Leiden Stadhuis tijd onbereikbaar VERBIJSTEREND 'Ze vinden snel iets mooi glimmen' 'Ik schoot gemeente 10.000 gulden voor' Gemeenten vinden EWR verspillend Verpleeghuizen bij kwekerij en slachthuisterrein 50 Woensdag 24apriM991 Redactie 071-161414 KAREI BERKHOUT JANET VAN DOK EMJEl FANGMANN ROY KLOfPER ERNA Etndredacbr HANS SONOERS RALPH KLBNHOUT 17 Telefoon dood na aanslag OGB De telefooncentrale van het stadhuis is gisterochtend uit gevallen door het grote aantal mensen dat belde om op heldering te verkrijgen over de aanslag onroerend goed- belasting. De gemeente heeft reeds 200 bezwaarschriften ontvangen tegen de aanslag die vorige week de deur uit ging. Dat aantal loopt nog op tot 4000 5000, is de ver wachting. leiden GERT VISSER tingbetalers rustig de tijd te ne- men voor het oplossen van hun probleem. "Je kan wel onmid- vervolg van pagina 1 Reden van de tumult onder de Leidse belastingbetaler is de hertaxatie van het onroerend goed die aan de belastingaan dellijk het stadhuis binnenstap pen maar dan word je gecon fronteerd met een enorme wachttijd. Mensen kunnen nc slag vooraf ging. De gemeente tot 29 april een bezwaarschrift heeft weliswaar het tarief ver- indienen dus ze hebben alle laagd maar door de hertaxatie tijd", aldus Goosen. "Ze kunnen zullen grote groepen Leidenaars ook de bon uit de gemeentead vertentie opsturen. Dan worden de mensen teruggebeld". Mensen die bezwaar willen aantekenen tegen de opgelegde aanslag kunnen op het stadhuis worden geholpen bij het opstel len van hun bezwaarschrift. In de loop van de volgende week, hoopt Goosen, krijgen hij toch aanmerkelijk meer moeten gaan betalen. Met name de be woners van huizen tussen de 60.000 en 180.000 gulden de grootste groep in Leiden moeten veel meer gaan betalen omdat hun huizen aanmerkelijk in waarde zijn gestegen. De ver hoging kan oplopen tot 20 pro cent in vergelijking met vorig zijn collega's het weer wat rusti jaar. De juridische afdeling van de gemeente heeft inmiddels tijde lijk extra mensen in dienst ge- ZONDER STRAFDOS SIERS hadden wij nooit zoveel geweten over de moord van dichter Gernt Achterberg op zijn hospi ta. WEBSTER UNIVERSITY heeft oogje op pand «an Rijksmuseum voor Geolo gie en Mineralogie aan de Hooglandse Kencgracht Pancras-West en gemeente weer vrede gesloten UtOCN EMIH ger. De gemeente heeft enige er varing met een enorme toeloop boze belastingbetalers. Vijf Amanda Schaap bezig met een muurschildering zoals holbewoners die in grotten maakten. •fOTOJAI Het conflict tussen de wijkvere- niging Pancras-West en de ge meente Ixnden is beëindigd. De werkgroep Pancras-West kwam gisteren voor het eerst sinds de cember weer bij elkaar op een vergadering waar weinig uit kwam. De wijkvcrvniging schortte eind vorig jaar elk over leg met de gemeente op. I)e gemeente had zonder Pancras-West in te lichten het stedebouwkundig bureau Kool haas uit Almerc de opdracht ge geven een plan voor de Kaas markt te ontwikkelen. Het bu reau kreeg de vrije hand. waardoor de wi|kvereniging haar eerdere in spraak bij het wijzigen van het oude be stemmingsplan voor de Kaas markt als nutte loos beschouw de. Pas in maart werden er tussen wethouder T. samen betaald Het economi sche rapport verschijnt uiterlijk in augustus, volgens Palm. Meijer achtte het onwaarschijn lijk dat de gemeente wacht met het uitbrengen van het nieuwe Kaasmarktplan tot de resultaten van het economisch onderzoek naar de hele binnenstad bekend zijn. o°gjt Meijer deelde gisteravond de verbazing over de op handen zijn sluiting van het Rijksmuse um voor (fcologje en Mineralo gie aan de Hooglandse kerk gracht Het mu- %eum gaal pas over een paar ir op in de Nationaal Na tuurhistorische Presentatie in het Pesthuis. Meijer bestreed evenwel dat de gemeente het gebouw zo snei Vereniging mg eerdere inspraak als nutteloos mogelijk doeleinden ga de bezwaarschriften jaar geleden leidde de hertaxa- ERNA STRAATSMA te verwerken. Behalve aantal telefoontjes (de wachttij den worden geschat op drie kwartier) hebben 125 mensen het stadhuis persoonlijk be zocht. Vandaag was het weer druk omdat een bezoek tie ertoe dat de meeste eigena ren goedkoper uit waren en bleef het rustig maar tien jaar geleden pakte de hertaxatie ook slecht uit en liep het storm op het stadhuis. In een 'gewoon' belastingjaar overigens markt gecombineerd werd met draagt het aantal bezwaarschrif- bezoek aan het stadhuis. ten zo n 1800. In het totaal hoopt de gemeente dit jaar 38 miljoen gulden aan onroerend goedbelasting binnen te halen. Dat is 13,5 procent meer dan het vorige jaar. Wachttijd Chef belastingen A. Goosen van de gemeente adviseert de belas- Een mooie radslag maken of een kasteel bouwen van Lego, is dat kunst? Veel kinde ren zullen die vraag met 'ja' beantwoorden. Hoe jonger ze zijn hoe meer ontzag ze heb ben voor een bepaalde prestatie. Naarmate de leeftijd vordert vinden mensen steeds meer dingen lelijk, geen kunst. Directeur van de basisschool Lucas van Leyden, Wim Hogenbirk, spreekt uit erva ring. De leerlingen op zijn school oefenden deze en vorige week in het kijken naar en maken van kunst. Hij zegt dat kinderen in de bovenbouw al minder ontvankelijk zijn voor kunst dan kleuters. "In abstracte kunst ontdekken jonge kinderen altijd wel iets moois, ook al begrijpen ze niet wat iets voorstelt. Ze vinden al snel iets mooi glim men of een mooie kleur hebben". Veel facetten van kunst komen tijdens de themaweken aan de orde. De leerlingen schilderen, spelen toneel, gaan naar de Schouwburg, maken gravures en gedichten. De geschiedenis van de kunst wordt onder zocht; van de primitieve schilderkunst van holbewoners en de glas-in-lood-ramen uit de Middeleeuwen tot het kubisme van Pi casso. De kunstuitleen en de gemeente ver lenen hun medewerking aan het project. Kunstenaars als Nienke Ragen. Sonja Schreurs, regisseur Jan van Rijn en schrijver Rudy Kousbroek komen op bezoek. Vandaag eindigt het project met een ten toonstelling. Kunstwerken van leerlingen en objecten van de kunstuitleen zijn tussen vijf en zeven uur voor iedereen te bezichtigen. Hoogtepunt van de expositie is een bijna twintig meter lange draak die door de hele school heen wordt ojrgehangcn en Pancras-West secretaris van Son weer contacten gelegd De voorzitter van de werk groep, gemeente ambtenaar L Meijer iruimtelijke ordening), zei gisteravond dat de plannen van Koolhaas bijna gereed zijn. Wel moet er op het stadhuis nog naar gekeken worden, om- dal de gemeende zich nog over het uiteindelijke plan moet bui gen Voorzitter L Palm van de winkeliersvereniging 'Leiden Leeft' vroeg bij de plannen met de Kaasmarkt rekening wordt gehouden met de uitkomsten van het economisch onderzoek naar de binnenstad. Dit onderzoek wordt door Leiden Leeft en de gemeente bij/onden- doeleinden gaat ge bruiken. zoals de bestemming luidt. Volgens hem heeft nu de aan de Rooinmarkt gelegen Webster University een oogje op het pand Pancras Westsecretaris R. van Son vroeg tijdens de rondvraag naar de mogelijkheid om het aantal parkeerplaatsen (80) meer in overeenstemming te brengen met het aantal par- keervergunninghouders in de wijk (250) Volgens Meijer is het vemiimen van parkeer gelegen beid nu niet mogelijk Eerst moet de aangekondigde ge meentelijke nota ovrr net par keren in de wijk verschijnen. Daarin worden op dit moment de inspraakreactie* verwerkt Overname bouwmaterialenhandel den van het bedrijf aan de Fle- voweg. Het is de bedoeling dat Van Dijk een groter assortiment bouwmaterialen gaat verkopen dan nu het geval is. Ook De We tering verkoopt bouwmateria len. Bij deze maatschappij wer ken 7 mensen. Zuydtwijck nog in de race De Leidse bouwmaterialenhan del Van Dijk is overgenomen door handelmaatschappij De Wetering uit Oude Wetering. De overname heeft geen conse quenties voor de 5 personeelsle- De gemeente Ter Aar vindt dat de Energie- en Watervoorzie ning Rijnland haar voorgeno men uitgaven voor de periode 1992-1996 moet 'matigen'. Ter Aar stemde gisteren als enige gemeente tegen de meerjaren raming 1992/1996. Ook Leider dorp en Voorschoten zetten hun vraagtekens bij het huis houdboekje van het nutsbedrijf. De kritiek van Leiderdorp en Voorschoten spitst zich toe op het bedrag dat de EWR wil uit trekken voor bijscholing van personeel. Jaarlijks is hiervoor een bedrag van 1,4 miljoen gul den gereserveerd. Voor beide gemeenten, en voor Ter Aar, een 'onaanvaardbaar bedrag'. De tarieven voor gas. elektrici teit en reiniging blijven stijgen en daarom zou de EWR er «dies aan moeten doen om te bezui nigen, zo redeneren de gemeen- LEIOEN JANET VAN DUK Rechter noemt verklaring adjunct-directeur Schouwburg 'ongeloof vaardig LEIDEN» Een ambtenaar die 10.000 gul den van zijn rekening haalt en met dat geld groepen betaalt die door de gemeente zijn uit genodigd voor een volksdans- testival. De .ambtenarenrechter van de Haagse rechtbank kon zich nauwelijks voorstellen dat dat echt is gebeurd. "Dat komt bij mij ongeloofwaardig over", zei ze gistermiddag. De betrokken ambtenaar, voormalig adjunct-directeur H. Kagie van de Leidse Schouw burg, hield echter vol dat hij op deze manier had gehandeld in 1984. "Ik had het niet moeten doen, maar zo was toen mijn instelling. Er kwamen volks dansgroepen en we hadden nog geen subsidie ontvangen om ze te betalen". In een verklaring beweert een getuige dat Kagie inderdaad uit eigen zak 1100 gulden aan een Poolse dansgroep heeft betaald. Om zichzelf niet tekort te doen, haalde de Leidenaar later w< de rekening van het festival en declareerde bovendien reis- en verblijfkosten. Hij geeft toe dat hij niet altijd juist heeft gehan deld, maar van ernstig plichts verzuim is geen sprake, betoog de zijn advocaat M. Visser in het Paleis van Justitie. De ambtenarenrechter ver baasde zich gistermiddag over de verklaring van Kagie. Heeft u er bewijzen voor, heeft u er destijds met iemand over ge sproken", wilde zij weten. "Nee", zei Kagie. "want ik was in mijn eentje verantwoordelijk voor de organisatie van het fes tival. Maar ik heb die 10.000 gulden echt niet van de bank gehaald voor mijn wekelijkse boodschappen". 'Schouwburgaffaire' Kagie heeft beroep aangetekend tegen het besluit van de ge- LEIpSB SCH gegevens te hebben van het openbaar ministerie, die Kagie vorig jaar verhoorde in bij de zogeheten 'sehouwburgafTaire'. Nieuw is volgens de gemeente dat Kagie behalve een videoca mera ook een cd-speler op kos ten van de schouwburg had aangeschaft. Hij zou recette staten meer dan een keer heb ben gewijzigd en daarbij de toe gangscode van andere schouw burgmedewerkers hebben ge bruikt. Verder zou hij foute ge gevens hebben vermeld op de afrekening van het Volksdans- festival dat hij een aantal jaren organiseerde. En hij zou zich een bedrag van 10.000 gulden hebben toegeëigend. De raadsman van Kagie wees er in zijn verweer op dat nauwe lijks nieuwe feiten aan de orde zijn gekomen. Visser zei verder dat hij het vreemd vindt dat de Het kwekerijteiTein aan de Hoge Mors weg en de grond van het slachthuis aan de Maresingel wor den gereserveerd voor de bouw van twee nieuwe verpleeghuizen in Leiden. Het college van B en W heeft deze plekken gisteren uitgekozen uit zes mogelijke lokaties. Eén van deze twee plekken valt alsnog af. als het gebouw van Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan kan worden verbouwd tot verpleeghuis voor bejaarden. De keuze is volgens wethouder 7 van Rij (ruimtelijke ordening) op de Hoge Morsweg en Maresingel gevallen omdat op die manier de nieuwe verpleeghuizen goed worden verspreid over de stad. Dr gemeente wil vooral in de buurt van Ieidon-Noord een verpleeghuis te bouwen, omdat in deze wijk veel ouderen wonen Het terrein van korfbalclub Om Eiland aan dc Brahmslaan, waarover de sportvereniging nogal wat rumoer maakte, valt hiermee definitief af omdat het te Idein is. Het Ponoma terrein ligt in de ogen van B en W Ir dicht bi| Orgstgeest. en Roomburg ligt te dicht bij leiderdorp ten pro vinciale commissie wilde dat de gemeente /ou kijken naar de mogelijkheid om aan de Zoeter woudsesingel een v erpleeghuis te bouwen Daar liggen echter korfbatvririen en volgens Van Rij moet dat zo blijven. gemeente nu pas begint te over de handelwijze van kla- het Voormalig adjunct-directeur H. Kagie LOCK ZUYDCRDUM meente om hem te ontslaan, ter Kagie in kort geding gelijk, procedure (van ongeveer 2 jaar) Het is al de tweede keer dat de Een door de gemeente in de definitief ongedaan zou maken, gemeente Kagie de laan uit- arm genomen extern bureau en adviseerde Kagie opnieuw te stuurt. Vorig jaar gebeurde pre- voorzag dat de rechter het ont ontslaan, cies hetzelfde. Toen gaf de rech- slag na de zogeheten bodem- De gemeente denkt nieuwe gen r Kagie als organisator VoUcsdansfestival. dat in de ja ren 1982 tot en met 1986 is ge houden. "Het is opzienbarend dat de gemeente de zaak heeft laten versloffentotdat de houwburgkwestie ging spe- I Maes, de vertegen woord i ger van het externe bureau die namens de gemeente het woord voerde, vindt dat Kagie en zijn advocaat de zaken bagatellise ren'. Hij beschuldigde Kagie er ook van steeds een antler ver haal op te hangen "Ik hoor nu voor het eerst dat hij die 10 000 gulden van zijn rekrning heeft gehaald om die volksdansgroe pen te betalen. Als iemand in heeft dan grjt hij toch met t bonnetje, nota of kwitantie naar iemand van de gemeente die hem geld kan verstrekken?" Maandag bepaalt de ambtena rennechter of het ontslag wordt opgeschort totdat de zaak in dc bodemprocedure goed is uitge zocht. Zuiver zijden daseen m vete dOMwis- 2 voor 90/ Herenwal» met Rode en lar^ Polyeeler/katoen. In dNerse Meuren, ur* en gedeserteerd. 37 Vm 43 fel en mei 4 me* of zofcmg de voorreed sfreto voor de nerUgürends pop ven 2 «eer U ontdekt elke keer een andere Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17