Buitenland Shamir in problemen bij komst van Baker Chinese studenten volharden in verzet Catastrofe in wijnbouw Conferentie over Antartica in Madrid 'Wapentuig was niet zo goed als beweerd' Baghdad geeft Kurden mogelijk zelfbestuur Dinsdag 23 april 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FR1SART (chef) ON NO NA VERMANS HANS JACOBS JAN PR EEN EN Vertalingen MAR GREET HESUNGA lUUTJE NIEMANTSVERDRJET Vorrngrving MARIANNE VERSCHUREN 5 Minder joden uit Sovjetunie naar Israël NIEUWSLIJN ANC wil interim-kabinet Het African National Congres (ANC) wil dat de regering van pre sident De Klerk in Zuid-Afrika plaats maakt voor een neutraal' interim-kabinet. Daama moeten onderhandelingen tussen meerdere partijen leiden tot een nieuwe grondwet, zonder apartheid. Het ANC liet overigens gisteren in Londen weten dat De Klerk niet onmiddellijk weg hoeft. Moord-record New York Het aantal moorden in New York is vorig jaar naar recordhoogte gestegen. Liefst 2245 mensen vonden in 1990 op gewelddadige wijze de dood in New York. Daarmee is the Big Apple overigens niet de meest gewelddadige stad van de VS. Die twijfelachtige eer blijft in handen van Washington. Grote Duitse rol Duitsland moet een grotere rol spelen in de wereld. Dit heeft de secretaris-generaal van de Navo, de Duitser Manfred Wömer, gisteren gezegd tijdens een bezoek aan Potsdam. Het was de eerste keer dat een topfunctionaris van de Navo de vroegere DDR bezocht. Mongoolse leider Tsedenbal overleden De rangen van communistische roergangers zijn afgelopen weekeinde verder uitgedund. Zaterdag overleed in Moskou de voormalige machthebber van Mongolië, Yumjaagiyn Tsedenbal. Hij werd 74 jaar en was 32 jaar aan de macht in Mongolië. Tse denbal woonde sinds 1984 in ballingschap in Moskou. Sudan stuurt vluchtelingen terug De Sudanese regering wil 800.000 hongerige en ontheemde mensen die in kampen zitten rond de hoofdstad Khartoum, te rugsturen naar de door droogte en oorlog getroffen gebieden waar zij vandaan zijn gekomen. De afgelopen drie jaar zijn naar schatting twee miljoen mensen naar Khartoum getrokken. De meesten van hen ontvluchtten de burgeroorlog in het zuiden van Sudan. Honecker weg uit Moskou Erich Honecker heeft Moskou verlaten na protesten van lokale autoriteiten die hem als een onwelkome gast hadden bestem peld. Dat meldde de Duitse Bild-zeitung gisteren. De voormalige Oostduitse leider zou zijn overgebracht naar een ziekenhuis in de buurt van Moskou. Atoomwapens in Hongarije In Hongarije lagen ten tijde van de communistische heerschap pij atoomwapens van de Sovjetunie opgeslagen. Dat heeft de voormalige Hongaarse communistische premier Karoly Grosz gisteren in de krant Nepszabadsag onthuld. Regeringspartijen willen meer nederzettingen De Likud en andere regeringspartijen in Israël willen van premier Shamir garanties voor de bouw van meer Israëlische nederzettingen in de bezette gebieden. Ze eisen bo vendien dat bestaande nederzettingen worden uitgebreid. Deze eisen hebben de pre mier aan de vooravond van de komst van de Amerikaanse minister Baker (buitenland se zaken) in een lastig parket gebracht. Bondskanselier Kohl wrijft zich vermoeid in de ogen tijdens een pers conferentie. gistermiddag. Kohl moest tekst en uitleg geven over het forse verlies van zijn partij (CDU) bij deelstaatverkiezingen in de staat Rijnland-Palts, waar hijzelf vijftien jaar geleden nog premier was. »k>to 'Polen moet schulden aflossen' SINGAPORE «BOB MANT1RI CORRESPONDENT Studenten in China hebben gis teren in een schriftelijke verkla ring in Peking gezegd, dat zij hun verzet tegen de tegenstan ders van de politieke hervor mingen in de communistische partijtop, niet opgeven. De stu denten herdachten gisteren dat ze twee jaar geleden met hun massale demonstraties in het centrum van Peking begonnen. De - anoniem gebleven - stu denten omschrijven in het elf vellen tellend pamflet dat onder buitenlandse journalisten in Pe king is verspreid, de communis tische partij als een 'brute auto cratie' en roepen de wereld op hen te helpen. Ze schrijven ver der dat ook twee jaar na de bloedige onderdrukking van het pro-democratisch protest, on der de studenten het verzet te gen de autoriteiten nog altijd springlevend is. De hersenspoe- LONDEN-WASHINGTON DPA-Rtr-AFP Kurdische verzetsleiders voer den gisteren in de hoofdstad Baghdad voor de derde dag be sprekingen over mogelijke Kur dische autonomie in het noor den van Irak. Baghdad zou in ruil daarvoor een beëindiging van de in augustus ingestelde VN-sancties verwachten. Volgens de Britse krant The Times' zou president Saddam Hussein bij de geheime bespre kingen de Kurden een bepaalde mate van autonomie hebben aangeboden. Baghdad gaat bij de onderhandelingen uit van de akkoorden van 1970 waarbij de Kurdische leiders en de Iraakse autoriteiten al eens overeen stemming bereikten over Kurdi sche autonomie binnen Irak. Volgens The Times' is Bagh dad zelfs bereid de belangrijke oliestad Kirkuk bij een akkoord over Kurdisch zelfbestuur te be trekken. Vanuit het gebied rond Kirkuk komt eenderde van de totale Iraakse olieproduktie. De Iraakse vice-premier lingen, die de studenten na het bloedbad op het Plein van de Hemelse Vrede hebben moeten ondergaan, zijn mislukt, aldus het pamflet. De pro-democrati sche bewegingen zijn volgens de studenten nog altijd actief. Over de kruisverhoren, die stu denten moesten doorstaan, schrijven ze dat ze de autoritei ten hebben misleid door hen leugens te vertellen of net te doen of zij zich niets meer kon den herinneren. De docenten, die de studenten in de gaten moesten houden, zouden zich later als sympathisanten heb ben ontpopt. In de verklaring wordt ook kritiek uitgeoefend op de vrijages van westerse re geringen met Peking tijdens de Golfoorlog, terwijl dissidente studenten tot lange gevangenis straffen werden veroordeeld wegens hun betrokkenheid bij de pro-democratische betogin gen. Tareq Aziz tot voor kort nog minister van buitenlandse za ken verklaarde gisteravond dat de gesprekken „positief en realistisch" waren geweest. De uitlatingen van Aziz over het overleg waren de eerste door de Iraakse autoriteiten sinds de start van de besprekingen. Baghdad repte sinds vrijdag met geen enkele woord over het ver loop van de onderhandelingen. De Duitse minister van bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher, liet gisteren weten dat het zwaartepunt van de Duitse humanitaire hulp voor de Kurden op Iran wordt ge richt. Ongeveer 1000 soldaten van de genie en 1000 parachu tisten moeten naar Iran voor het opzetten van een kamp voor 5000 vluchtelingen bij Bak- hdaran, in het noorden van Iran. De Duitse regering zou op korte termijn over de troepen- zending willen beslissen. In Iran zijn bijna een miljoen vluchte lingen. Zeker 500.000 vluchte lingen zouden nog op weg zijn naar de Iraaks-Iraanse grens. JERUZALEM AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Shamir wil persoonlijk niets lie ver dan de Israëlische aanwe zigheid in Judea en Samaria (de westelijke Jordaanoever) opvoe ren. De Amerikanen zijn echter geïrriteerd geraakt door de stichting vorige week van de nieuwe nederzetting Revava. Dat kan de vredesbesprekingen die Baker op gang wil brengen schaden. Vanavond arriveert Baker vanuit de Syrische hoofdstad Damascus in Jeruzalem voor een nieuwe ronde van bespre kingen en hoewel Shamir bij hoog en laag ontkent dat er sprake is van een crisissfeer, loopt de spanning met het uur op. Baker wil koste wat kost met resultaten naar Washington te rugkeren, maar de tegenstellin gen met Israël lijken onover brugbaar. Het ziet er weliswaar naar uit BERICHTEN VLUCHTELINGEN uit Aceh worden door Malaysia naar Indonesië teruggestuurd. De Acehers waren in boten naar het buurland Malaysia gevlucht om de bloedige strijd tussen het Indonesische leger en guerilla's van het bevrijdingsfront van Aceh te ontkomen. DE LANCERING van het Ameri kaanse ruimteveer Discovery is vanochtend met minstens 48 uur verschoven omdat er pro blemen zijn met een brandstof- pomp van een van de drie mo toren. De vlucht werd zes uur voor vertrek uitgesteld. ER IS GEEN ZICHT op een snelle machtsoverdracht in Myanmar (Burma). De meeste dat de Israëliërs alsnog bereid zijn de voorgestelde regionale vredesconferentie langer dan één zitting te laten duren en ge noegen te nemen met een rol voor Europa, maar bijvoorbeeld ten aanzien van de Palestijnse vertegenwoordiging bij die con ferentie is er weinig ruimte voor concessies. Tot zover onze correspon dent. De persbureaus Reuter en AP melden dat Baker gisteren steun heeft gekregen van Saudi- Arabië. „Wij geloven dat de tijd gekomen is om een eind te ma ken aan het Arabisch-Israëli- sche conflict en een gerecht vaardigde en omvattende op lossing te bereiken voor het Pa lestijnse vraagstuk", aldus mi nister Saud (buitenlandse za ken). Baker heeft gisteren een ook bliksembezoek gebracht aan Kuwayt. Voordat hij er heen vloog, zei de minister dat hij in Kuwayt zou praten over de politieke partijen rijn bezig met ondermijnende activiteiten en zijn ongeschikt om regerings verantwoordelijkheid te dragen. Dat vindt althans een vooraan staand lid van de militaire jun ta. De democratische oppositie won vorig jaar de verkiezingen, maar de junta weet van geert wijken. NA 43 JAAR heeft de regering van Taiwan de noodtoestand op het eiland voor de Chinese kust opgeheven. De maatregel werd indertijd genomen door de na tionalistische Chinese leider Tsjang Kai-Tsjek om de 'com munistische rebellie' teeen te gaan. Die opstand leidde in 1949 tot de machtsovername van de communisten op het mensenrechten, met name die van de Palestijnen. Na een ge sprek van meer dan een uur met emir al-Sabah zei Baker dat deze hem de verzekering gege ven heeft dat schendingen van de mensenrechten niet meer voorkomen en dat „de regering van Kuwayt graag organisaties voor de mensenrechten uitno digt om te praten met minder heden Palestijnen en ande- PLQ-leider Yasser Arafat heeft in Tunis de Amerikaanse vre desplannen gekritiseerd maar de voorstellen niet openlijk ver worpen. Arafat liet weten dat hij echter niet kan instemmen met een oplossing die niet tot een onafhankelijke Palestijnse staat leidt. Hij gaf aan dat de status van Jeruzalem „de fundamente le kwestie voor de Palestijnen en de Arabische natie is". Zowel Israël als de Palestijnen be schouwen Jeruzalem als hoofd stad van hun natie. vasteland van China. DE INDIASE PREMIER Chandra Shekar voert sinds en kele dagen in het geheim on derhandelingen met vertegen woordigers van militante Sikh organisaties uit de noordelijke deelstaat Punjab. Shekar wil met de besprekingen voorwaar den scheppen waaronder in de Punjab verkiezingen voor het nationale en het deelstaatparle ment mogelijk rijn. DE WESTAFRIKAANSE staat Cameroun herstelt de post van premier en kondigt een algeme ne amnestie af voor politieke gevangenen. Het Camerounse parlement heeft daartoe giste ren twee grondwetswijzigingen WASHINGTON DRA De internationale handelsban ken willen de buitenlandse schuldenlast van Polen om principiële redenen niet ver minderen. Dat heeft directeur Schulmann van het Instituut voor Internationale Financie ring (HF), gisteren gezegd naar aangenomen tijdens een bui tengewone zitting. Met de wijzi gingen komt de regering tege moet aan een aantal belangrijke eisen van de OpptMfeftl M genstanders van het regime in Yaounde protesteren al weken voor democratische hervormin gen PAUS JOHANNES PAULUS II heeft gisteren de 24.500 jezuïe ten in de wereld opgeroepen „de tekenen van de tijd" goed waar te nemen en krachtig mee te werken aan een nieuwe cvan gelisatie van de wereld. Bij de plechtige herdenking van het 450-jarig bestaan van de jcnïie tenorde in de St. PieteT prees hij de ..weldadige arbeid'' van de jHÉM aanleiding van het besluit van zeventien crediteurlanden. ver enigd in de Club van Parijs, om Mn do hflM van da In totaal 37 miljoen dollar die dit land hen is verschuldigd, kwijt te schelden. Schulmann noemt kwijtschelding „ontwikkelings hulp via de achterdeur WASHINGTON HINK DAM Dure en gecompliceerde wa pens, zoals de Patriot raket en de F-117 'Stealth'-bommen wer per, waarvan de Amerikaanse militairen tijdens de »ol(oorlog zeiden dat ze het fantastisch de den, vielen in werkelijkheid nogal tegen Dat is gisteren gezegd door Amerikaanse wapendeskundi- rdd— eon hooiilrtlni in defensie-commissie van het Huis van Afgevaardigden. De deskundigen baseerden zich daarbij ondcT meer op dc onge censureerde tekst van gesprrk- ken tussen Israëlische en Ame rikaanse regeringsfunctionariv Eén van de wapendeskundi gen. Richard Sprcv, zei dat het Pentagon tijdens de Golf oorlog „op om schaamteloze mankt video beelden van treffen van de high tech wapens had uitge- 7ocht en statistieken had w r CORARFVONDINT Het gebrek aan werk in Israël weenoudi voio RunlKho joden ervan om naar het beloofde land te emigreren. In Israël wordt dit jaar nog maar op 200 OOO nlicm. ut nieuwe inwv» nors. gerekend. Dat is de helft minder dan waarmee een half jaar geleden tekening werd ge houden. Volgens directeur Gur van de afdeling Sovjetunie en Oost-Eu- rnp.i van het loods \geniM hap is het vooral de hoge werkloos beid onder de immigranten die de Sovjet loden alai ufloi mand die s ochtends naar rijn werk gaat en een inkomen ge niet. weet. in ons systeem, dat hij dc meeste van zijn proble men kan oplossen Als hi) meer geld wil hebben, kan hij harder werken, rijn vrouw kan meehel pen de kost verdienen, en op die manier redden ze het. Het is van groot belang bi| dl D|IMMp van de immigranten dat er werk is, zodat de mensen zich niet aangetast voelen in hun eigen waarde". aldus Gur Ook rab bijn PeretZ. Israels minister van immigrantenopvang. zei giste ren dat de werkloosheid het grootste obstakel vormt voor de Russische joden. Volgens hem zal de overheid moeten probe ren nog dit jaar 130 000 nieuwe hanen te scheppen. draaid om besluitrn over de fe derale defensie-begroting te bc- imliM-drn Het Pentagon, aldus Sprry. heeft onder meer gezegd dat 45 van de 47 Scud rakettrn waarop Patriot anti rakettrn werden al- gevuurdook daadwerkelijk wer den grraakt. Maar wat het Pen tagon daar niet bij heeft verteld, is dat de Patriots zelden de ex plosieve kop van de Scuds raak ten I >r s. uds braken doormid <1. n n rn htten daardoor meer schade aan Sprry zei verder dat de één miljoen dollar per stuk kostende Tomahawk kruisraketten lang niet zo succesvol waren als de militairen steeds hebben be weerd. De Tomahawks raakten nogal eens zoek en kwamen dan in flatgebouwen of zelfs in n nrambad Madn Ds Stealth' bleek minder 'onricht haar' voor radar te rijn dan steeds is gezegd. Ze hadtien bo vendien problemen met dc brandstof. R<u>m>tiwutovooaoouw«coai>BaONO»<T De koude van de afgelopen dagen heeft In de Franse wijnbouw voor forse problemen gezorgd. Vrijwel alle wijngebieden Wrijgrn dit jaar een zeer kleine oogst omdat de knoppen, die door de warmtegolf van twee weken geleden sterk waren gegroeid, dood zijn gevroren. In het gebied rond Bordeaux spreekt men nu ai van „een catastrofe." Meer dan tachtig procent van de knoppen zou zijn doodgevroren. Men voorziet een 'verlies' van 400.000 flessen wijn. In Tbilisi In de Sovjet republiek Georgië staat een nieuwe lich ting soldaten klaar voor inspectie. De soldaten krijgen een opleiding aan de vroegere Sovjet Mili taire Academie De Georgische overheid wil alle Sovjettroepen vervangen door haar eigen militairen. Ge orgië verklaarde zich begin deze maand onafhankelijk, -foto Roemeense politie hakt in op betogers BUKAREST RMf De Roemeense oproerpolitie heeft gisteren een betoging uit eengeslagen up het Univcrsi teitsplcin in het centrum van Bukarest. Gewapend met wa penstokken en schilden be stormden honderden agenten het plein waar duizenden men sen betoogden tegen de rege ring. zo verklaarden ooggrtui- De betogers hielden het plein acht uur lang bezel voordat de politie ingreep. Met hun actie herdachten de demonstranten dat precies een jaar geleden op datzelfde plein een grote pro testactie was begonnen tegen (i'- reg» ring van president llirs cu. De demonstranten hielden toen zeven weken een rit-actie op het plein vol. Zij werden daama hardhandig uiteengesla gen door mijnwerkers die door lUescu waren opgetrommeld I>aarbizouden zes doden zijn gevallen. MADRIO RUUD DE V CORRESPONDENT Mogen de delfstoffen op Antarctica worden gewonnen of moet het Zuidpoolgebied een natuurpark worden? Zo'n driehonderd ge delegeerden uit 39 landen, waaronder Ne derland, zijn gisteren begonnen aan een conferentie over dit vraagstuk. Belangrijkste doel is het opstellen van een verdrag over de exploitatie van de bodemschatten. De studiebijeenkomst, die een week duurt, is een voortzetting van die van Vina del Mar in Chili, die vorig jaar december plaats vond. Natuurbeschermings-organisaties zoals het Wereld Natuurfonds en Greenpeace drongen er gisteren bij de opening van de conferentie door de Spaans minister van buitenlandse zaken Ordonez op aan elke vorm van economische exploitatie van An tarctica voor altijd te verbieden. De natuur- beschermings-organisaties willen Antarcti ca tot een internationaal natuurgebied uit roepen, waarin slechts wetenschappelijk onaerzoek en op beperkte schaal visserij en toerisme toegestaan wordt. Groot-Brittannië, Japan en VS willen vooralsnog geen totaal verbod op de exploi tatie van mineralen in Antarctica, maar zeg gen wel akkoord te kunnen gaan met een moratorium van twintig tot dertig jaar. Antarctica is het grootste en belangrijkste, nog vrijwel ongerepte natuurgebied in de wereld. Van haar oppervlakte van in totaal veertien miljoen vierkante kilometer is 98 procent bedekt met een ijskap die een ge middelde dikte heeft van twee kilometer. Onder en op die ijskap leven schelp- en zoogdieren alsmede allerlei soorien vissen. Ook de flora van Antarctica is bijzonder. Een economische exploitatie van Antarctica op grote schaal zou ernstige schade aan het ecologische evenwicht in de wereld kunnen veroorzaken, zo menen deskundigen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5