Rtv show 'e Ervaringen als zangeres werken in mijn voordeel' Omroepbestel failliet bij vertrek van TROS en VOO Woensdag 24 april 1991 R«dacttr 023-150191 AD3-150192 JOtANOA OUKES GERARD VAN PUTTEN REINA VAN POPPEIEN Vormgeving: CLARA KEMPER Ciska Peters. Wie kent haar naam niet? Ruim 25 jaar heeft ze actief meegedraaid in de Nederlandse showbizz, maar vijf jaar geleden koos de Larense zangeres definitief voor een carrière als zakenvrouw. Xe werkte al, achter de schermen mee in het bedrijf van haar man Pim ter Linde, maar nu is Ciska ac count-director van het organisatie bureau Peters Ter Linde. Ciska runt de evenementen-divisie van het bedrijf dat, na de recente overname van het Alkmaarse evenementenbu reau jan Baars, een omzet van ruim tien miljoen gulden hoopt te beha len. Len gesprek met een ex-zangeres die zich ais een vis in het water voelt in de zakenwereld. F REDERIKE CONTANT igenlijk vind ik het jammer dat ik niet al jaren eerder heb gekozen voor dit werk. Ik heb de indruk dat we daardoor een groot aantal opdrachten hebben misgelopen. Het werk als zangeres mis ik helemaal niet. Nie mand kan mij, op dit ogenblik althans, overhalen om weer eens als zangeres de bühne op te gaan. Dat zou niet goed zijn voor het bedrijf, je kunt niet op twee benen hinken.' Ciska Peters doet deze uitspraak in haar eigen kantoor in (.aren. Een ruime bo venverdieping is ingericht voor haar dage lijkse werkzaamheden als creatief directeur. „Ons bedrijf slurpt de tijd op. Gelukkig zijn mijn man en ik allebei even enthousiast be zig. Met dit soort werk ben je ook nooit klaar. Zelfs op onze vrije avonden praten we nog over ons werk. Ik vind het absoluut niet moeilijk om de hele dag met mijn man sa men te werken. We hebben allebei onze ei gen werkterreinen. We werken zelfstandig, maar bespreken alles met elkaar." „Eigenlijk is het een voordeel dat je samen met hetzelfde vak bezig bent. je hoeft elkaar Ciska Peters gelukkig als druk bezette zakenvrouw „Tegenwoordig is het heel normaal dat artiesten een compleet koud buffet in hun kleedkamer willen aantreffen. Toen ik nog als zangeres langs de weg zat at ik altijd een broodje onderweg. Als ik een broodje kreeg aangeboden, was dat mooi meegenomen." foto«GPO niet alles uit te leggen. Als mijn man iets heel anders zou aoen, zou dat veel meer energie kosten. Dan moet je je ook in zijn vak verdiepen. Nu hebben we vaak aan een half woord voldoende." Ciska Peters geniet van haar werk. „Ik heb het absoluut drukker gekregen dan tijdens mijn zang-periode, maar ik vind het heer lijk. Regelen, organiseren, creatief denken en tegelijkertijd budgetbewaking doen. je komt met allerlei mensen in contact. Van directeuren van enorm grote bedrijven tot mijn ex-collega's uit de showwereld. Op de ze manier houd ik toch voeling met die showwereld. Alleen sta ik nu aan de andere kant." je kunt het zo gek niet bedenken of Ciska, haar man Pim of hun medewerkers hebben het al eens georganiseerd. Wil je een buik danseres op een kameel in je tuin. Gloria Gaynor als verjaardags-cadeau op je tuin feest. Golden Earring's Barry Hay op een motorfiets om je zaak te openen? Peters Ter Linde regelt het. Maar niet alleen fees ten met artiestenliehoren tot hun dagelijk se werkzaamheden. Ciska Peters regelt ook wetenschappers die op congressen komen spreken. Ze draait haar hand niet meer om voor een seminar van vijf dagen. De actieve duizendpoot regelt niet alleen de artiesten en de optredens van andere gas ten. Ciska Peters zegt dat het haar kracht is om haar klanten alle zorgen uit handen te nemen. „Wij willen een compleet pakket aanbieden. Ik zorg voor de catering, de lo caties en voor vervoer, als mensen dat wil len. Het is een enorme verantwoording die je op je schouders neemt, maar als zo'n op dracht dan lekker en gladjes verloopt, dan geniet ik. De grootste voldoening is om een bedankbrief te krijgen." Naast de evenementen-divisie heeft Peters Ter Linde ook een afdeling theaterpro- dukties en een artiestenimpressariaat. Ar tiesten uit 'eigen stal' zijn bijvoorbeeld Lee Towers, Robert Paul. lody's Singers. The- rese Steinmetz. Leonie Sazias en Willem Bol. Ciska benadrukt echter dat het wat haar betreft geen zee te hoog gaat om ande re namen te boeken. De Larense zakenvrouw draait haar hand nu ook niet meer om voor het regelen van i internationale artiest als Latoya lackson of Shirley Bassey. „Het is niet moeilijk om contact te leggen via management-bureau's in het buitenland, maar die sterren hebben j vaak nogal wat eisen. Ze zijn erg verwend en op die eisen heb je maar in te gaan. Pri- vé-jets, limousines, de duurste hotelsuites ir dan ook nog van alles moet staan. Shirley Bassey wilde bijvoorbeeld een tred- mill op haar kamer. Eerst dacht ik nog dat het om een speciaal dieetmiddel ging, maar het bleek een lopende band te zijn waarop ze kon droog-trimmen." Broodje Volgens Ciska Peters is er overigens ook een groeiend aantal Nederlandse artiesten dat steeds meer eisen stelt. „Ik wil geen namen noemen, maar er is een aantal artiesten waar ik niet' meer mee wil werken. In mijn tijd was dat absoluut ondenkbaar. Tegen woordig is het heel normaal dat artiesten een compleet koud buffet in hun kleedka mer willen aantreffen. Steeds meer pop groepen laten dat ook contractueel vastleg gen. Ik begrijp dat soms niet. De meeste krijgen een goed honorarium voor hun op treden, daar kunnen ze best zelf een maal tijd van bestellen. Toen ik nog als zangeres langs de weg zat, at ik ook altijd een broodje onderweg. Als ik een broodje kreeg aange boden, was dat mooi meegenomen en aar dig, maar ja, de tijden zijn veranderd. Som mige groepen zijn zo populair dat ze veel eisen kunnen stellen. Als de opdrachtgever akkoord gaat. dan regel ik alles. Alleen als artiesten zich niet aan de regels houden, word ik kwaad. Ik houd me aan afspraken en verwacht dat dan ook van anderen." Paul de Leeuw tnaakt cd voor Beatrix en Claus Paul de Leeuw. bergti Cabaretier, zanger en VARA- presentator Paul de I>eeuw heeft een nieuwe cd gemaakt die hij opdraagt aan Koningin Beatrix en prins Claus. De compact disc komt morgen uit op het VARA- GRAM-label. Op de hoes van de cd heeft De Leeuw een per soonlijke opdracht aan de vor stin en haar man geschreven. De tekst van die opdracht luidt: „Lieve hooggeboren Ma jesteit en uw man. Voor u ligt op dit moment de cd, die ik speciaal voor U en Uw man heb opgenomen. U denkt nu wel licht: De Leeuw? Hij schreeuwt toch alleen maar. Nee, lieve Majesteit en Uw man, ik kan ook een beetje zingen en zeker als ik speciaal voor U zing." Volgens de publiciteitsagen te van De Leeuw, Margot Col- Ice, is de tekst absoluut niet kwetsend bedoeld, maar heeft De Leeuw net zulke gevoelens voor het Koninklijk Huis als de meeste Nederlanders. „Hij vindt haar gewoon een leuk, lief en intelligent mens. Verder heeft hij geen speciale band met de koningin. Omdat de cd toch rond 30 april zou uit komen. dacht Paul dat het wel leuk was om de cd als een soort cadeautje aan de vorstin aan te bieden. Dat is weer eens iets an ders als een krentemik, zelfge maakt wandkleed of een mo lentje van luciferstokjes." Paul de I-ocuw' zal zaterdag avond in zijn VARA-programma IX' Schreeuw van de U>euw zelf veel aandacht aan de cd en de opdracht aan de koningin en haar man besteden. STRIPS BOLLEBOOM BOES HEINZ ZOGEZEGD „Van de beslissing om weg te gaan bij Studio Sport heb ik geen seconde spijt gehad. Ondanks de stroeve start van Stop de Persen. De laatste drie, vier afleveringen waren beter dan de eerste, maar het kan nog veel beter. Gelukkig gaat het programma volgend seizoen gewoon door. Waar schijnlijk op een betere dag en een betere tijd." (Tom Eg- bers in De Telegraaf). „Ik herken me lang niet altijd in Mémien Holboog. Ik vind bij voorbeeld ook wel 'ns Ria Bremer of Sonja Barend te rug in dat typetje. Waar het Van Kooten en De Bie om gaat is toch een beetje de spot drijven met de dames van de grote talkshows. Trouwens, hier in Hilversum is het een eer om in dat pro gramma te komen." (NCRVs I^gien Kromkamp in de Amersfoortse Courant) „Dat de landelijke nieuws zender alleen via de midden golf te ontvangen is, is na tuurlijk een schreeuwende schande. Er komt wel een FM-net. maar dat duurt nog jaren. Dan heb ik het nog niet eens over het feit dat er na jarenlang overleg nog steeds geen horizontale pro grammering is: op vaste tijd stippen een nieuwsprogram ma. Het wordt verpest door hoge heren die nog in een soort clubgeest van de jaren dertig denken. Het is totale onzin om het nieuws te ver delen in maatschappelijke stromingen." (VARA-mede- werker Pieter Jan tiagens in het Algemeen Dagblad). „Ik zit natuurlijk wel in de put. Ik ervaar dat deze breuk toch pijnlijke consequenties heeft. Zo zal ik nu, omdat Belinda in het buitenland is. de kinderen een paar weken niet kunnen zien (Rob de Nijs in De Telegraaf) „Ik ben geen acteur. Ik ben ook geen schrijver of schil der. maar ik ben een mens." (Coen Flink in De Telegraaf) „Ik heb veel vrienden in het Hilversumse. collega's, ex- collega's. Ik zie ze lijden. Hier bij RTL 4 wordt niet gekan kerd. Weet je wat mij opvalt, als ik collega's spreek die bij de publieke omroepen wer ken? Ik hoor nou nooit: ik ben zo blij dat ik in het bestel werk (Ruud Hendriks, pro grammadirecteur bij RLT 4 in De Volkskrant). CORRESPONDENT GPD In Hilversum werd onlangs berekend, dat het publieke omroepbestel alsnog failliet gaat als TROS en VOO besluiten verder puur commercieel door het leven te gaan. Volgens media-makelaar Max de long. voor een paar ton per jaar tot NOS-voorzitter omgetoverd, zal een eventueel vertrek van beide ex-piraten leiden tot een jaarlijks be grotingstekort van ruim honderd miljoen gulden. De long komt met de/e cijfers op de proppen nadat hij zelf „in een poging het niet-commerciële bestel van de ondergang te redden", per 1 oktober TROS en Veronica als zogenoemde 'kostwinners' van de twee overige publieke netten op Nederland 2 heeft geplaatst. Nederland 2 mag straks, als alle plannen doorgaan, de Europese reclame regels han teren. Dat wil zeggen, dat maximaal vijftien procent van de zendtijd met STER-reclame mag worden gevuld en dat daarbij - ook op zondag natuurlijk - de normen van de com merciële concurrent RTL 4 mogen worden overgenomen. Met de creatie van deze zender hoopt De long tevens de komst van nog meer com merciële zenders te verhinderen. „Pure zelf moord", noemt de scheidende STER-direc- teur Chris Smeekes dan ook bij voorbaat de geldschieters, die aan een tweede commer ciële Nederlandse tv-zender werken. Nog niet zo heel lang geleden werd zowel in de Hilversumse als Haagse wandelgan gen gefluisterd, dat het niet zo gek zou zijn als TROS en Veronica het publieke bestel zouden verlaten. Per slot van rekening was dit duo door de politiek het bestel binnen gelaten. terwijl beide omroepen vervolgens verklaarden zichzelf als bommen onder dit bestel te beschouwen. De bommen zijn nooit ontploft, maar in Hilversum zitten ze nu wel met de schade die desondanks is aangericht. Het vertrek van TROS en Vero nica zou financieel voordeel en zendtijdver ruiming voor de achterblijvende identiteits- omroepen betekenen: de opbrengst van de omroepbijdragen zou over minder hoofden verdeeld hoeven te worden, zo luidde de re denering. Vooralsnog heeft Hilversum met de plannen voor een nieuwe zenderindeling zelf dus een streep door deze beschrijving van een toekomstige gang van zaken ge haald. Daarmee werd ook een streep gezet door het pleidooi van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVT) en het Tweede Ka merlid Paul Rosenmöller (Groen Links) om de omroepbijdrage („nog steeds behorend tot de laagsten van Europa") te verhogen. Al lange tijd is bekend, dat er geen meer derheid voor zo'n verhoging is te vinden. De politiek vindt dat extra-kosten voor de burger niet vla deze weg moeten worden binnengehaald. Bovendien is het niet erg logisch om meer geld te vragen van kijkers die voor het merendeel op de programma's van commerciële stations afstemmen. De NVJ zegt zich zorgen te maken omdat bij het niet verhogen van de omroepbijdragen „de publieke omroep steeds verder afglijdt naar een pseudo-commerciële omroep. Wat laat De journalistenvereniging is. op z'n zachtst gezegd, wat laat met het uitspreken van een dergelijke zorg: het proces is immers al ja ren aan de gang en volgens alle onder/oe kers is die gang van zaken niet meer te ke ren. Programmamakers in Hilversum en verre omgeving hebben al jaren met de voor hen nadelige gevolgen te worstelen. „Zo'n verhoging van de omroepbijdrage zou nog het beste bij het bestel passener kent zelfs manager De long. Maar zelfs het hele NOS-bestuur beschouwt de vraag er naar als „een psychologisch zwaktebod." Met andere woorden: politiek Den Haag hoeft niet meer te kiezen. F.r is geen keus meer mogelijk, zelfs niet tussen twee van de minst slechte oplossingen. TROS en Veroni ca hebben intussen al laten doorschemeren de stap uit het bestel een te grote schrede op de weg naar een onzekere toekomst te vinden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6