'Ontwerp kost geld, fouten zijn duurder' Planten blikvanger in vijver Nauwkeurig werken bij het planten van groen Planten voor uithuizigen Romantische rozentuin voor de liefhebber Tuincentrum SIEGAVAIR FANTASIE IN SIERBESTRATING HANS VERBIEST Vrijdag 1 9 aprii 1991 VOORJAAR'9 1 28 De strakke vormgeving van tuinarchitect Henk Weijers .Alles kan. Elke wens kan worden vervuld, zelfs in een kleine tuin. Dan wordt het natuurlijk wel puzze len met de vierkante meters." De Haarlemse tuinar chitect Henk Weijers doet naast 'gewone' tuinen ook kantoortuinen, grote villatuinen en de 'groene' in richting van tropische zwemparadijzen. Werkterrein: half Europa en Aruba waar Weijers een indrukwek kende waterpartij heeft aangelegd. „Iedere tuinarchitect heeft zijn specialisme. Ik houd me bezig met strakke, moderne vormge ving. Dat hoeft absoluut niet ongezellig te zijn. Maar je ziet bij mij geen buxushaagjes. Een goed ontworpen tuin moet er ei genlijk al goed uitzien als er nog helemaal geen planten in staan. De planten zijn bij wijze van spreken ook niet zo belang rijk. Een slechte tuin met de mooiste planten is nooit meer goed te maken, een goed ont worpen tuin kan niet meer stuk. Natuurlijk, een ontwerp kost geld, maar fouten zijn op den duur duurder." Iets speciaals Dat een tuinarchitect ook veel verstand heeft van planten is volgens Weijers een fabeltje. ..Daarvoor kun je beter terecht bij hoveniers en tuincentra Bo vendien kunnen zij ook een tuin ontwerpen. Maar als je iets spe ciaals wilt hebben dan moet je naar een tuinarchitect." Als je het werk van Weijers be kijkt, krijg je de indruk dat hij Henk Weijers." zijn creativiteit alleen kwijt kan op grote oppervlakten. ..Nee, dat is niet zo. Zelfs in het kleinste achtertuintje kan ik creatief aan de gang. Stel je eens voor een tuin die in een punt loopt. Om daar iets moois van te maken ,,In principe hou ik rekening met de wensen van de klanten. Voorop staat echter dat de tuin bij het huis past. Het moet één geheel vormen. Ik vind het be- voorbeeld bezwaarlijk als bij een nieuwbouwhuis een ouder wets tuintje wordt aangelegd. Maar als de bewoners zich er lekker voelen, vind ik het ook best. Je moet met plezier in je tuin zitten Maar nogmaals, bij mij geen getuttel, maar simpel <ti strak De tuin is onderhevig aan mode en trends, maar die ontwikke ling gaat volgens Weijers lang zaam. ,,Er komen geen nieuwe materialen bij, dus alleen de stijl verfijnt zich. Op het ogen blik zijn terracotta-potten 'in'. Maar door een aantal potten klakkeloos op het terras te zet ten, heb je nog geen mooi ter ras. Je moet er wel over naden ken." Puzzelen „Vooral bij een kleine tuin is het moeilijk je wensen te ver wezenlijken. Terras, gazon en border is niet zo'n probleem, maar als je iets speciaals wilt, wordt het al moeilijker. Een ar chitect probeert dan ruimte te besparen, puzzelt net zo lang totdat alles er in kan. De ver houdingen moeten goed zijn, de beplanting moet zo weinig mo gelijk ruimte innemen maar wel zo groot mogelijk effect heb ben." Weijers kan geen antwoord ge ven op de vraag wat zijn mooi ste tuinontwerp is. „Ik doe er zestig tot zeventig per jaar en dan kun je niet meer spreken van de mooiste tuin." JOLANDA OUKES De Kemphaan Ti helpt tuinders y A mateurtuinders die het kunnen voor advies en informa tie terecht bij het landelijk voorlichtingscentrum voor het Op volkstuinen De Kemphaan in VOO Almere. De meeste tuinders me! problemen kunnen telefonisch (03240 - 11423) worden gehol- <*lS pen maar voor degenen die daai niet genoeg aan hebben, organi] seert De Kemphaan ook cursus( "e sen. De cursisten krijgen dan mer veertig vierkante meter tuin mos waar eenmaal per week onder I u. begeleiding wordt getuinierd. 8 Er zijn ook cursussen die maar een paar dagen duren of zelfs j sen: een dag. In een dag kun je vei~t groente en fruit leren inmaken sl.e<j of snoeien. De prijzen van de n1^ 190 gulden. De Kemphaan bc- •Sie schikt ook over diverse model- tuinen, waar de tuinhobbvisten voe hun hart kunnen ophalen. Het van centrum is 1 mei tot 1 oktober geopend van 10.00 tot 16.30 pe uur. In het weekeinde is de tuin gesloten. Zelf zaaien Natuurmonumenten geeft in samenwerking met de Cruydt-hoek zakjes zaad uit. Je kunt kiezen uit akkerbloemen i en tuinboeket voor vlinders. Het eerste zakje bestaat uit een| mengsel van korenbloemen, klaprozen, kamille, koekruid, gele ganzenbloemen, wilde rid derspoor en bolderik. Het tuin-1 boeket voor vlinders bevat een-! jarige soorten als cosmea, dra- kekop, hondstong, incarnaat- klaver en reserda. De zakjes kosten vier gulden per stuk en zijn te bestellen bij Natuurmo numenten, tel. 035 - 62004. Niet iedereen gunt zich de tijd om regelmatig in de weer te zijn met kamerplanten. Aan de andere kant zijn er niet zoveel mensen die het helemaal zonder groene huisgenoten kunnen stellen. Voor degenen die veel buitenshuis vertoeven, zijn er echter genoeg planten die niet zo veel verzorging no dig hebben. De soorten die het meest ge schikt zijn moeten vooral niet afhankelijk zijn van dagelijks of vrijwel dagelijks water ge ven. Ook zal het regelmatig ne velen, om de relatieve lucht vochtigheid wat te verhogen, wel achterwege blijven. Tevens moeten we er rekening mee houden dat de temperatuur niet al te gelijkmatig zal blijven. En bovendien zullen we moeten vergeten dat onmiddellijk het zonnescherm zal worden neer gehaald om te voorkomen dat bepaalde planten last krijgen van verbranding. Neem de Acorus. Deze nauwe verwant van onze inheemse kalmoes staat bij voorkeur met z'n voeten in het water. Koop er een accubakje bij en vul de bak eens per week of daaromtrent met water. De stijve grasachti ge blaadjes bezitten witte leng testrepen en dat geeft een grap pig effect. De namen kameronkruid en studentenplant geven al aan met een overlevingskunstenaar te doen te hebben. Het gaat om een plant die Chlorophytum heet en de officiële Nederlandse naam van graslelie heeft. Sier lijk bont blad en kindplantjes aan lange stengels zijn de be langrijkste kenmerken van deze kamerplant, die ook geen hoge eisen stelt aan de temperatuur. Van onze inlandse klimop (He- dera helix) zijn talloze cultuur vormen bekend die geschikt zijn voor de koele huiskamer. Ze wijken van de oorspronkelij ke soort af door bladvorm, bladkleur en groeiwijze. Een andere plant zonder zorgen is de vetplant Crassula ovata. De gelukkige bezitter kan het water geven gerust een paar keer vergeten. Ook soorten als de stoere Yuc ca, de onverwoestbare Sansevieria, de aparte Pachira, verschillende Bromeliasoorten, de smalbladige Dracaena Mar- ginata, de kostbare Cycas en de merkwaardige Beaucarnea kunt u best introduceren in de huishoudens waar de verzor ging van planten op de aller laatste plaats komt. De hoogte varieert van vijftig tot honderd centimeter. De fraaiste zijn White Fleurette, Rush, Pearl Drift en Kathleen. Rozenkwekerij De Wilde in Bussum heeft voor rozenlief hebbers de videofilm 'Zo ver zorgt u uw rozen' samengesteld. De video geeft informatie over spitten, planten, snoeien, mest en en plukken van rozen. Inte resse? Maak 35 gulden over op gironummer 76661 ten name van De Wilde in Bussum onder vermelding van Video en uw vi deosysteem. vergt een dergelijke tuin veel tijd en kennis. Maar als aan al deze voorwaarden wordt vol daan, heb je een juweel van een tuin waar je met volle teugen van kunt genieten. De allernieuwste rozen, de zo genaamde doorbloeiende hees terrozen, doen het in combina tie met vaste planten en hees ters uitstekend in borders, maar staan ook mooi in potten. Ze bloeien van juni tot november. Waterpartij vergt hele jaar onderhoud Steeds meer mensen kiezen er voor hun eigen natuurgebiedje te vervolmaken met een vijver, al dan niet met stromend water. Dat je daar een immens grote tuin voor nodig hebt, is een fabeltje, want zelfs in een kleine tuin is wel plaats voor een wa terpartij. Het succes van een vijver staat of valt bij de keuze van de waterplanten en oeverbe groeiing. De waterlelie, de koningin onder de waterplanten, doet het uitstekend en is er in veel verschillende vormen. Hou er wel rekening mee dat de diverse soorten ook in bloeitijd en gewenste plantdiepte van el kaar verschillen. Ze houden echter alle maal van een beschutte, zonnige plek. Behalve waterlelies zijn er natuurlijk nog veel meer waterplanten die de vijver een ei gen karakter geven. We noemen er enkele: goudknots (Orontium) bloeit in mei en juni maar kan niet tegen de vorst, waterlelie blad (Menyanthes) ruikt heerlijk, bloeit in mei en houdt van kalkvrij water en de drijfplant krabbescheer (Sparganium) die op de bodem van de vijver overwintert. Snelle groeiers Als oeverbegroeiing doen kalmoes en wa termunt (snelle groeiers), daglelie (Hemero- callis), sleutelbloem (Primula) en moerras- spirea (Filipendula) het zeer goed. Eten uit de vijver kan ook. Waterkers (Pasturtium officinale) groeit in gezond, stilstaand wa ter en zit vol vitamine c en anorganische zouten. Een vijver, zelfs de kleinste, heeft het gehe le jaar verzorging nodig. In het voorjaar moeten de afgestorven planten woraen ver wijderd. Haal niet alles weg want het ver- rottingsproces is een natuurlijk proces. Ge durende de zomermaanden moet het water peil nauwkeuring in de gaten worden ge houden. In het najaar tenslotte moet je ervoor zor gen dat er niet te veel bladeren in de vijver vallen. Afgestorven halmen van riet en bie zen moet je laten staan want zij dienen als ontluchtingskanalen in de tijd dat de vijver bevroren is. Een van de grootste problemen van een vij ver is overmatige algengroei. Bij de vak- handel zijn diverse middelen verkrijgbaar die dat tegengaan. Je kunt ook zogenaamde zuurstofplanten zetten, zoals waterranon kel, waterpest, hoornpest, aarvederkruid, fonteinkruid en moerrassterrekroos. het balkon niet meer dan 250 kilo per vierkante meter. Een vijver geeft de tuin een geheel ander aanzien. Alle planten dragen bij tot het veraangenamen van de woonomgeving. Planten verbe teren de luchtkwaliteit, want hun bladeren produceren zuur stof en houden stofdeeltjes vast. Grote bomen en heesters dem pen geluid en bieden dieren voedsel en een nestelplaats. Wie een tuin heeft, kan met bo men, struiken en vaste planten alle kanten op. In het voorjaar zijn er veel bloeiende heesters, die volop in knop zo kunnen worden geplant. Bij bomen is het belangrijk dat kleinblijvende soorten worden geplant. Zet eerst een boompaal in de grond aan de windzijde. Plaats de wortels van de boom in een ruim plantgat en geef ze wat goede potgrond en water voordat de wortels worden aan getrapt. De stam wordt met de boompaal verbonden door een band van zacht materiaal kruislings vast te spijkeren. TIP: Vervoer een boom nooit met onbeschermde wortels, die drogen snel uit. Overleg met de buren als een boom dicht bij de erfgrens wordt geplant. Coniferen zijn prachtige, meestal groenblijvende planten. Er zijn veel dwergsoorten, die in kleine tuinen goed tot hun recht komen. Een zuilvormige jeneverbes (Juniperus virginia- na Skyrocket) vraagt maar een bescheiden plekje en dat geldt ook voor de bolvormige Thuja occidentalis Rheingold. TIP: Maak bij coniferen altijd de gaaslap los en laat die onder de wortels liggen. Vermeng de Heesters zijn er met bloemen en vruchten, soms zelfs met beide en een prachtige herfstkleur als toegift. Kies soorten die passen op de hen toebedachte plek. De ene wil zon, de ander liever schaduw. Bij de in pot geteelde struiken is dikwijls een steeke- tiket te vinden met informatie TIP: Geef vroege bloeiers een opvallende plek. Ze brengen elk jaar het voorjaar dichterbij Koop je in een in pot geteelde plant, zet dan voor het planten de plant met pot in een emmer water en laat de wortelkluit zich goed volzuigen. Verwijder de pot voor het planten. Doe he voorzichtig en zorg dat de wor tels niet beschadigen. nfor vwiTTa -n - ÏP Leidseweg 500 Voorschoten jg Tel. 071 -76 17 12 HET GEHELE JAAR DOOR: f: VOOR UW TUIN, struiken, heesters, perkpianten, bollen enz. VOOR UW HUISKAMER? kamerplanten, snijbloemen sierpotten etc. Dit alles tegen redelijke prijzen" Hoveniersbedrijf G. Rutgrink Tuinontwerp, aanleg en onderhoud Grond- en straatwerk Teylingerla&n 80, 2215 RT Voorhout. Tel. 02522-17386. FIRMA P. 0MTZIGTEN ZN. Hoge Rijndijk 155 Zoeterwoude 071-410246 OOK VOOR UW TUINMATERIALEN Meer dan 100 soorten leverbaar. Bouwmaterialen Keukens Tegels de Wit van Tol bv Openhaarden voor uw komplete tuinverzorging I DAT ZIT WEL SNOR Vrijblijvend prijsopgaaf Garantie op materiaal en werk. Tel. 071-220278 KOEN Tuinbenodigdheden Hoogmadeseweg 68 2315 CV Leiderdorp Telefoon 071-411329 Tegels, Sierklinkers, Natuursteen, Tuinhout, Blokhutten, Bielzen, Tuinaarde, Potgrond, Zand, Grint SPECIALE AANBIEDING: 4 zakken tuinaarde 10f- Geïmpr. planken groen, Ixbxh; 4 mx15 cmx1.9 cm 15,- pGF dGGl CONTAINERBOX Dit produkt is ontstaan ui het fel dat steeds meer gezmoen, I V m mtllteu-etsen. gebruik gaan maken van de m.m-conta - ner. Deze mini-container is vaak een doorn in het oog van de gebruiker Vandaar dat wt| de container-box introduceren Dit s een ui onder hoge druk geïmpregneerde v echtschermen bestaande behuizing waam de conta ner wo'dt gepaats: en die door gegalvaniseerde beugels enorm staOe .s en tevens het gebruik van de container vergemakkelijkt (kanteen tegen de beugels en de container blijft hangen zodat de Hep open kan) Boven op deze container is een bloembak verwerkt de bestaat ui een stevige houten constructe met kunststof bo dem en wateroverloop Door o a deze bloembak kan de con tainer m harmonie gebracht worden met de tuin

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 28