Over leven Mooi einde voor het plastic bekertje Milieu-boek van Lucas Reijnders F - - Hoogovens wil uit verdachtenbankje Vrijdag 19 april 1991 r. 023-150272 THEO VAN DER KAAU RICHARD MOOYMAN LEON KLEIN SCHIPHORST Vom^tvlng' RUUD BLOKHUIZEN VOOR DE VERWENSTE plastic koffiebeker bestaat er een zinvolle eindbestem ming in een Duitse steenfa briek. GOED DAT de merel vel over been is, zo maakt Piet van Zalinge duidelijk in zijn natuumjbriek NIEUWSLIJN De es van Sparenwou boom door nazaten v Jaren geleden stond tussen Spaamdam en Halfweg de Es van Sparenwou. Een reus achtige boom, die uiteindelijk door ouder dom aan zijn eind is gekomen. Allerlei historische groepen drongen aan op het planten van een nieuwe es. Op de plaats van de boom hebben Spaamwou- der Geuzen in de tachtigjarige oorlog een strijd tegen de Spanjaarden gewonnen. Ter herdenking van dal feit was de de Geuzenhoofd man jaar op jaar van een roodwitblauwe markering voorzien. Ook was er de legen de dat uit de boom kindertjes zouden ko men. In 1972 besloot het Hoogheemraadschap van Rijnland de historische boom te her planten. Men maakte alleen de fout een esdoorn neer te zetten. En die ging al snel dood door de harde wind. Een iep, het volgende jaar, was de opvolger en ook die legde het loodje. Dit jaar besloot het recreatieschap Spaarnwoude een nieuwe poging te wagen. Wat blijkt nu: ook het recreatieschap plantte geen es terug, maar een iep! Weer fout dus, maar volgens het schap zal nog voor het echte groeiseizoen de iep door een es worden ver vangen. We zijn benieuwd! Pas op voor nachtvorst (1) Het plotseling uitbundige voorjaar heeft de meeste fruitbomen, vooral pruimen en kersen maar ook al de eerste appels en peren, in bloei gebracht. Dat betekent het begin van de bevruchting. Daarbij zijn bijen en andere insecten van groot belang. Die zor gen voor de zogenoemde kruisbestuiving. De nachtvorst die de komende dagen wordt verwacht kan de prille vruchtzetting echter teniet doen en ook de pas uitgeko men bloemen kunnen makkelijk bevriezen. Pas op voor nachtvorst (2) Bij een heldere nacht kan op enkele meters boven de grond de temperatuur tot onder het vriespunt dalen. Fruittelers gaan dan besp. eien. Een fijne regen van water wordt dan over de bloe sem gespoten. Het is merkwaardig maar het dunne ijslaagje dat op de bloesem ontstaat zorgt dan voor bescherming. Installeer daarom uw tuinslang, zet hem op de fijnste straal en hou de temperatuur in de gaten. Bedenk daarbij dat de koudste periode van de nacht na drie uur is. In de regel heeft het dus weinig zin om vroeg in de avond met sproeien te beginnen. Dioxine-uitstoot gehalveerd De uitsloot van dioxine door ovens voor vuilverbranding is het afgelopen jaar gehalveerd ten opzichte van 1989. Door het slui ten van vier van deze installaties in Zaanstad, Alkmaar, Leiden en Leeuwarden en het verbeteren van de rookgasreiniging bij de resterende ovens is de totale uitstoot met de helft verminderd. Dit staat in een rapport van minister Alders aan de Tweede Ka mer. Naast vuilverbranding veroorzaken de volgende activiteiten uitstoot van dioxine: het verbranden van kabels, afvalolie, che misch afval, kolen, hout, zuiveringsslib en bedrijfsafval. Boven dien zijn het gebruik van bestrijdingsmiddelen, het verkeer en het roken bronnen van dioxine. Teylers nomineert winnaars HAARLEM WOUTER TER HAAR Het Teyler Initiatief, een van de activiteiten van* Teylers Muse um in Haarlem, heeft de nomi naties bekend gemaakt voor een prijsvraag op het gebied van milieutecnnologische ken nisoverdracht. Op de nominatie staan onder andere de Stichting Werkgroep Behoud Tropisch Regenwoud en de Vereniging Milieudefensie Milieutelefoon. De prijzen worden 30 mei uit gereikt. De prijsvraag is uitgeschreven voor instanties en of personen die zich op bijzondere wijze hebben onderscheiden op het gebied van milieutechnologi- sche kennisoverdracht. De win naars krijgen een geldbedrag Fabrikant vult gaatjes in bouwstenen met gebruikt kunststof De plastic koffiebeker heeft toekomst, als we het ding tenminste niet achteloos in de prullebak werpen. De schrikbarend lange sliert bekers die dagelijks na eenma lig gebruik ontstaat, kan een mooi einde krijgen, onder meer in een Duitse steenbakkerij. mige klanten kartonnen be- kers," zegt directeur J.G.M. Ri- De Haarlemse horecaleveran- eu, „Die kan ik wel leveren, cier Rieu verkoopt per jaar één maar het fabricageproces daar driekwart miljoen plastic bekers van blijkt juist erg schadelijk aan 600 klanten en vraagt ze voor het milieu. Een betere op- vervolgens weer terug. „Met het lossing komt van de Firma Zo- oog op het milieu wilden som- diac in Zeist, die de vuile bekers HAARLEM TvdK terugneemt, waarna het plastic opnieuw gebruikt wordt." Zodiac introduceerde de Re- cup-bak met ruimte voor 3000 bekertjes. Bedrijven, instellin gen ol sportclubs met automa ten voor kofFie en thee kunnen deze plastic kist naast de auto maat zetten, waar de vuile be kers in zes gaten kunnen ver dwijnen. Met de bodem naar beneden graag, zodat de bekers zichzelf tot een lange kolom sta pelen. In het midden biedt de doos zelfs ruimte voor restjes koffie en thee plus de plastic roerstaafjes. Eenmaal vol is het een kwes tie van de gestapelde bekers overhevelen in een bijgeleverde zak, waarna de reis richting Zeist gaat. Zodiac stuurt de be kers door naar de firma Sima in Tilburg, gespecialiseerd in her gebruik van kunststoffen. Sima wast de bekers af en smelt ze daarna samen met an der afvaiplastic om tot de kunst stof polystyreen. Afnemers zijn er genoeg voor dit plastic, zelfs - f::> - - van 15.000 gulden. De Stichting Werkgroep Be houd Tropisch Regenwoud uit Amsterdam is genomineerd vanwege de uitgave 'Bouwen zonder tropisch hardhout'. De Milieutelefoon komt voor een prijs in aanmerking omdat een breed publiek om informatie kan vragen. Die overweging heeft de jury ook mee laten spe len bij de nominatie van de Landelijke Mileu-Databank. An dere genomineerden zijn het Project Industriële Successen met Afvalpreventie en het Ne derlands Agrarisch Jongeren Kontakt. Eervolle vermeldingen krijgen de Boxtelse kunstschil der Joris Michielsen en de Ver eniging ter ondersteuning van Crear uit Stolwijk. Bollenvelden zijn niet om aan te zien. zo lang er nog geen bloemen bloeien. Te ler Van der Burg In de Schermer maakt het nog bonter door zijn velden tulpenbollen af te dekken met gi gantische lappen plastic. Hij doet dat om de bollen sneller te laten groeien, waardoor hii ze eer der van het land kan halen Het plastic gaat er nu snel af, zo dat er. hoewel kortere tijd dan anders, nog valt te genieten van de kleurrijke bollen velden. •EOTOWICK NAT7UL NATUURLIJK Piet van Zalinge verbaast zich over alledaagse dingen in de natuur De tekening it van Piert Hayman Het is tegen elke natuurwet in ik weet het heel goeden toch heb ik tot en met een week na lentedag onze gevederde vrienden rijkelijk elke dag aan verantwoord voedsel gehol pen. Mezen, merels en mussen verdeelden het gebodene naar de ordening van de na tuur, op een manier waarvan wij niets be grijpen. Tot slot komen twee Turkse tortels de tafel afruimen. In elk geval, een deel van de „overleving" was voor een deel van het vriendelijk en trouwhartig volkje weer een dag veilig gesteld. Hun overleving besliste mee over „leven" van mijn levensgezellin, gebonden als zij is aan kijken naar en ge nieten van natuurleven vanuit haar rust stoel. Dieren wennen aan mensen, sneller dan wij denken. Mees en vink hangen aan de vet bol. de mus probeert op het net te staan, maar dat gaat niet. Honger is een scherp zwaard, na ettelijke pogingen slagen enkele mussen ook, met glans, voor het examen hangt echniek. Waarom merels als gezagsdragers optreden is ons niet duidelijk. Waar de merel verschijnt, daar doen mees en vink, en zelfs de mus, enkele passen te rug. Nog sterker, eerst man-merel, dan VIOIIW merel. Gedragsstudie over dieren stelt ons voor. veel vragen. Wel weten we dat de merel, eertijds een schuwe bosbewoner, via par ken en tuinen, tot bij het huis van de mens gekomen is. C. Buddingh, de schrijver en dichter die in 1976 de Jan Campert-prijs kreeg en twee jaar later ereburger van de stad Dordrecht werd, heeft in zijn bundel „Het houdt op met zachtjes regenen" (uit gave van De Bezige Bij, 1976) een „Ode aan de merel" gemaakt. Het is een uiting, zó treffend, zo milieubewust, dat ik ze hier in haar geheel citeer. 'Ode aan de merel', door C. Buddingh In mijn jonge jaren u>as je een „rara avis dat wil zeggen men zag ie weinig, misschien dat je meer huisde in al dat vanzelfsprekend groen waarin stadjes en dorpen maar stip- pen waren, enkel bij regenweer strooide je soms uit de top van een iep of de rand van een villagoot je fonkelende kraaltjes geluid over klinkers en kolengruis neer „Hoor je de merel?" zeiden we tegen elkaar, zoals uv naar huiten stormden wanneer er een vliegtuig boten de stad kwam„Kijk. kijk, daar gaat het'". En jouw fluiten had zo iets feestelijks, aks het bruisen van de gazeuse in een kogel fles je, maar ook iets heel triests en melancholieks ais een zondagmiddag wanneer het voetballen afgelast u<as. Nu. een halve eeuw later, hebben snelwegen fabriekscomplexen, woonwijk na woonwijk na woonwijk in al dat groen huisgehouden, ais eertijds de Inquisitie in Mexico, maar jij hebt. merkwaardig genoeg niet de wijk gr nomen, maar juist bij de mem je toevlucht gezocht jij schijnt te floreren bij staal en be ton, uitlaatgassen en insecticiden Ik kom je wel honderd keer per week tegen van de meest onverwachte kant. Zó Ieven oen mbMnMi ta Duitsland bouwstenen met gaatjes om ze zo licht mogelijk te maken. Hoe krijgt die fabnkant nu die gaatjes in de stenen? Hij stopt plastic bolletjes in de klei. die bij het bakken vervliegen en toch een mooi gaatje achterla ten Eerst gebruikte de steen bakker daar nieuw plastic voor, nu stopt hij de stenen vol met bolletjes gebruikte koffiebekers. Een positief verhaal, dat ech ter de zorg over de kilometer slange nj koffiebekers van elke nieuwe werkdag niet weg neemt. Lang niet elk bedriil of instelling is geïnteresseerd in een verantwoord einde voor de plastic beker, terwijl de recy cling-industrie ze nog in grote aantallen kan gebruiken Rieu: „Ik heb al mijn klanten laten weten Recup-bakken voor hergebruik te kunnen leveren. Helaas wordt er nog te weinig positief op gereageerd U MUI PEN RIEN POLDERMAN Hoogovens heeft de laatste tijd weer een aantal malen in de verdachtenbank moeten plaats nemen wegens lozingen van kwalijke stoffen. De directie is niet gelukkig met dit imago van smeerpijperij. In zijn toelichting bij int jMTvwriM own Ittö heeft Hoogovensdirecteur ir. O.HA van Royen vorige weck teruggemept naar degenen, die aan deze beeldvorming hebben bijgedragen. „Bij de zware procesindustrie kan wel eens wat misgaan: in stallaties plaatsen ons. evenals IIM Ml n wel MM VOOI VMM singen. Vooral als een verras sing een milieu-effect heeft is dat extra betreurenswaardig, maar zo n situatie geheel uit te sluiten is niet mogelijk". Uil ei gen metingen, aldus Van Royen. was gebleken dat er bij de hoog ovens 6 en 7 ook na de gasreini- ging stoflozingen hadden plaatsgevonden Hoogovens nad dat probleem zelf aan de overheid gemeld Toch was het beeld opgeroepen dat de offi ciële instanties dat hadden ont data m ÊÊtsgj I Mn I ImU) past ook de uitdrukking van ille gale lozing, waarop ook de in grijpende door de overheid ge vaagde maatregelen en de daar bij behorende dwangsom zijn gebaseerd Van Roven wees het verwijt, dat Hoogovens zich schuldig had gemaakt aan 'ille gale lozingen'. met nadruk van de hand. In zijn toelichting presenteer de Van Roven Hoogovens ver volgens als een milieubewust bedrijf dat op allerlei fronten bezig was oplossingen te vinden voor milieuproblemen Niet al leen werd bij het metaak onccm jaarlijks 175 miljoen gulden uit gegeven aan milieumaatregelen (per ton het hoogste niveau ter wereld), ook was Hoogovens ai lief in de bevordering van bet hergebruik van de eigen pro ducten zoals blikjes De Stichting Verpakking en MBk ii laad wm pin maaki voor de apanc inzameling van verpakkingen door de Overheid (met uitzondenng van gla* en papier) De industrie, dus ook Hoogovens, zou dan uit dat mengsel onder meer blik en aluminium terugwinnen voor hergebruik. Volgens Van Roven zouden overheid en bedripM ven daarover binnenkort een overeenkomst sluiten in bosjes, in struiken, op televisieantenncs. in tuintjes, waar ik soms bijna op je trap o. natuurlijk schiet je toch op het allerlaatst Weg. maar soms denk ik nog eventjes en je nestelt (hii wijze van spreken dan) m mijn haar' En hoe mort het dan. vriend ik be doei je bent altijd heel welkom natuurlijk, maar toch niet op de badkamer kraan7 En daar komt de aap dan weer levensgroot uit de mouw we noemen je vriend, zolang jij je op een afstandje houdt o, er is best een plekje voor je, maar dan in ons hart. niet aan onze tafel nee, stel je voor mis schien kak je wel in de soep heus, laten we eerlijk blijven uij zijn de vorsten en jij wordt getolereerd om je trillers, maar daar hlijfi het dan ook bij De mens is. helaas, niet romantisch ook al zong jij nog tien keer zo fraai als je doet, als je vier of vijfmaal zot vel vlees aan je lijfhatl. was je waarschijnlijk al lang uitgestonvn, of werd je bij miljoenen vetgemest op een merelfarm zo zie je maar uver een zanger paar kruimeltjes overschieten. lentedag is geweest, in de ochtends* hemer gaat het fluisterliedje van de merel over me lodleuze, parelende trillers de „overleving" kan beginnen Als het daglicht wrgtrekt. meldt de langzame, zachtere avondzang dal de dag goed was. De merel weet niet hoe zijn danklied ook ovct „leven" van een mens neerdaalt. halspelen, paardrijden en film kijkrn verlaten we al ren beetje het Staphorst van bet milieu om Ml MÉM hm m MB motorrijden en opgrvoerd brommen de werrkl van bet kwaad tc betreden, waarin wa terskiën, speedboatvaren. auto crossen en vliegreizen tot de grootste persoonlijke milieu overtredingen behoren Het pocketboekje van Rdjn ders leest zich oen beetje akêrti katrchismu* Er wordt ve*4 Ver kondigd maar niet alles vwordi even duidelijk en voor iedereen bcgnjjietijk verklaard Dat uit éën boom slecht* 750 wrgwer pluirrs gemaakt kunnen wor den is makkelijk aan te nemen en dat het 500 jaar duurt voor MII hém li verleerd in het milieu gaat er bij ons ook wel In Maar soms raken we bet spoor bijsirr Wc moeten een limona defies kopen met een prolv jxoneen schroefdop en oc g« malen koffie mort in een met kooklHixydc gevulde plastic zak verpakt zijn. Die zak mag du» met van pvc zijn. Welke conso ment weet dat verschil? We mogen geen sixperks gr bmiken. Dat zijn de zes aaneen gesmolten j>Ustk ringen waar in even zoveH blikjes bier of frisdrank hangrn Wat grbcuri er immers met die ringro' Die komen in bet water te recht en belanden in de jnaktijk niet zridrn om de nek van dut kende WBtervugcis (strme en meeuwen) c4 om de nek van waterznogdierrn zoals jonge zrefionden of otters lldp het milieu' door luctt RHJndrrs, ultgrvrrl) Van (kto nep bv, Amsterdam, f 9,90. MEDE WERKER Even leek het erop dat boek jes met tips voor een milieu vriendelijk leven voornamelijk- uit het buitenland kwamen (ie lukkig heeft onze eigen milieu- goeroe. hoogleraar I ucas Reijn ders, nu ook een boekje ge schreven met honderden tijis om al milieu sparend door hel leven te gaan Reijnders gebruikt in zijn pocket Help het milieu' veel voorbeelden oni aan te geven MMBoai bBBMldi prodaom niet goed zijn voor het milieu Plastic zakken bijvoorbeeld. De sterfte onder jonge ooievaars In Duitsland blijkt ongekend hoog. omdat vader en moedrr ooie vaar plastic zakken grbruikrn om nesten te bouwen Dat to niet zo verstandig van die ouwe ooievaars Het water blijft in de nesten staan, de jonkie* worden niet droog, raken onderkoeld en sterven voortijdig. Zo loopt Reijnders In tien hoofdstukken door ons d«KT lijk» leven met bo<xlschappen, eten en drinken. kJeding en schoeisel, wassen en jxietsen. schrijven, ons tuintje voor en achter, onze kat en hond (niet goed voor hel milieu), de grote schoonmaak, energie, ons huis zelf en tenslotte onze vrije tijd Met dit laatstr hoofdstuk blijkt heel duidelijk, dat Reijn ders het wel goed met ons voor heeft, maar weinig vrolijks heeft te bieden Het milieuvriende lijkst gedragen we ons in onze vrije tijd. als wr thuis btijwn om oneindige reeksen puzzrfs op te lossen of te gan/rbordrn Met zeilen, surfen, televisie kijken.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13