Leiden Wachtlijst huizen studenten te lang T 'Als ik kon toveren was iedereen socialist' Donderdag 2 mei 1991 Redact»* 071-161400 KAREL BERKHOUT JAN ET VAN DüK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA GERT VISSER WIM WEGMAN Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 22 STEEDS In de vaart (1) ik net op de kabelkrant dat wet houder Van Dongen morgen middag hier vlakbij met een he likopter op een veldje zal lan den om de nieuwe aula van de Mondriaanscholengemeen- schap te openen. Dus nu ga ik de route van onze prestatieloop maar even aanpassen, want an ders riidt ze ons in de wielen. I oevallig begint de loop op het moment dat de helikopter moet landen", louis Kok. afdelings hoofd fysiotherapie van ver pleeghuis en aktiveringscen- trum Zuydtwijck aan de Aaltje Noordewierlaan. draait voor de wijziging zijn hand niet om. Hij is ervan overtuigd dat de presta- i u-loop. die morgenmiddag om drie uur rond Zuydtwijck start en waaraan iedereen tegen be taling van een tientje kan deel nemen. een succes wordt. De inschrijving begint om twee uur. "Ik bel) de route nu zo. dat je bij de keuze van de vijf kilo meterloop twee keer de toejui chingen van de bewoners in het huis kan zien en horen en bij tien kilometer dus vier keer". De opbrengst van de loop en de er aan vastgekop|>elde loterij, gaal naar Zuydtwijck's eigen re- creatieboot. die naast het ver pleeg- en verzorgingstehuis aan een zijarm van de Korte Vliet ligt afgemeerd. Kok en zijn collega Hans Bessel- se. hoofd van een verpleegafde- ling. zijn beiden lid van de bootcommissie. Zuydtwijck is waarschijnlijk de enige Neder landse instelling voor lichame lijk zieken en herstellenden die een dergelijke voorziening heeft. "Voor zover ik weet zijn er geen. of slechts een paar cen tra in Nederland, die een eigen boot voor de hun patiënten hebben", zegt Bevsels. In de vaart (2) Veertien jaar lang is Zuydtwijck in het bezit van het gelijknami ge middelgrote en overdekte vaartuig, dat bij de aanschaf door een Sassenheimse scheepsbouwer kaal werd afge leverd en door vrijwilligers ver der werd ingericht. Met succes, want jaarlijks maakt de 'Zuyd twijck van mei tot september met patiënten dagtochten, op dinsdag en donderdag. Iedere verpleegafdeling komt aan de beurt. "Meestal gaat de tocht richting Hraassemermeer of de Kaag. I n daar kun je dan ge makkelijk van boord om bij voorbeeld pannekoeken te gaan eten. Maar we komen ook een heel eind richting Delft", zo geeft Kok de eindbestemmin gen van de reis aan. De boot. die groot genoeg is voor bij voorbeeld twaalf rolstoelpatiën ten en enkele verplegers, dringt nog niet tot de Leidse binnen stad door. Maar daar kan de ge meente met haar doorvaarbaar- heidsplannen misschien wel wat aan doen. Overigens zijn Bessels en Kok over de gemeente Leiden zeer te spreken. Naast het verpleeg huis is de wijk 'De Coebel' in volle aanbouw. "En men wilde eerst een hele lage brug in het bouwplan opnemen, waar wij met de 'Zuijdtwijck' niet onder door zouden kunnen. Nu heeft men een brug gepland die wij net kunnen passeren, maar die te laag is voor mensen die in 'De Coebel' een huis van drie ton kopen en er met een enorm jacht onderdoor willen", ver klaart Besselse. Bovendien heeft de voortvarende gemeente voor volgend jaar ook de bouw van een nieuwe aanlegsteiger, hon derd meter van de oude. toege zegd. Kok: "Ze kwamen gelijk kijken, toen wij er over belden". In de vaart (3) Zuydtwijck voerde ooit actie om juist een boot te verkrijgen, ter wijl andere verpleeghuizen de MET POLITIEKE partijen is het eigenlijk maar niets gedaan, vindt de cabaret groep van de Jonge Soci alisten GEEN ROLSTOELBUSJE maar een boot wilde het verpleeghuis Zuydtwijck. 'want op het water ben je er pas echt uit' BURGERRAADSLIEDEN mand, die bij de aanvrager heeft gewoond, zich nooit bij het be volkingsregister heeft laten overschrijven naar zijn nieuwe adres. Het komt ook voor dat de aanvrager er niet van op de hoogte was dat iemand zich op zijn adres heeft laten inschrij ven. Dit merkt hij dan pas wan neer huursubsidie wordt aange vraagd. Verklaring Zodra een aanvrager het bericht ontvangt dat volgens het bevol kingsregister meer personen op zijn adres wonen dan hij heeft opgegeven, moet hij nagaan of deze informatie juist is. De vol gende gevallen kunnen worden onderscheiden: - De gegevens uit het bevol kingsregister kloppen en de voorschotten worden aange past. 2. De gegevens uit het bevol kingsregister kloppen niet. Het is mogelijk dat de aanvrager hiervan niet op de hoogte is. Hiervan is bijvoorbeeld sprake in het geval van mevrouw De Wit. Haar zoon heeft haar wo ning in februari 1990 verlaten, maar hij heeft hiervan nooit aangifte gedaan bij de afdeling Burgerzaken van de gemeente terwijl mevrouw De Wit in de veronderstelling was dat één en ander allang geregeld was. Zodra zij merkt dat dit niet het geval is. kan zij door middel van een speciaal formulier alsnog de overschrijving van haar zoon re gelen. Dit kan niet met terug werkende kracht. Mevrouw De Wit moet dus aantonen dat haar zoon inderdaad vanaf fe bruari niet meer bij haar heeft gewoond. In dit geval was dat eenvoudig, omdat zij via een verklaring van de verhuurder van haar zoon en de bankaf schriften van zijn huuroverboe- kingen kon aantonen dat hij zijn huidige woning reeds vanaf februari 1990 huurt. Wanneer in de bovengenoemde gevallen de huursubsidie wordt gestopt en voorschotten worden teruggevorderd, kan men bij de Gemeentelijk Sociale Dienst in bepaalde gevallen in aanmer- Idng komen voor een woonkos tentoeslag. De conclusie is dat men bij het aanvragen van huursubsidie er goed op moet letten dat het be volkingsregister overeenstemt met de werkelijkheid. Voor me vrouw De Wit liep het uiteinde lijk goed af. Maar niet in alle ge vallen is de werkelijke gang van zaken nog aan te tonen. (Het Instituut Burgerraadslieden is gevestigd aan de Breestraat 92 en noudf spreekuur na telefonische af spraak (254142 op dinsdag en woens dagmorgen) Aanvraag huursubsidie moet kloppen met bevolkingsregister I ot haar verbazing I ontvangt mevrouw JL- in ningbouwvereniging een brief met de volgende mededeling. Indien zij niet binnen twee we ken de inkomengegevens van haar huisgenoot opgeeft, wordt haar huursubsidie stopgezet en worden de reeds verstrekte voorschotten teruggevorderd. In de brief wordt bovendien vermeld dat uit gegevens van het bevolkingsregister is geble ken dat per 1 juli 1990 haar zoon nog in haar woning woon de. Zij had dit niet op het aan vraagformulier voor de huur subsidie opgegeven. Mevrouw De Wit begrijpt hier niets van. Haar zoon woont al sinds febru ari 1990 niet meer bij haar. Regelmatig krijgen wij vragen over dit probleem, waarbij in het bevolkingsregister meer personen op een adres inge schreven staan, dan in het aan vraagformulier is opgegeven. In deze gevallen wordt de aan vraag beoordeeld op basis van de gegevens uit het bevolkings register, tenzij de aanvrager kan aantonen dat deze niet juist zijn. Slaagt de aanvrager hierin niet. dan kan het gevolg zijn dat geen huursubsidie wordt toege kend. Hoe ontstaan deze pro blemen? Huisgenoten De huursubsidie wordt bere kend op basis van de belastbare inkomens van de aanvrager, de eventuele partner en de eventu ele huisgenoten. Onder huisge noten wordt verstaan (klein- kinderen, (groot)ouders, broers en zusters van de aanvrager en de partner. Van het inkomen van deze huisgenoten telt een bedrag van ten hoogste 7000 gulden niet mee voor de bere kening van de huursubsidie. Alle inkomsten van de aanvra ger, de partner en de huisgeno ten moeten worden opgegeven (tenzij het inkomen van een huisgenoot lager is dan 7000 gulden. Is er sprake van onder verhuur, dan wordt een korting aangebracht op de huurprijs, wat tot minder huursubsidie Mdt De gemeente controleert aan de hand van het bevolkingsregister of de informatie klopt. Is dit niet het geval, dan wordt via de wo- ningbouwereniging om ophel dering gevraagd. Reageert de aanvrager hierop niet. dan wordt de huursubsidie gestopt. De reeds verstrekte voorschot ten worden teruggevorderd. Wanneer het om een woning van een particuliere verhuurder gaat. vraagt de gemeente de aanvrager om nadere gegevens. In de meeste gevallen ontstaat de afwijking tussen aanvraag en bevolkingsregister omdat ie- Ereleden Volkenkunde LEIDEN ANPk Het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde in Leiden heeft ter gelegenheid van zijn '140-jarig bestaan zes geleerden benoemd tot erelid. Het zijn prof.dr. J. van Baal, oud bestuurslid van het insti tuut en gespecialiseerd in de culturele antropologie van Indonesië en Melanesië. dr. S.W. de Groot-Rosbergen, ken ner van de geschiedenis van het Caraibisch gebied, prof.dr. P.E. de Josselin de long. emeritus hoogleraar in de culturele an tropologie. prof.dr. Koentjara ningrat, gespecialiseerd in de theoretische antropologie van Indonesië, prof.dr. H G. Schultc Nordholt. emiritus-hooglaar culturele antropologie en prof.dr. A. Teeuw. kenner Indo nesische talen. VRUETUD door Emiel Fangmann telefoon 071-161444 Oplevering nieuw complex aan de Maredijk LEIDEN ROY KLOPPER Leiden heeft er weer 35 studen ten woningen bij, maar die zet ten weinig zoden aan de dijk. Er komen steeds meer eenheden voor twee persoons-huishou- dens, maar de wachtlijst wil maar niet slinken. Directeur A. Htibben van de Stichting Leidse Studentenhuis vesting opende gisteren het nieuwe complex twee- en drie kamerwoningen aan de Mare dijk. De straat waaraan het nieuwe Venetië-achtige com plex staat, heeft een eigen naam gekregen: het Schoolmeester pad. Er zijn 35 woningen, 18 voor studentenhuisvesting en 17 voor werkende jongeren. De totale kosten van het pro ject bedroegen bijna 3,7 miljoen gulden, hetgeen neerkomt op ruim een ton per eenheid. De huurprijs van de woningen, die al zijn bewoond, schommelt rond de 490 gulden per maand. Eigenlijk kan Studentenhuis vesting wel aan de gang blijven met de oplevering van dergelij ke projecten. De afgelopen ja ren heeft ze aan ae lopende band twee persoons-woningen uit de grond gestampt. De wachtlijst blijft evenwel net zo lang. "Blijkbaar is er veel ver borgen vraag, schrijven velen zich niet eens in omdat ze den ken toch geen kans te hebben", veronderstelt llübben. Momen teel staan 250 mensen inge schreven voor een woning die geschikt is voor een meerper- soons-huishouding. Veiligheid De stichting die zo n 4800 een heden bezit, en daarbij nog zo'n 700 kamers voor anderen be heert, is ook druk inet plannen voor renovatie van het woning bestand. Zo start deze week het groot onderhoud van het com plex Pelikaanhof midden in het centrum. De 532 kamers wor den in verschillende fasen aan gepakt. de verwachting is dat het werk eind volgend jaar klaar Het is een vrij ingrijpende operatie, waarbij veel aandacht wordt besteed aan de veiligheid. De bewoners van het complex worden nogal eens opgeschrikt door verscheidene vormen van criminaliteit. Het is de bedoe ling de brievenbussen naar bui ten te verplaatsen zodat de ge meenschappelijke ingangen kunnen worden afgesloten voor lieden die er niets te zoeken hebben. Voorts worden de keukens, de liften en andere gemeenschap- Het nieuwe complex studentenwoningen aan de Maredijk dat gisteren werd geopend. •foto wim ddkman pelijk voorzieningen verbeterd en is er veel aandacht besteed aan brandveiligheid. Aan de zij de van de Pelikaanstraat wor den de kamers voorzien van ge luidsisolatie omdat de herrie van het verkeer vrij hinderlijk is. De bewoners moeten tijdens de renovatie hun kamers verla ten en worden tijdelijk onderge bracht in andere woningen van studentenhuisvesting, zoals bij voorbeeld het voormalige Elisa beth-ziekenhuis aan de Hooi gracht. Het geld dat de renovatie gaat kosten, zo'n 8 miljoen gulden, wordt uitgesmeerd over twee jaar. Zo blijft er geld over om in de loop van volgend jaar ook andere woningen aan te pak ken. £oals aan de Hooigracht, Schelpenkade, Witte Singel en de jan van Goyenkade. Schrale opkomst bij Leidse 1 mei viering MEDEWERKER Voor de organisatie van de 1 mei viering gisteravond hadden de PvdA en Groen Links elkaar weer eens opgezocht. De opzet van verleden jaar om ieder af zonderlijk iets aan de herden king te doen (né samenwerking in voorgaande jaren), was bij nader inzien minder gelukkig gekozen. Gabaret, muziekoptre- dens en aandacht voor vluchte lingen vormden zo'n beetje het hoofdbestanddeel van de Leidse I mei viering gisteren in het An- tonius Clubhuis. "Een feest voor links Leiden of wat er van over is", omschreef Groen Links wet houder De la Mar (sociale zaken zaken) de happening. Over de tegenvallende op komst verschilden de menin gen. Om 22.30 zijn er 131 kaart jes verkocht (250 bezoekers wa ren verwacht) bij monde van de portier, maar volgens De lx Mar lopen er dan zo n 200 men sen rond. En dat hadden er nog meer kunnen zijn mits er meer in de programmering en publi citeit was geïnvesteerd. "Dat moet je alleen durven. Een paar goeie bands, een bekende caba retgroep en de mensen komen wel. Deze keer is er het een en ander fout gegaan", aldus de wethouder. De avond was opgehangen aan het thema 'arbeidsmonu- menten', maar door een com municatiestoornis tussen de or ganiserende lieden bleven toe spraken in dit kader achterwe ge. Wél was er aandacht voor Kurdistan en Iraanse vluchtelin gen. Twee Kurden, beiden poli tiek vluchteling en ruim tien jaar in Nederland woonachtig, bestegen het podium en boden een petitie aan met twee ver zoeken: erkenning van het zelf beschikkingsrecht voor Kurden en een oproep om dit vraagstuk bij een vredesconferentie voor het Midden-Oosten te betrek ken. Een Iraniër vroeg gehoor voor de aanhoudende, terroris tische aanslagen op Iraanse ver zetstrijders die inmiddels uit hun land zijn gevlucht. Tegen de Iraanse regering die voor de moorden oparacht geeft, moet protest worden aangetekend, zo betoogde de Iraniër. Solidariteit Solidariteit was het sleutel woord gisteravond. Dat bena drukten de stands van de Ver eniging Vluchtelingenwerk en de Wereldwinkel waar boekjes en produkten uit Derde Wereld landen konden worden gekocht. Naast deze serieuze zaken was er ook plaats ingeruimd voor een komische noot van de longe Socialisten (jongcrentak van de PvdA). Nederland is ziek. stelde de cabaretgroep van JS Louis Kok (links) en Hans Besselse van verpleeghuis Zuijdtwijck: "Deze boot is voor de bewoners toch de jus op de aardappel". foto henk bouwman voorkeur aan een rolstoelbusje bent. Met een busje zit je vaak twijck heeft voor de boot al ja- geven. "Maar een boot is toch vast in het verkeer En in een ren een vaste schipper. Kok: anders. Ie hebt op het water busje kunnen veel minder men- "Gilles van Beelen, een enthou- eerder het idee dat je er uit sen", zegt Louis Kok. Zuyd- siaste vrijwilliger en oud-visser uit Katwijk". En dat is iemand die niet zomaar aan het wiel staat, maar er ook van houdt met de mensen om te gaan en een praatje te maken". Wan neer de boot niet vaart, wordt de 'Zuydtwijck' soms ter be schikking gesteld van het het Zeehospitium of het psychoge riatrisch centrum 'Overduin' in Katwijk. "En dan krijgen wij hun busje". De reden voor de prestatieloop zal duidelijk zijn. Door de grote bezuinigingsdruk ligt de priori teit van het verpleeghuis niet bij het beschikbaar stellen van uit gebreide financiële middelen voor een boot. Kok: "Natuurlijk is er de afgelopen veertien jaar wel wat opgeknapt. En om de twee jaar wordt de bodem op nieuw geteerd". Bessels: "Nu is het vaartuig echter aan wn gro te opknapbeurt toe. Ie moet als je zo'n boot hebt toch al gauw rekenen op jaarlijks vierduizend gulden aan extra kosten", zegt Bessels. Kok en Besselse lopen zelf mor gen ook. "De vijf?", vraagt Kok. "Nee. de tien" antwoordt Bes selse. "Mooi, zo", reageert Kok. terwijl Bessels nog een van zijn motieven geeft. "Want zo'n boot is voor het huis toch de jam op het brood, of de jus op de aardappel". 'Klok getuigen brand verkeerd' KATWUK "Onjuist. Ik ga hierover niet ver der in discussie". Dat is de afge meten reactie van de Katwijkse politiecommisaris H. Roelevink op het door flatbewoners ge noemde tijdstip van de melding van de brand bij Parlevliet Van der Plas. Die zeggen op de bewuste zondag om 2.12 uur de politie te hebben gewaar schuwd; de politie zou de eerste melding pas om 2.52 uur heb ben binnengekregen. "We hebben de hele brand van de eerste tot en met de laatste minuut gerapporteerd. De eerste melding kregen we om 2.52 uur binnen en geen minuut eerder", houdt Roele vink vol. Bezoekers van het 'feest voor Links Leiden, of wat e en kwam met een parodie op alle partijprogramma's die ge nezing verkondigden. Eigenlijk was het niks gedaan met de po litieke partijen in Nederland. De wanhoop werd met een liedje geïllustreerd: "Als ik kon tove ren was niemand egoïst, dan waren alle mensen socialist". Applaus. Tot slot mocht ieder een de 'bio-naturale' mee lallen. Toch was het cabaret geen vermeende ontevredenheid. De Leidse afdeling van IS heeft ver leden week een motie bij het partijbureau van de PvdA inge diend, waarbij óm een landelijk congres wordt gevraagd. Tij dens dat congres kunnen alle PvdA-leden hun bezwaren en wensen kenbaar maken. "Want veel te veel mensen zijn het on eens met de huidige koers van de PvdA", zegt IS-voorzitter Marleen Buizer. "Er bestaan momenteel tal van ideeën bij le den. hoe het anders kan. De PvdA moet openstaan voor die veranderingen". Buizer ver wacht dat zo'n manifestatie na Of inderdaad iedereen zit te wachten op vernieuwing, is nog maar de vraag. P. Geerlings (84). socialist in hart en nieren: "Ik begrijp de reactie van de jonge re garde wel. Als het even niet gaat, meteen schreeuwen om vernieuwing. Maar je kunt toch geen radicale ommekeer ver wachten zodra de regering een iets andere samenstelling heeft? AGENDA DONDERDAG 2 MEI Leiden Lunchconcert door Tamara Roem jantsev (piano), van 12.45 tot 13.30 uur in de Kapelzaal van K&O, Haze- wmdsteeg. Bmgo-avond voor bewoners en pa- tienten met hun familieleden, m ver pleeghuis Zuydtwijck (Aaitje Noorde wierlaan 50). aanvang 20.00 uur. VRIJDAG 3 MEI Leiden Sponsorlopen van 5 en 10 kilome ter. m tuin verpleeghuis Zuydtwijck. aanvang 15.00 uur. inschrijving 10 gulden bij receptie verpleeghuis. Lisse Tentoonstelling Alstroemena-Bouvar- dia. van 8 00 tot 18 30 uur m het Kon. Beatrix Paviljoen m de Keuken hof.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22