Sport Stille opmars Eltingh Heynckes ter discussie Sovjetunie toont goede vorm op WK ijshockey Licht op groen voor professionele aanpak Popescu vecht straf met videobeelden aan Dinsdag 23 apnl 1991 Redactie: 071-161400 HERMAN JOUSTRA AD VAN KAAM HM BROUWER DE KONING ROB ONDERWATER GUS VAN OOSTEN WIM VAN WANROOY ROB VAN DER ZANDEN Emdredactw HANS SONDERS Vwwpwij RALZW KLBNMOUT 23 JACCO ELTINGH VERSLOEG gisteren in Singapore de Amerikaan Scott Davis in drie sets. In Monte Carlo waren Paul Haarhuis en Mark Koevermans succes vol. NIEUWSLIJN Langdurige schorsing Gijsman Peter Gijsman van de Leidse voetbalvereniging UDWS moet een zware schorsing uitzitten. De Leidenaar werd door de tuchtcom- missic van de KNVB tot l juli 1992 uitgesloten van deelname aan het veld-, zaal- en recreatieve voetbal. Gijsman gaf na zijn tweede boeking in de uitwedstrijd tegen Alphen (3 maart j.l.) een valse naam op. De scheidsrechter was niet op zijn achterhoofd gevallen en stuurde hem weg. Even la ter keerde Gijsman, vorig seizoen nog actief bij LFC, terug in het veld en ondernam een poging tot molestatie van de scheids rechter. Op grond van de twee vergrijpen in de bewuste wed strijd, en zijn aanzienlijke straflijst, is de tuchtcommissie overge gaan tot deze zware straf. UDWS gaat niet in beroep. Siemerink stijgt op wereldranglijst Rijnsburger Jan Siemerink is twee plaatsen gestegen op de ten- nisranglijst. De rijzende ster behaalde zijn punten in Tokyo en Seoul, bovendien is hij nog steeds de best geplaatste Nederlan der. Siemerink bezet momenteel de 44ste plaats, Mark Koever mans is de tweede Nederlander. Hij bezet de 47ste plek. De wereldranglijst per 22 april: 1Edberg (Zwe) 3783, 2. Becker (Dui) 3440, 3. Lendl (Tsj) 2624, 4. Agassi (VSt) 1902, 5. Forget (Fra) 1865,6. Sampras (VSt) 1585, 7. Courier (VSt) 1523,8. Ivani sevic (Joe) 1516, 9. Chang (VSt) 1426, 10. Svensson (Zwe) 1398. Klasseringen Nederlanders 44. Siemerink 658, 47. Koevermans 61156. Haarhuis 558,60. Krajicek 543,119. Eltingh 305, 203. Nijssen 116,221. Schapers 103. RKC voor rechter De inval van de FIOD bij de Waalwijkse voetbalclub RKC zal ze ker leiden tot een rechtzaak. Volgens mr. Regelink, de persoffi cier van justitie in Den Bosch, zijn er voldoende feiten boven water gekomen waarvoor de betrokkenen RKC-ers zich nog dit jaar voor de rechter zullen moeten verantwoorden. In januari kwam de fiscale inlichtingen- en opsporingsdienst op bezoek bij RKC. De administratie werd in beslag genomen en het bestuur en de manager aan de tand gevoeld met betrekking tot het financiële beheer van RKC. Er bestaat gegronde reden te twijfelen aan de legitimiteit ervan, hoewel het onderzoek nog niet is afgerond. RKC wordt verdacht van valsheid in geschrifte en belastingfraude in de periode van juli 1984 tot juli 90. Deelneming Spaanse ploegen onzeker De deelneming van de Spaanse ploegen aan de Ronde van Spanje is nog steeds onzeker. Het gesprek tussen Unipublic SA, de organisatie, en een afvaardiging van de equipes heeft niet ge leid tot een oplossing. Tussen beide partijen onstond vorige week een conflict. Uitgezonderd Kelme boycotten vorige week de Spaanse ploegen de Ronde van Aragon. De organisatie, even eens de firma Unipublic, weigerde alle elf Spaanse wielerforma- ties te laten starten. De organisator vond dat hij zelf mocht be palen welke teams voor deelneming in aanmerking kwamen. LD-BOKAAL topscorers Edwin Otte heeft dankbaar geprofiteerd van de extra wedstrijd, die het afgeloper weekeinde in de hoogste klasse van het amateurvoetbal werd afgewerkt. De schutter van Quick Boys staat nu met 17 treffers los van zijn belagers aan de leiding bij de zaterdagtopscorers. Zaterdag Edwin Otte (Quick Boys) Rem Grooters (Oegstgeest 11 Rob Bink (Leiden) Erik Grosman (Ter Leede) Richard Trompert (Kagia) Mark Ens (FC Lisse) 17 Robèr Manjnen (WSB) 21 Yachya Farhane (LFC) 16 Wim Bouckaert (FC Lisse) 16 Edwin Verhoogt (Lugdunum) 14 Steef Roodakkers(UDWS) 13 Cliff Comvalius (Randstad Sport) 13 Per Veil brief (R0AC) 13 Hans Verkuylen (UVS) 12 Het gaat goed met het Ne derlandse mannentennis. Nog maar zelden wordt de vaderlandse top tot de kwalificaties veroordeeld of er meteen in het hoofd toernooi uitgemept. Paul Haarhuis en Mark Koever mans bewezen het gisteren in Monte Carlo. Jacco El tingh deed hetzelfde in Singapore. MONTE CARLO ANP/SID Haarhuis bereikte zonder veel moeite de tweede ronde van het met bijna twee miljoen gulden gedoteerde tennistoernooi van Monte Carlo. Haarhuis stond de Zweed Christian Bergström slechts vijf games toe: 6-3 6-2. Koevermans copieerde dat gun stige resultaat in zijn openings partij tegen de Braziliaan Luiz Matar. Jacco Eltingh, als vijfde Ne derlander op weg naar de top- honderd, overleefde de eerste schifting bij het evenement in Singapore met meer moeite. Hij was kansloos in de eerste set te gen de als vijfde geplaatste Amerikaan Scott Davis, maar herstelde zich voortreffelijk: 1-6 6-4 6-3. Het Aziatische toernooi, waar als de dollarkoers nog even blijft stijgen overmorgen een half miljoen gulden is te verdienen, raakte met Kevin Curren op de openingsdag een tweede geplaatste speler kwijt. De Joegoslaaf Slobodan Zivoj- inovic was er verantwoordelijk Monte Carlo staat dit jaar in het teken van de terugkeer in competitie van de Björn Borg. Nog voordat de Zweed de eerste echte stap op de baan zette, was hij alweer voorpaginanieuws. Dat gold niet de voorbeschou wingen op zijn confrontatie van dinsdag met de Spanjaard Jordi Arrese, noch het vrij unanieme oordeel dat de 34-jarige oud- Wimbledon-kampioen kansloos is met zijn houten racket in het moderne tennis. Mats Wilander staat deze week in Monte Carlo in de schaduw van zijn landgenoot Björn Borg. Wilander vaart er wel bij, gisteren gaf hij de Australiër Mark Woodforde geen schijn van kans. foto epa De aandacht volgde op uitla tingen van Frank Heigl, een oud medewerker van het Duitse mi nisterie van justitie, in een uit zending van een commercieel televisiestation uit Mannheim. Recherche-deskundige Heigl onthulde, dat Borg in het nabije verleden door zijn „vertrouwe lingen" voor miljoenen guldens is getild. Documenten van een voormalige medewerkster van het Borg-imperium zouden die grootscheepse fraude bewijzen. In dat verband werd ook ge wezen op het misterieuze over lijden van Sonja Armstrong. Dit Zweeds lid van de Borg-clan bracht de zaak aan het licht en werd drie weken later dood aangetroffen. Als officiële doodsoorzaak werd zelfmoord opgegeven. Ze is inmiddels ge cremeerd. De nieuwe geruchten gaven voedsel aan de oude, dat Borgs comeback alles te maken heeft met Financiële problemen. De Zweed zelf ontkende voordu rend en in alle toonaarden. De Barcelona vedetten Stoichkov, Laudrup en Goichoecea (vlnr) stralen op het vliegveld van Turijn. Barcelona verdedigt morgen tegen Juventus een 3-1 voorsprong In de tweede halve finale van de Europacup II. •FOTO epa Alleen een sensationeel herstel in Belgrado kan het dreigende onheil bij Bayem München afwen den. De Duitse kampioen moet bij Rode Ster de in de thuiswedstrijd opgelopen achterstand (1-2) weg werken. Een verrassing lijkt onwaarschijnlijk. In de na tionale competitie is de titelverdediger inmiddels afgezakt naar de derde plaats. Leider Kaiserslau- tem heeft vier punten voorsprong. De kritiek op trainer Jupp Heynckes neemt met de dag toe. Gerd Müller. met veel doelpunten in de jaren zeventig mede verantwoordelijk voor het winnen van drie Europese bekers voor landskampioenen achter elkaar, heeft de huidige trainer al als zon debok aangewezen. „Hij stelt elke week een an der elftal samen. Daarom is de ploeg zo wisselval lig- Na het gelijke spel tegen Köln zaterdag in het Olympische stadion was het publiek hard in zijn oordeel. „Heynckes raus", klonk het van de tribu ne. Augenthaler nam de reactie niet serieus. „Als er één is die alles doet om ons op de goede weg te krijgen dan is het wel Heynckes", verklaarde de aanvoerder. Augenthaler gelooft mede daarom in een goede resultaat tegen Rode Ster. „Vorig seizoen verloren we op eigen veld met 0-2 van Inter. In Italië won- vaak zelfs grimmig. In Turku zorgde Heury twaalf minuten voor tijd voor de be slissende treffer van Canada te gen de laag geklasseerde Duit sers. De Noordamerikanen ble ven daardoor evenals de Sov jetunie ongeslagen na drie wed strijden. Tsjechoslowakije behaalde zijn eerste overwinning. Zwit serland, eveneens nog zonder zege, werd met 4-1 verslagen. De zesvoudig wereldkampioen was slechts in de tweede perio de duidelijke sterker. De Ver enigde Staten speelde gelijk te gen Zweden 4-4 De Sovjetunie heeft bij zijn eer ste zware opgave bij de wereld titelstrijd voor A-landen in Hel sinki eindelijk goede vorm ge toond. Op de derde dag ver sloeg de titelverdediger gastland Finland, 3-0. Beide landen wa ren nog ongeslagen. Een doelpunt in elke periode was voldoende voor de Sovjetu nie. Fetisov, Butsajev en Semak waren produktief. Finland, eer der knap winnaar tegen Tsje choslowakije, had hiertegen weinig in te brengen. De wed strijd in Helsinki was hard en De KNVB is door de bocht en heeft het sein op groen gezet voor een nieuwe, professio nele aanpak van het betaalde voetbal. Mits de ondernemingsraad van de voetbalbond geen spaak in het wiel steekt, kan het sec- tiebestuur op redelijk korte termijn over gaan tot de aanstelling van een directeur betaald voetbal, alsmede een directeur commerciële zaken. Dat is conform de op dracht, die 't anderhalf jaar geleden aange treden sectiebestuur van de clubs mee kreeg. Het plan werd ontworpen door een struc tuurcommissie onder voorzitterschap van KNVB-voorzitter Jo van Marie en is inmid dels gesanctioneerd door het bondsbestuur. Op de voorjaarsvergadering betaald voetbal in mei zal het nieuwe structuurplan worden voorgelegd aan de clubs en de andere be langenorganisaties. Voor Harry Been betekent de nieuwe koers die het betaalde voetbal gaat varen een inperking van zijn macht en bevoegd heden. Bij zijn aanstelling tot algemeen di recteur kwam hij met Van Marie en Hoge- woning overeen dat naast het amateurvoet bal ook de sectie betaald voetbal onder zijn supervisie zou vallen. Met de aanstelling van een directeur betaald voetbal komt daarin echter verandering. Been zou zich daarbij hebben neergelegd Het is nog onduidelijk wat nu precies de inhoud is van de functie directeur betaald voetbal. Voor de sectie commerciële zaken wordt een directeur van buiten aangetrok ken. Rob de Bakker wordt hoofd veilig heidszaken, Gerard Schoenmakers hoofd fi nanciën en Jan Huijbregts krijgt de compe titie en buitenlandse betrekkingen onder zijn beheer. AJ die functies zijn gekoppeld aan de portefeuilles van de leden van het sectiebestuur. Boze tongen in Zctst beweren dat de di recteur betaald voetbal daarmee een lege tam tfa n «iai M| u wdwu w tijd wm zelf weer verdwijnt. Waarna Been als alge torna dhMni MMÉdi mm <i<- ng genschap zou krijgen ovct het totale appa raat in Zeist. Het zou de belangrijkste reder zijn waamm Been zich bi) de nieuwe con stnictie heeft neergelegd. VANAVOND STAAN enkele interes sante LD-cup duels op de rol Rijnsburg se Boys ontvangt Quick Boys en Noord wijk bezoekt Katwijk ARC gaat naar UDWS AAN DE ZULUN Wat flodderig gedoe Rond het Internationaal Ohm- pisch Comité (IOC) en Zuui- Afrika is zo zoetjes aan een hoogst verwarrende situatie ont staan. Enige tijd terug heeft een IOC- commissie een bezoek aan dat land gebracht en haar conclusie u<as dat Zuid-afnka kan terug keren in de Olympische arena als aan vijf vooruaarden wordt voldaan. De belangrijkste daar van zijn totale atmpi de apartheid voor de maand ju li, alle Zuidafnkaanse sportlan den moeten de racistische para graten schrappen en minimaal vijf internationale sportfedera nes moeten ftaraÉf zun ZuUktfH- kaanse sport Toch geloven maar weinigen in Borgs oprechte drang naar nieuw, sportief succes na zeven jaar afwezigheid, laat staan in zijn kans van slagen. .Als ik moest wedden, zou ik mijn geld op Arrese zetten", zei Mats Wilander na zijn vlotte ze ge op Woodforde. „Wat er de komende maanden ook met Björn gebeurd, ik hoop niet dat hij zijn grote naam op de ten nisbaan volledig te grabbel gooit." voorwaarden i>oldoen dan kijken we weer lerder Maar nee, IOC-voorzitter Sama ranch verklaarde meteen ojyge- wekt dat Zuid-Afrika unt hem betreft al volgend jaar aan de Spelen van Albertville en Bar celona kan meedoen. Eft lorige week voegde hij er namens het IOC-bes tuur nog aan toe "dat Zuid-Afrika zelf mag bepalen wanneer het terugkeert in de Olympische familie". Daarmee min of meer suggererend dat het IOC niet zo nauw kijkt naar wat er verder in dat land gebeurt Het doet allemaal nogal flodde rig aan. Neemt het IOC zijn ei gen commissie (onder voorzitter schap va n de Senegalese uier- voorzitter van het lOC Kclxi M'Baye) nu serieus of niet? In Rijnsburg is vorige iveek con sternatie ontstaan oier het ver blikte daarin al vooruit naar het volgende seizoen en noemde de namen van drie spelers die t<ol- gens hem aan vermnging toe waren. Aangezien de betrokke nen nog van niets wisten, ku>am daar narigheid van. K'urver koos. ter demping van de bonje, vooreen beproefd recept hu ontkende het letterlijk zó ge zegd te hebben. En anderen, met een geelzwarte bril op. vonden weer dat de journalist het so- wie-so niet in de krant had mo gen zetten, omdat het in de nog lofiende competitie gewoon strij dig is met het clubbelang. Ik rakel de zaak hier niet op om zout in de wonden te strooien. Waar het mij om gaat is de re Unie journalist - coach/club. Die zal altijd uel met enige span- rung gepaard gaan. maar over sommige aspecten Ivstaat onno dig misverstand. Allereerst een MM. Journalist kent mm clubbe 'nng. Hij hóórt hij heeft in de krant te tenen. Wie dat helder voor ogen hoiult. is al om heel eind op de manlr u,y Maar er zijn grijs v Likken, zoals met alles. Coaches (en ook bestuur ders) kunnen om bepaalde zaken duidelijk te maken zeker uel ivfi :n trouwen met een journalist pra tenMaar dan moeten zeilat lertrouwelijke karakter wH te voren otereenkomen Een fat soenlijk journalist zal dat i er tmuuen honoreren Het is im mers tegen zijn belang om lijnen door te snijden du' hu later nog hard nodig kan hébben Hehias komt het al te vaak voor da t coaches maar raak praten Zo even onder vier ogen met een journalist gaat dat gemakkelijk Creg Maar dan verschijnen opmerkingen in druk: en blijken kwaad bloed re zetten in de eigen gelederen Hoe zet je dat nou rechtWat dan volgt u het hoofdstuk smoezen de journa- list heeft het niet goed begrepen, de woorden zijn uit de contest gelicht of het is doodgeu <oon nooit gezegd Een ogenblik pauzeren, heren, om goed na te denken, kan veel trammelant voorkomen lOC-voorzitter Samaranch nen we met 3-1. Ik sluit niet uit dat we opnieuw voor een wonderbaarlijke uitslag gaan zorgen Voorzitter Scherer van de laatst overgebleven Duitse representant in het internationale voetbal was minder optimistisch: „Ik ben tevreden met een eervol afscheid." Bayem mist in Belgrado twee spelers. Verdedi ger Pflügler en middenvelder Bender zijn gebles seerd. Kohier, zaterdag nog langs de kant, zal waarschijnlijk terugkeren in het elftal. Hij moet de onnavolgbare Joegoslavische schutter Pancev in de gaten houden. Rode Ster, dat zich nooit eerder voor de finale van de Europa Cup I plaatste, gaf de meeste van zijn topspelers het afgelopen weekeinde rust. Een veredeld reserveteam haalde desondanks een punt (2-2) tegen Borac Banja I.uka De voor naamste handicap van de ploeg is dat al elf spe lers van de selectie een gele kaart achter hun naam hebben. Een te harde overtreding zal on middellijk uitsluiting voor de finale betekenen. Tegenstander van de winnaar in Belgrado in de finale, op 29 mei in het Italiaanse Ban. is zeer waarschijnlijk Olympique Marseille. De Franse kampioen won in de Sovjetunie zijn eerste wed strijd tegen Spratak Moskou al met 3 1 Evenals Rode Ster stond ook Olympique niet eerder in de eindstrijd van het belangrijkste clubteams. in was geslaagd \anuit Belgie aan opnamen van de wedstrijd te komen, stuitte RB( op een hard 'nee' bil de M Tm be hoeve van de publieksomroep was De Graafschap RBC van 6 april door de thuisclub opgeno men, op voorwaard»- dat de beelden «-igendom zouden wor den en bli|\»*n van de NOS J en woordvoerder van de NOS gis teravond „En die beelden staan we nooit af. aan niemand Omdat de boeiden nooit wer den uitgezonden, konden ze door RBC dus ook niet op vi deo beeld worden opgenomen Mr. Godede, bestuurslid \an RBC en advocaat van Arjan Ma gielse. vond bet maar een du bieuze ontwikkrling. ..Dit is toch wei een heikri punt De hond kan ie dus op basis van te levisiebeelden wel aanklagrn rn schorsen, maar w1) kunnen de l»o»-ld»-n worr niet voor onze verdediging Scheidsrechter Rien in Haaften. getuige in de zaak Ma girisr, had het geen probleem gevonden als hij geconftonieetd was met video-beelden van de 'rode' overtreding van Maprlv „Het wordt anders wanneer een sprlstraf per video wordt aange vochten". De arbiter uit Zeeland greft aan dat steeds meer grim uk wordt gemaakt van televisie beelden Steeds meer clubs la ten hun wedstrijden op video vastleggen. maar ook de scheidsrechter* zelf hebben de ogen na de wedstrijd niet meer in <Je zak I aatst kreeg John Metgod bij lieertnveen Feye noord geel van Schuurmans. duidelijk aangrnaaid. zoals de televisiebeelden bewezen Heb De advocaat van PSVer Popes cu zei: „U ziet hier duidelijk dat de bal wordt gespeeldDe ad vocaat van RBC'er Magiclso zei „Spijtig dat we geen video heel den mogen gebruiken Ik vind het willekeur zo". De discussie over het gebruik van televisi» beelden hij strafzaken gaat dus onverminderd door Een week nadat lan Wouters op basis van televisiebeelden vana< liter een /nster bureau alsnog vier wedstrijden werd geschorst voor zijn wangedrag tijdens PSV-Ajax. stond de tele visie-camera gisteren opnieuw centraal. In Zeist diende net ho ger beroep tegen de schorsin gen van Popescu en Magieisr. beiden van het veld gestuurd vanwege het neerleggen van een doorgebroken tegenstander rn geschorst voor respectieve lijk drie en vijf wedstrijden. De advocaat van Popescu. mr. lan Karei van der Staay, had als enige getuige ren videoband meegebracht met het gewraakte spelmoment uit de vriend schappelijke wedstrijd KV Mecbelen PSV van 5 maart. De commissie van beroep kreeg de betwiste actie op 50, zelfs op dnc procent van de ware snel heid te zien. uitvergroot rn al „U ziet het hier. Popescu maakt de sliding, de hal is weg, Sevr rrijns loopt door. loopt door, loopt door en komt dan pas ten val De beelden konden weliswaar ook anders worden geinterpr» teerd. bijvoorbeeid zodanig «lat Popescu een sliding tackle maakte en Severrijns willens en wetens mee nam. maar het klonk allemaal overtuigrnd Heel wat overtuigender in elk geval dan wat zijn Roosrndaalsr confrère in de volgende zaak te berde kon brengen Die had geen beelden om do onschuld van Magieise aan te tonen. Waar PSV er zonder problemen Schuurmans trlrvisir kijkt Die heeft de kaart wel grmrid bij de wat hij later op de televisie I gr/jrn /o gaat dal

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23