Regio Haagwijk op unieke wijze warm Goede kaartenmaker sloopt stad Zaterdag 20 april 1991 Redactie: 071-161400 Eindredactie: HANS SONDERS Vormgeving: RUTGER J HOOGERDUK 23 AGENDA ZATERDAG 20 APRIL Nationaal museum weekend, zater dag en zondag Concert La Lupa in LVC (Breestraat 66) aanvang 23 00 uur Gitaardag op Streekmuz»ekv:riool (Rapenburg 22) van 11 00 tot 17 00 uur Bingo, buurthuis Op eigen wieken. 20 15 uur Big band ball, met onder meer Big Band Hans Dubbel aar, Antonius Clubhuis (Lange Mare), aanvang 21 00 uur Lisse Poppenbeurs tevens expositie, van 10 30 tot 16 30 uur in 't Poelhuys. Vrvaldistraa? Keukenhof wandeltocht over diver se afstanden, stad vanaf 10 00 uur bij de Glazenhai. Hobabo Noordwijk Kinder rommel markt, van 11 OOtOt 16 00 uur m het Gat van Palace Optreden van Harmoniekapei Cre- sendo, aanvang 14 30 uur m de Hoofdstraat Film Fury to Freedom'bi| Evan gelisch Ontmoetingscentrum De Ark. aanvang 20 00 uur Noordwijkefttout Drumfanfare- en majoretlencon- cours van Muziekvereniging St Je anne D Arc' van 13 OOtOt 22 00 uur in De Schelft. Wassenaar Wandeling IVN door Meren del otv ervaren naluurgids. vedrek om 11 00 uur bij het Bezoekerscen trum. Zwammerdam Klucht 'Kruik te Water' door Zwam- merdamse Amateur Theater in Nutszaa' Aanvang 20 00 uur, toe- gang 7 gulden Boskoop Cd- en grammofoonplatenbeurs in veilinghal Fiona aan de A van Ne slaan Van 10 00 tot 1 7 00 uur Toernooi koppelklaver tassen m ver enigmgsgebouw aan de Voorkade Inschrijven via tel 01727 17 798/13033 Aanvang 11 00 Alphen aan den Rijn Midden Holland wandeltochten Stadpunt is St Jozefzaal aan de Paradifslaan vanaf 9 00 uur Informatiedag mimcontamers voor bewoners lage zijde in Stadskan toor Van 10 OOtot 15 00 uur Plassentocht voor wielrijders wrer 50. 80 of 130 kilometer Stad bij clubhuis 'De Stad' aan de Westka naaiweg Aanvang vanaf 8 00 uur Optreden bluesband Magie Frankie m jongerencentrum Het Kasteel Aanvang 21 00 uur. toegang 8 gul den Leimuiden Vanaf 10 00 uur openingsfeest Dorpsstraat met onder meer fanfa re. ballonnen oplaten, een creatie ve markt 's Avonds bal na met de groep December. 20 00 uur in de feesttent, toegang 10gulden RYNDUK STAAT de Rijn dijk gespeld op de nieuwe stadskaart De kaarten* makers van Falkplan ma ken opzettelijk fouten om plagiaat te kunnen vast stellen Het bejaardentehuis Haagwijk in Leiden Zuid-West en de bijbehorende aanleunwoningen krijgen hun warmte over anderhalf jaar op een unieke manier aangeleverd. Haagwijk gaat profiteren van de restwarmte van een kleine elektrici teitscentrale die in deze wijk wordt gebouwd. Bovendien worden er op het dak van het tehuis zonnecollectoren aan gebracht. Daarmee kan Haagwijk een belangrijk deel zijn tapwater verwarmen met zonlicht. Naar verwachting kan het bejaardencentrum zijn energieverbruik met ongeveer een kwart terugdringen. LEIDEN WIM WEGMAN Het idee om de warmtevoorzie ning een totaal andere opzet te geven, is geboren toen Haag wijk met het regionale energie bedrijf EWR ging praten over de vervanging van zijn sterk verou derde stookketels. Projectleider E. van den Enden van Haagwijk: "Het bleek dat zij juist een op lossing zochten voor de rest warmte van de kleine elektrici teitscentrale. Het is natuurlijk zonde om het koelwater de sloot in te laten lopen. Later be sloten we de zaak maar meteen groot aan te pakken en het energieverbruik zo ver mogelijk terug te dringen. Zo kwamen we ook op de zonnecollectoren". De nieuwe wijze van verwar men is volgens Van den Enden uniek voor Zuid-Holland. "Er zijn wel meer gebouwen die Big Band op Bevrijdingsbal LEIDEN GV De Stichting Jazz on Sunday heeft voor het jaarlijkse Bevrijdingsbal op zondag 5 mei in de Stadsgehoorzaal Bernard Berkhout and The Swingmates en de Big Band van Frits Landesbergen uitgenodigd. Op het bal zijn expositiepanelen ingericht. Er worden doorlopend video-documentaires vertoond. Het Bevrijdingsbal gaat om 20.00 uur van start. De kaartverkoop begint aanstaande dinsdag op ver schillende adressen, waaronder de VW. Telefonisch reserveren 071 -765317. DE STEMMING met met restwarmte van elektri citeitscentrales of met zonne collectoren worden verwarmd, maar er is nog geen enkel ge bouw waarin al deze zaken ver enigd zijn". De voorzieningen kosten in totaal zo'n zeven ton. Een flink deel van dit bedrag is opgebracht door de provincie en door de EWR - dat Haagwijk beschouwt als een proefproject De omschakeling van de ver warming gebeurt tegelijk met een grondige renovatie en nieuwbouw van aanleunwonin gen - waarvoor gisteren officieel de eerste paal is geslagen. Het is de bedoeling dat het werk eind 1992 is voltooid. De kleine elek triciteitscentrale wordt overi gens niet alleen gebouwd voor Haagwijk. Het is de bedoeling dat de hele wijk hiervan gaat prpfiteren. Een geode kaartenmaker ziet de stad van bovenaf. Nieuwe stadsplattegrond van Leiden in de maak LEIDEN KAREI BERKHOUT Als gevolg van een storing is dit verfiaal dinsdag in een verminkte vorm in de krant gekomen. Daarom plaatsen wij het vandaag opnieuw In Leiden zijn de straten breed en wit. De grote wegen zijn geel en autobussen rijden er over ro de lijnen. De huizen hier zijn oranje, de monumentale ge bouwen rood en het stadhuis, dat is blauw. Wie het niet ge looft, pakt maar een plattegrond van de stad waarop alle kleuren naast elkaar liggen, als verfstre- pen op een palet. De kaartenmaker Falkplan Suurkamp in Eindhoven maakt sinds een kwart eeuw ieder jaar een nieuwe plattegrond van de stad Leiden. Ook dit jaar ver schijnen 30.000 exemplaren van de herziene plattegrond. In au gustus, want dat is de maand dat eerstejaarsstudenten hun nieuwe woonplaats gaan ver kennen en een derde van de he le oplage kopen. Eenmaal slechts heeft de cartograaf van Falkplan in Leiden rondgelo pen, maar de ligging van de straten en gebouwen hebben zich volmaakt in zijn hoofd vastgezet. Een goede kaartenmaker ziet de stad van bovenaf, zelfs als hij tussen de huizen doorloopt. De cartograaf sloopt de stad en maakt van het hoogste gebouw een vlek. De Pieterskerk wordt onder zijn hand een paarse ver- fklodder, de derde dimensie wordt een plat vlak. De goede kaartlezer herbouwt de stad bij het kijken op de plattegrond en maakt van de blauwe inkt weer water. Zo wordt de stad weerspie geld in de plattegrond die ech ter wel een lachspiegel is. Als Leiden wordt opgebouwd vol gens de stadskaart, vertoont de stad daarna een verrassende aanblik. De Marekerk en de Hartenbrugkerk zijn helemaal verdwenen, terwijl de huizen zijn gekrompen. De straten zijn breder geworden, waarbij de Breestraat zelfs de reusachtige breedte van 30 meter heeft ge kregen. De cartografen van Falk noe men dit verschijnsel 'generalise ren', het opzettelijk vervormen van de werkelijke situatie om de kaart duidelijk te maken. Als al le gebouwen worden afgebeeld, staan op de kaart onontwarbare kluwen van vlekken, strepen en onleesbare straatnamen. Stra ten op ware grootte zijn als haardunne lijntjes niet meer te zien. Falkplan bewerkt daarom de kaarten van het Cartogra fisch Instituut voor de stadsbe- zoeker, die geen behoefte heeft aan elke greppel. Leiden ligt op die manier vervormd opgeslagen bij Falkplan in een grote archief kast, verdeeld over een tiental doorzichtige kunststof vellen van elk ongeveer 2 vierkante meter. Op één vel liggen alle dingen die de dezelfde kleur moeten krijgen op de stads kaart. De huizenblokken liggen op een vel broederlijk te wach ten totdat zij samen op de druk pers oranje zullen worden, de sportvelden krijgen ook op de kaart een groene kleur. leder jaar stuurt de gemeente Leiden een briefje naar Falkplan met dingen die niet meer kloppen op de plattegrond. Net als de Rijksuniversiteit Leiden, die veel verbouwt en daardoor veel verandert. Dit jaar krijgt het verkeersplein bij de stadhou- derslaan in Zoeterwoude Rijn dijk een oprit erbij, in een ande re kleur. De universiteit klaagt dat de Waag nu rood ten onrechte dezelfde kleur heeft als de faculteitsgebouwen. De cartografen brengen de redaktie Karei Berkhout en Janet van Dijk veranderingen aan op de vellen, die worden doorschenen op grote lichtbakken. Vooral de buslijnen zijn «OOI hm MB ramp. want die veranderen door het hele jaar heen. Als de vellen ziin bijgetekend worden zij op elkaar gelegd en samen gesmeed tot één plaat die naar de drukkerij gaat. Soms maken de cartografen opzettelijk fouten die als het goed is niet worden opgemerkt. Waar de fouten zitten, zeggen de kaartenmakers niet. Het kan zijn dat Rijndijk wordt gespeld als Ryndijk, of dat op willekeuri ge plaatsen betekenisloze num mers worden neergezet. De ver slaggever vond Aehthovepweg in plaats van Achlhovencrweg. Het zijn fouten zoals die alleen door Falkplan worden gemaakt. Iemand die de kaart kopieert zonder toestemming, valt door de mand en moet auteursrech ten betalen. Want de stad Lei den ziet er wel voor iedereen hetzelfde uit, maar de wijze waarop de stad wordt weerspie geld is ontegenzeggelijk die van Falkplan. en alles met een cel heeft te ma ken. Wethouder Hans de la Mar van Groen Links, die onlangs samen met zijn vriendin en kind werd opgepakt voor het plakken van affiches, sloot deze week een incident af. Wethou der en politie kunnen weer 'sa men door de deur', al blijft de vraag of het een celdeur of een badkamerdeur is. Van een bad- cel waarschijnlijk, want het zand dat De la Mar over de kwestie wil gooien is 'schoon'. Net als zijn vader en diens vriendin werd echter ook de 8- jarige Joeri opgesloten in een niimte. die als 'badcel' door het leven gaat. Vriendin Stella ter Harmsel heeft daarover een klacht heeft ingediend, waarop een weck geleden een antwoord binnenkwam. Plaatsvervangend korpschef I. la Rivière biedt zijn excuses aan voor het opsluiten van moeder Ter Harmsel. al kwam dat merkwaardig genoeg door 'zo correct mogelijke af doening van de zaak'. Spijt van het opsluiten van Jocn heeft de politie niet. In een stijl die de lezer doet begrijpen waar de term 'politie agenten proza' vandaan komt. senrijft do korpschef: "De mede-insluiting van Joeri werd veroorzaakt door de veronderstelling dat Uw verblijf van korte duur zou zijn" Hij vervolgt met: "Ook vind ik het geboden alternatief dat loeri op de gang mocht wachten niet onredelijk". De la Mars partij tobt intus sen verder met het racisme, blijkt uit het laatste nummer van 'Zout in de Pap'. "Onder tussen blijft voor Groen I inks de vraag hoe de bindingen met de kiezers in de wijken met vele sociale problemen te verster ken". Met als verrassende con clusie: "Hiervoor zullen nog antwoorden gevonden moeten worden". Voor dat antwoord kan Groen links misschien even in een studeerkamer of vergaderzaal worden opgeslo ten. of in een badcel natuurlijk. (KB) MEDISCHE DIENSTEN ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 Spreekuur van 12-12 30 uur (alleen voor spoedeisende medische hulp). Voor de patenten van de arisen Groep 1 Baa's. Van der Meer. Tan. Zwanenburg. Meijer. Van Leeuwen, Verhage. Groeneveid. de Ruiter, Jans sen. Maris en Van Schie za 8 uur im zo 8 uur H J de Ruyter. tel 125096, Rosmolen 2. ZO 8 uur tol 24 uur M A van Schte. tel; 177100. Rijnsburgerweg 96 Groep 2 Nering BOgei, Van Gent. Tayleibaum. Van LuyV Kiaassen. Rus. Kruis, Bergmeer, de Lange za 8 uur tot zo 8 uur a vanLuyk. tel 122522. Wassiraal zo 8 uur tot 24 uur GAE Nering Bdgei.tei 124403 Groep 3 Boeis, Smit. Lety. W de Bru.|ne, J de Bru-ine. Huibers. Juf gens F ogelberg en Van den Muljsen bergh za 8 uur tot ZO 8 uur J de Bruyne. tel 12524S Kernstraai 11 ZO 8 uur tot 24 uur w de Bruyne. tel 134345. de Lt de Kanterstraat 32 Groep 4 van Wingerden. Lahr. Van Ri|n. B*ni Nieuwenhuis. Horn. J G. Zaa-jer en R E Zaa-jer. Paui'des. de Kanter en Lodder za 8 uur tot zo 8 uur AA van Ri|n, tri 765400 Kennedyiaan 24. zo 8 uur tot 24 uur j S de Kantar. te' 311414 Inj B Bafcherp*in 3 Groep 5 Jasperse w-ervn*. Oui Koo I'nan Dp Jong Pf net. Re.nderv D Hammerste n en A Hammecstt.n za 8 uur tot ZO8 uur m W«*vna. te< 318311 Haagweg 60. zo 8 uur tot 24 uur H de jong. tel 123752. Noordeindepiein 4a Waarnemmgveg* ng Momeopat- sche arisen C JuWermans/D Titer, Maagweg41.te' 315900 viadr* terste»eioon 071 122222 Muw- nemen welke arts d*nsl heeft Leiderdorp za M B Landsmeer tel 413913. soreekuur Fl<jr.|n 10, tel 891000. ZO L Middendorp tri 130189. spreekuur Pepc* schans 1 spreekuur (udS u teno voer spoedge vanen) van 12.30 tot 13 00 uu' Oegstgeeit Voorzaat. Boerhaavep*.n 19, te' 177461 Voorschoten za C Mejer. J W Fnsotaan 13. M 613032 zr> A T'omp. leslveweg 328. te 762159 Warmond Hvartsenprast Boema**. Pro Aa bervr aa" 13. voorhout, tr 02522 11393 Wassenaar za J Stuyfzand. te< 12460. Kerk Sleutelburger 'Sleutelburger' klinkt als een cryptogram-omschrijving van een inwoner van Leiden. Het gaat echter om 'een zelfbereid product' van Lunchroom Be geerte ('Cupido') in de Haar lemmerstraat: een doodgewone hamburger dus. De smaak is niet typisch Leids en de ham burger heeft geen Sleutel-keur van bijvoorbeeld de Leidse Ver eniging voor Slachters en Koekebakkers. CDA-wethouder Joop Walen kamp (economische zaken) is gelukkig niet kieskeurig en laat zich het vleesbroodje gaarne in de maag splitsen. Binnenkort reikt hij Lunchroom Begeerte een officiële onderscheiding uit namens de gemeente Leiden. De hamburger is namelijk ge maakt in Leiden en dat 'verbe tert de regiofunctie van de bin nenstad'. Daarmee lijkt de hek van de dam voor 'sleutel'-produkten, waarvan het persbericht broe ken en brillen noemt. Er was al een sleuteltaart van een Leid se bakker en er bestonden al sleutelkinderen, blijkbaar ook in Leiden gemaakt. Nu is het wachten nog op 'sleutelparfum' met de typisch pridse geur van niet verbrand huisvuil. Gedacht kan ook worden aan de naam 'sleutelauto' voor een wagentje waaraan nog een hoop valt te reparen. Of voor de auto die on danks wielklemmen en sleep- wagens fout geparkeerd blijft staan in de binnenstad. De vraag is natuurlijk wat Walenkamp moet met een 'sleutelparfum' als after-shave, rijdend in een 'sleutelauto'. Hij wil misschien als meest Leidse wethouder de onderscheiding 'sleutel-wethouder'. Met een sleutelpositie in de Leidse poli tiek natuurlijk. (KB) Creativiteit Jaren geleden hield de toenma lige wethouder Paul Bordewijk een pleidooi om de kunstwer ken in het stadhuis niet onder De creativiteit van Paul Bordewijk op het schoolbord dat hij zelf met relativerende teksten en poppetjes volkraste: wie zijn de verworpenen der aar de in een tijd dat ook arbeiders een auto hebben? Bordewijk kreeg zijn eigen schoolbord als afscheidcadeau. Overigens luidde vroeger de tekst 'Voorwaarts en niet vergeten de solidariteit' inplaats van 'Voorwaarts nog meer bezuinigen'. foto henk bouwman te brengen bij de Kunstuitleen. "Daar ben ik nu heel erg blij om, want anders had ik deze prachtige schilderijen niet mee kunnen nemen", zei Bordewijk afgelopen maandag bij zijn af scheid als wethouder van finan ciën. De gemeente Leiden gaf Bordewijk als afscheidscadeau de moderne schilderijen, die ja- ren lang bij hem op de wethou derskamer hingen. Burgemeester Cees Goekoop vond de met collage-technieken vervaardigde platte kunstwer ken wel passen bij de scheiden de wethouder. "Paul", sprak hij gemeenlijk, "Ie hebt jarenlang jouw creativiteit in dienst ge steld van de gemeente, nu kun ga je die creativiteit voor je ei gen activiteiten gebruiken". Bordewijk schreef jarenlang voor het college de moeilijke brieven en het aanbicdingsbc- richt van de begroting. Maar wat zijn nu die nieuwe 'creatie ve activiteiten' van Bordewijk? Bordewijk heeft veel geschre ven over politiek en de politieke cultuur in alom gewaardeerde en geestig geformuleerde verha len. Behalve zijn geruchtma kende en veel geciteerde artike len in Binnenlandse Zaken (van de VNG), schreef hij ook verha len in zijn partijblad De Partij genoot en in het literaire tijd schrift Hollands Maandblad Goekoop licht een tip van de sluier op: "Paul Bordewijk gaat een bqek schrijven". De vraag is er politieke beschouwing of oen literair werk in de maak is. "Ik weet het niet. misschien wordt het wel een roman. Het gaat in elk geval over het leven'Bor dewijk zelf kan het antwoord voorlopig niet geven, want hij is op vakantie. Misschien om 'nieuwe creativiteit' op te doen. (KB) Badcel Misschien zijn sommige kinde ren bang voor gedrochten in het douchegordijn, maar gewoon lijk stapt een kind onbevreesd de badkamer of de douchecel binnen. Heel anders is natuur lijk met een 'badcel' in het poli tieburau, die niets met een bad

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 23