Regio Vuil vanuit provincie naar stort in Zeeland Opbrengst Corso Muziek Festival Lisse voor goed doel Woensdag 24 april 1991 Redactie: 071-161400 WILLEM SPIERDIJK W1M SCHRIJVER MEINDERT VAN DER KAAL) CAR OU NE VAN OVERBEEKE JAN WESTERLAKEN MONICA WE5SEUNG hodredact* WILLEM SPIERDUK Vorrngevmc NIEK FAAS 21 »Q«S£i£/SO«EPAM NhdK De provinde Zuid-Holland vervoert de komende jaren wellicht zo'n 100.000 ton huisafval naar Zeeland. Het Provindaal Afvalverwer- kingsbednjf Zuid-Holland (Proav) heeft een voorstel gedaan om 'stortcapadtert' te lenen bij stortplaats Mid den-Zeeland. Volgende maand wordst hierover een definitief besluit genomen IV provincie Zuid Holland zii fors omhoog met het huisvuil sinds onder meer de Lcidse vuflvefbmxttnc vorig tea la gi sloten. Bovenidcn is de gcplan de stortplaats in de Hoge Nes polder nabij Zwijndrccnt mei op tijd klaar en dus moet er z*> lang ergens anders capaciteit worden gevonden. Nu al woi den grote hoeveelheden vuil naar Drente vervoerd Het dagelijks bestuur van het samenwerkingsverhand dat de stortplaats bij Borsele beheert, is positief over het voorstel van de Proav. IV pnjs voor de ver werking. 200 gulden per ton at val. is echter vrij boog Volgens directeur De long van de Proav ptt hél dn <»«>k on tn wug contract'. Door bet spel van vraag en aanbod is de prii* voor de verwerking van huisafval de laatste jaren sterk gestegen ■am Alphense Brug weer begaanbaar De meest gefotografeerde brug van Alphen. en sinds gisteren wellicht van heel Nederland, kan aan het eind van deze week weer naar behoren functione ren. Na een periode van tien maanden heeft de Alphense Brug weer een brugval die 50 jaar mee kan. Of automobilisten ooit nog gebruik kunnen maken van de oeververbinding wordt morgenavond bekend als de ge meenteraad daarover vergadert. De Alphense Brug stortte vo rig jaar op 11 juni in. Een stalen ophaalstang brak af en toen hing de brug totaal verbogen over de Oude Rijn. Om toch aan de overkant te komen werden twee pontjes ingezet. Een dag na de instorting werd de brug per ponton afgevoerd en twee weken later lag er een nood brug. Aanvankelijk ging de gemeen te er van uit, dat een nieuwe brugval in december 1990 klaar kon zijn. Dat bleek in de prak tijk niet haalbaar. "De materia len voor de brug waren pas in december beschikbaar. Die moet je speciaal bestellen", al dus P. Koorevaar van bouwer Hollandia uit Krimpen aan den IJssel. "We konden wel gaan re pareren, maar dan hadden we binnen de kortste keren weer in Alphen terug moeten komen voor herstelwerkzaamheden. In overleg met provincie en ge meente hebben we er voor ge kozen grotendeels een nieuwe constructie te bouwen. Dat kost wel ruim een miljoen gulden, maar dan kan de brug ook weer 50 jaar mee", aldus koorevaar. De bovenbouw en het draai ende gedeelte van de oude brug zijn intact gebleven. Het houten dek is verleden tijd. De brug is nu geheel uit staal opgetrokken. Medewerkers van Hollandia plaatsen gisteren het 60 ton zware brugdek. foto's ben de bruyn promo Brigadecommandant Ver donk: "Ik ben bang dat als er voor de asielzoekers alleen een meldingsplicht komt, ze de ille galiteit in gaan". Brigadecommandant Verdonk verlaat na 36 jaar Koninklijke marechaussee Het was, zegt de brigadecom mandant, in het midden van de jaren vijftig. Nederland zat mid den in de wederopbouw. "Een tijd van ferme jongens en stoere knapen", herinnert hij zich. Dus toen de politiechef van zijn dorp de gezagsgetrouwe jonge ling vroeg om bij de politie te komen, leek hem dat wel wat. Omdat hij daarmee meteen kon voldoen aan zijn militaire dienstplicht koos de 19-jarige Piet Verdonk uiteindelijk niet voor de politie, maar voor de Koninklijke marechaussee. Van daag, na een dienstverband van op de kop af 36 jaar en zes da gen, keert hij de 'Kmar' de rug toe. Een paar dagen voor zijn pen sioen duidt alles er in zijn kan toor al op het naderend vertrek. Zijn opvolger E. Mulder, die hij de afgelopen weken heeft inge werkt. laat regelmatig zijn ruim besnorde gezicht zien. En het gesprek wordt voortdurend on derbroken door een fourier die op zoek is naar verschillende rijkseigendommen die de schei dend kapitein moet inleveren. Zijn gevechtstenue, wapenstok, pistool, holster, pompstok en magazijnen komen na wat ge zoek in een kast boven water. De 'riembroek zwart' houdt de fourier nog tegoed. "Of wilt u", vraagt Verdonk lachend, "dat ik de riem die ik draag nu al inle ver?" Verdonk begon zijn loopbaan bij de marechaussee in Apel doorn waar hij de onderoffi ciersopleiding volgde. Zijn eer ste standplaats was Soestdijk waar hij het koninklijke paleis bewaakte. "Het eerste half jaar was het wel leuk om de konin gin, de prins en de prinsessen van nabij mee te maken. Maar het werd al snel saai. Het werk kwam vooral neer op wachtlo pen. een uur op en een uur af. En dat op een halve vierkante meter." Gamizoensbrigade Na Soestdijk volgde overplaat sing naar de Amsterdamse ha ven waar hij werd belast met de paspoortcontrole. "Ik houd van een beetje afwisseling, dus zo eens in de zes. zeven jaar wis selde ik van functie." Zo volg den na de havens, een functie bij de garnizoensbrigade in Am sterdam. ondersteunde hij de Amsterdamse gemeentepolitie in de roerige jaren zestig, werk- mezelf. maar van een student uit Amsterdam die zelf vluchte- ling is Kansloze asielzoekers worden in afwachting van hei definitie ve besluit over hun aanvraag vastgehouden in het opvang centrum op Schiphol-Oost. Ver donk noemt het geen goede zaak als deze gedwongen op vang verdwijnt, zoals onlangs door de commissie Mulder is voorgesteld. "Ik ben bang dat als er voor deze mensen alleen een meldingsplicht komt. ze de illegaliteit in gaan." Overigens bestaan er vergevorderde plan nen voor de bouw van nieuwe gesloten opvangcentra die moe ten komen in de plaats van de te kleine ruimte op Schiphol Verdonk zegt terug te kijken op een meer dan geslaagde loopbaan. "Als onderofficier heb je slechts een kleine kans om op grond van je bekwaam heid benoemd te worden tot va kofficier. De hoogste eindrang daarin is kaptein. Die rang heb ik bereikt en nog wel in goede gezondheid ook. Daar ben ik naturlijk erg blij mee." Reorganisatie Waar hij het in het laatste half jaar wel duidelijk moeilijk mee had was een ingrijpende reorga nisatie bij de marechaussee. "Dat heelt bij veel van mijn mensen pijn veroorzaakt. In een klap was ik dertien mensen kwijt en intern werden ook nog eens bijna dertig man ver plaatst. Dat was duidelijk de moeilijkste periode in mijn loopbaan. Het viel toen niet mee om solidair aan de organi satie te blijven." Als marechaussee komt voor Piet Verdonk het pensioen al op 55-jarige leeftijd. De lange toe komst die nog voor hem ligt zal hij grotendeels besteden aan het verleden. "Zo ben ik al jaren actief in de stichting die genea- logtot ti onrtaraoei dm m g» slacht Verdonk. En ik werk ook mee aan een boek over de ge schiedenis van mijn geboorte- pia.ns '•Gravendeel Ooi hoopt hij een andere hobby, die er de laatste jaren door te druk ke werkzaamheden tussendoor is geschoten, weer op te pakken "Wandelen, doe ik ook graag Ik hoop dit jaar voor de negende keer weer de Vierdaagse in Nijmegen te gaan lopen Een aantal keer heb ik in uniform mee gelopen. Dat dat er nu niet meer bij is. vind ik helemaal niet jammer In een trainings pak loop je toch veel lekkerder Bri gadecommandant Verdonk 'Voor vluchten binnen Eu ropa wordt Schiphol zoals een spoorweg station, de reizigers hoeven straks niet meer langs de pas poortcontrole". foto te hij vier jaar in Westduitsland bij een Nederlandse lucht machteenheid en was hij plaatsvervangend commandant van de eenheid die waakte over de waardetransporten van de Nederlandsche Bank. Om overgeplaatst te worden naar Schiphol diende hij vrijwil lig een half jaar in Libanon waar hij deel uitmaakte van het Ne derlandse vredeskorps daar. "Op Schiphol werd ik hoofd doorlaatpost, jammer genoeg moest ik in 1983 nog een keer terug naar Libanon omdat ze toen gebrek hadden aan men sen met ervaring. Ik was als de dood dat zodra ik terug zou ko men ik mijn baan op de lucht haven kwijt zou zijn. Gelukkig gebeurde dat niet." Voordat hij in 1986 werd be noemd tot brigadecommandant was Verdonk enkele jaren hoofd van de operationele dienst op Schiphol. "Ik ben nogal "doene ng' ingesteld. Die functie vond ik de mooiste die er is. Je hebt met allerlei aspecten van de be waking op de luchthaven te ma ken en je onderhoudt met veel instanties contacten, zowel met de luchtvaartmaatschappijen als met de verschillende autori teiten op Schiphol." Zijn benoe ming tot brigadecommandant was geen echte verrassing. "Dat was al min of meer in het voor uitzicht gesteld toen ik voor de tweede keer naar Libanon moest." Grensbewaking De belangrijkste taak van de brigade Schiphol is grensbewa king. Wie op Schiphol in of uit een vliegtuig stapt dient zijn paspoort te laten zien aan de marechaussee. Verdonk noemt de controle "gastvrij, maar zeer efficiënt'. Dat efficiënte zit hem bijvoorbeeld in het computer systeem van de marechaussee dat in een luttele seconde ver telt of iemand door justitie ge zocht wordt of niet. Als Europa over een paar jaar echt verenigd is zal die grensbewaking op de luchthaven ingrijpend verande ren. "Voor vluchten binnen Eu ropa wordt Schiphol zoals een spoorwegstation, de reizigers hoeven straks niet meer langs de paspoortcontrole." .In het eerste jaar dat hij op de luchthaven werkte vroegen op Schiphol 42 mensen politiek asiel aan. Acht jaar later waren dat er bijna 7.000. Verdonk noemt de problematiek van de asielzoeker 'tragisch', ongeacht hun motieven om asiel aan te vragen. De meeste asielzoekers verlaten vooral uit economische motieven hun geboorteland en zijn daarom kansloos om er kend te worden als vluchteling. "Het duurt nu gemiddeld twee maanden voordat er een uit spraak wordt gedaan. Terwijl het voor inwoners van sommige landen duidelijk is dat ze met erkend worden. Voor die men sen zou volstaan kunnen wor den met een procedure van en kele dagen. Dat is geen idee van USSE ANPRE LAMMCTSf "We komen in de publieke opi ate dm vonn h ran oun wets elitegezelschap, maar m feite doen we heel goede din gen". zegt Bruno van loo over het imago van Rotaryclubs. Zelf is hij verantwoordelijk voor de publiciteit rond het Corso Mu ziek Festival "91 in de lissese Hobahohallen. donderdag en vrijdag. Dit jaar wordt de twee dagen durende bouw van de praalwagens opgeluisterd door mega act Ire Towers en een batterij andere artiesten. De op brengst gaat naar de Nationale Vereniging De Zonnebloem. Van Loo: "Zo'n evenement vereist een professionele opzet van mensen met managersca paciteiten. connecties. Rotary - clubs en Lions een club met ongeveer zelfde doel en sa menstelling - kunnen daaraan een steentje bijdragen" Verhalen dat Rotaryclubs en Uons uit directeuren bestaan die strenge toelatingseisen han teren, vindt Van loo tammer "Het heeft niets te maken met banksaldo's of rangen en stan den. Ikzelf ben directeur van een vormgevingsbureau en weet hoe marketing en promo tic werken Ik verdien er immers m'n brood mee. Vandaar dat ik de publiciteit rond het festival op me heb genomen Een ander heeft weer de posters laten drukken omdat hij een drukke rij bezit De financiën neemt de directeur van een bank bijvoor beeld voor zijn rekening Ro tarydub* hebben mensen uit alle geledingen artsen, bioem- bolienkwekers. schoolhoofden, notarissen Allemaal leden met hun eigen kwaliteit chr zich wil leo inzetten voor een goed tl'*-| aldus an I Bij het festival van vorig jaar sleepten de gezamenlijke lions en Rotarydubs 35 000 gulden binnen voor de Daniri den Hoedkliniek Van Loo heeft nu een streefbedrag san 30 000 gulden in zijn hoofd Het geld wordt besteed aan hotelschip 'De Zonnebloem', een aangr past vakantieschip voor invalt den en beiaarden Tijdens de twee festivaldagrn op 25 en 26 april, moet vooral op de con Kumptie* worden verdiend, de entreegelden komen het Corso feestcomité toe Overdag wordt ren loterij gehouden (met een kleine winstmargr) en 's avond* is ct non stop muziek tijdens de werk/aamheden aan de corso wagens Van loo "OvpTdag houden wp het wat nistigrT omdat er dan veel toeristen voor de op strekdag komen Het avondpro gramma is meer bedoeld voor mensen uit de Duin en Bollen streek Die komen niet zozeer voor de praabvagrns want die zien ze ieder jaar maar nirrr v.M.r d<- gr/iihghcid d« muziekeen haptr m ren drankje Nu hebben wr vrtle den jaar grmerkt dat de vrijdag avond het meest geliefd is. ook al programmeer je heide dagen rvrn goed Daamm pakken we nu pa* op vrijdagavond groots uit met onder anderen I er To werv Om niet alken zijn fans le laten genieten, bieden we nog een keur aan andrrr artiesten en hands Met dit totaalaanhod trek je niet één soort publiek zo dat iedereen aan zijn trekken komt". Bruno van Loo: "We komen In de publieke opinie naar voren ah een ouderwets eiitegeretschap" FOTO WCK MOGIWÖMNC

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21