Het toverwoord is combinatie IÜB5SEEBZF natuurkollektie tapijten Verlichting en apparaten draadloos aan en uitdoen Horizontaal wonen met alle comfort Serre aanbouwen is meer dan paar glazen wandjes zetten Pasteltinten in parket Stofje van Lagerfeld Boter Zn. kokos sisal vlas Vrijdag 1 Q april 1991 VOORJAAR '9 1 33 'Het meubilair is wat egoïstischer geivorden' Het lijkt een grappige snuf je, maar de draadloze schakelaar om lampen en elek trische apparatuur in- of uit schakelen vanaf elke gewenste plaats, is heel nuttig. Het sys teem heet Modul'Onde en wordt terecht een revolutie op elke- tronische gebied genoemd. Het werkt radiografisch. De scha kelaar is een op batterijen wer kend zendertje, dat een signaal geeft naar een bijbehorende ontvanger, die op de voeding van lamp of apparaat is aange sloten. De schakelaar kan op de wand worden gemonteerd maar kan ook 'mobiel' worden gebruikt. Vanaf elke plaats kan worden geschakeld, met een bereik van 20 meter binnenshuis. Het sig naal gaat dwars door wanden heen en het hoeft niet 'gericht' te worden. Waar het geen of weinig obstakels ontmoet (bui ten) is het zendbereik zelfs 40 Modul'Onde kan in bescheiden vorm toegepast worden op één of twee schakelingen, maar het is ook mogelijk een groter aan tal lichtpunten, met één hand zender maximaal 8, te achake- len. De ingestelde code zorgt er voor dat uitsluitend de ge wenste ontvanger in werking treedt. Met twee zenders op verschillende plaatsen kan één lamp in- en worden uitgescha keld. Deze mogelijkheid ver vangt de gebruikelijke 'hotel schakeling' die vaak problemen oplevert. Radiografisch schakelen kan bij uitbreiding van het elektrisch net een heleboel hak- en breek werk besparen, omdat er geen schakeldraden (die vaak lange afstanden moeten overbruggen) aangelegd hoeven te worden. Veiligheid Het bedieningsgemak van Mo dul'Onde spreekt op zich al aan. Je kunt er vanuit het huis bijv. de tuin- of waarschuwingsver- lichting mee in- en uitschake len. In het donker thuis komend schakel je, met de mobiele zen der-schakelaar, van buiten af één of meer huislichten of de garage-lamp in. Tasten naar 'lichtknopjes' is dus onnodig. Maar er is nog een belangrijk aspect: de beveiliging tegen in braak. Als je 's nachts gewekt wordt door verdachte geluiden, is één druk op de schakelaar naast ie bed voldoende om een aantal lampen te laten aanflit sen, een vrijwel zekere methode om eventuele inbrekers op de vlucht te Jagen. Kosten Om idee van de kosten te geven: een schakelaar kost ongeveer 130 gulden en een ontvanger iets meer. Er zijn ook mogelijk heden om te dimmen en het programma omvat eveneens waterdichte ontvangers voor natte ruimten en buiten. draaier is alles wat je nodig hebt. De gespecialiseerde elek trotechnische detailhandel heeft het systeem in huis. Voor meer Informatie: Nelec, Heemstede, 023 - 28 01 68. We wonen tegenwoordig in het hele huis. Dat kan, sinds alle vertrekken verwarmd zijn. Ook de slaapkamer maakt deel uit van onze dagelijkse leefruimte. We slapen er niet al leen maar we kijken er ook tv, en op zondagochtend tussen de lakens ontbijten is een lexe die velen zich in het weekeinde ver oorloven. Het bed van vandaag is een roy aal meubel, vaak met een geïn tegreerde ombouw, waarin al lerlei snufjes zijn opgenomen. Zoals een radio, lees- en sfeer verlichting, bergruimte voor boeken en aan het voeteneinde en ruimte voor de tv. Uiteraard heeft het een verstelbare hoofd steun zodat je zonder kramp of Je nek te verrekken naar de buis runt kijken of een boek lezen. Moderne slaapmeubelen heb je tegenwoordig ook met een rug leuning als van een maxi-fau- teuil. Dat is pas comfortabel le zen of tv-kijken. Vroeger waren gordijnen en vloerbedekking in de slaapka mer vaak een sluitpost. Van daag de dag wordt de stoffering voor dit vertrek met de meeste Ook in de slaapkamer moeten kleuren overeenstemming zijn. dessins met elkaar in zorg gekozen. Passend bij sprei of dekovertrekken, bij lam- pekappen en behang. Veel aan dacht krijgt ook weer aan het uiterlijk van ledikanten. Je ziet laktinten en houtsoorten in een zogeheten soft-look. Sfeervol 'ligwonen' is natuur lijk niet het enige belangrijke. Je moet er ook goed en gezond op kunnen slapen. Een harde ondergrond, lattenbodem, wa terbed, kies maar wat (je) het beste ligt. Er wordt op alle fronten rekening gehouden met de hoge eisen die de consument stelt aan verstelbaarheid. veer kracht en souplesse, aan de lengte van het bed, aan hoogte en breedte. Ouderen willen bij voorbeeld graag een wat hoger ledikant om gemakkelijk in en uit het bed te kunnen komen. De bruingolf, de witgolf, de zwartgolf, de grijsgolf en de kleurgolf: alles is al geweest. Wat de kleuren be treft is vandaag de dag alles mogelijk, en het tover woord in de meubelindustrie is combinatie: van kleu ren met zwart en wit, van bij elkaar passende tinten, van leer en stof en van kunststoffen en hout Want het lair, met name bij Pastoe. aanslaan doet het nog niet, maar dat is volgens Pastoe-me dewerkster Marry van Lanke- ren heel normaal: "Het duurt Jaren en jaren voordat een nieu we ontwikkeling door het pu bliek gewaardeerd en overge nomen wordt". In het Utrechtse Dutch Design Center werken zeven Neder landse meubelfabrikanten sa men: Pastoe, Gelderland, Mon tis, Castelijn, Interart, Arco en Metaform. Fabrikanten die op hoog niveau design-meubelen produceren en zich daarbij richten op 'de kritische, acade- ■j aevo redelijk inkomen, die zich wil onderscheiden van anderen en over veel fantasie beschikt'. Zo althans luidt de profielschets van de gemiddelde Dutch Design-klant volgens een on langs door de Erasmus-univer- sitrlt uitgevoerd onderzoek Anders „Mensen gaan vandaag de dag heel anders om met de inrich ting van hun huls dan tien jaar geleden", zegt Marry van Lan keren. „Vroeger ging je trouwen en kocht je gelijk de hele inboe del: bankstel, tafel, stoelen, kast. Nu denken jonge mensen soms jaren na voordat ze tot de aanschaf van een meubelstuk overgaan. Ze kiezen heel be wust voor één of twee mooie ba8isstukken, waar de rest van de inrichting aan aangepast wordt. Volgestouwde woonka mers komen bij onze doelgroep niet voor. Het eigen comfort speelt een grotere rol dan vroe ger, toen het belangrijk werd gevonden dat je je gasten een gemakkelijke zitplaats kon bie den Tegenwoordig heb je één bankje en een fauteuil, en voor de ga9ten schuif Je gewoon een paar eetkamerstoelen bij. Je kunt zeggen dat de wooninrich ting egoïstlacher is geworden." Het ouderwetse bankstel is dan ook vrijwel uitgestorven, al tref ie de comfortabele zitelementen bij meubelfabrikant Gelderland nog wel aan. Maar Montis bij voorbeeld plaatst haar klanten bij voorkeur op modern vorm gegeven chaises-longue. waarin het wel makkelijk liggen maar minder makkelijk zitten is. „Gelderland is wat behouden der dan Montis", beaamt Van Lankeren: ,,De consument die voor de zitmeubelen van Gel derland kiest, combineert die meestal met de tafels en kasten van Castelijn. Terwijl de meu bels van Montis weer eerder ge combineerd worden met die van Pastoe; ze zijn wat progressie- Eettafel Montis is één van de weinige fa brikanten die dit jaar met nieu we produkten komt, zoals de Spica-et ttaMstoclen van ont werper Glie Papsvaine. Opval lend aan de In groen. rood. geel, blauw en zwart leverbare stoel is de lijn van de achterpoten, die naar elkaar toebuigen. Van Lankeren: „Gerard van den Berg, de ontwerper die jaren de toon aangaf bij Montis, is in middels weg, waardoor andere ontwerpers een kans krijgen. En dat levert veel nieuws op." Kleurige meubelen in een strak ke vormgeving, gecombineerd met zwart, chroom, graniet en hout voeren de boventoon bij de mond nemen. „Veel van wat je hier ziet staan valt eerder on der de noemer 'klassieker'. Neem de Amsterdammer, een ronde kast met rolluik van Pas toe: die oogt weliswaar super modern, maar het ontwerp da teert al van 1979 De meubelin dustrie is niet zo trendgevoelig. Ik zou eerder willen spreken van 'golven'. Tien Jaar geleden had Ja die enorme bruingolf Pastoe ging toen ook bruine meubelen produceren en sloeg daarmee de plank volledig mis: de vaste klanten wisten niet wat ze ermee aanmoesten, en de traditionele 'bruinklant' had nog nooit van Pastoe gehoord." „Die bruine golf veroorzaakte De SpicQ'Stoeltjes t>an Gijl Papava Op Wit volgde zwart, vervol gens ging men het zoeken m het grijs en daarna werden de kleu ren favoriet Verandering in kleurgebruik zie je dus wel, maar die kleuren volgen elkaar zo logisch Op dat ze lang van te voren voorspeld kunnen wor den." Ook wat de ontwerpen betreft valt het met die trrndge- vn< ligheul u< I mee. benadrukt Van Lankeren "Vergeet niet r zijn In vijf kleuren. dat het Jaren duurt voordat een dat het bij de consument s ontwerp la produktic wordt ge- slaat" nomen, en nog eens jaren voor- Aan het (laten) bouwen van een serre zitten heel nog heewl wat haken en ogen. Voor je z de eerste zonnestralen kunt genieten is er heel wat werk gedaan. Na de Amerikaanse keuken, de luxueuze badkamer en de open haard is het nu de pe riode van de serre. De glazen uitbouw, die als een aparte ka mer bij het huis kan worden ge trokken. De doorzichtige kamer voegt een bijzondere dimensie toe aan het huis. In de praktijk is gebleken dat wie een serre heeft aangeschaft, daar nooit spijt van krijgt. Voorwaarde is wel dat men met een bona fide bedrijf in zee gaat. Aan de bouw van een ser re worden speciale eisen ge steld. En de prijs: die is ronduit hoog. Serres zijn er in alle soorten en maten en om de keuze nog moeilijker te maken: ze zijn er van hout, van aluminium en van kunststof. De eerste serres dateren van be gin 1700, toen de gegoeden der aarde in hun immense buiten verblijven wintertuinen lieten aanleggen. Daar behoorde een kasachtig huisje bij om ook in de winter planten te laten bloeien. Later gingen deze kas sen dienst doen als theehuis. De doelstelling van een serre is nog steeds dezelfde: een kamer waar het heerlijk toeven is als het in het voor- en najaar te koud is om in de tuin te zitten. Maar wie er ook verwarming laat installeren en - voor de zo mer - zonwering, kan er het he le jaar gebruik van maken. "Een serre kun Je zo duur ma ken als Je wilt", zegt algemeen directeur M. Jager van impor teur Bogers (Beuningen bij Nijmegen). Naast de speciale vormen, kan een serre zo gecon strueerd worden dat het huisje rondom open kan. Je kunt kie zen voor wel of niet isoleren en dan nog welke vorm van isola tie, elektrisch gestuurde zonne wering, kantelramen Daar naast nog de keuze of er al dan geen verwarming in aan te leg gen en dan nog welke vloerver warming, een convectorput of een traditionele radiator Maar gemiddeld moet ervan worden uitgegaan dat een serre tussen de 1500 en 2000 gulden per vierkante meter vloeropper vlakte kost." Jttger zit al negentien Jaar in het vak en weet waarover hij het heeft. "Veel mensen die hier komen voor een serre, zijn slecht geïnformeerd Ze staan er bij voorbeeld niet bij stil dat er grondonderzoek moet wor den gedaan om te bepalen wel ke fundering er nodig is voor welk type serre En dat ieder onderdeel apart op maat wordt gemaakt Ook staan mensen er niet bij stil dat er een bouwver gunning moet worden aange vraagd en dat de welstandcom missie van de gemeente er goed keuring aan moet geven „Wat de mensen ook niet weten, is dat de helft van de kosten in de grond zit. En dan hebben we het nog niet over de bouwkun dige aanpassingen. Neem een gevel waarop de regen slaat. In de oude situatie zuigt die water op en voert het via de binnen zijde van de spouw af Als er een serre aangebouwd wordt en er wordt een stuk muur wegge haald voor de doorgang, dan blijft diezelfde spouw het water afvoeren Maar in dit geval wel naar de serre Voor al deze za ken moeten bouwkundige in grepen worden gedaan Zo be seffen klanten vaak ook niet dat als je de verwarming gaat uitbreiden er vaak een andere cv-ketel moet komen met een groter vermogen Nog een praktijkadvies van Jft- ger. „Als je met een serrebou wer in zee gaat, wees dan voor zichting met het aanbetalen, een bankgarantie is ook vol doende" Als eerste heeft de Zweedse fabrikant van laminantparkrt Per- go het aangedurfd om aijn produkt ook in pasteltinten ta ma ken Parket in pastelkleuren is bijvoorbeeld heel geschikt oor slaap- en kinderkamer, waar in combinatie met de stoffering (van gordijnen tot beddegoed) ook op de vloer dezelfde 'toonzetting' in het interieur kan worden doorgevoerd. Er is keuze uit zes kleuren Pcrgo Palette kan ook heel goed in de modem ingerichte woonka mer worden toegepast Wie bang is dat die zachte pasteltoon daar wat te sterk gaat overheersen, kan combinaties maken met lami naatparket in houttinten Je ziet op het ogenblik veel rotan en manou stoelen die nauwehjkt al* sodantg te herkennen eijn omdat van dit materiaal verdwijnt onder kujMrns of bekleding Dit elegante rotan fauteuiltje valt op door de bekleding een vanatie op het thema stoel Het stofontu erp is t on modrkomnp Karl Lagerfeld. De Duitse fabrikant Hauch hei een hele collectie be kledlngs stoffen door hem ontwerpen PROFILUX® kreativiteit in Kunststof met onbegrensde mogelijkheden. PROFILUX voordelen voor u: e Direkte levering uit eigen fabriek e Standaardproduktie op maat Snelle levertijden e Gespecialiseerde montage e Hoge kwaliteit, gunstige prijzen Beter is er niet!! 00K HET ADRES VOOR UW KLEINE VERBOUWINGEN FA. BEVAART AANNEMERSBEDRIJF Tel. na 18.00 uur 071-764166 Of 02521-14737 Hefschuifpuien Ramen Deuren Vastglasraam Paboserres wol katoen Herensingel 9 2316 js leiden telefoon 071-21 81 29 ALLES VOOR DE GEDEKTE TAFEL SERVIEZEN CASSETTES GLASSERVIEZEN KOOKWINKEL HAARLEMMERSTRAAT 166-2312 DP LEIOEN - TEL. 071-14 06 92

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 33