Buitenland Kuwayti's even erg als Saddam Rusland geeft stakende mijnwerkers zelfbestuur Albanees parlement keurt grondwet af Voor eind mei referendum Shamir waarschuwt tegen druk Baker Gorbatsjov met lege handen uit Japan Twijfel over bestand Ulster na moord ANC verwerpt plan De Klerk over geweld Vrijdag 19 april 1991 Redactie: 023-150225 RONALD FRJSART (chet) ONNO HA VERMANS HANS JACOBS JAN PREENEN Uingen: MARGREET HESUNGA LUUTJE NIEMANTSVERDRIET Vormgeving: CLARA KEMPER Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD), Reuter (Rtr). International Press Service (IPS) Associated Press (AP). Deutsche Presse Agentur (DPA), Agence France Presse (AFP), United Press International (UPI), Agence France Presse (AFP). Independent-dienst N5T7R 5 ISRAËLISCHE SOLDA TEN hebben gisteren een gewapende Arabier neer geschoten die vanuit Jor danië was geïnfiltreerd en het vuur op hen opende DE OUD-PRESIDENT van Bangladesh. Hossam Mohammad Ershad. die onder huisarrest stond is naar een gevangenis overgebracht NIEUWSLIJN Moordenaar wandelt gevangenis uit Een huurmoordenaar van het Medellin-cocaïnelcartel is gisteren uit de gevangenis ontsnapt. De man, Dandeny Munoz, wandel de rustig via de hoofingang van de gevangenis in de hoofdstad Bogota naar buiten. Normaal gesproken wordt deze massief sta len toegangspoort bewaakt door zes zwaar bewapende cipiers. De nationale Colombiaanse dienst voor het gevangeniswezen deelde mee dat Munoz tijdens zijn ontsnapping in gezelschap was van een andere huurmoordenaar, lose Maria Rivera, die echter geen banden zou hebben met de drugsmaffia. Pijnloze dood voor varkens Zwitserse onderzoekers hebben een methode ontwikkeld om slachtvarkens op snelle en pijnloze wijze te doden. Daarbij wordt gebruik gemaakt van een hogedruk waterstraal van 3500 bar. Volgens de onderzoekers, verbonden aan de universiteit var Bern, lijden de dieren minder of helemaal niet als ze op deze wijze worden gedood. De dood treedt namelijk onmiddellijk in, zodat de varkens geen pijn voelen. Olifant vertrapt Amerikaanse toeriste Een 24-jarige Amerikaanse toeriste is in het noorden van Thai land overleden aan de verwondingen die ze opliep toen ze door een olifant werd vertrapt. Anne Harrison probeerde in een afge legen dorp in de provincie Surin een olifant te fotograferen. Vol gens de krant Bangkok Post viel het dier haar woedend aan na dat het was geschrokken van het flitslicht. De echtgenoot van de toeriste zei dat hij met zijn vrouw op een rivieroever stond te wachten tot de olifant klaar was met baden om een ritje op de rug van de dikhuid te maken. Protest tegen roosteren giraf Een plan van een Zuidafrikaanse gezelligheidsvereniging om op een barbecue op 4 mei een 1300 kilo zware en 6 meter lange gi raf te roosteren, is in het verkeerde keelgat geschoten van groe pen die opkomen voor de rechten van het dier. Diverse dieren- rechtengroepen noemden het plan wreed en barbaars. Volgens een woordvoerster van de dierenbescherming is de barbecue overigens niet onwettig, omdat giraffen niet voorkomen op de lijst van bedreigde diersoorten. Tirana Rtrwijziging is opgesteld door de communistische regering. De regerende Arbeiderspartij (PLA) heeft in theorie een tweederde meerderheid in het parlement, hetgeen voldoende is voor een grondwetswijziging. Een aantal PLA-leden sloot zich echter aan bij de oppositie die meer tijd wil om het plan te bestuderen. Pas vorige week werd het ontwerp gepubliceerd. Het debat wordt op 25 april her vat. Ook worden de (verwachte) benoeming van Fatos Nano als premier en de formele benpe- ming van het staatshoofd naar volgende week doorgeschoven. Hierover had aanvankelijk ook gisteren moeten worden ge stemd. Het nieuwe Albanese parlement heeft gisteren geweigerd de nieuwe grondwet goed te keu ren. Het parlement wil dat over het grondwetsvoorstel eerst diepgaand wordt gedebatteerd. Dat wordt vanuit de Albanese hoofdstad Tirana gemeld. In het ontwerp wordt, zoals al eerder in de overige landen in Oost-Europa, het woord socia listisch geschrapt uit de naam van het land. Ook garandeert de nieuwe constitutie een aantal burgerlijke vrijheden. Maar ook krijgt president Ramiz Alia en kele vergaande bevoegdheden. Het plan voor de grondwets- Premier Shamir heeft de Ameri kaanse minister Baker (buiten landse zaken) gewaarschuwd niet te proberen Israël vredesi nitiatieven op te leggen. Pogin gen om Israël onder druk te zet ten zullen een averechts effect sorteren, aldus Shamir op de Is raëlische radio. De premier sprak voor de aankomst van Ba ker in Tel Aviv, waar hij besprekingen voert met de gering. Voor zijn vertrek uit Washing ton zei Baker dat mogelijk een straffere hand nodig is om Is raël, de Arabische landen en de Palestijnen aan de onderhande lingstafel te krijgen. Shamir zei te hopen dat „we het niet gaan hebben over druk uitoefenen, want iedereen die Israël kent weet dat druk geen invloed op ons heeft. Het heeft juist het te gengestelde effect." Israël is met hét voorstel ge komen om een eenmalige re gionale conferentie te houden, waarbij naast de joodse staat ohrid dpa Vijf van de zes Joegoslavische republieken houden uiterlijk eind mei een referendum over de toekomst van het land. Dit hebben de presidenten van de zes republieken gisteren beslo ten op een crisistop aan het meer van Ohrid. Bij de raadpleging moet de Amnesty International roept emir op een einde te maken aan de martelingen Kurden durven niet terug fSIKVERFN GPD-AP Toen vertegenwoordigers van de Internationale Organi satie voor Migratie vorige week een bezoek brachten aan de trouwzaal van Jahra, net buiten Kuwayt-Stad, om een voedselhulpprogramma te controleren, waren ze niet voorbereid op wat ze zouden aantreffen. Op de vloer van de belangrijkste receptieruimte lagen bebloede knuppels, waterslangen, een speer en andere zelfgemaakte martel instrumenten. durende bezetting van Kuwayt. Sinds de hulpverleners over dit smerige, nachtelijke geheim zijn gestruikeld, is het voedseldistri butiecentrum verhuisd. De fol teraars zijn gebleven. Het zijn bandeloze dagen in het vrije Kuwayt. De aantallen verkrachtingen, diefstallen, wil Veel worde wayti'; KUWAYT-STAD ROBERT BLOCK THE INDEPENDENT Volgens militaire bronnen in Kuwayt wordt de hal 's nachts als martelcentrum gebruikt om Iraakse gevangenen tot beken tenissen te dwingen van misda den tijdens de zeven maanden lekeurige arrestaties en mishan delingen groeien volgens som migen genoeg om te kunnen met de ergste da- de Iraakse bezetting. deze daden zouden uitgevoerd door Ku- uniform. temationale mensen rechtenorganisatie Amnesty In ternational riep de emir van Ku wayt vandaag op persoonlijk in te grijpen om een einde te ma ken aan een golf van willekeuri ge arrestaties, martelingen en executies. Ondanks druk van de Ameri kaanse regering en verklaringen van de regerende familie Sabah. dat een halt moet worden toe geroepen aan de schending van mensenrechten en de rechts staat de overhand moet krijgen, duren de martelingen en de wetteloosheid voort. Niemand schijnt de leiding te hebben en er worden onvoldoende beper kingen opgelegd aan militairen en de gewapende militie. Door Amerika ontwikkelde plannen om het enorme aantal wapens dat sinds de invasie in handen van Kuwayti's is geval len, te verzamelen en te regi streren, moeten nog worden uitgevoerd. Ministeries werken niet met elkaar samen en de ac tiviteiten van de veiligheidstroe pen en het leger worden niet gKoönttnowd Het meest misselijk makende aspect van de ineenstorting van de rechtsstaat is dat Kuwayti's in uniform jacht maken op tofartadie vrouwen om z<- te dwingen tot seks. Op vrijdagen en zondagen wachten ze de vrouwen na afloop van de mis op. Onder hel mom dat ze dc immigratiepapieren moeten controleren, proberen ze de vrouwen in hun auto te krijgen. Volgens een verpleegster wor den bij haar ziekenhuis dage lijks twintig gevallen van ver krachting gemeld - meer dan tijdens de Iraakse bezetting. De Kurdische vluchtelingen in Zuidoost-1 urkiie zi|n «Q^RH medewerkers van Artsen zonder Grenzen doodsbang terug te ke ren naar het noorden van Irak. waar westerse troepen zijn he gonnen kampen voor hen in te richten. De kurden vrezen dal ze onvoldoende bescherming knjgen en dat ze uiteindelijk toch in handen zullen vallen van de troepen van Saddam Hussein. Irak heeft gisteren een over cenkomst met de VN getekend over de hulpverlening aan de bondsiddufaotkn Runbi he vluchtelingen. In VN-knngen heerst twijfel of de Amerikaanse hulp voor de Kurden op Iraakse bodem wel legaal is. zelf de Arabische landen en de Palestijnen uit de door Israel bezette gebieden vertegenwoor digd zouden zijn. Shamir sloot gisteren in zijn toespraak ter.ge- legenheid van Israëls onafhan kelijkheidsdag een Europese deelname niet uit. „We zullen dat bekijken", zei hij, zonder verder in detail te treden. Ongeveer 1200 joodse activis ten hebben gisteren een de monstratieve wandeling ge maakt om steun te betuigen aan uitbreiding van het aantal joodse nederzettingen in de door Israël bezette gebieden. De mars werd gehouden van de ne derzetting Karnei Shomron naar het acht kilometer verder gele gen Maale Shomron, beide op de Westelijke Jordaanoever. Aanvankelijk was het de be doeling dat de demonstranten ook Revava zouden aandoen, een nieuwe nederzetting die maandag in het holst van de nacht werd opgezet. Dat werd door het leger verboden. Linkse activisten hadden een tegende- monstratie aangekondigd. MOSKOU-TOKYO De regering van de Sovjet-repu bliek Rusland boekt succes met haar plan om de mijnen waar wordt gestaakt aan het gezag van de federale regering in Moskou te onttrekken en meer zelfbestuur te geven. Er zijn aanwijzingen dat de stakers hij veel mijnen weer aan het werk willen als zij de garantie krijgen dat zij voortaan niets meer heb ben te maken met de logge, centrale bureaucratie. De Russische premier Silajev kondigde verleden maand aan dat het beheer van de mijnen in de rijke mijngebieden in Siberië en dc Oeral een zaak van de Russische en regionale overheid moet worden. Na een gesprek daarover met de stakers van de Raspadskaja-mijn in het Kocz- nets-bekken. de grootste kolen mijn van de Sovjetunie, hoekte Silajev woensdag zijn eerste succes. De stakers vonden zijn toe zeggingen voldoende en kon digden aan dat zij weer aan het werk zouden gaan. „Op de grootste kolenmijn van het land wappert nu de Russische in plaats van de Sovjet-vlag meldde het onafhankelijke persbureau Postfactum. De Oekraïense mijnwerkers en de autoriteiten in de Sovjet republiek hebben gisteren een begin sclakkoord getekend waarhij de stakende mijnwer kers het werk zullen hervatten zodra aan hun economische ei sen is voldaan. Dit heeft een journalist van het Oekraiense persburrau verklaard. Het nieuwe Unieverdrag van de Sovjetunie zal voorlopig ver der worden uitgewerkt zonder de zes Sovjet-republieken du st reven naar onafhankelijkheid Dat heeft president Gorbatsjov vanmorgen in de lapanse hoofdstad T okyo gezegd op een persconferentie. Alleen de negen rejniblieken die hebben deelgenomen aan hel onlangs gehouden referen dum over het behoud van de Unie zijn dinsdag aanwezig lij dens een conferentie waarop over de laatste details uit het verdrag ov crecnstcmming mort worden bereikt, zo zei Gor hatsjov „We Allien het verdrag laten ondertekenen door de re jiublicken die daartoe bereid zijn", aldus de president TOKYO Independent* Geduldig, en kennelijk met plezier in hun werk, wachten deze Letse spoorwegwerksters op een rangeerterrein in de hoofdstad Riga op hun volgende karwei. foto bert verhoeff De Sovjetunie en Japan zijn er gisteren niet in geslaagd hun geschil over de Koerillen-eilan- den op te lossen. Er is 46 jaar na het einde van de Tweede We reldoorlog tussen beide landen dan ook nog geen vredesover eenkomst getekend. Wel erkent de Sovjetunie dat er een territo- naal geschil bestaat met lapan. Tot dusver werd dat altijd ont kend. In dc toekomst zullen bei de landen er verder over praten. japan deed geen toezeggin gen over de door president Gor batsjov gewenste uitgebreide economische hulp Volgens de lapanse media had Tokyo giste ren de druk op Ciorbatsjov op gevoerd door hem 2B miljard dollar in het vooruitzicht te stel len als de Sovjetunie de eilan den zou teruggeven Gor batsjov. die nog een aantal extra Kesnrekkcn voerde met Kaifu. aa echter duidelijk niet de vrij heid belangrijke concessies te doen, Gorbatsjov heeft daardoor dc hoog gespannen verwachtingen van zijn Japanse gastheren niet kunnen waarmaken Gorbatsjov en de lapanse premier Kaifu maakten gisteravond op een jxrsconferentic in Tokyo slechts een akkoord over een vijftiental minder belangrijke punten hekend. Zo is de Sov jetunie bereid het aantal mili tairen op de eilanden te ver minderen en de visumplicht voor japanners af te schaffen, lapan geeft op zijn beurt medi sche hulp aan de slachtoffers van de kernramp in Tsjernoby I Pink In pink' wuiven Sovjet-presi dent Gorbatsjov en de Japanse premier Kaifu (rechts) In Tokyo naar kinderen uit de hele wereld Gorbatsjov en Kaifu onderbraken hun moeizaam verlopende ge sprekken gistermiddag voor een uitstapte naar het wereldkinder festival Een ontmoeting met de Japanse keizer werd afgelast voor een extra gesprek, maar dat lever de niet de gewenste resultaten op FOTO Al e BELFAST DAVID MCKITTRICK THE INDEPENDENT In Noord-lerland heerste giste ren een mengeling van hoop en angst. Hoop op minder geweld en op politieke vooruitgang, vermengd met angst dat in de komende weken meer zal wor den gemoord. De loyalistische, pro-Britse, protestante groeperingen hou den vol dat ze vanaf maandag 29 april middernacht een staakt-het-vuren in acht willen nemen. Dat ondanks de moord woensdagnacht op een katho liek in Belfast. De moord heeft het cynisme over de loyalisti sche voornemens vergroot. Het slachtoffer was een taxi chauffeur, die willekeurig werd neergeschoten. Volgens de Ul ster Vrijheidsstrijders' zouden de republikeinen (die voor aan sluiting van Noord Ierland bij de rest van Ierland zijn) taxi's gebruiken als dekmantel bij aanvallen op protestanten. Vol gens de Noordierse politie is de dode man een onschuldig slachtoffer. De aankondiging van een staakt-het-vuren afgelopen woensdag werd voorzichtig ver welkomd door de Britse en Ierse regeringen, politici en hoogge plaatste geestelijken. Maar het nieuws over de dood van de taxichauffeur, een paar uur la ter. lemjx'rde de meer optimis- iim he vei ,H htingen. Dc schietpartij heeft de vrees opgewekt dat dc loyalistische groeperingen voorafgaand aan het staakt-het vuren een ople ving van gewelddadige activitei ten op touw zullen zetten I r wordt ook gcsjreculeerd over plannen van het Ierse Republi keinse leger IRA. dat zijn gc- weldscamjiagnc zal opvoeren in een poging dc politieke bespre kingen over de toekomst van Ulster, die op 30 april moeten beginnen, te ondermijnen BERICHTEN bevolking zich er over uitspre ken of loegoslavië in de huidige federatieve vorm bijeenblijft of een confederatie wordt, een bundeling van grotendeels zelf standige staten. Slovenië doet niet mee aan het referendum omdat de be volking van deze noordelijke re publiek zich al in december uit sprak voor een confederatie. DE VOORTGANG VAN het pro ces dat al ruim een maand loopt tegen de Griekse socialistische oud-premier Andreas Papan- dreou en drie van zijn ministers, is op losse schroeven komen te staan. Gisteren overleed in een Atheens ziekenhuis Agamem non Coutsoyorgas, oud-vice- premier en de belangrijkste ver dachte in het bankschandaal Koskotas. HET TEKORT OP de Ameri kaanse handelsbalans is ver minderd van 7,16 miljard dollar in januari tot 5,33 miljard dollar in februari en kwam daarmee op het laagste niveau sinds sep tember 1983. Dit blijkt uit giste ren gepubliceerde cijfers van het Amerikaanse ministerie vrin handel. Het negatieve saldo over januari is iets hoger uitge vallen dan de eerder opgegeven 7,0 miljard dollar DE BRITSE REGERING heeft gisteren ingestemd met een plan voor vervanging van de poll tax, die vorig jaar leidde tot onlusten door het hele land en tot ernstige ondermijning van de steun voor de Conservatieve regering. Het nieuwe plan voor heffingen voor lokale diensten is volgens regeringsfundiona rissen voornamelijk gphaseerd op de waarde van onroerend goed met enige correctie voor het aantal jiersonen dat in een huis woont Bijzonderheden zullen volgende week verschij nen, zeiden zij. DE STORM HEEFT de teer en olie van de gezonken tanker Haven voor de kurst van («cnua gisteren weer richting zee ge dreven. IX- westelijke stromin- gen in de Ugurische Zee zullen de olie- en tecrrcsten uiteinde lijk waarschijnlijk toch weer naar de Rivierakust terugspoc len Burgemeesters van ver schillende hadplaatsen hebben om extra olievaten en andere containers gevraagd om de olie resten In op te slaan. DE OFFICIER VAN justitie in Hamburg heeft een gevangenis straf van acht jaar geilst tegen de als Krrmlinvtteger bekend geworden Mathias Rust Dc jarige staat terecht, omdat hij twee jaar geleden een Iceriing verpleegsteer met een mes le vensgevaarlijk verwondde toen zij niet op zijn avances wilde in gaan President wil tweedaagse conferentie woensdag al een voorstel van minister Mok van wet en orde voor het houden van een conf« ren tie over het geweld in /u l«l Afnka. Mandela was Ixhis op Mok. omdat die dinsdag hn A\( best huldigde van geweid dftdig optreden. Volgens bei ANC. verschilt bet plan van Dr Klerk met van dat van Mok Begin deze maand eiste het ANC het ontslag van Mok en minister Malan van Justitie die verantwoordelijk zijn voor de ihtefi ham M point Hoi VNt heeft de pnlitir er herhaaldelijk van beschuldigd de strijd tussen aanhangers en leden van de Zulu beweging Ink at ha aan te wakkeren ^inds 19B4 zijn bi| die gevechten bijna ticndui/rori doden gevallen. Mandela is iflfusscn op wrg naar lapan voor een bezoek van vijf dagen l)c A\( leider zal er bij de lapanse premier Kaifu op aandringen de HTM Oes legen Zuid Afrika nog niet op te hef fen Len soortgelijk verzoek aan de landen van dc Europaap t»e meen schap haalde niet» uit I »r EG hief maandag de laatste mi normsche sancties op Het ANC verzet zich legen een conferentie over geweld in Zuid-Afnka. President IX- Klerk riep gisteren op tot het houden van een bijeenkomst van rege ring* en politieke leiders om een einde te maken aan hei ge weid in dc zwarte woonoorden fX* Klerk kondigde aan dat hij 24 mei met dc besprekingen wil beginnen Zowel jvidementaire als buitenparlementaire groep» ringen knjgen een uitnodiging om aan dc twee dagen durende conferentie deel te nemen. Daarnaast moei een onder zoekscommissie prolreTen de geweldspiraal in Zuid Afrika te doorbreken (X»k dat idee werd door bet ANC" verworpen De anti apartheidsbeweging vindt dat IX- Klerk niet voldoet aan haar eisen, fierder deze maand dreigde liet AM bet overleg met dc blanke minder bcidsregering stop tc Alten al* niet vóór 9 mei stappen worden ondernomen om ren einde te maken aan bel gevvrld ANC. leider Mandela verwierp

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5