Binnenland 'Duur parkeren geen oplossing' Pensioenfondsen in grote financiële nood Faalangst: lastig maar niet onoverkomelijk NS denken aan hele bomen op overwegen Arnhemmer gepakt voor grote zwendel Dinsdag 16 april 1991 Algemeen Nederlands Persbureau (ANP), Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) Gemeenten somber over parkeerplannen Maij Het installeren van parkeermeters waar een handvol guldens in moet om de auto een half uurtje kwijt te zijn, is geen oplossing voor de verkeersproblemen de binnen stad. Evenmin zal het de mensen aansporen om massaal de auto in te wisselen voor het openbaar vervoer. theo haerkens De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is bang dat minister Maij-Weggen van ver keer te veel verwacht van haar plan om de parkeertarieven drastisch te verhogen. Zelfs ver dubbeling van de tarieven - nu in een aantal steden al vier gul den per uur - biedt geen soe laas. „Het probleem is zo com plex. De minister denkt er veel te simpel over", verzucht mr. H. Schouten. Hij is beleidsmede werker verkeer en vervoer van de VNG. De VNG betwijfelt of verho ging van tarieven werkt, want i die met de auto naar het werk gaan parkeren niet bij een meter. Dat vinden ze nu al veel te duur. Als het bedrijf of de instelling waar zij werken niet beschikt over parkeergelegen heid, zetten zij de auto op een grasveldje in de buurt of in een woonwijk even verderop. Dat kost niets. En als dat niet kan, biedt een abonnement op de parkeerga rage in de omgeving uitkomst. „Maar liefst vijftig procent van de pendelaars zet zijn auto neer op terrein van het bedrijf, en die blijft dus buiten schot", stelt Schouten. Als deze goedkope parkeer- i het Europese iver gelijke be- Een uitspraak va Hof van Justitie handeling wen bij pensioenen dreigt di verse pensioenfondsen in finan ciële nood te brengen. Dit blijkt uit een brandbrief en een rap port van de pensioenfondsen aan het kabinet. Om directe en indirectie dis criminatie, onder meer door het uitsluiten van deeltijdwerkers ongedaan te maken, is drag nodig van minimaal 28 miljard gulden. Afhankelijk van eventuele gerechtelijke uitspra ken hierover zou dit bedrag zelfs kunnen oplopen tot 120 miljard gulden. Veel pensioen fondsen en daarmee werkgevers zouden hierdoor in grote pro blemen komen. Het rapport is opgesteld door het bureau Xowers Perrin- /Smith en Bunschoten in op dracht van de Vereniging van Bedrijfspensioenfondsen en de Stichting voor Ondernemings pensioenfondsen. De levensver zekeraars zijn in kennis gesteld van de uitkomsten. Het rapport is opgesteld naar aanleiding van een gerechtelijke den haag louis burgers Een proefwerk, examen of zelfs een sollicitatie: iedereen kent dat nerveuze gevoel. Slapeloze nachten, klamme handen en nauwelijks kunnen denken. De zenuwen gieren door je lijf. Voor de meesten is dat nor maal, zij presteren beter onder druk. Anderen ervaren dat heel anders. Zij hebben faalangst. Naar schatting tien procent van de Nederlanders heeft er last van. Wanneer zij voor een be langrijke test staan, klappen ze dicht. Zoals die zwemmer, die op regionale wedstrijden goed presteert, maar bij de kam pioenschappen in de laatste meters stilvalt. Of die violist bij het Concertgebouworkest wiens speelarm letterlijk versteende van angst. Volgens onderzoeker drs. Ard Nieuwenbroek is faalangst niet iets dat kan worden genezen. Het gaat erom dat de slachtof fers leren met hun gevoel om te gaan. Nieuwenbroek beschrijft het probleem in een zojuist ver schenen brochure, 'Help: Faal angst', die bij de boekwinkel verkrijgbaar is. Er zijn zeker vijf momenten zijn waarop faalangst kan toe slaan. Allereerst in groep drie van de basisschool, waarin kin deren leren lezen en schrijven. Dan komt groep acht met zijn Cito-toéts. Vervolgens vormen de brugklas en het eindexamen twee nieuwe situaties waarin de angst verlammend kan werken. mogelijkheid niet serieus wordt bestreden, helpt een duurdere parkeermeter niets, meent de VNG-man. De gemeenten zoe ken dan ook naar een effectief middel om het parkeren op ei gen terrein tegen te gaan. „Ver ordeningen zijn niet zo gemak kelijk te verwezenlijken. Er wordt nu nagedacht over invoe ring van gemeentelijke parkeer plaatsbelasting". Mensen die voor hun werk op de auto zijn aangewezen zullen zich niet storen aan de tariefs verhoging. Een vertegenwoordi ger heeft geen keus en als hij in Amsterdam een klant moet be zoeken, gooit hij gewoon een paar guldens meer in de meter. Het geld kan immers toch gede clareerd worden. Voor particulieren ligt dat an ders. Wie boodschappen doet met de auto zoekt vaak een goedkoop parkeerplekje en „Het parkeerprobleem is zo complex. De minister denkt er veel te simpel over" FOTO DE ROE* DE NS willen halve spoor bomen op spoorwegover gangen vervangen door hele Er gebeuren te veel ongelukken Burgemeester tegen kerkasiel Palestijns gezin Burgemeester Keuning van Bor ger is allerminst gelukkig met het kerkasiel dat de plaatselijke gereformeerde kerk en her vormde gemeente hebben ver leend aan een Palestijns ge/in Het recht moet zijn beloop heb ben. vindt de burgemeester Zelf zal hij echter «een «.tappen ondernemen om de kerken op andere gedachten te brengen Het Palestijnse gezin \ader, moeder en twee jonge kinderen is uitgewezen naar Yemen Daar lopen zij gevaar voor eigen leven, beweert de gereformeer de ouderling Nawijn. Hij is voorzitter van het comité dat het gezin steunt. Het gezin had vorige week maandag Neder land moeten verlaten en ver blijft sindsdien in de gerefor meerde kerk. deinst er niet voor terug d wat rondjes voor te draai Schouten: „Het rare is dat mi sen er veel minder moeite n hebben om drie gulden benzine te verstoken, dan twee gulden in een parkeerme ter legooien". Een andere manier om het autogebruik met name in de stad terug te dringen is strenge re controle op het parkeerge- drag. De gemeenten koesteren hoge verwachtingen van de be voegdheid die ze sinds 1 januari hebben om zélf op te treden te gen mensen die verkeerd parke uitspraak in de zaak van de Brit Barber, die dezelfde pensioen rechten claimde als zijn vrou welijke collega's. Hoeveel gelij ke behandeling de pensioen fondsen kan gaan kosten hangt vooral af van de mate van te rugwerkende kracht van de claims op de pensioenfondsen. Ook is de vraag van belang in hoeverre rekening moet worden gehouden met de via betaling van premies opgebouwde rech ten. Onlangs adviseerde de Ver eniging Bedrijfspensioenfond sen de aangesloten fondsen de reglementen met terugwerken de kracht, namelijk per 1 janua ri van dit jaar, zodanig te wijzi gen dat alle deeltijdwerkiers naar evenredigheid recht zou den krijgen op pensioenop bouw. De Commissie Gelijke Behandeling sprak eerder deze maand, mede naar aanleiding van de uitspraak in de zaak- Barber, over directe discrimina tie. Deze uitspraak wordt door de vrouwenbeweging gezien als een belangrijkde doorbraak, omdat die de mogelijkheid zou bieden om met terugwerkende kracht pensioenschade onge daan te maken. Maatregel moet 'zigzaggenonmogelijk maken De afgelopen week vonden drie ongelukken plaats op spoorwegover gangen. Daarbij vielen drie doden. foto hans van weel utrecht «gpd De Nederlandse Spoorwegen onderzoeken de mogelijkheid de halve spoorbomen op spoor wegovergangen (de AHOB's) te vervangen door hele. Daardoor moet het onmogelijk worden door te rijden als er een trein nadert. De afgelopen week von den drie ongelukken plaats op spoorwegovergangen. Daarbij vielen drie doden. Volgens de NS voldoen de AHOB-installaties wel, maar ontstaan als gevolg van drukker (trein)verkeer bij sommige overwegen erg lange wachttij den. Daardoor komen wegge bruikers steeds vaker in de ver leiding de veiligheidssignalen te negeren en tussen de halve bo men door te zigzaggen. Het aantal doden op spoor wegovergangen is vorig jaar bij na verdubbeld. In 1989 kwamen bij 91 ongevallen 28 mensen om het leven. In 1990 waren dat 54 doden op 118 ongevallen. Toch trekken de NS daaruit niet de conclusie dat er sprake is van een stijging. Daarvoor moet een langere periode worden geana lyseerd. De laatste jaren daalde het aantal doden juist. De meeste ongevallen doen zich voor op zogenoemde AKl's. overwegen die slechts beveiligd zijn met knipperlicht- en ge- luidinstallaties. Daarvan zijn er in Nederland nog 850 op een totaal van 2200. Het ministerie van verkeer en waterstaat stelt jaarlijks vijf miljoen beschikbaar om de komenae tien jaar twee honderd van deze Al<3-overwe gen te voorzien van bomen. Naast de AKl's zijn er 850 AHOB's. Vijfhonderd overwe gen zijn helemaal niet beveiligd. De NS willen dit aantal in de toekomst verminderen. Boven dien worden alle nieuwe lijnen uitsluitend uitgerust met onge- liikvloerse kruisingen, zoals nu al het geval is bij de Schiphol - lijn. Flevolijn en Zoetermeeriijn. Ook moet voor elke nieuwe overweg een oude verdwijnen. ACHTERGROND ALKMAAR ARTHUR DE MUTTENAERE Incest in pleeggezinnen brengt hulpverleners in verlegenheid Op latere leeftijd volgt nog zo'n moment: de sollicitatie. Nieuwenbroek wijst erop dat de drang om te presteren de kans op een mislukking alleen maar doet toenemen. De druk om hard te werken 'want dan lukt het wel', werkt bij gevoelige mensen juist het omgekeerde in de hand. Een kind of volwasse ne met faalangst kan juist niet met het gevoel omgaan. Zij gaan ervan uit dat het 'toch niet lukt'. En als het wel lukt, dan doen zij daar heel negatief over. De onderzoeker stelt vast dat het signaleren van het pro bleem het belangrijkste is. „Het gaat erom dat een kind zijn ou ders vertelt wat er aan de hand is". Na het constateren van het probleem moet er een oplossing worden gezocht. Dat gebeurt volgens Nieuwenbroek door te leren om met de faalangst om te gaan. Volgens Nieuwenbroek kun nen mensen met faalangst wor den geholpen. Dat geldt bij voorbeeld voor de al eerder ge noemde violist van het Concert gebouworkest. Hij kon alleen worden geholpen met een serie therapieën. En hij heeft moeten aanvaarden dat hij terugging van de eerste naar de achterste rij in het orkest. Veel musici lij den aan dergelijke vormen van verlamming. Maar het kost vaak moeite de oorzaak eerlijk onder ogen te zien. Zoals Herman Krebbers zei: „Ik geloof dat het iets is dat je zelfs niet tegen je eigen vrouw vertelt". De zaak kwam aan het licht toen de moeder van de twee slachtoffertjes naar de politie stapte, omdat de kinderen door de minder jarige zoon van hun pleeggezin zouden zijn misbruikt. Pas toen bleek dat de kinderen dubbel slachtoffer waren: ook in een ander pleeg gezin had de pleegvader ontucht met ze ge pleegd. De eerste ontuchtpleger is na een voorlopi ge hechtenis intussen weer op vrije voeten gesteld. De minderjarige zoon van het pleeggezin is niet aangehouden. Justitie heeft de zaak nog in onderzoek. Daarbij wordt ook de rol van de instanties die de pleeggezinnen hebben geselecteerd beke ken. De kinderen, die tweemaal het slacht offer werden van incest, zitten inmiddels in een medisch kinderdagverblijf. „Helaas, praten met pleegouders over seksuele intimiteit in het gezin is voor hulp verleners een taboe. Anders had deze trieste incestzaak wellicht kunnen worden voorko men". Louis van Zelm van de Stichting Jeugd en Gezin in Alkmaar windt er geen doekjes om: het personeel van de stichting voelt zich ontzettend belazerd. „Het boetekleed willen we heus wel aan trekken. Maar belangrijker is dat de begelei ding van pleeggezinnen snel verbetert. Ook moet er duidelijkheid komen over de vraag welke instelling precies de gang van zaken in een pleeggezin in de gaten moet houden. Nu lopen de instanties elkaar te veel in de weg". De Stichting Jeugd en Gezin, die in en rondom Alkmaar toezicht houdt op pleeg gezinnen, had ongeveer eens in de twee of drie weken contact met beide betrokken pleeggezinnen. In de ene familie wordt de vader en in het andere gezin de minderjari ge zoon verdacht van ontucht. Overigens wordt de vader van het ene gezin ook ver dacht van ontucht met andere pleegkinde ren die hij onder zijn hoede had. Onlangs kwam in Alkmaar een trieste incest-zaak in de openbaarheid. Twee kinderen zouden in achtereenvolgende pleeggezinnen seksueel zijn misbruikt Over het algemeen hebben hulpverleners van Jeugd en Gezin met oudere kinderen rechtstreeks contact, maar bij jongere kin deren verloopt dat via de pleegouders. Voordat de stichting het toezicht krijgt op de pleegkinderen en hun tijdelijke onder dak, wordt de familiesituatie van het toe komstige pleeggezin eerst door andere in stanties bekeken. Dit gebeurt door de Centrale voor Pleegzorg in Amsterdam. Deze centrale zoekt en se lecteert toekomstige pleeggezinnen in Noord-Holland. Vorig jaar meldden zich ruim tweehonderd ouders in deze provincie zich aan voor het pleegouderschap. Uitein delijk bleven er ruim honderd over. Dat is nog te weinig: om ieder kind onderdak te bezorgen, zou het aantal aanmeldingen ei genlijk moeten verdubbelen. Woordvoerster Annerieke van der Vegt van de centrale stelt dat het in de selectieproce dure draait om één cruciale vraag: wat is het motief van de ouders om een pleegkind te willen verzorgen? Pleegkinderen blijven altijd tijdelijk in een gezin en krijgen nooit, tenzij later adoptie volgt, de familienaam. Van der Vegt: „Maar ondanks deze Alk- maarse affaire blijf ik zeggen: plaatsing in een gezin is beter dan in een kindertehuis, het is warmer en persoonlijker". Als de Centrale voor Pleegzorg een aanmel ding binnenkrijgt. wordt de Raad voor Kin derbescherming geraadpleegd. Die gaat bij Justitie en in het eigen archief na of er gege vens over de pleegouders beschikbaar zijn Ook de huisarts van de familie wordt ge raadpleegd. Volgens directeur Bijleveld van de Alkmaar se raad voor kinderbescherming zal bij het KOKANJE geringste vermoeden van incest nooit een positieve verklaring worden afgegeven. „Deze dubbele incestzaak, hoe verschrikke lijk dan ook, is bij mijn weten de eerste die ooit in een pleeggezin in deze omgeving is ontdektstelt Bijleveld. Vervolgens voert de centrale een reeks ge sprekken met de ouders en de andere kin deren uit (le gr/miirn tonafche van der Vegt: „Tussen de aanmeldingen het mo ment dat je een kind thuis verwelkomt, zit ongeveer een half jaar. Pleegouders met een seksueel misbruikt kind worden daarover bijgepraat. Een gezin moet een veilige plek zijn. en daar hoort seksuele intimiteit ook bij. De laatste tijd letten we daar meer op dan vroeger Naar aanleiding van de 'dubbele incest zaak' vradgt men zich bij de Stichting leugd en Gezin in Alkmaar af of deze werkwijze niet moet veranderen. Woordvoerder Van Zelm erkent dat de beide betrokken gezin nen goed bij de stichting stonden aange schreven. „Dat we alerter moeten reageren is wel duidelijk. Maar dat is niet zo eenvou dig. |e kunt als'buitenstaander nooit voor honderd procent garanderen dat incest in een gezin absoluut is uitgesloten" Het aantal contacten lussen de hulpverie ners en de gezinnen mag zeker niet vermin deren, aldus Van Zelm. „De nieuwe opzet wordt dat enkele hulpverieners zich speci fiek op pleeggezinnen gaan richten. Door vaker contact met elkaar te hebben kun je Incest eerder op het spoor komen Als er signalen komen dat er van seksueel misbruik sprake zou kunnen zijn, moet de hulpverlener daar meteen op reageren „Daarbij moet hij met de gezinsleden kun nen praten over seksualiteit en intimiteit Dat is een groot probleem. We kunnen al leen maar nopen dat gespecialiseerde hulp verleners in de nieuwe opzet eerder achter de waarheid van zo'n gezin kunnen ko- In de plaatselijke VW-gids las ik dat er een Helden- fonds bestaat. De burge meester had enkele mensen ontvangen, die bij een brand doortastend waren opgetreden. Zij kregen van hem een herin neringsplaquette can de Stich ting Carnegie Heldenfonds. Het bericht trof mij. omdat ik in de krant net een verslagje had gelezen over een symposi um waar een handvol geleerden zich boog over de Nederlandse volksaard Zij waren het over vele dingen oneens, maar een ding stond voor hen als een paal boven water: Nederlanders houden niet van helden, alleen van anti-helden. Zij hebben een hekel aan mensen die boven het bintje uitsteken, onverschil lig of het nu om sporthelden of om helden van de geest gaat. „Doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg was volgens de geleerden hier de nationale leu- Een van de deelnemers was de neerlandicus Herman Pleii, gespecialiseerd in de middel eeuwse letterkunde, die net een boek heeft geschreven over „Het Nederlandse onbehagen" Hierin besteedt hii ook de nodi ge aandacht aan ae vaderlandse gewoonheidscultus. Wij zijn niet trots op Rembrandt of Mul- tatuli. schrijft hij, die ongrijp baar hoog boven het maaiveld zijn opgestegen. Alleen iemand als Simon Carmiggelt, die zo ge woon was als de krant waarin hij dagelijks schreef, de vleesge worden anti-held. die met de droeve blik van een geslagen hond de wereld inkeek, kan in Nederland populair worden. Zelfs de koningin moet bij ons vooral een gewone vrouw zijn. zonder kapsones, de best hei denheid zelve, die in haar hart het meest van stamppot boe renkool met worst houdt, en die in haar vrije tijd het liefst een breiwerkje ter hand neemt. Pleij noemt nog het voorbeeld van de schaatskampioene Yvonne van Gennip. „met het uiterlijk van een gezonde Hol landse boerenmeid met dito dijenBeladen met medailles kwam zij uil Canada terug, maar toch was er met haar iets ions: „Yvonne wou maar niet huilen op de momenten dat el ke rechtgeaarde vaderlander dc waterlanders openlijk zou laten stromen, namelijk op het scha vot bij het spelen van het volks lied en bet hijsen van de natio nale driekleur" Dit gebrek aan emotie bleef in de pers dan ook niet onvermeld Maar gelukkig, toen Yvonne in haar woon plaat* door de uitgestroomde menigte werd toegejuicht, barstte ze In tranen uit. On danks haar fenomenale presta ties, bleek ze toch een gewone en herkenbare loot van de Ne derlandse stam te zijn. Het is ook zeker waar dat de naoorlogse Nederlandse litera tuut i'< shunnMl i den" van Gereid Reve, bevolkt wordt door een schier eindeloze stoet van kneuzen en slappelin gen. Steeds gaat het erom dat deze underdogs het onderspit delven tegen een boze buiten wereld, die geen boodvhap heeft aan de zieleroerselen van de kwetsbare hoofdpersonen en hen daarom lot slachtoffer maakt. Het zijn beschadigde mensen die met een Camug geit blik voor het beslagen raam zitten. Toch is het niet zo dat er voor het heldendom in onze cultuur nooit plaats is geweest, of dat het ook nu niet meer zou kun nen bestaan. Vroeger, toen de aristocratie nog een factor van betekenis was. werden er wel degelijk ridderlijke en heldhafti ge idealen gekoesterd. Maar toen de burgerij het steeds meer voor het /eggen kreeg, ver dween dit ideaal naar de ac hier grond. Dc handel had behoefte aan boekhouders, niet aan hei den. Het epos verdween uit beeld en maakte plaats voor het kleinburgerlijke gemoraliseer van vadertje C^ts. En kwam er af en toe nog wel eens een beid uit de coulissen te voorschijn, zoals Van Speyck of |an san SchafTclaar. aan kwam alle na druk te liggen op dc dwaasheid van hun stuntwerk, en zo kre gen ze toch weer dc status van anti béd liet frappante is dat kinderen helemaal niet afwijzend staan tegenover het verscnijnsel held. In huh dromen, stripverhalen, boeken en beddbuispmgram ma's wemelt het van slags aardt- Se supermensen. Ook in de pu erteit heeft menige jongeman er geen moeite mee zich met Tarzan of zelfs Muitatuli (de held van lebakl te vvrcenzelvi gen Maar al gauw wordt de Ir venshouding van zijn ouders, die vinden dat je nooit voor held moet spelen, de zijne. Voortaan mag hij zich allmi nog in de bioscoop met dr hel den van het witte doek identifi In het echte leven kan hij slechts van liet heldendom proeven als hij een medemens uit een kanaal of een brandend huis redt. In feite doei hij dan niets anders dan zijn burger plicht. Zit alles mee. dan knigt hij een medaille van bet Hel denfonds. Die kan hij beter niet elke dag op de borst spelden, want aan aansteilrri| beeft de Nederlander immers een broer tjedood. GdlltfT JAN rW*f« MIOCWttXIR Len 26-jarige Arnhemmer is door ren speciaal recherche team aangehouden als hoofd verdachte in drie verschillende /wendelzaken. Daarbij verdien de hij op Illegale manier ander half miljoen gulden Volgens de politie blijkt de man onder meer het brein te zijn achter de Thuiswerkcentra- le Deventer. Via advertenties tn kranten vroeg dezr rmtraJe vooral vrouwen als thuiswerk ster /Jj moesten een ponsma chine van 16B0 gulden aan schaffen Na ren eeretr op dracht hoorden de/e slachtof fer» nooit meer iels. Verder wordt de Arnhemmer verdacht van zwendel en koppclbazcnj

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5