Feiten Laatste vlucht voor 'vliegende guppies' Nota over tbs is slechts 'groot onderhoud' Woensdag 24 april 1991 Radactie 023-150225 JANINE BOSMA ALTAN ERDOGAN RONALD FRISART frMh ONNO HAVERMANS PATRICK VAN DEN HURK HANS JACOBS MARGOT KLOMPMAKER JAN PREENEN SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER Vormgeving; JAN KUNGE EN MENINGEN Lelijkste vliegtuig van de wereld afgedankt Stel je een gigantische, vliegende matrusjka voor, zo'n Russiche pop waarin een reeks steeds Ideinere popjes verborgen zit. De neus van het vliegende gevaarte wordt opengeklapt en binnenin bevindt zich nog een vliegtuig - of tenminste een deel van een vliegtuig. Het is een bedrieglijk eenvoudige operatie, maar de mannen die hem uitvoeren hebben dan ook al heel wat oefening gehad. the independent Eenentwintig jaar lang is het waarschijnlijk lelijkste vliegtuig ter wereld iedere dag aangeko men in de montagehal van de Airbus Industrie in Toulouse, Frankrijk, waar het een vleugel, staart of neus heeft uitgebraakt. Dit is de Super Guppy. Airbus heeft er vier van. Het model is afgeleid van een na oorlogs lijn- vliegtuig, de Boeing Stratocrui- ser. Hind deze maand zal een beslissing worden genomen waardoor het doek zal vallen voor de Super Guppies. Ze zijn opgeblazen en onmoge lijk van vorm en ze hebben mis schien hun beste tijd gehad, maar Guppies zijn een fascine rende, bizarre verschijning. Ze zijn bijzonder luidruchtig. I.ang voordat je ze ziet, hoor je ze al aankomen. Crash De landing heeft meer weg van een beheerste crash dan van een touchdown. Anders dan bij gewone vliegtuigen, die op het laatste moment nun neus om- trekken alvoren landingsbaan r len, moet de piloot van een per Guppy een duikvlucht r ken naar het betdn, omdat de bolle romp bijna net zoveel op- waarste druk levert als de vleu gels. Het gevaarte wordt door deze ongelukkige aërodynamische eigenschap zwevend gehouden en heeft zijn vier zuigermoto ren. die vier enom spatelvormige pro pellors aandrijven, hard nodig om na; de aarde terug te peddelen. Ondanks de eigen aardigheden van de Guppy en het weinig flatteuse uiterlijk, zullen de piloten hem missen. Een gezagvoerder: „Over het al gemeen is de Guppy een volg zaam vliegtuig, Meen bij turbu lentie is het lastig vliegen. Dat komt door de grote romp. De Guppy schokt en hotst en heeft geen automatische piloot, je moet hem helemaal zelf vliegen. Bij goed weer is er geen verschil met andere vliegtuigen. Alleen de landing verloopt wat eigen aardig. Maar we hebben niets dan goede herinneringen." Anders dan in gewone lijnvlieg- tuigen, waar met de ruimte moet worden gewoekerd, be schikt de gezagvoerder in de Su per Guppy over een grote, niet volgepropte cockpit. De neus bestaat uit glazen panelen. Het panoramische uitzicht wordt al leen verstoord door een zwart- metalen, met bouten aan de vloer vastgeklonken paneel met een verza meling mechanische meters. De twee pilo- Dp up uk wnrdt len beschikken ieder veneus worar overeenb|okconlro. losgekoppeld le-panelcn ter grote van een busstuur en eit opzij gerold boven hen bungelen twee stevige touwen met een lus en een houten handvat: voor het noodluik. De Su per Guppy is gespeend van alle moderne electronische snufjes. Neus losgekoppeld Achter de stoel van de boord werktuigkundige bevindt zich de deur - die maar zelden wordt geopend - naar het laadruim, dat tot op enkele centimeters afstand van de wand door de la ding wordt gevuld. Beneden voert een touwladder langs een chemisch toilet op een open plateautje naar de uitgang. En meer is er niet in dit uniek func tionele vliegtuig. Om het vliegtuig te lossen, ont- Voor de gemiddeld veertig jaar oude Super Guppy is het einde in zicht. Airbus zoekt r 1 ander transportmiddel. koppelt een team werktuigkun digen alle electrische verbindin gen die van de cockpit naar de staart en de vleugels lopen. Dan wordt de neus losgekoppeld en rond een scharnierpunt naar rechts opzijgerold. Een hydrau lische helling wordt in stelling gebracht en het stuk vliegtuig wordt naar buiten gerold. De hele operatie, van het loskoppe len van de neus tot en met net afvoeren van de lading naar de montagehal, neemt niet meer dan twaalf minuten in beslag. De Super Guppy heeft een sleu telrol gespeeld bij de ontwikke ling van Airbus, het Europese vüegtuigbouyvconsortium. Het vliegtuig was oorspronkelijk ontwikkeld om dertig ton zware delen van de Saturnus V raket te vervoeren voor het Amerikaanse Apollo-ruimteprogramma. NA SA heeft het vliegtuig in 1974 buiten dienst gesteld, maar het 'zwangere guppy' bleek uitein delijk een geschenk uit de he mel voor de Europeanen. De oplossing voor een probleem dat het consortium al bij de ge boorte de das om had kunnen doen. British Aerospace, Deutsche Airbus, het Franse Aerospatiale en het Spaanse CASA moesten de zware vliegtuigdelen die in Bristol, Chester, Hamburg, Bremen, Saint Nazaire en Ma drid werden gefabriceerd, snel en onbeschadigd naar de eindmon tagehal in Toulou- se transporteren. In 1970 vervoerde de eerste Super Guppy delen van de Airbus A300. Tussen 1973 en 1984 werden nog drie Guppies in gebruik genomen en nu is de geza- melijke Guppy-vloot meer dan vier maanden per jaar in de lucht. Maar met een gemiddelde leef- Lang voordat je ze ziet, hoor je ze al aankomen tijd van veertig jaar worden ze steeds duurder in onderhoud. Als het Airbus consortium in I l)S5 de beraamde produktie van 25 toestellen per maand wil halen, moet de aanvoer- capaciteit naar de montagehal wor den vergroot. Dit betekent dat er nieuwe vliegtuigen moeten worden n de Guppies te FOTO THE INDEPENDENT BRIAN HARRIS laadvermogen tot vijftig ton, waarmee de grootste delen van dë nieuwe familie van A340/330 Airbussen kunnen worden ver voerd. Tevens zou dit de halve ring betekenen van de 47,5 vluchturen die het kost om alle delen voor één Airbus naar Tou- louse te transporteren. Officieel zal de omgebouwde A300 de Super Airbus Transpor ter gaan heten, maar in vlieg tuigkringen wordt al druk ge speculeerd over welke visse- naam het nieuwe gevaarte toe bedeeld zal krijgen. 'Super Vlie gende Walvis', 'Super Flipper' en 'De Dolfijn' liggen vooraan in de race. In Amerika maakte de Super Guppy In 1974 de laatste vlucht voor NASA. Het contrast met het prive-vlieg- tuigje Is wel heel erg groot. De 'Gup' zou er een paar dozijn van kunnen vervoeren archieffoto anp STANDPLAATS BERLUN Fietsend Berlijn heeft zich mas saal gestort op de vroegere To desstreifen, ooit de moorddadi ge scheiding tussen heide stads- helften. Waar anderhalf jaar ge leden nog Vopo's in hun Tra banties patrouilleerden om te voorkomen dat iemand vluchtte uit het arbeiders- en boerenpa radijs op Duitse bodem, rijden nu elk weekeinde tienduizen den fietsende Berlijners. Gewa pend met een tubetje solutie, wat plakkers en extra ven tielslang, gingen ook wij op een verkenningstocht van meer dan honderd kilometer ex-Vopo-as- falt. Op het eerste stuk herinneren alleen de schijnwerpermasten en de resten van de anti-tank gracht nog aan de Muur. De To dcsstreifen is er een paar hon derd meter breed. Maar ineens kronkelt de smalle asfaltweg bij na door achtertuinen heen. Hooguit 25 meter scheidden in het verleden de in vrijheid le vende Westberlijners van hun onder het communistische juk lijdende stadgenoten. Maar minstens zo opvallend is dat aan de oostkant keurig onder houden. vrijstaande villaatjes staan, terwijl aap de vrijheids kant het sombere beton van flats domineert. Wat voor men sen woonden en wonen in deze keurige huizen? Natuurlijk ab soluut betrouwbare staatsdie- 'Todesstreifen' als fietspad naren, want nergens was de kans om te vluchten groter. Na tuurlijk zeggen ze nu altijd te gen de partij te zijn geweest en (lat ze hun bezit rechtmatig hebben verworven. Veel West berlijners denken daar anders over. Alleen al hier is het bezit van 90 procent van de huizen omstreden. Maar de Oostber lijnse bewoners peinzen er niet over om te vertrekken. Sommi gen hebben op de Todesstreifen al illegale volkstuintjes aange legd Rustig doorpeddelend langs Trabi-wrakken en mobiele eet tentjes van ondernemende 'Os- sies komen we door een groot bos. Hier lijkt de tijd stil te heb ben gestaan. De wachttorens staan er nog alsof de Vopo's even een blokje om zijn. En dan een schok: over een lengte van honderden meters staat de Muur nog recht overeind. Even verderop wordt de stilte doorbrclken door gehamer: we komen bij een reusachtige op slagplaats van gedemonteerde wachttorens en veelal bont be schilderde Muursegmenten. 'Muurspechtcn' die in het cen trum van de stad vergeefs zoe ken naar een stukje ongeschon den 'Antikapitalistische Be scherm ings wal' kunnen hier hun hart ophalen. Sommigen hakken voor eigen gebruik, an deren om zaken te kunnen doen rond de Brandenburger Poort. We rijden verder door slaperige Berlijnse voorstadjes. Hier geen mobiele eettentjes, maar wel een fraai bord: 'Heropend: Res taurant Waldidylle'. Aangezien we toe zijn aan een sanitaire stop en een versnapering be sluiten we aan te leggen bij dit geprivatiseerde hom «bedrijf I let is meer dan royaal voorzien van westerse reclame, maar de service is nog even slecht als voor de Wende. Drie kwartier wachten op een miezerige ome let voorzien van drie zure spruitjes tegen een prijs waar voor je in het Westen van de stad een complete maaltijd krijgt. Terug op de Todesstreifen ra ken wc in gesprek met een Ber lijnse fietsontnousiast. „Heerlijk hé. dat we nu zo rond en dwars door onze stad kunnen rijden zegt hij. Dan, zorgelijk: „Ik ben bang dat ze deze weg binnen kort ook willen slopen. Maar .dan richt ik een burgercomité op". We hebben hem alvast ons adres gegeven, want dit unieke pad mag niet verdwijnen. CORRESPONDENT Voor- en tegenstanders verwachten geen wijzigingen in omstreden wet Wie in Nederland levenslang krijgt, zit maximaal twintig jaar in de gevangenis. In de Van Mesdag-kliniek in Groningen zit een veroordeelde echter al 25 jaar achter slot en grendel. Uit zicht op vrijlating heeft hij niet. Hij is 'ter beschikking gesteld' (tbs), de méést omstreden maatregel die het strafrecht kent. Deze zomer verschijnt de 'Nota tbs' van het ministerie van justi tie. waarin de terbeschikking stelling kritisch wordt bekeken. Over ae inhoud'is nog niets be kend, maar ingrijpende veran deringen worden niet verwacht. Al is er genoeg kritiek. Volgens het Wetboek van Straf recht horen mensen met een „gebrekkige ontwikkeling of zie kelijke stoornis van de geestver mogens" niet in de gevangenis thuis. Zij krijgen van de rechter geen straf opgelegd, maar de maatregel terbeschikkingstel ling. Deze maatregel is in de eerste plaats bedoeld om de maat schappij te beschermen. Het gaat meestal om plegers van zware misdrijven, zoals moord of verkrachting. Vooral daders van seksuele misdrijven verval len vaak opnieuw in hun misda dige gedrag, vertelt mr. E. Hof stee. universitair docent aan de Vrije Universiteit en deeltijd- rechter bij tie Amsterdamse rechtbank. Hij promoveerde in 1987 op een proefschrift over de geschiedenis van terbeschik kingstelling. Tot in de jaren dertig werden criminelen die als 'gestoord' werden gebrandmerkt, ge plaatst in de zogenoemde gek kenhuizen. Van enige behande ling was geen sprake. Met de opkomst van de psychiatrie maakten de hoge muren en het prikkeldraad plaats voor de di van en de therapieën. Als iemand genezen werd ver klaard. kon hij weer gaan. ook al was hij door Je rechter in de in richting geplaatst. Het is Hof stee niet bekend of misdadigers hiervan profiteerden door gekte te simuleren, om daama in ras Jarenlange opsluiting en behandeling in een tbs-kliniek is in de eerste plaats bedoeld als bescherming van de maatschappij, anefo rob bo- gaerts van de mens toonde ook aan dat mensen niet noodzakelijk óf normaal óf gestoord waren, ver telt Hofstee. Er bleken ook men sen te zijn die hun daad niet he lemaal toe te rekenen viel: „Mensen met een dwangneuro- se. zoals een kleptomaan, zijn inderdaad helemaal niet toere keningsvatbaar. Maar er zijn veel soorten misdadigers die voor een groot deel niet ge stoord zijn". Als gevolg van deze nis werd in 1928 een nieuw middel ingezet: de terbeschik kingstelling van de regering (tbr). Daarin werden misdadi gers verc nisstraf v ken- misdrijf dat hen aan te rekenen viel. Daama kwamen zij terecht in speciale tbr-klinieken. Daar moesten zij blijven totdat zij voldoende aangepast waren om weer veilig de straat op te kunnen. Het belangrijkste crite rium was het gevaar voor recidi ve: hoe groot is de kans dat de veroordeelde, eenmaal op straat, weer eenzelfde misdrijf begaat? Een rechtbank kon en "kan iemand maximaal twee jaar tbr opleggen. Daama moesten de rechters, na advies van de psy chiaters van de kliniek, oorde len of de misdadiger weer naar huis mocht. Zo niet, dan kreegt hij of zij een of twee jaar verlen ging. Dat kon doorgaan tot de dood van de veroordeelde. Na de Tweede Wereldoorlog kwamen de eerste hiaten in de wetgeving aan het licht. Het bleek niet mogelijk iedereen naar behoren te behandelen. Sommigen vonden zichzelf niet 'ziek' of 'gestoord'. Daardoor kon een eenvoudige fietsendief met tbr de rest van zijn leven in de kliniek vastzitten. Ook bleek de behandeling zeer veel tijd in beslag te riemen. De psychiaters moesten de veroor deelde eerst langdurig observe ren, voordat tot een behande ling werd besloten. Die nam ook weer jaren in beslag. Ge middeld zit een terbeschikking- gestelde vijf jaar vast; voor da ders van seksuele misdaden is dat vijftien jaar. Vanuit de psychologische hoek kwam nog meer kritiek, onder meer van de klinisch psycho loog H. Hamers. Hij werkte lan ge tijd bij het Meijers Instituut, van waaruit ter beschikking ge stelden worden verdeeld over de verschillende klinieken. Ha mers deed in 1986 onderzoek naar de effectiviteit van de ver leende hulp. „Die bleek er nau welijks te zijn", vertelt hij. „De recidive onder ex-ter beschik king gestelden was bijna even hoog als die van ex-gevange- Zijn cijfers worden bestreden door onder anderen directeur- coördinator T. de Wijs van tbs- ldiniek Veldzicht: „Het is heel moeilijk om goede cijfers over recidive te krijgen. Daarvoor zou je een groep ter beschikking gestelden los rond moeten laten lopen. Ik ken geen enkele rech ter die dat zal aandurven". Zijn onderzoek deed Hamers evenwel besluiten zijn baan vaarwel te zeggen. Nu werkt hij als zelfstandig psycholoog is Amsterdam. Ook is hij lid van het bestuur van de Stichting Be langenbehartiging (ex-)TBR-ge- stelden. Deze vereniging be strijdt het systeem van terbe- schikkingstelling. Sinds 1970 wordt in 'Den Haag' gepraat over aanpassing van de wet. Dat leidde, na achttien jaar debatteren, tot de nieuwe wet. Naast een naamsverkorting tot enkel 'terbeschikkingstelling' (tbs), zaten daarin drie belang rijke aanscherpingen: Iemand kan alleen tbs krijgen als hij voor een misdrijf tot vier jaar gevangenisstraf, of langer, is veroordeeld: Bij misdrijven waarbij geen geweld tegen personen is ge bruikt, duurt de tbs maximaal vier jaar: Na zes jaar tbs is de rechter verplicht om. naast het advies van de kliniek, een oordeel van twee andere deskundigen te krijgen. Hamers vindt de veranderingen niet zo opzienbarend: „Maar weinig tbs-klanten hebben geen geweld gebruikt. En er zijn zo weinig deskundigen in ons land. dat na die zes jaar meestal me dewerkers van een andere kli niek ingeschakeld worden. Dat is natuurlijk twee handen op één buik". Over afschaffing is nooit ge praat. „De bescherming van de maatschappij is de rechtvaardi ging voor tbs", zegt Hofstee. „Het enige nadeel wat ik signa leer. is dat vaak eerst mensen een gevangenisstraf uitzitten en dan pas in behandeling worden genomen. Het is mogelijk men sen al tijdens hun gevangenis tijd te behandelen". Hofstee verwacht dan ook niet dat de wet in de komende jaren aangepast zal worden. „Daar is inderdaad geen reden toe", zegt directeur De Wijs van tbs-kli niek Veldzicht. „Ie moet na tuurlijk kritisch i tegeno et als eei

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2