Kunst 'Vrouw moet het recht breien' Saint Saëns superieur, maar schokt niet Regisseur David Lean overleden Van eerbetoon aan schrijver Kellendonk komt weinig terecht Woensdag 17 april 1991 ffedacöe: 071-161400 CEE5 VAN HOORE ANNEMIEK RUYGROK JAN RUSDAM SAS WA STOEUNGA Eindredactie; RAYMOND PSL Vormgeving: RON VAN HAASTREGT NIEUWSLIJN Bruna in Centre Pompidou De Nederlandse Illu strator Dick Bruna zal in de maanden mei en juni werk expose ren in het Centre Pompidou in Parijs. Zijn werk zal te zien zijn in de jeugdzaal van de openbare bi bliotheek van het ge bouw. De Bruna-ten toonstelling wordt op 15 mei in aanwezig heid van de illustrator officieel geopend en zal duren tot 17 juni. Wachten in de Beurs van Berlage "De wereld staat stijf van het ongeduld. Daarom vragen wij aan dacht voor het wachten", zegt Carel AJphenaar. Samen met de kunstenaar Chaim Levano houdt hij op 28 april in de Beurs van Berlage in Amsterdam de manifestatie Wachten in de Beurs. Tijdens de manifestatie zal de grote Goederenbeurszaal zijn gevuld met groepen wachtenden. Maximaal 200 wachtenden zullen op een podium zitten, tegenover een jury. Ook zullen mensen, in afwachting van het wachtproces op verschillende plekken in de zaal wachten, aldus de organisatoren. Onder leiding van gidsen kunnen de bezoekers, van 12.00- 17.00 uur, wandelingen maken naar de plekken in Berlage's beurs, waar men wachters kan ontdekken. Huub van der Lubbe van De Dijk: "Opeens snapte ik waarom het bij mij zo vaak regent in mijn teksten". VAN EERBETOON aan auteur Frans Kel lendonk komt in De Revisor niets terecht 9 DE ONZICHTBARE ver bindingslijnen maken deze meestersene extra interes sant maken Met de bus naar Muziektheater In het Muziektheater in Amsterdam is morgen de pre het nieuwe programma van het Nederlands Danstheater. Het opent met het stuk 'Falling Angels', een choreografie voor acht vrouwen, op muziek van Steve Reich. Daarna volgt een 'Solda- tenmis' op muziek van de Tsjechische componist Bohuslav Mar- tinu. Hierbij zingt het koor van het Nederlands Danstheater. So list is de tenor Bemhard Kruysen. Het programma bevat verder twee reprises van Jiri Kylian. Inwoners van Leiden en omstreken kunnen op vrijdag 26 april de voorstelling bezoeken in het AT T Danstheater en daarbij gebruik maken van gratis busvervoer. Inlichtingen hierover bij K &0. LONDEN REUTER-AFP De Britse filmregisseur David Lean (83) is gisteren in Londen overleden aan de gevolgen van een longziekte. Lean heeft klas siekers op zijn naam staan als 'The Bridge on the River Kwai' (1957), en 'dr. Zjivago'(1965). Lean werd geboren op 25 mei 1908 in Croydon en begon zijn loopbaan bij de film op 19-jari- ge leeftijd, bij de Lime-Grove- studio, onderaan de ladder. In de jaren veertig'maakte hij zijn eerste eigen films, waaronder 'Brief Encounter' (1945). Tot de andere films die hij re gisseerde behoren 'Oliver Twist' (1947) en 'Lawrence of Arabia' (1962). Hij kreeg 28 Oscars. Op 81-jarige leeftijd besloot hij samen met zijn voormalige medewerker Robert Bold een nieuw project op touw te zetten, LEIDEN PETER BRUYN bavid Lean. de verfilming van Joseph Con- rads 'Nostromo'. Het werk daar aan moest in januari van dit jaar opgeschort worden toen Lean plotseling ziek werd. Het nieuwe album van De Dijk, dat deze maand verscheen, be gint na een stevig Stones-achtig gitaar-intro veelbetekenend met de kreet 'Oh yeah'. Dat klinkt rock'n'roll. Dat zweet. Een eruptie die uit de mond van Ja mes Brown had kunnen komen, of in ieder geval van Mick Jag- ger. De dagen van de 'Neder pop', luisterliedjes met een drumstel er achter, zijn defini tief voorbij. De Dijk anno 1991 heeft meer te maken met Joe Cocker of Southside Johnny, dan met Frank Boeijen of Het Goede Doel. En zo wil De Dijk (op 19 april te beluisteren in het LVC, Leiden) het ook. "Ja, dat 'Oh yeah', dat gooide ik er live een keertje uit", zegt zanger Huub van der Lubbe. "Heel intuïtief, onder invloed van die gitaarriff. Maar we heb ben het er wel bewust in gela ten. Het zet de luisteraar heel even op het verkeerde been. Meestal weet je bij het eerste woord al dat het om een Neder landstalige plaat gaat. Nu moet .je wat langer wachten. De asso ciaties die het oproept vind ik wel goed. En bovendien sluit de plaat af met een nummer dat 'De Schreeuw' heet". 'Nooit genoeg', zoals de plaat heet, is het zesde studio-album van De Dijk. Vorig jaar ver scheen een live-cd. Voor veel bands een mijlpaal waarna de muzikale koers eens wordt om gegooid. Zo niet bij De Dijk. De soul- en roek-aanpak van 'Nie mand in de Stad' uit 1989 wordt zelfs verhevigd voortgezet. "Juist dat live-album heeft ons op het spoor van deze plaat ge zet", aldus Van der Lubbe. "We realiseerden ons dat we nu een maal geep typische studiomuzi kanten zijn. En we hebben dus dan ooit geprobeerd om die live-sfeer Die wanhoop, dat had mei ook bij de opnamen van 'Nooit verschillende dingen te maken, een vette bluesgitaar van Nico Arzbach. "Je kunt aan de tek sten altijd wel herkennen hoe het zo ongeveer zat, in m'n hoofd. En dat hoofd was be hoorlijk wanhopig het afgelo pen jaar. Paradoxaal genoeg net toen het met de band beter ging genoeg' vast te houden". Dat De Dijk steeds die andere Nederlandstalige band met die pure rockattitu- de, The Scene, is gaan klinken is ook aller minst toeval. J vertelt Van der Lubbe. Ja. ook met zijn privé-leven. "En als het als dan daarnaast in de wereld nog een zooitje is, valt dat he lemaal niet heeft hij de af gelopen jaren zoveel gedraaid als de twee laatste albums van The Scene, geeft de Dijk-zanger en -tekst schrijver toe. "Vooral die tek sten van Thé Lau, die gelaagd heid die daar in zit. Je ontdekt steeds nieuwe dingen. Daarom blijf ik er naar luisteren. De Dijk, The Scene en Tröckener Kecks, dat zijn toch in zekere zin be vriende bands. Je kent elkaar. Je kent eikaars werk. En dat heeft als consequentie dat je elkaar aan het opzwepen bent. Je bent op een gezonde manier jaloers op eikaars nummers". Een echt vrolijke plaat is 'Nooit Genoeg' niet geworden. Van der Lubbe tobt heel wat af, niet zelden ondersteund door De Dijk terug met nieuw album Net toen we in de studio bezig wa ren deze plaat op te nemen brak de Golfoorlog uit. Wat moet je dan nog als individu? Je voelt je zo machteloos. Ik wil wel engagement laten horen in mijn liedjes. Maar dat is zo moeilijk. Op het mo ment dat je namen gaat noe men, als je anaylses gaat geven, dan werkt het niet meer. Dan zakt zo n nummer gewoon in elkaar". Songs die engagement tonen en toch overeind blijven zijn het bekende 'Dansen op de Vul kaan' uit 1987 en - van de nieu we plaat - 'Hou me vast'. Een liedje over schuilen, geborgen heid zoeken, niets meer of min der. "Dan is het in mijn liedjes toch weer een vrouw die de zaak recht moet breien, ja. Zo gaat altijd. En overal. Daarom wordt het hoog tijd dat de vrou wen het eens niet alleen op het intermenselijke vlak voor het zeggen krijgen, maar ook maat schappelijk. Politiek. De wereld zou er een stuk gezelliger op worden'Afgelopen zomer was De Dijk één van de Nederlandse rockgroepen die ons land mocht vertegenwoordigen op het Newyorkse New Music Se minar. Dat de Amerikanen han denwrijvend op de Nederlan ders zaten te wachten is teveel gezegd, maar van de maand va kantie die hij er aan koppelde, stak Van der Lubbe zeker iets op. "Ik heb daar vooral in de natuur rondgereden en daar door ben ik veel meer van de Amerikaanse muziek gaan be grijpen. Je hebt die typisch Amerikaanse beeldspraak in popsongs. Iets als 'River deep, mountain high', dat klinkt in onze oren zo pathetisch, waar door je denkt dat die Amerika nen zelf pathetisch zijn. Maar dat is gewoon onzin. Als je er rondreist, dan zie je gewoon hoe diep die rivieren daar kun nen zijn en hoe waanzinnig hoog de bergen". "Als je door de Nevada-woes- tijn rijdt, dan zijn er werkelijk 'a million stars above', zoals in veel Amerikaanse liedjes bezon gen wordt, terwijl je in Neder land 's nachts alleen maar wol ken of een handjevol sterren ziet. Dat zet je wel aan het den ken. Dat betekent dat je in het Nederlands je eigen beelden moet verzinnen. Opeens snapte ik waarom het bij mij zo vaak regent in mijn teksten. Dat is wat wij hier in Nederland aan De Revisor, gewijd aan auteur Frans Kel lendonk. |aargang 18. nr 1/2 - Frans Kel- lendonk-nummer - 160 pag/fl 24.50 - Querido. Singel 262, Amsterdam Het literaire tijdschrift De Revi sor wijdt een dubbelnummer aan Frans Kellendonk, de schrij ver die vorig jaar na een slopen de ziekte overleed. 'Een eerbe toon' belooft men, maar daar komt weinig van terecht. Frans Kellendonk werd slechts 39 jaar, desondanks heeft hij een boeiend oeuvre nagelaten. Een oeuvre waar in elk geval veel over te zeggen zou zijn. Helaas wordt in het Kel- lendonknummer van De Revi sor niets van betekenis over zijn werk en zijn persoon verteld. Uiteraard is er een overzicht van biografie en bibliografie. Er zijn vriendschappelijke stukjes van onder anderen A. F. Th. van der Heijden, van Bas Heijne die hem regelmatig opzocht aan zijn ziekbed, van Dirk Ayelt Kooiman die enkele jaren sa men met hem in de redactie van De Revisor zat, van zijn uit gever Laurens van Krevelen. Er werd nog wat ongebundeld werk van Kellendonk opgediept: een paar verhalen, twee dank woorden. zijn vertaling van Dry- dens King Arthur. Een lang ra diogesprek dat Stan van Houcke met de auteur had, wordt afge drukt. Volop aandacht gaat uit naar activiteiten in de marge van zijn schrijverschap. Maar liefst 25 van de 155 beschikbare bladzij den staan in het teken van liet toch niet al te imponerende 'vertaaloeuvre' van de schrijver. Ernst Braches verbruikt tien pa gina's voor een weinig verhel derende inventarisatie van Kel- lendonks boekenkasten. Kees Fens mijmert wat over drie openbare colleges die de auteur in 1987 gaf. W Bronzwacr keek naar de opstellen die Kel lendonk schreef. Niet onaardig misschien. RECENSIE. MIESAL1ARDA VoorvtHhng Meestmmc concert Het Re sident* Olcert o I v AJdo Cecjtto voert uit de Surte. De gouden haan i*t de rc- bjknarrvge opeca van Rjrmky Korsva.ov het eerste CeSoconcert in a li. van Camite Samt Saény de v*f symfonrsd* gedehten n Maurtoe Van de vier componisten in dit programma is Saint Saëns de ra. ballet of orkestwerk, en wer den muziek-teehnische de menten als melodiebouw en nt miek aan de Russische volks muziek ontleend. Onbekend met de nieuwe ontwikkelingen, ook in Rusland, was Saint Saens zeker niet. Van zijn concertreizen als gesierd pianist, dirigent en componist bracht hij uit Rusland de mu ziek van de grootse Russische opera Boris Godounov van Moussorgsky mee. Een werk dat grote invloed had op Debussv. enige die in zijn werken weinig die in 1889 het piano-uittreksel getuigenis aflegt van de muzika le omwentelingen die zich tij dens zijn lange leven.' Saint Saëns werd 86 jaar. voltrokken. Als Wagner zijn tijdgenoten rond 1860 met de revolutionaire Tristanmuziek schokt en tot steilingname dwingt laat dit Saint Saëns onberoerd. Hij schrijft zoals hij schreef en zijn verdere leven ook zal blijven schrijven, met een supeneure beheersing van het vak in alle ge Zijn symfonie ën en concerten zijn goed in het gehoor liggend zonder dat zij een muzikale ontwik keling laten zien of een uitgespro ken persoonlijk stempel dragen. Hij componeert makkelijk en veel, en is bij zijn leven een geëerd en in vloedrijk man. Uit zijn hechtt- vriendschap met Liszt, die zich voor Cou| als Maecenas van vele compo nisten en schoonvader van Wa gner in het centrum van het muziekleven bevond, resulteer de slechts het overnemen van een door Liszt bedachte novi teit, een nieuw genre dat de veelbetekende naam "symfo nisch gedicht' kreeg. Het ge dicht oT verhaal omgezet in een orkestwerk zonder woorden was een logisch uitvloeisel van de nauwe relatie tussen literatuur en muziek, die zo kenmerkend is voor de hele 19e eeuw Ook de in de tweede helft van de vorige eeuw opkomende Na tionale scholen laten Saint Saëns als componist onberoerd. Grieg in Noorwegen. Sibelius in Finland. Smetana in Tsjechoslo- wakije, en vooral de Russische takelen, is de 'machtige groep van vijf waar toe Rimsxy Korssakov cr Moussorgsky behoorden, zij al len werden zich bewust van he waardevolle in de eigen volks de handen kreeg. Drie jaar later schreef de toen 30-jarige De bussy zijn eerste impressionis tische muziekstuk waarin hij dc traditionele regels van harmo nie. melodie en ritme doorbrak- Een geraffineerd gebruik van het orkest als een palet van klankkleuren, waarmee de in drukken van ongrijpbare dingen als wolken, wind en water, of het spel van licht en schaduw i werden weerge geven. ken menc le de nieuwe stijl die impressionisme ging heten Bij Ravel, tweede grote tegenwoordiger van deze nieuwe Franse stijl, gaan oud en nieuw hand in hand. Sporen van dc grote Franse componisten uit het verleden zijn in verschillende werken te vinden: •bewondering ir Couperin resulteert in een pianowerk waarin oude Franse dansen in een nieuw en onmis kenbaar Ravelliaans jasje zijn gestoken. i; venals Rimslcy Korsakov was Ravel een meester in het schrij ven voor orkest, waarvan hij dc kleuren met groot raffinement mengt. La Valse, de dans van het keizerlijke hof in Wenen omstreeks 1850. en verleidelijke en lichtzinnige dans die popu lair wordt door de Strauss-fami lie. krijgt bij Ravel de diepere betekenis van een onheilspel lend tijdsbeeld. Voor dc inmiddels hoogbe jaarde Saint Saëns. die tot 3 jaar voor zijn dood in 1921 iedere dag vlijtig vingerocfeninsen blijft doen om maar niet al te «ifd van Debussy. Havel en Stravinsky verwerpelijk. Op zijn beun had Debussy weinig op met Saint Saens. die hij grmakzuchl cn zelfvoldaanheid verweet. Saint muziek en verwerkten deze Saëns deelde dit lot trouwens naar de letter of naar de geest in met Mendelssohn en mei Gricg hun eigen werken Ook de 'machtige vijf zoals ze wat spottend genoemd werden wilden de Russische muziek ontdoen van alle Westerse in vloeden. Voortaan dienden Rus- gevuld met sneeuw' omschreef. Verschillen in temperament en talent, cn de generatiekloof spe len In deze felle veroordelingen over en weer zeket sische verhalen cn sprookjes of Maar zijn het nu Juist niet drzr gebeurtenissen uit de Russische verschillen, die muziek boeiend geschiedenis ais basis voor ope maken? maar bijdragen met een meer substantiële inhoud ontbreken, naar stukken over de essentie van zijn kunst zoekt men ver geefs. Chris Rutenfrans bazelt over 'de quatemiteit het te ken van ac heelheid, van Chris tus en van de goddelijke leem van dc mens: het /elf, volgens hem het belangrijkste symbool in Mystiek lichaam. Carel Peel ers is flink in de war getuige op- meriangen als: 'De twintigste eeuw (is) slechts een papje dat eeuwen is voorgekookt". Verder orakelt hij: 'Kellendonks meta fysica werd in hoge mate be heerst door een mcfistofelische economie'. Gerard Raat levert kritiek op de critici van Mystiek Lichaam. De man vond het zelfs té veel moeite dc stukken die hij wil bestrijden te lezen. Ik ver wonderde me destijds al over Kellendonks opvatting dat AIDS een welverdiende straf voor ho moseksuelen zou zijn. Nu be kend is dat de schrijver zelf aan deze ziekte stierf, is die verwon dering alleen maar toegeno men. Het gaat hier om een wezen lijke vraag, een vraag die iedere serieuze bewonderaar zal uitda gen. Zulke serieuze bewonde raars hebben zich in De Revisor niet laten gelden Daardoor werd dit nummer geen waardig eerbetoon.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 9