Zaken 'De gast is koning in Duinrell' Koffie en gebak trekken bij V D meeste klanten Nieuw kantoor NMB-Lisse volgens een nieuw concept Felicitas verkeert in overwinningsroes Woensdag 24 april 1991 Redactie: 071-161400 CAROUNE VAN OVERBEEKE Eindredactie HANS SONDERS Vormgeving: RON VAN HAASTRECT 13 STAND VAN NIEUWSLIJN Beroepenwedstrijden Uit,deze regio doen twee jongeren mee aan de Internationale Beroepen Olympiade: de Woubruggse natuursteenbewerker G.J. Boersma en tegelzetter J. Overduin uit Nieuwveen. In totaal doen 33 Nederlandse jongens en 4 meisjes mee aan de kracht meting voor de beste vakman of vakvrouw die van 29 juni tot en met 2 juli in de Amsterdamse RAI wordt gehouden. Het Neder landse team presenteert zich zaterdag in Sassenheim. 24 landen doen mee aan de wedstrijden met in totaal ongeveer 500 deelnemers uit 37 internationale beroepen. De beroepen- wedstrijden zijn een middel om de belangstelling voor een be roep te stimuleren en de kwaliteit van toekomstige vakmensen te verhogen. Doel is het wekken van belangstelling voor vak manschap, het verhogen van de kwaliteit van vakmanschap, uit breiding van het aantal vakbekwame vaklieden en de internatio nale uitwisseling van kennis. Voorlichtingsbus Een voorlichtingsbus over het werk in de verpleging en verzor ging gaat van 14 mei tot en met 1 juni rijden in Leiden, Alphen aan den Rijn en de Bollenstreek. De bus is vrijwel dagelijks van 10.00-16.00 uur te vinden op markten, winkelcentra, buurthui zen en scholen. Opleidingsdeskundigen en medewerkers van instellingen uit de gezondheidszorg beantwoorden in de bus vragen over het werk, de opleidingen en bijscholingsmogelijkheden. Ook worden vi deofilms vertoond over beroepsmogelijkheden. Doel van de voorlichtingsbus is het werven van mensen voor de verpleging en de verzorging waar het tekort aan personeel steeds nijpender wordt. groten. Het bankpersoneel in de centrale hal, het 'bankplein', draagt speciale kleding. Een nieuwe functie binnen de bank is de cliënt service manager die een centrale plaats heeft op het bankplein. Hij of zij fungeert als vraagbaak voor de klanten, re gelt afspraken met account managers, adviseurs bankzaken en andere specialisten. "HET WORDT steeds leuker bij V D". meldt een vrouwenstem uit de geluidsinstallatie, maar daar is in Leiden weinig van te merken "JE KUNT wel eens een missmatch maken Bij voorbeeld wanneer een Felicitas-hostess uit een modaal gezin een vrouw uit de A-klasse bezoekt De vestiging van V D in Alphen aan den Rijn: Het publiek vindt het er saai en ongezellig, e het nog ongezelliger. i komt dus hoe langer hoe minder. En daarmee wordt FOTO Ben de Bruijn USSE De NMB Bank in Lisse is proef- kantoor voor het 'service-ban kieren', een nieuw bankconcept van de NMB. Dit service-ban kieren komt tot uitdrukking in een nieuwe klantvriendelijke inrichting van het gebouw, directer contact met het bank personeel, verbetering van de dienstverlening en een schei ding tussen publieksruimten en administratieve ruimten. De NMB Bank wil hiermee haar concurrentie-positie ver sterken en haar marktaandeel te vergroten. Uit onderzoek moet de komende zes maanden blij ken of het nieuwe concept aan slaat bij de klanten. Het nieuwe uiterlijk van het Lissese kantoor aan de Heere- weg moet de komende jaren in alle grotere kantoren van de NMB worden doorgevoerd. Ook de gevels van bestaande gebou wen moeten worden aangepast. De kosten hiervan bedragen naar schatting enkele procenten meer meer dan de normale bouw- en inrichtingskosten. Een koperkleurig symbool in de gevel moet de uiterlijke her kenbaarheid van de bank ver- Bij de inrichting van het bankgebouw is gestreefd naar openheid en toegankelijkheid. In het winkelgebied van het kantoor, het bankplein, staan balies voor kas-transacties en ontbreken traditionele afschei dingen tussen personeel en klant. Op het plein staan infor matiepanelen en in de hal be vindt zich het NMB beursplein waar klanten met beelschermen informatie kunnen opvragen over beurskoersen. Daarachter zijn verschillende apparte ruim ten voor persoonlijke contacten. De kosten van de inrichting van het gebouw in Lisse bedra gen ruim 2,1 miljoen gulden. Directeur W.J.M. van der Maat van de Lissese vestiging ver wacht dat het servicebankieren veel nieuwe klanten oplevert. Wat Vroom Dreesmann bij mogelijk nog komende re organisaties en reddingsplannen ook opgeeft, het café in de Alphense en het restaurant in de Leidse vestiging moet het in moeilijkheden verkerende warenhuis in ere houden. Want al is de V D aan de Breestraat in Leiden een oase van rust achter een drukke zaterdagse markt, al kun je op een doordeweekse dag in het filiaal aan de Van Boetzelaerstraat in Alphen tussen de schappen rolschaat sen zonder gevaar van een botsing: waar koffie en gebak worden geserveerd is het bijna steeds gezellig druk. LEIDEN/ALPHEN A/D RUN AAP RIETVELD Na de reorganisatie van twee jaar geleden, waarbij met name de supermarkten en de wit goedafdelingen sneuvelden, zit het beroemde warenhuis alweer midden in wat de bonden noe men een reddingsoperatie. Het winkelpersoneel heeft 4 atv-da- gen ingeleverd, het hoger perso neel ziet vrijwillig af van 10 atv- dagen. Van een eis tot loonsver hoging hebben de bonden na overleg met de leden afgezien en de prijscompensatie is aan een maximum gebonden. Vol gend jaar draagt het personeel nog meer bij in de bezuini gingsoperatie. Directiewoord voerder Lem pers van V D spreekt liever niet van een reddingsoperatie. "Dat is zo'n overtrokken woord. Het is een bijdrage van het per soneel om de verliessituatie in versneld tempo te doen afne men". Die bijdrage levert het concern een bezuiniging van tien miljoen gulden op jaarbasis op, heeft de Dienstenbond CNV becijferd. En ondertussen licht onderzoeksbureau McKinsey de hoofd- en regiokantoren van V D door, om te zien of daar nog besparingen mogelijk zijn. Deprimerend De wijzigingen hebben onder tussen, zo lijkt het althans, in Alphen en leiden nog geen vruchten afgeworpen. In beide filialen heerst op doordeweekse dagen een deprimerende stem ming. "Het wordt steeds leuker bij V D", meldt een melodieu ze vrouwenstem uit de geluids installatie. Maar daar is in het enorme gebouw aan de Bree straat weinig van te merken. Veel klanten bij de stereo-appa- ratuur, de televisies, de boeken en tijdschriften. Daar is het dringen geblazen. Maar druk is het verder alleen bij de lift, waar danig wordt gemopperd omdat 'ie weer niet komt. In Alphen is het al niet an ders. Veel kassa's zijn gesloten en verkopers en verkoopsters hebben alle tijd om het glas van hun vitrines eens grondig te rei nigen, vakken te vullen, vlagge tjes op te hangen voor het deze week losbarstende 'prijzencir- cus' of te bespreken waarom een jas met ruitjes hen zo slecht staat. Er zijn amper klanten om hen te storen. Op de CD-afde- ling staan een vrouw en een man lang te zoeken naar iets van hun gading. "Wat een rom meltje: alles staat hier door el kaar", zegt de man. En dan gaan zij weer. De restaurants, die zijn gezellig vol. Middelbare scholieren drin ken er een colaatje, echtparen Aquashute, Aqua Swing, Zweef molen, Cycle Monorail, Rodel banen, Niagara Superroetsj, Botsbootjes, Kikker-acht-baan, 3-D filmtehater, Ballenbad, Kik kerrad, Carrousel, Tikibad, Tikisauna, Duingalows, Duin- hostel en camping. Dat is het produkt van Wassenaars attrac tiepark Duinrell. "We zijn een heel breed bedrijf', zegt direc teur H.R.J. Graaf van Zuylen Nijevelt, "en hebben evenveel verstand van belastingzaken als van het inkopen van wc-pa- pier". In 1936 werd het landgoed Duinrell opengesteld, de en treeprijs bedroeg een dubbeltje. Met een investering van ruim 60 miljoen veranderde hel land goed Duinrell sinds 1962 van een recreatiecentrum en cam ping in een attractiepark met 1 miljoen bezoekers per jaar. Maar de doelstelling van 1.250.000 bezoekers in 1990 is niet gehaald. Van Zuylen van Nijevelt: "We hebben aardig wat concurrentie uit de omge ving maar we willen er best 200.000 bezoekers bij hebben Daarom staat er volgend jaar een nieuwe miljoenen kostende attractie op stapel. "Iets specta culairs met water", meer wil de directeur er niet over kwijt. Met een omzet van 20 mil joen gulden en een investe ringsprogramma van jaarlijks tussen de 5 a 10 miljoen gulden behoort Duinrell tot een van de grootste attractieparken van Nederland. Na jarenlange pla nologische schermutselingen met de gemeente Wassenaar, ligt er nu een bestemmingsplan Duinrell uit de voeten kan. "Voorheen moesten we voor elke boom of struik toe stemming vragen. We wisten ook nooit precies wat onze mo gelijkheden waren. Nu we dat wel weten, kunnen we gaan uit breiden. Door al die onenigheid hebben we toch jarenlang een beetje stil gestaan". Duingalow Met zijn 51 gloednieuwe Duingalows hoopt Van Zuylen van Nijevelt een nieuwe levens ader aan te boren voor zijn be drijf. Een Duingalow, een luxe ingerichte stacaravan voor 4-6 personen, moet mensen naar het park lokken die geen tent of caravan bezitten. "Ik kan mil joenen investeren in een spec taculaire attractie maar ik weet nooit zeker of dat extra mensen trekt. De Duingalows zijn met name bedoeld voor mensen buiten de Randstad die niet al leen op Duinrell afkomen maar het ook spannend vinden om het paleis van de koningin te Nog voor het einde van de zo mer neemt Van Zuylen van Nij evelt de beslissing over het plaatsen van nog eens 70 Duingalows. Hij hoopt de cara vans ook 's winters te kunnen verhuren. "Bijvoorbeeld aan be drijven die hun werknemers een cursus willen aanbieden. Een Duingalow is veel goedko per dan een hotel. Bovendien kunnen ze hier ook skieën en naar het Tikibad". De directeur beschouwt zijn 51 stacaravans een investe ring van 3,5 miljoen gulden als een verbreding van zijn pro dukt en de markt en daardoor als een versterking van zijn be drijf. "We bereiken twee dingen: Directeur H.RJ. Graaf van Zuylen Nijevelt: "We draaien heel goed, i dere attractieparken doen dat ook niet" nieuw publiek en nieuw 'vers' geld, harde guldens. En dat is gezond voor het bedrijf'. Duinrell draait met winst. Hoeveel dat per jaar is, wil de directeur aanvankelijk niet kwijt. "We draaien heel goed, maar we praten daar niet graag over. Andere attractieparken doen dat ook niet" Volgens hem wordt alle winst weer in het park gepompt. "En we in vesteren tussen de 5 10 mil joen gulden per jaar". 'De gast' is koning "We spreken hier ni< ten maar van gasten eten met Duinrell. •an klan- i die gas- tevreden gevoel naar huis gaan. Onze anndere doelstellingen zijn: zo veel mogelijk gasten en een zo hoog mogelijke omzet". In de winter draait het attractiepark met verlies. "We hebben onge veer 65 mensen in vaste dienst en het valt in de winter als het park grotendeels gesloten is niet mee om die salarissen terug te verdienen Hopelijk worden de Duingalows ook in de winter goed gebruikt en draaien we volgend jaar wel quitte". Kiespijn Om zijn doel een tevreden gast te bereiken, stelt Van Zuylen van Nijevelt hoge eisen aan zijn personeel. "We moeten gastvriendelijk personeel heb ben. Ook als je kiespijn hebt, moet je blijven lachen. Dat is onze bedrijfsfilosofie. Verder moeten ze rommel papiertjes enzo van de grond oprapen dat doe ik zelf trouwens ook. Ze mogen nooit nee zeggen Ze leren dat allemaal tijdens een speciale cursus" In de zomer maanden komen er zo'n 230 va kantiekrachten bij. meestal scholieren "Als iemand niet goed fundoneert, sturen we hem of haar pertinent de laan uit". Zijn park moet brandschoon Reclame-bezoeken bereiken miljoen mensen met kinderen genieten er van koffie en een appelpunt, limo nade of warme chocolademelk. Zo is V D het vaste loopje van veel mensen die in de stad boodschappen doen. Maar veel van die mensen keuren de an dere afdelingen in het waren huis geen blik waardig. Zij lo pen rechtsstreeks naar het res taurant. nuttigen hun con sumptie en vertrekken. En zo lijkt V I) in n vicieuze cirkel te zijn beland waaruit moeilijk een uitweg te vinden is. Het publiek vindt het er saai en ongezellig, en komt dus hoe langer hoe minder. En daarmee wordt het nog onge zelliger. De bedrijfsleiders in Leiden en Alphen weigeren, na rugge spraak met het hoofdkantoor in Amsterdam, commentaar te le veren op de ontwikkelingen En in Amsterdam zegt directie woordvoerder lempers, dat in de vestigingen in Leiden en Al phen voor de klanten niets ver andert. De reddingsoperatie is zuiver een financiëele zaak Het personeel werkt een paar dagen extra, zonder daarvoor meer sa laris te ontvangen. Maar wat maalt de klant daarom? 'Kracht van Felicitas is menselijk contact' zijn. Van Zuylen van Nijevelt heeft een enorme hekel aan rommel. Als enige park in Euro pa heeft Duinrell dan ook een toegangsbewijs voor honden in gevoerd, inclusief poepschepje. De directeur vindt bovendien dat er een nationale campagne moet komen 'ter bestrijding van de rommel op straat en de klei ne criminaliteit: de pest voor het toerisme' De directeur heeft weinig be grip voor de jarenlange strijd van de gemeente Wassenaar te gen uitbreiding van het park. "Wij waren er al voor de oorlog en dat moet Wassenaar accrp teren". De verkeers- parkeer- en geluidsproblemen waarover omwonenden jarenlang klaag den, wuift hij weg. Ik zeg altijd maar zo: als je een huis koopt langs een station dan moet je niet gaan klagen dat de trein la waai maakt Nieuwe bewoners die hier een huis kochten, kon den van tevoren weten dat er een attractiepark was waar ge luid vandaan komt". "Wat de gemeenten en die bewoners niet zien is dat het hele bedrijf Duinrell gigantisch belangrijk is voor de economie. Wij zijn hier met Menken het grootste bedrijf De midden stand profiteert enorm mee van onze bezoekers Men moet ge woon accepteren dat er een Duinrell is Denk ook aan de werkgelegenheid die ontstaat doordat wij al ons onderhoud uitbesteden aan aannemers uit deze regio. Nog afgezien van de 200 manjaren werk op Dtiinrrll We betalen circa 2 miljoen gul den per jaar aan ondeThoud dus ga maar na hoeveel gezinnen niervan een inkomen hebben' LEIPERPORP UESBETH ENGELENBURG Het Leiderdorpse bedrijf Felici- tas blaakt van zelfvertrouwen. De fettdtatfedieim bij geboorte. huwelijk en verhuizing bereikt jaarlijks een miljoen Nederlan ders iv produkten van I efit tas' klanten worden onder de aandacht gebracht bij mensen dn daarom adf vragen an de reclame openstaan "Wc zijn in een winning tnood'aldus al gemeen directeur G. de Haas. De kracht van Felicitas' recla metechniek schuilt in het men selijk contact, zo stelt De Haas. "Onze hostess komt binnen op een belangrijk emotioneel mo ment in het leven. Daarin staat de mens open voor nieuwe in formatie en kun je een gedrags verandering verwachten Felicitas bezoekt bij de drie emotionele momenten in het leven die een felicitatie waard zijn. Hello baby' komt bij tach tig procent van alle gezinnen met een pasgeboren baby. Van de aanstaande bruidsparen krijgt 72 procent een bezoek van de 'Happy dav'-hostcss. Welcome home' komt alleen bij mensen die zijn verhuisd naar een andere gemeente of een nieuwbouwwijk. De Haas "Als iemand van drie hoog vóór naar twee hoog achter verhuist, heeft het geen zin haar te vertellen waar ze de dichts bijzijnde bakker of supermarkt kan vinden. Maar van onze doelgroep be reiken we 65 pro cent". Centraal bij de Fe licitas-bezoeken staat gezelligheid De hostess pakt produkt voor produkt de fclicitaticdoos uit en geeft daai bij (positieve) informatie. De Haas: "Er is tegenwoordig een overvloed aan reclame, maar wij zijn het enige dnc-dimen sionale medium. We bevestigen en bewijzen de reclamecam pagnes. Het produkt is fysiek aanwezig, je kunt de doos nog eens uitpakken, kunt het proe ven. voelen, ruiken. Dat is ook wel zo als je een voorboeldpakjc shampoo krijgt thuisgestuurd, maar daarbij ontbreekt de emo tionele waarde' Zakdoekjes Het gesprek met de hostess duurt ongeveer een uur. Uitein delijk staat er om haar heen een bonte verzameling van etens waren en huishoudelijke artike len. Pakjes rijst, boter en was poeder, maar ook tijdschriften en brochures horen in het pak ket. Voor alle emoties zijn er twee pakjes zakdoekjes "leder produkt moet onder de aan dacht worden gebracht. Daarbij is er geen strakke planning Een hostess moet niet jx-rsé tien mi nuten over een onderwerp pra ten als het de consument niets interesseert, want dan gaat ze irriterenaldus de Haas En irritatie is taboe bij Felicitas. De felicitatiedienst is volledig afhankelijk van een positief imago. "Met een negatief imago gaat ons bestaansrecht naar be neden. Mensen vragen zelf of we willen komen, via familie of de burgerlijke stand. De ge rneente moet sinds de invoering van de wet op de privacy na drukkelijk toestemming te vra gen om de gegevens aan ons door te geven Dus kiezen men sen zelf v oor een l^licitaspak ket. Het voordeel daarvan is dat de impact van een bezoek gro ter is en de kwaliteit van de communicatie is toegenomen Dialect Felicitas heeft uitsluitend rou wen in dienst als hostess. "De communicatie tussen vrouwen is effectiever. Bovendien moet je je richten op een dwarsdoor snede van de samenleving. De hostessen bij Hello baby' moe ten allemaal ook zelf mortier zijn ri.h r komennuil de omgeving van het te bezoe ken adres. Ie kunt een hostess niet een adres in Umburg laten bezoeken als ze zelf hoog Ne derlands praat Het dialect moet hetzelfde zijn", vindt De Haas. Di* keuze van de hostess valt niet altijd goed uit. "Je kunt wel eens een missmatch maken. Bij voorbeeld wanneer een hostess uit een modaal gezin een vrouw uit de A-klasse bezoekt. Daarom gaan we ook regelmatig op con trolebezoeken. Peoples business is onze kracht, maar kan ook je zwakte zijn. De zeshonderd hostessen zijn onze vertegenwoordi gers". De feiicilaticpakket ten zijn volgens De Halten onori*- baar toegevoegd communicatiemid del' voor de deelne mende bedrijven. "Alle deelnemers aan het pakket heb ben al naamsbekendheid, ei genlijk hebben wc alleen A-pro auktcn. Albert Hcyn. Grolscn. Nutneia. /witsel, dat zijn alle maal onze klanten. Het systeem is op zichzelf niet goed om naamsbekendheid te gcncre "Formeel kunnen de deelne mers geen eisen stellen, maar commercieel moet het goed op elkaar aansluiten en we garan deren altijd exclusiviteit Dus niet twee verse billende merken waspoeder in één pakket. iLn we hebben absoluut geen verspil ling. want de deelnemers reke nen af op basis van het gereali seerd aantal bezoeken en beta len zelf de voorbeeldprodukten Absoluut gezien is dat een duur swri reclame Relatief is het goudkoop, nul de hnpM i b pooi Winst De jaarlijkse omzet van Felicitas bedraagt 2fl miljoen gulden Winst en verliescijfers wil De Haas niet kwijt "Dit ts een heel gesloten marktsegment, maar wc willen eventuele concurrcn teil -.'.Mr,il niet op een i«-< brengen", verklaart hij Het grootste deel van de om/et gaat om in de arbeidskosten In to taal hcefl Felicitas zevenhon derd mensen in v aste dienst waarvan het grootste deH hos tess is. Bovendien is er nog de dochter Select', waarin zeven honderd vrouwen op freefSnce basis winkelprescntaties voor hun rekening nemen Algemeen directeur G de Haas t rechts marketing managet L Fontljn) "De kracht van Feikttas reclametechniek schuift in het menselijk con tact". FOTO MINK aOUWMAM

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13