Leiden Duizenden bezwaren tegen OGB verwacht weru Woede over bouwplan sportveld Burggravenlaan Extra aanslag burger dreigt Werklozen knappen Leiden-Noord op De Vreeze tracht doem te verdrijven f natuurlijk kunststof Ramen* Deuren wesselman Vrijdag 19 april 1991 Kadacör 071-161414 KAKEL BERKHOUT JANET VAN OUK EMJEL FANGMANN ROY KLOPPER ERNA STRAAT6MA GERT VISSER WTM WEGMAN Eindredactie PAUL DÉ TOMBE Vormgeving: PIET KOOREMAN WERKLOZEN GAAN in het kader van de sociale vernieuwing in Leiden- Noord aan de slag om de buurten op te knappen NIEUWSLIJN Bij zijn eerste optre den als wethouder van financiën deed Steven de Vreeze gisteravond zijn uiterste best om een kwieke en frisse indruk te maken. De raadsleden, die hem welwillend tegemoet traden ('met alle be grip voor uw positie'), kregen vaak een vlot 'die toezegging doe ik u nu gewoon' te horen. Vrolijke ideeën en plannetjes borrelden voortdurend op bij de commissievergadering financi ën in een poging na het aftre den van voorganger P. Borde- wijk de doem te verdrijven. Raadsleden worden als het aan De Vreeze ligt van tijd tot tijd tijdens managementslunches bijgepraat, bijvoorbeeld bij een bezoekje van ambtenaren van Binnenlandse Zaken. Misschien dat stukken voortaan kunnen worden afgedrukt op kringloop papier. En straks maar eens 'met zijn allen' praten of De Vreeze wel commissie-voorzit ter moet zijn, 'nu met hem de ramen open moeten'. Het wat opgeschroefde enthou siasme van De Vreeze werd on- Paus Johannes XXIII-school De gemeente wil in het leegkomende gebouw van de Paus Jo hannes XXJII-school de Suze Baartschool en een dependance van het Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsbegeleiding (CBB) huisvesten. Om het pand voor deze beide instellingen voor volwasseneneducatie geschikt te maken, trekt het college een bedrag van maximaal 250.000 gulden uit 'Laken-markt nog duurder' De marktkooplui kunnen bij de Lakenfeesten volgend jaar best nog wat meer betalen dan zij nu doen, vindt PvdA-raadslid A. Boot. Dit jaar betalen de marktkramers 25 gulden extra betalen aan de gemeente I>eiden bij de Lakenfeesten in juli. "Die 25 gul den plus de huur van 50 gulden is samen 75 gulden. Dat is nog een stuk minder dan de normale markttarieven die tussen de 140 en de 380 gulden liggen in de verschillende Nederlandse ge meenten", zei Boot gisteren bij een vergadering van de commis sie financiën. Wethouder S. de Vreeze (financiën) zegde toe de suggestie van Boot mee te nemen voor de volgende Lakenfees ten in Leiden. Aids-voorlichting docenten De basisgezondheidsdienst (BaGD) Zuid-Holland Noord organi seert op donderdag 25 april een videokijkmiddag met als thema aids en seksuele vorming. De bijeenkomst is bestemd voor do centen in het voortgezet onderwijs en wordt tussen een en vijf uur gehouden in het Bonaventuracollege aan de Burggraven - laan. De afgelopen jaren ziin er voor docenten lespakketen en video's ontwikkeld. De lespakketten zijn tijdens de videokijkmiddag ter inzage aanwezig. De video's zijn te leen bij de BaGD. Inlichtin gen bij H. Vermaas tel. 071 -146341 Vanwege forse stijging van belasting 3De gemeente Leiden ver wacht de komende maan den ongeveer 4000 be zwaarschriften van Leidse burgers tegen de aanslag van de onroerend goedbe- lasting, die één dezer da gen in een blauwe envelop op de deurmat valt. "Vorig jaar was betrekkelijk rustig met tussen de 1500 en de 1800 bezwaren. Nu reke nen wij op aantal tussen de 3000 en 5000", zei ambte naar A. Goosen gisteren tij dens een commissie-verga- dering. Om de stroom in te dammen zit er dit jaar voor het eerst in de blauwe envelop een bon, waar mee Leidenaren kunnen ver zoeken om informatie en hun bezwaar kunnen indienen. Daarmee hoopt de gemeente te voorkomen, dat de telefooncen trale van het stadhuis overbelast raakt en de burger nul op rekest krijgt. Een aantal klagers wordt uitgenodigd voor een bijeen komst met wethouder S. de Vreeze (financiën). De reden voor de verwachte toename van bezwaren is de forse stijging van 20 procent van de ogb-belasting voor huis eigenaren en huurders. Welis waar dalen dit jaar de tarieven, maar de Leidse burger moet toch meer gaan betalen. Dat komt doordat de belasting een percentage is van de waarde van de woning en juist de hui zenprijzen zijn de laatste tijd fors gestegen. Als huiseigenaren en huur ders vinden dat de waarde van hun huis te hoog is ingeschat, kunnen zij een nieuwe taxatie laten verrichten. De kans op volledige kwijtschelding is vol gens wethouder De Vreeze mi nimaal geworden door de stren gere regels van het Rijk. De Vreeze beloofde desondanks om in de gemeente-advertentie duidelijker aan te geven, dat burgers kwijtschelding kunnen krijgen. De Vreeze beloofde gisteren bij de commissievergadering fi nanciën om de advertentie, die afgelopen zondag al in Nieuws- week verscheen, ook op andere punten aan te passen. WD- raadslid T. van der Nat noemde de advertentietekst 'mislei dend': "Er staat dat de belas tingverhoging veroorzaakt wordt door de verhogingen van het Rijk en waardestijgingen van het onroerend goed. Wat ontbreekt is echter, dat de ge meente ook 1,7 miljoen gulden nodig heeft voor nieuw beleid". Omwonenden van de Burggravenlaan willen ten strijde trekken te gen de bebouwing van het veldje achter het Bonaventure-college. Ze voelen zich in de kou gezet door de gemeente. I^den van de projectgroep, die met de gemeente over de plannen praat, en een groot aantal buurtbewoners liepen gisteravond ziedend weg uit een informatie-avond in het stadhuis. Aanleiding tot de onrust is de procedure die de gemeente volgt bij de plannenmakerij voor het veld. IX' gemeente wil er graag drie woningblokken realiseren. Hierin komen circa 25 duurdere vrije sector appartementen die ongeveer 350.000 gulden moeten kosten. Probleem is dat de nieuwbouw een flink deel van het sportveld op slokt. IX* omwonenden zion daarom weinig in de plannen. Architect I. Verkoren, die zelf in de buurt woont, ontwikkelde een alternatief bouwplan. Dit voorziet in één huizenblok, dat eveneens plaats biedt aan zo'n 25 woningen. Verschil is dat het veldje in zijn plan nen veel groter blijft. De gemeente voelde niets voor het plan. maar beloofde wel te onderzoeken of het mogelijk is slechts twee woningblokken neer te zetten. De directie ruimtelijke ordening en stadsbeheer zegde toe hierover nog contact op te nemen met de projectgroep. Die hoorde echter niets meer. totdat een uitnodiging in de bus informatie-avond voor de buurt over het bouwplan. Onzinnig Meteen na aanvang legde Verkoren een bom onder de bijeenkomst door op te merken dat de vergadering 'onzinnig' was. "We bespre ken hier dezelfde dingen als op 15 januari. Ik wil alleen weten of die twee woonblokken rijn geaccepteerd". Woordvoerster van de ge meente G. Schramm verklaarde vervolgens dat de gemeente ervan had afgezien. Daarop ontstak een aantal aanwezigen in woede. Ze verweten de gemeente de afspraken niet na te komen en stapten op. Op de gang werd driftig nagepraat. Velen voelen ervoor vanaf nu iedere bebouwing van het veld zonder meer af te wijzen. "We hebben ons door de gemeente voor het karretje laten spannen", al dus zegsman D. Koopman. Hij weet nog niet welke weg de buurt gaat bewandelen op weg naar de aanstaande commissievergadering waar een definitief be sluit valt over de bebouwing. De buurt heeft twee mogelijkheden. Hetzij trachten het alternatieve bouwplan van Verkoren door te drukken, of dwars gaan liggen tegen welke bebouwing dan ook. compleet met bezwaarschriften en procedures tot aan de kroon. net ueiase zangkoor 'Morschwljk' was een van de zestien koren uit Leiden en omgeving die gisteren ter gele- genheid van de korenzangdag voor ouderen optraden in de Stadsgehoorzaal. Dit jaarlijks terugkerende eve nement, dat wordt georganiseerd door de Ouderen Activiteiten Commissie, werd voor de vijftiende keer ge houden. Alle muziekgenres, van operette tot Beethoven, werden uitgevoerd. Een samenzang van bekende Hollandse liedjes vormde een hoogtepunt Gemeente kan beloften niet waarmaken LEIDEN KB De maximum-grens van de las tenverzwaring voor inwoners van Leiden dreigt te worden op gerekt. Daardoor wordt een ex tra belastingverhoging mogelijk. Vorig jaar besloot de Leidse ge meenteraad dat de lasten in drie jaar niet meer mogen stij gen dan met vijf miljoen gul den, maar collegepartij het CDA vraagt zich inmiddels openlijk af of er niet toch ruimte is voor een lastenverzwaring. Ambte naren betwijfelen bovendien of een beperking tot vijf miljoen wel mogelijk is. nu er een mil joenen-bezuiniging voor de deur staat. De kersverse PvdA-wethouder S. de Vreeze (financiën), die als raadslid het voortouw heeft ge nomen voor het afgesproken plafond, zei gisteravond nog eens nadrukkelijk: "Die vijf mil joen geldt voor de totale lasten stijging in Leiden, niet alleen voor de og-belasting. De reini gingsrechten moeten wat mij betreft op den duur zelfs om laag". Die belasting is vorig jaar enorm gestegen door het slui ten van de vuilverbranding. De Vreeze erkende echter dat de hele lastendiscussie voort komt uit de stijging van de ogb en dat was dan ook gisteravond de bron van verwarring bij de commissie financiën. CDA- raadslid P. Kluck nam daarbij zijn kans waar om het maxi mum op de helling te zetten. "Volgens mij geldt die vijf mil joen alleen voor de onroerend- goedbelasting. De reinigings rechten vallen daarbuiten en zijn wat mij betreft autonoom". Met andere woorden: die zou den best kunnen stijgen. Kerst Ook wat PvdA-raadslid A. Boot betreft vallen de reinigigings- rechten buiten het kader, al 'geldt het maximum voor meer lasten dan alleen de ogb'. Raadslid T. van der Nat, van de oppositiepartij WD, was het daarmee pertinent oneens: "Het zou volstrekt onlogisch zijn eerst een maximum vast te leggen en vervolgens alsnog op een andere manier de lasten te De bezuinigingen leggen bo vendien een zware claim op de lastendiscussie. Voorlopig is het te bezuinigen bedrag geraamd op 5,6 miljoen gulden, maar De Vreeze vreest dat het bedrag ho ger uitvalt en hoopt binnen en kele weken duidelijkheid te hebben. Interim-manager |a- mieson zei gisteravond dan ook: "Ik heb wat kanttekeningen bij het maximum van vijf miljoen, omdat ik het 'wat' en 'hoe' nog niet weet". PvdA en D66 meenden giste ren dat de gemeente nog wel wat geld extra kan binnenhalen door de ogb volgend jaar al te innen in januari in plaats van in april. D66-raadslid P. Langen- berg zei: "Dat scheelt 1.2 mil joen gulden aan rente". De Vreeze voelde er niet veel voor om de burgers na de kerst te overvallen met een aanslag en Jamieson zag juridische bezwa ren, omdat dan twee maal in twaalf maanden moet worden i geïnd. Bijzondere plantenmarkt in de Hortus In en rond de Orangerie van de Hortus wordt zaterdag 27 april een markt gehouden van bij zondere plantensoorten. De markt wordt gehouden in het kader van het koperen jubileum van de Vereniging Vrienden van de Leidse Hortus'. Deze vereniging werd in 1978 opge richt om de Hortus enerzijds te beschermen tegen eventuele bouwplannen en anderzijds de belangen van de bezoekers te behartigen. De vereniging on dersteunt de hortus ook in fi- n.mi led op/u bt Op de markt staat onder meer de vereniging 'Camivora' met insektenvangende planten. Ver der zijn er exposities van droog- boeketten, kruidenkransen, zij- debloemen, zomerbollen, vaste planten, heesters, bomen, krui den, groentegewassen, rots- planten en zaden Ook de 'Kleinste poffertjes tent van Ne derland' neeft op de markt een plaats gekregen. Voor de 1500 leden van de vereniging is er een speciaal le zingenprogramma op de jubile umdag. Vanwege het jubileum is de toegang van de Hortus op 27 april voor iedereen gratis. De plantenmarkt wordt gehouden van 12 uur tot 4 uur 's middags. Protest tegen sluiting museum De Vereniging van hoogleraren en lectoren aan de Leidse uni versiteit is een handtekeningen actie begonnen tegen de op handen zijnde sluiting van het museum voor geologie en mi neralogie. Op een bijeenkomst werden gisteravond zestig handtekeningen opgehaald. "Wij vinden net doodzonde dat de collecties de komende jaren niet voor bezoekers toegankelijk zijn. Ook het verdwijnen van de aktiviteiten voor kinderen be treuren wij. De argumenten voor sluiting overtuigen ons niet", aldus ae voorzitter van de vereniging, hoogleraar biologie K. Bakker. Vanaf 28 april worden in het museum aan de Hooglandse Kerkgracht geen tentoonstellin gen, cursussen en andere aktivi teiten meer georganiseerd. Het museum moet vanaf 1995 op gaan in de Nationaal Natuur historische Presentatie rond het Pesthuis. De omgevingsvaklieden zullen zich in Leiden-Noord niet alleen op 'typische groen-werkzaamheden' storten, maar ook op het herstel van bescha digde speelattributen. foto hielco kuipers Onderdeel 'sociale vernieuwingdeelnemers uit Banenpool Met geld uit de pot voor sociale vernieuwing worden in Leiden- Noord tien langdurig werklozen ingezet om de buurt op te knappen. Deze zogeheten om gevingsvaklieden' beginnen vol gende week met hun werk. Deze week zijn de arbeids contracten afgerond van de om- gevingsvaklicden, die in twee teams gaan werken. Vijf gaan aan de slag in Groenoord en een deel van het Noorderkwar tier. het andere quintet wordt ingezet in het overige deel van het Noorderkwartier en De Kooi. In Pancras-Oost en de Slaaghwijk zijn al omgevings vaklieden aangesteld. Ze hou den zich met name bezig met kleiner onderhoudswerk, als bij voorbeeld verwijderen van vuil. vastleggen van loszittende stoeptegels, en herstel van speelattributen. De achterliggende gedachte is dat de deelnemers door voort durend overleg met bewoners, buurtvertegenwoordigingen (opdrat htgsvera) en gemeente lijke begeleiders (bazen) wor den klaargestomd voor een 'ge wone' baan. IX>or het succes van de vakploegen in de andere wijken, is besloten ook Leiden- Noord, de derde sociale ver- nieuwingswijk, uit te rusten met twee ploegen. Ze gaan werken vanuit een gebouw aan de Pie- ter Bothstraat bij het Noorder park. Groen-werk De tien deelnemers zijn gese lecteerd uit de Banenpool, waar mensen worden ingeschreven die al meer dan drie jaar zonder werk zitten. Voorwaarde is dat ze wonen in een van de sociale vemieuwingswijken. Allen heb ben een contract voor onbe paalde tijd bij de Banenpool, de gemeente huurt ze voor een jaar in als omgevingsvakman. De ploegen in Noord worden begeleid door de directie civiele werken en de directie reiniging, havens en warenmarkten. Ge meente-woordvoerder J. Groot (civiele werken) hoopt dat de deelnemers daarmee wat min der zijn gericht op typische 'groen-werkzaamheden' als on derhoud van parken en dergelij ke. Groot weet zo een, twee, drie nog niet welke projecten de tien nieuwe vaklieden als eerste aanpakken. "Omdat pas zeer kort duidelijkheid bestaat over de samenstelling van de ploe gen zijn we nu als een gek door de buurten aan het crossen om plekken aan te wijzen waar on derhoud noodzakelijk is". Bin nenkort wordt een nummer be kend gemaakt dat buurtbewo ners kunnen bellen als ze willen dat een van beide ploegen iets aanpakt. De gemeente heeft dit jaar een bedrag van 230.000 gulden beschikbaar gesteld voor de omgevingsvakiieden in de hele stad. Het is volgens Groot moei lijk aan te geven hoe veel Lei den-Noord hiervan opslokt. "Er wordt nogal eens onderling met materiaal geschoven tussen de verschillende groepen". Behalve dit bedrag is er middels de soci ale vemieuwingspost 'buurton- derhoud' extra geld beschik baar. Kwiek optreden nieuwe wethouder Steven De Vreeze dersteund met een lijstje voor nemens voor de komende maanden. Van zijn ambtenaren had hij zich eigenlijk moeten inhouden, maar De Vreeze kon toch niet laten te zeggen dat er 'een totaal andere manier van besturen en organsatie moet komen'. Zijn interim-manager jamieson, die de actie-nota toe lichtte, mocht zelfs spreken van een 'reorganisatie'. Het actieplan is overigens dui delijk geïnspireerd op het zwaar bekritiseerde rapport van de commissie voor de rekeningen, dat Bordewijk onlangs de kop kostte. Zo staat erin opgenomen dat de accountansrapporten waarvan één nogal alarmerend was voortaan regelmatig worden besproken. Hetzelfde geldt voor de kwartaalrapporten en jaarverslagen van de directie civiele werken. Het voorlopige programma voorziet ook in een aantal be zoekjes van de commissie-leden aan banken om te onderhande len over het beperken van ren te-kosten: het zogeheten treasu ry management. De Gemeente lijke Kredietbank gaat in de toe komst misschien de ambtelijke betalingen verrichten, waardoor de gemeente geen administra tiekosten hoeft te dokken aan derden. LEIDEN KAREI BERKHOUT

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20