Zaken L.A.GEAR 'Praktischer als de klant 't zelf uitzoekt' Hapklare brokken voor wetenschappers 'Ruimte bieden aan mondige werknemer' Woensdag 1 mei 1991 19 "ALS JE NIET veel zelf hoeft na te denken bq je wede en niks hoeft te regelen heb ie saai werk Als ie wel mogek|kheden hebt tot zelf denken en regelen, heb je uitdagend werk" Studiedag over ziekteverzuim dsonge- CAROLINE v Werkenden moeren meer opko men voor hun eigen gezond heid en veiligheid Het bedrijf moei zorgen dat daar ruimte voor is en zich positief opstellen ten opzichte van mondige me dewerkers. Dat zei arbeidsin specteur C.B. Goudriaan tijdens een studiemiddag over ziekte verzuimbeleid in Leiden. Het ziekteverzuim houdt de gemoederen de laatste tijd flink bezig. Het aantal arbeidsoi schikten ruim 880.000 neemt nog steeds toe. Wat kun nen bedrijven, werknemers en vakbonden doen om het ziektever zuim en de snelle groei van het le ger wao'ers tegen te gaan? Daarover werd gesproken tijdens een stu diemiddag van de Sector Opleidin gen Sociale Ar beid (SOSA) in Leiden De SOSA verzorgt deeltijd beroepsopleidin gen voor volwas senen. waaronder de opleiding personeelsbeleid. De FNVer N. Stam was het meest duidelijk: het verzuim wordt veroorzaakt door de slechte arbeidsomstandigheden in het bedrijfsleven 'Mensen die beweren dat arbeidsonge schikten aanstellers zijn. weten niet waarover ze praten. Finan ciële sancties zijn nodig voor werkgevers met een hoog aantal arbeidsongeschikten. Bedrijven moeten ook worden gedwon gen meer wao'ers in dienst ne- personeelsfiinctionaris de zaal. "Ie krijgt dan een wel les nietes spelletje van partijen die elkaar de schuld geven. Werknemers geven werkgevers de schuld en omgekeerd, wat 'Mensen die beweren dal wao 'ers aanstellers zijn, weten niet waarover ze praten heb yt daar nu Mn?' FNVer wist zich geen raad met die kri tiek. Gelukkig was het tijd voor de volgende spreker inspecteur van de Arbeidsinspectie. CB. Goudriaan Doel van de Arbeidsinspectie is volgens C'ioudnaan mens waardige arbeid "Veiligheid, gezondheid en welzijn van de werker staan daarbij centraal. Behalve risico's voor de gezond beid zoals lawaai en gevaarlijke stoffen, zijn er ook welzijnsrisi co's: bijvoorbeeld door ontbre ken van leer en ontwikkelings mogelijkheden en de kans op stress door te moeilijk werk Goudnaan vertel de dat de 'regel mogelijkheden van de werker een rol spelen bij zijn welzijn '.Als je niet veel zelf hooft na te denken bij je werk en niks hoeft te regelen, heb je saai werk Als je wel mogcUjkhe den hebt tot zelf denken en rege len. heb je uitda gend weii Werk moet bij dragen aan je vak- bekwaamheid, je moet op je werkplek contact met collega's kunnen hebben en je moet zicht hebben op het dod en het resultaat van »e werk. Een cassière bijvoorbeeld ziet wel veel klanten maar dat contact blijft oppervlakkig Met haar collega's kan ze nauwelijks praten Het is bovendien mono toon werk". Volgens de arbeidsinspecteur zijn oe werkgevers en werknc mers samen verantwoordelijk voor goede arbeidsomstandig- heden Hty bnadrate dtf wi i kenden mondiger moeten wor den en onmiddellijk aan de bel moeten trekken als er iets niet naar hun zin iv "Daar heb je als werknemer recht op. Als je niks zegt. verandert er ook niks" STAND VAN f—J DE EERBIEDWAARDIGE UITGEVER van boeken in talen waarvan weinig stervelingen het bestaan vermoeden, moet een echt bedrijf worden "DE HAARLEMMERSTRAAT is zo n dure straat geworden dat alleen nog zaken met hoge winstmarges het daar kunnen uithouden En dan knjg ie dus vreettenten, kledingzaken en schoenwinkels" Denunenie: supermarkt in kantoorspullen gat in de markt mpeaoo» ERIC JAN WTTtRINCS "We zoeken nog een goede naam, want 'supermarkt voor kantoorartikelen' klinkt te goedkoop. Daar zijn we een te gerenom meerde firma voor". De broers L en P.F. Demme- nie vormen samen de di rectie van het gelijknamige bedrijf. Hun nering werd deze maand een detailhan del in Leiden armer, maar daar staat de komst van een supermarkt in kan toorartikelen aan de Lei- derdorpse Rietschans te genover. Beide broers zien de toekomst optimistisch tegemoet. "Wij zitten in een prachtig werkgebied, winstkansen genoeg". Per 1 mei draagt Demmenie B.V. haar kantoorvakhandel in de Leidse Haarlemmerstraat over aan de plaatselijke boek handel De Kier. In de afgelopen jaren is Demmenie zich steeds meer gaan toeleggen op de le vering van kantoorartikelen aan het bedrijfsleven. De verkoop aan particulieren, die vooral be staat uit schrijfwaren, was daar mee niet meer te combineren. "Het zijn twee totaal verschil lende markten", legt P.F. Dem menie uit. "Dat geldt zowel voor het assortiment, de prij zen. als het verkoopapparaat". Daarom verwacht hij ook geen concurrentie van de 'nieuwe" Leidse detailhandel. "Hier in onze Leiderdorpse vestiging hebben we naast een drukkerij de afdeling kantoorinrichting. Daar verkopen we kantoor machines zoals computers, kantoormeubelen en de zoge naamde 'kleine kantoorartike len'. In die laatste categorie gaat een klein deel van het assorti ment ook naar de particuliere markt, dus de concurrentie zal geving maar weinig bedrijven zijn die net zon breed assorti ment als de Leiderdorpse firma aanbieden Tot het werkgebied rekent de directie globaal Wes telijk Nederland binnen de drie hoek Haarlem-Delft-Bodegra ven. "Landelijke concurrentie hebben we alleen van ASPA en Ahrend". weet P.F. Demmenie. "Firma's in de regio beconcur reren ons alleen op onderdelen. De een leven geen complete kantoorinrichting, een ander heeft weer geen drukkerij, een derde is misschien minder sterk met zijn service". Cijfers over de kosten van de in vestering wil de directie niet ge ven. "Het valt voor zo n project reuze mee. omdat we gewoon in ons acht jaar oude bedrijfs pand blijven zitten", is alles wat de heren kwiit willen. Plannen om elders ook supermarkten te openen koesteren ze niet. "Wij zijn een regionaal bedrijf in een prachtig werkgebied. Hier lig gen voor ons nog genoeg groei- De gebroeders L. en P.F. Demmenie: plannen om elders ook supermarkten te openen koesteren ze niet "Wij zijn een regionaal bedrijf in e prachtig werkgebied. Hier liggen voor ons nog genoeg groeikansen" Kleine dingen De supermarkt is bedoeld voor klanten die 'kleine dingen' als ladenkastjes, pc-meubels of an dere draagbare kantoorartikelen Demmenie nog willen meenemen, vertelt L. personeel in Demmenie. "We hebben hier een afhaalbalie waar mensen hun telefonische order kunnen afhalen. Sommige klanten ko men met een waslijst wel meevallen". De acht personeelsleden var de winkel in de Haarlemmer straat komen in dienst Kier. waam; ongeveer 60 Leiderdorp overhoudt. Door de winkel te verkopen verliest Demmenie 'minder dan tien procent' van haar totale jaarlijk omzet van ongeveer twintig stellingen en daar zijn we hier ting gaat dat laatste cijfer de ko mende jaren flink groeien, zeker als de 'supermarkt voor kan toorartikelen' over enkele maanden is geopend. "r "'o drijfsmatige de Haarlem klanten niet lemmerstraat sturen, veel te omslachtig. Dan is het praktischer om ze zelf hun bestelling te laten uitzoeken. Dan hebben ze precies de arti kelen en merken in de hoeveel heden die ze willen hebben". Het idee voor de kantoor-su permarkt komt uit de Verenigde Stéten, waar het verschijnsel de laatste iaren een groot succes is geworden. Vorig jaar openden de eerste vestigingen in Duits land hun poorten en in Neder land is groothandel Macro met een proefproject in de buurt van Diemen begonnen. Die proef is inmiddels zo n succes dat Macro binnenkort een tweede vestiging in de buurt van Arnhem opent. /Groeikansen fOTO ELLIN MARTINS In Zuid-Holland zijn de gebroe ders Demmenie de eersten die in het gat in de markt duiken. "En een gat in de markt is het absoluut'verzekert de directie eenstemmig. "We hebben in de regio een onderzoek gedaan on der onze klanten en daaruit bleek duidelijk de behoefte. Groeikansen zijn er volop, want de markt voor kantoorartikelen zit behoorlijk in de lift Alleen de particuliere markt blijft min of meer stabiel, maar die hebben we dus net voor een groot deel afgestoten". Demmenie vreest de concur rentie niet, omdat in haar om Afscheid Ondanks de goede vooruitzich ten van Demmenie heeft de lei ding van het bedrijf toch met enige weemoed afscheid genoe- men van de winkel in de Leidse Haarlemmerstraat "Daar ligt toch de bakermat van het be drijf. daar is opa in 1911 de win kel begonnen. Vroeger woonde de familie er ook altijd bowl herinnert L Demmenie zich. De panden zijn niet verkocht. De Kier huurt alleen de winkel ruimte. "En met deze huurder zijn we ook wel weer gelukkig", vult P.F. Demmenie aan. "De Haarlemmerstraat is zo n dure lokatie geworden dat alleen nog zaken met hoge winstmarges het daar kunnen uithouden. En dan krijg je dus vreettenten, kle dingzaken en schoenwinkels. Dank zij De Her verschraalt het winkelaanbod in de binnenstad niet nog verder". Boekhandel en Drukkerij voorheen E.J. Brill heet voort- aan E.J. Brill en die naamsverandering is meer dan alleen een kosmetische ingreep. De oude en eerbiedwaardige uitgeverij van wetenschappelijke boeken moet een winst gevend boekenbedrijf worden, waar de klant centraal staat. De winst is nog veel te laag, vindt directeur F. Pruyt aan de vooravond van het verschijnen van het jaarverslag over 1990. Gesprek met een directeur die als een 'kille sa neerder' werd begroet en de zieltogende uitgeverij uit de rode cijfers haalde. schriftomslag doet denken aan een computermagazine. Eén tijdschrift over slangen en twee verschillende omslagen, het oude en het nieuwe. "Het nieu we omslag ziet er natuurlijk wel stuk aantrekkelijker uit", Een slang kronkelt cirkelsgewijs over een maïsgele achtergrond: het tijdschriftomslag doet den ken aan oude schoolboeken uit de tijden van mulo, mms en hbs. Geometrische en gekleurde vindt directeur F. Pruyt figuren zweven als kometen door een zwart heelal: het tijd- Brill. Een nieuw uiterlijk moet de zwaar wetenschappelijke publi caties van Brill toegankelijker maken en lichter verteerbaar. "Neem dit handboek van de is lam. In de oude uitvoering ziet het er zo verschrikkelijk saai uit, terwijl het zo n interessant na slagwerk is. Daarvoor hebben wij Al je Olthof (vermaard gra fisch vormgever en typograaf) een nieuw omslag laten ma ken", verklaart Pruyt. Kompas Jarenlang heeft Brill schitteren de boeken uitgegeven, die soms echter niet eens werden gelezen door de wetenschappers voor wie ze waren bestemd. "Het economisch kompas is in het verleden zoekgeraakt, maar dat proberen wij weer terug te vin- De originele L A. GEAR type "Hot Shot High". Wit leder met 'mint. Maten 37 t/m 42. Normale winkelprijs 139.95 Donkersteeg 13 - 15, Leiden den". De lezer komt meer cen traal te staan en dat betekent niet alleen een aantrekkelijker uiterlijk. "Voor wij een boek op de markt brengen, vra ons of er voldoende voor zijn. Het gevolg is dat wij soms tegen een auteur moeten zeggen: begin maar niet aan dit project". Deze vrije-markt-filosofie van Pruyt werd ooit door grootaan deelhouder Van Traa bestem peld als 'kille sanering' en 'af braakpolitiek'. Pruyt heeft ge werkt bij onder meer uitgeverij Elsevier, dat bekend staat om zijn niets ontziende jacht op hoge rendementen. Twee jaar geleden werd hij binnengehaald om de zwaar verliesgevende (2 miljoen gulden in 1989) uitge verij van de ondergang te red den. welke activiteit winst oplevert en dat was de uitgeverij. De drukkerij staat bij een bedrijf als het onze te vaak stil en moet eigenlijk voortdu rend draaien om rendabel te zijn", zegt Pruyt. De drukkerij werd verkocht net zoals dat bij andere uitgeverijen zoals Else vier en Wolters Huwer is ge beurd. De kunst van het uitge ven zit hem in het zo min mo gelijk hebben van papier (en bijbehorende zaken zoals druk ken) en het zoveel mogelijk hebben van geestelijk eigendom zoals informatie. Opkopen collega's In de uitgeverij zijn winstmar ges van zo'n 30 procent per drükwerk niet ongebruikelijk, reden waarom uitgeverijen be trekkelijk veel geld over hebben voor het opkopen van collega's. "Op wetenschappelijke, zeer gespecialiseerde uitgaven als die van ons moet eigenlijk een winstmarge van 40 procent worden gehaald", zegt Pniyt die niet*precies wil aangeven hoe veel nij nu verdient op zijn pu blicaties. Het strengere vrije-marktme chanisme eist dat de winst van Brill, die vorig jaar 323.000 gul den was. omhoog gaat. "Ik ben tevreden over de stijgende lijn, maar niet tevreden over de hoogte van de winst. Met een geïnvesteerd vermogen van 6 miljoen gulden moet de winst rond de 550.000 gulden zitten, als je ervan uitgaat dat de staatsleningen rond de 9 pro cent rente opleveren". Dat zijn geluiden die hard echoën in de gangen van een gebouw, waar taalkundigen en andere wetenschappers in een gewijde stilte gebogen zitten over wetenschappelijke publi caties. De eerbiedwaardige uit gever van boeken in talen waar van weinig stervelingen het be staan vermoeden, moet een echt bedrijf worden. "Al blijven wij uitgever van zeer gespeciali seerde boeken en zullen wij niet in grote hoeveelheden verko pen De aandelen van 1000 gulden (nominaal) staan genoteerd aan de incourante beurs (waarin weinig handel zit) en zitten vast in handen van enkele beleggers. Die aandelen worden gesplitst in stukken van 20 gulden nomi naal. zoals de aandeelhouders al jaren willen. "We doen dat in de eerste plaats om de zaak overzichtelijk te maken, omdat aan die aandelen allerlei onder aandelen vastzittenzegt Pruyt. Hij hoopt echter ook dat door de kleinere coupures meer zal worden gehandeld in aande len Brill, waardóór de kans op een hogere koers wordt ver groot De nieuwe bedrijfsvoering maakt een drastische verande ring van de publicaties nodig. "Uit onderzoek blijkt dat als een tijdschrift 600 pagina's dik is. dat zelfs een wetenschapper het voorlopig es-en weg legt Als het 100 pagina's dik is. dan wordt het wel gelezen. In plaats van één keer per jaar. verschijnt het tijdschrijft Brill heeft er een stuk of veertig dan 6 keer per Hapklare brokken Boeken die een schat aan infor- omgewerkt tot hapklare brok ken in de vorm van handboe ken voor de minder gespeciali seerde lezer. "Brill heeft bij voorbeeld een viaggeschip in een 30-delige encyclopedie over de islam. Daarvan hebben wij nu ook een handboek van de is lam uitgegeven. Tijdens de Golfoorlog had geen enkele krant zoiets op de plank staan, maar hoe graag zouden journa listen dat niet hebben gehad? Subsidies op uitgaven passen ook niet meer bij het moderne bedrijf dat Brill moet worden. "In principe is het wetenschap pelijk gehalte van onze boeken zo hoog. dat wij overal subsidie op zouden kunnen krijgen. Maar dan ben je geen bedrijf meer. Op 15 procent van onze uitgaven zit nu overheidssteun, maar dat moet niet meer wor den". matte bevallen, moetra worden „n rcht bedrijf worden De eerbwdwai/dige uitgever vtr boeken In talen, w* Publicaties van Brill toegankelijker en'lichter verteerbaar

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 19