Regio PvdA en Groen Links eisen extra beraad over De Does feg|gf Hoe een dorp een belegger op z'n knieën kreeg 'Auto's over fietspad Westeindseweg' 'Mensen kunnen niet meer zonder' Dinsdag 23 april 1991 Redactie: 071-161400 MIEP DE GRAAFF UESBETH ENGELENBURG W1M KOEVOET DORfTH UGTVOET E»C JAN WETERINGS Etndredtó* HENK HOUTMAN Vomtgrvmg- HENK BUTS LEIDEN NIEUWSLIJN Jogger schopt personenauto Een heetgebakerde hardloper heeft gistermiddag een flinke deuk getrapt in de auto van een Leiderdorpse. De vrouw reed om on geveer half vijf over de Voorhoflaan en wilde rechtsaf slaan in de richting van de Gallaslaan. Daarbij verzuimde zij voorrang te verlenen aan twee joggers. Een van de twee onbekend gebleven joggers werd daarop zo boos dat hij een ferme deuk trapte in het linkerachterportier van het voertuig. Muisstille inbreker slaat toe Een muisstille inbreker heeft gisteravond zijn slag geslagen in een woning aan de Voorschotense Prins Mauritslaan. Hij heeft daar tussen acht uur en half elf videoapparatuur gestolen zonder dat de bewoners iets hebben gehoord. Zij waren vroeg naar bed gegaan. De inbreker heeft om binnen te komen de keukendeur opengebroken maar ook dat hebben de bewoners niet gemerkt. Optreden vanMeerburg in Eendenkooi De afdeling jazzgymnastiek van de Zoeterwoudse gym- en turn vereniging Meerburg geeft vrijdag een uitvoering in de Eenden kooi aan het Kooikerspad. Vijf groepen doen mee. Elke groep laat twee dansen zien die ze zaterdag tijdens de voorronden van de Nederlandse kampioenschappen in Den Haag zal uitvoeren- Behalve Meerburg tonen ook twee groepen van de vereniging Quintus uit Kwintsheul hun kunnen. Een groep van de Haagse sportacademie geeft een demonstratie van de dansen die op haar programma staat voor de gymnastrada in juli in Amster dam. De avond begint om half acht. 'Goede Tijden' in Leiderdorp Drie acteurs uit het televisieprogramma 'Goede Tijden, Slechte Tijden' bezoeken zaterdag het Meubelplein in Leiderdorp. Het gaat om Anette van Thijn, Simon Dekker en Amie Alberts. Ze zijn aanwezig bij een screentest waarbij kandidaten uit het pu bliek een minuut de tijd krijgen om te zeggen wat ze van het po pulaire televisieprogramma of van het meubelplein vinden. De drie actuers delen prijzen uit aan de origineelste kandidaten. De screentest begint om 14.30 uur. Verkeersplein op Engelendaal Een onderzoeksbureau moet bekijken of bij de kruising Engelen- daal en de Laan van Ouderzorg in Leiderdorp een verkeersplein kan komen. Dat willen Burgemeester en wethouders in Leider dorp.Het bureau moet een oplossing vinden waarbij voetgan gers en fietsers veilig kunnen oversteken. Ook moet het autover keer goed kunnen doorstromen om te voorkomen dat in woon wijken sluipverkeer ontstaat. Verder wil de gemeente niet dat het verkeer massaal uitwijkt naar de Van der Valk Bouwmanweg. Het verkeersplein moet de mogelijkheid openlaten om een tr ambaan in de middenberm aan te leggen. Leiderdorp: plek voor invaliden Bij de Leiderdorpse Dorpskerk aan de Hoofdstraat en de Schep- pingskerk aan de Laan van Ouderzorg komen binnenkort wel licht vier invalidenparkeerplaatsen.De maatregel kost de ge meente zo'n 3000 gulden. Burgemeester en Wethouders willen deze maatregel nemen, omdat bij het bezoeken van kerkdiensten, vergaderingen, con certen en andere bijeenkomsten behoefte is aan speciale par keerplaatsen. Dat blijkt uit een verzoek van de Hervormde Gere formeerde kerkengemeenschap. Stroopwafels van Exultate Deo De Voorschotense zang- en oratoriumvereniging 'Exultate Deo' viert volgend jaar haar 110-jarig bestaan. Om de kosten van de jubileumactiviteiten te drukken, organiseert de vereniging onder meer een stroopwafelactie. Zaterdag zullen de koorleden huis aan huis pakjes stroopwafels te koop aanbieden in Voorschoten. De actie begint die dag om half tien in de wijk Noord-Hofland. In de middag verplaatsen de activiteiten zich richting centrum. Belangrijkste jubileumactiviteit zal een concert zijn. Thuiszorg bood in 1990 4067 keer hulp In de nieuwe stichting Thuiszorg Horst- en Vlietsteden heeft vo rig jaar bij 4067 mensen gezins- en bejaardenzorg gegeven. Dat nam 558.000 uur in beslag en kostte 19 miljoen gulden. Boven dien werd er door 20 maatschappelijk werkers bij 1505 cliënten hulp geboden. Een en ander blijkt uit het jaarverslag van de stichting over 1990. Oegstgeester methodeasielzoekers oegstgeest 4 koevof Ongeveer 30 sierkarpers zijn gistermiddag uitgezet in de vijver van het Burgemeester Berkhoutpark achter het gemeentehuis aan de Leidseweg in Voorschoten. Volgens gemeentevoonichter M. van Bruggen worden de dieren getraind om uit de hand te eten. Een enthousiaste Voorschotenaar zal de dieren bijvoeren tot ze 'tam' <S zijn. Vroeger zwommen er ook tamme karpers in de vijver De vissen zijn een cadeau van de plaatselijke Rabobank. Deze instel ling stelde duizend gulden beschikbaar voor de aanschaf van de dieren uit dank voor een toespraak van burgemeester P. Cannegieter tijdens de jaarvergadering. foto jan holvast Socialisten vinden college 'laksen komen met eigen notitie De twee oppositiepartijen in Leiderdorp, de PvdA en Groen Links, eisen een extra raads vergadering over de problemen in het sportcomplex De Does in Leiderdorp. De gemeenteraad moet kunnen vaststellen of nader onderzoek nodig is en of B en W ver antwoordelijk zijn voor gemaakte fouten, vinden de twee fracties. LEIDERDORP DL De PvdA heeft een notitie ingediend die als basis kan dienen voor de extra vergadering. In het stuk staan veel zaken die aan de orde moeten komen zoals de bouwkundige staat van het complex, de beheersconstructie, het begrotingstekort van het bad en de 'niet optimale' bezettingsgraad van het complex. De fractie vindt dat B en W laksheid kan worden verweten. B en W hebben nog steeds geen verdere actie ondernomen naar aanleiding van berichten in deze krant, constateert de PvdA. Ook hebben B en W geen slagvaardig beleid gevoerd op het ge bied van de veiligheid, de arbeidsomstan digheden en ontwerp- en bouwfouten. Verder vindt de grootste oppositiepartij de informatie die het college aan de raad heeft gegeven volstrekt onvoldoende. B en W hebben de raad niet ingelicht over be langrijke rapporten of incidenten. Ook ga ven ze rapporten al snel het stempel 'ver trouwelijk' mee. "Op deze wijze is op een verkeerde manier omgesprongen met ver trouwelijkheid", aldus de grootste college partij. Volgens de PvdA kon de raad zijn verantwoordelijkheid niet waarmaken en werd de burger informatie onthouden. In de notitie onthult de fractie dat zij reeds vorige maand heeft aangedrongen op nader onderzoek. De gemeente zou een ex tern bureau moeten inschakelen dat oplos singen kan aandragen voor de geconsta teerde problemen. De PvdA drong aan op een speciaal bureau omdat zo'n omvangrijk onderzoek een te zwaar beslag zou leggen op het ambtelijk personeel. 'De voorstellen werden beantwoord met het vertrouwelijk verklaren van de stukken Verdere actie bleef achterwege', aldus de PvdA. ZOETERWOUDE Een Zoeterwoudse buurtcomité wil dat de gemeente het fiets pad aan het einde van de West eindseweg naar de Dr. Kort- mannstraat tijdelijk voor gemo toriseerd verkeer openstelt. De groep vraagt om deze maatregel omdat de Westeindseweg in verband met werkzaamheden tot 19 juli overdag is afgesloten voor gemotoriseerd verkeer. Een aannemer is gistermor gen opnieuw begonnen met de werkzaamheden aan de weg. Het werk heeft geruime tijd stil gelegen nadat de renovatie vo rig jaar was mislukt toen een zware machine door het weg dek zakte. De weg zal elke dag van half acht 's ochtends tot half vier 's middags worden af gesloten. Hoewel alle omwonenden overtuigd zijn van de noodzaak van renovatie, is lang niet ieder een het eens met de volledige afstuiting van de weg. Een buurtcomité, bestaande uit D. van Wijk, D. Vot en i Si hek man, schreef met steun van ve len een protestbrief aan de ge meente. Ze voeren aan dat werkne mers van de bedrijven langs de Westeindseweg niet in staat zijn om op tijd op hun werk te ko men. Bewoners en kinderen moeten op een veel te vroeg tijdstip weg. Bedrijven en scho len zijn om acht uur nog niet open. Verder zijn enkele bedrij ven, waaronder een kwekerij, niet in staat hun handelswaren overdag te vervoeren Wethouder Ringcrsma heeft de bewoners gezegd dat kostba re noodoplossingen niet moge lijk zijn door de financiële te genvaller na de mislukte reno vatie van vorig jaar. Wel zal hij onderzoeken of het recreatieve fietspad tijdelijk kan worden opengesteld voor auto's. De belangstelling voor de Oegstgeester methode om het ABP te dwingen woningen ter beschikking te stellen voor asielzoekers, komt van ver en uit alle windstreken. Op de door Oegstgeest belegde bijeenkomst in Het Witte Huis kwamen gis termiddag zelfs ambtenaren van de gemeenten Doetinchem en Heenen af. Zij noteerden driftig tijdens de uiteenzettingen san wel zijnswethouder T. Kohlbeck (PvdA) en mevrouw F., ten Cate. loco-secretaris en hoofd van de afdeling algemene zaken van de gemeente Oegstgeest. Of ze de zelfde trucs kunnen toepassen om de marktleider van huurwo ningen (60.000) op de knieën te krijgen, is niet duidelijk. Wel duidelijk werd dat een belang rijk onderdeel van de Oegst geester methode het uitlokken van publiciteit is geweest. "I>ie publiciteit is voor het ABP vrij wel altijd negatief en daar is deze belegger heel bang voor" Door diezelfde publiciteit zijn er op het gemeentehuis voor Oegstgeest negatieve reacties binnengekomen Enkele daar van zijn afkomstig van extreem rechtse politieke partijen. Dank zij de Oegstgeester in spanningen is nu al weer enkele weken een Irakees gezin van drie personen in net dorp woonachtig. Volgens de wet houder gaat dat na de aanvan kelijke bezwaren van bewoners van hetzelfde portiek uitste kend. "Er zijn nu prima contac ten met de omwonenden". Wethouder Kohlbeck vertelde zijn veelkoppige gehoor, onder wie ook veel medewerkers van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) gistermiddag het Oegstgeester verhaal van voor af aan Het begint in 1988 als Oegstgeest met het ABP te vergeefs probeert een contract met de institutionele belegger over woningen aan de Trom- plaan voor asielzoekers op te stellen. 'Wij wilden asielzoekers verspreid huisvesten en niet uit sluitend een beroep doen op de woningbouwvereniging IMe verricht al veel ondankbare klussenaldus de wethouder. i in \ri' wdgredfl hei ooo tract te ondertekenen Kohl bei i lei Helde dei mM zoekers niet tot zijn doelgroep behoort. Je kunt je afvragen of dat discriminatie is". Na de wei gering van het ARP, aldus Knh bleek, schopte Oegstgeest doel bewust een rel Dat leidde tot vragen in de Tweede Kamer. Het ABP toonde zich vervolgens bereid de onderhandelingen te heropenen. Maar toen er in no vember 1990 een ABP-woning vrij kwam. reageerde de hoofd directie toch weer met een 'ca tegorisch neen', aldus Kohlbeck Oegstgeest zocht daarop an derm aal de publiciteit en maak te duidelijk tot vordering van de woning owr te zullen gaan "Dal instrument is sinds de Tweede Wereldoorlog niet meer gebruikt "..Het voorstel van het ABP ••«■n nota .it te wachten waarin de belegger zijn beleid zou uitstippelen, achtten Kohl beek en zijn ambtenaren 'vol strekt onvoldoende'. Vorderen Vorderen gaat met zomaar, zo maakte Ten t ate in haar betoog dufctehH 1 ,rt hn dbi n naai als een gemeente over een woonnÉnwpoedh nfcig ba schikt en dat is lang niet zo'n normale zaak als lijkt Andere voorwaarde is dat de woon ruimtecommtssic B en W, na de eigenaar te hebben get moet adviseren tot vorderen over te gaan. En die commissie moet zich kunnen baseren op de woonruimteverordening Dat lukte in Oegstgeest met di- In het Oegstgeester ejfltni plaar staat bij artikel 7 slechts dat het doel van vorderen"liet doelmatig verdelen van woon ruimte moet zijn Ook met de 'hardheidsclausule' (artikel 7. lid 4) was de gemeente er nog niet. Daarin staat weliswaar dat R en W een woning aan een an der kunnen toewijzen dan de gene met het hoogste aantal punten maar deze bepaling is voor personen geschreven al dus Ten Cate Oegstgeest heeft zich hieruit gered door de zin snede op tc nemen dat onder personen ook groepen perso nen kunnen worden verstaan Het gaat dan om groepen waar van de gemeenteraad heeft be paald dat ze de meest urgentie nabbm Een dag voor Oegstgeest liet vordenngsbesluit zou nemen, meldde nel IBP zit h MR la 'onder voorwaarden een proef periode aan te gaan'. Het duur de nog een maand alvorens overeenstemming werd bereikt over de voorwaarden Vooral de voorwaarde dat de verhuur ais proef moet worden bevho(uvd» leek partijen weer uiteen te Jlnj ven. Kohlbeck "Het ABP ziet het als een proefproject, "-wlf niet. Wel zijn wij bereid om tc evalueren Bepaald Is nu dat als in gezamenlijk overleg ^fordt vastgesteld dat de proef niet lot hei gewenste resultaat borfLge leid. het contrat i wordt OffflJBn den Het ABP wilde aanvnnke lijk alleen zelf uitmaken of de proef is geslaagd Zoeterwoudse buurtbus volledig ingeburgerd ZOETERWOUDE BRENDA FILIPPO De Zoeterwoudse buurtbus is sinds zijn komst in 1982 volle dig in het dorpsbeeld opgeno men. Zo'n vijfduizend mensen reizen jaarlijks met de bus mee. De buurtbus heeft een belang rijke functie in het openbaar vervoerssysteem van Zoeter- woude, want ze komt op plaat sen waar geen lijnbussen rijden. Verder sluit hij aan op de lijn bussen naar loeiden, Rotterdam, Alphen aan den Rijn en Gouda. Vooral de zogenaamde 'zieken- huisrit' naar het Leiderdorpse St. Elizabethziekenhuis van twee uur tot vijf voor drie 's middags is erg populair. Voor de dienstdoende chauf feurs betekent deze ziekenhuis- rit een wachttijd van een uur. De meeste chauffeurs benutten deze tijd om bekenden een be zoekje te brengen. "In de bus hoor je wie er in het ziekenhuis liggen en die ga je dan even be zoeken", vertelt de Zoeterwou- denaar G. lx?mmerzaaJ (67). "Zelf heb ik een aantal keren in het ziekenhuis gelegen en toen kwam elke dag een chauffeur op bezoek". Lemmerzaal is nu zo'n zes jaar buurtbuschauffeur. "Ik was net met de vut en ik kwam de toenmalige coördinator Van Leeuwen tegen. Het woord buurtbus viel en de zaak was binnen een paar minuten gere geld". Lemmerzaal rijdt elke woensdagmorgen van half acht tot kwart over tien. "Dat is de eerste rit en dan is het meestal niet zo druk. Vroeger was het drukker, maar ik ben wat vaste klanten kwijtgeraakt. Zo is het borduurkransje van enkele da mes onlangs gestopt". Ruiter Lemmerzaal vindt het rijden in de buurtbus heel leuk. "Ie maakt nog eens wat mee. Zo kwam uit tegenovergestelde richting een ruiter aanrijden. Opeens sprong het paard voor de bus. Ik moest abrupt rem men waardoor mijn passagier van haar stoel gleed. Ze kwam voor in de bus terecht. Een an dere keer werd opeens een baby op mijn schoot gezet zodat de moeder met hel andere kind in kon stappen. Dat zijn leuke din gen". Hoewel vooral ouderen en jonge moeders met kinderen van de buurtbus gebruik ma ken, is de bus voor iedereen toegankelijk. Volgens voormalig coördinator P. van der Drift (60) is in de buurtbus ruimte voor acht personen. Van der Drift gaat uit Zoeterwoude weg en daarom heeft C. Straver sinds kort zijn functie overgenomen. De chauffeurs staan in het dorp bekend als mensen die niet gauw ergens moeilijk over doen. Als er ruimte voor is, is het bij voorbeeld mogelijk om de fiets in de bus mee te ne men. Verder staan er officiële halteborden in het dorp, 'maar als mensen hun hand opsteken, stopt de buurtbus', verzekert voorzitter A. Vreeburg (35). Van der Drift beweert dat hij 'op af stand ruikt wanneer mensen met de buurtbus mee willen'. De chauffeurs proberen zo veel mogelijk service te verle nen. "Alle bussen hebben een mobilifoon. Daarmee is contact mogelijk tussen de chauffeur van de lijnbus en die van de buurtbus. Wanneer de ene bus te laat is, kan de ander even wachten op de passagiers die meewillen", aldus Vreeburg. Als mensen slecht ter been zijn. kunnen ze de coördinator vra gen thuis opgehaald te worden. Afhankelijk Volgens alle medewerkers is de buurtbus zo ingeburgerd en zijn zoveel Zoeterwoudenaars af hankelijk van dit vervoer, dat de mensen niet meer zonder zou den kunnen. "De lijnbussen rij den tot het centrum van het dorp, en daarom was er vroeger bij voorbeeld geen openbaar mogelijk in de richting de Hoge Rijndijk of Wei poort. De buurtbus voorziet heel duidelijk in een behoefte. Vooral van de ziekenhuisrit ma ken veel mensen gebruik. De mensen worden gebracht en de bus blijft een uur bij het zieken huis wachten zoaat dezelfde mensen ook weer mee terug kunnenbeschrijft Vreeburg. Zo'n dertig chauffeurs hou den de buurtbus rijdende. Elke dag rijden er vier chauffeurs. Het merendeel van hen is bo ven de zestig. "Op het moment kunnen we wel weer wat chauf feurs gebruiken. Normaal heb ben we rond de veertig chauf feurs, maar een aantal van hen moest er mee ophouden omdat ze zeventig werden", aldus Vreeburg. Gezellig Zelf is de 35-jarige voorzitter drie jaar chauffeur geweest. "Tot ik mijn eerste kindje kreeg. In het begin keken de passa giers wel vreemd op dat ik de chauffeur was. Ik ben nogal klein en tenger en de mensen denken dan dat je moeite met rijden hebt. Na mijn eerste rit kree£ ik een schouderklopje van een passagier. Waarschijnlijk had hij met het zweet in zijn handen in de bus gezeten lacht ze. Instappen in de Zoeterwoudse buurtbus "Ah mensen hun hand opsteken, stopt de buurtbus" FOTO M|#et touw MAX

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17