Leiden Groenoord vreest sloop meer huizen 'Geef ook hulp aan ex-dwangarbeiders' Ijl Dinsdag 23 apnl 1991 Redactie: 071-161400 KAAEL BERKHOUT JANET VAN OOK EMIEL FANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAATSMA CERT VtSSER WIM WEGMAN Eindredactie HANS SONOERS Vorrngevinp RUTGER J HOOGERDOK 13 DE GRACHTEN LEEG POMPEN en er een tun nelbuis voor een metro inleggen, is de oplossing voor het Leidse verkeers probleem EX-DWANGARBEIDERS willen dat de poorten van Centrum '45 in Oegst- geest wijder opengaan voor hen LEZERS SCHRUVEN NIEUWSLIJN Voorlichting baarmoederhalskanker Turkse en Marokkaanse vrouwen in Leiden krijgen binnenkort voorlichting over het bevolkingsonderzoek naar baarmoeder halskanker. Vrouwen die zijn geboren in de jaren 1938,1941, 1944, 1947, 1950, 1953 en 1956 kunnen tussen 6 en 16 mei voor lichtingsbijeenkomsten bezoeken in buurt- en clubhuizen, waarvoor zij begin mei een oproep in de bus krijgen. Van alle vrouwen tussen de 35 en de 54 jaar wordt eens in de drie jaar ter controle een 'uitstrijkje' gemaalri. Nederlandse vrouwen in Lei den uit de geboortejaren 1938, 1941, 1944, 1947, 1950, 1953 en 1956 krijgen ook een uitnodiging. Voor inlichtingen: Fatima Bel- kasmi 071-146341 Geen markt op Koninginnedag De wekelijkse markt in Leiden Zuid-West gaat volgende week dinsdag 30 april niet door. Koninginnedag is een officiële feest dag en net als op de zondag mogen markten en winkels dan niet open zijn. Bestuur Morschwijck niet terug Het bestuur van buurthuis Morschwijck aan de Topaaslaan keert niet terug. De bestuursleden traden vorig jaar af uit onvre de met het beleid van de overkoepelende Stichting Kultureel werk In Leiden (SKIL). Het bestuur zou te weinig zeggenschap hebben over de gang van zaken in het buurthuis. Bovendien zou de SKIL haar taak niet aan kunnen. De afgetreden bestuursleden voerden enkele gesprekken met SKIL en met wethouder A. van Bochove van welzijn. Omdat het algemeen bestuur van de overkoepelende organisatie echter in maart een regelement aannam waarin voor besturen van buurt huizen nauwelijks meer taken zijn weggelegd, besloten de be stuursleden niet terug te komen op hun besluit. d'Ancona doet beroep op Centrum '45 Na geheime nota gemeente OEGSTGEEST PAUL VAN DER KOOU Minister d'Ancona van WVC wil van het Oegstgeester Centrum '45 weten of dat meer kan doen voor mensen die in de Tweede Wereldoorlog in Duitsland moesten werken. De ex-dwang arbeiders klagen dat ze moeilijk terecht kunnen bij het centrum en de minister wil weten hoe het zit. In het centrum wordt afhou dend gereageerd op de sugges tie om dwangarbeiders eerder in aanmerking te laten komen voor behandeling. Woordvoer der H.H. Vogelaar laat weten dat dwangarbeiders pas in aan merking kunnen komen als ze erkend zijn als oorlogsgetroffe- 'Kunstateliers in LTS Haag weg' D66 wil dat B en W de mogelijk heid onderzoeken of in het ge bouw van de LTS aan de Haag- weg 43 ateliers voor Leidse beel dende kunstenaars kunnen worden ingericht. De school komt over drie maanden leeg en D66-raadslid J. Hoekema vindt het complex aan de Haag- weg uiterst geschikt voor deze functie. Hij wil met dit plan te gemoet komen aan de wensen die de BBK onlangs'heeft gefor muleerd in een nota waarin wordt ingegaan op het schrij nende gebrek aan atelierruimte voor beeldende kunstenaars. Hoekema weet nog niet in wel ke beheersvorm dit centrum moet worden ondergebracht, maar denkt aan "zoiets als een Stichting Leidse Kunst Ateliers". De Leidse wethouder H. van Dongen (Cultuur) was niet be reikbaar voor commentaar op het plan van Hoekema. D66 gaat wijk in Net als andere politieke partijen wil ook D66 in Leiden 'de wijk in'. Om Leidenaars meer te be trekken bij de politiek, gaat de gemeenteraadsfractie regelma tig vergaderen in de verschillen de wijken. Tijdens die bijeen komsten wordt onder meer ge sproken over problemen die spelen in de betreffende wijk. Voorts heeft ieder D66-raads- lid een wijk toegewezen gekre gen. Bewoners kunnen bij die contactpersoon terecht met problemen, klachten en vragen. DUIVENBERICHTEN Bewoners van de wijk Groenoord zijn zeer verontrust over plannen van de gemeente. Zij vrezen dat een groot aantal woningen in de wijk wordt gesloopt omdat het te duur wordt om ze op te knappen. De bewoners halen die informatie uit een nog geheime concept-nota van amb tenaren van de directie volkshuisvesting. Op 3 mei is voor Groenoordbewoners een informatie-bijeenkomst in het buurthuis aan de Pasteurstraat. LEIDEN JANET V Eind maart kregen bewoners van 52 huizen een brief van B en W waarin stond dat het on mogelijk was om deze panden te verbeteren. Het gaat totaal om 32 woningen aan de Korte Hansenstraat, Hansenstraat, Pasteurstraat, Musschenbroek- straat en Bakker Korffstraat. Een woordvoerder van de ge meente deelde toen mee dat de rest van de woningen waar schijnlijk wel kan worden opge knapt. Volgens de bewoners, verenigd in de Stichting Kasko- herstel en Onderhoud Groen oord (SKOG) blijkt echter uit de ambtelijke nota dat de gemeen te twijfels heeft over het verbe teren van een flink aantal ande re huizen. Nader onderzoek moet uitwijzen of deze wonin gen kunnen worden opgeknapt. Het gaat om de huizen aan de Pasteurstraat 2b-c tot en met 6, Korte Hansenstraat 4 tot en met 14, Hansenstraat 2 tot en met 6a, Raamstraat 1 tot en met 17 en 2 tot en met 20, Haarlem merweg 48, Musschenbroek- straat 1 en 3, Groenoordstraat 1 tot en met 19 en Groenoord straat 2 tot en met 28. Dat staat in een brief die de SKOG eind deze week verspreidt in de wijk. Over het opknappen van wo ningen in Groenoord wordt al jaren gesproken. Volgens W. Smid, werkzaam in het buurt huis, was het de bedoeling dat de gemeente subsidie zou ge ven voor het verbeteren van de buitenkant van de woningen, het zogeheten kasko, zoals de gevel, het dak en de kozijnen. Volgens Smid wil de gemeente echter alleen een financiële bij drage leveren als de binnenkant van de woningen voldoet aan bepaalde normen. Daardoor wordt de prijs van de renovatie echter hoger. "En als het te duur wordt, wordt een huis ge sloopt. Het lijkt erop dat het kasko-plan wordt gebruikt om een stuk van de wijk te slopen". Wethouder Van Rij van volks huisvesting en zijn bestuursme- dewerker waren vanochtend niet voor commentaar bereik- 2 baar. T. Piket, chef algemene I zaken van de directie volkshuis- I vesting, bevestigde dat een I wijkplan is gemaakt waarin I staat dat nader onderzoek I wordt gedaan naar een aantal L woningen. "Maar daarmee is H nog niet gezegd dat ze worden gesloopt", is het enige dat hij kwijt wil. ne. Net als verzetsstrijders, ver volgingsslachtoffers en mensen die een tewerkstelling ontlie pen. Hij geeft toe dat er nu men sen in behandeling worden ge nomen die niet officieel zijn er kend. Dat zou echter gaan om gevallen van wie het centrum het heel triest vindt dat ze net buiten de grenzen van de wet vallen. Deze wet eist van een ex- dwangarbeider dat hij kan aan tonen dat de tewerkstelling ver plicht was en er tijdens dat werk enkele incidenten waren die voor psychische problemen of lichamelijk letsel hebben ge zorgd. Collaborateurs De procedure duurt vaak langer dan een jaar en ex-dwangarbei ders hebben het er erg moeilijk mee dat ze moeten aantonen onder dwang te hebben ge werkt. Ze zien dat als een motie van wantrouwen, vertelde de Vereniging Dwangarbeiders Ne derland aan minister d'Ancona. "We worden toch al vaak als II» l'jjkl Centrum '45 in Oegstgeest voelt er voor een behandeling collaborateurs gezien, mensen die best hadden kunnen onder duiken", heette het. De woordvoerder van Cen trum '45 kent die problemen, maar weet uit ervaring dat alle 'oorlogsgetroffenen' problemen hebben met de te volgen proce dure. Bovendien heeft hij het idee dat over ex-dwangarbei- nog niet veei voor om ex-dwangarbeiders in aanmerking te laten komen ders langzamerhand genuan ceerder wordt gedacht in Ne derland. Hij ziet dan ook geen reden om voor deze burgers uit zonderingen te maken en ze, zoals de minister voorzichtig suggereerde, 'directer, niet er kend naar het centrum te laten Volgens een woordvoerder ten. NAGERECHT 'De politie joeg mij maar op onkosten De Leidse Postduiven Club vloog vanu Aalst. uitslag: 1 H de Jonge |f. 2. 4, 6, J van de Hoogt; 3, 5, 9, K Lefebr.--. 7 A. Wit teveen, 8 J Staffeleu; 10 A. Com- ïpi I 4 en wat oudere man I j die op 30 augustus JLm^ 1989 in de Leider- dorpse Vronkenlaan met vijftien kilometer de snelheid overtrad, moest gisteren voor de kanton rechter verschijnen. Hij had het er zelf op aangestuurd. Tot twee maal toe was hij naar het poli tiebureau in leiderdorp geto gen om keurig zijn boete te vol doen, hoewel hij naar eigen zeggen geen fan is van betalen. Beide keren trof hij echter nie mand aan die hem van dienst kon zijn. "Mijn vrouw kreeg een tele foontje van de rijkspolitie of ik ter voorkoming van administra tieve rompslomp naar het bu reau wilde komen. Daar aange komen kon ik echter niemand vinden en ben onverrichterzake huiswaarts gekeerd. Een tweede keer dat ik gebeld werd gebeur de precies hetzelfde. Bij de der de keer heeft mijn vrouw ge zegd dat ik niet meer zou Ko men omdat het toch voor niets was. Ik werd alleen maar op on kosten gejaagd", aldus de ver bolgen snelheidsovertreder. De toegezonden acceptgiro ne geerde de man uit protest om dat hij dertig gulden hoger uit viel dan de oorspronkelijk boete van tachtig gulden. "Laat nu de rechter het maar uitzoeken", oordeelde hij vervolgens. Officier van Justitie mr. GA Biezeveld begreep dat de man gestrand v;as in de bureaucra tie. Maar omdat de rechtbank door de dagvaarding extra kos ten heeft moeten maken, eiste hij een boete van 95 gulden. Rechter H. Morshuis toonde enige clementie en stelde het bedrag uiteindelijk op vijftig gulden. Tegensputterend ging de snelheidsduivel hiermee ak koord. Andere auto De Rotterdamse directeur van een middelgrote firma uit Zoe- terwoude had zich ook schuldig gemaakt aan te hard rijden. Hij zag de bui al hangen en had zijn advocaat maar meegenomen. Niet ten onrechte overigens, want de snelheidsovertreding was de zoveelste op rij. De Rot terdammer zat zelfs nog in de proeftijd van een voorwaardelij ke rijontzegging die hem was opgelegd naar aanleiding van een vorige snelheidsovertre- ding. Op de Rijndijk ter hoogte van Zoeterwoude had de directeur twee jaar geleden veertig kilo meter te hard gereden. Hij werd gesnapt en raakte met de voor waardelijke straf in zijn achter hoofd in paniek. Uit blijk van goede wil ruilde de Rotterdam mer zijn snelle BMW in voor een bescheiden Volvo. De advocaat probeerde de offi cier en de rechter ervan te over tuigen dat bij het intrekken van het rijbewijs de werkgelegen heid van 75 werknemers in ge vaar komt. De directeur stond met zijn snelle bolide garant voor het binnenslepen van vele orders. Officier Biezeveld bleek voor dit argument ongevoelig en eiste 500 gulden boete en negen maanden intrekking van het rij bewijs waarvan 6 voorwaarde lijk. Rechter Morshuis bleek echter niet ongevoelig voor het pleidooi van de advocaat en be paalde de straf uiteindelijk op een boete van 750 gulden en negen maanden voorwaardelij ke ontzegging van de rijbe voegdheid. Protest Voor het bezoek van de Ameri kaanse president George Bush werden op het wegdek van het Rapenburg enkele markante protestleuzen geverfd. Hen van de daders was een jeugdige Rot terdammer. "Ik ben niet schuldig aan volke renmoord. Ik wilde gewoon mijn afschuw tonen over het beleid van Bush. Nou had ik dat wel via Neon-reclameborden willen doen, maar het ontbrak mij aan geld om dergelijke din gen te huren. Daarom heb ik te zamen met enkele anderen de leuzen op straat geschilderd. Er bestaat nog zoiets als vrijheid van meningsuiting' De Officier van Justitie vond echter dat de jongeman op de verkeerde manier actie voerde. "Ie had ook met borden langs de weg kunnen gaan staan, dan had je het wegdek niet hoeven bevuilen. Nu neeft de gemeente kosten moeten maken om de straat schoon te reinigen De eis: een geldboete van 45 gul den of 1 dag vervangende hech tenis. Rechter Morshuis nam deze eis over. omdat ook hij vond dat de actievoerder het recht op vrij heid van meningsuiting wat te letterlijk had genomen "Wette lijk gezien vind ik het een schappelijke straf, maar naar eer en geweten vind ik het te hoog en wil ik vrijspraak", sloot de artievoerder zijn zaak af. De rechter peinsde er echter geen moment over zijn vonnis te her Lege plekken in de Van 't Hofstraat na bet kappen van de Iepen. 5 mei 360 dagen in het jaar kan Lei den Krefeld uitnodigen, maar uitgerekend 4 en 5 mei is be schamend. Discussie? Als alles al geregeld is? Dit gaat alle perken te buiten. In ieder geval mij schrappen. Daar hoor ik niet bij. M. Bosch-Gans Voorschoterweg 69 2235 SG Valkenburg foto wim dukman van het ministerie is het niet zo dat d'Ancona precies weet wat er moet gebeuren. Ze weet al leen dat ex-dwangarbeiders problemen hebben en zoekt daarvoor een oplossing. Dat Centrum '45 zo vaak genoemd wordt, betekent niet dat alle ge vallen hier ook naar toe moe- Metro JEROEN KEUZER Al een gehele tijd, al jaren lang, tobt I>eiden met éën groot probleem: de afwikkeling van het verkeer in de binnenstad. Een aanzienlijk deel van dit probleem is volgens mij terug te voeren tot een slecht openbaar vervoerbeleid: vele van de auto's bevatten kooppu- bliek, mensen die ook met de bus zouden kunnen. Deze men sen gaan echter niet met die bus, omdat hun auto een veel beter alternatief is. Vaak zijn hier nog eens geen rationele ar gumenten voor aan te brengen, maar voeren (ongemerkt) de psychologische de boventoon: de auto als Heilige Koe Zoals men misschien weet, kan er voor een oplossing voor het 'auto-probleem' twee (drie) richtingen op worden gegaan: óf ontmoediging van het auto- verbruik zelf (hogere benzine prijzen, en dergelijke) óf bevor deren van het openbaar vervoer (betere verbindingen, Uigr prij zen) óf allebei. Louter een ner senspinsel vormt het volgende plan voor Leiden: waarom geen metro? Het idee is om eenvoudigweg (zo moeilijk moet dat niet zijn) de singels even droog te leggen, iets uit te baggeren (wat hei paaltjes hier. wat heipaaltjes daar), metrobuizen er in te leg gen om het water weer op zijn [ilaats te laten stromen. Haltes unnen zo pal in het centnim komen: 'in' de Oude en Nieuwe Rijn en wellicht in het Rapen burg. Aan de rand van de stad (Rijn-Schiekanaal, -Kortc-Vliet. Rijn) kunnen zo haltes komen met eventueel parkeergarages. Tegelijkertijd zou dan de bin nenstad autovrij (of -luw) kun nen worden gemaakt. Dit plan kent een aantal voor delen Het is 'schoon' (minder auto's, maar ook wellicht min der stinkbussen). Het is snel (een metro kom nu t mm ie Maan m Im) Het stuwt Leiden omhoog in de "vaart der volkeren" (elke metropool heeft een metro!). Het geeft archeologen weer hopen werk (wat zal er al niet uit de grachten ge voorschijn komen?) Het is misschien nog in te passen in het "Stationsplan", (stop daar ook gelijk een metro in de grond...) Misschien een suggestie voor de gemeente om er (weer) een of andere commissie over te la ten brainstormen? Renë Prcencn lange Mare96a 2312 GT Leiden Bomen kappen Een artikel in het Ieidsch Dag blad waar je makkelijk overheen zou kunnen lezen, ware het niet dat het hier de zoveelste bo men kap binnen een periode van slechts enkele jaren betreft Tomatenstraat. De Sitteriaan. Kastanjekade (twee prachtige kastanjes waren na wortelkap door de gemeente niet meer in staat om zich in stormweer te handhaven), Veilingkade. Vijf Mcilaan, achter het station, en fin, u kunt zelf de rij waarschijn lijk moeiteloos verder uitbrei- am altijd bij/onder treft zijn de vaak onbenullige argumenten die worden gebnnkt om tot kap over te gaan Men zou over wor tels stniikelen (de meeste men sen beschikken toch over de mogelijkheid hun voeten op te tillen?), ze benemen het licht (leveren zuurstof en prachtig groen daarvoor in de plaats) en takken waaien af hij storm (dak pannen ook). Als er een paar mensen over boomstronken stniikelen (be terschap overigens), waarom worden dan meteen alle bomen in een straat gekapt? Het ant woord is dit is de goedkoopste methode om van het probleem af tc komen Een keer alle* neerhalen, bonsai boompje* Clanten. en de gmrnmodrwrr- ers hoeven voorlopig niet meet in de wijk terug te keren Milieu begini bij jezelf, maar stadsmensen zijn geen bomen waard. D P den Os Sc bel pen kade t o 54 w s Simmerwentr leiden BERICHTEN AGENDA OVERVAI. Ken IS jannc aan de Fakkelgras overvallen. Twee mannen, mogelijk gewa pend. drongen de woning bin nen en namen enkele honder den guldens, girobetaalkaarten en een koffer met boeken mee Ze hielden de vrouw enige tijd vast in de woonkamer om het huis te doorzoeken De politie zoekt getuigen 'tel 258888) KLEDINGDIEFSTA1 Henge laars' hebben in het weekeinde een flinke hoeveelheid kleding gestolen uit twee winkels in de leidse binnenstad In een kir dingzaak in de Haarlemmer straat verdwenen enkele broe ken en jacks, in een winkel aan de Nieuwe Rijn werden dne badjassen, twee kimono's en 20 stuks ondergoed gestolen. De totale waarde van de goederen is onbekend In beide gevallen is de kleding gestolen via dc bnevenbus. De politic vermoedt dl di Mndtan tot i hnpk naar buiten zijn getrokken GEWONDE Rij een ongeval in de Oranjeboomstraat is een 19- jarige Ix*idse fietst er gisteravond licht gewond geraakt De vrouw werd na een botsing met een beenwond naar het ziekenhuis overgebracht- lm 59 jarige au tomobiliste uit Den Haag raakte de fietser toen zij rechtsaf de (teregracht wilde oprijden KNAP KOUD Omdat hij hel "knap koud' had en wel eens wilde slapen in het 'mooie nieu we politiebureau' stal een 50 ja nge man gisteravond vlak voor sluitingstijd een fles port en een magnetronmenu in een winkel in de Haarlemmerstraat Het was de 174str kceT dat hij voor winkeldiefstal werd opgepakt Zijn mooie overnachting ging overigrns niet door Na nnm een uur werd dc man weer vrij gelaten DINSDAG 23 APRIL Leiden dia lez'ng over Hortus Botanicus m de Petruvaai aan de Lammen* schansweg Aanvang 20 00 uur postzegetverzamei aary bi/e#n komst m restaura"! van zwembad 'De Zijlaanvang 20 00 uur Leiderdorp lezing 'Bouwen vrouwe ander-.' met Ita lutens van Stichting Vrou wen bouwen en wonen, aanvang 20 00 uur in de Muzenhot WOENSDAG 24 APRIL Leiden optreden funk ep sou 'groep Gaoi tal Swing m café De Grote Beer aan de Rembrandtstraat aanvang 22 30 uur film De avonturen van Oom Ma nueio'. schoolkinderen m de oer- wrMxJen van Brazil aanvang 15 00 uur m het Rijksmuseum van Volkenkunde

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13