Rtv show Niemand kan aan Marley tippen 0 'En in Scheveningen herkennen ze me ook al' Redactie: 023-150191/023-150192 JOLANDA OUKES GERARD VAN PUTTEN Vomigeving: WIM ENTIUS 7 Koning van de reggae leeft nog voort Volgende maand is het tien jaar geleden dat Bob Mar ley op 36-jarige leeftijd aan kanker overleed, maar iedere reggae- artiest van betekenis moet zich nog steeds met hem meten. Marley geldt als de stamvader van de oorspronke lijke rock-reggae. «JOSEPH GALUVAN THE INDEPENDENT Met een fototentoonstelling die de hele we reld zal rondgaan en met een melodieuze gospel-reggae-plaat van mamma Marley - als eerbetoon aan haar zoon - is het start sein gegeven voor een ware Marley-manie. Of deze manie de Mozart-gekte zal overtref fen, is nog onduidelijk, maar geef Marley honderd jaar en wie weet? Zoals Drummie Zeb van de Britse reggae-groep Aswad op merkt: „Overal waar ik kom, staren in pos terwinkels dezelfde drie gezichten mij aan: Marilyn Monroe, James Dean en reggae-ko- ning Bob Marley." Op de posters staat Marley meestal afge beeld met de woeste dreadlocks uit zijn ras ta-periode in de jaren zeventig. Zo kennen we hem. Weinigen kunnen zich nog herin neren dat The Wailers ooit kort haar had den, gekleed gingen in knap gesneden pak ken en ska speelden. Marley was echter niet alleen baanbrekend door zijn uiterlijk, maar hij was ook de eerste die met zijn muziek de Derde Wereld een stem gaf. Zijn tijdgeno ten aanbidden hem nog steeds, maar de jongere generatie van zwarte muzikanten bewijst hem alleen nog lippendienst. Drummie Zeb, die in 1977 samen met Mar ley 'Punky Reggae Party' opnam, blijft hem trouw. „Marley introduceerde opstandige muziek met een uitstraling en een stijl die ons nog steeds inspireert. Wanneer hij in de buurt logeerde, kon je het op straat voelen. De mensen waren gewoon aardig tegen el kaar. Je moet niet vergeten dat grote sterren als Mick Jagger en Keith Richards naar hèm toe kwamen. Niemand kan in zijn voetspo ren treden, zelfs zijn zoon Ziggy niet." Rock-reggae In de jaren zeventig nam Groot-Brittannië de positie van belangrijkste handelspartner van Jamaica over van de Verenigde Staten. Tien vruchtbare jaren lang zoefden ideeën en drugs over en weer. Maar met de dood van Marley ging ook de rock-reggae aan de ze kant van de oceaan ter ziele. Nu de am bassadeur van deze zwarte 'roots'-muziek was heengegaan, verloor de Britse muziek industrie haar belangstelling voor deze mu ziek, die te exotisch zou zijn en moeilijk verkoopbaar. Dit verklaart tevens waarom getalenteerde reggae-bands als Aswad over moesten stappen op lichtere reggae: het was de enige manier om op de radio te ko- Maar Groot-Brittannië loopt niet in de pas met de rest van de wereld. De meest recen te verzamel-CD van Marley, Talkin' Blues', loopt in Europa beduidend beter dan in het Verenigd Koninkrijk. En ook Afrika wordt overspoeld met reggae. De Nigeriaanse ster Majek Fashek, één van de horde Marley- klonen, vertolkt nog altijd Marley's 'Re demption Song'. Maar ook de Verenigde Staten lopen warm voor reggae. „Voor de schoolgaande jeugd is Bob Marley momen teel dè grote held", zegt Timothy White, schrijver van de Marley- biografie 'Catch A Fire' en redacteur van het toonaangevende Billboard Magazine. „Hij heeft samen met James Brown en Sly Stone de Rhythm Blues het meest beïnvloed. Zijn muziek was pure rock. Ze zouden een Film moeten nu ken over Bob Marley in plaats van over Jir Morrison." Maar in Jamaica zelf loopt het allemaal w, anders. Toen Bunny Wailer afgelopen kerst op het reggae-festival in Kingston onder i regen van flesjes het toneel moest c de dagen zijn geteld. Net als Groot Brittan nië lijkt ook Jamaica genoeg te hebben van deze sociaal bewogen reggae. De fans voe- vluchten, wist het reggae-establishment dat len meer voor het manische geluid v „Overal waar ik kom. staren in posterwinkels dezelfde drie ge zichten mij aan: Marilyn Monroe. James Dean en reggae-koning Bob Marley fo*o«Lr* v*n Rovwn dan vaal reggae, met de geïmproviseerde 'babbel' die niet onderdoet voor de Ameri kaanse rap. Timing Net als Aswad is ook Steel Pulse een Bnlse reggae-groep uit de school van Marley. Zanger David Hinds: „Bob Marley was de eerste rastaman en de eerste reggae-artiest die op het internationale toneel serieus werd genomen. Als gitansl was hij geen Nile Rogers of Jimmy Hendrix. maar hij nad een uitstekend Bevoel voor timing. Zijn vingers beroerden de snaren in een perfect reggae ritme." En wat vindt Hinds van de nieuwe genera tie? Hinds zucht. „Ze hebben beslist talent en ze houden de lamaicaanse muziek Ie vend Maar ze missen de creatieve rijkdom van Bob Marley. waar volgens mij niemand aan kan tippen In de danszalen heerst mo menteel een agressieve, negatieve sfeer Maar anderzijds zien veel jongeren nu in dat de rasta-beweging ach te veel buiten de maatschappij plaatste." In zijn eigen studio kijkt Hlnds naar de 10- jarige Derek, het zoontje van zijn partner. Voor de grap vraagt hij hem naar welke mu ziek hij luistert. De jongen ratelt een hele reeks namen op die niemand iets zeggen - Nico Demus, Black Scorpio. General 1 rees. Junior Demus. lieutenant Stitchie „Zie je wel", zegt Hinds. ,.dc platenindustrie heeft alleen Marley serieus genomen. Nu willen ze alleen maar namaak-artiesten die geen lang leven beschoren zijn. Ze maken eeU single en klaar is Kees." Vwtoltng «Mygrtrt Hr&ng» CLOSE UP H TL 4 verraste on - 1 langs kijkend Neder- JL land met een Bom melding. Frits terug op de buis, ditmaal in de gedaante van de Vakantieman. En dat twee jaar na Marcel Van Dams bruut uit gesproken doodverklaring van de Konsumentenman. Gaf me dat even een schok van jewelste in de kring van touroperators. Nóg horen de handelaars in rei zen Boms mitrailleurvuur van klachten over al dan niet mala fide praktijken: „Misleiding, list, bedrog, schadelijk, schandelijk, schunnig en schofterig." Wie destijds Konsumentenman Bom, VARA's Ombudsman in een vroeger leven, op zijn woord geloofde durfde eenvou dig niet op vakantie te gaan. De vakantiegidsen beloofden veel, de touroperators boden volgens Bom weinig. Hoogstpersoonlijk trok hij er met de Konsumen- tenbus op uit om tot in de zon nigste uithoeken van Europa te onderzoeken welke Nederland se vakantiegangers nu weer het slachtoffer waren geworden van overboekingen. En natuurlijk kende Bom zijn plicht op de costa's. Als het moest riep VARA's Konsumentenman als geweten van Koning Klant zelfs half verscholen achter deinende vrouwenborsten nog: „Mislei ding, list, bedrog, schadelijk, schandelijk, schunnig en schof terig." Marcel van Dam riep de Konsu- mentenbus twee jaar geleden bruusk een halt toe. De VARA- voorzitter stoorde zich mateloos aan Boms nevenactiviteiten. De Konsumentenman moest daar onmiddellijk mee ophouden. Op zijn beurt weigerde Bom. En wat eerst een normaal menings verschil scheen, klopten beide heren op tot een ordinaire scheldpartij. Bom meende een ieder die het wilde horen te moeten meedelen dat Van Dam een wel heel erg goede klant van de slijter was. omgekeerd gaf Van Dam fijntjes te kennen dat Boms verstandelijke vermo gens niet veel hoger reikten dan zijn schoenzolen. De ruzie werd beslecht met de knock-out die Van Dam de Konsumentenman uitdeelde. En Bom mocht zich niet langer laten zien in de omgeving van de Hilversumse Heuvellaan. De STRIPS „Goedenavond Vakantieman." persona non grata-verklaring werd stilzwijgend onderschre ven door de andere zuilen. Bij geen omroep scheen ook maar enige animo te bestaan de aan geslagen Konsumentenman te adopteren. Bom twee jaar buiten beeld be tekende tevens dat de komisch aangelegde tv-kijker twee jaar verstoken moest blijven van - foto«KIPPA als emst bedoelde - luim. Het voordeel van Bom is dat Kees van Kooten niet voor hem hoeft te spelen, ook al is dat wel eens gebeurd. Niemand persifleert Frits Bom beter dan Frits Bom Zelf beweert Bom dat de perio de van beeldbuisstilte louterend heeft gewerkt. Links en rechts verstrekte hij wat bedrijfsadvie- zen. En dat vrijblijvende be staan gaf hem, als Bom tenmin ste op z'n woord mag worden geloofd, zo veel voldoening dat Fiom als tv-man passé scheen. Totdat ze bij RTL 4 de Vakantie man in hem ontdekten. Opmer kelijk lenig van geest laveert Frits tussen de reclameblokken door. Als VARA's Ombudsman ging hij gelijk een spookrijder dwars tegen alles wat hij in on dernemend Nederland tegen kwam in en als Konsumenten man koesterde hij als Koning Klants eigen geweten argwaan tegen alles wat de consument te koop werd aangeboden. Als Va kantieman evenwel is Bom de personificatie van de vakantie- vierder in het zonnige Zuiden. Tot genoegen van de advene rende touroperators, dat spreekt. Telefoontjes van verontruste kijkers („Kunnen we nog wel naar Joegoslavië?") lost „Goe denavond Vakantieman" soepel op. Bom is ook niet te beroerd ter plaatse een onderzoek in te stellen. Vroege Nederlandse toeristen w erd gevraagd of ze zich w el veilig voelden in Istrië en of ze soms nog militairen of politie hadden gezien. Ja, zc voelden zich veilig en neen. ze hadden geen militairen of poli tie gezien. Voor vakantiegangers met een smalle beurs heeft Bom weke lijks een aardigheidje in petto telefonisch kan vanuit de huis kamer worden geschoten op een landkaart. De cameraman vuurt op commando: „naar rechts, stop. naar boven, stop. ietsje naar links, stop. vuuuur l>e kijker mag daar waar hij doel treft namens Bom een on derzoek instellen naar de toeris- iim4io mogelijkheden ter pl.i.v, se. Het spel zal Kees Schilpcr- oort bekend voorkomen, maar het 'Gulden Schot' is een jaar of twintig geleden bijgezet in KRO's omroeparrhief, zodat Boms versie van 'het Gulden Schot' op talloze legale en zwartkijkers afkomt als iets Frits Bom. VARA's Ombudsman en eiMjtnd ven ondnenwod Nederland. Frits Bom. Konsu- menu nmnn<i< m M vfll <i«- Nederlandse tout opwaton I n ten slotte Frits Bom. RTL 4's Va kantieman en pleitbezorger van dk b tftb wlionrtwimMH In derdaad. met Frits Bom kun je alle kanten op •GFKAHDVAN' PUTTI Zanger Stef Bos krijgt na Zilveren Harp ook Edison BOLLEBOOM MARIE-JOSE URLINGS CORRESPONDENT GPO Succes vindt Stef Bos belangrijk voor de 'appreciatie'; als onder steuning en erkenning. Verder is het voornamelijk vermoeiend en weerhoudt het hem van wat hij het liefste doet: teksten en muziek schrijven. De bekend heid die hij kreeg met zijn CD 'Is dit nu later' is geen motief r een tweede 'Papa'. Wél een middel om een goed doel te steunen. In de vorm van het binnenkort verschijnende plaat je 'Breek de stilte' ten behoeve i autisten. Zilveren Harp- en Edisonwin- naar Stef Bos draaft met wappe rende jaspanden de hal van Holiday Inn binnen en put zich uit in verontschuldigingen voor zijn verlate komst. Autopech. De verzuchting op zijn ant woordapparaat 'Met Stef Bos, ik ben niet thuis, maar dat ben ik bijna nooit meer' ligt nog vers In het geheugen. De gevolgen van het succes hebben de zan ger-tekstschrijver-cabaretier overvallen. „Ik kan in Antwer pen niet eens meer zomaar over straat lopen", constateert hij met lithte verwondering ,,En in Scheveningen herkennen ze me ook al." Zijn succesnummer 'Papa' scoort vooral in de leeftijds groep tussen de twintig en veer tig en die categorie is niet meer zo idolaat dat voor hem in kat - zwijn vallen. Toch wordt hij momenteel veel gevraagd, in België en in Nederland, voor onder meer televisie-optredens. „Eigenlijk ben ik hetzelfde als mijn pa geworden, alleen in een andere richting", constateert de juwelierszoon uit Veenendaal nuchter. „Een middenstander die handelt in gevoel, al ben ik blij dat de platenmaatschappij het zakelijke deel voor haar re kening neemt. Uiteindelijk dank ik natie procent van mffn be kendheid aan hen. want als zij niets in mij zagen, gaven ze mijn nummers ook niet uit." Ze doen dit echter wel cn daarmee heeft de 29-jarige 'laatbloeier' Stef Bos. die al van af zijn achttiende via school- en studentencabaret voor het voet licht trad. uiteindelijk een door braak bereikt. Het had wat hem betreft ook niet eerder gekund, want volgens zijn opvattingen is alles onderdeel van een (rij- pingslproces Hij omschrijft zichzelf in zijn beginjaren meedogenloos als een 'tam, lullig ventje met oen brilletje'. Toch oogstte hij toen al succes. Samen met Chiel van Bedoel woo hij io 82, toen tri) nog in Utrecht studeerde (Bos is leraar psychologie) de Publieks prijs Via een voorbereidend jaar kleinkunstacademie in Am sterdam vertrok hij zeven jaar geleden naar Antwerpen om aan de Toneelschool Herman Teirlinck te gaan studeren Voor ontspannen genieten heeft hij nu geen tijd meer. Hij schrijft teksten, onder meer voor de groep Clouseau, werk» mee aan een wekelijks radio programma voor BRT 2. waarin de actualiteit satirisch wordt be licht en gaat in september weer op toumee. Naast de Publieks prijs won hij ook nog een twee de prijs op het Wim Sonneveld- festival en „nog wat van die din- BjM Volgende maand krijgt hij de Edison overhandigd in t Spant in Bussum, waarschijnlijk uit handen van Hans van Mierlo Dat staat hem wel aan. „Iemand die errlijk is Mama De vraag of er nu 'Papa' ook een Mama' komt beantwoordt hij met enige aarzeling Dat num mcr is cr al drie jaar", bekent hij „Ik heb het samen met Chiel gemaakt." Hij overweegt zichtbaar wat hij verder zal prijsgeven, overwint zijn twijfel cn geeft het refrein van Mama Mama, er zijn al zot vel smart lappen geschreven oner mama's, dat ik mijn woorden good moet kiezen, om mezelf niet te verlie zenin de honger naar een hit, waar geen gevoel voor jou in zit. Bos (heftig): „Ik zal dat nooit op een plaat zetten, dal zou wanstaltig zijn. al is het één van de beste nummers.'' Stef Bos: „Tijdens beginoren een tam. lullig ventje met een bolletje

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7