Buitenland Dodental in Bangladesh stijgt snel L" 1 V .4 Geallieerden willen dat Irak politiemacht aanvaardt ANC twijfelt over voortzetting onderhandelingen met De Klerk Staatsgreep in Lesotho Woensdag 1 mei 1991 Redact»* 023-150225 RONALD FRJSART (cM) /eftaJ.ngen: MARCR£ET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vom^eving: JAN KUNGE 4 NIEUWSLIJN Chinese Lech Walesa vrijgelaten De oprichter en leider van China's eerste onafhankelijke vak bond sinds 1949 is na 22 maanden zonder proces vrijgelaten. Hang Dongfang gaf zichzelf indertijd aan nadat het Chinese le ger in het voorjaar van l%9 de democratiseringsbeweging in Pe king neersloeg. Volgens de mensenrechtenorganisatie Asia Watch is Han weer thuis, maar is hij ernstig aangetast door de veteranenziekte. Drie keer levenslang voor Palestijn hen districtsrechtbank in Tel Aviv heeft gisteren een Palestijn tot drie maal levenslang veroordeeld wegens het doodsteken van drie Israëliërs in een fabriek in Jaffa, vorig jaar jaar december. De rechter in het proces tegen de Palestijn vroeg zich openlijk af waarom de Israëlische wetgeving in dergelijke gevallen niet in de doodstraf voorziet. Een Israëlische soldaat werd door een dis trictsrechtbank in Jeruzalem veroordeeld tot zeven jaar gevange nisstraf wegens poging tot moord op een Palestijns gezin. Proces Winnie Mandela verdaagd Het proces tegen Winnie Mandela, die wordt beschuldigd van ontvoering en mishandeling, is verdaagd tot 6 mei. Officier van justitie Jan Swanepoel zei er niet in te zijn geslaagd Albertina Si- sulu op te roepen die zou moeten verklaren of Winnie Mandela op 30 december 1988 in een medische kliniek in Soweto is ge weest. Volgens de officier heeft Mandela de kliniek 24 uur eerder bezocht, waardoor haar bewering wordt weerlegd dat ze niet in de buurt was toen vier anti-apartheidsactivisten werden ont voerd en in Mandeia's huis werden mishandeld. Vervolging juristen neemt toe Vorig jaar zijn 470 advocaten, rechters en andere juristen ver volgd, voornamelijk vanwege activiteiten met een politiek bela den karakter, zoals de verdediging van politieke dissidenten of het opkomen voor de mensenrechten. Vorig jaar moesten 57 ju risten hun werk met de dood bekopen. Dat staat in het nieuwste rapport van het Comité van Advocaten voor Mensenrechten. In de nieuwe versie staan tweehonderd gevallen meer dan in het rapport van vorig jaar. Franse premier biedt excuses aan De Franse premier Rocard heeft bij het begin van zijn tweedaag se bezoek aan Nieuw-Zeeland excusus aangeboden voor de aan slag op het Greenpeace-schip Rainbow Warrior. „We hebben hier zes jaar geleden een ernstige fout begaanaldus Rocard. f ranse geheimagenten bliezen op 10 juli 1985 de Rainbow War rior op in de haven van Auckland. Het schip werd gebruikt voor protestacties tegen Franse kemproeven in de Stille Zuidzee. Bij de aanslag kwam een Nederlandse fotograaf om het leven. Gebrek aan drinkwater in rampgebied Het aantal doden tijdens de orkaan die gistermorgen de zuidoostkust van Bangladesh teisterde, is gestegen tot 1500. De komende dagen kan dat aantal nog oplopen tot het tienvoudige. Miljoenen overlevenden zijn dakloos en zitten zonder drinkwater. DHAKA AP-GPD Duizenden gewonden wachten op hulp, die echter moeizaam op gang komt. Door het gebrek aan drinkwater en de gebrekki ge hygiëne is de kans op het uit breken van ziekten erg groot. Bovendien worden ongeveer vijfduizend vissers vermist. In het getroffen gebied woonden /on HVM mapei mensen. De Bengaalse regering in Dhaka heert 21.000 vrijwilligers en het leger ingezet om de slachtoffers van de ramp te hel pen. Minister Rahman van bui tenlandse zaken deed een drin gend beroep op buitenlandse hulp. Het straatarme Bangla desh is zelf niet in staat de drinkwatervoorziening en de verbroken verbindingen snel te herstellen. De acht uur durende storm, met windstoten tot 235 kilome ter per uur, veroorzaakte zware vloedgolven tot zes meter hoog. De kuststrook van Bangladesh wordt gevormd door honderden eilandjes. Veel van die eilandjes - Toestellen van de Bengaalse luchtmacht zijn als papieren vliegtuigjes van het vliegveld in Chittagong opgepakt en in het water geworpen. fotoap in de Golf van Bengalen werden door het water verzwolgen. Enorme vloedgolven in de ri vier de Meghna overspoelden een spoorwegstation en enkele andere gebouwen in de stad Chandpur, slechts vijftig kilo meter van de hoofdstad Dhaka. Het vliegveld van Chittagong, de op een na grootste stad in Bangladesh, stond onder bijna een meter water. Het passa giersschip met 782 opvarenden, dat in de Golf van Bengalen werd verrast door de orkaan, is door de Indiase marine opge spoord en op sleeptouw geno men. De pas in maart benoemde premier Khaleda Zia nam per helikopter persoonlijk pools hoogte. De regering waar schuwde de bevolking enkele dagen geleden al voor de wer velstorm. Ongeveer dne miljoen mensen werden toen geëvacu eerd. NEW YORK APUPI-Rtr De Verenigde Staten, Groot-Brittannië eti i lantauR nOmi dtt VN MciMula neraal Javier Perez de Cuellar er bij Irak op aandringt dat het instemt met een vn poMdnachi dia de bnlan in het noorden van het land gaat beschermen. Dt \erenigde Naties sturen al be- standswaamemers naar de grens tussen Irak en Kuwayt en bieden al humanitaire hulp aan de Kurden en shi'ieten in het noorden en zuiden van Irak. Gisteren hebben de VN ook een eigen vluchtelin genkamp opgezet. Baghdad staat scep tisch tegenover een VN-politiemacht. Westerse diplomaten menen dat Irak een dergelijke politie echter zal verkie zen boven de aanwezigheid voor onbe paalde duur van Amerikaanse en gealli eerde militairen. Er zijn nog geen specifieke voorstellen aangaande de omvang, samenstelling of bewapening van de politiemacht, maar aangenomen wordt dat de Verenigde Staten en hun bondgenoten er geen deel van zullen uitmaken. Een aantal Iraanse parlementariërs heeft de regering in Teheran dringend gevraagd de Amerikaanse hulpgoederen voor de Iraakse vluchtelingen terug te sturen en de Westeuropese militairen, die kampen bouwen voor de vluchtelin gen. het land uit te zetten. De hulp van aartsvijand' Amerika zien zij als beledi gend. Irak is van plan de machtige Revolu- Commandoraad binnenkort af te schaffen. Dat heeft de voorzitter van het Iraakse parlement, Saadi Mahdi Sa- leh, gisteren gezegd. Parlement en rege ring krijgen daardoor meer macht. De sanctiecommissie van de VN heeft gisteren een beslissing uitgesteld over een Iraaks verzoek om een deel van zijn bevroren tegoeden vrij te geven en voor bijna 1 miljard dollar ruwe olie te mogen verkopen. Irak wil daarmee aankopen van voedsel, medicamenten en hulpgoe deren financieren. Washington handhaaft sancties tegen Zuid-Afrika JOHANNESBURG GPD-AP I let ANC heeft gisteren nog geen besluit genomen over het opschorten van de onderhande lingen met de Zuidafrikaanse regering over een nieuw politiek bestel. Het ANC had hiermee gedreigd als uiterlijk 30 april niet alle politieke gevangenen op vrije voeten zouden zijn en politieke ballingen waren terug gekeerd. De Zuidafrikaanse regering liet gisteren weliswaar 28 zwarte gevangenen vrij uit hun gevan genis op Robbeneiland. Maar volgens het ANC zitten nog 1300 politieke gevangenen ach ter de tralies. AN<'.-leider Mandela noemde dit gisteravond tijdens een toe spraak in Johannesburg 'vol strekt onaanvaardbaar', maar verklaarde dat het partijbestuur nog nut in dt geMiwihtÉd 11ge weest een besluit over deze kwestie te nemen. President De Klerk maakte gisteren in het parlement in Grote schade aan milieu door Sovjettroepen President De Klerk: 933 gevange nen al vrij. FOTOAP Kaapstad bekend dat sinds fe bruari vorig jaar 933 gevange nen zijn vrijgelaten of binnen kort worden vrijgelaten. Een aantal amnestieaanvragen is nog in behandeling. Behalve het ultimatum dat p.trrni afliep, hetft het INC gedreigd de onderhandelingen af te blazen als niet vóór 9 mei een aantal maatregelen ter be- teugrijng van het geweld in de urate WOOnOOldMI wordt ge nomen. Zo eist het ANC net ontslag van de ministers Vlok (politie) en Malan (defensie) Mandela wees gisteren het voorstel van De Werk van de hand om samen met de presi dent en Inkatha-leider Buthele- zi een spoedoverleg over het ge weld te houden. Eerder liet net A\< al watan niet deel te ne men aan het 'brede vredesbe raad' dat De Klerk over drie we ken in Pretoria wil houden. De Amerikaanse regering zal de economische sancties tegen Zuid-Afrika niet opheffen zo lang de regering van dat land niet voldoet aan alle voorwaar den die zijn vervat in een wet mi i960 OndranCnister van buitenlandse zaken Cohen zei gisteren dat Pretoria aan twee van de vijf voorwaarden nog niet heeft voldaan: vrijlating van politieke gevangenen en intrek - Idng van de Groepsgebieden- wet. die woonrechten in bepaal de gebieden verbindt aan ras. Akkoord over vrede Angola LONDEN AP De Angolese rebellenleider Jo nas Savimbi heeft gisteren ge zegd dat zijn door de Verenigde Staten gesteunde verzetsbewe ging Unita en de regerende Mpla deze week een akkoord zullen ondertekenen over de beëindiging van de vijftien jaar oude burgeroorlog op 29 of 30 mei. Volgens Savimbi zullen een heden van de Verenigde Naties vijftien tot twintig dagen na het ingaan van een wapenstilstand worden ingezet om toe te zien op de overgang naar een demo cratie en op de eerste vrije ver kiezingen in Angola in de herfst van 1992. Het akkoord over de wapenstilstand wordt ook on dertekend door de Verenigde Staten, de Sovjetunie en Por tugal, de voormalige koloniale heerser over Angola. In 1970 werd Bangladesh ge troffen door een orkaan met windstoten tot 222 kilometer per uur. Ongeveer een half mil joen mensen kwam toen om het leven. De orkaan van maan dagnacht overtrof die van 1970 in kracht, aldus het meteorolo gisch instituut van Dhaka. Stemverbod communisten in Indonesië JAKARTA Rtr De Indonesische autoriteiten zullen volgend jaar bij de alge mene verkiezingen meer dan 36.000 voormalige communis ten verbieden hun stem uit te brengen. Dat heeft minister van binnenlandse zaken Rudini ver klaard. Enkele Indonesische kranten citeerden vandaag de minister die stelde dat het cijfer van 36.000 duidelijk lager lag dan de 43.000 Indonesiërs die in 1987 niet hun stem mochten uit brengen vanwege vermeende banden met de communisti sche partij PKI. De PK1 werd 24 jaar geleden illegaal verklaard. De PKI was rond het midden van de jaren zestig 's werelds grootste communistische partij buiten de Sovjetunie en China. De Indonesische autoriteiten plaatsten de partij buiten de wet na een mislukte poging tot staatsgreep in 1965. Volgens de militaire macht hebbers in Jakarta waren de communisten verantwoordelijk voor de couppoging. De rege ring startte een felle anti-PKl campagne waarbij naar schat ting 500.000 burgers de dood vonden. De partij werd in 1967 verboden. Het dodental van de zware aardbeving, die gisterochtend delen van de Sovjet-republiek Georgië heeft getrof fen, stijgt elk uur. Meer dan honderd zijn reeds geteld, maar er worden nog steeds slachtoffers onder de puin- hopen gehaald. Volgens premier Sigoea is in het getroffen gebied tachtig procent van de huizen beschadigd. BERICHTEN Meer dan 80.000 mensen zouden dakloos zijn. Op verschillende plaatsen is geen electriciteit en geen water meer Met name Zuid-Ossetié, in het noorden van Georgië, is er slecht aan toe. Hulpverleners melden dat ze ven bergdorpen van de aardbodem zijn verdwenen. De aardbeving had een kracht van 7,1 op de schaal van Richter. Dat is sterker dan de aardbeving die in 1988 in de buunepubliek Armenië 25.000 slachtoffers eiste. Dit echtpaar wachjt op hulp In de puinhopen van hun huis FOTO AP ACHTERGROND CORRESPONDENT THE INDEPENDENT TAIPEI ANDREW HIGGINS JOHANNESBURG GPD De schade die dr Sovjettroepen gedurende 45 jaar in dr rx-DDR aan het milieu hebben aange richt, loopt in de miljarden gul dens. De Duitse belastingbeta ler zal voor de schoonmaakkos ten moeten opdraaien, zo meld de gisteren de woordvoerster rai het Duftai mküaurie van milieu Hoe hoog de kosten precies zijn, staat volgens hanr nog niet vast. Fen inventarisatie kan pas worden gemaakt na het vertrek van de Sovjettroepen. Alleen al de deelstaat Bran denburg kan rekenen op een schadepost van tientallen mil jarden. aldus het dagblad Die Welt. De 128.000 in Branden burg gestationeerde Sovjetmili tairrn laten bij vertrek vervuilde grond, vervallen gebouwen, ge bmikte munitie, vullnisstort plaatsen en ontboste gebieden ,i« hta De sterke man van het geheel door Zuid-Afrika omgeven bergstaatje Lesotho is gisteren na een voor zover bekend ge weldloze staatsgreep afgezet. Generaal lustin lekhanya kon digde gisteren zijn gedwongen aftreden aan in een radio-bood schap aan de bevolking, nadat eerder zijn ambstwoning door ontevreden militairen was om singeld. lekhanya zou later ge vangen zijn genomen. De situa tie in de hoofdstad Masem was volgens ooggetuigen 'rustig'. i ekhanya kram In K90o mei steun van Zuid-afrika aan de macht na een coup tegen de toenmalige leider leabua Jo nathan, die zelf in 1970 na een verkiezingsnederlaag de macht had gegrepen. Verleden jaar werd het staats hoofd, koning Moshoeshoe de tweede, ten gunste van zijn zoon. prins Ix-tsle Soeiso, van de troon gestoten. Taiwan ziet realiteit onder ogen ',Het vasteland wordt nu geleid door Chine se communisten. Dat is een feit dat we moeten erkennen", aldus president Lee Teng-hui. Hij werd omgeven door de vlag gen van zijn fel anti-communistische natio- n,ilistis( ha paitfl Ikuomintnng). I re vet klaarde een 'periode van communistische rebellie' ten einde die in 1948 door Chiang Kai-shek was uitgeroepen: „Van nu af aan moeten we de werkelijkheid accepteren dat het Chinese communistische regime het vasteland bestuurt." Voor een deel is deze stap niet meer dan een bijgestelde interpretatie, een erg late er kenning van de realiteit. Van nu af aan. al dus 1 ee. zal het vasteland van China wor den erkend als een 'politieke eenheid', een feit dat al werd erkend door meer dan twee duizend Taiwanese bedrijven die in China hebben geïnvesteerd. Belangrijker is dat de ze verandering een groot obstakel verwij dert dat een ontwikkeling naar een demo cratischer bewind altijd in de weg heeft ge staan. lïe anti-communistische nationalistische Km minting paiffl van pratdem I m Taiwan heeft gisteren een einde ge maakt aan meer dan veertig jaar koude ooriogsconfrontatie. Formeel werd afge zien van het Idee dat het land op een dag China met eeweld kan heroveren. Bovendien werd het communistische be stuur op het vasteland erkend. vluchtte in 1949 naar Taiwan en heeft sindsdien gewerkt onder een serie 'tijdelij ke' leidingen in oorlogstijd, die door Chiang Kai-shek waren ingestela in een laatste wanhopige poging de oppositie tegen de snel oprukkende legers van Mao Zedong te versterken. De nood regeringen in balling schap bevroren Taiwans politieke stelsel, waaroij trouwe partijgangers van Kuo- mintang, die voor het laatst voor 1949 ver kiezingen had gehouden, de leiding kregen van de wetgevende vergadering van Tai Zowel Kuomintang als de communistische partij claimt soevereiniteit over heel China. Zij zeggen dat hereniging hun uiteindelijke doel is. Maar van nu af aan laat Kuo mintang de toonaangevende mythe los dat de communistische overwin nine in 1949 niet meer was dan een tijdelijke rebellie van bandieten', die vroeg of laat zou wor den onderdrukt. „Wij bevestigen formeel en ondubbelzinnig dat wij geen geweld zullen gebruiken om nationale hereniging te bereiken", aldus president Lee. „Wij moeten samenwerken om een nieuw tijdperk in te luiden voor de hele Chinese natie." Hij matigde echter zijn verklaring met waarschuwingen dat Taiwan geen haast had Peking in de armen te vlie- &tet de reactie van Peking ook moge zijn. voor Taiwan versnellen deze verwikkelin gen een programma van hervormingen dat begon met het opheffen van de noodtoe stand in 1987. Vorige week stemden vetera nen in de Nationale Vergadenng tegen hun eigen baan en gaven zij hun goedkeuring aan veranderingen in ae ouderwetse grond wet. De Nationale Vergaderingen het parle ment zullen kleiner worden in omvangen plaatselijk worden gekozen. Veteranen zul len tegen het eind van het jaar met pen sioen worden gestuurd. SUDANS MILITAIRE leider Omar el Bashir heeft gisteren een algehele amnestie afgekon digd voor alle opponenten van het huidige regime. De amnes tie is een maand geldig en is volgens El Bashir bedoeld voor „iedereen die oorlog voert tegen de militaire revolutie". Maan dag kondigde de Sudanese lei der al aan alle politieke gevan genen in het land te zullen vrij laten. IN EEN RESTAURANT in Bethlehem op de door Israël be zette Westelijke Jordaanoever is gisteren een Franse toeriste doodgestoken. De dader is ont komen en men tast in het duis ter over het motief van de moord. De 83-jarige vrouw was samen met andere Franse toe risten naar het restaurant geko men. Zij ging er naar het toilet en werd daar later badend in het bloed aangetroffen. DE STRIJDENDE PARTIJEN in Cambodja zullen met ingang van vandaag een wapenstil stand in acht nemen. De ver zetsgroep van prins Norodom Sihanouk zei gisteren de gewa pende strijd te zullen staken, nadat de twee andere groepen in de vcrzctscoalitie dr Rode Khmer en de EMlfcwbrtBche Volkskhmer - dat al eerder had den aangekondigd. Ook de re- HET NIEUWE parlement van Albanië heeft gisteren de com munistische partijleider Ramiz Alia herkozen ais president. Alia kreeg 172 stemmen. 5 meer dan de noodzakelijke tweederde meerderheid in de 250 zetels tellende volksvertegenwoordi ging. De communisten bezetten 169 zetels en kunnen daarmee belangrijke wetten zoals de nieuwe grondwet op eigen kracht doorvoeren. gering heeft haar leger geïnstru eerd de wapens neer teleggen. DUITSLAND HEEFT besloten de produktie en distributie van CFK's (chloorfluorkoolwater stoffen) te verbieden met in gang van 1995. Dit heeft de woordvoerder van de Duitse re gering. Dieter Vogel, gisteren verklaard. Duitsland zal in 1995 het eerste land zijn dat het zon der i k s stelt, aldus Vogel. VS-PRESIDENT Bush heeft gis teren geweigerd goedkeuring te geven voor de uitvoer van on derdelen voor een Chinese bin nenlandse communicatiesatel liet, omdat Washington zich „ernstige zorgen" maakt over de Chinese rol in de verbreiding van raketten in de wereld. 70 zei Witte-Huiswoordvoerder Marlin Fitzwater.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4