Binnenland Onderwijsplan kost toch geld Elsevier te duur voor overname Openbaar vervoer wordt veel duurder dan auto D66 verslaat PvdA in peiling PvdA steunt plan Bukman voor zeedagenregeling Onpartijdig advies waardevol Woensdag 17apnl1991 ELSEVIER IS nog altijd 'in' voor fusies. Maar gegadig den moeten van hele goe de huize komen, aldus top man Vinken. Algemeen Nederlands Persbureau (ANP). Gemeenschappelijke Persdienst (GPD) BUS EN TREIN worden veel duurder dan de auto. zegt minister Kok. Dat is in stnjd met de afspraken van CDA en PvdA in het re geerakkoord NIEUWSLIJN 'Dashangen' duikt op in Nederland De Vereniging Das en Boom vermoedt naar aanleiding van de vondst van een tiental vernielde dassenburchten dat de in Ne derland beschermde dieren sinds kort worden gebruikt bij de hondenvechtsport 'dashangen'. In Engeland zijn deze illegale wedstrijden tussen dassen en honden al jaren populair. De veel sterkere dassen worden verzwakt door de kaken te ontwrichten, de ogen te doorboren en de nagels uit te trekken. Dan mogen de honden aanvallen tot de das bezwijkt. Das en Boom heeft alle vrijwilligers opgeroepen dassenburchten te controleren. Politie betrapt koninklijke hardrijder Een niet nader genoemd lid van het koninklijk huis heeft maan dag de bebouwde kom van Apeldoorn voor een racebaan aange zien. De koninklijke auto en twee begeleidende voertuigen re den er 112 kilometer per uur, 62 kilometer te hard. De politie achterhaalde één van de begeleiders. De koninklijke couréur en de andere begeleider waren te snel, maar kunnen wel een bon tegemoet zien. Ze staan overigens niet alleen. Volgens de Alge mene Verkeersdienst van de rijkspolitie is de Nederlandse auto mobilist in maart op de snelwegen gemiddeld weer iets sneller gaan rijden. Man overleeft anderhalve dag in sloot Een 81-jarige man uit Ten Boer heeft anderhalve dag in een sloot bij zijn woonplaats gelegen en dat dankzij de modder over leefd. Hij werd sinds zondag vermist. Maandagavond vond een voorbijganger hem. De sloot ligt vlak bij een bouwterrein. De man is in het water gegleden en heeft half tegen de kant gelegen. De modder in de sloot is volgens de politie waarschijnlijk zijn redding geweest. De modder heeft isolerend gewerkt, waardoor de man niet onderkoeld is geraakt. De ongelukkige maakt het naar omstandigheden goed. Borger maakt eind aan puzzelritten B en W van het Drentse Borger hebben besloten geen vergun ningen meer te verlenen voor georganiseerd recreatief auto- en motorverkeer, zoals puzzelritten. „We moeten als overheid toch duidelijk maken dat het autorijden beperkingen heeft", zegt burgemeester Keuning. Gemiddeld wordt per jaar zo'n vijf keer een vergunning aangevraagd voor een puzzelrit die door Borger voert. „Dat lijkt niet veel", zegt Keuning, „maar je moet ergens beginnen. We hopen dat ons besluit navolging krijgt". De pro vincie Drente juicht het initiatief van Borger toe. 'Vrijwel niemand kan ons betalen Het uitgeversconcern Elsevier is momenteel te duur om te wor den overgenomen. Dat betekent niet dat het bedrijf niet is geïn teresseerd in een fusie, maar een eventuele gegadigde zal toch van goede huize moeten komen om een kans te maken. Dit zei Elsevier-topman Vinken gisteren tijdens de presentatie van het jaarverslag. Sinds de overname van Per- gamon Press, het 'paradepaard je' van de Britse mediagigant Maxwell, is Elsevier bijna zes miljard gulden waard. Binnen drie jaar zal het concern, vol gens Vinken, een marktwaarde nebben van 10 12 miljard gul den. „Vrijwel niemand kan dat betalen", aldus de bestuurs voorzitter. Vinken stak zijn vreugde over de inlijving van Pergamon niet onder stoelen of banken. „We moesten er weliswaar stevig voor betalen: 1,5 miljard gulden (twintig maal de jaarwinst), maar we denken dat Pergamon Nota voortgezet onderwijs levert geen bezuiniging op De plannen van staatssecretaris Wallage van onderwijs om meer leerlingen met succes de tweede fase van het voortgezet onderwijs te laten doorlopen kosten geld. Het is nog onzeker of dat geld er wel is. De bedoeling was juist om geld te besparen. Wallage zei dit gisteren bij de officiële presentatie van zijn plannen. onderwijs op in twee 'hoofdrou tes': havo en vwo, en leerling wezen en mbo. De eerste route moet beter gaan voorbereiden op het hoger onderwijs (hbo en universiteiten), de tweede op een goede entree op de arbeids markt. Om dit te bereiken wil Walla ge onder meer de vrijheid van de pakketkeuze van havo- en vwo-leerlingen beperken. Beide schooltypen krijgen vier richtin gen die recht geven op toegang tot een aantal studies in het ho ger onderwijs. Om te voorkomen dat de leer lingen in de verkeerde hoofd- route belanden, moeten de scholen hen in de eerste fase van het voortgezet onderwijs De meest opvallende maatrege len uit de nota, zoals de beper king van de vrijheid van pakket keuze voor havo- en vwo-leer lingen, lekten enkele weken ge leden al uit. Minister Ritzen van onderwijs kondigde in de begroting voor dit jaar al aan dat hij het rende ment in het onderwijs wil ver hogen. Door 'omzwervingen' van leerlingen te voorkomen en de verblijfsduur van leerlingen en studenten op scholen terug te brengen tot de cursusduur zou 300 miljoen gulden klun- nen worden bespaard. Wallage deelt in zijn nota de tweede fase van het voortgezet Wallage schrijft dat zijn maat regelen geld kunnen opleveren, als hij het aantal leerlingen dat omwegen maakt of blijft zitten weet te beperken. De staatsse cretaris wil echter ook het aan tal voortijdige schoolverlaters terugdringen. En elke leerling van deze groep die toch pro beert om zijn diploma te beha len, betekent een extra kosten post. Deze tegenstelling maakt het volgens Wallage onmogelijk om een goede financiële onderbou wing van zijn plannen te geven. Dat is alleen mogelijk ais hij scholen letterlijk dwingt lot het verbeteren van hun rendement. De staatsecretaris vindt het echter nog te vroeg om de scho len „de duimschroeven aan te draaien", zei hij gisteren. Als straks blijkt dat zijn plannen niet lukken, dan kan dat altijd nog gebeuren. Kok: 'verschil in interpretatie den haag anp-gpd De kosten voor het openbaar vervoer zullen de komende vier jaar veel meer stijgen dan de autokosten. Dat blijkt uit ant woorden van minister Kok van financiën op Kamervragen. Het openbaar vervoer wordt in 1994 ruim 22 procent duurder, terwijl de autokosten in dezelfde perio de met nog geen 17 procent stij gen. Dat is in strijd met het rege- reerakkoord. CDA en PvdA heb ben daarin afgesproken dat de prijs voor het openbaar vervoer niet méér mag stijgen dan de kostqp voor het autogebruik. Volgens Kok gaan in de ko mende vier jaar de totale auto kosten vooral door de verhoging van de accijnzen op brandstof fen 16,7 procent omhoog. De verhoging van de wegenbelas ting voor benzineauto's, die voor een extra kostenstijging zou zorgen, is echter uitgesteld tot 1993. Het openbaar vervoer wordt volgens Kok 22 procent duur der, maar hij heeft nog geen re kening gehouden met de extra tariefsverhoging waartoe het ka binet vorige week vrijdag heeft besloten. De strippenkaart wordt 1 augustus dertig cent duurder en op 1 januari 1992 wordt het gehele openbaar ver voer geen vijf, maar zes procent duurder. De werkelijke prijsstij ging ligt dus boven de 22 pro cent. Overigens wil de minister niet toegeven dat de tariefstijgingen in het openbaar vervoer de au tokosten de komende jaren gaan overvleugelen. Kok vindt dat het begrip autokosten op verschillende manieren kan worden geïnterpreteerd. De WD-fractie in de Tweede Ka mer wil met belangenorganisa ties als de ANWB en de BOVAG gaan overleggen hoe de door het kabinet aangekondigde ac cijnsverhogingen op benzine, diesel en Ipg kunnen worden bestreden. De WD wil ook het NIBUD (Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting) laten onderzoeken wat de aangekon digde maatregelen de gezinnen in Nederland gaat kosten. De WD is fel gekant tegen de aangekondigde accijnsverho gingen. Volgens het Kamerlid Van Rey houdt het kabinet geen rekening met de ophanden zijn de harmonisatie van de brand stofprijzen in EG-verband. „Dat de regering de accijnzen ver hoogt omdat ook Duitsland dat doet, is helemaal van de gekke", aldus Van Rey. Meerderheid kiezers verliest vertrouwen in kabinet den haag*gpd zich met een jaar of tien zal hebben terugverdiend". Ondanks de dure aankoop, ging het Elsevier vorig jaar voor de wind. Het concern zag de nettowinst met bijna 60 procent stijgen tot 507 miljoen gulden. De winststijging was voor een groot deel het gevolg van de verkoop van het pakket aande len Wolters-Kluwer. Vinken zei het nog altijd „spijtig" te vinden dat de fusie met Wolters-Kluwer destijds niet is doorgegaan. Begin dit jaar heeft het concern ook zijn aandeel (10 procent) in het Brit se uitgeversconcern Pearson verkocht, toen bleek dat een fu sie tussen de twee niet mogelijk bleek. De bestuursvoorzitter voor spelde verder dat het aantal dagbladen in Nederland dras tisch zal dalen als gevolg van „heel wat krantenfusies". Zelf bezit Elsevier de Nederlandse Dagbladunie (onder meer Alge meen Dagblad. NRC Handels blad en Brabants Nieuwsblad). D66 zou na het CDA de tweede partij van ons land worden als er nu verkiezingen worden ge houden. De democraten zouden een winst van maar liefst twintig zetels boeken. Met 32 kamerle den zou D66 dan net iets groter worden dan de PvdA. Dit blijkt uit een enquête van het Bureau Inter/View in opdracht van de VARA. De peiling wijst uit dat de PvdA dramatisch zou verliezen. De partij zou achttien zetels verliezen en op 31 uitkomen. Overigens verliest ook het CDA volgens de enquête vijf van 54 zetels. In een reactie zei D66-leider Van Mierlo dat het tijd is dat de regering de kiezers om een nieuw mandaat vraagt. Volgens Van Mierlo heeft de positieve prognose voor zijn partij te maken met de ernstige kritiek BERICHTEN BIJBELS RAKEN steeds meer in trek. De internationale bijbelge nootschappen hebben vorig jaar ruim 16 miljoen bijbels ver kocht. Dat is 3,5 procent meer dan in 1989. Dat is volgens het Nederlands Bijbelgenootschap (NBG) in Haarlem een record. Bovendien werden 12 miljoen nieuwe testamenten, ruim 27 miljoen aparte bijbelboeken en 15 miljoen bijbeluitgaven voor beginnende lezers verkocht of weggegeven. HET HOOFD VAN de vreemde lingendienst in Venlo is op ver denking van corruptie gearres teerd. Hij zou buitenlanders in ruil voor giften verblijfsvergun ningen hebben beloofd. Justitie volgde de werkwijze van de ge meente-ambtenaar sinds okto ber vorig jaar. BURGEMEESTER STAATS EN van Groningen ruilt na zes jaar zijn openbare functie in voor een baan in het bedrijfsleven. Hij gaat als directielid werken bij BCG Interim Management in Amsterdam. EEN NEP-BV in lxx)sdrecht heeft binnen een half jaar bijna veertig bedrijven in Nederland en België voor ruim een miljoen gulden opgelicht. De directeur, een 36-jarige Loosdrechter, be zocht beurzen waar hij met fraaie visitekaartjes het vertrou wen van zijn slachtoffers wist te winnen. Hij bestelde er elektro nica, kleding, zalm en cham pagne die hij nooit betaalde en direct doorverkocht. ROOFVOGELS WORDEN steeds vaker vergiftigd. De afge lopen maanden zijn hij de ver- Restauratnce Cornelia Peres werkt aan het herstel van De Oiran (1887). Het Is een van de schilde rijen van Van Gogh die bij de roof licht zijn beschadigd. Bij de Am sterdamse politie zijn inmiddels twaalf tips binnengekomen over de schilderijendiefstal in het Van Gogh museum. Ondanks een uit gebreid buurtonderzoek ontbreekt van de daders nog steeds elk spoor. De politie gaat er echter wel van uit dat de daders de beschik king hebben gehad over informa tie 'van binnenuit'. Het alarmsys teem werd zaterdagmorgen zon der problemen uitgeschakeld De twee mannen die zondag de twin tig Van Goghs uit het museum hebben geroofd, moeten het be veiligingssysteem tot In details hebben gekend. EOTO ant 'Fraude met vangstquota behoort tot het verleden den haag anp/gpd van de kiezer op het kabinetsbeleid, op het „fi nancieel onhoudbare regeerakkoord" en op de „niet overtuigende tussenbalans". De WD komt volgens Inter/View op 24 zetels, een winst van twee. Groen Links blijft op zes ze tels staan. De drie kleine christelijke partijen, GPV. RPF en SGP. zouden er samen één winnen en op zeven uitkomen. Het kabinet Lubbers-Kok heeft nog slechts het vertrouwen van 37 procent van alle kiezers, zo blijkt uit de cijfers. Een kleine meerderheid (58 procent) van de CDA-aanhang ziet het nog zitten met dit kabinet. Daarentegen geeft maar 34 pro cent van de PvdA-kiezers zijn steun aan de rege ring. eniging Vogelbescherming tien tallen meldingen binnengeko men. Wie de roofvogels ha vik, buizerd, blauwe kiekendief vergiftigt, is nog onduidelijk, aldus Vogelbescherming. DE GESLACHTSZIEKTE chla mydia krijgt te weinig aandacht. Dat vindt de SOA. de Stichting •-ksueei overdraag- lingen. Het minis terie van wvc geeft dit jaar geen geld om een vooriichtingscam pagne te starten over deze ziek te. die in sommige gevallen tot onvruchtbaarheid kan leiden. OVER DE WAO berichtten we in de krant van maandag abusievelijk dat deze uitkering 80 procent van het laatsverdien- de loon bedraagt. Dat moet zijn 70 procent. Onze excuses voor deze fout De PvdA steunt het plan van minister Bukman van visserij om in het Europese visserij beleid de zogeheten quotering te vervangen door een zee dagenregeling. In een gisteren gepresenteerde discussienota schrijft het PvdA-fracticlid van Zijl dat Nederland het EG voor zitterschap in de tweede helft van dit jaar moet gebruiken „om een flinke impuls te ge ven" aan de discussie rond het nieuwe Visserijbeleid. Om een einde te maken aan de overcapaciteit in de vissenj, in de hele EG geschat op 40 procent, is een ander systeem nodig, aldus Van Zijl. Een sys teem dat minder regels met zich meebrengt en eenvoudiger Weduwnaars toch recht op extra pensioen Weduwnaars kunnen met te rugwerkende kracht meer dan een jaar pensioen krijgen als ze aantonen dat rz financiële schade hebben geleden in de privé-sfeer. Het bestuur van de Sociale Verzekeringsbank heeft daartoe besloten naar aanlei ding van een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep van 30 januari. Tot dusver kon een weduwnaar op grond van de al gemene weduwen en wezen wet (aww) slechts één jaar pen sioen met terugwerkende kracht krijsen. De geleden schade, zo stelt de verzekeringsbank, moet het rechtstreekse gevolg zijn van het overlijden van de echtgeno te. Het gaat onder meer om de kosten van opvang en verzor ging van kinderen Ook moet worden aangetoond dat de hade ooMond m dB patab tussen het overlijden en één jaar voor de aanvraag van het pensioen. te controleren is. Behalve aan een zeedagenregeling denkt hij aan vergunningen die vissers toestemming verlenen in een bepaald gebied te vissen. Bukman lanceerde onlangs het plan voor een zeedagrnre geling. Vissers krijgen dan een bepaald aantal dagen toegewe zen waarop ze mogen vissen. Het voordeel daarvan is dat de falende controle op dc visvang sten achterwege kan blijven. Het enige waarvoor moet wor den gewaakt is dat de vissers vaker op zee verblijven dan is toegestaan. Maar ook daarvoor lx»staan al plannen. Zo wil de Europese visserijcommissaris, de Spanjaard Marin. de vissers schepen per satelliet gaan con troleren. Van Zijl is vol lof over het plan van Bukman. Volgens hem zul len vissers zich met een zee dagenregeling minder gebon den voelen, waardoor er van zelfsprekend minder botsingen zullen zijn tussen vissers rn controleurs. Bovendien rekent het plan-Bukman volgens hem in een klap af met fraude door vissers die teveel vis hebben ge vangen. Voorzitter I). langstraat van het Produktschap voor Vis en Visprodukten toonde zich inge nomen met de discussienota van Van Zijl. „Ik geloof dat we kunnen constateren dat lang zaam maar zeker alle neuzrn in dezelfde richting komen te staan." ADVERTENTIE Waar vindt u vandaag de dag een onparti|dlg adviseur die u helpt b*| be langrijke beslissingen In uw leven? Iemand die tijdig een praktische regeling op papier weet te zétten. Een juridisch adviseur die dankfll zijn ervaring en deskundigheid evenwichtige oplossingen kan bieden voor alle direct betrokkenen Daardoor kan onenigheid achteraf eoveel mogelijk worden voorkomen U vindt hem lof haar natuurlijk) op een van de circa 800 notariskantoren verspreid over het hele land De notaris wijst u met REGEL JE ZAAKJES MET DE NOTARIS alleen de weg maar biedt met zijn akten rekerheid op elk gebied dat voor u van belang kan jljn. zoals samen wonen huwe«|k. voogdij, de verdeling van uw erfenis, de koop en verkoop van een huls. de keure van een onder nemingsvorm. het oprichten van een stichting of vereniging Een kort oriënterend gesprek met de notaris kost u trouwens niets Maak dus gerust een afspraak Hij kan u precies

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3