Rtv show Frank Kramer per fiets en trein door Nederland T Skippy wellicht terug op de buis EO-dirigent Arie Pronk overleden Woensdag 1met 1991 Rmiatbr. 023-190191/023-150192 JOLANDA OUWS GERARD VAN PUTTIN RB NA VAN POPPÖ1N Vormgeving: AN DRIES DETMAR 10 van het tijdelijk karakter van mijn trainersloopbaan." De contracten, die hij voor het presenteren van programma's voor de KRO-tv had afgesloten, zijn deze zomer ten einde. Kra mer: „Niemand weet of er nieu we komen. Dat bespreken we dezer dagen in Hilversum. Aan biedingen van buiten de KRO zijn er nog niet." 'Eén jaar na honderd dagen zon der auto', vanavond, Nederland I. STRIPS BOLLEBOOM ZOGEZEGD „RUR ordinair? Degenen die dat zeggen zijn dezelfden die stiekem kijken maar er niet voor durven uit te komen. Zij zien en horen in RUR dingen die hun fantasie prikkelen. Zij worden thuis liever gezien met een Shakespeare op de leestafel dan met de nieuw ste versie van de erotische Candy." (Jan Lenferink in De Telegraaf) „Toen ik weg ging bij de AVRO wilde ik hoe dan ook dat ze mij als afscheidsca deau een reportage lieten maken. Ik wilde laten zien dat ik meer was dan een theeschenkende juffrouw en dat ik nog niet in een breipa- troon was veranderd. Ik heb toen heel low budget een do cumentaire gemaakt over twee mannen die terugkwa men uit een concentratie kamp. Die documentaire is uitgezonden, had een kijk dichtheid van 12 en een waardering van 65." fCather ine Keijl in Nieuwe Revu) „Ik heb dit van kinds af aan al willen doen. Het stond voor mij vast dat ik artiest zou worden. Ik heb ook lange tijd geroepen: als het me niet lukt om beroemd te worden, dan ben ik net zo lief dood. En waarom? Ik denk toch dat het iets te maken heeft met jezelf willen bewijzen." (Ti neke Schouten in het Alge meen Dagblad) „Leuk is het niet om zo'n jonge actrice, die met deze serie in een klap een natio nale beroemdheid is gewor den, te moeten vertellen dat je haar niet meer nodig hebt. Zo'n meisje heeft keihard ge werkt aan de serie. Het is nu een succes en dan moet zij er nu uit. Het is een keihard vak." (Olga Madsen, produ- cente Goede Tijden Slechte Tijden over het ontslag van Babette van Veen In De T.) „Ben ik in Nederland, dan voel ik me dolgelukkig. Mijn Nederlandse fans hebben een heel bijzonder plaatsje in mijn hart. Ze waren mijn eer ste fans toen ik Engelstalig ging zingen. Misschien koop ik wel een huisje in Apel doorn, die schattige kleine sprookjesstad (Gloria Es- tefan in VARA's TV-magazi ne) „Als je in een Limburgs dorp tegen een paal schopt, komt er muziek uit." (Hennie Ra- maekers, dirigent van de 'Mastreechter Staar' in EO- vitie) •AlE VAN PUK CORRESPONDENT GPP I v-presentator Frank I Kramer ging vandaag -JL. met vouwfiets en trein op één dag tien kijkers op zoeken, die een iaar geleden honderd dagen lang hun auto lieten staan, „ledereen zegt, dat ik het nooit redt. Maar ik be schik over schema's, die het te gendeel aantonen", aldus Kra mer. Vanavond kunnen de kij kers via Nederland 1 controle ren of het de KRO-presentator is gelukt. Centrale vraag, die Kramer gaat stellen, luidt: „Heeft u in het af gelopen jaar uw auto helemaal laten staan of is u beduidend minder gaan rijden?" Kramer: „Er is al uitgerekend dat de deelnemers hun auto ge middeld 65 procent minder hebben gebruikt. In ieder geval zijn ze er bewuster en verstan diger mee omgegaan. Hoe het effect van de tien uitzendingen vorig jaar op de kijkers is ge weest, dat is niet na te gaan." Kramer herinnert zich, dat de tien uitzendingen vorig jaar re delijk goed zijn bekeken, maar dat de waarderingscijfers be hoorlijk omlaag werden gehaald als de auto's van falende deel nemers werden platgewalst: „Dat vonden de meeste kijkers te erg: 't Was nog zo'n mooi wa gentje." Verminkt Toch loopt hij vanavond de kans dat zijn twaalf jaar oude auto onherkenbaar zal worden verminkt. Lukt het Kramer na melijk niet om alle deelnemers op één dag met openbaar ver voer en vouwfiets te bereiken dan zal de KRO het vehikel la ten platwalsen. Kramer „Dus lukt het. want ik wil dat ding voor geen goud kwijt." Via een draagbare telefoon stond Kra mer de hele dag in verbinding met juffrouw EKlcker (Martine van Os) uit de tv serie 'Dücker en Oudenrijn.' Zij volgde Frank de hele dag vanuit een speciaal ingerichte bus: „Om mij 'met raad en daad' bij te staan. Nou, dan weet je het wel als je weet wat voor type zij is in die serie." Start en finish van Frank's ron de door Nederland is voor de deur van één van de tien deel nemers van weleer: de familie Boon uit Apeldoorn. Deze fami lie (vijf kinderen) werd vorig jaar aoor minister May-Weggen (Verkeer en Waterstaat) gr coached. De minister zal aan twee deelnemers van de actie 'Halveer Autoverkeer' een fiets uitreiken. Aan zijn conditie voor het werk op de vouwfiets heeft ex-prof- voetballer Kramer de afgelopen winter flink kunnen schaven. Hij was tussen zijn tv-werk zaamheden door trainer van de Amsterdamse voetbalclub Blauw Wit. Kramer: „Ik ben nog een maand trainer. En hoe leuk ik het ook vind, dan stop ik er toch mee. 't Neemt te veel tijd in beslag, vooral de gesprekken, die je met de spelers moet hebben. Ik sprong in nadat de vorige trai ner was ontslagen en ze bij de club waar ik ooit met voetballen begon niet zo gauw een nieuwe trainer konden vinden. Bij het begin van mijn trainerschap hebben we een paar wedstrij den gewonnen en hadden we de achterstand bijna ingelopen. Maar daarna zijn we gaan ver liezen en de kans op degradatie is nu bijna niet meer te ontlo pen. Maar dat is niet de oorzaak HEINZ CORRESPONDENT GRD Miljoenen kijken jaarlijks naar het Eurovi sie Songfestival. Ook dit jaar zullen de kijkers zich weer massaal op 4 mei met chips en stukjes kaas voor de buis nes telen wanneer het liedjesge wei d losbarst vanuit Rome. Ne derland verzuimt dit jaar van wege Dodenherdenking. De Nederlandse televisie zendt de beelden ook niet uit, alhoewel het festijn wel via buitenlandse zenders (onder andere BRT) is te volgen. De TROS hoopt dit gemis goed te maken door van avond een ze ventig minuten durende docu mentaire uit te zenden over het 35-jarig bestaan van het Eurovisie Songfestival. De makers. Peekei Stips Produkties, heb ben zich er te makkelijk vanaf taat: langdradig, gemaakt. De documentaire is een eenvoudige opsomming van alle winnende liedjes met bijbehorende beelden gewor den. Er wordt niet diep inge gaan op de waarde van een songfestivalliedje, relletjes wor den heel oppervlakkig aange stipt en beelden van achter de schermen ontbreken al hele maal. De makers van deze do cumentaire. die overigens wordt ingesproken door Pim Ja cobs, hebben een aantal voor de hand liggende Nederlanders 35 jaar Songfestival. Nederland 2, 20.27 uur opgetrommeld die heel kort hun zegje mogen doen. Zo is natuurlijk Willem Duys van stal gehaald om enkele data en tijd stippen op te dreunen, John de Mol sr. van de Stichting Cona- mus maakt melding van het feit dat de liedjes op het Songfesti val vaak oubollig zijn en platen baas Willem van Kooten meent dat Nederlandse liedjes weinig kans maken te winnen omdat onze taal niet lekker in het in ternationale gehoor ligt. Oud nieuws dus allemaal. Verder laten Peekei en Stips Maggie McNeal in beeld ver schijnen die twee keer heeft deelgenomen aan het liedjesfes tijn. Zij 'onthult' dat ABBA in 1974 terecht won met Waterloo en dat zij met Mouth en Mc Neal daarna een goede tweede plaats bezette. De zeventig mi nuten durende uitzending wordt verder gevuld met een chrono logisch overzicht de winnende liedjes. Resul- beslist niet de moeite waard. Onbegrij pelijk, want 35 iaar Songfestival leent zich voor hele leuke televi siebeelden. Waarom hebben de makers van deze documentaire niet een aantal winnaars of ver liezers opgezocht om te zien hoe het hen is vergaan, waarom geen exclusieve beelden van achter de schermen gezocht, waarom de relletjes 'niet wat verder uitgediept? Peekei en Stips en dus de TROS hebben hier een prachtige kans laten liggen. Mede dank zij de Italiaanse Jury die bljaonde, gechaimeerd van haat was, won Teddy Scholten met 'Een beetje' het Eurovisie Songfestival van 1959. Een grootse ontvangst viel haar op Schiphol ten deel. foto'swv- ATIONAAL FOTOPERSBUREAU De kangoeroe-held Skippy, de Australische tegenhanger van Lassie, bereidt een come-back voor. Dit jaar nog zullen 26 nieuwe afleveringen met de kangoeroe, die in een grijs ver leden ook vermaardheid in Ne derland genoot, worden opge nomen. De EO denkt erover de 26 nieuwe avonturen op het Nederlandse scherm te bren gen. Skippy was destijds het Australische antwoord op de Amerikaanse tv-sterren Lassie (hond) en Flipper (dolfijn). De Australische bedrijven David Field Associates en Publishing and Broadcasting hebben be sloten de springende kinderheld nieuw leven in te blazen. moeten de ïgen klaar zijn. Het Nederlandse bedrijf Westel BV heeft de tv-rechten op de serie voor Europa verworven. Vol gens een woordvoerder van dat bedrijf zou de EO belangstelling hebben. Een woordvoerster van die omroep bevestigt dat. Overigens worden in de VS heden ten dage nog steeds Las- sie-afleveringen opgenomen. Flipper daarentegen geniet van een welverdiende rust. De organist en dirigent Arie Pronk is zondagmiddag op 61- jarige leeftijd in zijn woonplaats Zwijndrecht overleden. Dit heeft de Evangelische Omroep meegedeeld. Pronk kreeg vooral bekend heid door de massale koorzang op radio en televisie in het EO- programma 'Samen zingen met Arie Pronk'. Bekend waren ook zijn Doelenconcerten, vijf kerst uitvoeringen van Deo Cante- mus en Song of Praise, in Pronk was van 1970 tot 1 januari 1990 werkzaam bij de Evangelische Omroep, tot 1985 als hoofd van de afdeling Muziek. Daarna trad hij op als beleidsadviseur mu ziek van de EO-directie. Van 1954 tot 1967 werkte hij free lance voor de NCRV. ACHTERGROND HAARLEM GERARD VAN PUTTIN Kunst het stiefkind van de tv In kunstkringen is beroering ontstaan over de inhoud van de plannen, die NOS-voor- zitter Max de Jong heeft met het publieke omroepbestel. Twee belangenorganisaties, de Raad voor de Kunst en het Stimulerings fonds Nederlandse Culturele Omroeppro- dukties. hebben intussen bij wvc-minister d'Ancona schriftelijk hun vrees geuit over de toekomst van cultuur op televisie. De kunst dn i^t tr WOltkn weggemoffeld naar een achterafpositie. zo luidt de kritiek die wordt geuit op het beleid dat De Jong voor ogen heeft. In navolging van de Raad voor de Kunst heeft het Stimuleringsfonds Nederlandse Culturele Omroepprodukties minister d'An cona er fijntjes op gewezen dat de toe komstplannen voorzien in een publiek om roepbestel. Een en ander moet dan wel in de programmering tot uiting komen. Max de lone is een man die van aanpakken weet. Met alle respect voor tradities en sen timenten acht de pas benoemde NOS-voor- zitter de tijd van achterom te kijken voorbij. Onder druk van de concurrentie van RTL 4 is de toekomst van het publieke omroepbe stel in het geding. In grote lijnen wenst hij zich te houden aan het advies van het bu reau McKinsey. dal een rigoureuze reorga nisatie van het publieke bestel voorstaat. Ftitelijk is de redenering van De Jong heel simpel: programma's van populaire snit trekken kijkers. En dus adverteerders. Met alle waardering voor culturele uitzendingen is slechts een beperkte groep tv-kijkers daarin geïnteresseerd. De Jong denkt de markt goed genoeg te kennen om te ver moeden dat de categorie kunstminnenden onder de tv-kijkers voor adverteerders niet echt interessant is. „Het medialandschap ziet er in de jaren negentig wezenlijk anders uit dan in de jaren tachtig heeft De Jong koud twee maanden na zijn aantreden al aangekondigd. Wil het van 1928 daterende publieke bestel overlevingskansen hebben, zo redeneert De Jong in navolging van McKinsey. dan zal aan de programma's een nog lichtere toets moeten worden gegeven. „Het publieke be stel heeft lange tijd niet uitgezonden wat de Hjlfl willen." De Jong gaat voor sommigen niet alleen te snel, de Raad voor de Kunst heeft vorige week schriftelijk zijn bezorgdheid uitge sproken over de plaats die de cultuur straks op in de tv-programmering wordt toebe deeld. Toegespitst op Hilversum wijst de Raad voor de Kunst er op dat de kunstlief hebbers het straks niet alleen met minder cultuur op tv moeten doen, het wordt voor de liefhebbers straks ook lang wachten tot het favoriete programma wordt uitgezon den. Volgens de plannen van De Jong zal het lichtere genre op 'prime time' worden uit gezonden en de cultuurprogramma's later („rond middernacht") op de avond. Of, wat ook kan. in de middaguren Een verarming van het omroepbestel, zo schrijft de Raad voor de Kunst de minister schriftelijk voor gehouden. omdat „als een direct gevolg van de horizontale programmering integrale uitzending op gangbare tijdstippen van bij voorbeeld toneel, ballet, opera of muziek onmogelijk zal worden." Los van dit alles vreest de Raad voor de Kunst dat de omroeporkesten ingrijpend (maximaal 80 procent) zullen worden inge krompen, mocht ook dat onderdeel van het McKinsey-plan worden gevolgd. Het ministerie van wvc heeft nog niet gere ageerd op de brief van de Raad voor de Kunst. Maar woordvoerster Miriam Otten gaat ervan uit dat minister d'Ancona er in haar reactie op zal wijzen dat de overheids bemoeienis terzake een „voorwaarden scheppende" is. „De Omroepwet geeft aan welk percentage de publieke omroepen moeten inruimen voor informatie en cul tuur, maar de minister heeft niet de be voegdheid om aan te geven dat die en die programma's dan en dan moeten worden uitgezonden." Anders gezegd: de invulling van de zendtijd is een zaak voor Hilversum. Derhalve voor de inmiddels aardig ingewerkte Max de Jong, die een steeds dominantere positie gaat innemen Bij de NOS regeert thans de nieuwe zakelijkheid onder druk van RTL 4. In de brief die het Stimuleringsfonds enkele dagen geleden adresseerde aan Hedy d'An cona werd ook deze noodkreet geslaakt: „Mocht er voor de cultuur niet meer plaats worden ingeruimd in het nieuwe omroep bestel. dan zal de tv-programma het aan zien hebben van een woestijnlandschap Te vrezen valt dat de Raad voor de Kunst en het Stimuleringsfonds daarin een roepende zullen zijn.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10