Binnenland Criminaliteit gedaald onder niveau van 1980 'Bezoek aan vroegere DDR zal inwoners steunen' Vijf Nederlanders kandidaat-astronaut Kwart van prostaatoperaties wordt voor niets uitgevoerd Dinsdag 23 apnl 1991 R«d*t»r 023-150225 JANINE BOSMA Ai TAN ERDOGAN RONALD FRJSAR7 (rM. PATRJCX VAN DEN HURK SJAAK SMAKMAN FRANS VISSER MAR COT KLOMPMAKER Vocmgtv.^ JAN KUNCE 4 VERKLEED als zwaluw proberen 162 kinderen morgen bij drie ministe ries geld los te krijgen voor de bescherming van zwaluwen. Slachtoffers doen nog steeds vaak geen aangifte Het aantal Nederlanders dat slachtoffer werd van crimi naliteit is vorig jaar opnieuw gedaald tot 32,7 procent. Het percentage is daarmee net onder het niveau van 1980 (32,8 procent) gekomen. Dat blijkt uit een enquête van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), dat in januari en februari 4500 Nederlanders over zestien veel voorkomende delicten ondervroeg. het eerst te zijn gedaald. Twee ënhalf procent van de onder vraagden kreeg inbrekers op be zoek. Met drie procent werd in 1988 het hoogste cijfer sinds 1980 gehaald. Ook het percen tage in de categorie 'overige vernielingen' is met 5,2 procent over 1990 beduidend lager dan den haag cpd-anp Het hoogste criminaliteitsni- veau werd in 1984 bereikt. Toen zei 36,2 procent van de Neder landers slachtoffer van een mis drijf te zijn geworden. Na dat jaar was er sprake van een gelei delijke daling. Het CBS houdt de slachtofferenquête elke twee jaar. Het percentage slachtoffers Voor fietsendiefstal is er spra- van inbraak blijkt in 1990 voor ke van een recente daling verge leken met 1988 (5.6 tegen 5.7 procent), maar het niveau van 1980 wordt niet gehaald. Toen zei 4,9 procent van de Neder landers slachtoffer van dit delict te zijn geworden. In 1984 was dit 5,7 procent Uit ae auto wordt veel meer gestolen dan tien jaar geleden. In 1980 werd nog 1,9 procent hierdoor gedupeerd; in 1990 is dit percentage opgelopen tot 3.3. gelijk aan dat van 1988. Be schadigingen aan de auto ko men even vaak voor als in 1980 (toen 9 procent, in 1990 8,9 pro cent). In 1988 lag dit percentage op 8,1. Ondanks veelvuldige voor lichtingscampagnes van de kant van politie en justitie doen slachtoffers van veel voorko mende criminaliteit lang niet al tijd aangifte bij de politie. Gere kend over de zestien onder zochte delicten, waaronder ook doorrijden na aanrijding, exhi bitionisme. bedreigingen en portemonnaie-diefstal. heeft in 1990 gemiddeld 36 procent aangifte gedaan. Mensen van 65 jaar en ouder worden overigens veel minder vaak het slachtoffer van veel voorkomende criminaliteit (17 procent) dan jongeren in de leeftijd van 20 tot 24 jaar (50 procent). Verder lopen stedelin gen meer risico dan bewoners van het planeland. In steden met meer dan 100.000 inwoners is 40 procent van de bevolking in 1990 het slachtoffer gewor den van één of meer delicten. In plattelandsgemeenten was dat 20 procent Duitse ambassadeur Citron prijst betrokkenheid Beatrix den haag carine neefjes Het staatsbezoek dat koningin Beatrix en prins Claus deze week aan de voormalige DDR zullen brengen, zal de mensen daar goed doen. Dat zegt dr. KJ. Citron, de Duitse ambassadeur in Nederland. „Haar komst bewijst dat de vroegere Oostduitsers nu in een vrij, Europees land leven. We hebben veel vertrouwen in haar bezoek. Ze is geïnteresseerd in maatschappelijke problemen, en ze praat niet alleen met poli tici, maar ook met mensen op de werkvloer. Dat waardeer ik in haar."' Beatrix is het eerste Europese staatshoofd dat een bezoek brengt aan de voormalige DDR. Samen met prins Claus reist zij donderdag naar het herenigde Berlijn, waarna het koninldijk paar ook de nieuwe Duitse deelstaten Brandenburg, Sach- sen en Mecklenburg-Vorpom- mem aandoet. De Duitse am bassadeur, geboren in Berlijn, zal met het koninklijk paar meereizen. Het is louter toeval dat Beatrix als eerste staatshoofd naar het verenigde Duitsland gaat. Zij ontmoette de Duitse president Von Weizsacker tij dens de begrafenis van de Noorse koning Olaf in Oslo. De president nodigde haar uit voor een kort verblijf. Het koninklijk paar heeft in 1982 een officieel staatsbezoek gebracht aan (toen nog) West-Duitsland. Beatrix en Claus worden op deze reis niet overdonderd met traditionele ceremonies, zoals tijdens een staatsbezoek meestal het geval is. Er zijn geen saluutschoten op de luchthaven en er is geen kranslegging. Niet gebonden aan tradities, kan de koningin zich deze keer meer richten op de economische si tuatie' van de voormalige DDR, waar maar liefst ruim 1 miljoen mensen werkloos zijn. Het Nederlandse bedrijfsle ven kan met flinke investerin gen werkgelegenheid scheppen in het oostelijk deel van Duits land. Dit aspect zal zeker niet aan de koningin voorbij gaan, ACHTERGROND AMSTERDAM ALTAN ERDOGAN Burenoverlast is een kwaal zonder remedie Uit onderzoek blijkt dat maar liefst een kwart van de Nederlandse bevolking zich groen en geel ergert aan het lawaai, de stank of gewoon de maniertjes van hun 'goede buur'. Een remedie tegen deze er gernis, die vaak uitmondt in fikse ruzies of ware woonterreur, is echter nooit gevon den. De Nationale Woningraad (NWR) maakte gisteren in Amsterdam bekend dat ten min ste een kwart van de Nederlanders last heeft van burenoverlast. Tijdens een sym posium over dit onderwerp bleek tevens dat geluidsoverlast de grootste boosdoener is. 1 let maakt de helft van het aantal klachten uit dat bij woningbouwverenigingen bin nenkomt. De NRW kwam aan deze cijfers na een onderzoek waarbij driehonderd wo ningcorporaties en in totaal 1600 huishou dens waren betrokken. De geestelijke schade van burenoverlast is groot maar onmeetbaar. Datzelfde geldt ei genlijk voor de financiële schade, al becij ferde de Woningraad dat alle bij haar aan gesloten woningbouwverenigingen onge veer tweehonderd mensen in dienst heb ben die zich full-time bezig houden met de aanpak van dit probleem. Salariskosten; on geveer vijftien miljoen gulden per jaar. Gedragstrainer en ervaren beslechter van burenruzies J. Reynaards probeerde giste ren in Amsterdam uit te leggen wat de oor zaak van alle ellende zou kunnen zijn. Dat bleek geen gemakkelijke opgave. „Het recht om te wonen wordt steeds vaker los gezien van de plicht om daar op een sociale wijze gebruik van te maken", waagde hij een po- K"ig Simpeler is het aanwijzen van technische oorzaken, want die zijn er ook. Volgens Reynaards zijn de na oorlogse woningen van zo slechte kwaliteit, dat het haast on mogelijk is géén overlast te veroorzaken. „Ik ken mensen die op sokken door hun fiat lo pen om maar geen lawaai te maken of bang zijn om hun toilet te vaak door te trekken. Dat is dagelijkse praktijk. Woningbouwver enigingen en gemeenten zouden meer aan dacht moeten besteden aan technische aanpassingen zoals het isoleren van wonin- Ren.' En buren moeten leren weer 'normaal met elkaar om te gaan, betoogde Reynaards. Blaffende honden of een luidruchtig feestje. Woningvervulling, stankoverlast of drugshandel. Burenoverlast heeft vele gedaanten en het komt vaak voor. Huisdieren blijken aanzienlijke overlast te ver oorzaken illustratie ftllla jeuken „De tolerantie is verdwenen. Het zou een hoop schelen als mensen gewoon wat meer aandacht aan elkaar zouden schenken. Dan zit de buurman zich bij een iets te luidruch tig feestje niet al om twaalf uur 's avonds rot te ergeren en visioenen te kweken over hoe hij er met geweld een einde aan kan maken. Maar dan begint hij om drie uur te denken 'goh. wat een lol hebben ze daar. Ik wou dat ik er bij was Voor technische aanpassingen ontbreekt echter het geld. En een plotselinge mentali teitsverandering bij de bevolking lijkt ook niet in zicht. Deskundigen breken zich daarom al jarenlang, en ook gisteren, het hoofd over alternatieve oplossingen. In Huizen, een plaatsje met 44.000 inwo ners aan het Noordhollandse Gooimeer, lijkt zich er een aan te dienen: een 'Overleg groep Overlast'. Onder meer het maat schappelijk werk. de politie en de verhuur der van de betrokken woningen praten daar leden monica wesseung Vier Nederlandse mannen en één vrouw maken kans om as tronaut te worden. De vijf ad- spirant-astronauten binden de strijd aan met bijna vijftig ande re kandidaten voor tien oplei dingsplaatsen bij de Europese ruimtevaartorganisatie ESA (Eu ropean Space Agency). Minister Andriessen van eco nomische zaken maakte gister middag de namen van de vijf genomineerden bekend. Oudste is Peter Donkerbroek, geboren in 1952 en werkzaam als F16- vlieger bij de Nederlandse luchtmacht en gestationeerd in de VS. Het gezelschap telt twee artsen: Bengt Kayser (1956) die als fysioloog bij de universiteit in Genève werkt en André Kui pers 1958) uit Amsterdam. Kuipers bereidt bij Estec in Noordwijk fysiologische experi menten in de ruimte voor. De enige vrouw, Mariët Hofstee (1964), is Amerikaanse van ge boorte maar woont en werkt nu als kernfysicus in Groningen. Ze hoopt dit jaar te promoveren. De Amsterdammer Peter van Aken (1961) tenslotte werkt als specialist in de mineralogie aan de Technische Hochschule in Darmstadt. ESA heeft tien nieuwe astro nauten nodig voor de twee grootste ruimtevaartprogram ma's van de komende jaren. De Europese ruimtevaartorganisa tie wil in 1998 het ruimtevlieg tuig Hermes de lucht in sturen. En in het jaar 2000 moet Co lumbus klaar zijn, de Europese bijdrage aan het mondiale ruimtevaartstation Freedom. De vijf- kandidaten hebben een uiterst ingewikkelde en langdurige sollicitatieprocedure moeten ondergaan. Vorig jaar verscheen de advertentie waar in astronauten werden ge vraagd. Er kwamen vierhonderd reacties op. Tweehonderdveer- Besparing van 25 miljoen per jaar mogelijk tig mensen kwamen in c kmg voor de selectieprocedure. I Astronauten moeten slim zijn, onderzoekend en afgestu deerd in een technische of me dische wetenschap. Handigheid is een vereiste, evenals goed sa men kunnen werken en een normaal postuur. Dit laatste vanwege de schietstoel. Boven dien moeten ze daarboven, als ze als haringen in een ton da gen achtereen keihard werken, niet knettergek worden. Dit al les en nog veel meer is getest. Daarna bleven er van de 240 vijf kandidaten over. Zij gaan nu meedoen aan de internationale selectieprocedure. Goedgevulde portemonnee consument maastricht. anp sinds 1988 in een commissie over buren overlast in de gemeente. Probleem gevallen worden in gezamenlijk overleg aangepakt. De eerste resultaten zijn bemoedigend. Vo rig jaar behandelde de commissie nog maar 36 zaken, terwijl dat er in 1988 nog zestig waren. Het gaat goed daar in Huizen, zou men denken. Directeur Van Leeuwen van de plaatselijke en enige woningbouw vereniging maakte gisteren echter nogal resoluut een einde aan dat optimisme. „Sinds 1989 kennen we in onze gemeente geen echte wijkagenten meer. Die brachten het grootste deel van de klachten binnen. Of de overlast écht is gedaald, weten we dus niet zeker. Verder is onze gemeente niet te vergelijken met andere, vooral grotere ge meenten." Het aanpakken van burenoverlast is ook ju ridisch geen gemakkelijke zaak. „Er staat ten eerste nergens in de wet dat je mensen niet mag pesten of bijvoorbeeld uitlachen aldus gedragstrainer Reynaards. „Verder is, als praten niet meer helpt, de stap die slachtoffers, woningbouwverenigingen of gemeenten kunnen ondernemen tegen de veroorzakers meteen zeer rigoreus. Ze kun nen bij de rechter het verhuizen van de boosdoener eisen. Tussen praten en deze zware sanctie zit geen tussenoplossing." Ook het verhuizen van hardleerse veroorza kers van overlast biedt overigens niet altijd soelaas. Maar al te vaak gaan deze mensen in een ander huis vrolijk verder met herrie- schoppen, ruziemaken of vuil produceren. Voorstellen voor hardere maatregelen, zoals die onder meer twee jaar geleden door de directeur van een sociale dienst zijn eedaan verplaats de a-sociale buur naar degra- datiewoningen' met minder luxe lijken gelukkig nooit serieus te zijn overwogen. Alhoewel. Dat geldt niet voor bijvoorbeeld Enschede, zo bleek gisteren. Directeur Fa- ber vpn de plaatselijke Stichting Woon ruimteverdeling: ..Degradatiewoningen be staan eigenlijk al lang. In wijken en portiek jes waar meer kan. In iedere plaats heb je trouwens wel zo n buurt met een paar kleerkasten als buurman die de overlast zélf wel oplossen. Echt hopeloze gevallen wor den naar een andere gemeente gestuurd of gaan zwerven. Dat is zeer onbevredigend, het lost inderdaad niets op." Een kwart van de 150.000 prostaatoperaties die jaarlijks in Nederland worden uitgevoerd, is overbodig. De betrokken pa tiënten blijken namelijk geen last van prostaatvergroting te hebben: ze lijden aan blaasaf- wijkingen. Die kunnen ook door niet-operatief ingrijpen worden verholpen. Daardoor kan jaar lijks 25 miljoen gulden worden bespaard. Dat zei de Maastrichtse uro loog Rollema gisteren tijdens de presentatie van verschillende nieuwe diagnosetechnieken, die momenteel worden getest door de afdeling neuro-urologie van het Academisch Ziekenhuis Maastricht (AZM). Op de afdeling wordt een spe- van de patiënten zegt zich daar- ciaal ontwikkeld computerpro- door beter te voelen, maar na- gramma uitgeprobeerd, waar- der onderzoek moet uitwijzen mee veel duidelijker dan vroe- of de techniek de kwaal ook kan worden vastgesteld of er al dan niet sprake is van ernstige aan tasting van de prostaat. Rollema verwacht 25 tot 30 procent van de klachten van de huidige prostaat patiënten te kun nen verhelpen zon der operatie. Andere onder- daadwerkelijk helpt. Bij incontinentie stelt 1 het AZM een uitge breid onderzoek in naar het effect van de hoopvol over echografie. Daarbij wordt door middel van 'ultrageluid' efen beeld verkregen van de staat waarin de blaas verkeert. Door gezonde blazen met die van incontinentie- Urologen nieuwe technieken zoekers richten zich op de hy- patiënten te vergelijken, hopen perthermie, een techniek waar- de urologen een patiëntvriende- mee de prostaat via elektromag- lijke en zorgvuldige diagnose- netische golven tot 43 46 gra- methode te kunnen gaan toe den wordt verwarmd. De helft passen bij de behandeling van De Nederlandse consument had vorig jaar niet te klagen. Ondanks de tegenvallers in het bedrijfsleven, de hoge olieprijs en het financieringstekort van de overheid, werd vorig jaar meer gekocht dan voorgaande jaren. De consumptie per gezin steeg met 3,7 procent in verge lijking met 2,5 procent in 1989). Dat blijkt uit het vandaag ver schenen jaarverslag van de Ne- derlandsche Bank (DNB). De groei van de bestedingen was vooral het gevolg van loon stijgingen. Zo stegen de cao-lo nen gemiddeld tweemaal zoveel als in 1989. De consument kocht vooral duurzame ver- bruiksgoederen. Ook werd er heel wat geld naar de bank ge bracht. KOKANJE Het zilverstadje Schoonhoven wil dit jaar bekend staan als heksenstad. Met grie- zeltochten en heksenbals wil men het feit herdenken dat hier vierhonderd jaar geleden het kruidenvrouwtje Marrigje Aliens op het marktplein werd verbrand. De plaatselijke toneelvereniging is hard bezig met de repetitie van een stuk waarin het proces tegen Marrigje wordt uitge beeld. Vanwaar al deze drukte rond een gebeurtenis waarop toch niemand trots kan zijn? De ware reden is. zo lees ik in de krant, dat Marrigje de laatste heks is die in Nederland ter dood werd gebracht. Wel, als dat de aanleiding is, dan kan men het feestprogramma maar beter schrappen: voorzover nu bekend, vond de laatste heksen verbranding in de Republiek der Verenigde Nederlanden plaats op een heel ander marktplein, namelijk dat van het Gelderse stadje 's Heerenberg. Op 25 juli 1605 stierf de tachtigjarige Mechteld ten Ham daar de vuurdood. In vergelijking met omringende landen, waar tot diep in de ze ventiende eeuw de heksenpa- niek steeds weer opnieuw uit brak, is 1605 een heel vroeg tijd stip. Echte heksenjachten, zoals die in Frankrijk en de Duitse staten soms losbarstten, kwa men in deze gewesten toch al niet voor. Rechters en regenten hadden zo hun twijfels over de realiteit van een heksensamenzwering. zoals die in de 'Heksenhamer', het handboek van de Inquisitie, breed werd uitgemeten. Waar schijnlijk zijn het de strenge ei sen aan de bewijsvoering ge weest, die het heksenproces hier de das omdeden. De recht bank was niet tevreden met een bewijslast van bijgelovige praat jes over de toverkunsten van een buurvrouw of eenzaam le vende weduwe. Waartoe was zij al niet in staat? Zij kon hagel, storm en onweer naar de mensen sturen. Zij ver oorzaakte onvruchtbaarheid bij dier en mens. Ongedoopte kin deren werden door haar aan de duivel aangeboden. Zij maakte kinderen ziek door hen aan te raken, hen strak aan te kijken en door een verenkrans in hun beddegoed te vlechten. Zij kon een bereden paard schichtig maken. Zij was een 'melcket- reckster', die melk kon tappen uit een wilg of een biezen pol. Zij toverde het vee dood en schepte geld uit een sloot. De bliksem kon in haar handen een dodelijk wapen zijn. Zij had het boze oog, waardoor mensert en dieren in het verderf werden gestort Zij kon zich in een dier veranderen, in een muis, een haas of vaker nog in een kat. Zij kon ook de geest van de rech ters betoveren, zodat die haar niet konden straffen. Soms onderwierp men de ver meende heksen aan de water proef. Nadat de linkervoet aan de rechterhand en de de rech tervoet aan de linkerhand wa ren vastgebonden, liet de beul hen aan een touw in het water zakken. Het ging hierbij om een godsoordeel, waarbij het bliiven drijven als een teken van scnuld werd opgevat. Heksen hadden, vanwege hun vliegkunsten, immers een ab normaal laag lichaamsgewicht. Het idee dat water een neilige materie is. die het onreine ver stoot, speelde bij deze proef ook op de achtergrond mee Al in 1594 had de Leidse univer siteit geadviseerd om geen waarde aan de uitkomst van dit godsoordeel te hechten. Dat een mens op water bleef drij ven. kon ook langs natuurlijke weg verklaard worden: de brede lichaamsbouw, grote sponsach tige longen en borsten, en uit gerekte darmen „dewelcke somtiids met winden overvloe- delijck vervult werden" verhin derden mede dat het slachtoffer onder water verdween. Boven dien hield men de adem in. Voorts zette de buik, door de wijze van binden, nog meer uit. Men liet eigenlijk een met wind gevuld scheepje te water. Toch bleef het gewone volk waarde hechten aan de water proef. Soms smeet men een vrouw, die het boze oog zou be zitten, in de sloot, om te kijken of ze bleef drijven. Nog in 1823 ging een vrouw in het Overijs selse Delden vrijwillig te water, om haar dorpsgenoten te tonen dat zij niet in staat was over de Twickelse Vaart te lopen. Ook Mechteld ten Ham werd in het beekje de Laak aan de wa terproef onderworpen, maar blijkbaar zat zij zo vol wind dat zij als een zwemblaas bleef drij ven. Kennelijk was het Leidse advies niet tot 's Heerenberg doorgedrongen. Wil men in Schoonhoven het vierde eeuwfeest van de laatste Nederlandse heksenverbran ding vieren, dan heeft de to neelclub tot 2005 de tijd om een ander stuk in te studeren. Het decor moet dan wel naar het marktplein van 's Heerenberg worden verplaatst. gerwt jan zwier MEDEWERKER r een vrije-markt- Konlngin Beatrix nationaal foto persburo zegt Citron. Zo brengt de vor stin een bezoek aan Dresden, waar de Nederlander Rijkaard een machinefabriek heeft over genomen. Zij discussieert daar met de ondernemingsraad over de overgang van een geleide De ambassadeur ontkent dat door de slechte economische (situatie in de voor malige DDR het rechts-radicalisme daar toeneemt. Afge lopen weekeinde vierden ruim hon derd jongeren in I Dresden de verjaar dag van Hitier. Vrij dag zullen Beatrix en Claus een bezoek brengen aan deze plaats. Citron: „Het gaat v 5 slechts om een hand jevol fascisten, jonge ren die oogkleppen dragen. De slechte economische situatie is natuurlijk een goede voe dingsbodem voor fascisme. De hereniging heeft echter tijd no- die. De komst van de koningin zal aan veel voormalige Oost duitsers duidelijk maken dat er oprechte belangstelling is voor hun problemen."

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4