'Wetenschap i Computer laat handen wapperen Zonneboiler gebruikt ook elektriciteit Zure regen vreet hunebedden aan Tipje opgelicht van sluier Tsjenobyl Ook vlinders trekken naar de subtropen TSJERNOBYL Dinsdag 23 april 1991 Redact»: 071-161411 Redactie en Eindredactie: RAYMOND PEIL Vormgeving: ED PETTT RALPH KLEINHOUT 21 Houtsingels en houtwallen zijn vrijwel alle gedoemd te sterven, volgens Twentse onderzoekers. FOTO WIM DUKMAN Bomenrijen ten dode opgeschreven De zo typisch Nederlandse houtsingels en houtwallen op het platteland zijn vrijwel alle ten dode opgeschreven. Dat blijkt uit een onderzoek dat Ingenieursbureau Eelerwoude verrichtte in Twente. Volgens onderzoekers is in Twente nog slechts 20 pro cent gezond en geldt dat ook voor de rest van Nederland. Vooral eiken hebben het zwaar te verduren. Voor het onderzoek werden de afgelopen drie jaar in het totaal 250 houtwallen en -singels in Twente onderzocht. Een vergelijk bare studie in de aangrenzende Duitse Grafschaft Bentheim komt tot dezelfde resultaten. Als oorzaak worden verzuring, grondwaterstandsdaling en een slechte onderhoudstoestand ge noemd. Ook ontbreken op veel plaatsen rasters, waardoor het vee de bodem onder bomen vertrapt en vernielt. Zonneboilers die 's winters elektriciteit van het net gebrui ken zijn slechter voor het milieu dan gasboilers en duurder. Dat schrijft ing. J. Kooreman van het elektriciteitsbedrijf PUEM te Utrecht in het blad Elektrotech niek over zonneboilers met elektrische naverwarming. Uit onderzoek van de PUEM is gebleken dat zonne-energje kan zorgen voor de helft van de jaarlijkse behoefte aan warm water. De andere helft wordt verkregen door elektrische ver warming van water. Voor de opwekking van deze elektriciteit in een centrale is 338 kubieke meter aardgas no dig. Het aardgasverbruik van systemen die het hele jaar door aardgas gebruiken om water warm te maken bedraagt tussen de 239 en 294 kubieke meter. De elektrische naverwarming van een zonneboiler gebruikt dus meer energie dan een gas- boiler. De uitstoot van het broeikasgas kooldidoxide en van stoffen die zorgen voor de 'zure regen' is daardoor bij de zonneboiler groter. Bovendien zijn de jaarlijkse kosten zo'n twintig percent hoger. De eeuwenoude grafmonumenten In Drente zijn eigenlijk geen van alle meer In goede staat. De zure regen maakt het nog erge* FOTO NllUWSaiAO VAN MfT HOOKMH GfP Zure regen vreet de befaamde hunebedden in Drenthe, hoe gek dat ook klinkt, van on deren aan. Na alle aanslagen, die de helft van deze eeuwenoude grafmonumenten om zeep in de loop der jaren om zeep hiel pen, heeft onze modeme samenleving daar een nieuwe aan toegevoegd Volgens dr. Henk Kars de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek in Amersfoort versnelt de zure regen de ver wering van de stenen aanzienlijk. Het zuur heeft tot gevolg dat de algengroci op de ste nen snel toeneemt. Vooral de onderkanten worden daardoor aangetast, want die zijn altijd nat van de condens en in die condens is ae zuurconcentratie vele malen hoger dan aan de bovenkant. Bij wijze van proef worden straks dan ook stenen aan de on derkant behandeld met een waterafstotend middel. Deze behandeling maakt deel uit van een omvangrijkere ar tie tot restauratie van ze ventien hunebedden in Drenthe Er zijn im mers nog meer beschadigingen aan de gra ven aangebracht, overigens minder ernstig dan de arhttiende-eeuwrrs. die een aantal hunebedden in brokken hakten en de delen opnamen in zeewering, ter vervanging van de verrotte houten waterkeringen Steenhouwerij De Vries te Franeker gaat de omgevallen stenen, de verzakte en grbro ken onderdelen van de hunebedden vol gens plan in mei aanpakken. Dat kost onge veer 15.000 gulden per restauratie Om die kosten te spreiden worden er twee hune bedden per jaar gerestaureerd. De restauratie van de eerste stenen In Ha velte is vooral een experiment, zo bena drukt Hans Poelsma van steenhouwerij De Vries. "De ervaringen die we daarbij op doen. worden weer toegrpast bil de volgrn de klussen" Onderzocht wordt bijvoor beeld, door trillingrn in de pond. hoe vtt de hunebedden uit hun verhand liggen Fen anderr proef is erop gericht de draagstrnen en de (lekstenen door middel van roest vrijstaten ankers (verhindtnpatroken) met elkaar te verbinden, zó dat oe ankers niet zichtbaar zijn. We moeten nog afw achten of dat alk-maai binnen een week lukt", aklus PoeKma "Het is voor ons wrl iet» bijzonder», want we moeten aan dr slag met de oudste mo numenten van Nederland". STELLINGEN LEZERS SCHRUVEN Het gebruik van absolute aantallen arbeidsongeschikten als maat voor het arbiedsongeschiktheidsprobleem in ons land, zoals onder meer door de overheid gehanteerd, leidt gemakkelijk tot foutieve conclusies en kan daarom allen maar politieke doeleinden dienen. O-HAM. Verbeek, Amsterdam Van de idealen vrijheid, gelijkheid en broederschap hebben de eer ste twee de afgelopen jaren in de psychiatrie veel nadruk gekregen. Het is nu de tijd om het laatste ideaal, broederschap, meer in de praktijk te brengen, al gaat dit ook wat ten koste van de eerste twee. (Rigo van Meer. Leiden) Het is niet duidelijk waarom een medisch specialist minder per soonlijke aandacht voor een patiënt zou behoeven te hebben dan een huisarts (H. Behrendt. Amsterdam) Meten is weten. Maar het is zeer wel mogelijk om heel nauw keurig verkeerd te meten en ook om met grote precisie het verkeer de te meten. De toename van het aantal bladzijden in EJseviers Belasting Alma nak van 384 in 1989 naar 400 in 1991 is een goede graadmeter voor het vereenvoudigende effect van de Oort operatie. (BA. de Jong. Amsterdam Gebruik van de juiste terminologie door medisch personeel is be vorderlijk voor de belangstelling van de patiënt De begrippen 'letterlijk' en 'letterlijk en figuurlijk' worden vaak ten onrechte in de betekenis van 'figuurlijk' gebruikt (AJ. i«n der Sijs, Amsterdam) (teachte Redaktic. Om te weten wat 'fractals' zijn - zie kop LD 12 i *91 kumm we eigenlijk vier dingen doen in i Éko 1 de boeken "fractals, meet kundige fipirrn in eindeloze herhaling en Een wereld van fractals" door Hans Li uwen er k ma kwik boidi 2. 16 april de wetenschapspagi na telen, wat u dus zei. verder 3. op het binnenterrein achter Oude Rijn 63 en 65 gaan ki)ken (achter AH. Marca). omdat bet patroon van de sierbestrating daar een 'fractal' ts en 4. bij Fenix gaan kijken. Boter markt 26. omdat bijna alle schil derijen en lino-snede* van on dergetekende die daar t/m 30 apnl te zien zijn. over 'fractals gaan! Fenix is open di-za. 10- 18 uur. do. 10-21.30 uur en zo. 10-16 uur Lid ie Bossen >ude Rijn 63E 2312 HC Leiden NIEUWSLIJN Ruimtevest voor zeldzame ziekte Een door de NASA ontwikkeld koelsysteem voor de ruimtevaart, wordt sinds kort gebruikt voor kinderen, die aan een zeldzame ziekte lijden. Lijders aan de ziekte 'hittestress', in Nederland naar schatting tien kinderen, hebben geen zweetklieren, zodat 'bij een temperatuur van boven de achttien graden hun lichaam stemperatuur te hoog oploopt. Dit is vooral voor baby's en jonge kinderen levensbedreigend is en leidt tot opname in het zieken huis. 'Hittestress' (Hypohydrotische Ectodermale Dysplasie, HED) kan worden voorkomen door een paar keer afkoelen in een koud bad, de koudste plek in huis (kelder) opzoeken of door ijszakken op het lichaam (met gevaar voor bevriezingsverschijnselen). Kinderen boven de twaalf jaar kunnen zich beter aanpassen en zijn minder afhankelijk van koelvoorzieningen. Kleurenpalet uit atomen Wie met een felle laserstraal een atoom van een bepaalde stof bestookt, wordt getrakteerd op een kleurenpalet. Een atoom ba rium bijvoorbeeld stuurt reeksen lichtdeeltjes (fotonen) terug die rood, groen of blauw oplichten. De kleur hangt af van de vi bratie van het atoom, snel (rood) of langzaam (blauw) of er tus- senin (groen). Dit is althans de theorie. Het vaststellen van de volgorde van de verschillende kleuren (en fotonen) is buitengewoon moeilijk. De Utrechtse natuurkundige drs. CA. Schrama heeft met met behulp van filters een methode ontwikkeld die deze theorie inderdaad bewijst. Eind deze maand promoveert Schrama op zijn onderzoek. GPO Dat de kernramp in Tsjemobyl veel ernstiger gevolgen had dan de Sovjet-autoriteiten hebben toegegeven, vermoedde bijna iedereen. Maar zelfs het weten schappelijk hoofd van de kern centrale heeft onlangs erkend dat de ramp 10.000 levens heeft geëist, aanzienlijk meer dan de 31 die officieel zijn geteld. Volgens Vladimir Tsjemoesenko waren onder de slachtoffers veel mijnwerkers en militairen die werden ingezet voor schoon- maakwerkzaamheden. Tsjer- noesenko (50) heeft volgens medici niet meer dan twee tot vier jaar te leven, omdat hij zelf aan straling bloot stond. "Nu de autoriteiten in meer dan vijf jaar geen spoor van eerlijkheid hebben laten zien, moet ik, voordat ik doodga, de wereld bewust melken van waar we mee worden geconfronteerd", aldus Tsjemoesenko in een in terview met het Engelse blad The Independent on Sunday. In een televisie-interview heeft Tsjemoesenko de Sovjet-autori teiten er ook van beschuldigd misleidende informatie te heb ben verstrekt over de hoeveel heid bij de ramp vrijgekomen straling. Officieel werd verteld dat 'slechts' 5,7 ton radioactieve brandstof was vrijgekomen. Volgens Tsjemoesenko was het eerder 60 tot 80 ton. De Sovjet zei tevens dat 3,5 mil joen mensen in het bij Tsjer- nobyl gelegen Kiev zijn blootge steld aan veel te hoge stralings niveaus. Volgens Tsjemoesenko hadden al deze mensen moeten worden geëvacueerd. "Het sys teem werd ingezet om alle in formatie over de ramp weg te drukken", aldus Tsjemoesenko. Vorige week maakten Sovjet - deskundigen op een congres in Parijs bekend dat in het zuiden van de Oeral, 900 kilometer ten oosten van Moskou, de radioac tiviteit ongeveer twintig keer zo hoog ligt als bij Tsjemobyl. Het kemwapencomplex in Tsjelya- binsk heeft daar van 1949 tot 1960 een miljard curie geloosd, ofwel 37 triljoen (10", ofwel met 18 nullen) becquerel. Daarbij moet worden bedacht dat de grootste hoeveelheden radioactieve straling door on dergrondse kemproeven van Amerikanen en Sovjets zijn vrij gekomen, die zich over de hele wereld verspreidden. Het com plex bij Tsjelyabinsk heeft ma teriaal geloosd in een beperkt gebied, met een doorsnee van 200 kilometer. Tot het complex behoort een opwerkingsfabriek waar in 1957 een tank met radioactief afval lekraakte. 10.000 bewoners wer den geëvacueerd. Op 19.000 hectare grond is de landbouw nog steeds verboden wegens de radioactieve besmetting. Er kwam indertijd 2 miljoen curie vrij, de op twee na grootste, be kende radio-actieve besmetting. Afgezien van de kemproeven. Dat veel vogels trekken is alge meen bekend. Maar er zijn ook ruim zestig vlindersoorten die trekken. Het zijn bekende vlin ders, zoals de Atalanta, die jaar in jaar uit van het Middellandse Zeegebied naar het noorden trekken. In het najaar vliegen de nakomelingen van deze vlinders terug naar het zuiden, omdat ons klimaat te koud voor hen om te overwinteren. Deze bijzondere trek van dag en nachtvlinders wordt in Ne derland al meer dan vijftig jaar onderzocht en bijgehouden, onder meer door de speciaal daarvoor opgerichte Trekvlin- derregistratie Nederland. Om dat trekvlinders over een aantal grenzen vliegen wordt gezocht naar samenwerking met buiten landse clubs die zich met de vlindertrek bezighouden, leder jaar verschijnt er een ver slag van de trekvlinderwaarne- mingen. samengesteld uit waar nemingen van mos dan mi e honderd medewerkers uit het hele land. Zij worden bij het In stituut voor Taxonomische Zoölogie in Amsterdam verza meld. Het afgelopen weekeinde was er in Ede een symposium over trekvlinders. met als doel om de belangstelling voor trekvlinders te vergroten. De organisatoren vinden dat tevens van belang vanwege het belang dat dew vlinders ook hebben voor be scherming van de natuur. Tij dens dit symposium kreeg de grondlegger van de trekvlindcr- waameming in Nederland. B I. lempke. een legpenning van het Instituut uitgereikt. Computers gaan steeds meer op imensen lijken. Eén van de jmoeilijkste dingen voor deze japparaten, maar bijvoorbeeld ook voor robots, is echter om j het handelen van de mensgoed na te bootsen. Het oppakken van een potlood, wat mensen gedachteloos gedachteloos kun- nen, vergt voor een beetje robot al een enorme reeks ingewikkel de instructies: hoe herkent de irobot het potlood (zeskantig, rond, achtkantig, geslepen. stomp of met gummetje hoe i krachtig moet de greep zijn en hoe zet je robotvingers precies op welke aangrijppunten. - Voortrekkers op het vertalen I van menselijke bewegingen in computertaal en -beeld zitten in Groningen. Daar hebben leden i van de stichting computerani- matie (SCAN) de bewegingen i van mensenhanden in compu- terprogrammatuur kunnen ver talen. Het programma kan met I een eenvoudige bediening be wegingen van mensenhanden S feilloos in beeld brengen. SCAN is een onderdeel van de sector Kunstvakopleidingen Academie Minerva van de Rijks hogeschool Groningen. In 'Hands simulation' zoals het programma is gedoopt is te zien hoe een animator met heel weinig moeite handen kan laten bewegen en die handen voorwerpen kan laten oppak ken. Tweedefase-student ir. Hans Rijpkema en zijn hoogle raar dr. Michael Girard hebben zelf de handen ontworpen die drie-dimensionaal op de com puter verschijnen. De computer bepaalt zelf wat de meest logi- AMSTERDAM 16 april 1991 Page Setup: 100% Breedte: 125 mm Hoogte: 150 mm Onderwerp: 26 april is het vijl jaar geleden dat de ramp met de kernreactor in Tsjemobyl gebeurde, (graphic komt ook in kleur in de mailbox) anp intographics Nicole Smulders is om iets op te pakken?*"^ maar de ani - mator kan er ook voor kiezen om iets op een ongebruikelijke wijze beet te pakken. Het simulatieprogramma bouwt voort op de software van Michael Girard, waarmee hij menselijke bewegingen, zoals lopen, rennen of dansen kan nabootsen. Dit soort onderzoek kan van groot belang zijn voor de ontwikkeling van betere ro bots. Daarnaast is het van be lang voor de studie van bewe gingen en functioneren van het menseljk lichaam (fysiologie). Beide onderzoekers mikken echter ook op toepassing van hun computergestuurde teken films in de kunst. Voorop staat dat de bewegingen dc werkelijk heid goed mogenlijk weergeven Op de grootste jaarlijkse weten scnapelijke conferentie op het terrein van computergraphics inde Verenigde Staten (SIC GRAPH) zullen beide weten schappers hun belangrijke doorbraak op het vakgebied presenteren. Rijpkema zal op net SIGGRAPH zijn grafische si mulatie van het gedrag van menselijke handen presenteren. 5 JAAR LATER Vijl jaarna de kernramp van Tsjerrvbyl e hel nog steeds met dwdetqk hoe groot de gevotgen voor de mens rullen z^n Er ts inde wi/de omgeving een dudetfe stijging van het aantal zieken als gevolg van straling en de schatting van het aantal doden wordt teder faar hoger HET ONGELUK 26 apré "986 123 ujf Door een oververtiflmg van de 4e cyimo* van de Kernreacof ortsaat een groie erpwsie Het da* wordt van de readoi afgeslagen en een enorme hoevee red 'adoad-eve

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 21