuit terecht gekomen. Het Panamees model - bescherming op hoog niveau - werd in Argentinië gekopi eerd. In Panama ontpopte Noriega zich als een vindingrijke bondgenoot voor de cocaï- nemafia uit Medellin. In Argentinië toon den de schoonfamilie van ae president en enkele regeringsfunctionarissen zich be hulpzaam bij het witwassen. Althans, dat zegt de berouwvolle drugssmokkelaar. President Menem zit tussen twee vuren. Aan de ene kant is daar de DEA en de Spaanse justitie die druk achter het onder zoek zetten, aan de andere kant is de fami lie vèn zijn echtgenote Zulema Yoma, die het onderzoek wil vertragen. De Yoma's, die alle beschuldigingen ontkennen, zijn net als de familie Menem uit Syrië afkomstig, en beide families onderhouden nauwe betrek- tinpn Zulema die echtscheiding heeft aange vraagd. heeft er nooit enige twijfel over la ten bestaan dat ze heel wat vuile was kan buiten hangen over hooggeplaatste Argen tijnen, inclusief de president. Woensdag meldde het dagblad La Nacion dat Zulema Yoma in het parlement onthullingen wil doen. Vooruitgang Wordt Menems positie nu bedreigd? Moet de president, wiens schoonfamilie mogelijk contacten onderhoudt met drugshandela ren, aftreden? Een kleine straatenquète in President Carlos Menem en zijn vrouw Zulema Yoma. De familie Yoma zou betrokken bij een drugsschandaal in Argentinië. het centrum van Buenos Aires laat zien hoe verschillend de Argentijnen denken. Na tuurlijk hoeft de president niet af te treden. Het is toch zijn schoonfamilie, en niet hij zelf. „In een stevige democratie zou een president in zo'n geval weggaan", consta teert een leraar. „Hier niet: Argentiniëis nog maar kort een democratie. Het is een hele vooruitgang dat de kranten openlijk over de familie van de president zulke dingen kun nen schrijven". Er is begrip voor het feit dat de president zijn familie in bescherming neemt. Tenslot te zijn er geen bewijzen. De president is de underdog, vinden velen. „Hij staat helemaal .illeen", becommentarieert een taxichauf feur. Kenners van de Argentijnse politiek geloven evenmin dat de positie van de president ernstig ondermijnd wordt door dit nieuwste schandaal. „Belangrijker is of het econo misch plan slaagt. Als het goed gaat met de economie, staat Menem in één klap boven alle kritiek", meent de commentator van een grote krant. Op straat staat voor de meesten vast dat de familie van de president „vast wel iets" heeft gedaan. „Iedereen is corrupt, van hoog tot laag, maar vooral hoog. Ze denken dat ze alles mogen als ze een vriendje zijn van kolonel zus-of-zo en achterneef van de president", zegt een bouwvakker. Zijn bit terheid vindt houvast in de serie corruptie schandalen die het afgelopen jaar naar bui ten kwam. Zelfs de kerk heeft haar beklag gedaan. „Dit is een land van bedriegers en oplichters geworden", zei de aartsbisschop van Buenos Aires vorig jaar. Minst vertrouwen Uit een deze week gepubliceerd onderzoek blijkt dat politici de beroepsgroep vormen die de Argentijnen het minst vertrouwen. Slechts zeven procent van de bevolking ge looft in hen. De politici worden op de hie len gevolgd door vakbondsbestuurders. Le raren blijken het meeste vertrouwen te ge nieten: 62 procent. Slechts één op de vier Argentijnen gelooft in de rechterlijke macht. De affaire-Yoma geeft de twijfelaars opnieuw stof tot over denking. De Spaanse justitiè heeft de na men doorgegeven van zeven personen die betrokken zouden zijn bij de Buenos Aires- connectie. Eén persoon zit vast, twee ande ren zijn op borgtocht vrijgelaten rond en te gen twee anderen is een uitleverings- en opsporingsbevel uitgevaardigd. Alleen Ka- rim, de zwager van Menem, en Amira Yoma gaan vrijuit wat de Argentijnse justitie be treft. Amira, die koffers met dollars zou hebben versleept, is door de Argentijnse rechter van verdenking ontheven. Bewijzen dat ze wél een koerierster was, zal niet mee vallen. Zelfs tegen de Panamese generaal Noriega, die een notoire slechterik was en zijn tijd beidt in een Amerikaanse gevange nis, is de bewijsvoering nog steeds niet rond. Intellectuelen en oppositie: LONDEN.CECS VAN ZWEEDEN*CPD „Ik zag Major op televisie en ik ben bang dat zijn huidige jas volkomen fout is". Zijn politieke tegenstanders mogen de Britse premier als een aartstwijfelaar beschouwen, in de modewereld heeft Major ook niet lou ter aanhangers. Michael Mullin, internatio naal verkoop-directeur van het concern Crombic stuurde Major vorige maand zelfs een nieuwe, meer eigentijdse overjas. Michael l oot ging de geschiedenis in als de leider die een verdeelde labour partij ach terliet. Een aardige man die altoos gehuld was in een soort Teger-jack met capuchon, waarmee hij naar eigen zeggen ooit gecom plimenteerd was door de Koningin Moeder. Eoot verloor in '83 de verkiezingen, onder meer vanwege zijn antieke imago. Toen John Major vorige maand een bezoek bracht aan de Sovjetunie, wist zijn perschef hem op het laatste moment te overreden zonder overjas de erewacht af te nemen bij het (iraf van de Onbekende Soldaat. De koude was weliswaar bijtend, maar het ver schil met Gorbatsjov zou te frappant zijn geweest. Zelf ging de Russische leider ge kleed in een stijlvolle creatie van het Crom- bie-merk 'Savile Row'. Evenals Foot is Major een aardige man. Mi nister van financiën Kok. die afgelopen zon dag op Downing Street 10 mee at, was dui delijk onder de indruk van zijn charme. Door Thatcher was Kok nooit uitgenodigd, zei hij later tegen Nederlandse journalisten. Ia, een keer was hij op de thee geweest, in zijn tijd als vakbondsleider. „Maar toen had ik wel heel weinig spreektijd". Maior is anders. Hij laat mensen uitspreken en luistert zelfs. Toen hij drie weken gele den op televisie werd geïnterviewd door mevrouw Sue Lawley. zweeg hij als zij hem onderbrak. Op een heleboel vragen wist hij geen exact antwoord. In iets meer dan 20 minuten tijds gebruikte hij 43 keer de onze kere frase „ik denk dat". Major is duidelijk een 'mister nice guy". Na dat interview werd hij genadeloos neer gesaheld. Door mevrouw lawley aangeval len op zijn gebrekkige opleiding, zei de pre mier dat niet alleen diploma's de man ma ken. Er waren sarcastische reacties uit de oppositiewereld. „Geen wonder dat de con servatieven het onderwijs elf jaar lang heb ben verwaarloosd", zei een hooggeleerde li beraal. „Ze vinden dat diploma's er niet toe doen". Inmiddels weet de natie alles omtrent zijn persoon. Zijn vader was een trapeze-artiest in het circus, zelf was hij jarenlang werkloos en werd ooit voor een baan als husconduc teur afgewezen omdat hij niet kon rekenen. Zijn vrouw Norma, die in blauwe mantel pakjes dOOV lm hm gaat. is verlegen en De Britse premier John Major heeft het moeilijk. Het imago van de oplvolger v lang niet optimaal. Thatcher is nog bezorgd over zijn gezondheid. John komt slaap te kort. klaagde ze moederlijk tegen een huis-aan-huis blad, en daar kan hij ni« tegen. Onlangs werd ook de rest van de sluier van hem afgetrokken. De BBC dook in zijn ver leden, en onthulde dat Major zich ooit tot gemeenteraadslid van Lambeth had laten kiezen zonder eigenlijk in deze Londense gemeente te wonen. En zelf deelde de pre mier in een televisie-interview openhartig mee dat hij graag in boekenwinkels en pla tenzaken mocht rondneuzen, maar dat he laas niet meer kan doen. Een aardige man in een foute jas die - jawel - aan het hoofd van een verdeelde partij staat. Na de wittebroodsweken, die vanwe ge de Golfoorlog - maanden werden, is het onweer nu boven zijn hoofd losgebarsten. De aanvallen komen van de 'loony right', die zich in een drietal actiegroepen heeft verenigd: de No Turning Back Group, de Bruges Group en de Conservative Way For ward. Major, zo zeggen de actievoerders, verkwanselt de erfenis van het Thatcheris- me. Hij heeft het vlaggeschip van de poll tax tot zinken gebracht en de Europese Ge meenschap omhelsd. Thatcher heeft zich beperkt tot een drieste aanval op Europa („Het Lagerhuis bestaat 700 jaar, Duitslands parlement is 40 jaar oud, dat van Spanje 12 jaar en het Portuge se nog minder"). Toen zij aftrad, merkte ze dreigend op dat ze een „goede bijrijder" zou zijn in een kabinet-Major. Tot dusverre heeft ze zich echter verre gehouden van de „kinderlijke scheldkannonades", zoals Ma- foi de aanvallen op zün penoon omschreef De aanvallen van de Thatcheristen stellen Major voor een dilemma. Hij kan de aan vallers het gras voor de voeten wegmaaien door zo goed mogelijk over de rest van Thatchers erfgoed te waken. Maar dat zou koren op de molen van Labour zijn. Of hij kan zich verder distantiëren van de That cheristen. Maar ook dat is gevaarlijk. Zoals de Conservatief William Rees-Mogg in The Independent schreef: .Als Major de komen de verkiezingscampagne voert met als argu ment dat hij niet mevrouw Thatcher is. zal hij ontdekken dat Neil Kinnock een veel overtuigender niet-Thatcher is". Volgens de modewereld had bij nader in zien toch maar Douglas Hurd. de huidige minister van buitenlandse zaken, tot pre mier gekozen moeten worden Hurd schrijdt geregeld in een stijlvolle, tot op de enkels hangende, zachtgroene Burgermeis- ter-jas over het scherm en heeft daarmee grote indruk achtergelaten. De moderedac trice van de Londense krant Evening Stan- dard refereerde zelfs aan Hurd als een I „aangeklede Scud-raket". ISTANBUL*NADIRE MATEFWPS De Turkse regering heeft een begin ge maakt met de afschaffing van een aantal van de meest omstreden wetsartikelen. Westerse landen roemen deze „sprong voorwaarts naar de democratie". Maar in tellectuelen en de Turkse oppositie vrezen dat ze van de regen in de drup komen. De nieuwe wetten zijn volgens hen minstens even erg als de oude. Vorige week werden drie artikelen uit het Turkse strafrecht geschrapt, die de vrijheid van organisatie en van meningsuiting in Turkije beknotten. Ze waren gericht tegen communistische en fundamentalistisch is lamitische groeperingen. Tegelijk nam het parlement een wet aan die de Kurdische taal legaliseerde en stemde het in met de vrijlating op borgtocht van 45.000 gevange nen uit de overvolle Turkse cellen. Dat klinkt prachtig. Maar de andere kant van de medaille is dat ook eei nieuwe „anti-terroris- me wet" is aangeno men, die de nu ge schrapte artikelen ver vangt. „De nieuwe we betekent een verdere aantasting van de fun damentele vrijheden van de bevolking en verandert Turkije als het ware in een grote gevangenis", aldus Ce voom,a|ige conservatieve premier en lei tin Ozek, een van de der van de Parti, van he( Ware Pad Su|ey. meest vooraanstaande man Demire, d(e z(ch kritisd, heeft ultge|a. cnminologen van het Jen Qyer nieuwe Turl'eo land in een ongewoon scherp commentaar. Ook volgens Eyup Asik gaat de regering te ver in de nieuwe maatregelen tegen het ter rorisme. Asik is parlementslid voor de rege rende Moederland Partij en is tevens voor zitter van de parlementaire commissie voor de mensenrechten. Het is volgens hem niet in de haak de fundamentele mensenrech ten te beknotten om zo het terrorisme beter te kunnen aanpakken. Het felst bekritiseerde onderdeel van de nieuwe wet is de ruime definitie van het be grip terrorisme. Elke ondermijning van de staat, bedreiging van de staatsveiligheid en verstoring van de openbare orde door mid del van dreiging of geweld kan op basis van de wet als een terroristische daad worden beschouwd, waarvoor zware straffen gel den. De wet gaat zelfs zo ver dat niet alleen de veroordeelde, maar ook de organisatie waar hij of zij toe behoort en alle leden van die organisatie als terroristen worden ge zien. Daarmee wordt volgens critici van de wet via de achterdeur opnieuw het recht op vrije organisatie en meningsuiting om zeep geholpen. „We hebben vijftig jaar moeten vechten te gen de nu verdwenen artikelen 141 en 142. Ik hoop niet dat we nu weer net zo lang moeten knokken tegen de nieuwe wet. De ze wet verhindert het terrorisme niet. Met déze wet in de hand wordt de staat zelf een terrorist", aldus Muzaffer Erdost, voorzitter in Ankara van de vereniging voor de men senrechten. De rechten van verdachten op basis van de anti-terrorisme wet zijn vaag en slecht om schreven. In tegenstelling tot de behande ling van „gewone" gevangenen hebben de ze verdachten niet auto matisch recht op een advocaat van eigen keu ze. De politie hoeft al leen in het geheim te getuigen tegen de ver dachten. Critici zien in deze bepalingen een vrijbrief voor de politie om te martelen, een praktijk die in de Turkse cellen nu al aan de orde van de dag is. Onder de nieuwe wetten zijn een aantal massa processen tegen organi saties als de Confedera tie van Progressieve Ar beidersunies (Disk) en de Turkse Communisti sche Partij (TBKP) opge schort. Maar dat betekent niet dat de leden nu in vrijheid hun gang kunnen gaan. Het verbod op communistische en fundamen talistische organisaties blijft van kracht. Met de nieuwe wet worden de vrijheidsstraffen nog langer en de boetes nog hoger. Ook de voormalige conservatieve premier en leider van de Partij van het Ware Pad. Suleyman Demirel. heeft scherpe kritiek op de wetswijziging. Hij vreest dat de wet nieuw terrorisme zal uitlokken. Zelfs het schrappen van het verbod op de Kurdische taal. dat Turkije in het Westen veel goodwill opleverde, heeft een dubbele bodem. De taal mag binnenshuis gespro ken worden. Maar de boetes op het voeren van bijvoorbeeld in het Kurdisch gestelde slogans op openbare bijeenkomsten zijn verdrievoudigd.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28