Regio 'K oudenhoorn is mijn alles' Zoeterwouds hulptransport tevreden terug uit Polen Tekort speelzalen weer stuk groter Aanklacht Oegstgeester wethouder niet op schrift Woensdag 1 mei 1991 Redactie 071-161400 MIEP DE GRAAF* UES8ETH ENGELENBURG W1M KOEVOET DORJTH UGTVOET WC JAN WETEWNGS Emdradad* KANS SONOERS Vom^rvwg- RON VAN HAASTRECT 17 Tv-come-back Zoeterwouds*' Jacqueline ZOCTgRWQUOE» Si De Zoeterwoudse lacqueline Paardekoper. vorig jaar één van de deelnemers aan Int tv-pro- gramma 'Honderd dagen zon der auto', maakt vanavond haar come back op de buis Samen met de negen andere Nedoian ders die op uitdaging van de KRO honderd dagen nun auto laten staan, vertelt ze presenta tor Frank Kramer welke invloed die autoloze tijd op haar heeft gehad. Frank Kramer is daar voor onder meer naar Zoeter- woude gereist. want onderdeel van het programma van van avond is de weddenschap dat hij alle tien deelnemers op één dag afgaat. Daarbij mag de tv presentator op zijn beurt alleen gebruik maken van het open baar vervoer. Het reisgedrag van de tien deelnemers is uitgebreid onder zocht. Invloed blijken de auto loze dagen op de meesten wel degelijk te hebben gehad. Zo blijkt lacqueline Paardekoper 42 procent van haar mslulomc ter met de auto af te leggen. De overige kilometers doet ze per openbaar vervoer en verder is de Zoeterwoudse een fanatiek carpoolster geworden. Ook de manier van reizen van de ande re deelnemers is nogal veran derd. Voor het protect werd van hun totaal afgelegde aantal kilo meters maar zeven procent met het openbaar vervoer afgelegd Nu. in 1991. is dat percentage gestegen naar 54 Overigens onderhoudt lac queline nog steeds een levendi ge correspondentie met milieu minister Alders, die tijdens 'Honderd dagen zonder auto' haar persoonlijke 'coach' was. V anavond dus op de KRO-te levisir. Nederland 1. van tien voor half tien tot vijf over tien. Wassenaar wil verkeer gaan tellen Verkeerstellingen in de Wasse naarse bebouwde kom moeten uitwijzen of de verkeersmaatrr gelen effect hebben. Het college van R en W wil vol gend jaar 35.000 gulden aan de tellingen besteden Daarbij moet ook duidelijk worden wat de gevolgen v oor net doorgaand verkeer door Wassenaar zijn als de rijksweg SW4 eenmaal is gr opend In mei volgend jaar hoont Was senaar de tellingen in kaart te hebben gebracht Groen Links Wassenaar wil woningen behouden WASSENAAR «DL Groen Links in Wassenaar wil de bejaardenwoningen aan de plaatselijke Ernst Casimirstraat behouden. De geplande 63 nieuwe woningen zouden naast de twaalf bestaande huisjes moeten komen. Dat daarbij grasland verloren gaat neemt de partij voor lief. B en W willen een complex neerzetten van 63 woningen in drie bouwlagen. Ook zijn peu terspeelzalen en een centrum met voorzieningen voor oude ren in de buurt in de nieuw bouw gepland. De twaalf wo ningen zouden moeten verdwij nen en juist dat willen de bewo ners niet. Afgelopen vrijdag de monstreerden ze om dat te ver hinderen. Groen Links vindt de 63 wo ningen wel nodig, maar wil het aanvullende centrum voor ou deren in de buurt en de peuter speelzalen schrappen uit het bouwplan. Ze vindt dat oud en jong woonruimte moet kunnen vinden in de nieuwbouw. Inte gratie is nodig, ook op het ge- Wassenaarse ouderen hielden vrijdag een actie voor het behoud van hun woningen in de Ernst Casimirstraat. Spandoeken maakten duidelijk waar het hen om ging. De ouderen krijgen nu steun van Groen Links. FOTO LOfK /UYDIRDUIN bied van de hulpverlening, al- speelzalen zouden volgens deze vroegere Caroline van Schaik dus Groen Links. De peuter- partij in de huidige ruimte in de kleuterschool moeten blijven. AGENDA WOENSDAG 1 MEI Leiden Jubileumshow van Paul van Vliet, aanvang 20.15 uur in de Leidse Schouwburg. DONDERDAG 2 MEI Leiden Lunchconcert door Tamara Roemjantsev op piano, van 12.45 tot 13 30 uur in de Ka pelzaal van K&0. Haze- wmdsteeg Optreden Herman van Veen t b.v. afd Beenmergtrans plantatie AZL. aanvang 20 15 uur in de Stadsgehoorzaal Leiderdorp Klaverjassen en rummikub bij De Buitengewonen, aanvang 20 00 uur in Freukshof Kaarten en sjoelen bij Tamar- co. aanvang 20.00 uur. Van der Marckstraat Thema-avond Stichting Spel en Opvoedhuis 'De motoriek van het kind', aanvang 20 15 uur m Sjeiter. Heemraadlaan Wassenaar Presentatie van de 3-dimen sionale film Hous Busters aanvang 15 30 uur in het film theater van Duinrell. VRIJDAG 3 MEI Leiderdorp Klaverjassen Supportersvereni ging RCL. aanvang 20 00 uur in clubhuis in sportpark De Bloemerd Slotfeest Chiltgroep Leider dorp. aanvang 20 30 uur in Sjeffer "Alle spullen zijn op de juiste plaats lerechtgeko men. de reis is goed gelopen en de hele onderne ming heeft geen geld gekostWerkgroepvoorzii ter Baart was gisteren na thuiskomst in Zoeter - wonde lesleden over «ie Polen reis In vier uit pakte bussen en een aanhangwagen zijn de goe deren die tijdens de bliksemactie van 13 apnl in Zoeterwoude zijn opgehaald het afgelopen wrok einde naar Polen vervoerd. De tocht duurde maar liefst 18,5 uur inclusief een oponthoud bij de Poolse grens van 3.5 uur Op zaterdagavond kwam de Zoeterwoudse afvaardiging om half twaalf in het west Poolse dorp Zbarzewa aan. Daar stond voor de zeven mannen en de Poolse tolk Maria Nozka in de pastorie een feestelijke broodmaaltijd klaar "Wij waren erg blij dat Maria was meegegaanzegt Ko Baart, de voorzitter van de werkgroep. "Zon der haar hadden we alleen maar vriendelijk kun nen lachen tegen elkaar, want de mensen hier spreken uitsluitend Pools". Het was Baart tijdens de kerkdienst zondag morgen opgevallen dat iedereen er erg netjes uil zag. De pastoor vertelde hem dat de mensen één stel goede kleding hebben, dat ze op zon en feestdagen aantrekken "Eigenlijk geneerde ik mc een beetje dat wij van onze rijkdom de tweede hands spullen kwamen brengen Deze mensen hebben weinig om van rond te komen en toch onthalen ze ons gastvrij. Er was zetfs op gerekend dat we te gast zouden zijn op een 35-jarig brui loftsfeest. maar door tijdgrhrrk kon dat nelaas niet doorgaan Na de kerkdienst bezocht de groep het dorpje Niochlod. waarvoor de in Zoeterwoude verzamel de goederen ook bestemd zijn De spullen wrr den in de pastone opgrslagm. de plaatselijke diakonie zorgt voor de verdeling. Op uitdnikkrli|t verzoek van de pastoor zullen ook niet-kalholie ken meedelen in de uildeling. Dat was ook de wens van de wrrkjrrocp "Rca< lies horen we miaacflten wel in volgende kecT denkt Haart Hij K brei Mij met de gelegde contacten Misschien kunnen we wat van d kaar teren mijmert hij Zij zijn lang niet ongelukkig, hoewel zr niet alles hebben wat wij hebben Wij willen altijd meer en maakt dat gHukkig' Speelgoed Baart heeft gemerkt dat in de Pool se dorpen ook veel behoefte is aan speelgoed In een samenleving waarin alle aan dacht is gericht op de eerste levensbehoeften heeft dat een leer pnontrit Zelfs op de plaat" ke kleuterschool |v vrijwel grrn speelgoed aanwe n* Op maandagmorgrn moest de groep weer naar huis. gistermorgen om half dnc waren ze In Zoe terwoude Waarschijnlijk gaal tie groep omstreeks acht september weer naar Polen, ter grlegrnbexl van het patroonfeest van de plaatselijke kerk De Zneterwoudenarrn zijn in ieder grval uitgrno <*0* 'Hoeuvl zij niet alles hrbhrn. zijn zr la uit niet ongelukkig' Pachter Warmonds recreatie-eiland heeft er zin in Marinske Horstman Het Warmondse recreatie-eiland Kouden- hoom ligt blakend in de zon, in afwachting van een nieuw seizoen. Paviljoenhouder A. van der Drift, die onlangs met de gemeente Warmond een nieuw pachtcontract voor een jaar is overeengekomen, is druk bezig met de voorbereidingen. Hij heeft er zin in en vult de vrieskist met de eerste ijsjes. In tussen probeert hij zijn passie voor het nu nog rustige eiland onder woorden te bren gen: "Koudenhoom *is mijn alles, waar is het nou mooier dan hier? Als je die brug overkomt en je ziet al dat water met die sur fers en zeilboten, schitterend toch? Het paviljoen is op het moment van het gesprek nog gesloten. Een moeder en haar kinderen en een verliefd stelletje liggen op het strandje van de voorjaarszon te genie ten. "Gisteren is er een schip nieuw zand gestort. Dat gebeurt elk jaar. Omdat de meeuwenkolonie in het voor- en najaar op het strandje leeft, moet de bovenste laag worden verwijderd en komt er een nieuwe laag zand overheen", vertelt Van der Drift. Als zijn tent open is, hijst hij iedere mor gen om acht uur de vlag. ")a. dat klinkt gek. maar dat begin van de ochtend doet me toch iets", zegt een opgetogen Van der Drift. "Eerst komen de koffiedrinkers op de fiets voorbij. Dan de broodjeseters en zo zoetjes aan wordt het later op de dag tijd voor een ijsje of iets anders". Acht kilo Dankzij het mooie weer draaide Van der Drift vorig jaar een schitterend seizoen op het Warmondse recreatie-eiland. Hij draai de wél lange dagen. Op topdagen bezoch ten ongeveer 3000 recreanten het eiland. Van der Drift: "Ik ben toen acht kilo afge vallen. Het was heerlijk hoor, maar je moet wel kachelen". En met een diepe zucht: "Voordeel van deze plek is wel dat het om zes uur 's avonds afgelopen is. Dan gaat echt iedereen naar huis en verkoop je niets Waarom mensen Koudenhoom boven bijvoorbeeld het strand van Noordwijk ver kiezen, is volgens Van der Drift simpel te verklaren. "Ga maar eens met twee kleine kinderen op de fiets naar Noordwijk. Dan ben je eerst een uur onderweg. Kom je bek af aan en moet je ook nog eens je fiets zien kwijt te raken. Met de auto is het nog veel erger. Daarbij komt dat je hier gras hebt en dat is gewoon ideaal voor kleine kinderen. En kijk eens wat een panorama je hier hebt, heerlijk toch". Problemen met de jeugd door overlast van radio's of drank komt op het War mondse eiland niet voor. "Ik heb hier nog nooit een klap zien uitdelen. De grootste chagrijnen worden dagjesmensen zodra ze het bruggetje over zijn'Is iemand echt ver velend, aan verzoekt Van der Drift hem of haar van Koudenhoom te verdwijnen. 'Te staat soms te kijken wat voor effect mijn rood gestreepte schort kan hebben zegt de paviljoenhouder lachend. "Weet je waarom hier ook nooit proble men zijn? Omdat de plantsoenendienst zorgt dat hier geen stukje plastic te vinden is.Dat werkt. Ik houd de toiletten zo schoon dat je je kunt spiegelen in de wc-bril. Voor de we's heb ik een matje liggen, daar vegen de bezoekers hun voeten als ze gaan plas sen. Te gek toch? Zo gaat dat hier". Stichting presenteert jaarrerslag 1990 VOORSCHOTEN »Ol De Stichting Kinderspeelzaal Voorschoten heeft vorig jaar een verlies van 10.000 gulden aricden De atk tains hoopt dal de gemeente, net als een jaar geleden, het tekort dekt Dat staat in het jaarverslag van de stichting over 1990. Eigenlijk was het tekort vorig jaar nog groter, maar eenmalige verlaging van de pensioenpre mies leverde vorig jaar ruim 6.000 gulden op. Het tekort op de lopende rekening kwam door deze ingreep uiteindelijk op 10000 gulden uit In 1989 was het tekort nog 7.600 gulden. De gemeente geeft de stich ting jaarlijks 156.000 gulden subsidie. Dit bedrag is ondanks de gestegen kosten al acht jaar hetzelfde. De stichting heeft vo rig jaar bezwaar aangetekend tegen het bevriezen van de sub sidie. maar de gemeente heeft het bezwaarschrift afgewezen. In het jaarverslag staat dat zo wel de ouderbijdrage als de ge meentelijke subsidie moeten stijgen. Inmiddels zijn de tarie ven per 1 maart met 5 procent omhoog gegaan, vertelt ex- voorzitter I R. van Leeuwen, die de voorzittershamer zaterdag heeft overgedragen aan l.T.P. Pinkse. Hij verwacht niet dat de ver hoging voldoende geld in het laatje zal brengen om dit jaar wél rond te komen. "Op een be drag aan ouderbijdragen van 175.000 gulden levert die vijf procent ruim 8.500 gulden per jaar extra op". Van Leeuwen ziet ook weinig andere bezuini gingsmogelijkheden meer. Gezien eerdere uitspraken denkt hij dat de gemeente be reid zal zijn dit jaar de subsidie te verhogen. "Raadsleden heb ben vorig jaar gezegd dat gezien de gestegen loonkosten en der gelijke aan verhoging van de subsidie niet valt te ontkomen Uit het jaarverslag blijkt ove rigens dat de bezetting van de zes door de stichting beheerde kinderspeelzalen uitstekend is. Gemiddeld staan 25 kinderen op de wachtlijst. De maximale bezetting van de kinderspeelza len bestaat uit zeventien kinde ren. Het merendeel van de kin deren bezoekt de speelzaal twee keer per week. In 1990 waren er 13 leidsters. 1 invalster. 1 coör dinatrice en twee schoonma kers in dienst. Alleen de middaggroep in het Kwettemest aan de Oude Ade- geesteriaan moest vorig jaar sluiten wegens gebrek aan be langstelling en gemeentelijke subsidie. Het ging om een expe riment waarbij het bestuur iets wilde doen aan de lange wacht lijst. De Hooiberg en de Peuterhof verhuizen volgend jaar naar het multi-functioneel gebouw aan het Aletta lacobsplantsoen in Noord-Hofland. Ze zijn nu ge huisvest aan het Alberdaplant soen en de Schramiaan. Olleke Bolleke. dat aan de Richard Wa gnetiaan zetelde, is sinds het vertrek van de De Hummelhof verhuisd naar de Professor van der Waalslaan. Deze speelzaal zou vandaag feestelijk worden heropend. LEIDEN NIEUWSLIJN Bloemeiutian Oegslgeest in de prijzen Ger van Dijk (35) is afgelopen weekeinde Nederlands kampioen bloemsierkunst geworden. De kersverse kampioen woont in Lis- se en is eigenaar van bloemenspeciaalzaak Passa Flor aan de Oegstgeester Kempenaerstraat. De Fleurop en de Vereniging Bloemist Winkeliers zenden Van Dijk uit naar de komende Eu ropese kampioenschappen in Cannes. Kasteel Duivenvoorde weer open Het Voorschotens kasteel Duivenvoorde zet vanaf vandaag het hele zomerseizoen de deuren open voor bezoekers. Van dinsdag tot en met zaterdag worden dagelijks twee rondleidingen gehou den, die precies om twee uur en half vier beginnen. Speurhonden achtervolgen inbrekers Met speurhonden heeft de Voorschotense politie vannacht ge tracht twee inbrekers van het wegrestaurant 'Het eiland van oome Niek' aan de Veurseweg te achterhalen. Het inbraakalarm van het restaurant ging vannacht af en bij aankomst zag de poli tie twee mannen de weilanden in vluchten. De buit van de in braak bedroeg 75 gulden. Inbraak in woning Boschgeest In een woning in de Voorschotense wijk Boschgeest is gister morgen ingebroken. De dader nam de stereo-instUatie, de cd- speler, een ski-jack en een onbekend geldbedrag mee. PTT komt in verzorgingshuizen In de Wasse naarse verzorgingshuizen komt de PTT vanaf vol gende week eens in de twee weken lokethandelingen verrichten. Het gaat vooral om geldopnames en stortingen, maar de oude ren kunnen ook postzegels en briefkaarten kopen. Het experi ment is een initiatief van de gemeente en duurt tot januari. Zoeterwoudse WD herziet bestuur De Zoeterwoudse WD heeft een nieuw bestuur. Voorzitter is nu mevrouw H. Graniewski, C. van der Sluis is vice-voorzitter en mevrouw J. Postma is secretaris. W. Maan is penningmeester. 'Propaganda en vorming' is de verantwoordelijkheid van A. van der Salm en mevrouw I. van Schooten waakt over 'vrouwen in de WD'. Het Jagershuisje in Oegstgeest waar de ruzie tussen de wethouder en de actievoerster over gaat. fOTO WIM Di De Leiderdorpse R. Dekkers heeft haar aanklacht tegen de Oegstgeester volkshuisvestings wethouder T. Kohlbeck (PvdA) nog altijd niet op schrift gesteld. De actievoerster van de stich ting Leefbaar Leiderdorp heeft de politie alleen nog maar mon deling laten weten dat zij vrij dagochtend door Kohlbeck is beschuldigd van 'fasistoïde nei gingen'. Dekkers vat dit op als een belediging. Voor een even tuele vervolging van de Oegst geester wethouder is nodig dat zij haar aanklacht schriftelijk in dient. Waarom de Leiderdorpse tot dusverre verdere actie ach terwege laat, is niet duidelijk. Vanochtend was zij niet bereik baar Dekkers en Kohlbeck liggen met elkaar in de clinch over het Jagershuisje op landgoed Oud Poelgeest in Oegstgeest. Vol gens Dekkers traineren de wet houder en zijn ambtenaren de restauratie van het pand in de hoop dat de huurster op zoek gaat naar andere woonruimte. De bezorgde moeder van de huurster heeft mevrouw Dek kers ingeschakeld. Vrijdagoch tend kwam het tot een stevige botsing tussen de actievoerster en de wethouder. Onder meer de opmerking van Dekkers dat Kohlbeck harder loopt voor asielzoekers dan voor de huur ster van het Jagershuisje zette de wethouder aan tot het ma ken van zijn opmerking. Volgens een woordvoerder van de politie zal de hulpofficier van justitie de klacht dan enige tijd laten rusten. Gedurende die periode kan de klager besluiten zijn klacht in te trekken. Doet hij dat niet dan worden heide partijen gehoord. Vervolgens kan er een proces-verbaal wor den opgemaakt. Uiteindelijk is het dan aan de officier van justi tie of de wethouder wordt ver volgd of dat hij de hele zaak se poneert Van der Drift bij zijn paviljoen op bet Warmondse recreatie-eiland Koudenhoom, druk bezig met de voorbe reidingen voor een nieuw seizoen. to to wim dokman

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17