Toerisme 'Zomerreizen niet goedkoper' Zandkasteel in Scheveningen ANWB-gidsen te kust en te keur *1M Redarte 023-150268 Redact»® ROfi VAN DEN DOBBELSTEEN L11 N7 Y9H9 NIET GOEDKOPER Woordvoerder Focko Dorhout Mees van Holland In ternational ..Benchten als zouden we straks gaan stunten, zijn nogal voor- bang REISBERICHTEN FIETSEN EN SLAPEN Onder de titel Bike en Bed heeft de Fietsersbond enfb een gidsje uitgegeven met daarin ruim vijfhonderd goedkope ovemachtings-adressen voor fiet sers. De adressen (campings, pensionnetjes en dergelijke) zijn geselecteerd op klein schaligheid en fietsvriendelijkheid. Het boekje is te bestellen door 10 gulden over te maken op girorekening 30255 van de Fiel- serbond enfb in Woerden onder vermelding van Bike en Bed. SENIOREN OP REIS Zojuist verscheen het reisprogramma 1991 van Senior Vakantie Plan. Deze Stichting organiseert al vanaf 1968 speciale reizen voor ouderen. Onder leiding van vrijwilligers (bij wie minstens één verpleegkundige) wordt in kleine groe pen van ten hoogste 25 30 deelnemers bij voorbeeld een pinksterweek doorgebracht in Zuid-Limburg maar kan er ook naar de midzomernacht in Noorwegen of Bretagne worden gereisd. Speciale aandacht wordt er besteed aan themareizen (muziek, tuinen, natuur, tekenen, schilderen enzovoort). Na dere inlichtingen: Stichting Senior Vakantie Plan. telefoon 0 21 59 - 3 30 17. OP ZOEK NAAR CULTUUR Van UcceBO, een Groningse touroperator die gespeciali seerd is in de snel aan populariteit winnen de cultuurreizen, kwam zojuist het progra- ma 1991 uit. Veel muziekreizen naar het Oostenrijk van Mozart natuurlijk, maar ook een trip naar Castilië, het hart van Spanje met schitterende steden als Madrid. Toledo en Segovia. Uiteraard wordt in Madrid het Prado bezocht. Ook organiseert Uccello een reis naar Venetië (met de Venetiaanse schil derkunst als middelpunt), een operatour naar Noord-Italië en een 13-daagse mu- ziektrip naar Graz, Venetië en Ravenna. Na dere inlichtingen: Uccello Cultuur Reizen. Postbus 68, 9363 ZH Marum,. telefoon 0 59 44 - 32 22/ 14 82. GIDS LOGIS DE FRANCE Zojuist verscheen de gids Logis de France met daarin een lijst van ruim 4.000 goede Franse hotels, die zich hebben verenigd in de organisatie met dezelfde naam. Logis de France voert het bekende schoorsteentje als embleem en geeft de gids, die in bijna elke boekhandel te koop is, uit tegen een prijs van fl. 9,90. ANWB-WATERLIJN Vanaf 1 april is de ANWB-waterlijn weer in bedrijf. Op num mer 06 - 91 09 10 20 is voor 50 cent per mi nuut informatie verkrijgbaar over strem mingen en doorvaartbeperkingen op door gaande vaarroutes. Bovendien verstrekt de waterlijn inlichtingen over de te verwachten drukte op vaarwegen en de wachttijden bij belangrijke sluizen. PRET VOOR EEN PRIJS Parkland Brabant verkoopt voor komend seizoen tot aan 1 juli een passepartout dat recht tot toegang geeft voor de vier grote attractieparken in het ge bied: De Efteling, Het Land van Ooit, Safari park Beekse Bergen en het Autotron. Het gezamenlijk entreebewijs biedt de toerist de kans de vier parken te bezoeken tegen een sterk gereduceerd tarief (normaal D. 110,-- tegen nu fl. 57,50). Ook kan met het paase- partout gratis gebruik worden gemaakt van de bus die tussen tussen de parken en het ovemacthingsadres rijdt. Informatie: Park- land Brabant, Postbus 3259, 5003 DG Til burg, telefoon 0 13 - 36 15 15. MOOIE TUINEN Reizen naar mooie tuinen. NZH-Travel organiseert er de komende maanden een aantal. Twee naar Zuid-Ne derland en België en twee naar het noorden en oosten van ons land. Op de eerste be stemming worden onder andere een krui dentuin in Vught aangedaan, tuinen in Zee land en Limburg en een door Elisabeth de Lesterieux aangelegde Engelse landschaps tuin. Op de tweede reis staan de Rhulenhof en de tuin van mevrouw Nietzman in Zwol le centraal. Maar ook wordt een bezoek ge bracht aan een rozenkwekerij in Bussum. Dereisdata zijn 12-16 juni en 11-14 sep tember (zuiden) en 19-22 juni en 21-24 au gustus (oosten en noorden). Prijs: fl. 845,-- per persoon. Informatie: NZH-Travel, tele foon 023 - 15 26 52. KAMERS IN NEW YORK Uitstekend alter natief voor reizigers die moeite hebben met het vinden van een behoorlijke hotelkamer in down town New York: Interhome ver huurt comfortabele 3-kamerappartementen in Manhattan voor concurrerende prijzen. Hetzelfde geldt voor steden als San Francis co (Califomië) en Orlando (Florida). De brochure waarin alle aanbiedingen staan beschreven, is te krijgen bij Interhome. Bouwerij 50,1185 XX Amstelveen, telefoon 020 - 643 61 41. FRANS EN VRIJ Onder supervisie van het Franse Verkeersbureau in Amsterdam is kort geleden onder de naam Frans en Vrij een reeks publikaties over toeristisch Frank rijk verschenen. Daarbij 3 boeken over min of meer onbekende streken als Ain (tussen Lyon en Grenoble), de westelijke Loi- restreek en Champagne/Ardennen. De gid sen. met daarin onder meer uitvoerige en nauwkeurig beschreven rondreizen van 6 dagen, kosten fl. 12,50 per exemplaar en zijn verkrijgbaar bij de boekhandel. Grote toeristische belangstelling voor Portugal Het feit dat een flink aantal Turkse en Tunesische hotelhouders heeft aange kondigd door te gaan met het verstrekken van forse kortingen op logiesprij zen is voor de Nederlandse reisorganisaties geen reden met goedkope reizen op de markt te komen. Ook de omstandigheid dat Tunis Air vlieg- tuigstoelen op lijndiensten verkoopt tegen charterprijzen en de luchthavenbelasting op Turkse luchthavens met de helft is ver laagd, heeft de reiswereld er nog niet toe kunnen brengen te gaan stunten met lagere prijzen voor vliegreizen naar het zuidelijk gedeelte van het Middellandse Zeegebied. Dat althans verklaarden deze week de twee marktleiders. Holland International en Arke Reizen. Woordvoerder Focko Dorhout Mees van Holland International: „Berichten als zouden we straks gaan stunten, zijn nogal voorbarig. Ik sluit niet uit dat er de komen de zomer nog wat aan de prijzen zal wor den gemorreld, maar veel kan dat nooit zijn en voorlopig is daar ook geen sprake van. Dan zullen ze in landen als Turkije en Tu nesië toch een heel andere politiek moeten volgen." Dorhout Mees meent net als Rob Admiraal van Arke dat er in Turkije en Tunesië (de twee landen die op toeristisch gebied nog altijd het meest lijden van de gebeurtenis sen rondom de Perzische Golf) teveel indi vidueel wordt gewerkt. Dorhout Mees: „We brengen onze klanten onder in meerdere hotels. Als het ene hotel wel korting verleent en de ander niet dan hebben we daar dus weinig aan. We kun nen onze toeristen, die met een en dezelfde reis meegaan, moeilijk verschillende prijzen gaan berekenen." En Admiraal voegt daar aan toe: „De hotels die korting geven, doen het ook nog op speciale data Er is zo weinig uniformiteit dat we er eigenlijk niets mee kunnen doen." De door de toeristische wereld met veel be langstelling tegemoet geziene rede van de Turkse president Ozal (anderhalve week te rug) heeft ook al weinig soulaas gebracht. Jan Kloosterziel van Hotelplan: „Ik had ge hoopt dat hij met wat belangwekkends op het gebied van kortingen zou komen, maar hij heeft alleen maar gezegd dat de toeris ten weer welkom zijn in een veilig land. Dat mag dan heel aardig zijn gezegd, maar commercieel kunnen we er niet veel mee." Overigens worden er door de Nederlandse toeristen nog altijd minder vliegreizen ge boekt dan door de reisorganisaties was ge hoopt. Directeur Ferdinand Fransen van Arke verwacht dat de touroperators dit jaar 5 tot 10 procent minder passagiers zullen vervoeren dan in 1990. Een toekomstverwachting die door Holland International overigens niet wordt gedeeld. Dorhout Mees is er van overtuigd dat 1991 op hetzelfde niveau zal eindigen als vorig jaar. Hetgeen dan voor een groot deel te danken is aan het feit dat landen als Por tugal en de Verenigde Staten (Florida) enorm in de lift zitten. Ook voor Isarel de Canarische Eilanden en in iets mindere ma te Mallorca en Ibiza is de belangstelling groeiende. Naast kastelen worden er op de stranden maakt. Hier een opname Amerika tegenwoordig ook veel zandbeelden ge- de US Open op het Imperial Beach in Califorr In de Verenigde Staten van Amerika is het in korte tijd een rage geworden: zandkaste len bouwen op het strand. Waarbij het niet zo zeer gaat om een of ander in vorm ge klopt flutbergje dat al bij de derde flinke golf is weggespoeld, maar om 'gebouwen' die meer dan tien meter hoog zijn en die een oppervlakte beslaan van zo'n duizend vierkante meter. De Amerikaan Gerry Kirk heeft er zelfs een fulltime baan aan. Met een groep professionele zandkastelenbou- wers trekt hij langs de stranden van Califor- nië om daar in opdracht van sponsors uit Hollywood en Las Vegas enorme, uit louter zano bestaande vestingen op te trekken. Kirks bezigheden leidden zelfs tot de op richting van de WSSA, de World Sand Scuplting Association. Die club ook heeft de supervisie over de bouw van het eerste grote zandkasteel dat ooit langs de Noordzeekust is gemaakt. Het verrijst aan het strand van Scheveningen (voor het Carlton Beach Hotel) en zal op 9 mei (Hemelvaartsdag) gereed moeten zijn. Onder supervisie van een paar ervaren AGENDA Noordwijkerhout. 20 april. Bloembollen - zaterdag met uitgezette fiets- en wandel tochten. Info: 02523-72096. leiden. 21 april Mineralenbeurs. Groen- ounMai 10 00-17.00. UplMfl aan den Rijn. 21 apnl Castellum- wandeltocht (5-10-15 km) start tot4 19.30 Info 01720-74192. IJsse. 25 en 26 apnl Bloemencorsofestival. Feest na de bezichtiging van de wagens Do 12 00 24 00 en vr 10.00-24 00 Info 02521 34777. leiden. 26 april Singelloop. Start 19.30 vanaf leidsch Dagblad Info 071-218698 Haarlem, t/m 3 mei Expositie Arowakken Indianen. Stadhuis. Info: 023-171212. Den Haag. i m .6 mei Tentoonstelling over het werk van schrijver Cees Nooteboom. IjHéAiiim%Mimnw Info 070-3471114 IJsse. t/m 20mei Keukenhof, kassa sluit .mi 18 X) Info 02S21 19034 Vogelenzang. I IT126mH Tulipshnw I r.ms Roozen. Info: 02502-47245. Den Haag. i m 25 augustus. Van de Straat. 150 jaar jeugdcultuur in Nederland Muse- on. Info: 070-3381338. Veel Nederlandse toeristen kiezen deze zomer voor Portugal •roro ROB dc v In de serie ANWB-accommodatiegidsen zijn zojuist de '91 -edities verschenen. Het gaat om de Campinggjdsen 1 en 2 en de Hotelgjdsen 1 tot en met 5. Voorde hele se rie geldt dat elk bedrijf jaarlijks wordt geën queteerd en daarnaast regelmatig wordt be zocht door AN'W H inspec teurs ANWB le den betalen voor de gids 19,95 per gids, niet-leden 24,95 gulden. Onlangs verscheen ook de vernieuwde brochure met erkende Fietsverhuurders Hierin staan ruim tweehonderd verhuurbe drijven. verdeeld per provincie. De nieuwe brochure is voor leden gratis verkrijgbaar hi| de ANWB knulleen. Op het gebied van de watersport tenslotte heeft de ANWB twee nieuwe uitgeven uit - gefatl In Hel gul om de Almanak deel 2 voor watertoerisme en het Logboek voor de watersport. Almanak 2 is een herziene ver sie met watertoeristische gegevens en uit voerige bes. Mjvtagen u de bhmnvreiB ren en zeehavens in Nederland en België ANWB-leden betalen hiervoor 24.50 gulden, niet-leden 27.90 uur. Het Logboek bevat de belangrijkste voorrangsregels. informatie over betonningsstelsels en vertrek- en aan komstprocedures in havens. Daarnaast zijn er voor elke vaardag vier pagina's gereser veerd voor logboek en journaal. Het log boek kost voor ANWB-leden 24,50 gulden en voor niet-leden 27,50 gulden. JAARGETIJDEN Amerikanen zal het karwei door twintig stu denten van de afdeling Bouwkunde van de Technische Universiteit moeten worden ge klaard, maar vrijwilligers (er wordt gedacht aan 'een stuk of zeshonderd') zijn van harte welkom. Het ligt in de bedoeling eind april met de bouw te beginnen. Omdat het zand van de Nederlandse stran den niet geschikt bleek te zijn voor een kas teel van dergelijk formaat, zal gebruik wor den gemaakt van zand uit Noord-Brabant. Angelique de Leur van het organiserende bureau ESSA in Den Haag: „Dat zand heeft vierkante korrels en plakt beter aan elkaar. Het zand gaat per schip naar Den Haag en daar staan vrachtwagens klaar om het naar Scheveningen te brengen. Bulldozers zullen dan voor de eerste vormen zorgen.' Het kasteel zal in elk geval tot en met 12 mei blijven staan „Maar" zegt Angelique de Leur „daarna is het niet meteen weg na tuurlijk. Veel hangt af van de weersomstan digheden. In Amerika heeft een zandsculp tuur het wel eens 200 dagen volgehouden." Als ze ergens in Babyloniëbrock niet bang vooi hoeven te zijn, Is hei demmakwooidaUflBB spraakverwarring. Want daarvoor neb je be duidend rneer mensen nodig dan het zo vriendelijk ogende plaatsje, in het hart van het Land van Altcna, rijk is. Nu ontstond die toenmalige Babylonische spraakverwarring om de bouw van de toren van Ba bel, de hoofdstad van Babyionlë. Maar de bouw van het torentje in Babyloniëbrock kan ze ker niet tot twisten hebben geleid, want daar is het veel te nietig voor Babyloniëbrock is niet makkelijk te vinden. Pas heel nabij begint de bewegwijzering, maar dan heb je het hele Land van Altena al doorkruist. Op zondag is het al heel moeilijk zoeken, want dan zijn dc lange polderwe gen verlaten en lijkt het of iedereen ter ker ke is. Gelukkig is er in Almkrrk toch een hulpvaardige man aanwezig, die me vertelt dat ik bij de pomp links moet. vervolgens rechts en uiteindelijk bij een T-kruising linksaf. Op dat punt zie ik in de verte wel het hierboven al beschreven torentje, maar greztee weiden tonnen dn nog en breed obstakel. Maar na nog wat polderwegen is het daar dan toch, Babyloniëbrock. wie heeft er ooit van gehoord. Er staan machtige hoeven en voor de fleur zorgt een orrhideecenkwekrr. die de liefelijke naam Sonia aan zijn bcdnjf heeft gegeven. Het zaalkerkje dateert uit 1664. zo is op de gevelsteen te lezen De brede grijze stoep voor de deur blijkt bij na dere inspectie een uitgesleten grafzerk, waar nog net wat letters op te ontwaren zijn. I r heerst een totale rust rond het be scheiden (kxishus, dat potdicht is. waar door ook de originele preekstoel, die nog ouder is dan het kerkje, uit 1631, niet te be wonderen valt. Schuin naast het kerkje ver heft zich een welvarende hoeve, een laat vijftiende eeuwse boedcrij. Was er in Almkerk al sprake van, hier in Ba- byloniëhroek slaat de zondagnist pas echt in alle hevigheid toe. Maar r>ok door de week moet het er rustig zijn. in die handvol huizen. Dat zou je tenminste kunnen op maken uit hpt bordje bij de kerk. waarop wordt gemeld dat het rijdende postkantoor slechts tweemaal per week een half uur het Babyloniëbroek dorpje aandoet Het mag nu dan rustig en vredig zijn in het gebied rond Babvionii broek, maar dat is ook wel eens anders ge weesl. Zeer 'om de hoek' heb je namelijk Woudrirhcm met het Slot Lopvestrin - u weet wel. van Hugo de Groot - waar van daan roofridders op plundertocht gingen En ook Watergeuzen en Spanjaarden heli ben er hevig gevochten Zelfs Jacob,i van Beieren, die nu als bloc menkoningin te zien is op Keukenhof, heeft, ondanks haar jeugd bloedige sporen in het Land vam Altena en dat van Heus den - achtergelaten. Want laroba. die slechts 35 jaar is geworden, waarin ze oven gens vier keer huwde, had crfrrchten op het gebied, die niet door iedreeen werden geëerbiedigd Vandaal I rouwens ook bet Kasteel Dusscn hoeft het in het verrr verleden moeten ontgelden Het plaatsje ligt ten zuidwester .in Rabvlo- niébroek. I)c gese hiedonis van het kasteel, met zijn statige torens aan weerszijden van dc entree, gaat zelfs tenig tot 1100 Het werd verscheidene keren verwoest, eens door do I lisabcthsviocd. cm andere keer door dc Watergeuzen en een denk* keer door de Spaans** troepen Aan het eind van de Tweede Wereldoorlog werd het ook nog eens zwaar gehavend, maar .indaag de dag staat Kasteel Dusscn weer in haar oude gl< ne te pronken Het gaat er nu ook bed wat rustiger aan toe. want dc gemeente heeft zich er gevestigd en bezoekers kunnen op gezette tijden een kijkje konten nemen Vooral de Toscaansc zuilengalerij op de binnenplaats vraagt dan de aandacht Het land van Altena is er om rustig te door kruisen en te genieten van het ongerepte polderlandschap, tnet hier en daar een wip watermolen. en. in deze jaargciijdc. overal fruit bomen in bloesem Voor wie bet on! dekken aan de hand wil doen. beeft de ANWB twee bewegwijzeringen klaar ligen de Altena- en Maasroute /c voeren dwars door het gebied over smalle polderwegen omzoomd door knotvsilgen met twijgen en takken vol lentegroen, waarmee dat stoere hout duidelijk wil laten zien dat ook hen de jongste van de vier jaargetijden niet om gaan is. De eerste Oranje, stamvader Willem, kwam naar aan zijn einde Hij werd in 1584 in Delft vermoord door Balthasar Gerards •foto archiir Oranjebeurs in Het Loo Voor de elfde maal wordt morgen 20 en overmorgen 21 april het Nationaal Muse umweekeinde gehouden I er gelegenheid hiervan heeft Baleis Het Iaxi in Apeldoorn een aantal bijzondere activiteiten georgani seerd. In het stallencomplex wordt bijvoor beeld een grote Onnje-verzamel beurs ge houden, terwijl vanaf het parkeerterrein tot de ingang van bet palets een onmibus zal rijden die door twee paarden wordt getrok ken Bovendien kunt u genieten van dc his- torische bollenbeplantingdie in bloei staat Paleis en tuinen zijn beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur Volwassenen beta len zeven gulden, kinderen tot en met ze ventien jaar en 65-plusscrs vijf gulden. Het zaalkerkje en de historische boerderij I FOTOUDOJ.fcm

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11