Rtv show 'We zijn een grote familie Omroepen verdeeld over zenderindeling Ustinov weet niet van ophouden Woensdag 17 april 1991 ««Md* 033-190191 033.190192 JOIANOA OUKES GERARD VAN RUTTEN R VomgMif CLARA KEMPER James Last en zijn binding met de fans r zijn mensen die hem James 'Overlast noemen. Het zal Hansi, want zo heet James Last eigen lijk, een zorg zijn. Schaars zijn immers de musici die zich kunnen laten voorstaan op de oogst van honderden gouden en plati na platen, die hij in de loop der jaren heeft binnengehaald. «ELS SMIT CORRESPONDENT GPD De cd die hij maakte met pianist Richard Jayderman is net uit, maar nu al is de co- produktie een gegarandeerde bestseller. Een buitenlandse toernee van james Last is een trektocht langs volle zalen. Onlangs was hij weer in Nederland. En inderdaad, de Duitser trad in Arnhem op voor een uitver kocht huis. Zuidlaren was uitverkocht, Ahoy' in Rotterdam puilde eveneens uit. Sommigen hebben er moeite mee de weel de van het succes te dragen, james Last kan er gemakkelijk mee omgaan. „Voor het geld hoef ik het niet meer te doen. al die toemees. liet orkest is duur, zo ook alle faciliteiten eromheen. Maar ik voel me verplicht het publiek m'n gezicht en het gezicht van het orkest te laten zien. Ze heb ben het wel eens over de Last-familie. Nou, die bestaat. Mensen uit Duitsland en Enge land komen met bussen naar Nederland, als ik er optreed. Ben ik in Engeland, dan komen er gegarandeerd Duitsers en Neder landers over. Ze logeren bij elkaar. Ze heb ben eikaars adressen Huwelijksfeest De James Last-familie bestaat sinds 1965. Ten tijde van de viering van zijn tienjarig huwelijksfeest speelde Last met z'n orkest een aantal hits nonstop. „De platenmaat schappij zag er onmiddellijk brood in". Hij zit al sinds 1945 in het vak. Op het con servatorium volgde l.ast de opleiding klas siek dirigent, maar de populaire muziek sprak hem meer aan. Hij werd bassist in een jazzsextet, waarvan ook zijn broer Kai Wamer deel uit maakte. Last: „Ik heb wel eens meelij met jonge mensen die met een t goed idee bij platenmaatschappijen komen. Er wordt eerst gevraagd of ze ervaring heb ben. Ze moeten veel meebrengen, voordat ze aan de bak komen. Ik heb het voordeel gehad dat ik al een zekere bekendheid ge noot als musicus. Ik had gewerkt met Fred dy Quinn, met Catherina Valente. In die tijd was ik nog niet veel, maar helemaal vreemd voor de belangrijke mensen bij de platen maatschappijen was ik nu ook niet". Spijt van zijn overstap van het klassieke naar het populaire repertoire heeft hij niet. Wat hem betreft is verandering de essentie van het leven. „Als je het ene niet kan berei ken, pasje je aan. Je kunt idealen hebben zoveel je wil. Maar door omstandigheden kun je in het leven soms niet datgene berei ken, wat je had willen bereiken. Maar ach, dan heb je toch altijd jezelf nog. Je eigen kwaliteiten." Het orkest-James Last mag dan al vanaf de oprichting tegenstrijdige kritieken oproe pen, het genre dat wordt geproduceerd is in elk geval een constante factor. En daardoor herkenbaar. Dat het orkest niet veel verloop kent. zal daar niet vreemd aan zijn. En als er eens een gat valt. dan ziet Last er scherp op toe dat zijn orkest op het door hem ge wenste niveau peil blijft. Daarbij wordt hem trouwens veel werk uit handen genomen door zijn medewerkers. „Als iemand weg gaat of weg moet. weet hij of zij altijd een opvolger aan te wijzen. Ze komen altijd met een kwalitatief hoogstaande musicus aan- Respect Hij pleegt orkestleden in spe goed aan te kijken. „En reken maar dat ik mijn oren goed open zet om te horen wat hij kan. En dan ga ik nadenken: wat voor arrangement kan ik schrijven. Opdat hij met die saxo foon, met die trompet, met die viool, het beste tot z'n recht komt. Want ieder mens heeft een wereld, die om hem heen sluit. In die wereld is die mens uniek, heeft hij mo gelijkheden die een ander mens niet heeft. Als je de moeite neemt je daarin te verdie pen, met respect voor die mogelijkheden, ben je al een heel eind. En als je daaraan iets kunt toevoegen, ga je als mensen goed met elkaar om." Voorwaar een uitspraak die getuigt van een tolerante levensvisie, die overigens lang niet alle tegen hem bestaande weerstanden ver mag weg te nemen. Wat dat betreft brengt Last gaat voorlopig nog niet dicht james Last zijn anti-fans slecht nieuws, te gelijkertijd goed nieuws voor zijn bewonde raars: voorlopig gaat zijn hitfabriek niet dicht. „Bij mij thuis liggen overal partituren, ideeën voor composities, arrangementen. Ik zei laatst tegen m'n vrouw Watraud: Ik zou, geloof ik, dit leven niet meer kunnen overdoen. Ik heb zó veel gedaan". ZOGEZEGD „Goede tijden, slechte tijden is goede Nederlandse pulp. Ik probeer telkens de sugges tie te wekken dat er iets gaat gebeuren. Maar als het er werkelijk op aankomt, ge beurt er helemaal niks en gaan we over naar de volgen de scène. Als ik er niet aan zou meewerken, zou ik zelf nooit kijken." (Scriptschrij ver Rogier Proper in VARA's Spijkers met Koppen) „Wim Schippers is mijn grote held: hij is van mening dat het leven volkomen zinloos is. Als het toch allemaal flau wekul is, waarom zou je de dominee dan niet in een kribbe mogen laten kotsen?" Theo van Gogh in Humo) „Dat Viola Holt van de '5 Uur Show' die kom met goudvis sen op tafel heeft staan vjnd ik verschrikkelijk. Die kom met die goudvissen is van mij, heb ik bedacht. Zoiets neem je niet over. Bij de AVRO halen ze het toch ook niet in hun hoofd de VARA- haan te laten kraaien." (Wil lem Duys in Stop de Persen). „Iemand die bij ons een kat in de zak koopt, feliciteer ik. Bij ons kun je voor een be drag beneden 1000 gulden iets van het leven leren. El ders moet je daar tonnen voor betalen." (Bart Q. van Kampen, de grote man van de Zwarte Markt in Bever wijkin RUR) Jeroen Pauw in het program ma Rembrandt tegen pianist Polo de Haas: „Hoe breng je een scheiding aan tussen al die muzikale stijlen?" De Haas: „Dat gebeurt orga nisch." „Huishouden, dat vind ik heerlijk. Vooral strijken, daar word ik zo licht van in mijn hoofd. (Maarten 't Hart in Humo) Paul Newman in de salade Paid Newman slaat letter lijk een slaatje uit zijn be kendheid. De acteur heeft z 'n naam gegeven aan een salade, die in de Verenigde Staten in ktvartliterflessen te koop is. De schappen vullers Itf de suf>ermarkten kunnen de massale vraag maar nau welijks aan. Newman zelf vindt het GOOD STUIT, en aan zijn bijverdienste hield Newman vorig jaar bndo 36 miljoen dollar oivr. CORRESPONDENT GPD De beslissing om tot een nieu we indeling van de vijf Hilver- sumse radiozenders te komen, werd eind vorige week 'tot na dere datum' uitgesteld. „De be langrijkste reden is. dat we nog steeds niet weten hoe de tv- zenders per I oktober worden verdeeld", zegt Albert van den Heuvel, vicc-voorzitter van de NOS en binnen het NOS-be- stuur programma-commissaris Radio. Tweede reden tot uitstel van het besluit is volgens Van den Heuvel, dat enkele Hilver- sunise omroepleiders niet op de beslissende bijeenkomst aan wezig konden zijn: „Dan weet je al bij voorbaat, dat geen beslis sing kan worden genomen." De Hilversumse radio-direc teuren voorspellen, dat het uit stel niet zal leiden tot een op zienbarende bijstelling van de vijf zender-programma's per I oktober. „Heel misschien is er over twee jaar een kans, dat er dan een indeling tot stand komt, die eigenlijk per I oktober 1991 werkelijkheid had moeten worden", zegt VPRO-radio-di- recteur Jan Haasbroek. Waar de TROS al genoegen wil nemen met een nieuwe lichte-muziek- zender, daar hebben Haasbroek en I.ex Harding van Veronica de radicaalste voorstellen tot her indeling van (ie radio-stations op tafel gelegd. Haasbroek wil de radio-zen ders opdelen naar het tv-voor- beeld: VPRO. VARA en NOS op één Hilversumse zender, TROS, EO en Veronica samen op een zender en ten slotte een geza menlijke zender van de NCRV, KRO en AVRO. Radio 3 zou dan het populaire radiostation blij ven, en Radio 4 de klassieke muziekzender. Als het aan Harding ligt. wordt voor TROS en Veronica straks ruimte gereserveerd voor een informatie- en een muziek zender on de middengolf: Radio 6 en Radio 7. Zou het voorstel van Harding worden gevolgd, de beschikbare zendtijd op de huidige vijf stations was volgens hem eenvoudiger dan nu onder de andere omroepen kunnen worden verdeeld. Vooral NCRV. KRO en AVRO hebben nog ernstige bezwaren tegen voorstellen, die de huidi ge indeling ietwat bijstellen. Het plan van NOS-radiodirecteur Willem van Beusekom een „kwalitatief sterke nieuws- en en actualiteitenzender, gepro grammeerd door een gezamen lijke redactie" in het leven te roepen gaat hun veel te ver. Ook een minder ingrijpende variant op het plan Beusekom - alleen samenwerking op piekuren - is intussen verworpen. Als het gaal om Radio 3, een zender die elke maand weer meer luisteraars kwijtraakt aan de steeds groeiende commer ciële concurrentie, staat Van Beusekom „een strakke profile ring" voor ogen: „Maar dat be tekent wel. dat tientallen van de 83 discjockey's zullen moeten verdwijnen." STRIPS BOLLEBOOM Duizendpoot viert zeventigste verjaardag BOES Peter Ustinov, reizend acteur en schrijver die zich inzet voor Uni cef. foto*GPD Al heeft hij gisteren de respectabele leef tijd van zeventig bereikt, het is nog altijd moeilijk om Peter Ustinov bij te houden. De man is acteur, schrijver en rondtrek kend activist voor de rechten van kinde ren. Hij verheugt zich op het komende de cennium en is van alles van plan. „Ik ben aan het schrijven. Ik begin net op dreef te komen", zegt hij tijdens een korte tussenstop in Zwitserland, waar hij het grootste deel van de tijd woont. Hij is net terug uit Parijs, waar hij in het Duits een in leiding voor kinderen over het symfonieor kest op de plaat heeft gezet en staat op het punt om naar Londen te gaan. waar hij een onderscheiding in ontvangst zal nemen van het Britse Nationale Filminstituut. Het Elfgelopen jaar is hij op reis geweest om de verkoop van twee nieuwe romans te bevorderen en stond hij in Londen op het toneel als meesteiyerteller en met een one- man-show. Hij is nu bezig zijn George Bush-imitatie te oefenen, voordat hij later deze maand optreedt in San Francisco. Ook werkt hij aan twee filmprojecten, waarover hij echter nog niets wil zeggen en schrijft hij wekelijks een krantecolumn. Die column biedt hem naar hij zegt de mogelijkheid stoom af te blazen, zodat hij in het dagelijks leven de rust zelve kan zijn. Duizendpoot Peter Ustinov werd zeventig jaar geleden in Londen geboren. Zijn Russi sche moeder was artieste en decorontwerp ster, zijn vader werkte in die tijd, hoewel hij eigenlijk journalist was, vöor de Duitse am bassade in Londen. De oorsprong van zijn carrière moet vol gens Ustinov worden gezocht in zijn vroege jeugd, toen zijn kinderjuffrouw hem met enige regelmaat, terwijl ze werd veronder steld met hem uit wandelen te gaan, in zijn kinderwagen op straat achterliet, „en zelf een paar treden lager in een souterrain ver dween". Waarschijnlijk om hem stil te hou den zette ze een kooi met een papegaai bij hem neer, maar het duurde niet lang voor baby en vogel elkaar begonnen te imiteren, zo schrijft Ustinov in zijn in 1977 versche nen autobiografie Dear Me. Tijdens de Tweede Wereldoorlog begon hij in het leger met filmen. Zijn tijd in het leger heeft hij er varen als „weerzinwekkend". Zijn filmrollen varieren van keizer Nero tot de door Agatha Christie gecreëerde de tective Hercule Poirot. In 1960 won hij twee maal een Oscar voor de beste mannelijke bijrol. Hij schreef zo'n twintig toneelstuk ken en regisseerde operaprodukties en do cumentaires. Tussen de bedrijven door was hij ook nog zes jaar rector van een kleine universiteit in Schotland. Zijn uitgesproken meningen over wat er zich in de wereld afspeelt, willen nogal eens leiden tot controverses. Ziin boek My Rus sia maakte een storm vsm kritiek los, omdat hij in het boek het Sovjet-verleden zou goedpraten. Ustinov stelt zich nog altijd op het standpunt dat Rusland en de Sovjetunie niet met westerse maatstaven kunnen wor den beoordeeld. Het optreden van het Sov- jet-leeer in de Baltische staten moet wat hem betreft worden gerekend tot de groei stuipen van de democratie. Unicef Thuis is voor Ustinov en zijn derde vrouw Helenc. een Fran^aise, een huis in de wijn gaarden boven het Meer van Genève, dat een echte wijnkelder heeft en waarin zich een gigantische verzameling klassieke pla ten bevindt. „Ik vind het heerlijk om in Zwitserland te wonen omdat je er zo met rust wordt gela ten. Ik kom hier om te verdwijnen, te slapen en te schrijven", zegt hij. Hij schrijft overi gens met de hand. Gisteren vermaakten zijn vrienden hèm voor de verandering. Tot de ongeveer hon derd gasten behoorden acteur Tony Curtis, mimespeler Marcel Marceau en de voorma lige Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt. Het feest werd hem aangeboden door de Verenigde Naties als dank voor het vele werk dat hij heeft verzet als goodwill- ambassadeur voor Unicef, het kinderfonds van de VN. HEINZ

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6