Binnenland 'Geknoei met mest en chemisch afval' Vrouwen in de schoonmaak zijn slecht af Woensdag 24 april 1991 Redactie. 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOCAN RONALD FRISART (chef) PATRICK VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MARGOT KLOMPMAKER Vormgev,ng. JAN KUNGE 4 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Inter Press Service (IPS). Justitie doet invallen bij boerenbedrijven op Veluwe ZWOLLE- p-gpd Justitie heeft begin deze week bij ten minste dertien be drijven in onder meer Harderwijk, Nunspeelt en Bun schoten een inval gedaan op verdenking van het mengen van drijfmest met chemisch afval. De mest zou vervol gens zijn afgezet in akkerbouwgebieden in Nederland. In het netwerk de grootste schuld heeft. Hij verwacht dat het nog enige maanden duurt voor het gerechtelijk vooronder zoek is afgerond en er tot straf vervolging kan worden overge gaan. Het is waarschijnlijk dat het slib dat is vermengd met de kal- vermest te veel zware metalen bevatte. Het afzetten van slib af komstig van afvalzuiveringsin- stallaties is normaal gesproken niet verboden. Het slib moet echter wel voldoen aan de nor men die zijn gesteld door de Unie van Waterschappen. Daarbij wordt met name ge keken naar de concentratie zware metalen, maar ook naar bij voorbeeld de aanwezigheid van pesticiden. Monsteranalyse door onafhankelijke laboratoria moet altijd uitwijzen of het slib Gisteren maakte persofficier Veurink In Zwolle bekend dat bij de mestfraude in ieder geval een aantal kalverhouders is be trokken. Volgens Veurink werd mest van kalveren vermengd met afvalstoffen, waaronder zuiveringsslib. De persofficier sluit niet uit dat ook ander che misch afval met de mest is ver mengd en vervolgens is afgezet in akkerbouwgebieden. lusititie verdenkt behalve de kalverhouders ook een aantal loonwerkers, mesthandelaren en hun financiële adviseurs van betrokkenheid bij de fraude. Ook een rioolwaterzuiveringsin stallatie speelt mogelijk een rol in het geneel. Volgens Veurink moet nog blijken welke schakel schoon genoeg is om het uit te rijden over landbouwgrond. De vermeende mestfraude is voor directeur Salverda van de regionale Mestbank-Noord in Drachten geen verrassing. Hij speurt al meer dan een jaar in tensief naar dit soort overtre dingen. Dat is niet eenvoudig: technisch is het vrijwel onmo gelijk om aan te tonen dat mest is vermengd met andere stoffen. De samenstelling van zuive ringsslib verschilt bijna niet van mest. Alleen de concentraties aan mineralen, zoals stikstof, fosfaat en kali, zijn veelal hoger. Volgens Salverda is eigenlijk alleen langs administratieve weg aan te tonen dat een mest- transporteur zich niet aan de regels houdt. Door bijvoorbeeld de tachograaf bij vrachtwagens te controleren kunnen de laad- en losplaatsen worden achter haald. Op die manier kan justi tie bewijzen dat een vrachtwa gen ergens is gestopt om de la ding mest aan te vullen met slib. In het verleden zijn zo twee transporteurs betrapt. ROTTUMEROOG en Rottumerplaat blijven voorlopig behouden. Dat heb ben GS van Groningen gisteren be sloten. Het Rijk moet in het najaar een definitieve beslissing nemen over de toekomst van de afkalvende ei landjes in de Waddenzee. AUTOHANDELAREN van de we gens overlast gesloten Utrechtse au tomarkt hebben een belangenvereni ging opgericht. Die wil dat de markt in 'fatsoenlijke vorm' terugkomt. De vereniging zal actie gaan voeren als de markt gesloten blijft EEN HUWELUKSAMBTENAAR in Brederwiede heeft jarenlang extra geld gevraagd aan aanstaande bruidsparen en dat in zijn eigen zak gestoken. De Zwolse officier van jus titie etste daarvoor gisteren een voor waardelijke celstraf en een boete. Stroom van klachten over bedrijven op landelijke dag van FNV amsterdam thea van beek „Je hebt maar twee handen en je doet wat je doen kunt. afgelo pen uit! Vaak maak je dus maar voor het oog schoon. Zou je datgene doen wat op papier staat, dan kom je tijd te kort. Het is nu eenmaal zo dat je je in het schoonmaakbedrijf anders moet opstellen dan in de huis houding thuis." De nuchtere constatering komt van een medewerkster bij een Limburgs schoonmaakbe drijf en wordt ondersteund door een hartelijk applaus. Zo n 160 vrouwen waren dinsdag in Am sterdam bijeen op de landelijke dag voor vrouwen in de schoon maak, georganiseerd door de Industriebond FNV. Het ge sprek gaat over hun vak, dat door de buitenwereld nog steeds sterk wordt onderge waardeerd. Over de ongelijk heid tussen part-timers en full timers, het niet naleven van de cao en over de werkdruk. „Hoeveel mensen gaan met plezier naar hun werk?", wordt de aanwezige vrouwen ge vraagd. Ruim de helft steekt de vinger op. Bij navraag blijkt dat vooral de onderlinge gezellig heid daarbij een belangrijke rol speelt. De schoonmaakbranche in Nederland telt 125 000 geregi streerde werknemers. Ruim driekwart bestaat uit vrouwen. Omdat veel vrouwen hun werk combineren met huishoudelijke taken, werkt bijna 90 procent part-time. de meesten zelfs minder dat dertien uur per week. Slechts vijfduizend werk nemers zijn georganiseerd bij de FNV. Hoewel dit ledenbe stand maar 2 procent vormt van de Industriebond, komt 14 pro cent van alle geschillen bi) de bond uit deze ledengroep. FNVer Paul van Grinsven constateert dat veel werkgevers het niet al te nauw nemen met de arbeidsvoorwaarden. Hij geeft het voorbeeld van een vrouw die bij een schoonmaak bedrijf in dienst treedt voor twintig uur per week. De werk gever laat net arbeidscontract ondertekenen en houdt dit on der eigen beheer. Helaas las de werkneemster dat contract niet zorgvuldig door. Achteraf bleek zij te hebben getekend voor dertien uur. Het dienstverband bleek later niet voor onbepaalde tiid te zijn aaneegaan, maar slecht voor een bepaalde tijd. Na enkele maanden kon zij haar biezen pakken. Het voorval lijkt geen incident te zijn. Verschillende van de aanwezige vrouwen zeggen nog nooit een kopie van nun ar- Mien Dobbelsteen, Nederlands bekendste interieurverzorgster, leidde de zaaldiscussie o werden vastgelegd. Ondanks de ernst van de dag viel er daarbij ook nog te lachen. r de verbeterde werktijden, die onlangs in de nieuwe c beidscontract ontvangen te hebben. Anderen vertellen over het gegoochel met uren. „De praktijk is dat opdrachtgevers vaak het aantal schoonmaaku- ren inperken. Dan kun je kiezen bij je baas: vijftien uur werken in je oude pandje en nog eens yijf uur ergens anders. In plaats van één, sta je dan twee panden schoon te maken in aezelfde tijd". Hoewel in de cao gelijke rech- geregeld zijn, werkt de praktijk anders uit. Iemand met een full time baan, bijna altijd een man, heeft recht op een toeslag voor overwerk. Part-timers daarente gen niet. En het zijn juist de vrouwen die dit werk part-time verrichten. Het is vooral de werkdruk waarover veel wordt geklaagd. Vermoeidheid en te weinig tijd voor de toegemeten klus zijn de belangrijkste klachten. Het ziek teverzuim bedraagt gemiddeld 12 procent Veel werknemers houden het al snel voor gezien. Het personeelsverloop bedraagt jaarlijks dan ook 63 procent. Hoe groter het bedrijf, des te va ker dergelijke problemen spe len. Het bureau voor arbeids marktonderzoek 'Research voor Beleid' onderzocht in opdracht van de werkgevers- en werkne mersorganisaties de problemen in de schoonmaakbranche. Vrij dag worden de resultaten daar van gepresenteerd. Onderzoeker Imro Simme- link: „De werkdruk blijkt een van de grootste problemen. Met name de overheid heeft de laatste jaren sterk bezuinigd op het schoonmaakwerk. Vooral in scholen speelt dat sterk. De toe gemeten tijd is te krap om be hoorlijk schoon te maken. De schoonmakers raken daardoor overbelast en de scholen zijn niet schoon meer. Het gevolg is dat veel leerlingen gezond heidsklachten krijgen." Maar niet alleen de overheid ziet het schoonmaken als een sluitpost. Ook instellingen en het bedrijfsleven doen hun best zo goedkoop mogelijk uit te zijn. Het gevolg is een moor dende concurrentie tussen de schoonmaakbedrijven onder ling. Niet zelden worden op drachten ver onder de vereiste prijs uitgevoerd. Volgens velen met als gevolg dat de klus niet goed kan worden geklaard. Ou dere werknemers vliegen eruit en zoveel mogelijk jonge, goed kope en onervaren krachten moeten het werk doen. .Als alle schoonmaakbedrij ven elkaar eens minder becon curreren, dan zouden we al een stuk verder zijn", merkt een van de vrouwen op. „Het probleem ligt bij de klant", vindt een an der. „Als een klus niet geklaard kan worden voor een bepaald bedrag, zouden schoonmaakbe drijven die moeten weigeren. Nu kijkt rrien nog te veel naar het aantal vierkante meters dat moet worden schoongemaakt, niet naar wat er op die opper vlakte staat en ook niet of het om een oud of nieuw gebouw gaat". Organiseer jezelf, luidt het ad vies van de FNV. Menigeen die tiaar inmiddels de gevolgen van moest ondervinden. „Ik heb bij mij in het bedrijf geprobeerd een ondernemingsraad op te zetten. Het gevolg was dat ik werd bedreigd met ontslag", vertelt een schoonmaakster. Een ander „Als je te veel je mond opendoet en naar de cij fers vraagt, vlieg je eruit. Dan zegt men: voor jou heb ik zo een uitzendkracht." ACHTERGROND ZWOLLE RUUD KLUMPERS Politie in Overijssel filmt wandaden van wegpiraten De rijkspolitie in Overijssel filmt tegen woordig wegpiraten met de videocamera. Vervolgens worden de boosdoeners uitge nodigd om hun wanprestaties op de moni tor te bekijken. „Het gaat eigenlijk om een klein deel van de verkeersdeelnemers, maar het is wel een hardleerse groep die het verkeer in groot gevaar kan Brengen. Met de gewone con trole bereik je hen nauwelijks. Zodra ze een opvallende surveillance of radar-controle opmerken, rijden ze beheerst. Maar na het passeren ervan lappen ze de regels weer aan hun laars. Voor een bekeuring zijn ze vaak ook niet gevoelig", verzuchten Dirk Knoll en Fred Ruiter. Zij zijn surveillanten bij de Overijsselse verkeersgroep. )p een kille voorjaarsochtend vertrekt het duo om half acht voor een video-patrouille in de regio Zwolle. Dirk Knoll zit achter het stuur van de onopvallende politiewagen, l-'red Ruiter houdt het verkeer in de gaten. Ook kijkt hij regelmatig op de monitor met beelden die worden geregistreerd door een camera die aan de binnenkant van de voor ruit is bevestigd. Het is spitsuur en daarom bijzonder druk op de tweebaans provinciale weg tussen Zwolle en Kampen. De automoblisten ge dragen zich vrij conect. De surveillanten besluiten hun werkterrein te verleggen naar de weg Z.wolle-Dedemsvaart. Met zijn geoefende oog ziet Fred Ruiter in de schier eindeloze stroom auto's ineens een stationwagen die „wel eens gekke din gen kan gaan doen". „Iet maar eens op de rijstijl: hij houdt nauwelijks afstand. Kan elk moment inhalen en er vol gas vandoor gaan". Zijn voorspelling komt uit. Dirk Knoll moet het gaspedaal fors indrukken om de snel heidsduivcl bij te kunnen houden. We zien de bewuste automobilist met 120 km per uur over een kruising rijden waar een inaxi- Automobilisten in Overijssel die zich op de weg misdragen lopen grote kans om met hun eigen wanprestaties te worden geconfronteerd mumsnelhcid van 80 kilometer per uur geldt. De snelheid gaat verder omhoog tot 130. 140 kilometer Zodra het kenteken van de auto op de mo nitor goed valt te zien. drukt Fred Ruiter ter hoogte van een hectometerpaaltje de tijd klok in. „Na een bepaalde afstand zet ik de klok stil en kunnen we nagaan met welke snelheid hij gemiddeld heeft gereden legt hij uit. Als gevolg van de grote drukte kost het hem moeite de stationwagen op zo'n afstand te volgen dat de video-camera de auto goed in beeld kan houden. Als de autobestuurder afslaat, zit de politiewagen vlak achter hem. We rijden nu in de bebouwde kom van De- demsvaart. Nog steeds is de snelheid veel te hoog. Zodra de automobilist merkt dat hij wordt gevolgd, mindert hij vaart. Op dat moment haalt de politie hem in. i hn Inn opklappen van een Ik htbak op de hoedenplank wordt een stopteken gegeven. Ruiter stapt uit en komt even later terug met papieren van de autobestuurder. Terwijl Knoll de bekeuring uitschrijft, on derhoudt zijn collega de man over diens wangedrag. Omdat de automobilist weet dat hii over de schreef is gegaan, heeft hij er geen behoefte aan de video-beelden te bekijken. Te laat voor een afspraak, verklaart hij zijn rijge drag. Het zijn vooral mannen tussen de dertigen vijftig jaar die zich schuldig maken aan ex cessen in het verkeer, stellen beide agenten. „De jongere generaties gedragen zich te genwoordig correcter dan een jaar of tien geleden. Vrouwen leveren over het alge meen evenmin problemen op". Later begeeft de patrouille zich op de pro vinciale weg Zwolle-Almelo. „Op autosnel wegen komen we nauwelijks. Daar is de Al gemene Verkeersdienst (AVD) actief. Bo vendien zijn die wegen nu eenmaal veiliger dan provinciale wegen en de bebouwde kom. Inhalen en te hard rijden hebben hier naar verhouding erotere risico's voor de verkeersveiligheid. Bijna de helft van het aantal verkeersdoden valt op dit soort we gen waar een maximumsnelheid van 80 ki lometer per uur geldt", leggen de twee poli tiemensen uit. Even buiten Zwolle, op zo'n honderd meter voor de politiewagen, signaleert het duo een automobilist die ver boven de 100 kilo meter per uur rijdt. Hij haalt in zonder op de rest van het verkeer te letten, geeft geen lichtsignaal om de inhaalmanoeuvre aan te kondigen, houdt geen afstand en draagt geen vciligheidsgordel. De video-installatie aan boord van de poli tiewagen neemt het allemaal haarscherp op. „Dat is een vette prooi voor ons," zegt Ruiter als hij de tijdklok instelt. De betrokken autobestuurder kan weinig waardering opbrengen voor de reden om hem te laten stoppen. Het viel volgens zijn lezing allemaal best mee. Hij ontkent geen veiligheidsgordel te hebben gedragen. Als Fred Ruiter hem uitnodigt zijn gedrag op het televisiescherm te bekijken, is het met d« zelfverzekerdheid van de man gedaan. Zijn er ook verkeerszondaars die de televi sieopnamen van hun gedrag wél willen zien? Dirk Knoll: „ja. dat zijn vooral mensen die er van overtuigd zijn dat ze zich aan de regels hebben gehouden. Ze schrikken vaak Veel mensen kampen met darmklachten Huisarten krijgen per jaar vier tot vijf miljoen klachten te ho ren over het spijsverteringsstel sel. In 640.000 gevallen gaat het om diarree en 370.000 contac ten betreffen maagklachten. In totaal hebben twee miljoen Ne derlanders last van hun spijs vertering. De invaliditeit en het langdurig ziekteverzuim hier door is de laatste twintig jaar gestegen met 450 procent. Dat blijkt uit een onderzoek van de Landbouwuniversiteit Wageningen, dat dinsdag in Den Haag is gepresenteerd door de Nederlandse Lever Darm Stichting. De stichting pleit voor meer onderzoek naar het vóór komen van dergelijke klachten. Er zijn bijvoorbeeld geen goede poliklinische gegevens bekend. Bij mannen is de zweer aan maag of twaalfvingerige darm de belangrijkste oorzaak van in validiteit, bij vrouwen chroni sche darmontsteking oftewel de ziekte van Crohn Het aantal maagzweeroperaties is overi gens wel strek gedaald door de introductie van maagzuurrem- Spijsverteringsaandoeningen veroorzaken 13 procent van de sterftegevallen in Nederland, 12 procent van de ziekenhuisop namen. 13 procent van het aan tal verpleegdagen en 17 procent van het aantal ziekenhuisopna men. Deze aandoeningen ken nen verder de hoogste omzet van medicijnen: 441 miljoen gulden in 1989. KOKANJE Al eerder besteedde ik op deze plaats aandacht aan het boek 'Het Nederlandse onbeha gen', waarin de neerlandicus Herman Pleij het Nederlandse volkskarakter in kaart probeert te brengen. Alleen durft hij het woord 'volkskarakter' nauwe lijks in de mond te nemen, aan gezien dit in het verleden zo'n misbruikte term is geworden. Volkskundigen en heemkundi gen. die in de oorlog fout waren, hadden immers een grote voor liefde voor woorden en begrip pen als volksaard, volkse waar den en volkseigen cultuur. Een medewerker van het Open luchtmuseum in Arnhem maak te mij auent op de geschriften van de folklorist D.J. van der Ven. die ook graag had gezien dat dit museum zich destijds in het culturele jasje van de NSB had gestoken. In zijn boek 'De heemliefde van het Nederlandsche volk', dat in oorlogstijd verscheen, besteedt Van der Ven ook uitgebreid aandacht aan het Openlucht museum. Naar zijn idee zou dit zich tot een waarvolksheem' moeten ontwikkelen, waar de bezoekers dagelijks worden ge trakteerd op vendelzwaaien, klootschieten, ringrijden. kaat sen en andere volksvermaken. Hij jubelt ook over het succes van de eerste Heemkunde- week. die in 1940 in Oosterbeek plaatsvond. Het programma bood een variatie aan lezingen, excursies, films van volksge bruiken, passiespelen, volks dansen, zang en blokfluitspel. Een lid van de Drentse heem kundekring trad op in boeren kostuum en droeg enkele door hem zelf geschreven schetsen voor, waarin de liefde van de oer-Drent voor zijn landstreek en landaard werd uitgebeeld. Het is een wonderlijk allegaar tje, dit heemliefde-boek, dat is verzadigd van woorden die met volks- en heem- beginnen. 'Heem' is volgens Van der Ven een woord van goed Nederland se klank en oorsprong. Als zelf standig naamwoord zou het al leen in de 'gouwspraak' van en kele gewesten voorkomen. Maar in het ABN is het slechts deel van een samenstelling, zoals in heemhond, heemschut, heemplant, heemschap en in heems. Toch vermeldt Van Dale 'huis en heem' als een goed Ne derlandse uitdrukking. De heemliefde heeft zich ner gens krachtiger kunnen ontwik kelen dan onder het „beveili gende machtige dak van de Ne- dersaksische hallehoeve, moge lijk in oorsprong zelfs de verga derplaats van de sibbe. Deze heeft als oorspronkelijk 'los hoes' mensch, vee en den oogst in een onverdeelde levensruim te samengebracht, waar zich rond het opflakkerende haard vuur van de heilige haardstede het geestelijk volksleven in den eeuwigen jaarkringloop con centreerde". In dergelijke zinnen hoort men het verlangen naar de oude Germaanse boerencultuur rui sen. toen de sibbe nog op hech te wijze met de natuur en het bovennatuurlijke was verbon den. Van der Ven neemt ook stelling tegen de stadse voor oordelen jegens de boer. Het geeft immers geen pas om de plattelander als een kinkel of een lomperik voor te stellen. Hij noemt ook vreemde spreuken, waar ik nog nooit van gehoord heb. zoals: ..leder z'n meug, zei d'n boer, en hij at vijgen met stroop", en: „Een boer die vrijt, die stoot en smijt". Hij neemt ook aanstoot aan de stadse gewoonte om een melkslijter een melkboer te noemen, en een koopman, die tuinbouwprodukten verkoopt, een groenteboer. Woorden als visboer, kaasboer en kolenboer zijn hem een doom in het oog, aangezien een eenvoudige ven ter of leverancier niet in de schaduw kan staan van de erf genamen van de meesters van de hallehoeven. Onlangs, zo vertelt hij zijn le zers, hoorde hij hoe een een voudige krantenbezorger zich zelf als krantenboer afficheerde! Het is maar goed dat Van der Ven de opkomst van de seks- boerderijen niet heeft hoeven meemaken. De heemliefde vindt haar uitdrukking in heem lied, heemdans en heemdracht. Van der Ven betreurt het na tuurlijk dat al deze zaken in de moderne tijd een kwijnend be staan leiden. Toch is op het platteland niet alles rozegeur en maneschijn. Bij sommige volksfeesten en heemspelen wordt veel te veel gedronken, en vaak ontaardt de zucht om anderen bijnamen te geven in plat en tactloos ge schimp, waarvan mensen met een opvallend uiterlijk of gebre ken de dupe worden. Wie een keer bekend staat als schele Dirk, manke lan, malle Eppie. dikke Boarendje of Stot- terkeesie, komt zijn leven lang niet meer van die bijnaam af. Maar ja, wie met boer'n wil ver- ker'n. moet ook de gierput maor waarder'n. zeggen ze bij ons in het dorp, en zo is het. gerrit jan zwier Justitie in Zwolle sluit niet uit dat mest, vermengd met chemisch afval, op akkerbouwgrond is beland. foto

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4