Economie De (on)macht van Duisenberg 'Eerst vrije prijzen, daarna privatiseren' Dinsdag 73 april 1991 Redactie 023-150263 JAN1NE BOSMA Vormgeving; JAKEUE PAULUS „VANDAAG IS WORST en vlees overal verknjgbaar in de winkels in A/toskou Dat is het gevolg van slechts twee weken met nieuwe prijzen Vóór de hervorming hadden we lan ge rijen voor brood, vlees en melk President van de Nederlandsche Bank: schoothondje van de Staat In bankierskringen doet de volgende wrange grap de ron de. „Weet jij waarom we altijd met enige vertraging Duit se besluiten rond de rente volgen? Omdat Duisenberg eerst op de golfbaan zijn achttien holes moet afmaken." ringen in infrastructuur en scholing. Het bedrijfsleven diende net produktieproces te vernieuwen, hoe pijnlijk dat ook mocht zijn. Hij was de eerste die via de zo genoemde één-procents opera tie de stijging van de overheids uitgaven trachtte te beperken tot één procent van het natio naal inkomen (het bedrag dat wij allemaal tezamen verdie nen) per jaar. Alleen het in de hand houden van de overheids uitgaven en de lonen kon het stelsel van sociale zekerheid overeind houden, i loewel ouder en inmiddels grijs geworden, is Duisenberg eigenlijk nooit veranderd. Nog altijd zingt hij hetzelfde liedje over loonmatiging, bezuinigin gen bij de Rijksoverheid, ingre pen in de sociale zekerheid en meer ruimte voor het bedrijfsle- I )r. Willem Frederlk Duisen berg, sinds 1 januari 1982 presi dent-directeur van de Neder landsche Bank (DNB), heeft het niet echt gemakkelijk. Ondanks zijn veelvuldig opgestoken waarschuwende vingertje, is hij in veler ogen niet meer dan het schoothondje van de Staat, die als grootaandeelhouder zijn wil dwingend oplegt. De presenta tie van het jaarverslag is een van de weinige gelegenheden waar bij Duisenberg geheel zelfstan dig optreedt. Vandaag was het Duisenberg werd ooit gezien als opvolger van PvdA-voorman joop Den Uyi, toen hij in 1973 minister van financiën werd. Binnen het kabinet-Den Uyl stond de 38-jarige Duisenberg bekend als iemand die voortdu rend op de rem trapte. Een rechtse socialist. Hen man die zich toen al keerde tegen lasten verzwaringen om de financiële problemen van de overheid op te vangen. Iemand die voor loonmatiging was. Duisenberg waarschuwde in 1974 voor het opvoeren van de uitgaven in de sociale zekerheid en een verhoging van de sociale premies. Aardgasbaten moesten worden gebruikt voor investe- I let jarenlang berijden van de zelfde stokpaardjes heeft de in vloed Duisenberg niet vergroot. Na vier jaar ministerschap ver dween hij uit de politiek om via de Rabobank bij de Nederland sche Bank op te duiken als op volger van CDA'er Zijlstra. Nu luncht de president-directeur om de paar weken met 'zijn baas': minister van financiën Kok, die hem via een 'aanwijzi ging' kan dwingen iets te doen of te laten. Samen worden alle relevante zaken doorgenomen. Monetair beleid, rente, financieel-econo- misch beleid enzovoorts. Daar naast geeft Duisenberg elk jaar samen met de minister acte de présence bij de vergaderingen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank. Zijn onafhankelijkheid kan Dui senberg alleen bewijzen via het jaarverslag van zijn bank, zijn optreden ajs kroonlid bij de So ciaal-Economishce Raad (SER) en via zijn optreden binnen de Raad voor Economische Aange legenheden (REA), een onder raad van de ministerraad. Ruzie is er desondanks nooit tussen de president van de Ne derlandse Bank en de minister van Financiën. Het gaat immers vrijwel altijd om de verre toe komst en daarover is altijd wel een gemeenschappelijke noe mer te vinden. „Ik ben deel van het instrumentarium", erkende Duisenberg ooit. Zijn handen zijn gebonden. Alleen door goedbedoelde adviezen kan enige invloed ontstaan. Het jaarverslag heeft meer iets van een getuigenis. Mooie woorden waar eenieder mee kan doen wat-ie wil. Conse quenties heeft het toch niet. Ook binnen de SER kan Duisen berg roepen wat hij wil. Van doorslaggevende betekenis is ook dat niet. Toen hij in oktober 1990 het kabinet aan de voor avond van de tussenbalans waarschuwde dat het mis zou gaan indien er niet tussen vijf tien en twintig miljard gulden zou worden bezuinigd, reageer de premier Lubbers ijskoud. „De bladeren vallen van de bo men en de algemene beschou wingen over de Miljoenennota zijn geweest. Ik zat te wachten op het moment waarop de boodschap van de president van de Nederlandsche bank zou komen", orakelde Lubbers. Veelzeggender kon het haast niet. Als Duisenberg iets heeft waar de politiek het mee eens is, is hij de held. Vallen zijn woorden niet in het pulletje, dan worden ze ook als oud vuil in de hoek geschoven. Blijft over de REA. waarin Dui senberg nog iets te berde kan brengen. Maar ook hier heeft fi nanciën een vinger in de pap. Duisenberg mag nimmer zijn gal spuwen zonder eerst overleg te hebben gepleegd met het de partement. Men kietelt elkaar, maar dat is het dan ook wel. Het enige echte examen dat Duisenberg elke dag weer moet afleggen, vormt het monetaire- en rentebeleid. De proeve van bekwaamheid waarbij voor Dui senberg een stabiel beleid, een harde gulden en een lage inflatie piketpalen zijn. Onwrikbaar tot 1998. het jaar waarir de dan 63-jarige Duisenberg ermee wil ophouden. Wim Duisenberg, president-directeur van De Nederland sche Bank: „Ik ben deel van het instru mentarium." foto Sovjet-premier Pavlov presenteert zijn anti-crisisplan NIEUWSLIJN Sterren met stokjes LONDEN «PETER JENKINS Premier Pavlov heeft gisteren in de Opperste Sovjet een nood plan ohtvouwt, waarmee hij denkt de economie in de Sov jetunie uit het slop te halen. Het 'anti-crisisplan', zoals Pavlov zelf zijn voorstel omschrijft, t in de eerste voorzichti- gr stappen naar privatisering van kleine staatsbedrijven en een verdere sanering van de overheidsfinanciën. Op hulp van het Westen hoeft hij voorlo pig echter niet te rekenen. Het internationale Monetaire Fonds (IMF) liet afgelopen weekeinde nog eens weten dat Moskou eerst de „beroerde structuur" van de economie moet aanpak ken. Het gaat slecht met de Sovjetu nie. De staatskas kampt met een gigantisch tekort. Dat is voornamelijk het gevolg van de instortende produktie (in de af gelopen zes maanden is het na tionale inkomen met naar schatting twaalf procent ge daald). maar ook doordat een aantal republieken, vooral de Russische Federatie van Boris leltsin. hun bijdragen aan de staatskas inhoudt. „Nu de inflatie-spiraal een scherpe knik naar boven laat zien, zijn we gedwongen een aparte begroting te presenteren voor (Ie- rest van dit jaar Hén van de belangrijkste onderdelen is een stevige bezuiniging op de overheidsuitgaven. We moeten snel en doortastend handelen", zegt premier Valentin Pavlov. I >e conservatief getinte appa ratsjik verving de in januari de onpopulaire Nikolaj Ryzjkov, dit' in december door een hart infarct werd geveld. Begin deze maand introduceerde Pavlov een pakket drastische prijsver hogingen, die de aanleiding vormden voor een golf van pro testen over de hele Sovjetunie. I lij beweert dat zijn hervormin gen werken, hoewel het een bit tere pil is voor de bevolking. „Vandaag is worst en vlees overal verkrijgbaar in de winkels in Moskou, en dat is het gevolg van slechts twee weken met nieuwe prijzen. Vóór de prijs hervorming hadden we lange rijen voor brood, vlees en melk." De meeste Moskovietcn zijn een andere mening toege daan: „In plaats van geen vlees voor twee roebel per kilo is er nu geen vlees voor zeven roebel per kilo I n dat Is alles wat Pa vlov met zijn hervorming heeft bereikt" Maar hoe kan het aanbod ooit aan de vraag voldoen als de Valentin Pavlov «foto af produktie niet is geprivatiseerd, als er geen sprake is van een echte markt? Pavlov benadnikt dat privatisering een essentieel onderdeel is van de economi sche hervormingen, en dat pri vatisering nauw is verbonden met liberalisering van de prij zen. „Ik heb altijd volgehouden dat privatisering pas kan plaats vinden als er vrije prijzen zijn. We hebben in de Sovjetunie nooit enige vorm van markt ge had en dus bestaan er geen re delijke prijzen. Hoe kun je pri vatiseren of denationaliseren als er geen sleutel bestaat voor het vaststellen van de waarde van bedrijfsmiddelen voordat ze op de markt worden aangeboden?" De landbouw kampt met het zelfde probleem. De produktie zou snel kunnen worden opge voerd door het privatiseren van kleine boerenbedrijfies. Maar in tegenstelling tot andere Oost- europese landen beschikt de Sovjetunie volgens Pavlov nog niet over landregisters aan de hand waarvan een waarde kan worden toegekend aan het land. Het probleem is niet ideolo gisch maar technisch. De kernvraag luidt of de Sov jetunie met de huidige hervor mingsmaatregelen afstqvent op een volledige markteconomie of dat de regering probeert het Sovjet-systeem effectiever te maken met behulp van een aantal marktmechanismen. Pa vlov zegt nadrukkelijk: „We wil len een eind maken aan de staatscontróle op de economie. We proberen bezit in handen te brengen van eigenaar-produ centen. Wanneer ik eigenaar zeg, betekent dit dat bezit in handen kan zijn van een per soon, of dat nu een Sovjet-bur ger is of een buitenlanden van een bedrijf met aandeelhouders of iedere andere vorm van kapi taal; een gemengd bedrijf waar in de staat een aantal aandelen heeft; een coöperatie of iedere andere mogelijke combinatie van eigenaren. We streven een kapitaal-situatie na zoals die ook in andere landen bestaat." Unieverdrag Maar zouden de economische problemen en het probleem van de instandhouding van de unie niet in één klap kunnen worden opgelost door de repu blieken economische autono mie te verlenen in ruil voor de toezegging dat ze binnen de unie zullen blijven? Pavlov vindt Volgens Pavlov zijn negen 1 de vijftien republieken bereid het unieverdrag te onderteke nen. De overige zes kunnen on der speciale voorwaarden bin nen de unie blijven of, als ze dat willen, gebruik maken van de in de grondwet vastgelegde proce dure die via zelfbeschikking uit eindelijk leidt tot het recht op afscheiding. Maar voor het op lossen van de huidige economi sche crisis is een beter politiek inzicht nodig, zowel op het ni veau van het leiderschap van de republieken als onder grote de len van de bevolking. Wat het Westen niet begrijpt, is dat terwijl de perestrojka voort gaat. het feitelijke management van de industrie nog steeds in handen is van de staat. Het is duidelijk dat de republieken niet beschikken over de beno digde management-capacitei- ten. data-banken en ervaring om deze industrieën zelf te run nen. Ze beschikken niet eens r de benodigde gebouwen om de voor de industrie verant woordelijke ministeries te huis vesten. Maar zouden de repu blieken hun economie niet sneller in eigen beheer kunnen liberaliseren dan onder de para plu van Moskou? Pavlov denkt van niet. „Ik geloof dat de drang naar liberalisering van de eco nomie uit de centrale regering komt. niet uit de republieken." Hoe kan het Westen helpen bij de omvorming van de Sovjet- economie? De belangrijkste stap. aldus Pavlov, is niet langer te aarzelen over investeringen in de Sovjetunie uit angst voor een verandering van de politie ke richting. De kabinetswijzi ging die hem het premierschap heeft gebracht, was geen poli tieke koersverandering, bena drukt hij. Het is te vergelijken met een voetbalcoach die wis selt: Pavlov is de nieuwe aanval ler. De Belgische culinaire wereld reageerde geschokt. Maar Pierre Romeyer, de letterlijk rondborstige voorman van het gastrono mische leven bij onze zuiderburen, bulderde geruststellend van achter zijn fornuizen: er wordt bij mij nooit of nooit (want zo zeggen ze dat hier) met stokjes gegeten! Nu zou ook niemand zijn La Maison du Bouche (een mooiere naam kun je voor een restaurant nauwelijks verzinnen: het huis van de mond) verwar ren met een oosters restaurant. Maar het bericht dat zijn tempel voor de fijnproever (en wie is dat in België niet) in Japanse han den overgaat, baarde toch opzien. Japanners veranderen kookkunst niet La Maison du Bouche - de vaste gasten hebben het overigens gewoon over Romeyer - in de Brusselse randgemeente Hoeilaart is niet het minste restaurant. Het is een van de slechts drie eet- tempels in België die door de gevreesde Michelin-inspecteurs met drie sterren is bedacht: het (volgens de Fransen dan) sum mum van kookkunst. Behalve Romeyer hebben ook het zeker zo befaamde Comme Chez Soi van Pierre Wynants, die wel eens de beste kok van Europa is genoemd, en Bruneau (van Jean-Pierre met dezelfde naam) drie van die felbegeerde sterren. Ter verge lijking: Nederland kent geen drie-sterrenrestaurant en heeft er slechts vier met twee sterren. Nieuwe eigenaar kan meteen beginnen Romeyer (61) verzekert iedereen die het maar horen wil dat de komst van de Japanners aan zijn koken niets verandert. Hij kan zich nu volledig aan de culinaire geneugten wijden, terwijl de nijvere Japanners voor de yens en de frankskes zorgen en de tent draaiende zullen houden. De Japanners kunnen meteen aan het investeren: het buitenwerk van het monumentale pand in een park in het groene miljonairsdorp Hoeilaart is dringend aan een opknapbeurt toe. Avondje uit a vijfhonderd gulden Volgens de Japanners (de bierbrouwer Asahi) is het de bedoeling de Belgische culinaire reputatie over de wereld te verspreiden. Zij zouden zelfs van plan zijn een restaurant la Romeyers in New York te openen. De Belgische keuken in Japanse handen in de Amerikaanse wereldstad. Met geld kan alles. Geld speelt na tuurlijk ook in de horeca een hoofdrol. Nu hoefde Pierre Ro meyer daar niet over te klagen. Een avondje eten voor twee kost in La Maison du Bouche toch al gauw zo'n vijfhonderd gulden of meer. Niet iedereen is overigens zo te spreken over Romeyer. Henry Lemaire, de paus van de Belgische culinaire journalisten, pakte La Maison du Bouche dit jaar in zijn Lje Grand Guide zo maar een punt op tien (op de maximaal honderd) af, en veegde Pierre Romeyer op niet mis te verstane manier de mantel uit. Hem werd verweten er 'een keuken met twee snelheden' op na te houden. Romeyer zou perfect koken voor belangrijke (die ko men er veel), superrijke (dat moet wel) of bevriende gasten, ter wijl hij voor de gewone klant die graag ook eens chic wil eten de zaakjes maar een beetje zou afraffelen. Mosselen met 'fritten' in Tokyo Romeyer - ook nog oprichter van Eurotoques, een club van grote Europese chefs - heeft zich nooit verwaardigd op die beschuldi gingen te reageren. Dat doet een grote chef niet. En Michelin staat in dit wereldje nu eenmaal toch veel hoger aangeschreven dan die meneer lemaire, hoe bekend die ook is. De belangstel ling van de Japanners voor de Belgische keuken houdt overigens niet op in Hoeilaart. Op dezelfde dag werd bekend dat het bijna net zo beroemde Brusselse mosselhuis Chez Leaü zijn vleugels naar het oosten uitslaat. Binnenkort kunnen de Japanners in Tokyo heuse (Zeeuwse) mosselen met Belgische fritten eten. Chez Leon heeft al vestigingen in Frankrijk en Duitsland, en be gint met nieuwe filialen in Engeland, Canada, Zweden en Japan een soort MacDonalds van de mosselen te worden. De Belgische keuken wordt door de kenners allang als beter dan de Franse in geschat. Dat mag nu ook de rest van de wereld ontdekken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 8