Regio Alders: groei Schiphol in de hand te houden Vrijdag 19 april 1991 22 BU DE ROMMEL MARKT moet volgende keer beter met de inschrijvingen worden omgegaan. HET AFVAL WORDT naar de buren gebracht. Het maakt niet uit wat het kost, de burgers beta len toch wel. Minister dik tevreden over definitieve versie Plan van Aanpak "Pakket 4. bladzijde 9. Hier staat het. 'Indien de vijfde baan op Schiphol niet wordt aangelegd, zal dit, in ver band met de consequenties voor het milieu, gevolgen hebben voor de groeimogelijkheden van de luchthaven'. Dus: Als die vijfde baan er niet komt, kan de luchthaven ook niet verder groeien. Helderder kan het niet. Dan kun je ook niet volhouden dat in het Plan van Aanpak voor Schiphol en Omgeving (PASO) de economische groei het gewonnen heeft van het milieu". groei brengt een enorme hinder met zich mee. wegen verstop pen, er ontbrandt een concur rentieslag over industrieterrei nen, enzovoort. Dat is beleids matig ongewenst. Daarom moet je de groei beheersbaar ma ken". Met de van hem bekende preci sie bladert milieuminister Hans Aiders door de aangescherpte versie van het groeiplan voor Schiphol. Enkele uren voor de plechtige on dertekening van het grootschalige ontwik kelingsplan voor de nationale luchthaven onderstreept de be- windsman nog eens 'JfS^d de betekenis van de 1*'. gemaakte milieu-af- 'ijw..t Hr* spraken. "Weet de kracht van het Plan van Aanpak is: Het heeft duidelijk gemaakt dat een luchthaven, die voortdurend in con flict is met haar om- wmcui*. njkch, ru gevin g, uiteindelijk L)e plaats van ders, met gevoel voor niet kan functione- Schiphol Over understatement: "Ne ren". derland kan uit zich- De minister van tien jaar zelf natuurlijk beden- volkshuisvesting, hebben we niet hm wat over tien jaar ruimtelijke ordening de plaats van Schiphol inde hand en milieu is niet voor niets dik tevreden met de bereikte over eenstemming tussen alle betrokkenen. Af spraken zijn gemaakt, afspraken zijn vastgelegd, partijen beloven zich daaraan te houden. Ofwel: de groei van Schiphol is be heersbaar gemaakt. Alders: "We komen uit een situatie met een luchthaven, die planologisch over veel ruimte beschikt en in feite eindeloos kan groeien. Die Hoe doe je dat? Daar- hebben rijk, pro vincie, de gemeenten Amsterdam en Haar lemmermeer, KLM en Schiphol ruim een jaar met elkaar gedis cussieerd. De onze kerheden waren groot. Welke verdeling van de kosten zou er uit de bus rollen? Wie kan voorspellen hoe sterk het luchtverkeer de komende jaren groeit? Koffiedik kijken. 'Toch heeft iedereen 'ia' ge zegd. Ook Schiphol, ook Am sterdam en ook de Haarlem mermeer. Daar hoorde ik dat er prima dingen staan in het PA SO. Maar, werd gezegd, neemt U ons niet kwalijk, die dingen hebben we al eens eerder ge hoord. Kunnen we er nu ver trouwen in hebben, dat ze deze keer wel gerealiseerd worden. Dat kunnen ze. De partijen heb ben zich gebonden aan afspra ken". In een onderzoek dat onder omwonenden in de omgeving van Schiphol is gehouden, zei 60 procent van de onder vraagden: De politici' onderschatten de klachten over onder meer vliegtuiglawaai. Dat is ook een teken van gebrek aan ver trouwen. Veel hinder "De afspraken in het Plan van Aanpak zijn méér dan afspraken. Zaken worden vastge legd. Die vijfde baan, of de gedraaide vierde baan, zo belanerijk voor minder geluidhin der. moet er komen, anders is het afgelopen met de groei kabinet in de vierde Nota Ruim telijke Ordening besloten, moet een van de vier grootste luchtha vens van Europa blijven. Hoe is dat te rijmen met de leefbaar heid voor de omgeving? "Die dubbele doelstelling zat al in de vierde Nota RO. Het Plan van Aanpak heeft er nu on der meer toe geleid, dat Schip hol investeringen moet doen. die de luchthaven vanuit een normale situatie niet zou doen. Zoals bijvoorbeeld het aanleg gen van de vijfde baan, die Schiphol bedrijfseconomisch niet nodig heeft. Het is een lo gisch gevolg van het feit dat de luchthaven functioneert bij de gratie van haar omge ving. Die omgeving heeft er voordeel van, maar ook enorme hinder. En dus moet je groei en milieu met elkaar in verband brengen". moet zijn, maar dat hebben we niet als enige in de hand". In het Plan van Aan pak is gekozen voor een model van maximale groei van Schip hol met maatregelen om milieu- -overtast tegen te gaan. De pro vincie heeft aarzelingen over het effect van de milieu-maatrege len. De Haarlemmermeer ging pas op het laatste moment ak koord. Een zwakke basis. Ook na het lezen van het bijgestelde Plan van Aanpak blijkt het milieu op de tweede plaats te komen. "Dat vind ik raar. Schiphol moet vol doen aan de in het {plan opgenomen voorwaarden, anders is groei uitgesloten. - Zonder Plan van Aan- functioneren pak zou de luchtha- Schiphol. Hetzelfde rrtrtflim mm ven altijd gewonnen geldt voor het isoleren CUnjllCI mei hebben wam dan huizen. Er is onge- de Omgeving was de groei onge Luchthaven kan niet looflijk veel hinder de huidige situatie. Dat moet ook niemand ontkennen. Vanuit die situatie moeten we alles in het werk stellen om het geluid 'bin nen de perken' te brengen. Ik zeg met opzet 'binnen de per ken' en niet 'terugbrengen tot nul', want dan hebben we geen luchthaven meer". Schiphol, zo heeft het vorige controleerd door ge gaan. Nu zijn er dui delijke voorwaarden gesteld. Dan kun je toch niet volhouden dat econo mische groei het belangrijkst is geweest' Zo'n vijfde baan is een prach tige reservering van ruimte voor de luchthaven, waar ze later, veel later, allerlei leuke dingen mee kan doen. "Nee, expliciet dat die baan er komt. De com missarissen van Schiphol weten dat als ze de investeringen voor de vijfde baan niet doen, ze daarmee een besluit hebben ge nomen over de toekomst van de luchthaven Uiteraard is er tussen betrok kenen lang gesproken over eco nomische groei tegenover ge wenste milieu-maatregelen. De verstrekkende economische be tekenis van Schiphol staat voor iedereen buiten kijf, zoals in grote lijnen ook de nadelige ge volgen van het vliegverkeer bij eenieder bekend zijn. Een door braak naar een gelijkgezinde aanpak van de problematiek is volgens minister Alders geko men, toen Schiphol erkende dat een deel van de kwaliteit van de luchthaven bestaat uit de zorg voor de omgeving. Om daar bij wijze van filosofie aan toe te voegen: "Wie vandaag niet in vesteert in de verbetering van de milieukwaliteit van het pro- duktieproces en van zijn pro- dukten, die kiest er voor om er in de toekomst niet meer bij te zijn". In discussie Geldt dat ook voor Uw collega 's van economische zaken en ver keer en waterstaat? "Absoluut. Absoluut. Of de beeldvorming klopt dat ik als milieuminister moest vechten tegen belangenbehartigers van economische doelstellingen, vraagt U? Och, er heeft een in dringende uitwisseling van op vattingen plaats gevonden. Maar wat is daar op tegen? Een minister van milieu weet dat hij voortdurend in discussie is; be zig met uit te leggen dat iets an ders en minder moet". de omgeving van Schiphol willen graag iets horen over minder geluidhinder en minder uitstoot van schade lijke stoffen. "In het Plan van Aanpak zijn maatregelen afgesproken. De nachtnorm moet er in 1993 zijn; het isoleren van huizen gaat versneld door, ook in wellicht j een aantal overbodige gevallen. Een heel pakket maatregelen moet de uitstoot van schadelij ke stoffen reduceren. En het streven zoveel mogelijk vliegrei-1 zigers de trein te laten nemen, 1 moet ook een bijdrage leveren aan het terugdringen van de overlast. Er zijn nog veel onze kerheden, maar er is ook het perspectief dat er iets gebeurt Sommige gemeenten vrezen achter het net te vissen bij de I verdeling van het beschikbare j geld voor onder meer beter j openbaar vervoer. Ze zijn bang j dat al het geld naar Amsterdam "Er komt een enorme som geld beschikbaar om zaken te regelen. Een van de uitgangs punten in de Vierde Nota Extra is het koppelen van wonen en werken. Het openbaar vervoer speelt daarin een belangrijke rol. Voor heel Nederland is 6 miljard gulden beschikbaar en I voor zuid Noord-Holland 1,4 miljard gulden. De conclusie is duidelijk: het is niet genoeg; er is altijd meer nodig. Maar we i hebben niet meer. Dan moet je met de vervoersregio nader j gaan invullen hoe je het geld gaat besteden of je moet genoe gen nemen met een minder goede ontsluiting van een I woonlokatie dan je wenselijk zou achten". Is het niet zinvol als de Neder landse overheid investeert in de j ontwikkeling van stille, schone vliegtuigmotoren? "Ik krijg als minister van j milieu te vaak uitgelegd, dat ik iets meer geloof moet hebben in de technologische ontwikke- 1 ling. Ik krijg daar iets vaker door economen bij uitgelegd dat naarmate de randvoorwaarden scherper worden, dus als je ho gere eisen stelt aan bijvoorbeeld motoren, de technologische ontwikkelingen sneller zullen gaan. Ik heb dus iets minder de neiging om daar echt van onder j de indruk te raken. Maar als het nodig is, zijn wij bereid een der gelijke ontwikkeling te steu- I nen". LEZERS SCHRUVEN Sportmarkt larenlang ging ik met plezier naar dc sportrommelmarkt toe. Ook dit jaar had ik mij er op verheugd. Na een uur wachten kwam ik als een van de eersten in de sporthal. Tot mijn grote verbazing en later verbijstering bleek dat een groot aantal kra men In bezit was genomen door handelaren. Vorig jaar was er al een handelaar, maar nu waren er welgeteld zeven. Niet voor de kramen, maar achter de tafels. Daarnaast waren er nog an dere inkopers, die bij mijn bin nenkomst al met volle dozen en tassen liepen te sjouwen. Ie kunt veel uitzoeken in vijf mi nuten, maar dit leek mij ge woon doorgestoken kaart. Daar naast bleek bijna alles al te zijn doorzocht en uitgezocht. Ik was niet de enige met deze klacht. Ik heb een groot aantal fervente rommelmarktbezoe kers gesproken (geen handela ren. maar verzamelaars) die al lemaal dezelfde klacht hadden. Normaliter was ik wel zo'n tweeënhalf uur bezig, nu was het binnen de drie kwartier be keken. Ik hoop dat de organisatoren de volgende rommelmarkt cq. ver7amelaarsbeurs beter met de inschrijvingen omgaan. Dit was echt een slechte zaak en geen reclame. Kees Uittenhout Moddermanstraat 88 Leiden Huisvuil Op 9 april schrijft u: 'Huisvuil Zuid-Holland gaat mogelijk naar buitenland Dczr onzinni- ge situatie is een gevolg van het feit dat dc provincie Zuid Hol land een enorm tekort heeft aan afvalverwerkingsinstallaties en aan gecontroleerde bergingslo caties. Met een goed beleid zou hierin tijdig zijn voorzien. Als gevolg van een soort struisvo gelpolitiek zijn situaties ont staan waar de kranten bol van stonden en wellicht nog zullen staan. De leidse vuilverbrandingsin stallatie wordt voortijdig geslo ten omdat TNO op een gegeven moment een overmaat aan dioxine meet. dat volgens re cent opgestelde ambtelijke ei sen de toelaatbaarheidsgrens overschrijdt. Deskundigen vra gen zich af of deze eisen nu wel reëel zijn. als men dat in groter (Europees) verband beziet. Het afval wordt vervolgens naar de buren gebracht. Het maakt niet uit wat het kost. de burgers be talen toch wel. Wij kunnen best op een ver antwoorde manier ons vuil ver werken en opslaan en de lasten voor de burgers daarbij binnen verantwoorde grenzen houden. Maar dan moet men niet op een emotionele wijze trachten dit op alle manieren te verhin deren. Als wij groente- fruit- en tuinafval gescheiden verzame len en verwerken kan daar, op verantwoorde wijze op gepre pareerde locaties, compost van worden gemaakt. Dat kan zon der bezwaar worden verwerkt. Deze compost kan zichzelf (deels) terugverdienen. Maar wat gebeurt er? Bewo ners van bepaalde gemeenten komen hun GFT-containers te rugbrengen en klagen dat deze dingen een sta-in de-weg zijn. De proeven met compostvaten komen moeizaam op gang en papier verdwijnt ook in de af valcontainer, meestal omdat de papierbakken te vol zijn. Met het transport naar het buitenland, zoals de Proav ken nelijk voor ogen staat, gaan de vuilophaalprijzen natuurlijk omhoog. Dit is een kostbare noodsprong om de eenvoudige reden dat Zuid-Holland het af val zelf niet kwijt kan. Dit hoeft niet nodig te zijn. als iedereen tenminste wil meewerken; vooral de lokale overheden voor het vinden van rendabele loca ties. Die zijn echter beducht voor de pressie van groeperin- genm, waarvan een aantal niet gehinderd door enige kennis zich opwerpt als milieu-voor vechters. Het wordt tijd dat de over heid. de lokale overheden en de burgers de handen ineen slaan. Ook de media kunnen een handje helpen door positieve berichtgeving en die ben ik in deze krant maar mondjesmaat tegengekomen. A.D. Maier Klaproos 24 Leiden Ingekort door de redactie) Groepswonen Na uw artikel van 9 april jongst leden over het groepswonen ouderen project gelezen te heb ben, wil ik als één van de initia tiefgroep reageren. Naar mijn mening zijn enkele, toch wel belangrijke facetten niet vol doende naar voren gekomen, waardoor eventuele gegadigden geen juist beeld krijgen wat met Groepswonen Ouderen wordt bedoeld. Inhoudelijk betekent het on der andere: meer veiligheid, een zekere mate van geborgenheid, elkaar bijstaan en zo nodig hel pen en de mogelijkheid tot meer sociale contacten. Ver wacht wordt dat men over een grote mate van zelfredzaamheid beschikt. Aan de eventuele aktiviteiten neemt men op vrijwillige basis deel. Ook kunnen duurzaam sa menwonende paren deelnemen en is de huursubsidieregeling van toepassing. Het project wordt gereali seerd door woningbouwvereni ging 'Ons Doel' in samenwer king met de Stichting Welzijn en de "Vereniging Centraal Wo nen Leiden en Omstreken' Namens de initiatiefgroep A.M Verhoeven Bevrijding Elk jaar rond deze tijd is de re gering wel weer zo aardig om in ait geval bij monde van Lubbers aan de orde te stellen. Het ANP zorgt dan voor distributie en de krantenlezers in dit land krijgen dan weer eens onder ogen dat die vijfde mei echt belangrijk is. Onder meer het Leidsch Dag blad van 30 maart jl. be steeddde er aandacht aan. Het kabinet laat dan weten dezelfde mening te zijn toegedaan als in 1990, namelijk dat vijf mei niet langs wettelijke weg tot vrije dag gemaakt moet worden. Het zou namelijk een drastische in greep betekenen op het terrein van de arbeidsvoorwaarden en Lubbers laat dan tegelijkertijd weten een oproep te hebben gedaan aan de sociale partners om onze nationale feestdag in een vrije dag om te zetten. Deze geluiden steken elk jaar de kop op, maar het is volko men vrijblijvend van inhoud dus betekent het dat we nog ja ren door kunnen gaan om echt te sollen met de vijfde mei. die notabene vorig jaar door dezelf de Lubbers als officiële nationa le feestdag is betiteld. In alle omringende landen wordt nooit getomd aan nationale feedstda- gen. Ze zijn er gewoon en ieder een is echt vrij, maar hier mod deren we gewoon door. De win kelsluitingswet wordt er bij ge sleept en die kan namelijk een wijziging ondergaan, maar het gebeurt niet, ook al belooft de regering er een voorstel over in te dienen. We hebben in een zéér recent verleden gemerkt dat dictatuur een deel van het Midden-Oos ten tot een hel heeft gemaakt. In zulke situaties is er dan niet veel voor nodig om aan de Der de Wereldoorlog te beginnen, iets waarvan we dachten - toen de muren tussen oost en west geslecht werden - dat het nooit meer zou gebeuren. Op de toegangskaart voor het komende Bevrijdingsbal, elk jaar in lay-out afgestemd op de periode rond 1945, hebben we dit keer een dame aan het woord die haar bijdrage aflsuit met het volgende: in mijn angstgevoelens zag ik al weer een nieuwe wereldoorlog op me afkomen. Vanaf dat moment wist ik dat dictatuur afschuwe lijk is. Eens te meer met het be sef dat we onze vijfde mei als een hoog goed moeten blijven beschouwen, er zuinig op zijn. Als werkgroep hoeven we hier niets aan toe voegen. H.C. Kwik (secr. werkgroep Bevrijdingsbal) Postbus 1020 S Leiden Om het afvalprobleem in Zuid-Holland op te lossen, moeten rijk, gemeenten en burgers de handen ineenslaan. FOTO LOEK ZUYDERDUIN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22